Ορισμός

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Κι όμως επιστημονικά η νηστεία είναι ενάντια στην ανάπτυξη του καρκίνου. Δεν τρέφονται τα κύτταρα και δεν αναπτύσσεται ο καρκίνος των βλαμενων κυττάρων.
Συγγνώμη αλλά διαφωνώ. Μία ισορροπημένη διατροφή είναι πολύ καλύτερη από την νηστεία. Ιστορικά οι νηστείες βγήκαν για να μην φωνάζουν οι φτωχοί σε άλλες μακρινές εποχές. Και η εκκλησία αντί να βοηθήσει και να προσπαθήσει να μειώσει την πείνα και την άγνοια των ανθρώπων, έβγαζε νηστείες και παρόμοια για να σωπάσουν.

Και να σου πώ την αλήθεια, τα τελευταία χρόνια δεν νηστεύω ούτε το κρέας Μεγάλη Εβδομάδα (που το έκανα παλιότερα). Φέτος, και πέρισυ έφαγα κρέας Μεγάλη Παρασκευή.
Πιστός έγραψε: Τώρα όσο για την εξομολόγηση δεν έχω να πω τίποτα γιατί είναι φάρμακο που για να δεις αν λειτουργεί πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα.
Αυτό δεν είναι απάντηση. Αν χρειαστώ προτιμώ έναν ψυχολόγο, που θα καταλάβει πως να με βοηθήσει, και πως να βρώ αυτό που χρειάζομαι μέσα από τις δικές μου δυνάμεις, παρά έναν αμόρφωτο παπά που θα μου πεί να έχω πίστη σε έναν ανύπαρκτο θεό.
Πιστός έγραψε: Και νομίζω ότι το έχω ξαναπεί, δόγματα στην Ο.Ε. είναι μόνο ότι έχει να κάνει με την ερμηνεία του Θεού. Δόγμα δεν θεωρείται μια εντολή- δηλ π.χ το ού κλέψεις δεν είναι δογμα.
Η αγία Τριάδα και η εξήγησή της είναι δογμα.
Και όχι μόνο με την ερμηνεία του θεού... Η Αγία Γραφή είναι όλη μία μυθολογία, και οι ιστορικοί δεν γνωρίζουν καν αν πραγματικά υπήρξε Χριστός ή όχι. Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση η Μαρία να έμεινε έγκυος από κρίνο (δόγμα) ούτε και ο Χριστός να αναστήθηκε (δόγμα)...

Ακόμα πιστεύουν πολλοί παπάδες στον Αδάμ και την Εύα (δόγμα) παρόλες τις επιστημονικές εξηγήσεις της εξέλιξης...

Η θρησκεία δυστυχώς ανακατεύεται με την επιστήμη και δεν θα έπρεπε. Δεν θα έπρεπε να φωνάζει. Είμαι υπέρ της έρευνας με εμβρυονικά κύτταρα, είμαι υπέρ της κλωνοποίησης οργάνων...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν επειδή ειπώθηκε κάτι περί εξομολόγησης και επειδή θέλω να πω 2 πράματα πάνω σε αυτό και επειδή είναι εντελώς εκτός θέματος εδώ πέρα, θα τα πω εδώ
:O
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

The Skeptic's Dictionary Guide to the New Millennium Alphabetical Index

Λεξικό 2418 σελίδων, παρακαλώ! :clap: :clap: :clap:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ένα πολύ καλό σκεπτικιστικό λεξικό είναι στο www.skepdic.com του Ρόμπερτ Κάρολ. Τον έχω ακούσει σε podcast και είναι πολύ καλός. Αν θυμάμαι καλά είχε γράψει ένα λεξικό σε βιβλίο πριν από πολλά χρόνια και τώρα το εμπλουτίζει σε αυτήν την σελίδα. Από ότι βλέπω υπάρχει και ελληνική έκδοση, www.skepdic.gr που την επιμελείται μόνος του ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.

Δεν είμαι σίγουρος αν το λεξικό του Κάρολ είναι ίδιο με το link που έβαλε ο Τάσος (προσπαθώ εδώ και ώρες να το κατεβάσω και δεν κατεβαίνει με τίποτα).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση