Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ απο τον Richard Dawkins

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Για ελληνικούς υπότιτλους πατάμε κάτω δεξιά στο βελάκι που δείχνει πρός τα πάνω και μετά στο μενού που αναδύεται τη μεσαία ένδειξη Turn on Captions...


Part1
[youtube]baPmYUhWvJ0[/youtube]

Part2
[youtube]JjITbsVlBs4[/youtube]

Part3
[youtube]nvqMrj1NG6A[/youtube]

Part4
[youtube]5vc0PK3POlQ[/youtube]

Part5
[youtube]IsMvOLXelf4[/youtube]
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Πολύ ωραία τα videos!
Δεν τα είδα ακόμα όλα γιατί σταμάτησα για να κάνω μια παρατήρηση σχετική και πάλι με την υπογραφή σου.

Ο Dawkins δικαιολογημένα παραπονιέται για όσα διδάσκουν στα παιδιά αλλά ο ίδιος δεν έχει να προσφέρει μια δική του εκδοχή για το ποιόν και τις πράξεις του Θεού. Αρκείται στην θεωρία της εξέλιξης αλλά, όπως θα διαπίστωσες, αυτή δεν είναι αρκετή για να αποστομώσει κανέναν «ιερωμένο».

Η περίφημη ιδέα του Θεού έχει μια ιστορία την οποία οι θεϊστές πολύ έξυπνα περιορίζουν στα ιστορικά χρόνια και τις φιλοσοφικο-θεολογικές της προεκτάσεις. Η ιδέα όμως είναι πολύ, πάρα πολύ παλαιότερη και ο κύριος Dawkins δεν ενδιαφέρθηκε να την ερευνήσει. Ας μην αναφερθούμε στο τι θα μπορούσε ή δεν θα μπορούσε να αποκομίσει από μια τέτοια έρευνα, αφού ποτέ δεν υπήρξε η πρόθεση για έρευνα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Dtango, o Dawkins είναι άθεος. Οπότε δεν υπάρχει κάποια εκδοχή του "θεού" που θέλει να διδάσκεται. Κι εγώ ως άθεη, θεωρώ ότι δεν πρέπει να διδάσκεται το μάθημα των θρησκευτικών, και ας μπεί κάτι άλλο στην θέση του ίσως περισσότερη επιστήμη ή ιστορία.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ το είδα πριν 5-6 μέρες. Δεν ήξερα ότι ανέβηκε στο YouTube. Σίγουρα εκεί θα το δουν πολλοί περισσότεροι.

Μου άρεσε ιδιαίτερα η αθεϊστική προσέγγιση του Dawking προς τη ζωή και τον θάνατο που κάνει στο τέλος του ντοκιμαντέρ (6:40 στο τελευταίο βίντεο).
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Dtango, o Dawkins είναι άθεος.
Αγαπητή Darkchilde,
Δεν θεωρώ τον κύριο Dawkins αρκετά άθεο (εσύ το γνωρίζεις από το θέμα «Mr. Dawkins, please join category 7” του Debunking Woo) ακριβώς επειδή είμαι της γνώμης ότι δεν γνωρίζει αρκετά για την ιστορία του Θεού.
Αν γνώριζε θα ήξερε ότι God is a joke και θα φρόντιζε να το μάθουν οι γονείς των παιδιών ώστε το σπίτι να εξουδετερώνει το σχολείο, στο θέμα των θρησκευτικών.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αγαπητέ Dtango,τα έχουμε ξαναπεί και σου Διαγόρα όπως θα θυμάσαι.Εκεί παρουσίασες τα συμπεράσματα της καθ'όλα αξιέπαινης μελέτης σου για την προέλευση της θρησκείας.Μιάς μελέτης που συνοδεύεται και από την διατύπωση μιας θεωρίας για την καταγωγή-γέννεση των θρησκειών.Τους προβληματισμούς μου και τις όποιες επιφυλάξεις μου τις διατύπωσα εκεί και δεν έχει νόημα να τις επαναλάβω,άλλωστε όπως δήλωσα και εκεί θεωρώ τον εαυτό μου αναρμόδιο για κάτι τέτοιο.

Μιά παρατήρηση μόνο:Δεν θεωρείς κάπως υπερβολικό το να αναχθεί η ενασχόληση ή μη με το θέμα της "γέννεσης" των Θεών βασικό κριτήριο του μέτρου της αθεϊας του καθενός;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αγαπητέ Dtango,τα έχουμε ξαναπεί και στου Διαγόρα όπως θα θυμάσαι.
Αγαπητέ γιατρέ, χαίρομαι ειλικρινά που τα ξαναλέμε. Επίσης χαίρομαι επειδή εδώ, σε αυτό το φόρουμ, μπορούμε να κάνουμε συζήτηση και να φανεί ότι δεν χρειάζεται καμιά επιστημονική κοινότητα για να εγκρίνει συμπεράσματα που απορρέουν από την λογική και από στοιχεία που βρίσκονται στην διάθεση του καθενός.
Δεν είναι δε κανείς αναρμόδιος διότι δεν απαιτείται κάποια εξειδίκευση. Η μόνη δυσκολία βρίσκεται στον χρόνο που απαιτείται για την συλλογή των στοιχείων και αυτό έχει γίνει ήδη.
Μιά παρατήρηση μόνο:Δεν θεωρείς κάπως υπερβολικό το να αναχθεί η ενασχόληση ή μη με το θέμα της "γέννεσης" των Θεών βασικό κριτήριο του μέτρου της αθεϊας του καθενός;
Ακολουθώ την κλίμακα που πρότεινε ο Dawkins: Στην κατηγορία 7 ανήκει εκείνος που μπορεί (που έχει το δικαίωμα, θα έλεγα) να πει «Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει Θεός», όπως αντίστοιχα οι φανατικά πιστοί της βαθμίδας 1 λένε «Δεν πιστεύω, Γνωρίζω ότι υπάρχει Θεός».
Ο Dawkins τοποθετεί τον εαυτό του στην βαθμίδα 6.

Στις συζητήσεις του με τον ραβίνο και τον ιερέα (ακόμα δεν έχω καταφέρει να δω όλα τα videos) εστιάζει τα επιχειρήματά του στους παραλογισμούς της Π.Δ. Γιατί αρκείται σ΄ αυτό; Γιατί δεν πάει λίγο πιο πίσω να παρουσιάσει στους ανθρώπους αυτούς την πηγή του περίφημου Ενός και Μοναδικού Θεού τους; Εννοώ μόνο λίγο πιο πίσω, μέχρι τα αιγυπτιακά ιερατεία.

Δεν πρόκειται για την ενασχόληση με το θέμα της «γέννεσης» των θεών όπως γράφεις. Πρόκειται για την ενασχόληση με την ανακάλυψη της πηγής της ιδέας του Θεού, η οποία με τα συμπεράσματά της καταλήγει να πείσει τον ασχοληθέντα μαζί της ότι η ιδέα του Θεού είναι μια τραγική φάρσα την οποία η ζωή έπαιξε στην ανθρωπότητα. Μαθαίνει κανείς δηλαδή, και το πιστεύει απόλυτα, ότι “God is a joke”.
O Dawkins, που δεν το πιστεύει αυτό, λέει: I cannot know for certain but I think God is very improbable. Κάτι απολύτως απαράδεκτο για άθεο.

Ο μόνος τρόπος για να πληγεί η θρησκεία είναι να δείξουμε στα παιδιά γιατί η ιδέα του Θεού αποτελεί μια γελοιότητα.
Αναφέρω μερικά στάδια της ιστορίας των θεών:
Ποίμνια ανθρώπων.
Περιφράξεις – εκτροφεία.
Μητέρες-μήτρες.
Δημιουργία ανθρώπων.
Η Μεγάλη Μητέρα.
Κρίση.
Εξόντωση ανθρώπων.
Το Δάσος των Κέδρων.
Αγγελιοφόροι.
Εξέγερση ανθρώπων.
Εκδίωξη θεών.
Ανάληψη θεών στους ουρανούς.
Διάλεξε όποιο από αυτά τα στάδια θέλεις να το αναλύσω, παρουσιάζοντας τα στοιχεία που το στηρίζουν, και θα δεις ότι θα μας οδηγήσει αναγκαστικά και στα υπόλοιπα.
Προς το παρόν θα χαρώ αν μου πεις την γνώμη σου για το θέμα «Η γέννηση του Μονοθεϊσμού».
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Κλείτωρ
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009 17:31
Όνομα Ιστότοπου: ΚΛΕΙΤΩΡ
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Dtango, o Dawkins είναι άθεος. Οπότε δεν υπάρχει κάποια εκδοχή του "θεού" που θέλει να διδάσκεται. Κι εγώ ως άθεη, θεωρώ ότι δεν πρέπει να διδάσκεται το μάθημα των θρησκευτικών, και ας μπεί κάτι άλλο στην θέση του ίσως περισσότερη επιστήμη ή ιστορία.
μουσική να μπει μπας και λειτουργήσουν οι αισθήσεις μας που έχουν κατάπτωση σε επίπεδο νταλάρα.
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Δεν πρόκειται για την ενασχόληση με το θέμα της «γέννεσης» των θεών όπως γράφεις. Πρόκειται για την ενασχόληση με την ανακάλυψη της πηγής της ιδέας του Θεού, η οποία με τα συμπεράσματά της καταλήγει να πείσει τον ασχοληθέντα μαζί της ότι η ιδέα του Θεού είναι μια τραγική φάρσα την οποία η ζωή έπαιξε στην ανθρωπότητα. Μαθαίνει κανείς δηλαδή, και το πιστεύει απόλυτα, ότι “God is a joke”.
O Dawkins, που δεν το πιστεύει αυτό, λέει: I cannot know for certain but I think God is very improbable. Κάτι απολύτως απαράδεκτο για άθεο.
dtango νομίζω ότι όταν ένας άθεος πει "είμαι σίγουρος και πιστευώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει Θεός" ξεπέφτει στον τρόπο σκέψης και τα επιχείρηματα των θεϊστών. Το όπλο του άθεου είναι ο επιστημονικός τρόπος σκέψης στον οποίο δεν χωράνε απολυτότητες και πιστεύω. Για μένα η καλύτερη έκφραση είναι "δεν έχουμε επειχηρήματα που να υποστηρίζουν την ύπαρξη του Θεού".
μουσική να μπει μπας και λειτουργήσουν οι αισθήσεις μας που έχουν κατάπτωση σε επίπεδο νταλάρα.
απλά :lol: :lol:
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

bozonio έγραψε: dtango νομίζω ότι όταν ένας άθεος πει "είμαι σίγουρος και πιστευώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει Θεός" ξεπέφτει στον τρόπο σκέψης και τα επιχείρηματα των θεϊστών. Το όπλο του άθεου είναι ο επιστημονικός τρόπος σκέψης στον οποίο δεν χωράνε απολυτότητες και πιστεύω. Για μένα η καλύτερη έκφραση είναι "δεν έχουμε επειχηρήματα που να υποστηρίζουν την ύπαρξη του Θεού".
Γνωρίζω με απόλυτη βεβαιότητα ότι οι θεοί των προγόνων μας (εννοώ της ανθρωπότητας) ήταν όντα υπαρκτά και αυτό μου δίνει το δικαίωμα να λέω ότι «Ξέρω πως δεν υπάρχει Θεός». Το ρήμα πιστεύω δεν το χρησιμοποιώ.

Μου επιτρέπεις να σου κάνω μια ερώτηση; Γιατί νομίζεις ότι όλοι οι λαοί, ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλον, επιμένουν στην, επιφανειακά ακατανόητη, λεπτομέρεια του ότι κάθε θεός είχε και τον αγγελιοφόρο του;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

dtango έγραψε: Γνωρίζω με απόλυτη βεβαιότητα ότι οι θεοί των προγόνων μας (εννοώ της ανθρωπότητας) ήταν όντα υπαρκτά και αυτό μου δίνει το δικαίωμα να λέω ότι «Ξέρω πως δεν υπάρχει Θεός». Το ρήμα πιστεύω δεν το χρησιμοποιώ.

Μου επιτρέπεις να σου κάνω μια ερώτηση; Γιατί νομίζεις ότι όλοι οι λαοί, ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλον, επιμένουν στην, επιφανειακά ακατανόητη, λεπτομέρεια του ότι κάθε θεός είχε και τον αγγελιοφόρο του;
Δεν ξέρω που στηρίζεις την απόλυτη βεβαιότητα σου ότι οι θεοί ήταν όντα υπαρκτά και ούτε είμαι σίγουρη τι εννοείς με αυτό. Καλό θα ήταν να το εξηγήσεις, ίσως σε άλλο topic. To «Ξέρω πως δεν υπάρχει Θεός» προσωπικά δε θα το έλεγα καθώς υποθέτει ότι ξέρω κάτι παραπάνω απο αυτούς που πιστεύουν, πράγμα που δεν ισχύει. Γενικά όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου δε μου αρέσουν οι απόλυτες εκφράσεις και προτιμώ να είμαι ανοιχτή και να μαθαίνω καινούρια πράγματα ή να αναθεωρώ τις ιδέες μου.

Τώρα σχετικά με την ερώτηση σου μια υπόθεση είναι ότι ο αγγελιοφόρος ήταν ένας τρόπος να έχουν οι άνθρωποι επαφή με το Θεό που πίστευαν. Για να επηρεάζει τις ζωές τους κάποιος έπρεπε να μεταφέρει και το μήνυμα του. Αν σκεφτούμε ότι οι θρησκείες έθεταν τους ηθικούς κανόνες στις αρχαίες κοινωνίες μου φαίνεται λογική η ύπαρξη του. Αυτός θα μπορούσε να είναι και ένας άνθρωπος ο οποίος αποκτούσε επιπλέον δύναμη παριστάνοντας ότι κατέχει το λόγο του Θεου. (όπου Θεού και θεών) Αν θεωρείς ότι έχεις μια καλύτερη απάντηση στο ερώτημα πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

bozonio έγραψε: Δεν ξέρω που στηρίζεις την απόλυτη βεβαιότητα σου ότι οι θεοί ήταν όντα υπαρκτά και ούτε είμαι σίγουρη τι εννοείς με αυτό.
Άφησα σχόλιο στο ιστολόγιό σου για να μην επαναλαμβάνω συνεχώς τα ίδια και γίνομαι κουραστικός για τους υπόλοιπους.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Κλείτωρ συμφωνώ 1000%!!! Να μπει μουσική!! Αλλά να μαθαίνουν τα παιδιά κανένα όργανο, όχι μόνο νότες όπως κάναμε εμείς στο γυμνάσιο. Ή και να μην μπει τίποτα, τα έχουν τρελάνει τα μικρά, ας σχολάνε 1 ώρα νωρίτερα να παίζουν λίγο παραπάνω. Κρίμα είναι πια...

dtango κι εγώ τον εαυτό μου στο 6 τον κατατάσσω στην κλίμακα του dawkins γιατί απλούστατα δεν μου αρέσει να είμαι τόοοοσο απόλυτη πια. Αυτά που κοροϊδεύω θεϊστές προτιμώ να μην τα κάνω, οπότε αφήνω μια μικρή πιθανότητα. Αλλά είναι τόσο μικρή ώστε είναι ασήμαντη. Γιατί να χάσω τον χρόνο μου να ασχοληθώ με έναν θεό που πιστεύω πως δεν υπάρχει (νομίζω πως κάτι ανάλογο σκέφτεται και ο dawkins); Το θέμα είναι πως και να υπάρχει δεν επηρεάζει την ζωή μου ούτε στο ελάχιστο. Οπότε δεν θεωρώ πως χρειάζεται να ξοδέψω χρόνο για να πείσω τον κάθε ένθεο γιατί δεν πρέπει να διδάσκονται τα θρησκευτικά ή γιατί δεν πρέπει να γίνεται προσευχή στα σχολεία. Είναι καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, προσβλητικό για τους αλλόθρησκους και αντίθετο με την έννοια της ανεξιθρησκίας. Αυτά αρκούν και περισσεύουν. Άλλο να ψάχνει ο καθένας διάφορα θέματα επειδή έχει την διάθεση να φιλοσοφεί κι άλλο να τα μπλέκει με τα πρακτικά του ζητήματος.

Εσύ ακολούθησες μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα των θεών και την σέβομαι, εγώ ακολούθησα άλλη όμως οπότε μπορεί να καταλήξαμε στο ίδιο ή σε παρόμοιο σημείο, αλλά αφού ακολουθήσαμε διαφορετική πορεία έχουμε και κάπως διαφορετική αντιμετώπιση.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε: Γιατί να χάσω τον χρόνο μου να ασχοληθώ με έναν θεό που πιστεύω πως δεν υπάρχει (νομίζω πως κάτι ανάλογο σκέφτεται και ο dawkins);
Συμφωνώ με ολόκληρο το σχόλιό σου. Αναφέρω τα παραπάνω μόνο για να τονίσω ότι η διαφορά μας έγκειται στο ότι εγώ στοχεύω στην κατάργηση της θρησκείας.
Οι περισσότεροι εδώ πιστεύουμε ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Όμως αυτό δεν έχει να πει τίποτα νέο στις καινούριες γενιές που θα έρθουν. Εγώ θέλω να υπάρξει μια γενιά που συγχρόνως με τα παραμύθια των ιερέων θα μάθει και για μια θεωρία που πρεσβεύει ότι η όλη υπόθεση των θεών ήταν μια φάρσα που η μοίρα, η ιστορία, η τύχη, όπως θέλεις πες το, έπαιξε στην ανθρωπότητα. Μια θεωρία που θα διδάσκει ότι “God is a joke” και θα ανεβάζει τους έφηβους αυτομάτως στην βαθμίδα 7.

Υπάρχει όμως και κάτι άλλο: υπάρχουν θύματα των θεών που ζητούν δικαίωση (φαντάζομαι τι θα σκέφτεσαι τώρα για τους φανατικούς εκεί πάνω στην έβδομη :shock: )
Όσο για τον Dawkins, δεν είμαι και τόσο βέβαιος ότι τον συμφέρει η κατάργηση της θρησκείας. Είναι χάρη σ’ αυτήν που το μαγαζάκι του ευημερεί.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
liarak
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Απρ 2009 08:05
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Όσο για τον Dawkins, δεν είμαι και τόσο βέβαιος ότι τον συμφέρει η κατάργηση της θρησκείας. Είναι χάρη σ’ αυτήν που το μαγαζάκι του ευημερεί.
Νέο φάουλ σήμερα. Θεωρώ το σχόλιο επιεικώς απαράδεκτο. Ο Dawkins είναι ένας καταξιωμένος επιστήμονας και έχει κάνει θαύματα στο να γνωρίσει η πλατιά μάζα του κόσμου την θεωρία της εξέλιξης όπως την βλέπει αυτός. Εκανε το ίδιο και με την αθεΐα στο βιβλίο του και στις διαλέξεις που κάνει σε όλο τον κόσμο.

Το να ισοπεδώνουμε τα πάντα με βάση την λογική της ελληνικής πραγματικότητας, δεν είναι σωστό.
Σαν να σ' ακούω να λες " έλα μωρέ, ποιός είναι αυτός ο Ντόκινς; Λαμόγιο είναι και θέλει να κονομήσει από τα λεφτά του κοσμάκη "
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Κι εγώ διαφωνώ. Άλλωστε ο Dawkins έχει φτιάξει και έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό, που προσπαθεί να προωθήση την επιστήμη και την λογική. Βγάζει μεταφράσεις και κάποια Video ελεύθερα, και έχει βγάλει και επίσημο κανάλι στο youtube με όλα αυτά τα video.

Ισως και να είμαι και λίγο προκατειλημμένη υπέρ του Dawkins, μιας και είμαι Moderator στο forum, αλλά και πάλι όχι τόσο πολύ. Άλλωστε σε αρκετές περιπτώσεις μιλάει σε Πανεπιστήμια κλπ. και δεν παίρνει τίποτα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:
Ισως και να είμαι και λίγο προκατειλημμένη υπέρ του Dawkins, μιας και είμαι Moderator στο forum, αλλά και πάλι όχι τόσο πολύ. Άλλωστε σε αρκετές περιπτώσεις μιλάει σε Πανεπιστήμια κλπ. και δεν παίρνει τίποτα.
Σε διαβεβαιώ ότι στεναχωρήθηκα την πρώτη φορά που επισκέφτηκα το http://richarddawkins.net/store/.
Μου θύμισε την απογοήτευση που ένιωσα πριν από χρόνια στην πρώτη μου επίσκεψη στο site των Αμερικανών Άθεων.
Τα βιβλία δικαιολογούνται αλλά τα Τ-shirts κάνουν πολύ κακή εντύπωση.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Δυστυχώς σεβαστέ dtango,
είναι πολύ μεγάλο προσόν να έχεις μια ferrari αλλά τι καύσιμο θα της βάλεις αν δεν έχεις λεφτά? Ο Dawkins έχει ένα μυαλό που συγκριτικά αν εμείς έχουμε KIA αυτός έχει Ferrari. Mε κάποιον τρόπο λοιπόν πρέπει αυτος ο άνθρωπος να χρηματοδοτήσει όλους αυτούς που ασχολούνται με την επεξεργασία των όσων δημοσιεύει και εκδίδει αλλά και να φροντίσει για τα δικά του εισητήρια να πηγαίνει σε τόσα μέρη να μιλάει με ανθρώπους τους οποίους εμείς ποτέ δεν θα γνωρίζαμε και δεν θα μαθαίναμε ότι σε 12χρονα δείχνουν μια γυναίκα στο χειρουργίο να κάνει έκτρωση...έλεος δηλαδή που αν το κάνανε αυτό στο δικό μου το παιδί δεν ξέρω αν θα κράταγα πολιτισμένο επίπεδο συμπεριφοράς...
Κάποιος πρέπει να πληρώσει τις άδειες λήψης βίντεο και εικόνων από χώρους των οποίων τα δικαιώματα δεν είναι δημόσια... μήπως νομίζετε ότι ζούμε σε έναν κόσμο στον οποίο η έρευνα προς κατάρριψην πεποιθήσεων με τις οποίες ελέγχεις έναν ολόκληρο πλανήτη χρηματοδοτούνται? πρέπει να πληρώνει μηνύσεις επί μηνύσεων που λογικά αντιμετωπίζει από τον κάθε φανατισμένο θρησκόληπτο που ενοχλεί με τις ιδέες του και εμείς είμαστε έξω από τον χορό οπότε δεν τα μαθαίνουμε. Και ξέρετε ότι σε πολλά μέρη του κόσμου η υποβολή μηνύσεως αποτελλεί τρόπο ζωής! Έχεις έναν άνθρωπο ο οποίος θέτει την προσωπική του ασφάλεια σε κίνδυνο ερχόμενος σε επαφή με άρρωστους νοητικά ανθρώπους και τους εκθέτει αυτούς και την αρρώστια τους και μας ενημερώνει. Ξέρετε πόσο δυσεύρετες πλέον είναι οι έγκυρες πηγές πληροφοριών??? Όαση στην Σαχάρα! Αλλά δυστυχώς το χρήμα κινεί κι ας μην μας αρέσει.
Συμπληρωματικά, δεν είχα ξαναδεί βίντεο του Dawkins. Ειδικά στο σημείο με τον τυπά στο κατηχητικό έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Σαν γυναίκα δε, ούτε αναφορά δεν θα κάνω στο ποιά θα ήταν η αντίδρασή μου αν ήμουν κοντά σε ένα τέτοιο μέρος...Αντίθετα με την Αόρατη Μελάνη εγώ μερικέσ φορές επικροτώ τις δραστικές κινήσεις. Όχι βία κατά ατόμου αλλά σε αυτά τα αρχεία με τις γυναίκες σε έκτρωση...
Και ες αύριον τα σπουδαία...
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

ntoreMy έγραψε:Δυστυχώς σεβαστέ dtango,
είναι πολύ μεγάλο προσόν να έχεις μια ferrari αλλά τι καύσιμο θα της βάλεις αν δεν έχεις λεφτά? Ο Dawkins έχει ένα μυαλό που συγκριτικά αν εμείς έχουμε KIA αυτός έχει Ferrari. Mε κάποιον τρόπο λοιπόν πρέπει αυτος ο άνθρωπος να χρηματοδοτήσει όλους αυτούς που ασχολούνται με την επεξεργασία των όσων δημοσιεύει και εκδίδει αλλά και να φροντίσει για τα δικά του εισητήρια να πηγαίνει σε τόσα μέρη να μιλάει με ανθρώπους τους οποίους εμείς ποτέ δεν θα γνωρίζαμε και δεν θα μαθαίναμε ότι σε 12χρονα δείχνουν μια γυναίκα στο χειρουργίο να κάνει έκτρωση...
Αγαπητή ntoreMy,
χάρηκα διαβάζοντας όσα έγραψες διότι δεν μου ήταν καθόλου ευχάριστο να νιώθω απογοητευμένος από τον Dawkins. Βιάστηκα και παράβλεψα το γεγονός ότι όχι μόνο είναι θεμιτό, αλλά καμιά φορά επιβάλλεται να χρησιμοποιούμε τα όπλα του αντιπάλου.
Θα χαρώ ακόμα περισσότερο αν την επόμενη φορά χρησιμοποιήσεις σκληρά λόγια για να με συνετίσεις, αρκεί να έχεις... παραλείψει το «σεβαστέ» :)!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

:) Έχεις δίκιο. Υπήρξα λιγάκι...επιθετική αλλά μόλις είχα δει το βίντεο και όσο νά ΄χει ήμουν τόσο...θυμωμένη. Συγνώμη παραμένω αδικιολόγητα σκληρή. Δεν ξέρω αν γίνομαι υπερβολική αλλά μερικά πράγματα είναι τόσο καταστροφικά για την ψυχή ενός ανθρώπου που μου είναι αδιανόητο να υπάχουν άτομα που τα επιβάλλουν. Δεν μιλάμε τώρα για δεδομένα κατεστραμμένες κοινωνίες αλλά για χώρες στις οποίες η κοινωνική πρόνοια είναι παρούσα και δραστήρια ας πούμε. θα μου πείτε τώρα μα καλά σε ποιόν κόσμο ζεις! Άλλο να τα ξέρεις αναφορικά και άλλο να τα βλέπεις...Σήμερα πλέον έχω φτάσει να πιστεύω ότι η άγνοια μπορεί και να είναι προσόν! (μερικές φορές)
Εδώ πέρα τα πράγματα είναι κάπως περίεργα. Καθ'ότι καθολικοί έχουν κάποιες πολύ στενές ιδέες. Τα περισσότερα παιδιά πάνε στο κατηχητικό. Οι συνάδελφοι οι οποίοι είναι κοντά στην ηλικία μου έχουν κάποιες φοβίες τις οποίες εγώ δεν καταλαβαίνω. Αλλά μιλάω για φοβίες όχι απλές...προσωπικές απαγορεύσεις. Εννοείτε πως αποφεύγω τισ συζητήσεις περί θρησκείας, δεν γνωρίζουν την θέση μου στο θέμα θρησκεία και θεός. Είμαι σίγουρη πως αν πω τι πιστεύω η στάση τους απέναντι μου θα αλλάξει ριζικά!! εδώ μερικοί με θεωρούν αναξιόπιστο άτομο επειδή καπνίζω...όταν τους είπα ότι όταν ήμουν μικρή και έκανε κρύο ο παππούς μου μου έδινε μια γουλειά τσίπουρο και ειπαν ότι πήγε να με κάνει αλκοολική... τώρα καταλαβαίνω γιατί!!
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Απάντηση