Ορισμός

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σαφώς η αθεΐα είναι υλισμός, και ο υλισμός οδηγεί στην αθεΐα.

Τη λέξη υλισμός την χρησιμοποιώ με τη φιλοσοφική έννοια (πεποίθηση ότι αυτό που ονομάζουμε πνεύμα απορρέει από την ύλη), όχι με την έννοια της καθομιλουμένης (προσκόλληση στα υλικά αγαθά).

Δεν τίθεται θέμα "ακραίου" υλισμού, η βασική υπόθεση του υλισμού είναι αρκετή για να καταλήξεις στην αθεΐα.

Αυτό που ονομάζουμε "πνεύμα" είναι μια μεταφορά για τις διανοητικές λειτουργίες, οι οποίες απορρέουν από τις ιδιότητες της ύλης.


Για την αυξημένη οικολογική συνείδηση δεν ξέρω. Δεν νομίζω ότι εξαρτάται από καμμία ιδεολογία αυτό. Εξαρτάται από το πόσο νοιαζόμαστε για το περιβάλλον και για τις επόμενες γενιές.

Νομίζω ότι μπορείς μια χαρά να είσαι άθεος και οικολογικά αδιάφορος.


Με τις θρησκείες ο άθεος δεν έχει καμμία σχέση, ούτε παγανιστικές ούτε κανενός άλλου είδους.

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στις ανιμιστικές θρησκείες που θεοποιούν τα στοιχεία της φύσης. Μάλλον θέλεις να πεις ότι ο άθεος νοιάζεται πολύ για την φύση, και τον παραλληλίζεις με τους ανιμιστές που την λατρεύουν.

Όμως η προσέγγιση του άθεου δεν είναι λατρευτική. Μπορεί να νοιάζεται για τη φύση και να την αγαπά, αλλά δεν αποδίδει ψυχή ούτε προθέσεις ούτε πρόσωπο στα φυσικά στοιχεία. Τα αντιμετωπίζει ρεαλιστικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Αγαπητέ Γιατρέ μου, μια χαρά τα έγραψες, στην τελευταία φράση γιατί τα χάλασες;
Όταν γράφεις για τους βουδιστές ότι «δεν δέχονται την ύπαρξη του θεού αλλά δέχονται την ύπαρξη και την πρωτοκαθεδρία του πνεύματος σε βάρος της ύλης» αυτό είναι ιδεαλισμός!
Κάτι παρόμοιο έγραψε κι ο EmilofCrete όταν παραδέχεται τη δυνατότητα και τη δύναμη του ανθρώπινου πνεύματος να υποτάσσει την ύλη!
Όπως λέγαμε πιτσιρικάδες για τον Γιούρι Γκέλερ… πω, πω τι κάνει ο άνθρωπος… ενώ τώρα συμφωνούμε ότι είναι ένας απατεώνας!
Μα φίλε μου, το ανθρώπινο πνεύμα είναι αποτέλεσμα εγκεφαλικής λειτουργίας και όχι υπέρτατη ιδέα που επιβάλλεται της ύλης και των φυσικών νόμων!
Αν ξεκαθαρίσουμε τι είναι υλισμός όπως το τοποθέτησε πιο πάνω ο Astron θα δείτε να ξεκαθαρίζουν όλα, και το κυριότερο, κανένας ιδεαλιστής, θρήσκος, δεισιδαίμονας ή τσαρλατάνος δεν θα μπορεί να σας επιβληθεί στο νου! Θα τους αποστομώσετε όλους!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το πνεύμα είναι παράγωγο της ύλης.
Όπως λέμε οτι ο καπνός είναι παράγωγο της καύσης της ύλης. Σύμφωνα με την αρχή διατήρησης της ενέργειας.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Έσκισες Πιστέ, τώρα τα είπες θαυμάσια!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το θέμα είναι ότι ο καπνός μένει στην γή ή στο σύμπαν , μια σκέψη ή μια ιδέα μένει; ή μένει μόνο όταν υλοποιείται ή επιβάλλεται στους ανθρώπους;

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Πιστέ, το παράδειγμά σου δεν ήταν απόλυτα ταυτισμένο με τη θεωρία.
Βιάστηκα να σε επιβραβεύσω, όμως τώρα πρέπει να κάνω την διευκρίνιση.
Οι ιδέες δεν έχουν την αντικειμενικότητα του καπνού. Ο καπνός είναι ύλη, ενώ οι ιδέες όχι. Δεν είναι το παράγωγο της καύσης του εγκεφάλου.
Τον καπνό μπορούμε να τον μετρήσουμε γιατί είναι ύλη, τις ιδέες όμως όχι.
Τι είναι ιδέα λοιπόν;
Είναι υποκειμενική αντίληψη, που δεν έχει λόγο ύπαρξης χωρίς την εγκεφαλική λειτουργία. Αντίθετα με τον καπνό που υπάρχει είτε υπάρχει εγκέφαλος είτε όχι.
Η ιδέα είναι ένα δεδομένο και ο εγκέφαλος αυτός που επεξεργάζεται τα δεδομένα, όπως ένας υπολογιστής τα δεδομένα του!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Άρα το πνεύμα δεν είναι αυθύπαρκτο και αιώνιο. Εξαρτημένο απο τον εγγέφαλο.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Πιστέ, σωστά. Αυτό που λέμε "πνεύμα" πηγάζει απ' τις εγκεφαλικές λειτουργίες. Επομένως όταν πεθαίνει ο εγκέφαλος πεθαίνει και το πνεύμα.

Είπες όμως νωρίτερα κάτι που μου έκανε εντύπωση. Λες ότι κατά τον ορθοδοξο χριστιανισμό η ψυχή είναι υλική και μάλιστα ότι αποτελεί μέρος της ύλης και είναι ενωμένη με το σώμα.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, λοιπόν, σε ποιο σημείο του σώματος εδράζεται και για ποιο λόγο οι φυσικοί επιστήμονες, οι ιατροί και οι βιολόγοι δεν την έχουν βρει;
Αφού ανήκει στον φυσικό, υλικό κόσμο θα έπρεπε να μπορούμε να αλληλεπιδράσουμε μαζί της. Γιατί μας διαφεύγει;
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Κοίταξε καλή η ερώτησή σου. Θα ξεκινήσω απο το εύκολο.
Ο Αγιος Βασίλειο λέει ότι "τα πλείονα των νοσημάτων(σωματικών) εξ αμαρτημάτων εστίν ψυχικών" Δηλαδή βλέπουν ότι πολλές σωματικές αρρώστιες έχουν ψυχικά αίται και πολλές σωματικές αρρώστιες πάλι επιδρούν στην ψυχή δηλ στην ψυχολογία μας αρνητικά.
Τώρα ο ίδιο λέει για την ψυχή ότι δεν περίορίζεται η ψυχή σε ένα σημείο του σώματος ούτε πάλι είνα απλωμένη, γιατί ότι πχ αποκόβεται ένα μέλος αυτό μεν νεκρώνεται αλλα η ψυχή δεν μειώνεται.
Δεν ξέρω αν σε καλυψα.
Αλλα στην ορθοδοξη Θεολογία η ψυχή έχει αρχή σαν δημιούργημα του θεού αλλά δεν έχει τέλος κατά χάριν.
Χάρι σημαίνει ότι κάνω κάποιον χάρη, του χαρίζομαι, χωρίς κατ' ανάγκη να το αξίζει. Αν το άξιζε θα ήταν μισθός και οχι χάρη.
Γενικά είμαστε συνδημιουργοί με τον Θεό.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:32, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Να πως ξεκαθαρίζουν τα πράγματα!
Άντε τώρα ιδεαλιστές, απαντήστε στην ερώτηση του Astron!
…και ξαφνικά προέκυψε το σχόλιο του Πιστού με τον Βασίλειο.
Αυτό τώρα με το άπλωμα της ψυχής, λες και είναι σεντόνι, πώς να το πάρω… Επιστημονικά;
Και είμαστε ακόμα στην αρχή!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Είναι ένα σεντόνι που όταν σχιστεί και αποκοπεί ένα κομμάτι δεν μειώνεται το σεντόνι παρραμένει το ίδιο. Και λερώνεται εύκολα αλλά ξεπλένεται με την ομολογία( εξομολόγηση) ή με τα απορρυπαντικά( ψυχόφάρμακα). 8-)

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Πιστέ για το εύστοχο της απάντησης.
Η γιαγιά μου θα καταενθουσιαστεί!
Ευτυχώς που δεν έχει κανένα πτυχίο.
…θα το είχε ξεσκίσει και μετά θα το έτρωγε!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μην την υποτιμάς τόσο πολύ τη γιαγιά σου.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Είναι ένα σεντόνι που όταν σχιστεί και αποκοπεί ένα κομμάτι δεν μειώνεται το σεντόνι παρραμένει το ίδιο. Και λερώνεται εύκολα αλλά ξεπλένεται με την ομολογία( εξομολόγηση) ή με τα απορρυπαντικά( ψυχόφάρμακα). 8-)
Θεωρώ μεγάλο λάθος την εξομολόγηση. Οι παπάδες-εξομολογητές δεν έχουν ιδέα από ψυχολογία, μόνο από θρησκεία. Δεν μπορούν να αναγνωρίζουν ούτε καταθλίψεις, ούτε διπολικά ή μονοπολικά σύνδρομα, ούτε να βοηθήσουν πραγματικά. Χωρίς να γνωρίζουν ψυχολογία, απλώς σπρώχνουν τον δογματισμό και τον απολυταρχισμό της θρησκείας.

Ιδίως στα παιδιά. Μπορεί ένας παπάς να διαγνώσει ένα υπερκινητικό παιδί; Μπορεί ένας παπάς να διαγνώσει ένα σύνδρομο Aspberger's; Όχι χωρίς να έχει σπουδάσει ψυχολογία.

Ακόμα και κάποιος που απλά εξομολογείται και δεν έχει τέτοια προβλήματα, καλύτερα είναι να μιλήσει με κάποιον φίλο του, να τα πούνε και όχι να εξομολογηθεί. Οι παπάδες συνήθως δεν μπορούν να βοηθήσουν, κατά την γνώμη μου. Δεν θέλω να ακούσω τον παπά να μου λέει "Ο θεός κλπ." αλλά θέλω κάποιον που να με βοηθήσει να ξεπεράσω το πρόβλημα, με το να με βοηθήσει να σκεφτώ λογικά και όχι δογματικά. Δεν θέλω να πώ δέκα Πάτερ Ημών και να νηστέψω (άλλη ηλιθιότητα αυτό με τις νηστείες), θέλω πραγματικά να μιλήσω με κάποιον... Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Θα θέσω μία σκέψη, είτε για να καλύψω κάποιους, είτε για τροφή για παραπέρα συζήτηση.
Σκεφτείτε ότι γινόταν υποθετικό δικαστήριο.
Τι θα δικαζόταν; Μα, η παραμονή ή η κατάργηση μιας ή όλων των θρησκειών από τον πλανήτη!

Πέρα από την -αναμενόμενη- ατάκα ''εμείς πιστεύουμε στη δικαιοσύνη του θεού μας'' και ''δεν συμμετέχουμε σε τέτοιου είδους διαδικασίες'', αν θα τους επιβάλλετο από τις κυβερνήσεις,ή, από ένα διεθνές δικαστήριο (λέμε τώρα).
Αν θα έπρεπε λοιπόν οι ηγέτες μιας ή και όλων των θρησκειών να αποδείξουν την ύπαρξη θεών τε και δαιμόνων.
Τι θα προσκόμιζαν στο δικαστήριο;
Ποιες αποδείξεις για τις συνομιλίες που ισχυρίζονται ότι έχουν οι ''εκλεκτοί'' θα είχαν;
Ποιες λογικές εξηγήσεις θα μπορούσαν να δώσουν είτε για τα θετικά είτε για τα αρνητικά (σφαγές, δολοφονίες, πόλεμοι κ.ά.) της οποιασδήποτε θρησκείας;
Πώς θα υποστήριζαν τις θεωρίες/διδαχές των γραφών τους για την δημιουργία του κόσμου;
Με τι στοιχεία;
Τι θα έλεγαν για τα θαύματα;
Τι θα έλεγαν για όλα τα παράλογα;
Τι;
:think:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

EmilofCrete έγραψε: Τι θα έλεγαν για τα θαύματα;
Τι θα έλεγαν για όλα τα παράλογα;
Τι;
:think:

πα πα πα πα ...πα πα πα πα πα... πα πα πα... :)
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Εγώ, ό,τι είχα να πω το είπα!
Χαίρομαι που με όποιες ιδέες έχει ο καθένας δεν ερίζετε μεταξύ σας.
Είμαστε μια χαρούμενη ατμόσφαιρα που έλεγε και ο Ηλιόπουλος!
Όμως το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει!
Εδώ είμαστε και θα το δείτε!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Κι όμως επιστημονικά η νηστεία είναι ενάντια στην ανάπτυξη του καρκίνου. Δεν τρέφονται τα κύτταρα και δεν αναπτύσσεται ο καρκίνος των βλαμενων κυττάρων.
...και η αυτοκτονία επίσης! ;)
Πεθαίνει ο βλαμμένος, πάει και ο καρκίνος! :dance:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πιστός έγραψε:Κι όμως επιστημονικά η νηστεία είναι ενάντια στην ανάπτυξη του καρκίνου. Δεν τρέφονται τα κύτταρα και δεν αναπτύσσεται ο καρκίνος των βλαμενων κυττάρων.
Άστο αυτό Πιστέ,άστο που σου λέω.Τα καρκινικά κύτταρα είναι τα πρώτα που θα τραφούν απ'όποια ενέργεια έχει απομείνει στο σώμα.Η νηστεία σε περίπτωση καρκίνου σε στέλνει πρίν την ώρα σου.

Τα δε ανθρώπινα ψυχικά φαινόμενα είναι αποτέλεσμα της λειτουργίας του ανθρώπινου εγκεφάλου.Δεν έχουμε απολύτως κανένα στοιχείο που να συνηγορεί στην ύπαρξη κάποιας άυλης ουσίας που να είναι η επιτομή και το κέντρο αναφοράς της ανθρώπινης προσωπικότητας-ατομικότητας.Αντίθετα ο όγκος των στοιχείων από την ψυχιατρική και τη νευροφυσιολογία που δικαιολογούν την άποψη ότι η ψυχή είναι η εκδήλωση της λειτουργίας του εγκεφάλου είναι συντριπτικός.

@Άθεε δεν ξέρω μήπως δεν κατάλαβα καλά.Αυτό ισχυρίζομαι και εγώ.Οι βουδιστές είναι μιά μορφή ιδεαλιστών που δεν πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με σε παρακαλώ.

Άλλωστε εγώ δεν είμαι ιδεαλιστής,ούτε βρίσκω κάποια βάση στον ιδεαλισμό.Είμαι υλιστής μέχρι κεραίας.

Απλά είπα ότι δεν είναι απόλυτα αναγκαίο να είναι κάποιος φιλοσοφικά υλιστής για να είναι άθεος αν και παραδέχομαι ότι το αντίθετο είναι μάλλον σπάνιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιατρος Του Ικα την 20 Μάιος 2009 21:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση