Ορισμός

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Σαν σεφτέ στο forum μας, σκέφτομαι ν'ανοίξω ένα θέμα προς συζήτηση-κι εύχομαι το ποδαρικό μου να μην είναι γρουσούζικο!
Κατά καιρούς έχει διατυπωθεί η άποψη ότι ο όρος "άθεος" δεν είναι δόκιμος, καθώς η μη παραδοχή της ύπαρξης οποιουδήποτε υπερφυσικού όντος δεν συνιστά ομαδοποίηση η οποία απαιτεί ορισμό - με την ίδια έννοια που δεν απαιτεί ορισμό η μη παραδοχή της Αστρολογίας, της ύπαρξης του Μεγαλοπόδαρου, των UFO κλπ. Πολλοί χρησιμοποιούν παρεμφερείς όρους - από "αθεϊστής" (την οποία χρησιμοποιώ κι εγώ) μέχρι "Bright" (το οποίο και βρίσκω ανούσιο, για να μην πω επικίνδυνο).
Θα ήθελα να ξέρω ποιά η γνώμη σας πάνω στο θέμα. Αν πιστεύετε ότι πρέπει να χρησιμοποιείται κάποιος όρος για την περιγραφή αυτής της κοσμοθεωρίας, ποιος κατά την γνώμη σας είναι αυτός;
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Καλησπέρα σε όλους!
Στο ερώτημα σου Geysser, έχω να απαντήσω, ότι κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι λίγο άσκοπη η συζήτηση για τον αντιπροσωπευτικότερο ορισμό που μας εκφράζει και αυτό για τους εξής λόγους:

1. Φυσικά και μπορούν να ομαδοποιηθούν κάτω από το ίδιο σύνολο άτομα που δεν πιστεύουν σε ένα ανώτερο ον, αφού αυτά τα άτομα, με τα τρέχοντα τουλάχιστον τοπικά και χρονικά δεδομένα αποτελούν μειοψηφία, η οποία μοιράζεται παράλληλα κάποιες κοινές σοβαρές κοινωνικές επιδιώξεις. Η αστρολογία από την άλλη, ούτε είναι υποχρεωτική, ούτε οι λειτουργοί της πληρώνονται από τα χρήματα μου, οπότε δεν καταλαβαίνω ποιου είδους πόρωση θα μπορούσε να ομαδοποιήσει κάποιους σε έναν ορισμό εναντίον της.

2. Ο προσδιορισμός άθεος αντιπροσωπεύει σαν ιδιότητα όλους μας, ανεξάρτητα από το αν αυτή η ιδιότητα είναι η πιο αντιπροσωπευτική για όλους μας ή όχι. Μιλώντας για τον εαυτό μου π.χ. με θεωρώ πρώτα και κύρια ορθολογιστή! Η αθεΐα είναι για μένα μια δευτερεύουσα ιδιότητα που πηγάζει από τον ορθολογισμό. Συνεπώς δεν θεωρώ ότι είναι αναγκαστικό να πορεύεται κάποιος κάτω από μια συγκεκριμένη ταμπέλα! Ας επιλέξει για τον εαυτό του αυτό που του ταιριάζει. Αλλά όπως και να έχει το θέμα, μια κοινή ιδιότητα, με αναγνωρισιμότητα ως προς το όνομα μας χαρακτηρίζει όλους και αυτή εκφράζεται από τη λέξη άθεος.

Ας μην μπερδεύουμε τον υπόλοιπο κόσμο ως προς το τι είναι το κοινό μας χαρακτηριστικό:
- Μπράιτ; Τι 'ν' αυτό, ααα; Μην είν' ικίνου του σκουότς μπράιτ που 'δαμε στς διαφημίσεις;

Let the games begin!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
50ft queenie
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 17:19
Όνομα Ιστότοπου: Attack Of The Quasars
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Με γειά το φόρουμ κι από μένα και καλή αρχή.

Συμφωνώ πως ο όρος "άθεος" χρησιμοποιείται μόνο για να καταλαβαινόμαστε αλλά δεν είναι ακριβής μιας και δεν είναι λογικό να ορίζεται κανείς από την απουσία μιας συγκεκριμένης πεποίθησης για ένα μεταφυσικό / υπαρξιακό θέμα. Νομίζω όμως πως οι απόπειρες αντικατάστασης αυτού του όρου έχουν πέσει πολύ έξω. Και πολύ σωστά ο Geysser επισημαίνει τους Brights. Κι εμένα μου φαίνεται επιεικώς άστοχος.

Δεν νομίζω πως θα μπορούσε να υπάρξει κάποιος ορισμός-ομπρέλα πχ "Άθεοι, Αγνωστικιστές, Ορθολογιστές" κ.ο.κ. που θα μας κάλυπτε όλους. Άλλωστε κατά τη γνώμη μου, αγνωστικισμός και αθεϊσμός δεν πάνε πακέτο.

Έτσι λοιπόν, για χάρη της συνεν- και κατα- νόησης (και μεταξύ μας αλλά και για τους πιο "έξω") δεχόμαστε να χρησιμοποιούμε έναν όρο που, ενώ δεν είναι σωστός, εκφράζει το βασικό κοινό μας χαρακτηριστικό.

Και πάλι καλή αρχή!
^__^
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Καλησπερίζω αμφότερους!
Συμφωνώ με τις απόψεις σας, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι ο όρος "άθεος" έχει οδηγήσει κατά καιρούς σε πολλές παρανοήσεις, κυρίως λόγω της ιστορικής σημασίας που έχει αποκτήσει στην συνείδηση της πλειοψηφίας (ειδικά της θεϊστικής πλειοψηφίας όπου "άθεος=αντίχριστος=ανηθικος=γενικά ό,τι κακό βάλει ο νούς σου"). Γιαυτό χρησιμοποιώ τον όρο "αθεΐστής", χωρίς όμως να υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά. Απλά...χτυπάει πιο μαλακά! ;)
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον Batcic και την 50ftqueenie.

Σαφώς δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό μας, αλλά είναι αυτό που μας ενώνει, ο κοινός παρονομαστής που μας ώθησε να συσπειρωθούμε και να δημιουργήσουμε μια ομάδα. Και εγώ προτιμώ σαν πρώτο χαρακτηρισμό το "ορθολογίστρια" διότι η αθεΐα μου πηγάζει από τον ορθολογισμό.

Αλλά εδώ συγκεντρωθήκαμε να μιλήσουμε για την αθεΐα, όχι για τον ορθολογισμό γενικά. Και ο λόγος που νιώθουμε πιο έντονα την ανάγκη να μιλήσουμε για αυτήν παρά για την γελοιότητα των ζωδίων ή άλλων δεισιδαιμονιών, είναι ότι η θρησκεία έχει έντονη κοινωνική, πολιτική και οικονομική παρουσία και ισχύ.

Εγώ πάλι βρίσκω ότι το "αθεϊσμός" χτυπάει πιο άσχημα, κυρίως επειδή η κατάληξη -ισμός είναι δηλωτική ιδεολογίας, και η απουσία πίστης σε θεό δεν είναι ιδεολογία.

Είναι γεγονός ότι ιστορικά η αθεΐα έχει φορτιστεί αρνητικά, έχει ταυτιστεί με "αντιθρησκεία", με ανηθικότητα και άλλα.

Δεν νομίζω όμως ότι η χρήση του όρου "αθεϊσμός" θα μας απαλλάξει από αυτά. Οι λέξεις είναι συνώνυμες, η αθεΐα χρησιμοποιούταν περισσότερο παλιά, ο αθεϊσμός περισσότερο σήμερα.

Αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να συμβάλλουμε στη θετική φόρτιση του όρου. Ίσως μάλιστα αυτό να είναι το σημαντικότερο πράγμα που έχουμε να κάνουμε, για να μην πω το μόνο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Αόρατη Μελάνη...
Εγώ πάλι βρίσκω ότι το "αθεϊσμός" χτυπάει πιο άσχημα, κυρίως επειδή η κατάληξη -ισμός είναι δηλωτική ιδεολογίας, και η απουσία πίστης σε θεό δεν είναι ιδεολογία.
Σ'αυτό έχεις δίκιο. Κι εμένα πολλές φορές με έχει βάλει σε σκέψεις. Κάθε όρος παρουσιάζει τα προβλήματά του. Επιτρέψτε μου να παρομοιάσω την αθεΐα με το Linux στο σημερινό status quo των υπολογιστών:του λείπει ένας σταθερός χαρακτήρας. Μήπως, εν μέσω όλων των "αθεϊστής", "άθεος", "άθρησκος", "αγνωστικιστής", "εκκοσμικευτής", "ουμανιστής" και συναφών όρων, μας λείπει κι εμάς ένας χαρακτήρας;Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος και ο μπερδεμένος να είμαι εγώ! :?
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Shipwrecked Frontier Pioneer
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 15:57
Όνομα Ιστότοπου: Μεταπτυχιακό ΜΙΘΕ: Γνωσιακή Επιστήμη
Επικοινωνία:

Ποδαρικό και από εμένα, καλησπέρα σε όλους!

Και εμένα ο όρος 'άθεος' δε μου αρεσει, γιατί αισθάνομαι άβολα με το να αυτοχαρακτηρίζομαι από κάτι που απορρίπτω. Ωστόσο, δεν έχω συναντήσει ακόμα κάποιον ικανοποιητικό όρο για να τον αντικαταστήσω. Το 'bright' μου άρεσε αρχικά ως γενική ιδέα, αλλά αργότερα είδα ότι είχε περισσότερες αρνητικές προεκτάσεις απ'ότι θετικές (πχ, και οι άλλοι τι είναι; dims?).
Το αθεϊσμός μου κάνει πολύ σε οργανωμένη ιδεολογία, συμφωνώ με τη Μελάνη.

Ευελπιστώ κάποιος να έχει κάποια επιφοίτηση :P ή να καταφέρουμε να αποβάλλουμε την αρνητική χροιά που έχει ο όρος 'άθεος' στους περισσότερους.
...but out of all I entitled you my favorite scar
Άβαταρ μέλους
Διαγόρας ο Μήλιος
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009 19:03
Όνομα Ιστότοπου: Διαγόρας ο Μήλιος
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ένας από τους λόγους για τους οποίους επιλέξαμε τον όρο «Αθεΐα» (η ιδέα ήταν του άνδρα της Αόρατης Μελάνης) είναι επειδή προσδιορίζει όχι κατ'ανάγκη τι είμαστε, αλλά με τι ασχολούμαστε. Έτσι ώστε να έχει νόημα για κάποιον που δεν αυτοπροσδιορίζεται ως άθεος να συνεισφέρει στο συλλογικό ιστολόγιο «Αθεΐα» ένα άρθρο που έγραψε και τυγχάνει να έχει αθεϊστικό ενδιαφέρον. ;-)

Έτσι λοιπόν, για εμένα δεν τίθεται (προς το παρόν τουλάχιστον) περαιτέρω ζήτημα «ορισμού». Είμαστε όποιοι είμαστε, «αγνώστου ταμπέλας» ο καθένας, και επιλέγουμε να συζητάμε τους αθεϊστικούς μας προβληματισμούς σε έναν χώρο που ονομάζεται «αθεΐα». Ο καθένας ενδεχομένως να έχει και άλλους προβληματισμούς, (π.χ. περιβαλλοντικούς,) τους οποίους ενδεχομένως να συζητάει σε κάποιον άλλο χώρο. (Π.χ. ιστολόγιο «περιβάλλον».)
http://diagoras.wordpress.com
«Τα είδωλα κάνουν τα καλύτερα καυσόξυλα»

Αν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, στείλτε μου email. Μην μου στέλνετε ΠΟΤΕ προσωπικό μήνυμα μέσω της αγοράς. Τέτοιου είδους μηνύματα συνήθως δεν τα διαβάζω, κι αν τα διαβάσω δεν τα απαντάω.
Άβαταρ μέλους
Ανορθόδοξος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Μαρ 2009 16:20
Όνομα Ιστότοπου: ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΙΣΤΗ
Τοποθεσία: Νησιά Φίτζι
Επικοινωνία:

Γειά σας κι από μένα!
Πιστεύω οτι πέρα από τις όποιες ταμπέλες βάζουμε στους εαυτούς μας, σημαντικότερες είναι οι ίδιες οι απόψεις που έχουμε. Άθεος ή αθείστής, σκεπτικιστής ή αγνωστικιστής, εμένα το ίδιο μου κάνει αρκεί να είναι καλός άνθρωπος και να έχει κάτι σωστό να πει...
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Ο Ανορθόδοξος μου θύμισε ένα ανέκδοτο που ανάμεσα σε δυο ξανθιές που συζητάνε για το… οιδιπόδειο σύμπλεγμα και τα παιδιά, καταλήγουν τελικά: Οιδιπόδειο, ξεοιδιπόδειο, φτάνει να είναι… καλά παιδιά!
Σε πειράζω Ανορθόδοξε. Απλά κάτι ήθελα να γράψω και για να το αποφύγω… είπα να πω ένα ανέκδοτο.
Γιατί, αυτά που έχω να πω, τα λέω εδώ http://epic-atheist.blogspot.com/2008/1 ... st_26.html
Μη τα λέμε πολλές φορές….
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Αιρετικός
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009 03:33
Όνομα Ιστότοπου: Αιρετική Πολιτεία - Heretic Republic (Greek Language Edition)
Επικοινωνία:

Προσωπικά προτιμώ τον όρο "άθεος". Το "αθεϊστής" μου φέρνει λίγο σε "αριστεριστής".
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Αν και αιρετικός, μιλάς... ορθόδοξα!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Κλείτωρ
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009 17:31
Όνομα Ιστότοπου: ΚΛΕΙΤΩΡ
Επικοινωνία:

σας χαιρετώ κι εγώ. Κουράστηκα για να εγγραφώ αφού δεν δεχότανε τον κώδικα επιβεβαίωσης για μέρες τώρα αλλά τελικά τα κατάφερα.

Επί του θέματος, δεν με ενδιαφέρει πως θα ονομάζομαι ή θα με ονομάζουν αρκεί να ησυχάσω από τους μεσσίες.
stardust30
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009 10:52
Όνομα Ιστότοπου: Paradise Lost Blog
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Καλησπέρα κι από μένα! Καλή αρχή και εύχομαι να έχουμε γόνιμους διαλόγους και από εδώ.
Συμφωνώ με την Αόρατη πως το βασικότερο μέλημά μας είναι η αποδυνάμωση της ισχύς της εκκλησίας και η αποκοπή του ομφάλιου λώρου από την κρατική εξουσία. Πιστεύω πως υπάρχει πολύς κόσμος που χρειάζεται λίγα μόνο εγχειρήματα για να καταλάβει πως ο χριστιανισμός είναι ένα δημιούργημα ανήθικων ατόμων που εκμεταλλεύονται την τυφλή πίστη σε κάτι ανύπαρκτο για να αποκτήσουν χρήμα και δόξα.
Άβαταρ μέλους
Διαγόρας ο Μήλιος
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009 19:03
Όνομα Ιστότοπου: Διαγόρας ο Μήλιος
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Επ, καλώς τα παιδιά! Γιάααα να μαζευόμαστε σιγά σιγά...
http://diagoras.wordpress.com
«Τα είδωλα κάνουν τα καλύτερα καυσόξυλα»

Αν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, στείλτε μου email. Μην μου στέλνετε ΠΟΤΕ προσωπικό μήνυμα μέσω της αγοράς. Τέτοιου είδους μηνύματα συνήθως δεν τα διαβάζω, κι αν τα διαβάσω δεν τα απαντάω.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Συμφωνώ γενικά με τους προλαλήσαντες. Το αθεϊστής υποδηλώνει κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία και γι’ αυτό δεν μ’ αρέσει. Το brights πάει πακέτο μ’ ένα καλάμι για μένα και λέω να μην ανέβω, τα υπόλοιπα σκεπτικιστές, αγνωστικιστές, ορθολογιστές κλπ δεν δηλώνουν άμεσα τις προθέσεις μας, για αθεΐα μιλάμε κυρίως όχι για ορθολογισμό πχ.

Το άθεη στην αρχή δεν μ’ άρεσε γιατί είναι πολύ απόλυτο, σ’ όποιον το λέω με ρωτάει πως μπορώ να είμαι 100% σίγουρη πως δεν υπάρχει θεός (όοοχι, δεν βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα, α πα πα..). Ε εντάξει δεν είμαι αλλά δεν θα κάτσω να παίξω με τα ποσοστά τώρα… Νομίζω πως είναι μια καλή επιλογή και το να καταλάβει ο κόσμος τί πραγματικά σημαίνει η λέξη και πως δεν συνδέεται άμεσα με τον σατανά/τον κομμουνισμό/τις 7 πληγές του φαραώ κι όλα τα σχετικά είναι ένας πολύ καλός στόχος.
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Μάλλον με πείσατε! Θα υιοθετήσω το "άθεος" κι εγώ! ;)
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Χαιρετώ κι εγώ την ωραία παρέα. Πολύ χαίρομαι για αυτό το forum, ελπίζω να γίνει ένας χώρος ωραίας φιλοσοφικής συζήτησης.
Κι εγώ δηλώνω άθεος με την έννοια ότι δεν πιστεύω σε οποιοδήποτε είδος "ανώτερου μεταφυσικού, υπερφυσικού, μεταβατικού (κλπ κλπ) όντος".

Νομίζω στην παρέα αξίζει να συμπεριλάβουμε και α-θρησκους και αγνωστικιστές. Άλλωστε η επιβολή της θρησκείας είναι κάτι που αγγίζει όλες αυτές τις ομάδες.
Υπάρχει μία κατηγορία ένθεων οι οποίοι πιστεύουν ότι κάποιο ον απλά έπαιξε κάποιο πρωταρχικό ρόλο ώστε να δημιουργηθεί το σύμπαν και μετά έπαψε να ασχολείται, υπήρξε δηλαδή η πρώτη αιτία. Δηλαδή ούτε αλλοιώνει τους φυσικούς νόμους, ούτε επηρεάζει τον κόσμο. Αν και βρίσκω τελείως αβάσιμη μια τέτοια αντίληψη, βρίσκω ότι τέτοια άτομα υποφέρουν εξίσου από τη θρησκεία και τη μεταφυσική πλάνη.
Αυτό που πιο πολύ μας ενώνει είναι το γεγονός ότι προτιμούμε να εξηγούμε τον κόσμο με τη λογική χωρίς την χρήση παραμυθιών και μεταφυσικής. Και φυσικά, το μεγαλύτερο μεταφυσικό εφεύρημα του ανθρώπινου νου όπως το βιώνουμε στη σημερινή κοινωνία είναι οι Θεοί.
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Astron έγραψε: Υπάρχει μία κατηγορία ένθεων οι οποίοι πιστεύουν ότι κάποιο ον απλά έπαιξε κάποιο πρωταρχικό ρόλο ώστε να δημιουργηθεί το σύμπαν και μετά έπαψε να ασχολείται, υπήρξε δηλαδή η πρώτη αιτία. Δηλαδή ούτε αλλοιώνει τους φυσικούς νόμους, ούτε επηρεάζει τον κόσμο.
Έχει και όνομα αυτό. Ονομάζεται Κοσμικός Ουμανισμός.
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

ellinaki έγραψε:
Astron έγραψε: Υπάρχει μία κατηγορία ένθεων οι οποίοι πιστεύουν ότι κάποιο ον απλά έπαιξε κάποιο πρωταρχικό ρόλο ώστε να δημιουργηθεί το σύμπαν και μετά έπαψε να ασχολείται, υπήρξε δηλαδή η πρώτη αιτία. Δηλαδή ούτε αλλοιώνει τους φυσικούς νόμους, ούτε επηρεάζει τον κόσμο.
Έχει και όνομα αυτό. Ονομάζεται Κοσμικός Ουμανισμός.
Γνωστότερος και ως Ντεϊσμός
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Απάντηση