Η απόρριψη της θρησκείας ως βαθύτερη στάση ζωής

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Την απόρριψη της θρησκείας ως βαθύτερη στάση ζωής την έχουν επισημάνει αρκετοί τονίζοντας πόσο βαθιά επηρεασμένη από το χριστιανισμό είναι η ηθική ακόμα και άθεων ανθρώπων. Αυτό είναι το πιο δύσκολο απ'όλα να αλλάξει. Σε αυτήν την περίπτωση "κολλάει" το δεύτερο σκέλος της υπογραφής μου: Το καλύτερο επιχείρημα του άθεου είναι ο ίδιος ο άθεος!
Αγαπητέ Ευθύμη, προτείνω να αλλάξεις το «Έλληνας», στο πρώτο σκέλος της υπογραφής και να το κάνεις «Νεοέλληνας». Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν θεομάχοι: Δεν είχαν ιερατείο. Το είχαν ξεδοντιάσει και το είχαν αχρηστεύσει. Αν μάλιστα διαβάσεις το «Περί δεισιδαιμονίας» του Πλούταρχου, θα διαπιστώσεις ότι πιστός, με την σημερινή έννοια της λέξης, δεν υπήρχε. Υπήρχαν οι άθεοι, οι οποίοι δεν πίστευαν στους θεούς, οι δεισιδαίμονες, οι οποίοι πίστευαν στους θεούς αλλά τους θεωρούσαν κακούς, εκδικητικούς και απαίσιους (όπως δηλαδή τους θεωρούσαν και οι υπόλοιποι λαοί τότε), και τέλος ο Πλούταρχος αναφέρει και τους πιστούς οι οποίοι θα πίστευαν στους καλούς θεούς τους οποίους θέλησε να εισάγει ο Πυθαγόρας αλλά οι οποίοι πιστοί… δεν υπήρχαν!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλλού έχω εξηγήσει γιατί θεωρώ σωστό το Έλληνας και όχι το Νεοέλληνας. Δε θέλω να ορίζουμε τους εαυτούς μας με βάση τους αρχαίους κατοίκους της περιοχής, ανεξάρτητα από την όποια βιολογική, πολιτισμική κτλ. σχέση που υπάρχει ή δεν υπάρχει με αυτούς.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση