Υπάρχουν πραγματικά άθεοι;

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Εγώ το θεωρώ εγκληματικό αυτό που κάνουν οι ιεχωβάδες. Για ένα δόγμα αφήνουν τα παιδιά τους να πεθάνουν, ενώ με μία απλή μετάγγιση μπορούν να σωθούν. Άλλο το να μένεις πιστός σε κάποια ιδεώδη, και άλλο η ηλιθιότητα και ο δογματισμός.

Αυτή την στιγμή στην Αμερική διεξάγεται η δίκη της Kara Neumann όπως ονομάζεται, που οι γονείς αντί να πάνε το παιδί στο νοσοκομείο, προσευχόντουσαν! Το παιδί πέθανε, και νομίζω η γιαγιά τους έχει κατηγορήσει για αμέλεια κλπ. Ελπίζω να πάνε φυλακή αυτοί οι άνθρωποι.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω ακριβώς την ίδια άποψη με την Darkchilde αλλά θα στν θέσω κάπως διαφορετικά.
1) Άλλο η ιατρική και άλλο η θρησκεία. Η ιατρική υπάρχει για την σωτηρία του φθαρτού κομματιού του ανθρώπου και η θρησκεία για την σωτηρία του αθάνατου.(Σύμφωνα πάντα με την θρησκευτική αντίληψη). Η ιατρική ποτέ δεν απέκλεισε με κάποια πρακτική της την εξάσκηση της θρησκείας ενώ η θρησκεία σε πολλά σημεία μπλοκάρει την πρακτική της ιατρικής. Συνεπώς η θρησκεία θεωρεί το αθάνατο κομμάτι πιο σημαντικό από το φθαρτό. Έλα μου όμως που είμαστε πλασμένοι και με τα 2.
2)Πιστεύω ότι συμφωνείς με την αντίληψη ότι υπάρχουμε συνειδητά μόνο στην υλική φάση της ύπαρξής μας και η μετέπειτα πορεία μας κρίνεται από τις πράξεις μας κατά την υλική μας φάση. Αφού λοιπόν αυτή η φάση είναι τόσο σημαντική γιατί η θρησκεία θέτει εμπόδια στην διατήρηση και σωστή συντήρηση αυτής της φάσης? μου φαίνεται κάπως αντιφατικό.
3) Θα μπορούσες να μου θέσεις κάποιο θεΪστικό κίνητρο παύσης της ζωής κάποιου ανθρώπου κι εκεί θα σου πω ότι αν οποιοσδήποτε θεός ήθελε να πάρει κάποιον πιστεύω ότι είναι αρκετά έξυπνος να τον προσβάλει με τόσες αρρώστειες που δεν έχουν θεραπεία ή ακόμα να τον πατήσει ένα αυτοκίνητο. Δεν μπορείς να διαχωρίσεις μια ύπαρξη σε ύλη και άυλο. Είμαστε και τα 2 τρέφουμε αντίστοιχα και συντηρούμε και τα 2 και χωρίς την ύπαρξη του ενός εκ των 2 παύουμε να υπάρχουμε!
Στην μια περίπτωση του γιατρού δεν υπήρχε θεραπεία ενώ στην άλλη υπήρχε απλά δεν δεχτήκανε να την ακολουθήσουνε. Πολύ διαφορετικό. Νομίζεις ότι ο εν λόγω κύριος αν ήξερε ότι οι βουδιστές κατέχουν το φάρμακο και το δίνουν μόνο σε βουδιστές δεν θα γινότανε για να σώσει το παιδί του?! Απλώς δεν γίνεται να ελπίζεις για κάτι που ξέρεις ότι δεν γίνεται και να ασπαστείς ελπίδες αβάσιμες γιατί ο αυτοσεβασμός σου εξανεμίζεται και η αγάπη σου για τους ανθρώπους μικραίνει όταν μετά όταν πεθάνει ο δικός σου οι πιστοί της θρησκείας σου πούνε "μάλλον δεν προσπάθησες αρκετά ή ήταν θέλημα θεού" αυτό είναι ακατανόητο. Ενώ το η αρρώστεια ήταν ανίατη είναι πολύ πιο εύπεπτο! δεν νομίζεις?
Και συμπερασματικά καταλήγω στην απάντηση της Darkchilde.
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Θα έλεγα ότι η απάντηση της Αόρατης Μελάνης με κάλυψε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Και εγώ βλέπω την αθεϊα ως μέρος της συνολικής μου κοσμοθεωρίας όπου θέλω να όριζω τις φυσικές έννοιες και οντότητες και στη συνέχεια να αναζητώ αποδείξεις για αυτές. (όχι απαράιτητα εγώ, μιλάω γενικώς για την επιστήμη). Η αμισβήτιση αυτού του τρόπου σκέψης στο σύνολο της θα εμπόδιζε έναν άνθρωπό να ζήσει αφού και οι πιο απλές καθημερινές κινήσεις μας ξεκινούν από τη λογική σκέψη. Το περίεργο για μένα είναι πως οι ένθεοι (ή ανθρωποι με πίστη στο μεταφυσικό γενικότερα) ενώ συνήθως χρησιμοποιούν τη λογική τους αρχίζουν τις εκπτώσεις σε συγκεκριμένα θέματα και αμφισβητούν τη χρήση της. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι περισσότεροι απορρίπτουν με ευκολία άλλα μεταφυσικά όντα (πχ νεράιδες) με βάση τη λογική τους την οποία δε χρησιμοποιούν καθόλου όταν η κουβέντα έρχεται στο Θεό τους, τον οποίο προσεγγίζουν μόνο με την πίστη.
Βέβαια θα ήθελα να σημειώσω ότι αυτή είναι προσωπική μου αντίληψη και δεν έχουν όλοι οι άθεοι έναν κοινό τρόπο σκέψης, εκτός απο το ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο απορρίπτουν την ύπαρξη του Θεού. (το απορρίπτω βέβαια δε μου αρέσει πολύ σαν έκφραση, θα προτιμούσα το "δε βρίσκω κανένα λόγο για να υποθέσω την ύπαρξη του Θεού")

Ειλικρινά απορώ Πιστέ πώς συνέδεσες τις δύο περπτώσεις. Υπάρχουν περίπου 573467354 "θαυματουργικές" θεραπείες για τον καρκίνο. Μήπως έπρεπε να τις δοκιμάσει όλες; Προφανώς έκανε ό,τι μπορούσε με βάση τις γνωστές μεθόδους τις ιατρικής που έχουν δοκιμαστεί και έχει αποδειχτεί η αποτελεσματικότητα τους. Το ότι δε δέχτηκε προσευχές, ματζούνια, εικόνες κλπ δε σημαίνει ότι δεν έκανε ό,τι μπορούσε για να σώσει το παιδί του αλλά ότι απλά συνέχισε να λειτουργεί με τη λογική του όπως πάντα και δεν παρασύρθηκε λόγω της φορτισμένης συναισθηματικής του κατάστασης. Αντίθετα στην άλλη περίπτωση οι άνθρωποι αυτοί καταδίκασαν το παιδί τους και αρνήθηκαν να χρησιμοποιήσουν μία δοκιμασμένη μέθοδο θεραπείας εμμένοντας στους παραλογισμούς τους. Προσωπικά θα τους χαρακτήριζα εγκληματίες.
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω ότι η περίπτωση του άθεου καρκινοπαθή και των θεϊστών με λευχαιμία έχουν κάποια σχέση.

Οι Ιεχωβάδες έκαναν αυτό που έκαναν για να μείνουν πιστοί στις αρχές τους.

Ο άθεος δεν το έκανε για να μείνει πιστός σε καμμία αρχή. Το έκανε επειδή δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Όταν έχεις φτάσει στο σημείο να κατανοήσεις με την λογική ότι δεν υπάρχουν "υπερφυσικά όντα", ότι όλα είναι φύση και τίποτα δεν είναι "υπεράνω" της φύσης, ε τότε και να θέλεις δεν μπορείς να προσευχηθείς.

Θυμάμαι ένα όμορφο άρθρο της Ιοκάστης στο μπλογκ, με τίτλο "μακάρι να υπήρχε θεός". Οι άθεοι συχνά νιώθουν υπαρξιακή ανασφάλεια, βρίσκονται σε δεινή θέση από τις δυσκολίες της ζωής, τελικά έρχονται αντιμέτωποι με τον θάνατο, και φυσικά θα ήταν πολύ παρήγορο και βολικό να μπορούσαν να πιστέψουν ως διά μαγείας και να προσευχηθούν και να νιώσουν ήρεμα και καλά με αέρα κοπανιστό.

Αλλά δεν μπορούν.

Δεν μπορούν όχι επειδή "μένουν πιστοί στις αρχές τους", ποιες αρχές; Απλώς σκέφτονται λογικά, λειτουργούν λογικά σε όλους τους τομείς της ζωής τους, ανεξαιρέτως. Η ύπαρξη "θεού" είναι κάτι παράλογο (πες το υπέρλογο αν θες, δεν θα χαλαστούμε στην ορολογία, το ίδιο είναι). Οπότε δεν μπορούν να την δεχτούν.

Οι Ιεχωβάδες θα μπορούσαν να κάνουν πέτρα την καρδιά και με τύψεις και κλάματα να κάνουν την μετάγγιση - δύσκολο, αλλά όχι αδύνατον. Ο άθεος δεν θα μπορούσε να προσευχηθεί με τίποτα - πώς να προσευχηθεί, αφού δεν πιστεύει!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το αν είναι εγκληματίες ή όχι οι γονείς Ιεχωβάδες που άφησαν το παιδί να πεθάνει δεν αισθάνομαι αρμόδια να το κρίνω.

Υποθέτω ότι για τους ανθρώπους αυτούς η μετάγγιση φαντάζει αποτρόπαια - τόσο αποτρόπαια όσο το να μας έλεγαν ας πούμε εμάς ότι για να θεραπευτούμε πρέπει να πιούμε το αίμα ενός σφαγμένου νεογέννητου νηπίου.

Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι για να έχουμε εμείς τα φάρμακα που χρειαζόμαστε, εκατομμύρια ποντικοί και άλλα ζώα (γάτες, σκύλοι, πίθηκοι) γεννιούνται στην αιχμαλωσία, υποφέρουν με τα πειράματα και πεθαίνουν σύντομα, χωρίς να βγουν ποτέ απ' το κλουβί τους. Είναι ένα βάρος στην συνείδησή μου κάθε φορά που παίρνω φάρμακα. θα καταλάβαινα κάποιον άνθρωπο που θα έλεγε "αρνούμαι να πάρω φάρμακα αν δεν μου εγγυηθούν ότι δημιουργούνται και παρασκευάζονται χωρίς πειραματισμό σε ζώα" και αφηνόταν ακόμη και να πεθάνει, πιστός στην θέση του αυτή.

Μπορεί εμάς να μας φαίνεται παράλογο αυτό με την μετάγγιση, για εκείνους όμως είναι αξία. Μεγαλύτερη αξία από την ανθρώπινη ζωή.

Σαφώς είμαι υπέρ ενός συστήματος που θα παρεμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις και θα αφαιρεί από τους γονείς την κηδεμονία, δίνοντας στο παιδί την θεραπεία. Το παιδί έχει δικαίωμα να ζήσει και να μεγαλώσει, και αφού μεγαλώσει να αποφασίσει αν θα ακολουθήσει κάποιο θρήσκευμα ή όχι και ποιο. Ας εφαρμοσουν τις πεποιθήσεις τους στον εαυτό τους μόνο, όχι στο παιδί.

Αλλά θα ήμουν επιεικής με τους γονείς, γιατί πράττουν με καλές προθέσεις (έστω κι αν δεν κατανοούν ότι παραβιάζουν τα δικαιώματα του παιδιού τους).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ναι υπάρχουν άθεοι. Τόσο απλά.

Ο Άστρον έθεσε μια τέλεια ερώτηση, το αν υπάρχουν πραγματικά πιστοί. Αν κρίνω από τις πράξεις των περισσοτέρων σε σύγκριση με τη υποτιθέμενη διδασκαλία που υποτίθεται πως ακολουθούν θα απαντούσα όχι.

Και όπως πολύ σωστά λέει η Μελάνη αν δεν πιστεύεις τέλειωσε, δεν είναι θέμα επιλογών μετά, τί ξαφνικά επειδή έχεις μια ανάγκη θα αρχίσεις τα τάματα; Δεν γίνονται έτσι αυτά.

Εννοείται πως οι 2 περιπτώσεις μου φαίνονται πολύ διαφορετικές.

Σίγουρα οι γονείς κάνουν ό,τι κάνουν με καλή θέληση, και ο χαμός του παιδιού τους ήταν γι'αυτούς πιο τραγικός από ότι για οποιονδήποτε. Αλλά δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν θεραπείες και να πεθαίνει κόσμος λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων. Είναι τραγικό και εγκληματικό, ίσως όχι από μέρους της οικογένειας αλλά
σίγουρα από μέρους της εκκλησίας που υποστηρίζει την συγκεκριμένη θρησκεία και από το κράτος που το επιτρέπει (συνένοχοι σε φόνο λέγεται αυτό).

Α και μια λεπτομέρεια: η διαφορά με την μετάγγιση και το παράδειγμα για το αίμα σφαγμένου εμβρύου είναι πως στην πρώτη περίπτωση δεν σκοτώνουμε κάποιον για να ζήσει κάποιος άλλος. Συμφωνώ με τα παραδείγματα για τα ζώα όμως.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

AoratiMelani έγραψε:Ο άθεος δεν το έκανε για να μείνει πιστός σε καμμία αρχή. Το έκανε επειδή δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Όταν έχεις φτάσει στο σημείο να κατανοήσεις με την λογική ότι δεν υπάρχουν "υπερφυσικά όντα", ότι όλα είναι φύση και τίποτα δεν είναι "υπεράνω" της φύσης, ε τότε και να θέλεις δεν μπορείς να προσευχηθείς.
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι Μελάνη.Το ίδιο άλλωστε συμβαίνει με όλους τους ανθρώπους.Οι Χ.Ο. που ασμένως θα δέχονταν προσευχές και εξομολογήσεις και ραντίσματα με αγιασμούς μάλλον θα ήταν διστακτικοί (και λίγα λέω γνωρίζοντας την ανοχή των Χ.Ο.® απέναντι στους μάρτυρες του Ιεχωβά κ.α.) αν τους πλησίαζε κάποιος αφρικάνος φύλαρχος με ένα κατα τη γνώμη του θαυματουργό κατάπλασμα από κόπρανα μπαμπουίνου.Απλά η αυταρέσκειά τους είναι τόση που δεν μπορούν να φανταστούν πως είναι δυνατόν οι άλλοι να βλέπουν την πίστη τους όπως αυτοί βλέπουν την πίστη κάποιων άλλων.

Θυμάσαι την απέλπιδα προσπάθειά σου να εξηγήσεις σε κάποιον πιστό στο blog σου την ομοιότητα του να πιστεύεις στο Θεό και του να πιστεύεις στις νεράϊδες;Το κύριο χαρακτηριστικό στις απαντήσεις του ήταν η έπαρση."Μα δεν μπορεί να συγκρίνεις την πίστη στο Θεό με την πίστη στις νεράϊδες!!!"

Και μετά ήρθε ο IMAGINOS και έδεσε το γλυκό....(respect και θαυμασμός-απορία για την ανοχή σου να απαντάς πολιτισμένα σε κάτι τέτοιους.Αλλά μάλλον εσύ έχεις δίκιο σ'αυτό το θέμα και όχι εγώ που ήθελα να τον γδάρω και να κυκλοφορώ φορώντας το τομάρι του).

@Darkchilde

Θεωρώ υποκριτικό ένα σύστημα που σηκώνει τα χέρια ψηλά όσο ζεί το παιδί και μετά τον θάνατό του θέλει να "κρεμάσει" τους γονείς που οδηγούν στα άκρα τις συνέπειες μιάς κοσμοθεώρησης που το ίδιο το σύστημα προωθεί (ότι και να γίνει η επίσημη καραμέλα στο Αμέρικα είναι lets pray for...).Στο εδώλιο θα έπρεπε ίσως να κάτσει ο "μπαμπάς" Bush που είχε πεί ότι δεν θεωρεί τους άθεους αληθινούς Αμερικάνους (περίπου αυτό που έλεγε ο Θ.Β. και για μας αλλά επί το Ελληνικότερον) και οι δικαστές που δεν αφαίρεσαν-έστω προσωρινά-την επιμέλεια του παιδιού από τους γονείς,αυτεπάγγελτα και όσο το παιδί ζούσε,ώστε να λάβει την πρέπουσα θεραπεία.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εγώ απορώ αγαπητέ πιστέ πως ενώ βλέπεις και μόνος σου που μπορεί να οδηγήσει ο παραλογισμός της τυφλής, άνευ οποιασδήποτε λογικής επεξεργασίας, πίστης, να αφήσεις δηλαδή το παιδί σου να πεθάνει, συνεχίζεις και όχι μόνο πιστεύεις αλλά το χρησιμοποιείς και ως παράδειγμα για να υπαινιχθείς το αντίθετο.
Θεωρείς σωστό ένας γονιός να υποβάλει το ετοιμοθάνατο παιδί του και τον εαυτό του σε μια δοκιμασία που δε έχει καμία μα καμία πιθανοτήτα να αποδώσει ούτε ένα λεπτό παράτασης ζωής; Σε τι διαφέρει το διάβασμα η ή προσευχή από τον απατεώνα που σου πουλάει το ματζούνι ή τον φιλιπινέζο βελονιστή(δεν ξέρω ποιοι των θυμούντε). Και μην βιαστείς να πεις το χρήμα γιατί ακόμα και σε εμένα που δεν είμαι πιστός μου έχει φάει ουκ ολίγα η "ιερή εταιρία" όλα αυτά τα χρόνια, απλά στην "προσφορά" το τελευταίο διάβασμα είναι δώρο. Η μήπως όχι; Φαντάζεσαι να έρθουν να σου διαβάσουν το ετοιμοθάνατο παιδί και να απλώσουν χέρι για μπαξίσι. Ανατρίχιασα.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει αλλά δήλωσα αναξιόπιστός-πιστός Χ.Ο.Ως τέτοιος όσο είμαι κοντά στην αθεΐα τόσο είμαι κοντά στους Μ.Τ.Ι για τις πρακτικές τους.
Συγγεκριμένα είχα δύο φυλάδια τότε. Το δεύτερο "ξύπνα" είχα και συμβουλές πως να μεγαλώσετε το παιδί σας με αρετή.
Και τι να πω εγώ γι' αυτούς αν αφήνουν το 15 παιδί χωρίς πλήρη νοσηλεία για να μην μολυνθεί απο το αίμα των δοτών αιμοδοτών που δεν είναι Ιεχωβάδες;
Αυτή είναι και η διαφορά μεταξύ Χ.Ο και προτεσταντών Μ.Τ.Ι και άλλων.
Εμείς δεν κάνουν ανάμνηση του Μυστικού Δείπνου όπως έκαναν αυτοί και το διαφήμιζαν στο φυλάδιο για την εκδήλωση ανάμνησης του μυστικού δείπνου, για να μην κοινωνήσου αίμα Χριστού, όπως δέχονται οι Χ.Ο ότι μεταλαμβάνουν κυριολεκτικά Σώμα και Αιμα Χριστού στο Μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Περισσοτεροι απο οσοι νομιζεις.
Ειδικα εαν συνυπολογισεις και τους πανθειστες/αθειστες (εν αγνοια τους) οι οποιοι δηλωνουν χριστιανοι θειστες και αποκαλουν θεο τη φυση.


*Θεισμος:Πιστη σε υπερφυσικες οντοτητες ξεχωριστες απο τη φυση,φυση = 'δημιουργημα του δημιουργου'.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει αλλά δήλωσα αναξιόπιστός-πιστός Χ.Ο.Ως τέτοιος όσο είμαι κοντά στην αθεΐα τόσο είμαι κοντά στους Μ.Τ.Ι για τις πρακτικές τους.
ως πιστός και δηλωμένος ΧΟ θες δεν θες είσαι ποιο κοντά στους ΜΤΙ από τους άθεους. Δηλαδή λίγα εγκλήματα έχουν κάνει οι ΧΟ. Ένα απλό που μου έρχεται στο μυαλό είναι την εποχή του AIDS να μην θέλουν την αντισύλληψη. Αυτό είναι απόπειρα γενοκτονίας δεν είναι απλό έγκλημα.

Όσο για την επιείκεια που λέει η αόρατη μελάνη ως προς τους γονείς του παιδιού εγώ διαφωνώ(μια από τις ελάχιστες φορές που θα μπορούσα να διαφωνήσω μαζί της από τα λίγα που έχω διαβάσει μέχρι τώρα). Καμία επιείκεια δεν μπορείς να δείξεις και καμία ανοχή σε θρησκευτικά εγκλήματα. Τέτοιες πράξεις αν αντιμετωπιστούν επιεικώς νομιμοποιούνται στην σκέψη των ηλιθίων, και θα δεχόμουν το επιχείρημα πράττουν με καλές προθέσεις αν η επιλογή στηριζόταν σε αρχές, και όχι τυφλή υποταγή σε ηλίθια πιστεύω
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε: Τώρα για τα εγγλήματα των Χ.Ο όσοι έχουν κάνει στις μέρες μας βρίσκονατι μάλλον στην φυλακή αν τους έχουν συλάβει. Για τα υπόλοιπα πάλι θα έχουν τιμωρηθεί μάλλον απο τον Θεό τους.
Αρχίζω να δοκώ διάφορα πράγματα τα οποία θα σε στεναχωρούσα αν στα έλεγα. Προβληματίσου λίγο. Και γιατί λες "θεό τους" ;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εμένα πάντως το ζόρι μου είναι οι θρησκείες και ότι τους μοιάζει (ποδόσφαιρο* πολιτική** κτλ) . Δεν έχω κανένα ζόρι με το θεό και με την πίστη σε αυτόν ως υπάρξει και μόνο. Θεωρώ ότι οι θρησκείες φτιάχτηκαν για να χωρίσουν να ελέγξουν να καταπιέσουν να εξυπηρετήσουν συμφέροντα και ότι άλλο κακό μπορεί να φανταστεί κανείς και όντας εξόφθαλμα παράλογες απορώ πως τους πιστεύουν. Άλλο να πεις πιστεύω ότι υπάρχει θεός και τέλος και άλλο να πεις είμαι ΧΟ ΜΤΙ και δεν συμμαζεύεται. Το πρώτο μπορώ να το καταλάβω αφού το πιστεύω και εγώ σε ποσοστό 0,1% :D αλλά το δεύτερο μου ακούγεται εξωπραγματικό.
Βέβαια έχει εξηγηθεί από διάφορους εδώ αναλυτικά γιατί συμβαίνει το δεύτερο αλλά πάλι δυσκολεύομαι να το δεχτώ.
Και αφού όπως λές αγαπητέ πιστέ νιώθεις αναξιόπιστος κάτσε όπως σε προτρέπει και ο αγαπητός κόμης και προβληματίσου γιατί πιστέυεις στην ΟΧ και θέσε λογικά επειχηρήματα στον εαυτό σου και μπορεί να καταλήξεις κάπου.

* Εκτός βέβαια εάν είναι κάποιος παναθηναικός :D .
**Η πολιτική σηκώνει κουβέντα μην την σχολιάσετε εδώ
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Πιστός έγραψε:
earthian έγραψε:Περισσοτεροι απο οσοι νομιζεις.
Ειδικα εαν συνυπολογισεις και τους πανθειστες/αθειστες (εν αγνοια τους) οι οποιοι δηλωνουν χριστιανοι θειστες και αποκαλουν θεο τη φυση.


*Θεισμος:Πιστη σε υπερφυσικες οντοτητες ξεχωριστες απο τη φυση,φυση = 'δημιουργημα του δημιουργου'.
Κάνεις μια απλοποίηση ονομάζοντας όλους του θρησκευόμενοους θειστές. Δηλαδή αυτούς που δέχονται οτι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο, με την ιδιαιτερότητα της βουδιστικής θρησκείας που δεν έχει συγκεκριμένο θεό αλλα είναι θρησκεία.

Ο βουδισμος μου κανει για ηπιο πανθειστικο/αθειστικο συστημα πιστης,στα λογια μου ερχεσαι.

Επισης θεωρω υποκριτικη τη σταση ενος χριστιανου θειστη ο οποιος 'εξηγει' τον κοσμο μεσω αρχαιων 2000 ετων δογματων να μιλαει για 'απλοποιησεις'.

Ειδικα τη λεξη θεο καραμελα την εχετε κανει,ο μπαλαντερ που εξηγει τα παντα.. :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

ενα αυτοσαρκαζομενο humor break?
Εικόνα
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

bright έγραψε:ενα αυτοσαρκαζομενο humor break?
Εικόνα

Δεν βλέπω που είναι το αστείο..... :x

















Αυτό το υποκείμενο... μου έκλεψε το μπλουζάκι :P :lol: :lol: :lol:
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Απάντηση