Ατομικη Αθεϊστικη Εκστρατεια

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Οπως λεει και το θεμα με τον ορο "ατομικος" εννουμε την δραση ενος ατομου παραλληλα με τη δραση των αλλων (βλεπε: Παγκόσμια Αθεϊστικη Εκστρατεια) .

Αφου λοιπον επιτελους γνωστοποιησα στη μητερα μου το οτι ειμαι αθεος-σκεπτικιστης και ανταλλαξαμε κατι αποψεις, που φανηκα να υπερτερω, μου ειπε οτι θα επισκεφτουμε κανεναν "holy priest" για να μου παρει αυτες τις ιδεες απο το κεφαλι μου. Ε και γω το αποφασισα να κυρηξω την δικια μου αθειστικη εκστρατεια για μενα και μονο και να εκφρασω αυτα που πιστευω με τους god's servants. Ετσι η πορεια μου θα κινηθει ετσι:

1)Επισκεψη σε εναν ιερεα, γιο ενος σπουδαιου ιερεα, που μενει καπου σε ενα μοναστηρι στην δυτικη αττικη (δεν θυμαμαι που)

2)Επισκεψη σε οποιονσηποτε αλλο ιερεα η καλη μου μανουλα θεωρει σωστο για να βοηθησει το κακομοιρο παιδι της.

3)Επισκεψη στον πατερα του νεαρου πρωτου ιερεα στη τριπολη για να συζητησω μαζι του. Θα ειναι ενδιαφερουσα συζητηση.
(σαν ανθρωπος φαινεται πολυ καλος επειδη αν και χριστιανος μπηκε μπροστα σε κατι μπουλντοζες που πηγαιναν να γκρεμισουν ενα δασος στην ελευσινα)

4) Μπορει, τελος να επισκεφτω εναν οδοντιατρο επαγγελματια ο οποιος ειναι ιδιαιτερα εξυνος και εχει πειρα απο τη ζωη. Θα μαθω και την δικια του αποψη πανω σε αυτο το υπαρξιακο θεμα.
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Πάρε και κάποιον να μαγνητοσκοπήσει της συζητήσεις, θα 'χει χαβαλέ :D !

Πέρα απο την πλάκα όμως, σοβαρολογείς ? Σκοπεύει η μητέρα σου να σε τραβολογήσει σε κάθε λογής παπά για να σου αλλάξει γνώμη ? Ακούγεται υπερβολικό :P !
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφος έγραψε:Πάρε και κάποιον να μαγνητοσκοπήσει της συζητήσεις, θα 'χει χαβαλέ :D !

Πέρα απο την πλάκα όμως, σοβαρολογείς ? Σκοπεύει η μητέρα σου να σε τραβολογήσει σε κάθε λογής παπά για να σου αλλάξει γνώμη ? Ακούγεται υπερβολικό :P !
Το ίδιο θέλουν να κάνουν και σε ένα συμμαθητή μου. :P
"Αφού δεν θες μόνος σου, θα πιστέψεις με το ζόρι" xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Σίσυφος έγραψε:
Πέρα απο την πλάκα όμως, σοβαρολογείς ? Σκοπεύει η μητέρα σου να σε τραβολογήσει σε κάθε λογής παπά για να σου αλλάξει γνώμη ? Ακούγεται υπερβολικό :P !
αυτό είναι τόοοοοοοσο αμερικανέ
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ακόμη ένας που θα (ή θέλουν κάποιοι να...) αποδεχτεί ελεύθερα τον Χριστό,την Παναγία και όλους τους αγίους (πενήντα λεπτά εικονίτσεεες.....).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως, ένα "επιχείρημα" που μπορείς να προβάλεις είναι η απλή ερώτηση "μου κάνετε προσηλυτισμό;" , κι αν σου πει, "προσπαθώ να σου δείξω τον σωστό δρόμο" και άλλες τέτοιες πί*** (bleep) πες του ότι δεν χρειάζεσαι την καθοδήγησή του και ότι δεν είδες κανέναν βουδιστή ιερέα να προσπαθεί να σου επιβάλει τις απόψεις του. :P Κι αν μετά η μητέρα σου σού πεί ότι δεν σέβεσαι τον μεγαλύτερο, μια καλή απάντηση θα ήταν κάτι του στυλ "το ότι δεν έχω τις ίδιες απόψεις μ'άυτόν δεν σημαίνει ότι δεν τον σέβομαι", ή κάτι πιο επιθετικό "ούτε εσύ σέβεσαι τις απόψεις μου και την νοημοσύνη μου".

Πωωω, σεναριογράφος θα γίνω xD
Πλάκα κάνω, απλά σου είπα τι θα έκανα εγώ στη θέση σου :P
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Eπίσης, στην κατήχηση που θα δεχτείς, ένα πολύ ύπουλο επιχείρημα τους είναι το ότι οι άθεοι είναι εγωιστές. Εγώ, συνήθως, όταν προσπαθώ να βάλω antivirus στο μυαλό μου σκέφτομαι εικόνες από το σύμπαν, είναι αδύνατο ο θεός που προβάλλουν να το έχει φτιάξει, δεν γίνεται να είναι ο μεγαλύτερος επιστήμονας που υπάρχει και ταυτόχρονα, να έχει ανοίξει τις πύλες αυτουνού που οι άνθρωποι αποκαλούν "παράδεισο" μόνο για τους κατοίκους του πλανήτη γη, να ασχολείται με τα μικρά θέματα της καθημερινότητάς τους και τις σκέψεις τους και να τους κρίνει, και να έχει αποκλέισει το υπόλοιπο σύμπαν από τη σωτηρία (Ας μην ξεχνάμε εδώ τη φράση του Carl Sagan, "we once were one species. Star stuff harvesting starlight", δείχνει αυτό, ότι όλα τα "πράγματα" στο σύμπαν είναι φτιαγμένα από την ίδια "ουσία", ο ανθρώπινος οργανισμός δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα σύνολο χημικών ουσιών, βακτηρίων, κυττάρων κλπ. :P ).

Ένα άλλο επιχείρημα είναι ότι η επιστήμη μας λέει "πώς" ενώ η θρησκεία "ποιος", αυτά είναι βλακείες, αλλά έτσι κρατούν ένα σωρό ανθρώπους κάτω από το ζυγό της πίστης σαν τα πρόβατα.
Η επιστήμη δεν έχει δικαίωμα να επεμβαίνει στα δόγματα της εκκλησίας, δεν μπορεί να τα εξετάσει με βάση τον επιστημονικό συλλογισμό-κατά τη θρησκεία πάντα. Αν όμως, η επιστήμη έβρισκε κάτι που ευνοούσε τη θρησκεία, θα έλεγε ποτέ, έστω και ένας ιερέας, ή θεολόγος "ΟΧΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΜΑΤΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ"; Την ίδια στιγμή θα ξεχνούσαν αυτό το -αισχρό κατά τη γνώμη μου- "επιχείρημα" και θα έλεγαν μες την ευτυχία τους πως είχαν δίκιο (ευτυχώς, και όπως είναι αναμενόμενο, κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ποτέ).
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Λουκρητία έγραψε:Eπίσης, στην κατήχηση που θα δεχτείς, ένα πολύ ύπουλο επιχείρημα τους είναι το ότι οι άθεοι είναι εγωιστές...
Μιλώντας για εγωισμό, δες τις απορίες που εξέφρασα πριν καιρό στο μπλόγκ του Διαγόρα:
CDT έγραψε: Λύσε μου μερικές απορίες:
1. Ο θεός έφτιαξε το σύμπαν, για να δώσει ζωή μόνο σε ένα πλανητάκι ενός ηλιακού συστηματιδίου ενός γαλαξιάκου από τους μύριους που έχει το σύμπαν; Πολύ εγωιστικό δεν είναι για έναν γήινο, να το πιστεύει αυτό; Τόση φύρα για 30 δισεκατομμύρια νοματαίους;
2. Αν δεν είσαι τόσο εγωιστής, και μου πείς ότι έχει και άλλού ανθρώπους, σε άλλα ηλιακά συστήματα, γιατί δεν υπάρχει αναφορά πουθενά στις γραφές; Και πότε τους μοίρασε ο θεός εκεί; Όταν οι αιμομίκτες γιοι/εγγονοί του Αδάμ και της Εύας έγιναν π.χ 10000 κεφάλια, έστειλε από ένα ζεύγος σε κάθε πλανήτη; Απλά σκέψου, πως οι θεόπνευστοι συγγραφείς των γραφών, θεωρούσαν πως τα αστέρια στον ουρανό ήταν πυγολαμπίδες που πετάνε ψηλά…
3. Ο Χριστός ενανθρωπίστηκε εκ περιτροπής και στους άλλους πλανήτες για να κάνει την ίδια δουλειά που έκανε και εδώ; Και οι άλλοι κόσμοι, επίσης τον σταύρωσαν; Μιλάμε τότε για συστηματικό λάθος! Κάπου πρέπει να το δει ο Πατερούλης θεός… Η οι κάτοικοι της δικής μας γης είναι οι «εκλεκτοί» και γεύθηκαν την παρουσία του Χριστού κοντά τους, και οι υπόλοιποι ειδοποιήθηκαν: “ΟΚ guys, το προπατορικό ξεπλύθηκε 250,000 έτη φωτός μακριά, από δω και πέρα αναμένετε την β΄ παρουσία”
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

3. Ο Χριστός ενανθρωπίστηκε εκ περιτροπής και στους άλλους πλανήτες για να κάνει την ίδια δουλειά που έκανε και εδώ; Και οι άλλοι κόσμοι, επίσης τον σταύρωσαν; Μιλάμε τότε για συστηματικό λάθος! Κάπου πρέπει να το δει ο Πατερούλης θεός… Η οι κάτοικοι της δικής μας γης είναι οι «εκλεκτοί» και γεύθηκαν την παρουσία του Χριστού κοντά τους, και οι υπόλοιποι ειδοποιήθηκαν: “ΟΚ guys, το προπατορικό ξεπλύθηκε 250,000 έτη φωτός μακριά, από δω και πέρα αναμένετε την β΄ παρουσία”
:D Πρέπει να παραδεχτώ πως περίπου 12 ετών (όντας θρήσκος ακόμα) πίστευα σ'αυτή τη θεωρία. Ότι ο θεός δεν ήταν παρών στη ζωή μας γιατί ήταν απασχολημένος διδάσκοντας εξωγήινους πολιτισμός! Γελάω και μόνο που το σκέφτομαι :lol: !
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Λουκρητία έγραψε:Eπίσης, στην κατήχηση που θα δεχτείς, ένα πολύ ύπουλο επιχείρημα τους είναι το ότι οι άθεοι είναι εγωιστές...
Μιλώντας για εγωισμό, δες τις απορίες που εξέφρασα πριν καιρό στο μπλόγκ του Διαγόρα:
CDT έγραψε: Λύσε μου μερικές απορίες:
1. Ο θεός έφτιαξε το σύμπαν, για να δώσει ζωή μόνο σε ένα πλανητάκι ενός ηλιακού συστηματιδίου ενός γαλαξιάκου από τους μύριους που έχει το σύμπαν; Πολύ εγωιστικό δεν είναι για έναν γήινο, να το πιστεύει αυτό; Τόση φύρα για 30 δισεκατομμύρια νοματαίους;
2. Αν δεν είσαι τόσο εγωιστής, και μου πείς ότι έχει και άλλού ανθρώπους, σε άλλα ηλιακά συστήματα, γιατί δεν υπάρχει αναφορά πουθενά στις γραφές; Και πότε τους μοίρασε ο θεός εκεί; Όταν οι αιμομίκτες γιοι/εγγονοί του Αδάμ και της Εύας έγιναν π.χ 10000 κεφάλια, έστειλε από ένα ζεύγος σε κάθε πλανήτη; Απλά σκέψου, πως οι θεόπνευστοι συγγραφείς των γραφών, θεωρούσαν πως τα αστέρια στον ουρανό ήταν πυγολαμπίδες που πετάνε ψηλά…
3. Ο Χριστός ενανθρωπίστηκε εκ περιτροπής και στους άλλους πλανήτες για να κάνει την ίδια δουλειά που έκανε και εδώ; Και οι άλλοι κόσμοι, επίσης τον σταύρωσαν; Μιλάμε τότε για συστηματικό λάθος! Κάπου πρέπει να το δει ο Πατερούλης θεός… Η οι κάτοικοι της δικής μας γης είναι οι «εκλεκτοί» και γεύθηκαν την παρουσία του Χριστού κοντά τους, και οι υπόλοιποι ειδοποιήθηκαν: “ΟΚ guys, το προπατορικό ξεπλύθηκε 250,000 έτη φωτός μακριά, από δω και πέρα αναμένετε την β΄ παρουσία”
Αχχ, ναι, κατά καιρούς τα έχω σκεφτεί κι εγώ αυτά, αλλά πολλές φορές τα ξεχνάω :P
Ιδίως αυτό με τις Γραφές το έχω χρησιμοποιήσει κι αρκετές φορές xD :P
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφος έγραψε:
3. Ο Χριστός ενανθρωπίστηκε εκ περιτροπής και στους άλλους πλανήτες για να κάνει την ίδια δουλειά που έκανε και εδώ; Και οι άλλοι κόσμοι, επίσης τον σταύρωσαν; Μιλάμε τότε για συστηματικό λάθος! Κάπου πρέπει να το δει ο Πατερούλης θεός… Η οι κάτοικοι της δικής μας γης είναι οι «εκλεκτοί» και γεύθηκαν την παρουσία του Χριστού κοντά τους, και οι υπόλοιποι ειδοποιήθηκαν: “ΟΚ guys, το προπατορικό ξεπλύθηκε 250,000 έτη φωτός μακριά, από δω και πέρα αναμένετε την β΄ παρουσία”
:D Πρέπει να παραδεχτώ πως περίπου 12 ετών (όντας θρήσκος ακόμα) πίστευα σ'αυτή τη θεωρία. Ότι ο θεός δεν ήταν παρών στη ζωή μας γιατί ήταν απασχολημένος διδάσκοντας εξωγήινους πολιτισμός! Γελάω και μόνο που το σκέφτομαι :lol: !
Lol εμένα ποτέ δεν μου είχε περάσει απ'το μυαλό αυτή η θεωρία, ευτυχώς σταμάτησα να πιστεύω σε ανοησίες πριν το σκεφτώ αυτό :P Την είχα ακούσει από μια φίλη μου τον πρώτο καιρό που σταμάτησα να πιστεύω σε υπερφυσικό :P
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Guys thanks για ολα. Εκτιμω που με ενισχυετε :) Και ευχαριστω παλι αν συνεχισετε.

Αλλα να ξεκαθαρισουμε κατι. Οταν λεω "Ατομικη Αθειστικη Εκστρατεια" εννοω οτι εγω θελω κατα 80% - 89,756% να το κανω και το υπολοιπο η μανα μου. Ειναι δικια μου οπως ειπα campaign. Εννοιται οτι μπορει να κανει κατι τετοιο ο καθενας. Σαν τον Dawkins..lol :lol:
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Συγγνώμη,(γκούχ-γκούχ) θες να συζητήσεις τις αθεϊστικές σου προσεγγίσεις με...παπάδες!?!?

ΥΓ:Κάτι ανάφερες για Ελευσίνα,έχεις καμία σχέση;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Ναι -γκουχ,γκουχ. Βασικα θελω να "ταπεινωσω" σε αυτο το συγκεκριμενο θεμα τη μανα μου και μετα οποιον παπα σταθει εμποδιο :D :lol:

Και - γκουχ,γκουχ δεν εχω σχεση με ελευσινα. Απλα αυτος ο συγκεκριμενος 75 χρονος ιερεας τοτε ειχε σταθει εμποδιο μπροστα σε μια μπουλντοζα για μια καταπατηση στην ελευσινα.

......γκουχ,γκουχ......( :D )
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Freedom of Mind έγραψε:Οπως λεει και το θεμα με τον ορο "ατομικος" εννουμε την δραση ενος ατομου παραλληλα με τη δραση των αλλων (βλεπε: Παγκόσμια Αθεϊστικη Εκστρατεια) .

Αφου λοιπον επιτελους γνωστοποιησα στη μητερα μου το οτι ειμαι αθεος-σκεπτικιστης και ανταλλαξαμε κατι αποψεις, που φανηκα να υπερτερω, μου ειπε οτι θα επισκεφτουμε κανεναν "holy priest" για να μου παρει αυτες τις ιδεες απο το κεφαλι μου. Ε και γω το αποφασισα να κυρηξω την δικια μου αθειστικη εκστρατεια για μενα και μονο και να εκφρασω αυτα που πιστευω με τους god's servants. Ετσι η πορεια μου θα κινηθει ετσι:

1)Επισκεψη σε εναν ιερεα, γιο ενος σπουδαιου ιερεα, που μενει καπου σε ενα μοναστηρι στην δυτικη αττικη (δεν θυμαμαι που)

2)Επισκεψη σε οποιονσηποτε αλλο ιερεα η καλη μου μανουλα θεωρει σωστο για να βοηθησει το κακομοιρο παιδι της.

3)Επισκεψη στον πατερα του νεαρου πρωτου ιερεα στη τριπολη για να συζητησω μαζι του. Θα ειναι ενδιαφερουσα συζητηση.
(σαν ανθρωπος φαινεται πολυ καλος επειδη αν και χριστιανος μπηκε μπροστα σε κατι μπουλντοζες που πηγαιναν να γκρεμισουν ενα δασος στην ελευσινα)

4) Μπορει, τελος να επισκεφτω εναν οδοντιατρο επαγγελματια ο οποιος ειναι ιδιαιτερα εξυνος και εχει πειρα απο τη ζωη. Θα μαθω και την δικια του αποψη πανω σε αυτο το υπαρξιακο θεμα.

Εσύ ξέρεις καλύτερα τη μάνα σου, οπότε ξέρεις κατα πόσο είναι εφικτό αυτό, αλλά θα σου πρότεινα να της προτείνεις μια ανταλλαγή. Για να πας σε 2 παπάδες, αυτή πρέπει να διαβάσει 1 βιβλίο της επιλογής σου και να συζητήσετε μαζί, και να επαναλάβετε τον κύκλο. Θα ξεκίναγα με το Unweaving the rainbow του Dawkins, αλλά δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

cafeeine έγραψε:... Για να πας σε 2 παπάδες, αυτή πρέπει να διαβάσει 1 βιβλίο της επιλογής σου και να συζητήσετε μαζί, και να επαναλάβετε τον κύκλο...
Ξέρεις, αν "οι συχνότητές σου" απέχουν παρασάγγας από ένα θέμα, δεν βοηθάει πολύ.
Εγώ στην εφηβική ηλικία άκουγα σκληρές ροκιές, και από ελληνικά ούτε τον εθνικό ύμνο. Κλασσική καθόλου.
Δεν μπορούσα να δω την ομορφιά ενός καλού ζεϊμπέκικου, ούτε την αρμονία μιας φούγκας.
Επρεπε να ωριμάσω για να επαναξιολογήσω το θέμα "μουσική".
Οι ένθεοι νομοτελειακά, σχεδόν ΠΟΤΕ δεν θα ωριμάσουν κατάλληλα για να επαναξιολογήσουν αντικειμενικά.
Η μαμά σου, θα εφαρμόσει το φυτεμένο στο μυαλό της αξίωμα "Την πίστη μην πας να την εξηγήσεις με την λογική, να την νιώθεις με την καρδιά"
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Είσαι αρκετά μικρός ακόμη ώστε να θέλεις να αλλάξεις τους γονείς σου. Όταν πάψεις να το θέλεις θα είναι σημάδι ότι μεγάλωσες.

Αυτό δεν σημαίνει ότι "δεν θα έπρεπε" να θέλεις να τους αλλάξεις, ούτε ότι "δεν πρόκειται να αλλάξουν". Μπορεί να αλλάξουν, μπορεί και όχι - δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι να συνυπάρχετε αρμονικά. Φυσικά όσο είσαι έφηβος και ζείτε στο ίδιο σπίτι και είσαι οικονομικά εξαρτημένος, είναι πολύ δύσκολο να βάλεις όρια. Κάποτε θα ξεφεύγεις προς τα κάτω, κάποτε προς τα πάνω: άλλοτε θα υποχωρείς υπερβολικά και θα νιώθεις να ασφυκτιάς, άλλοτε θα επαναστατείς υπερβολικά και θα προκαλούνται οξύτητες.

Η ουσία δεν είναι να ταπεινωθεί η μάνα σου ή ο παπάς, για ποιον λόγο; Η ουσία είναι να σεβαστούν το δικαίωμά σου να έχεις τις δικές σου πεποιθήσεις. Μόνο που θα πρέπει να σεβαστείς κι εσύ το δικό τους δικαίωμα να έχουν τις δικές τους.

Όλη η ιστορία λοιπόν παίζεται στο ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις καθενός.

Σίγουρα κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στις πεποιθήσεις του. Από την άλλη όμως και κάθε γονιός έχει δικαίωμα και υποχρέωση να δώσει στο παιδί του την μόρφωση που κρίνει εκείνος καλύτερη. Η μητέρα σου, καλώς ή κακώς, θεωρεί απαραίτητο εφοδιο για σένα την θρησκευτική πίστη. Κάνει λοιπόν ό,τι νομίζει πως χρειάζεται για να στην μεταδώσει. Από την πλευρά της προσπαθεί να είναι καλή μάνα, με τον τρόπο που εκείνη ξέρει.

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να κάνεις τη μάνα σου και τον παπά να αλλαξοπιστήσουν - είναι τρομερά δύσκολο και κατά πάσα πιθανότητα θα οδηγηθείτε σε ρήξη. Το ίδιο θα γίνει αν προσπαθήσεις να τους ταπεινώσεις - άσε που μάλλον δεν θα αισθανθούν ταπεινωμένοι γιατί θα ερμηνεύουν τα λεγόμενα με τον δικό τους τρόπο.

Έχει νόημα να δώσεις στην μητέρα σου να καταλάβει ότι θέλεις να διαμορφώσεις ελεύθερα τις πεποιθήσεις σου για τα θρησκευτικά θέματα, ότι η προσπάθεια να σε εντάξουν σε θρήσκευμα είναι παραβίαση των δικαιωμάτων σου (σωστά το είπες για τον προσηλυτισμό, σε όλους απαγορεύεται και στους ΧΟ όχι μόνο επιτρέπεται αλλά έχουν και τις πλάτες του κράτους) και ότι περιμένεις από εκείνη να το σεβαστεί.

Βέβαια, είναι πιο εύκολο και πιο διασκεδαστικό να ανοίξεις καυγά! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

+1 στην Αόρατη Μελάνη.
Μόνη ένσταση, στο εξής: Η πιστή μάνα, "ξέροντας" ότι το να είσαι στο ποίμνιο είναι ζήτημα όχι μόνο ζωής και θανάτου, αλλά ακόμη σημαντικότερα ζήτημα μεταθανάτιου αιωνίου παραδείσου ή αιωνίας κολάσεως, δεν αφήνει ή δεν θέλει να αφήσει το βλαστάρι της να βρεθεί εκτός ποιμνίου.
Καλά να αποφασίζει μόνο του, αλλά μόνο για όσα δεν έχουν μεγάλη σημασία. Για αυτό που έχει...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Πούλα τρέλα ρε. Πές του οτί ήρθε ένα βράδυ στον ύπνο σου η Παναγία και σου είπε να μήν πιστεύεις σε τίποτα γιατί είναι όλα ψέμματα.
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ρε συ kavatzas7,άσε μη το τρέχουν το παλικάρι σα την Έφη Θώδη.Για να είσαι παλαβός και να σε σέβονται (σαν τον Παΐσιο ένα πράμα) πρέπει να έχεις την άδεια της Ιεράς Συνόδου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση