Ο Θ.Β. ξαναχτυπά

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Είμαι 100% σίγουρη πως αναφέρεται στο blog της αθεΐας (το φόρουμ μπορεί να του έχει ξεφύγει!), αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος σύνδεσμος στο ιστολόγιό του δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε. Το κάνει έμμεσα όπως πάντα, ελπίζοντας πως θα τσιμπήσουμε. Αν υπήρχε σύνδεσμος θα το συζητούσα, αλλά και πάλι όχι για μήνυση, μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο. Ο Γιατρός το είπε γιατί είναι μεγάλη ιστορία με τον ΘΒ, όμως παρόλο που κι εγώ έχω πρόβλημα μαζί του θεωρώ πως είναι καλύτερο να μην το αφήνουμε αυτό να μας επηρεάζει. Αυτό θέλει άλλωστε πάντα, να αποσπάσει ακραίες αντιδράσεις από εμάς… Ας μην δίνουμε περισσότερη σημασία στο κάθε ζήτημα από όση του αξίζει κι ας συνεχίσουμε την ζωή μας.

Λυπάμαι μόνο που μερικά άτομα που τον διαβάζουν μπορεί να πέφτουν στην παγίδα του και να κάνουν τις ηλίθιες αυτές συνδέσεις αθεΐας και ανηθικότητας στο μυαλό τους αλλά τι να κάνουμε… Υγεία πάνω από όλα…

Γιώργο έχεις δίκιο απλά ο ΘΒ έχει προχωρήσει και σε προσωπικές προσβολές μέσα στο μπλογκ του, βασισμένος σε συζητήσεις από ιστολόγια άλλων, κι όσο να πεις η υπομονή μερικών έχει εξαντληθεί. Άστα να πάνε, είναι περίπτωση...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι και η δυσφήμηση είναι ένας τρόπος διαφήμησης. Για εμένα που συμμετείχα για ένα διάστημα στο φόρουμ σας δεν μου δώσατε ακραίες ακτιβιστικές πρακτίκές απο τα μέλη.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι άθεοι είναι απλά αδύνατον να κάψουν εκκλησίες.
Δεν θα ξόδευαν τον χρόνο τους για κάτι τέτοιο. Αυτά τα κάνουν οι φανατικοί ένθεοι.
Για αυτό πρέπει να υπάρχει ανεξιθρησκεία και πολλές θρησκείες, ώστε οι πιστοί να αλληλοϋποβλέπονται και να αναλώνονται σε συγκρούσεις μεταξύ τους, παρά να ζητούν πολιτική εξουσία. Αφήστε τους πιστούς να βγάλουν τα μάτια ο ένας του άλλου.
Επίσης κάτι εξαιρετικά σημαντικό, η δυσφήμιση είναι διαφήμιση για αυτούς. Πολώνει τον μέσο πολίτη που είναι κατ'όνομα θρήσκος και τον κάνει να παίρνει στάση υπέρ ή κατά της κάθε θρησκείας. Κοινώς: η ιδεολογικές συγκρούσεις πάντα καταλήγουν να αυξάνουν το ποίμνιο του κάθε ιερατείου.
Δηλαδή από εκεί που πριν είχαν 100 οπαδούς, μετά από μια ιδεολογική αντιπαράθεση (με μπόλικο φανατισμό) κερδίζουν ας πούμε 50 οπαδούς και άλλοι 50 γίνονται εχθροί τους. Άρα αυξήθηκαν και έγιναν 150 από εκεί που ήταν 100. Χώρια του ότι αργότερα μερικοί από τους άλλους 50 που είναι φανατικοί τους αντίπαλοι, κάποιοι θα το γυρίσουν σε οπαδοί τους!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tactical έγραψε:Οι άθεοι είναι απλά αδύνατον να κάψουν εκκλησίες.
Δεν θα ξόδευαν τον χρόνο τους για κάτι τέτοιο. Αυτά τα κάνουν οι φανατικοί ένθεοι.
Διαφωνώ. Αυτή η άποψη μου φαίνεται προκατειλημμένη. Οι άθεοι, όπως και οι ένθεοι, είναι άνθρωποι, και οι άνθρωποι μπορούν να φανατιστούν με πολλά πράγματα, ακόμη και με την αθεΐα.

Το προφίλ των άθεων στις σύγχρονες δυτικές χώρες οπωσδήπότε δεν δίνει εικόνα φανατικών. Είναι ως επί το πλείστον άνθρωποι μορφωμένοικαι ανοιχτόμυαλοι. Τέτοιου είδους άνθρωποι οπωσδήποτε δεν καίνε εκκλησίες. Δεν αποκλείω όμως γενικά το ενδεχόμενο ύπαρξης άθεων φανατισμένων κατά της θρησκείας, π.χ. σε περιπτώσεις ανθρώπων που καταπιέστηκαν υπερβολικά από τις θρησκείες, ή που υπέστησαν πλύση εγκεφάλου κατά των θρησκειών (όπως στην Κίνα του Μάο, ας πούμε).

Σίγουρα μου φαίνεται ελάχιστα πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο εδώ υπό τις παρούσες συνθήκες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Συμφωνώ με την Μελάνη,σαφώς όμως δεν υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα στην έναρξη της λειτουργίας του συλλογικού αθεϊστικού ιστολογίου και της εν λόγω προβοκατόρικης ή μη ενέργειας.

Αν κάποιος ισχυριζόταν κάτι τέτοιο θα ήταν ολίσθημα εκ μέρους του έτσι δεν είναι;Και αν το ολίσθημα ήταν σκόπιμο τα συμπεράσματα για την ηθική ποιότητα αυτού που θα το διέπραττε θα συμφωνούσατε ότι θα έπρεπε να είναι μάλλον αρνητικά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπλα, μπλα, καταλήγουμε λοιπόν ότι οι άθεοι είναι η λιγότερο πιθανή ομάδα να κάψουν ναούς ή εκκλησίες. Δηλαδή είναι απίθανο έως αδύνατο να κάνουν κάτι τέτοιο, ειδικά αν πρόκειται για αγνωστικιστές, σκεπτικιστές ή απαθείς κ.λπ., δηλαδή όλους τους άθεους.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αν κάποιος ισχυριζόταν κάτι τέτοιο θα ήταν ολίσθημα εκ μέρους του έτσι δεν είναι;
Πέσμας ποιο είναι το τελευταίο βιβλίο του Κρισναμούρτι που διάβασες! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Moutro
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009 14:27
Όνομα Ιστότοπου: -

tactical έγραψε:Οι άθεοι είναι απλά αδύνατον να κάψουν εκκλησίες.
Δεν θα ξόδευαν τον χρόνο τους για κάτι τέτοιο.
Και για έναν ακόμα λόγο δεν είναι δυνατόν οι άθεοι να κάψουν εκκλησίες:
Διότι ξέρουν ότι χρησιμοποιώντας τέτοια μέσα, το ιερατείο θα βγει στη ζητιανιά, θα εισπράξει πολύ περισσότερα χρήματα και θα τις ξαναχτίσει μεγαλύτερες.
Πίστη είναι η λογική συνέπεια της νοητικής αδυναμίας.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Moutro έγραψε:Διότι ξέρουν ότι χρησιμοποιώντας τέτοια μέσα, το ιερατείο θα βγει στη ζητιανιά, θα εισπράξει πολύ περισσότερα χρήματα και θα τις ξαναχτίσει μεγαλύτερες.
Το έχει κάνει το Πατριαρχείο επί βυζαντίου. Οπότε οι αυτοκράτορες είχαν μεγάλη ανάγκη ρευστού έβαζαν χέρι στα τιμαλφή των εκκλησιών. Κατόπιν το ιερατείο τα ξαναμάζευε σε χρόνο dt! Τελικά οι σκεπτομορφές που έχει δημιουργήσει το διαχρονικό ιερατείο είναι ιδιαίτερα αποδοτικές, όπως κάποιες μετοχές.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

tactical έγραψε:Διότι ξέρουν ότι χρησιμοποιώντας τέτοια μέσα, το ιερατείο θα βγει στη ζητιανιά, θα εισπράξει πολύ περισσότερα χρήματα και θα τις ξαναχτίσει μεγαλύτερες.
Ούτως ή άλλως έχει χρήματα η εκκλησία, σιγά να μην είχαν ανάγκη από παραπάνω χρήματα αν καιγόταν μια ή περισσότερες εκκλησίες.
Και φυσικά ο κόσμος απλά το αποδέχεται, ενώ σε άλλες περιπτώσεις παραπονιούνται για "τα λεφτά τους που χρησιμοποιούνται χωρίς την άδειά τους"
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

@Λουκρητία

Σίγουρα, η εκκλησία ούτε που ξέρει τι έχει. Αλλά όταν χτίζεται ένας καινούριος ναός πάλι ο κόσμος το χρηματοδοτεί εν μέρη. Μπες σε μια εκκλησία που δεν έχει αγιογραφίες ή δεν έχει σοβατιστεί εξωτερικά και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βρεις το κουτί "υπέρ αποπερατώσεως του Ι.Ν." και φυσικά κάθε Κυριακή δίσκο.
:O
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Θ.Β. stands 4...?

Θεώρημα Bolzanno? O.o
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Θ.Β. είναι το όνομα ενός σχετικά γνωστού troll σε ελληνικά αθεϊστικά blog.

Υποθέτω ότι αναφέρεται στον "πράκτορα Θ.Β." από μια ταινία του Θανάση Βέγγου.
:O
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ti ine to "Θεώρημα Bolzanno" ?
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:Ti ine to "Θεώρημα Bolzanno" ?
Θεώρημα Bolzanno:

Έστω μια συνάρτηση f,ορισμένη σε ένα κλειστό διάστημα [α,β].Αν:
-η f είναι συνεχής στο [α,β] και επίσης ισχύει
-f(α)f(β)<0
τότε υπάρχει ένα τουλάχιστον x0 που ανήκει στο (α,β):f(x0)=0
Δηλαδή η εξίσωση f(x)=0 έχει τουλάχιστο μία ρίζα στο (α,β)
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Να'σαι καλά ρε L3o ΧΞΣ. Πού το θυμήθηκες το θεώρημα Bolzanο;! Φροντιστής είσαι;

:shock: Γ*μώ το Λύκειό μου μέσα... 3 χρόνια το έτρωγα στη μάπα το Bolzano, και το έχω ξεχάσει τελείως. Τζάμπα λεφτά στα φροντιστήρια! Να πεις ότι μου χρειάστηκαν και πουθενα...
:? Εδώ που τα λέμε, πάλι καλά που θυμάμαι να κάνω και πράξεις με το χέρι
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

tactical έγραψε:Πέσμας ποιο είναι το τελευταίο βιβλίο του Κρισναμούρτι που διάβασες! :mrgreen:
To "Kρισ' να μου 'ρθει"
:text-yeahthat:
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:Να'σαι καλά ρε L3o ΧΞΣ. Πού το θυμήθηκες το θεώρημα Bolzanο;! Φροντιστής είσαι;

:shock: Γ*μώ το Λύκειό μου μέσα... 3 χρόνια το έτρωγα στη μάπα το Bolzano, και το έχω ξεχάσει τελείως. Τζάμπα λεφτά στα φροντιστήρια! Να πεις ότι μου χρειάστηκαν και πουθενα...
:? Εδώ που τα λέμε, πάλι καλά που θυμάμαι να κάνω και πράξεις με το χέρι
Χειρότερα...μαθητής είμαι :-P
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Απάντηση