Atheist nations are more peaceful!

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Σύμφωνα με μία έρευνα, οι χώρες με τα μεγαλύτερα ποσοστά άθεων είναι οι πιο ειρηνικές χώρες. Το άρθρο απλά αναλύει τις στατιστικές και δεν προχωράει στους λόγους για το οποίο γίνεται αυτό, απλά ρωτάει κάποια μήπως:

http://bhascience.blogspot.com/2009/06/ ... ceful.html

Εγώ πάντως θεωρώ ότι έχει να κάνει με την κριτική σκέψη που οι περισσότεροι άθεοι επιδεικνύουν, ώστε να μην δογματίζονται και να μην ξεγελιούνται με την πρώτη ευκαιρία και τον πρώτο πολιτικό/ιερέα που θα κυρήξει ιερό πόλεμο για οποιονδήποτε λόγο. Ίσως επειδή η θρησκεία είναι από την φύση της φιλοπόλεμη, ακόμα και ο Χριστιανισμός, αρκεί να διαβάσουμε την Παλαιά Διαθήκη. Και φυσικά επειδή οι περισσότεροι θρησκευόμνοι θέλουν να καίγονται στην πυρά όσοι απλά διαφωνούν μαζί τους, και αυτό φέρνει κόντρες και πολέμους αντί διάλογο και ανταλλαγή ιδεών.

Θυμάμαι την ηλιθιότητα με τις ταυτότητες και την εκκλησία να γελοιοποιείται. Επίσης όταν πήγα να δώ το Jesus Christ Superstar, πουείχαν μαζευτεί 4-5 πιστοί με πλακάτ έξω από την παράσταση και φωνάζανε ενάντια σε αυτή... Γελοιότητες.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Όπως έχω ξαναπεί κι αλλού δεν εμπιστεύομαι πολύ τις έρευνες, χρειάζονται διάφορα στοιχεία για να εκτιμήσει κανείς την εγκυρότητα και αξιοπιστία μιας έρευνας τέτοιου περιεχομένου... Δεν μου φαίνεται περίεργο βέβαια το συμπέρασμα που βγάζει γιατί ως άθεη θεωρώ την θρησκεία πηγή διαφωνιών και μίσους. Όμως υπάρχουν πάντα διάφοροι παράγοντες που επηρεάζουν τα αποτελέσματα και συνήθως δεν λαμβάνονται υπόψη στο σύνολό τους (κάτι παρόμοιο παρατηρεί και ένας άθεος στα σχόλια του συνδέσμου), οπότε για να είμαι αντικειμενική διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, όπως θα έκανα και με μια αντίστοιχη έρευνα που θα παρουσίαζε κάποιος πιστός.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Συμφωνώ με την Ιοκάστη αν και νομίζω ότι έχει κάποια αξία αυτή η πληροφορία,όπως και μιά αντίστοιχη που είχα δημοσιεύσει στου Διαγόρα,σύμφωνα με την οποία είναι 20 φορές πιθανότερο να πας φυλακή στην Αμερική αν είσαι πιστός παρά αν είσαι άθεος.

Είναι σαφές ότι ο λόγος για αυτό έχει να κάνει με άλλους παράγοντες όπως μορφωτικό επίπεδο και οικονομκή επιφάνεια και το ίδιο ισχύει και για τις εν λόγω χώρες.Υποπτεύομαι ότι μάλλον η μακροχρόνια ειρήνη είχε σαν συνέπεια τα υψηλά ποσοστά αθεΐας,καθώς θα επέτρεψε υψηλότερα επίπεδα παιδείας και διοχέτευση πόρων στην κοινωνική ευημερία.

Όμως όπως είπα θεωρώ ότι έχει κάποια αξία αυτή η πληροφορία:Διότι κυριολεκτικά συντρίβει χωρίς δυνατότητα μα και μου το "επιχείρημα" των θεϊστών ότι χωρίς την θρησκεία δεν θα είχαμε ούτε αρετή ούτε ηθική.

Μπορεί κανείς να ισχυριστεί κάτι τέτοιο διαβάζοντας αυτές τις έρευνες;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ είχα δει μια έρευνα όπου τα αποτελέσματα έδειχναν πως όσο χαμηλότερο είναι το μορφωτικό επίπεδο ενός ανθρώπου, τόσο πιο θρήσκος/θρήσκα είναι.
Αν θυμηθώ που την βρήκα θα ποστάρω τα αποτελέσματα :P
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Λουκρητία έγραψε:Εγώ είχα δει μια έρευνα όπου τα αποτελέσματα έδειχναν πως όσο χαμηλότερο είναι το μορφωτικό επίπεδο ενός ανθρώπου, τόσο πιο θρήσκος/θρήσκα είναι.
Αν θυμηθώ που την βρήκα θα ποστάρω τα αποτελέσματα :P
Α, και να μην το βρεις, είναι το πλέον γνωστό -και φυσιολογικό! ;)
(Γι αυτό εξάλλου άνοιξα το ΘΕΜΑ με τους ιατρούς/επιστήμονες*)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

EmilofCrete έγραψε:
Λουκρητία έγραψε:όσο χαμηλότερο είναι το μορφωτικό επίπεδο ενός ανθρώπου, τόσο πιο θρήσκος/θρήσκα είναι
λογικό μου ακούγετε. Εξάλλου, οι θεοι δημιουργήθηκαν για να εξηγήσουν αυτά που δεν ξέραμε.
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Λουκρητία έγραψε:Εγώ είχα δει μια έρευνα όπου τα αποτελέσματα έδειχναν πως όσο χαμηλότερο είναι το μορφωτικό επίπεδο ενός ανθρώπου, τόσο πιο θρήσκος/θρήσκα είναι.
Αν θυμηθώ που την βρήκα θα ποστάρω τα αποτελέσματα :P
Μπα, εγώ βλέπω κατά τ'άλλα μορφωμένους ανθρώπους να μη διαφέρουν στην αντιμετώπιση του θέματος από νοικοκυρές.

Στατιστικά ίσως να υπάρχει αρνητική σχέση μεταξύ του ποσοστού αθέων επί του πληθυσμού και ειρηνικής κοινωνίας. Αυτή η στατιστική συσχέτιση όμως δε δείχνει ποια είναι η αιτία και ποιο το αποτέλεσμα. Μπορεί το ένα να προκαλεί το άλλο, μπορεί και τα δύο να είναι αποτελέσματα μιας άλλης αιτίας, μπορεί να είναι και κύκλος και να μην μπορούμε να πούμε με σιγουριά ποιο προηγήθηκε αλλά απλά να ξέρουμε ότι το ένα χαρακτηριστικό "τροφοδοτεί" το άλλο (εγώ το λέω "ενάρετο κύκλο" γιατί μού αρέσει, ένας χριστιανός μπορεί να τον πει φαύλο :mrgreen: ).

Πολλές ερμηνείες του αποτελέσματος μπορούν να υπάρξουν. Εγώ θα πω τη δική μου: Σε απόλυτους αριθμούς νομίζω ότι η Κίνα έχει τους πιο πολλούς άθεους ή έστω πάρα πολλοί άθεοι στον κόσμο είναι Κινέζοι. Αυτό μήπως επηρεάζει το αποτέλεσμα της έρευνας; Η Κίνα δεν είναι η χώρα που θα επιτρέψει να μην υπάρχει "νεκρική ειρήνη" στο εσωτερικό της, για να το πω ευγενικά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Ευθύμης έγραψε:Πολλές ερμηνείες του αποτελέσματος μπορούν να υπάρξουν. Εγώ θα πω τη δική μου: Σε απόλυτους αριθμούς νομίζω ότι η Κίνα έχει τους πιο πολλούς άθεους ή έστω πάρα πολλοί άθεοι στον κόσμο είναι Κινέζοι. Αυτό μήπως επηρεάζει το αποτέλεσμα της έρευνας; Η Κίνα δεν είναι η χώρα που θα επιτρέψει να μην υπάρχει "νεκρική ειρήνη" στο εσωτερικό της, για να το πω ευγενικά.
Sorry, αλλά λάθος προσέγγιση. Ακόμη κι αν η Κίνα έχει πιο πολλούς άθεους σε απόλυτους αριθμούς, από τον απόλυτο αριθμό άθεων της Μάλτας, δεν λέει τίποτα.
Σημασία έχει το ποσοστό των άθεων εντός της χώρας. Μόνο τότε μπορούν να επηρρεάσουν τη χώρα τους. Όταν είναι αρκετοί σε σχέση με τους υπόλοιπους συμπατριώτες τους.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

:think: Στην έρευνα δεν ανέφερε ξεχωριστές χώρες. Δε βρίσκω λάθος το σκεπτικό σου (βασικά αν κάνει κάποιος λάθος, αυτός είμαι εγώ) αλλά δεν ξέρω αν είναι και το σκεπτικό της έρευνας αυτό. Νομίζω ότι αναφέρεται σε μέσους όρους. Λέει ότι κατά μέσο όρο σε μια ειρηνική χώρα οι άθεοι είναι τόσοι και σε μια μη ειρηνική τόσοι. Βέβαια τα αγγλικά μου ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα καλά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση