Μαθήματα Αθεΐας και Φιλοσοφίας στη μεγάλη οθόνη.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

(Ξανά)έβλεπα πρόσφατα μερικές από τις αγαπημένες μου ταινίες. Ταινίες που θίγουν το κατεστημένο και η θρησκεία δεν την γλιτώνει..
Ζητώ συγνώμη για όσους έχουν πρόβλημα με τα αγγλικά. Οι υπότιτλοι στο youtube είναι σπάνιο φαινόμενο.

Θα ξεκινήσω με το matrix. Σε μια συζήτηση που είχα πολύ πρόσφατα σε ένα χριστιανικό forum ένας Χ.Ο. μου είπε ότι εγώ ζω στο matrix και ότι αυτός γνωρίζει την αλήθεια. Όπως και να έχει και ακόμα και αν γνωρίζει την αλήθεια, σίγουρα δεν έχει δει προσεκτικά την ταινία:

[youtube]Tvs7AAYz0kU[/youtube]

"You can feel it when you go to work, when you go to church, when you pay your taxes"
"Μπορείς να το αισθανθείς [το Matrix] όταν πας στη δουλειά, όταν πας στην εκκλησία, όταν πληρώνεις τους φόρους σου"

Μια εντελώς διαφορετική ταινία, χαλαρή με υπέροχο χιούμορ: Dogma
Παραθέτω μια σκηνή από την αρχή της ταινίας όπου ένας "πεσμένος" άγγελος πείθει μια καλόγρια ότι δεν υπάρχει θεός.
[youtube]-cKTmsBbE20[/youtube]

Και μια σκηνή από την ίδια ταινία όπου εμφανίζεται ο George Carlin. Αυτή η σκηνή μου αρέσει ιδιαίτερα επειδή θίγει το θέμα του σταυρού που νομίζω ότι είναι το πλέον αηδιαστικό σύμβολο που θα μπορούσαν να σκεφτούν οι χριστιανοί.
[youtube]_BEZaPN8gUY[/youtube]

Ήθελα να παραθέσω και κάτι από μια πολύ όμορφη ταινία που λέγεται "The Man Who Sued God". Βάζω σύνδεσμο για το trailer της ταινίας και την προτείνω ανεπιφύλακτα! Δεν βρήκα τίποτα άλλο στο youtube :(


Συνεχίζω με fight club. Παραθέτω μία σκηνή (ανάμεσα σε αρκετές άλλες) που έχει πολύ ζουμί:
[youtube]parfr_d5wdY[/youtube]
"Our fathers where our models for God. If our fathers bailed what does that tell you about god?"
"Οι γονείς μας ήταν τα πρότυπά μας για το Θεό. Αν οι γονείς μας απέτυχαν, αυτό τι σου λέει για το Θεό?"
Φυσικά αυτή η σκηνή θίγει και άλλα θέματα πέρα από το θεό αλλά δεν θα επεκταθώ γιατί σηκώνει ΠΟΛΥ συζήτηση.

Και θα κλείσω με κάτι που δεν βάλει άμεσα κατά της θρησκείας αλλά κατά της καταπίεσης και της υποκρισίας στην οποία οδηγείται η κοινωνία χάρη στους κανόνες και την ψεύτικη ηθική που προβάλει αυθαίρετα η κυβέρνηση/τηλεόραση/θρησκεία κλπ. Παρόμοια μηνύματα με το fight club.
Είναι από την ταινία Natural Born Killers.
[youtube]JPVhZjKw-O4[/youtube]


Νομίζω πως αυτό το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και υπάρχουν πολλές ταινίες που ασχολούνται με το θέμα θεός θρησκεία. Οπότε όποιος θυμάται ταινίες-σκηνές με θρησκευτικό-αθεϊστικό ενδιαφέρον ας ποστάρει. Ανυπομονώ :D
:O
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

Δύσκολο να βρείς στο τίμιο ξύλο(holywood) αθεϊστικά μηνύματα αλλα μπορείς να βρείς στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο.
Στον εξολοθρευτή άγγελο που είναι ισπανικής παραγωγής για παράδειγμα το φινάλε είναι όλα τα λεφτά

Η ταινία ξεκινάει με μια παρέα αριστοκρατών που μετά από το συμπόσιο μια αόρατη δύναμη δεν τους αφήνει να εξέλθουν από τον κτίριο.Μετά από κάποιο διάστημα πέφτουν οι μάσκες του καθωσπρεπισμού και όλοι γίνονται θύματα των κατωτερων ενστίκτων τους.Το ίδιο συμβαίνει στο τέλος της ταινίας όπου μετά από μια κηδεία το υποκρινόμενο ποίμνιο δε μπορεί να εξέλθει του ναού.Το κλείσιμο είναι φοβερό.

Y.Γ:δεν ξέρω γιατί δε μου εμφανίζει το video και έδωσα κατευθείαν το link
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Μία απ' τις λίγες ταινίες που περνάει αθεϊστικά μηνύματα είναι η ταινία Contact βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Carl Sagan.
Η πρωταγωνίστρια είναι μία αστροφυσικός άθεη (Jodie Foster). Επίσης οι φανατικοί θρήσκοι παίζουν ιδιαίτερο ρόλο στην ταινία. Δε θέλω να πω περισσότερα για να μην αποκαλύψω πράγματα απ' την πλοκή, αλλά όσοι δε την έχουν δει πρέπει να τη δουν οπωσδήποτε!

[youtube]_wPd9j7g0L0[/youtube]
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Astron έγραψε:Μία απ' τις λίγες ταινίες που περνάει αθεϊστικά μηνύματα είναι η ταινία Contact βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Carl Sagan.
Η πρωταγωνίστρια είναι μία αστροφυσικός άθεη (Jodie Foster). Επίσης οι φανατικοί θρήσκοι παίζουν ιδιαίτερο ρόλο στην ταινία. Δε θέλω να πω περισσότερα για να μην αποκαλύψω πράγματα απ' την πλοκή, αλλά όσοι δε την έχουν δει πρέπει να τη δουν οπωσδήποτε!
Astron ωραία ταινία αν και στο τέλος εμένα μου τα χάλασε λίγο...(από ότι είδα δεν υπάρχει το spoiler στο forum οπότε μην πω παραπάνω και τη σπάσω σε όσους θέλουν να τη δουν). Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του Sagan βέβαια που από ότι μου έχουν πει έχει αρκετές διαφορές με την ταινία. Το έχει διαβάσει κάποιος;
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είχα ιδέα ότι είναι βασισμένη σε βιβλίο του Sagan αλλά η ταινία δεν με ενθουσίασε. Γενικά η όλη φάση με εξωγήινους που ασχολούνται με εμάς δεν με ενθουσιάζει.
:O
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Life Of Brian :D. Αμιγώς αθεϊστική ταινία. Μία από τις καλύτερες των Monty Python.

Σε περίπτωση που δεν την έχετε δει, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ :D !
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Σίσυφος έγραψε:Life Of Brian :D. Αμιγώς αθεϊστική ταινία. Μία από τις καλύτερες των Monty Python.

Σε περίπτωση που δεν την έχετε δει, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ :D !
The Bright Side of Life.
Αυτή η ταινία έχει και ένα απίστευτο σκηνικό με εξωγήϊνους...

Monty Pythons rule! Απίστευτοι ήταν και οι ταινίες τους είναι κλασσικές.

Πάντως σε σειρές εκτός από το House, έχουμε και την Temperance Brennan στο Bones.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Πραγματικά, υπέροχο το Life of Brian! Απ' τις αγαπημένες μου κωμωδίες!

[youtube]WlBiLNN1NhQ[/youtube]


Και, αν και πιο θλιβερό, εδώ είναι ένα απόσπασμα από την κηδεία του πρωταγωνιστή του life of brian, του Graham Chapman που πέθανε σε ηλικία 48 ετών. Όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται...είναι μια αξιοζήλευτη κηδεία. Δείτε τη και θα καταλάβετε.
[youtube]fsHk9WC7fnQ[/youtube]
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

paratiritis7 έγραψε:Δύσκολο να βρείς στο τίμιο ξύλο(holywood) αθεϊστικά μηνύματα αλλα μπορείς να βρείς στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο.
Στον εξολοθρευτή άγγελο που είναι ισπανικής παραγωγής για παράδειγμα το φινάλε είναι όλα τα λεφτά
[youtube]6anb5rpLk18[/youtube]
Η ταινία ξεκινάει με μια παρέα αριστοκρατών που μετά από το συμπόσιο μια αόρατη δύναμη δεν τους αφήνει να εξέλθουν από τον κτίριο.Μετά από κάποιο διάστημα πέφτουν οι μάσκες του καθωσπρεπισμού και όλοι γίνονται θύματα των κατωτερων ενστίκτων τους.Το ίδιο συμβαίνει στο τέλος της ταινίας όπου μετά από μια κηδεία το υποκρινόμενο ποίμνιο δε μπορεί να εξέλθει του ναού.Το κλείσιμο είναι φοβερό.

Y.Γ:δεν ξέρω γιατί δε μου εμφανίζει το video και έδωσα κατευθείαν το link
Δοκιμαστικά, μήπως και βγει το βιντεο του παρατηρητη.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Life of Brian μόλις έγινε η επόμενη ταινία στο must see list.
:O
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:Life of Brian μόλις έγινε η επόμενη ταινία στο must see list.
Με τον απαράδεκτο ελληνικό τίτλο ''Ένας προφήτης μα τι προφήτης''...
Ούτε ταινία του Ψάλτη (Στάθη) να ήτανε...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

και στο deadman με τον Τζόνι Ντεπ έχει κάποια σκηνικά με αθεϊστικά υπονοούμενα.Η σκηνή με τον iggy pop που διαβάσει την βίβλο εξαπολύοντας μίσος για τους αλλόθρησκους και επίσης προβάλει την απέχθεια των ιερέων για τους ειδωλολάτρες ινδιάνους
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Τρελό γέλιο το Life of Brian. :clap:
:O
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Επίσης, μαθήματα κοσμογονίας και εξελικτικής θεωρίας στο "History of the World, Part I (1981)'' κατά Μελ Μπρουκς.

http://www.imdb.com/title/tt0082517/
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of ... ld,_Part_I
http://myblog-nikkin.blogspot.com/2009/ ... d-rip.html
http://greek.findsubtitles.com/search_m ... name=82517
http://www.torrentreactor.net/torrents/ ... (1981)-JBW
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Επίσης το Religulus με το Bill Maher. Ντοκυμαντέρ αλλά με αρκετό γέλιο!

[youtube]-Gxc0XEoQpQ[/youtube]

Σε άλλο στυλ το Man from earth. Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία αν και με κάποια κενά κατά τη γνώμη μου. Η συζήτηση έχει έντονο αθεϊστικό ενδιαφέρον.

[youtube]zfV75CpFYG0[/youtube]
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Πρώτη φορά βλέπω τόσο ολοκληρωμένο post :D . Μέχρι και link για torrent έβαλες. Thanks. Αν βρω χρόνο θα της ρίξω μια ματιά.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Σίσυφος έγραψε:
Πρώτη φορά βλέπω τόσο ολοκληρωμένο post :D . Μέχρι και link για torrent έβαλες. Thanks. Αν βρω χρόνο θα της ρίξω μια ματιά.
:text-thankyouyellow:
Και τόρρρρρεντς και υπότιτλους και ολοκληρωμένες λύσεις!
(ΤΟ http://myblog-nikkin.blogspot.com/2009/ ... d-rip.html τα έχει όλα)
Η ταινία δεν είναι ίσως κορυφαία, αλλά έχει ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ ξεκίνημα, καθώς και αστεία ευρήματα, π.χ. πώς ανακαλύφτηκε η ...μουσική!

Νομίζω πως έχω κάπου και για το Religulus αντίστοιχα...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Aχχ, το "Life of Brian" είναι απ' τις ωραιότερες κωμωδίες που έχω δει, και από άποψη διακωμώδησης και από άποψη μηνυμάτων που περνάει είναι γαμάτη :P

Δεν ήξερα ότι ο πρωταγωνιστής έχει πεθάνει, κρίμα, τον είχα συμπαθήσει απίστευτα τον τύπο (δυστυχώς αυτή τη στιγμή δε μπορώ να προβάλω το βίντεο με την κηδεία)...
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν το πιστεύω ότι ξέχασα το υπεραπίστευτα υπέροχο "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy"

[youtube]dcncPpQ8loA[/youtube]
:O
Απάντηση