Υπάρχουν πραγματικά άθεοι;

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Υπάρχουν πραγματικά άθεοι;
Και μην αρχίσει κανένα να βρίζει τα θεία για να το αποδείξει. Δεν φτάνει αυτό. Ο έλειψη φοβου και σεβασμού δεν μοιάζει με αθεΐα.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Από το άμεσο περιβάλλον μας (ας πούμε Ελλάδα), υπάρχουν οι παρακάτω τύποι άθεων:
  • Μορφωμένοι με ανεπτυγμένο το στοιχείο του ορθολογισμού. Δεν μπορούν να δεχτούν ότι ο γάϊδαρος πετάει.
  • Καλοπερασάκηδες ή ανήθικοι που οι χριστιανικές θεωρίες είναι ενάντια στις προτιμήσεις τους.
  • Παράσιτα εντός της εκκλησίας που το παίζουν πιστοί, και ζουν λάθρα βιώντες από "το σύστημα". Είναι περισσότεροι απ' όσους φαντάζεσαι. Και πιό επικίνδυνοι, καθώς δρουν under cover
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Κρίνοντας από τον εαυτό μου και άλλους 3-4 ανθρώπους που ξέρω.... Ναι υπάρχουν πραγματικά άθεοι, και δεν χρειάζεται να βρίσω τα θεία ή οτιδήποτε άλλο μεταφυσικό για να το αποδείξω.
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Θα απαντήσω αντιστρέφοντας το ερώτημα:
Υπάρχουν πραγματικά ένθεοι; Γιατί λυπούνται οι ένθεοι στις κηδείες, όταν γνωρίζουν ότι θα ξανασυναντήσουν τους αγαπημένους τους όχι για λίγα χρόνια αλλά για μία ολόκληρη αιωνιότητα; Νομίζω σε εκείνες τις ώρες, τα ένστικτα είναι πάνω απ' όλα και αυτά λένε την αλήθεια.
Επίσης οι υπερβολικά έντονες αντιδράσεις των θρησκευόμενων απέναντι στους αθέους, δείχνει ότι μάλλον ούτε οι ίδιοι είναι σίγουροι για την αλήθεια αυτών που πιστεύουν.

Και για να απαντήσω ευθέως: όλοι γεννιόμαστε άθεοι. Από εκεί και πέρα κάποιοι προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους (και τους άλλους) ότι υπάρχει και μία άλλη ζωή, μετά από αυτήν που ζούμε όπου όλα θα είναι όμορφα κι ανθηρά (εάν βέβαια ακολουθήσεις το manual της συγκεκριμένης θρησκείας) και ότι υπάρχει μία αόρατη πατρική φιγούρα στον ουρανό που τα 'πλασε όλα για χάρη μας. Κι όπως είναι γνωστό, ότι σου μάθουν στα παιδικά σου χρόνια πολύ δύσκολα το βγάζεις από μέσα σου. (βλ. και το σχετικό ποστάκι "η φοβία του πηγαδιού" του Comte de Toulouse στο atheia.gr)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Υπάρχουν πραγματικά άθεοι;
παρδόν?? τλευταία φορά που κοιταξα τον καθρέφτη, ναι υπάρχουν άθεοι.
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Υπάρχουν πραγματικά άθεοι;
Και μην αρχίσει κανένα να βρίζει τα θεία για να το αποδείξει. Δεν φτάνει αυτό. Ο έλειψη φοβου και σεβασμού δεν μοιάζει με αθεΐα.
Ναι, και δεν έχω βρίσει ποτέ κανέναν. Απλά ζητάω πραγματικά στοιχεία και κανένας δεν μου τα έχει δώσει.

Δεν είναι έλλειψη φόβου; αντίθετα όλοι φοβόμαστε, κι εγώ αν έβρισκα τρόπο να παρατείνω την ζωή μου και να είμαι καλά, θα το έκανα. Κανείς δεν θέλει πραγματικά να πεθάνει. [Μόνο κάτι παλαβοί σε κάτι τελείως ηλίθιες αιρέσεις...]

Δεν είναι έλλειψη σεβασμού. Η θρησκεία είναι μία ιδέα και σαν όλες τις ιδέες μπορούμε να της κάνουμε κριτική. Απλά μερικοί πιστοί, ένθεοι, παπάδες, κλπ. φωνάζουν βλασφημία, και έλλειψη σεβασμού. Αλλά δεν είναι. Δεν υπάρχει καν βλασφημία, είναι ένας όρος που προήλθε από θρησκευόμενους και πολιτικούς, για να καταστέλλουν την ελεύθερη σκέψη. Η κάθε θρησκεία είναι απλά ιδέες και ως ιδέες, επιδέχονται κριτικής.

Είμαι άθεη: θεωρώ πως η πιθανότητα ύπαρξης θεού είναι απειροελάχιστη, τείνει προς το μηδέν. Θεωρώ πως δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία που να δείχνουν ότι υπάρχει κάποιος θεός. Αλλά ακόμα και να υπήρχε θεός, για ποιόν λόγο να πιστέψω σε κάποιον θεό; Θα έπρεπε πρώτος αυτός να κερδίσει τον σεβασμό μου.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ότι είπε ο Astron.Ακριβώς όπως τα είπε. :clap:

Θα ήθελες ίσως Πιστέ να μας εξηγήσεις τι εννοείς με το ερώτημά σου;Υποθέτω ότι κάτι παραπάνω υπονοείς με την ερώτησή σου διότι αν και οι άθεοι στο σύνολο της κοινωνίας είναι μάλλον μικρή μειοψηφία,στο παρόν forum οι περισσότεροι δηλώνουμε άθεοι και νομίζω ότι μάλλον το εννοούμε.

Μήπως εννοείς ότι όλοι μας βαθιά μέσα μας πιστεύουμε και μάλλον από αντίδραση λέμε ότι είμαστε άθεοι και στη δύσκολη στιγμή θ'αρχίσουμε να σταυροκοπιόμαστε;

ΥΓ:Περίεργη εικόνα φίλε Πιστέ έχεις για τους άθεους αν περιμένεις ότι το ήθος μας είναι τέτοιο.Καλά δεν κόβω και το κεφάλι μου,κάποιοι άθεοι ίσως να βρίζουν επιδεικτικά τα "θεϊα" αλλά μάλλον όχι εδώ.Εγώ δεν θα έβριζα αυτά που για κάποιον είναι ιερά γιατί δεν είναι σκοπός μου να πολώσω ή είναι ενοχλήσω κάποιον.Όχι όμως διότι θεωρώ ότι αξίζουν οι θρησκευτικές ιδέες κάποιον ιδιαίτερο σεβασμό ή προστασία από την κριτική ή τη σάτιρα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ύβρις στα θεία φυσικά και δέν είναι απόδειξη αθείας...τα έβριζα και πρίν γίνω άθεος!! :dance:

Να σου πώ το πιο απλό κοιμάμαι α-ν-ε-τ-ο-τ-α-τ-α μεσα σε νεκροταφείο και αφού πρώτα μου πούνε και τρομαχτικές ιστορίες!!! :o :lol: : brrr :

Θα πείς τι μα^##@κίες λέει αυτός τώρα...απλα στο λέω για να σου αποδείξω οτι όχι σε θεό δεν πιστεύω αλλα ουτε κάν σε ότιδήποτε μεταφυσικό!!
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Υπάρχουν πραγματικά άθεοι;
Και μην αρχίσει κανένα να βρίζει τα θεία για να το αποδείξει. Δεν φτάνει αυτό. Ο έλειψη φοβου και σεβασμού δεν μοιάζει με αθεΐα.
Απο τη στιγμή που αρκετοί εδώ μέσα δηλώνουν άθεοι, αυτό θα έπρεπε να είναι αρκετό. Αφού υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι υπάρχουν θεότητες, το ερώτημα είναι αυταπόδεικτο.

Ενδιαφέρον οτι ανέφερες το βρίσιμο στα θεία... Αν κάποιος βρίζει τον θεό (και δεν το κάνει απλά εκ παραδρομής, απο συνήθεια αλλά συνειδητά), τότε δεν είναι άθεος, μιας και δεν έχει νόημα να εκφράζεις συναισθήματα σε κάτι ανύπαρκτο.

Αλλά αυτό είναι μέρος του ορισμού, και δεν νομίζω οτι ήταν το έναυσμα για το νήμα. Ποιά η άποψή σου Πιστέ, για την πραγματική ύπαρξη των άθεων;
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Astron με κάλυψε και εμένα αλλά για να το αναδιατυπώσω:

Δεν μπορώ να μιλήσω για κάποιον άλλο και ο καθένας μπορεί να μιλάει μόνο για τον εαυτό του.
Και για τον εαυτό μου μίλησα εδώ

Παραθέτω για διευκόλυνση.
Είναι γεγονός ότι άθεος δεν γίνεσαι. ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ.
Στη συνέχεια, αφού μάθεις να μιλάς και ανάλογα με τον τόπο γέννησής σου και τον πολιτισμό από τον οποίο κατάγονται οι κηδεμόνες σου μπορεί να έχεις την ατυχία να σε κάνουν σαν παιδί να αποδεχτείς ένα σύνολο μύθων ως πραγματικότητα η οποία θα πρέπει να καθορίζει τη ζωή σου.[...]

Γενικά αναρωτιέμαι ακόμα για πολλά πράγματα μεταφυσικού ενδιαφέροντος. Αλλά σίγουρα όσον αφορά τη χριστιανική ορθόδοξη πίστη είμαι 100% full-extra-custom edition άθεος.
Και να προσθέσω ότι γενικά καμία μορφή θεού που έχω ακούσει μέχρι τώρα δεν μου φαίνεται λογική. Οπότε είμαι γενικότερα άθεος.
:O
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστέ η λέξη άθεος είναι πολύ πιο "ήπια" από ότι την παρουσιάζουν οι διάφοροι δάσκαλοι των εκάστοτε θρησκειών, για να μην περοριζόμαστε μόνο στους χριστιανούς. Η ένταση που έχει δημιουργηθεί γύρω λοιπόν από αυτή την λεξούλα βασίζεται στην εντύπωση που δημιουργούν όλοι αυτοί οι δάσκαλοι, ότι η θρησκεία αποσκωπεί στην σωτηρία της ψυχής μας. Απορρίπτοντας δηλαδή μια θρησκεία απορρίπτουμε την σωτηρία της ψυχής μας.

Οπότε άθεος είναι απλά αυτός ο οποίος δεν μπορεί να συμφωνήσει με αυτά και πολλά άλλα!και ναι υπάρχουν ακόμα και σε χριστιανικές ομάδες απλά το θέτουν διαφορετικά χωρίς την χρήση μιας λέξης στην οποία έχουν δώσει τόσο αρνητική χροιά. Σε όλα τα υπόλοιπα με υπερκάλυψε κι εμένα ο Astron!
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ότι είπε ο Astron.Ακριβώς όπως τα είπε. :clap:

Μήπως εννοείς ότι όλοι μας βαθιά μέσα μας πιστεύουμε και μάλλον από αντίδραση λέμε ότι είμαστε άθεοι και στη δύσκολη στιγμή θ'αρχίσουμε να σταυροκοπιόμαστε;

ΥΓ:Περίεργη εικόνα φίλε Πιστέ έχεις για τους άθεους αν περιμένεις ότι το ήθος μας είναι τέτοιο.Καλά δεν κόβω και το κεφάλι μου,κάποιοι άθεοι ίσως να βρίζουν επιδεικτικά τα "θεϊα" αλλά μάλλον όχι εδώ.Εγώ δεν θα έβριζα αυτά που για κάποιον είναι ιερά γιατί δεν είναι σκοπός μου να πολώσω ή είναι ενοχλήσω κάποιον.Όχι όμως διότι θεωρώ ότι αξίζουν οι θρησκευτικές ιδέες κάποιον ιδιαίτερο σεβασμό ή προστασία από την κριτική ή τη σάτιρα.
Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου όταν το ρωτούσα.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν θα ρωτήσω για αθανασία κλπ. για το σώμα είναι γνωστό ότι είναι φθαρτο. Οι άθεοι πιστεύουν οτι τα όντα έχουν ψυχή; Πιστεύουν στην ύπαρξη της ψυχής;Ως αιώνια και άφθαρτη ή ως φθαρτή που χάνεται μαζί με το σώμα;

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Δεν πιστεύω στην ψυχή. Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο για την ύπαρξη της ψυχής.

Θα σε ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό το θέμα που έθιξες:

Αν υπάρχει πραγματικά ψυχή, τότε εμπεριέχει όλα όσα είναι ένας άνθρωπος, όπως είναι ο χαρακτήρας του, όπως είναι οι μνήμες του, κλπ. Όλα αυτά θα πρέπει να τα κρατάει η ψυχή. Όμως όταν έχουμε Alzheimer's, τότε το πρώτο πράγμα που γίνεται είναι να ξεχνάνε ακόμα και τους αγαπημένους τους. Επίσης, εαν κάποιος πάθει μία ζημιά στον εγκέφαλο, ιδίως σε μερικά σημεία, τότε ο χαρακτήρας του αλλάζει, μερικές φορές ριζικά. Οπότε η επιστήμη μας λέει ότι δεν υπάρχει ψυχή.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άθεοι υπάρχουν.

Ενδεχομένως να υπάρχουν και άνθρωποι που λένε "σιγά μην πιστέψω" από αντίδραση και κάποια στιγμή υφίστανται μεταστροφή, ιδίως μπροστά στον φόβο του θανάτου. Όταν όμως κάποιος έχει μπει στη διαδικασία να σκεφτεί και να ψάξει και έχει καταλήξει ότι δεν πιστεύει σε θεό, τότε τίποτα δεν είναι ικανό να τον κάνει να πιστέψει.

Θα σου πω πώς το βλέπω εγώ (σκοπεύω μάλιστα να γράψω και άρθρο για το θέμα): εγώ δεν πιστεύω, όχι μόνο σε θεό, αλλά ούτε και σε τίποτε άλλο. Αρνούμαι να λειτουργήσω με πίστη γιατί θεωρώ παραπλανητικό και απατηλό αυτόν τον τρόπο προσέγγισης του κόσμου. Εγώ προσεγγίζω τον κόσμο μέσω της λογικής και μόνο. Προκειμένου να αντιληφθώ τι υπάρχει και τι όχι εμπιστεύομαι μόνον τις αισθήσεις μου, τις τεκμηριωμένες πληροφορίες και τα λογικά επιχειρήματα. Έτσι κάνω για όλα, και δεν βλέπω το λόγο να κάνω εξαίρεση για τον "θεό".

Αν κάποτε αποδειχθεί ότι υπάρχει "θεός" (ας πούμε μια παντοδύναμη οντότητα που είναι γενεσιουργός αιτία του σύμπαντος) δεν πρόκειται να πιστέψω σε αυτόν και να αρχίσω να προσεύχομαι, όπως δεν προσεύχομαι στον νόμο της βαρύτητας ή στις ασθενείς πυρηνικές δυνάμεις. Αν ανακαλυφθεί μια τέτοια οντότητα, δεν θα αρχίσω να την λατρεύω και να την λιβανίζω. Θα γνωρίσω απλώς άλλη μία πλευρά του κόσμου που μας περιβάλλει, όπως και αν ανακαλυφθεί το μποζόνιο του Χιγκς ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Η ουσία της αθεΐας, για μένα, δεν βρίσκεται στο αν υπάρχει θεός ή όχι, αλλά στο πώς προσεγγίζει κανείς την πρόταση "υπάρχει θεός". Ο πιστός την προσεγγίζει με πίστη, δεν ζητά αποδείξεις, νιώθει όμορφα πιστεύοντας και τέρμα. Ο άθεος την προσεγγίζει με λογική, ζητά αποδείξεις, δεν πιστεύει, αμφιβάλει, εξετάζει. Αν υπάρξουν αποδείξεις, ο άθεος δεν θα γίνει ένθεος. Θα αποδεχθεί απλώς το γεγονός της ύπαρξης του θεού και θα συνεχίσει τη ζωή του όπως και πριν.


Όσον αφορά την ψυχή, τώρα, νομίζω ότι δεν μπορεί κανείς να απορρίψει τον θεό χωρίς να απορρίψει την ψυχή. Οι άθεοι που γνωρίζω έχουν καταλήξει εκεί μέσω του ορθολογισμού, και απορρίπτουν κάθε τι το "υπερφυσικό", κάθε τι άυλο και αναπόδεικτο, επομένως και την ύπαρξη ψυχής.

Παρόλα αυτά δεν αποκλείω να υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν σε "ψυχή" αλλά ότι σε "θεό". Έχει να κάνει νομίζω και με το πώς ορίζει κανείς αυτές τις λέξεις. Έχω μια φίλη, ας πούμε, που πιστεύει ότι "υπάρχει κάτι" χωρίς να μπορεί να προσδιορίσει τι. Δηλώνει ότι πιστεύει στην "ψυχή", δεν πιστεύει στον θεό του χριστιανισμού, αλλά έχει την αίσθηση ότι υπάρχει κάτι σαν "πνεύμα". Εγώ αυτήν την θεωρώ ένθεη.

Εγώ πάντως δεν πιστεύω σε ψυχή, διότι, όπως εξήγησα και πριν, δεν πιστεύω γενικώς. Δεν προσεγγίζω τον κόσμο με πίστη. Αν αποδειχθεί πειραματικά ότι υπάρχει ψυχή, θαύμα. Θα το δεχτώ ως γεγονός. Αν καταρριφθεί η απόδειξη, πάλι θαύμα. θα το δεχτώ κι αυτό. Η κοσμοθεωρία μου δεν θα αλλάξει σε καμμία περίπτωση.


Θα ρωτούσες ποτέ σου "πιστεύετε ότι η γη είναι στρογγυλή;". Όχι, διότι εκεί δεν χρειάζεται πίστη: ΞΕΡΟΥΜΕ ότι είναι σφαιρική και τέρμα. Θα ρωτούσες ποτέ σου "πιστεύετε ότι η τιμή της επιτάχυνσης της βαρύτητας είναι 9.81 m/s²;". Όχι, διότι η τιμή αυτή έχει υπολογιστεί και ΞΕΡΟΥΜΕ πόση είναι. Αν διαπιστωθεί ότι έγινε λάθος και βρεθεί νέα τιμή, τότε πάλι θα ΞΕΡΟΥΜΕ ότι πριν κάναμε λάθος και η σωστή τιμή είναι η νέα.

Εγώ, όταν δεν ξέρω κάτι, λέω ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Σε καμμία περίπτωση δεν λέω "πιστεύω" για πράγματα που δεν μπορώ να γνωρίζω
- και εννοώ να γνωρίζω ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, με τεκμήρια και επιχειρήματα, όχι να γνωρίζω ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, επειδή το λένε οι γραφές ή ο πνευματικός μου ή επειδή το νιώθω μέσα στην καρδιά μου.

Τη λέξη "πιστεύω" τη χρησιμοποιώ μόνο με την έννοια "νομίζω", αν και αποφεύγω ακόμα και την χρήση αυτή, προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Εγώ δεν θα ρωτούσα "πιστεύετε πως υπάρχει ψυχή;" παρά "ξέρει κανείς αν υπάρχουν δεδομένα για την ύπαρξη ψυχής;"


Μακρηγόρησα, ελπίζω τουλάχιστον να σου έδωσα να καταλάβεις την ουσία της διαφοράς άθεου από ένθεο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Για αρχή θέλω να πω ότι ναι, υπάρχουν άθεοι. Αλλά οι πραγματικοί άθεοι είναι λιγότεροι από από αυτούς που απλά δηλώνουν άθεοι. Ξέρω παιδία που λένε ότι είναι αλλά πιστέυω ότι το κάνουν από αντίδραση ή <<μαγκιά>> αφού δεν μπορούν να απαντήσουν στην ερώτηση ''Γιατί εισαι άθεος; '' Εγώ αν και έχω σταματίσει να πιστεύω όπως πίστευα παλιότερα , μου είναι δύσκολο να αποδεχθώ ότι δεν υπάρχει θεος. Μάλλον ο Comte de Toulouse είχε δίκιο όταν έγραψε ''η φοβία του σεβασμου'' . Θεωρώ ότι θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να αποβάλλω αυτό που μου εμφυτευσαν οταν ήμουν μικρος. Πάντος εδώ φαίνεται ότι οι περισσότεροι ειναι αρκετά ψαχμενοι και είναι πραγματικοί άθεοι. Τέλος πιστεύω ότι όταν είσαι άθεος, τα θεία δεν σημαίνουν τίποτα για εσένα άρα δεν υπάρχει λόγος να τα βρίσεις.

ΥΓ. Χαίρομαι που μιλάνε και πιστοί στο forum, κάνει τις συζητησεις πιο ενδιαφέρον. Καλωσήρθες :)
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Φίλε Πιστέ.Μιάς και όπως είπες έπιασα το νόημα της ερώτησής σου θα σου μιλήσω γι'αυτό.Μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο γιατί αφορά έναν άνθρωπο,άγνωστο σε όλους σας,που είχα την τίμη και το προνόμιο να γνωρίσω στη ζωή μου.Ο φίλος μου (ας τον πούμε Δ.) ήταν άθεος.
Όταν τον γνώρισα ήμουν και εγώ ήδη άθεος (όσο και τώρα) και γίναμε φίλοι λόγω γειτνίασης και κοινών ενδιαφερόντων,όχι τόσο αθεϊστικών όσο άλλων.Τον άνθρωπο αυτό τον έπληξε η βαρύτερη και πιό ανυπόφορη τραγωδία που μπορεί να πλήξει έναν άνθρωπο.
Έχασε το ενδεκάχρονο παιδί του από καρκίνο.Σε όλη τη διάρκεια του δεκαεξάμηνου γολγοθά του (πραγματικού όχι γιαλαντζή),ούτε μία στιγμή δεν προσευχήθηκε,δεν δέχτηκε ματζούνια,δεν επέτρεψε στις καλοθελήτριες κυρίες της Ελληνικής εκκλησιαστικής κοινότητας του Τορόντο να μεταλάβουν το ετοιμοθάνατο αγγελούδι του.Ούτε σιχτίρισε τον Θεό για την απίστευτη αδικία σε βάρους του παιδιού του-δεν πίστευε βλέπεις.
Μετά το θάνατο του παιδιού του διαγνώσθηκε με καρκίνο στο πάγκρεας.Πέθανε μετά από 4 μήνες,αντιμετωπίζοντας τη βεβαιότητα του τέλους με απίστευτη αξιοπρέπεια,χωρίς να αναζητήσει μεταφυσική βοήθεια από πουθενά.

Οπότε λοιπόν,ορίστε η απάντησή μου στο ερώτημά σου:υπήρξε τουλάχιστον ένας άθεος ,αλλά τώρα πιά δεν ζεί οπότε μπορεί και να έχεις δίκιο.

Ζητώ συγγνώμη από τους υπόλοιπους αν βάρυνα αδικαιολόγητα το κλίμα,απλά θεωρώ ότι το χρωστούσα σε έναν άνθρωπο που αγάπησα πολύ και που έμεινε σταθερός ως το τέλος στις αρχές του,χωρίς να περιμένει μεταφυσικές ανταμοιβές στο επέκεινα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Κάτι τέτοιο διάβαζα σε ένα περιοδικό των Μ,Τ.Ιεχοβά.
Που μητέρα πιστή στην οργάνωση στην ισπανία άφησε το παιδί της χωρίς μετάγγιση να πεθάνει ηρωικά απο λευχαιμία για να μην παραβεί την εντολη που βρίσκεται μέσα στην Π.Δ να μην πίνουν το αίμα ειδωλόθυτων.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε πιστέ ελπίζω αυτή την στιγμή να μην εννοείς την περίπτωση που αναφέρει ο Γιατρός παρόμοια με αυτήν που γράφανε στο περιοδικό...δεν έχουνε καμία σχέση μεταξύ τους. Άλλο να περιμένεις την παρέμβαση από κάτι που δεν ξέρεις αν υπάρχει κι άλλο να αρνείσαι θεραπεία από κάτι πολύ ανθρώπινο και υπαρκτό... θεωρείς τον θεό όμοιο με ένα λίτρο αίμα ή με την ινσουλίνη? Δηλαδή είναι το ίδιο όταν έχεις κάποια αλλεργία και παίρνεις κορτιζόνη και με το να προσευχηθείς στο θεό για σωτηρία?
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Όχι δεν είναι ακρίβώς το ίδιο αλλά και οι δύο έμειναν πιστοί στις αρχές τους.
Γιατί το ίδιο το περιοδικό στις περισσότερες φορές οι άνθρωποι που βιώνουν τέτοιες καταστάσεις επαναστατούν στις αρχές τους αυτές και δοκιμάζουν τα πάντα.
Το παιδί αυτό ήταν απο μικρό έτσι και οι γιατροί θαύμαζαν που δεν επαναστάτησε όπως κάνουν τα άλλα παιδιά.
Κατά το γνωστό "ο πνιγμένος απο τα μαλιά του πιάνεται".Και ο σώζον εαυτό σωθήτω"=
Αυτος που θα σώσει τον εαυτό του αυτός θα σωθεί.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Απάντηση