Ο Θ.Β. ξαναχτυπά

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Το άθλιο και χαμερπές υποκείμενο που φέρει το διαδυκτιακό ψευδώνυμο Θ.Β. έχει αναρτήσει στο περίτωμα που αποκαλεί blog του ανάρτηση με τίτλο "Ξεκίνησε το μπλόγκ των μαχητικών αθεϊστών και…οι εμπρησμοί σε εκκλησίες" (σιγά μη δώσω link για τον βόθρο του).

Δεν ξέρω αν εδώ είναι ο κατάλληλος τόπος για να postάρω κάτι τέτοιο αλλά ζητώ νομική συμβουλή:Υπάρχει τρόπος να κινηθεί το συλλογικό ιστολόγιο εναντίον αυτού του χριστιανοπαλιανθρώπου για συκοφαντική δυσφήμιση;

Αν ναι και συμφωνούν και άλλοι συντελεστές προτίθεμαι να συμβάλλω οικονομικά σε όποια νομικά έξοδα προκύψουν.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

den tin vriskis kapos ipervoliki mia tetia kinisi ?
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Όχι, δεν μπορείς να κινηθείς νομικά. Ως άθεοι, δεν έχουμε κάποια νομική υπόσταση.

Αλλά βάλε το Link για το blog του, και υπάρχουν άλλοι τρόποι. Κατ'αρχήν θα μπορέσουμε να του απαντήσουμε μέσα από τα ιστολόγιά μας και μέσα από την εδώ κοινότητα. Να τον καλέσουμε κι εδώ :twisted: και να του δώσουμε τα δικά μας επιχειρήματα...

Δεν χρειάζεται ούτε να βρίζουμε ούτε τίποτα. Απλά να τον αντικρούσουμε με λογικά επιχειρήματα. Άλλωστε δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Δες Bananaman Ray Comfort, Ken Ham, και Kent Hovind, να δείς τσαρλατάνους... (o τελευταίος είναι φυλακή από το 2007 για εξαπάτηση και αποφυγή φορολογίας...)
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν ξέρω αν έχουμε νομική υπόσταση,γι'αυτό ρώτησα.Παρεπιπτώντως ως άθεοι δεν έχουμε νομική υπόσταση,ως http://forum.atheia.gr δεν έχουμε;Αν κάποιος για παράδειγμα διαπράττει κάποια πράξη από αυτές που εμπίπτουν στην κατηγορία π.χ. του ηλεκτρονικού εγκλήματος δεν μπορεί να στραφεί κάποιος εναντίον των διαχειριστών ή των συντελεστών αυτού του ιστοχώρου;Αν λοιπόν είμαστε υπόλογοι απέναντι στον νόμο δεν έχουμε και νομικά δικαιώματα;Η προστασία απέναντι στην συκοφαντία δεν συμπεριλαμβάνεται σ'αυτά;

Όταν λοιπόν κάποιος αφήνει σαφή υπονοούμενα ότι υπάρχει σύνδεση-σχέση ανάμεσα σ'αυτόν εδώ τον ιστοχώρο και την διάπραξη αξιόποινων πράξεων αυτό δεν συνιστά αισχρή συκοφαντία η οποία συνιστά ασφαλώς αξιόποινη πράξη;

Δεν ξέρω svoin αλλά ότι κάποιος χωρίς το παραμικρό στοιχείο με αποκαλεί υποκινητή της τρομοκρατίας έχω μιά τάση να αντιδρώ κάπως υπερβολικά.Θέλω να δώ αν αρχίζανε (λίαν απίθανο,το ομολογώ) να έρχονται οι μπάτσοι και να μας ανακρίνουνε για το αν έχουμε σχέση με τους εμπρησμούς των εκκλησιών τι θα λέγανε κάποιοι πιό "ανεκτικοί" από μας.

Όσο δε για την απάντηση με επιχειρήματα που λέει η Darkchilde,ένα έχω να πώ:προφανώς δεν ξέρεις τι εστί Θ.Β.

Για όσους νοιώθουν γενναίοι ορίστε:βρωμερές συκοφαντίες
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Όσο δε για την απάντηση με επιχειρήματα που λέει η Darkchilde,ένα έχω να πώ:προφανώς δεν ξέρεις τι εστί Θ.Β.
Η Darkchilde σίγουρα δεν γνωρίζει τι εστί Θ.Β. και μπράβο της. Εγώ έπαψα να περνάω από το blog του Διαγόρα εξαιτίας όχι του Θ.Β., αλλά του παιχνιδιού που παίζατε όλοι με τον Θ.Β.
Μην του δίνεται σημασία. Τα νέα μέλη του Blog ή του forum που δεν θα γνωρίζουν την κατάσταση θα την αντιλαμβάνονται σύντομα και δεν θα του απαντούν ούτε εκείνοι.

Τέλος πάντων, η ανάρτηση έχει ημερομηνία 9 Απριλίου. Γιατί μαθεύτηκε τώρα;
Όσον για την νομική υπόσταση/κάλυψη θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει και φυσικά είμαι διατεθειμένος να συμβάλλω.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να απαντήσουμε στις παπαριές που δημοσιεύει. Θα αφήσουμε κάθε ηλίθιο να συκοφαντεί το forum;
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fanisoleo έγραψε: Θα αφήσουμε κάθε ηλίθιο να συκοφαντεί το forum;
Σε διαβεβαιώνω ότι ο Θ.Β. μόνο ηλίθιος δεν είναι.
Όσο ασχολούμεθα μαζί του τον βοηθούμε στο έργο του,
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Πάντως στο μοναδικό link που δόθηκε, δεν είδα κάτι που να αφορά άμεσα το forum μας. Έχασα κάτι; Έχει κάποιο άλλο link; Η μοναδική αναφορά είναι στον τίτλο και αναφέρεται σε blog των μαχητικών αθεϊστών. Αν δεν κάνω λάθος δεν απευθύνεται σε μας.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
fanisoleo έγραψε: Θα αφήσουμε κάθε ηλίθιο να συκοφαντεί το forum;
Σε διαβεβαιώνω ότι ο Θ.Β. μόνο ηλίθιος δεν είναι.
Όσο ασχολούμεθα μαζί του τον βοηθούμε στο έργο του,
Συμφωνώ και προσυπογράφω. Η μόνη απάντηση στον ΘΒ είναι η αδιαφορία. Οτιδήποτε άλλο τον τρέφει.

Θυμάμαι ένα ωραίο αρθράκι του Ουμπέρτο Έκο περί δυσφήμισης και διάψευσης. Μιλά για την περίπτωση ενός έντιμου πολιτικού που συκοφαντήθηκε σε μια τοπική εφημερίδα και θέλησε να διαψεύσει τα όσα λέγονταν, με αποτέλεσμα να ανοίξει ολόκληρη κουβέντα και να τους δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις από εκείνες που είχαν πριν. Μας θυμίζει λοιπόν τον κανόνα που λέει ότι το μέσο της διάψευσης δεν πρέπει να έχει μεγαλύτερη εμβέλεια από το μέσο της συκοφαντίας.

Δεν διάβασα τι γράφει ο ΘΒ, γενικά όμως θα έλεγα προσοχή: μην του δίνετε σημασία, αυτό ακριβώς επιζητά.

Και παρά το γεγονός ότι δεν ξέρω τι γράφει, αποδοκιμάζω τη χρήση υβριστικών επιθέτων όπως ηλίθιος, βόθρος, άθλιος, χαμερπής, περίττωμα κλπ κλπ, ακόμη κι αν είναι δικαιολογημένα. Ας κρίνουν οι αναγνώστες του μόνοι τους την ποιότητα τν γραπτών του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όπως νομίζετε.Απλά να επισημάνω ότι εδώ δεν μιλάμε για διαφορές απόψεων αλλά για σοβαρή συκοφαντία με πιθανές ποινικές προεκτάσεις και για τον συκοφαντούμενο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Επειδή εγώ τα είδα κάπως αόριστα, μπορεί κάποιος να γίνει πιο σαφής; Πώς και πού ακριβώς μας συκοφαντεί;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
b-track
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009 20:44
Όνομα Ιστότοπου: b-track
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Επειδή εγώ τα είδα κάπως αόριστα, μπορεί κάποιος να γίνει πιο σαφής; Πώς και πού ακριβώς μας συκοφαντεί;
ναι συμφωνω......
b-track.blogspot.com
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
dtango έγραψε:
fanisoleo έγραψε: Θα αφήσουμε κάθε ηλίθιο να συκοφαντεί το forum;
Σε διαβεβαιώνω ότι ο Θ.Β. μόνο ηλίθιος δεν είναι.
Όσο ασχολούμεθα μαζί του τον βοηθούμε στο έργο του,
Συμφωνώ και προσυπογράφω. Η μόνη απάντηση στον ΘΒ είναι η αδιαφορία. Οτιδήποτε άλλο τον τρέφει.

Θυμάμαι ένα ωραίο αρθράκι του Ουμπέρτο Έκο περί δυσφήμισης και διάψευσης. Μιλά για την περίπτωση ενός έντιμου πολιτικού που συκοφαντήθηκε σε μια τοπική εφημερίδα και θέλησε να διαψεύσει τα όσα λέγονταν, με αποτέλεσμα να ανοίξει ολόκληρη κουβέντα και να τους δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις από εκείνες που είχαν πριν. Μας θυμίζει λοιπόν τον κανόνα που λέει ότι το μέσο της διάψευσης δεν πρέπει να έχει μεγαλύτερη εμβέλεια από το μέσο της συκοφαντίας.

Δεν διάβασα τι γράφει ο ΘΒ, γενικά όμως θα έλεγα προσοχή: μην του δίνετε σημασία, αυτό ακριβώς επιζητά.

Και παρά το γεγονός ότι δεν ξέρω τι γράφει, αποδοκιμάζω τη χρήση υβριστικών επιθέτων όπως ηλίθιος, βόθρος, άθλιος, χαμερπής, περίττωμα κλπ κλπ, ακόμη κι αν είναι δικαιολογημένα. Ας κρίνουν οι αναγνώστες του μόνοι τους την ποιότητα τν γραπτών του.
Μάλλον έχεις δίκιο, δεν πρέπει να του δώσουμε σημασία. Πάντος οι αναγνώστες του έκριναν ότι όσα λέει είναι αλήθεια και κάποιος μας χαρακτήρησε φασίστες. Αλλά αφού είναι αόριστα όλα όσα λέει τότε δεν αξίζει να ασχοληθούμε
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητοί εν Χρίστω αδελφοί και αδελφές, ας χαλαρώσουμε. Η πίστις ημών δεν κινδυνεύει από τους ιερούς σαλούς. Ο Θ.Β. είναι ένα (απο)λωλό πρόβατο που περιηγείται τα βλόγια (κάτι σαν την γνωστή κα Λουκά σε διαδικτυακή βερσιόν). Ας τον συγχωρέσουμε χριστιανικά. Είναι η καλύτερη αντιμετώπιση.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Ο χαρακτηρισμός φασίστες απευθυνόταν σε συγκεκριμένη αθεϊστική οργάνωση αν κατάλαβα καλά και όχι σε όλους τους αθεϊστές. Και μάλιστα από σχολιαστές και όχι από τον συγκεκριμένο blogger. Μπορεί να μην τρέφουμε τα φιλικότερα αισθήματα προς τον Θ.Β. αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος κατά την άποψη μου να αντιδρούμε σε αοριστολογίες. Θα ήταν το ίδιο με το να μας έκανε μήνυση ο κάθε πιστός επειδή στο forum αναφέρθηκαν αρκετές φορές ως ηλίθιοι (μεταξύ άλλων), γενικευμένα και όχι συγκεκριμένα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Από όσο έχω καταλάβει εγώ...
Αυτά που λέει ο Θ.Β. είναι πιο ασυνάρτητα και από τις κοτσάνες του Βέγγου, και ο Βέγγος τις έκανε εσκεμμένα.
Διαφωνεί για να διαφωνεί. Τι να του πεις από 'κει και πέρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί σας πειράζει αυτό. Αφήστε τον κάθε τρελό στην τρέλα του.
:O
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Να επισημάνω ότι ποτέ δεν χρησιμοποίησα υβριστικούς χαρακτηρισμούς εναντίον κάποιου επειδή διαφωνούσα μαζί του παρά μόνο όταν έκρινα ότι με τα λόγια ή με τις πράξεις του υπερβαίνει κατά πολύ τα όρια της έντιμης συμπεριφοράς.Ούτε όμως ήμουν ποτέ της άποψης ότι σ'αυτούς που όντως υπερβαίνουν αυτά τα όρια πρέπει να χαρίζεται κανείς.
Επιπλεόν δεν είχα καμία όρεξη να φέρω τον Θ.Β. έστω και εμμέσως στο παρόν ιστολόγιο.Το θέμα μου δεν είναι ο Θ.Β. και το πως πρέπει να αντιμετωπίζει κανείς αυτόν και τους ομοίους του.
Το θέμα είναι ότι στον τίτλο του pοst του επιχειρείται εμμέσως πλήν σαφώς να δημιουργηθεί μιά σύνδεση ανάμεσα στη λειτουργία του forum/blog και σε συγκεκριμένες παράνομες πράξεις.

Όσοι απορούν πηγαίνετε αν θέλετε στο blog του και ρωτήστε τον:Ποιό εννοεί blog των μαχητικών αθεϊστών και γιατί παραθέτει αυτές τις δύο ειδήσεις μαζί στον τίτλο του post του ενώ στο "σώμα" του blog αναφέρεται μόνο στη μία από τις δύο;Όχι ότι θα σας απαντήσει βέβαια.Ποτέ δεν απαντά στο blog του.

ΥΓ:Ναι fr0g σε μας απευθύνεται.Εμείς είμαστε οι "μαχητικοί αθεΐστες".Άλλωστε στο "μυαλό" τους μόνο τέτοιοι υπάρχουν.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Όποιος έχει τη μύγα να τη φέρει πίσω :)
Σε ποιούς αναφέρεται το ξέρει μόνο ο ίδιος. Εμείς μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Εγώ δεν είδα καμία άμεση αναφορά στο forum αυτό. Ούτε καν έμμεση εδώ που τα λέμε. Όπως κι αν έχει όμως το θέμα, καλά θα κάνουμε να ρίξουμε μια ματιά στο νήμα που υπάρχει περί δυσφήμισης και ελευθερίας του λόγου και να δούμε πώς υπερασπιζόμασταν το δικαίωμά μας να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τις θρησκείες και μάλιστα θεωρώντας το νόμιμο και σωστό. Το ίδιο κάνει και ο Θ.Β. από την πλευρά του. Τα ίδια ισχύουν κι εκεί. Το είχε θέσει και σε ερώτημα ο mirni πριν αποχωρήσει για το πώς θα αισθανόμασταν αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Φυσικά οι περισσότερες απαντήσεις ήταν υπέρ της ελευθερίας του λόγου, αλλά στην πράξη εγώ είδα προτάσεις για να κινηθούμε νομικά. Είναι ωραίο να βλέπει κανείς πώς αλλάζουν οι περιστάσεις.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
b-track
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009 20:44
Όνομα Ιστότοπου: b-track
Επικοινωνία:

Δηλαδή απο πότε το να κατακρίνεις ή να σχολιάζεις μια θρησκεία είναι κατακριτέο απο το νόμο????????
Ας λένε οτι θέλουν...Δηλαδή αν εγώ σας πω πως πιστεύω στο Ιτάμενο ΜακαρονοΤέρας και εσείς με κοροιδέψετε ,να σας κάνω μύνηση?
Σόρρυ αλλα κάτι τέτοιο κατάλαβα...
b-track.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

δηλαδή αν εγώ σας πω πως πιστεύω στο Ιτάμενο ΜακαρονοΤέρας και εσείς με κοροιδέψετε
γιατί υπάρχει άλλος θεός?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Απάντηση