Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ απο τον Richard Dawkins

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

ntoreMy

Συμφωνώ με τα όσα είπες, καμιά φορά κρίνουμε τους άλλους με βάση το πως θα θέλαμε να είναι σε έναν πολύ ουτοπικό κόσμο ξεχνώντας πως είναι άνθρωποι κι έχουν ανάγκες και στην τελική χρειάζονται χρήματα όχι μόνο για να κάνουν ό,τι κάνουν αλλά και για να ζήσουν.

Που μένεις;; Οι ξένοι πάντως είναι μερικές φορές πολύ κολλημένοι με κάποια θέματα. Το τσιγάρο όντως μπορεί να σε στιγματίσει και αυτό που λες για το ποτό το καταλαβαίνω, όταν είπα στους πρώην συναδέλφους μου στην Ουαλία ότι πολλά παιδιά δοκιμάζουν μικρά κρασί ή τσίπουρο ή κάτι τέτοιο με κοίταζαν λες κι είμαι εξωγήινος. Αλλά οι δικοί μου το πήραν θετικά, θεώρησαν ότι γι'αυτό δεν μεθάμε όπως μεθάνε αυτοί (δεν ξέρω πως κατέληξαν εκεί). Βέβαια εμείς ήμασταν 4 άθεοι σ'ένα γραφείο με 10 άτομα. Και μπορεί να ήταν κι άλλοι, δεν τους είχα ρωτήσει όλους. (ξεφεύγω από το θέμα ε;)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

ntoreMy έγραψε: Έχεις δίκιο. Υπήρξα λιγάκι...επιθετική αλλά μόλις είχα δει το βίντεο και όσο νά ΄χει ήμουν τόσο...θυμωμένη.
Χμ! Δεν ήσουν καθόλου επιθετική. Να δεις ανίσχυρη μανία που αισθανόμουν εγώ διαβάζοντας το “Λουλούδι της ερήμου,” της Waris Dirie.
Οι περισσότερες από τις απάνθρωπες συμπεριφορές τις οποίες διδάσκει η παράδοση υιοθετήθηκαν από θρησκευτικά σχήματα, με σκοπό να προσηλυτίσουν ευκολότερα τους μέλλοντες πιστούς, και στην συνέχεια απενοχοποιήθηκαν μέσα από θρησκευτικά δόγματα. Εκείνες όμως οι συμπεριφορές που ήταν εξαιρετικά απάνθρωπες και οι θεολόγοι δεν τόλμησαν να τις υιοθετήσουν, παρέμειναν εκτός θρησκείας, όπως συμβαίνει με την περίπτωση της κλειτοριδεκτομής και του αγκτηριασμού που περιγράφει η Waris Dirie.
Μάλιστα την πλέον απάνθρωπη απ’ όλες, την σφαγή του πρωτότοκου, και η Παλαιά Διαθήκη και οι μυθοπλάστες των Ελλήνων επεδίωξαν να την καταπολεμήσουν με ιστορίες όπου η θεότητα παρουσιάζεται να μην επιθυμεί πλέον την θυσία ανθρώπου (Ισαάκ και Ιφιγένειας) και να αρκείται με την θυσία ζώου.

Όλες αυτές οι συμπεριφορές όμως πηγάζουν από γεγονότα που σοκάρισαν την ανθρωπότητα και έτσι η ανθρωπότητα καταφεύγει στις παράλογες συμπεριφορές προκειμένου να προλάβει μια επανάληψη των ίδιων γεγονότων. Ψάχνοντας κανείς να ανακαλύψει τι προκάλεσε τα τρομερά εκείνα γεγονότα, καταλήγει πάντα στο ίδιο συμπέρασμα: η θέληση των θεών!
Ότι κάνουν οι άνθρωποι το κάνουν για να εξευμενίσουν τους θεούς επειδή η συμπεριφορά εκείνων ήταν που, όπως κατά λέξη αναφέρει η Π.Δ., τους έκανε να παραφρονήσουν.

Δεν φέρνει αποτέλεσμα το να δείχνει κανείς σε όσους φέρονται παράλογα τον παραλογισμό των πράξεών τους. Πρέπει μια γενιά να αρχίσει την πορεία της στην ζωή μαθαίνοντας για ποιόν λόγο οι γονείς τους φέρονταν παράλογα.
Αν έχεις διαβάσει το βιβλίο της Waris Dirie, θα γνωρίζεις ότι το κοριτσάκι που υπέστη το αδιανόητο μαρτύριο του χωρίς νάρκωση ακρωτηριασμού των εξωτερικών χειλέων των γεννητικών του οργάνων με ένα ξυραφάκι, και στη συνέχεια το τρύπημά τους με ένα αγκάθι από θάμνο της ερήμου ώστε να μπορούν να ραφτούν μαζί για να δημιουργήσουν μια ζωντανή ζώνη αγνότητας, έκανε το ίδιο και στα δικά του κοριτσάκια όταν έφτασαν στην κατάλληλη ηλικία.
Ένιωθε ότι έπρεπε να τα «καθαρίσει» όπως είχε φροντίσει και η δική της μάνα να καθαρίσει την ίδια.

Ποιος απαιτούσε αγνά και «καθαρά» κοριτσάκια;
Υπάρχει μια αλήθεια κάπου κρυμμένη που πρέπει να την βρούμε και να την μεταδώσουμε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
Darkchilde έγραψε:
Ισως και να είμαι και λίγο προκατειλημμένη υπέρ του Dawkins, μιας και είμαι Moderator στο forum, αλλά και πάλι όχι τόσο πολύ. Άλλωστε σε αρκετές περιπτώσεις μιλάει σε Πανεπιστήμια κλπ. και δεν παίρνει τίποτα.
Σε διαβεβαιώ ότι στεναχωρήθηκα την πρώτη φορά που επισκέφτηκα το http://richarddawkins.net/store/.
Μου θύμισε την απογοήτευση που ένιωσα πριν από χρόνια στην πρώτη μου επίσκεψη στο site των Αμερικανών Άθεων.
Τα βιβλία δικαιολογούνται αλλά τα Τ-shirts κάνουν πολύ κακή εντύπωση.

Μήν ξεχνάμε πόσα λεφτά ξοδεύει ο Ντόκινς σε Αθειστικές καμπάνιες όχι μόνο στην Αγγλία αλλα και σε όλο τον κόσμο. Όπως και χρηματοδοτήσεις σε δίαφορες Αθειστικές οργανώσεις. Αν μη τι άλλο είναι ένας άνθρωπος που "τα ακουμπάει" και με το παραπάνω για να ενυσχήσει και να διαδώσει τον αθεισμό και την ελεύθερη σκέψη με κάθε μέσο και τρόπο...
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango έχω διαβάσει βιβλίο που μιλούσε για κλειτοριδεκτομής αν και όχι αυτό που ανέφερες, κι αν θυμάμαι καλά η κοπελιά έλεγε πως ήταν μια απάνθρωπη διαδικασία που αλλά όταν βρέθηκε σε δημόσιο νοσοκομείο με γυναίκες από την δύση και είδε πως είναι αυτές στην περιοχή των γεννητικών οργάνων θεώρησε πως η ίδια είναι πιο καθαρή. Δεν θυμάμαι σίγουρα όμως τί στάση κράτησε τελικά, έχω την εντύπωση πως δεν υποστήριζε την συνέχεια αυτού του εθίμου.

Το τραγικό είναι πως πολλές γυναίκες όντως θέλουν να υποστούν τα παιδιά τους το μαρτύριο γιατί θεωρούν πως είναι το σωστό, η παράδοση και πως υπάρχει κάποιος ανώτερος σκοπός για όλα αυτά. Είναι πραγματικά αδιανόητο.. Κάτι τέτοιες ώρες καταλαβαίνω γιατί θες την εξάλειψη της θρησκείας κι όχι απλά την επικράτηση της ανεξιθρησκίας (και μου έδωσες και ιδέα για άρθρο!).
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Κάτι τέτοιες ώρες καταλαβαίνω γιατί θες την εξάλειψη της θρησκείας κι όχι απλά την επικράτηση της ανεξιθρησκίας (και μου έδωσες και ιδέα για άρθρο!).
Θα περιμένω το άρθρο!
Στην μάχη κατά των παράλογων εθίμων ένα μεγάλο εμπόδιο αποτελεί η γενική εντύπωση ότι δεν μπορούμε να πάμε αρκετά πίσω στο παρελθόν.
Όμως το γνωστό αγαλματάκι της Αφροδίτης του Willendorf έχει ηλικία περίπου 26.000 ετών
Εικόνα
η δε περιγραφή της Μεγάλης Μητέρας, η οποία γίνεται στα κείμενα των πυραμίδων (ηλικίας μόλις 4.500 ετών), είναι bright of head cloth, pendulous of breasts και αλλού white of head-cloth, long of hair, and pendulous of breasts. Η Μεγάλη Μητέρα δηλαδή είχε/έχει μια αδιάλειπτη παρουσία στην ζωή των ανθρώπων για τριάντα περίπου χιλιάδες χρόνια και επομένως υπάρχουν στοιχεία που την αφορούν, μόνο που θα πρέπει ψάχνοντας να γνωρίζουμε τι ζητάμε. Αν πιστεύουμε για την Μεγάλη Μητέρα ότι πιστεύει η, γνωστή από τα βιβλία της, Karen Armstrong…

Στην παλαιολιθική περίοδο, για παράδειγμα, όταν η γεωργία ήταν στα πρώτα της βήματα, η λατρεία της Θεάς – Μητέρας εξέφραζε την αίσθηση ότι η γονιμότητα η οποία μεταμόρφωνε την ανθρώπινη ζωή ήταν ιερή. Οι καλλιτέχνες λάξευαν αγάλματα που την απεικόνισαν σαν μια γυμνή εγκυμονούσα γυναίκα, την οποία οι αρχαιολόγοι συναντούν σήμερα σε ολόκληρη την Ευρώπη, τη Μέση Ανατολή και την Ινδία. Η Μεγάλη Μητέρα παρέμεινε φαντασιακά σημαντική για πολλούς αιώνες.

… ποτέ δεν θα μάθουμε τι πράγματι συμβολίζει και γιατί ήταν τόσο σημαντική πάντα για τους ανθρώπους (στην Μάνα αυτή έγινε η πρώτη κλειτοριδεκτομή, η οποία στην συνέχεια «βελτιώθηκε» σε αγκτηριασμό, διότι η Μάνα παρήγαγε και θεούς, πράγμα που κατόρθωνε μόνο μετά από αυστηρή τήρηση των διατάξεων περί αγνότητας).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Όσο για τον Dawkins, δεν είμαι και τόσο βέβαιος ότι τον συμφέρει η κατάργηση της θρησκείας. Είναι χάρη σ’ αυτήν που το μαγαζάκι του ευημερεί.
Εδω τόσα και τόσα κοπρόσκυλα βγάζουν φράγκα γεμίζοντας τα μυαλά του κόσμου με σκ***,ο Ντόκινς που τα αδειάζει σε πειραξε?
Ευγενέστερα τα λεφτά του γιατρού απο του ντίλερ.

Καλησπέρα σε ολούς.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

earthian έγραψε:
Όσο για τον Dawkins, δεν είμαι και τόσο βέβαιος ότι τον συμφέρει η κατάργηση της θρησκείας. Είναι χάρη σ’ αυτήν που το μαγαζάκι του ευημερεί.
Εδω τόσα και τόσα κοπρόσκυλα βγάζουν φράγκα γεμίζοντας τα μυαλά του κόσμου με σκ***,ο Ντόκινς που τα αδειάζει σε πειραξε?
Earthian, καλώς ήρθες!
Έχεις δίκιο, αλλά, όπως θα διαπίστωσες διαβάζοντας παρακάτω στο νήμα, το φόρουμ λειτουργεί σωστά και η λανθασμένη αυτή εντύπωσή μου διορθώθηκε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Σχετικά με την εικόνα της γυναίκας κατά την πάροδο της ανθρωπότητας έχω καταλήξει στο παρακάτω συμπέρασμα. Και επειδή δεν είμαι τόσο καλή στην έξθεση ιδεών θα το παρουσιάσω σαν μαθηματικά. Δεδομένα-αποτέλεσμα.
Δεδομένα:
1) Ο άνθρωπος είναι ζώο. Παρά την ύπαρξη λογικής την συμπεριφορά του πολλές φορές επηρεάζουν τα βασικά ένστικτα όπως αυτό της διαιώνησης του είδους του.
2) Το μεγαλήτερο ελάττωμα του ανθρώπου είναι ο φόβος. Από αυτόν απορρέουν η ματαιοδοξία που τον κάνει να θέλει να γραφτεί στην αιωνιότητα η αλαζονία που τον κάνει να θέλει ότι δεν έχει κι ας έχει ήδη όσα χρειάζεται και η κτητικότητα που τον κάνει να συμπεριφέρεται παράλογα θεωρώντας κάτι κτήμα του. Αλλά και ο φόβο της αμφισβήτησης της εξουσίας. Ο οποίος είναν πολύ πιο γερά ριζωμένος μέσα σε έναν άντρα λόγω τεστοστερόνης.
3) Ο άντρας ήταν και είναι και θα είναι κυρίαρχος σε αυτόν τον κόσμο γιατί είναι σωματικά πιο δυνατός. Αυτός είναι νόμος της φύσης και όσο και να θέλουμε να τα βάψουμε ροζ με λουλουδάκια δεν γίνεται, είμαστε ζώα και ακολουθούμε τους νόμους της φύσης. Βέβαια μόνο η μυική δύναμη δεν είναι αρκετή. Ακόμα και στο πιο απλό, στην αναπαραγωγή, ένας δυνατός άντρας δεν μπορεί να αναπαράγει μόνος του τα δυνατά του γονίδια και σίγουρα ΟΛΑ είναι θέμα συνεργασίας!
4) Όλοι οι νόμοι λοιπόν γραφτήκανε από άντρες, όλες οι τέχνες και όλες οι επιστήμες μέχρι κάποια χρονολογία ήταν δικαίωμα μόνο των αντρών. Ακόμα και η ελευθερία έκφρασης ήταν μόνο δικό τους δικαίωμα.
5) Η ανάπτυξη του ανθρώπινου εγκεφάλου από την καθαρά ενστικτώδη του φύση σε πιο ορθολογιστική έγινε αργά και κοπιαστικά και ακόμα δεν έχει επιτευχθεί σε ικανοποιητικό σημείο πιστεύω. Άρα θα αργήσει ακόμα να ξεπεράσει κάποιους φόβους, προκαταλήψεις που οδηγούν τις πράξεις του.

Συνεπώς ο έλεγχος της γυναίκας από αρχαιοτάτων χρόνων πιστεύω ότι έγινε λόγω των παραπάνω. Η αίσθηση της κτητικότητας, της ανασφάλειας ενός άντρα ο οποίος νιώθει ότι μόνος του είναι...μη αρκετός, το διαρκές αίσθημα της εξουσίας και της επιβολλής της σε ότι θέλουμε να θεωρούμε κτήμα μας και ο φόβος μας όταν κάτι μας αποδυναμώνει, αλλά και η έλλειψη λογικής σκέψης φταίνε που κάποτε (ακόμα και σήμερα όμως υπάρχει αυτή η αντίληψη σαν σκιά στον εγκέφαλο πολλών!) η γυναίκα αντιμετωπίστηκε σαν σκεύος αναπαραγωγής το οποίο ανήκε καθαρά και μόνο στον αφέντη του. Η απόλαυση ήταν κι αυτή δικαίωμα μόνο των αντρών γιατί απλά η απόλαυση έχει δύο μεγάλα χαρακτηριστικά. Από-λαμβάνω, λαμβάνει μόνο όποιος έχει το δικαίωμα λήψης και αυτός κάποτε ήταν αποκλειστικά ο άντρας και ρποκύπτει από τον ερωτα. Όχι τον έρωτα όπως τον αντιλαμβανόμαστε αλλά από την ρίζα της λέξης. Ερωτώ για να μάθω και να γνωρίσω και η γνώση είναι δύναμη. Όταν κάποιος είναι ερωτευμένος και μαθαίνει αισθάνεται δυνατός και αυτό ήταν σαφέστατα κάτι που δεν θέλανε η γυναίκα να αισθάνεται...

Αυτά!
Το παράκανα και ελπίζω να μην σας κούλανα :)
Και ες αύριον τα σπουδαία...
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αλλά υπάρχει κάτι που έχει ιδιαίτερη σημασία, νομίζω (αν και δεν ξέρω τι σχέση έχει με την Αρρώστια της Θρησκείας). Μόνο η γυναίκα μπορεί να είναι σίγουρη πως το παιδί είναι δικό της.

Τώρα που το σκέφτομαι, ο dtango σίγουρα θα στοιχειοθετήσει τη σχέση που έχει η Αρρώστια της Θρησκείας με τη μη-βεβαιότητα του άντρα πως το παιδί είναι δικό του. Αν έχω καταλάβει καλά, είναι κεντρικής σημασίας για την ύπαρξη των Οίκων των Παρθενών.

-m-

ΥΓ Όχι ο φόβος γενικά, ο φόβος του θανάτου, πολύ συγκεκριμένα.
ΥΓ2 Αλήθεια, ετυμολογικά ο έρωτας έχει σχέση με την ερώτηση; Δεν το ήξερα. Κοίτα να δεις, κι εγώ που νόμιζω πως ο έρωτας έχει πάντα να κάνει με την απόλυτη (κάθε φορά...) βεβαιότητα!
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Και η αγάπη έχει να κανει με το άγω. Αγαπάμε μόνο κάποιον που θαυμάζουμε. Σαν οδηγός της συμπεριφοράς μας και της αντίληψής μας κτλ...Γι αυτό πρώτα γνωρίζουμε και μετά θαυμάζουμε. Κάποτε σταματάμε να γνωρίζουμε αλλά ο θαυμασμός είναι κομματάκι πιο μακροχρόνιος. Αυτό με το παιδί και την γυναίκα mirni είναι όντως αλήθεια...δεν το είχα σκεφτεί έτσι :)
Και η θρησκεία είναι κατασκεύασμα αντρών... και η αρρώστια μια από τις συνεπειες της. Όχι ότι οι γυναίκες είναι στην απ΄έξω. Μοιράζονται τις ίδιες ευθύνες. Αλλά για λόγους επιβολής κυριαρχίας μιας ομάδας αντρών στην υπόλοιπη κοινότητά τους ξεκίνησαν... λέω εγώ τώρα...η μικρή και άθεη γυναίκα!:)
Και ες αύριον τα σπουδαία...
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

ntoreMy έγραψε:Και η αγάπη έχει να κανει με το άγω.
Νομίζω πως η ετυμολογία του "αγαπώ" είναι από το "αγαν πω", δηλαδή "ποθώ υπερβολικά". Είναι και ωραίο έτσι!

-m-
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Mάλλον η δική σου εκδοχή μου φαίνεται πιο...σωστη...αναθεωρώ λοιπόν! :) όπως και να έχει πάντως και επί του θέματος,
σήμερα είχα ένα πολύ καλό περιστατικό προς εξερεύνηση στην δουλειά! Ένας από τους συναδέλφους που μου επισημαίνουνε ότι είναι σοβαρό έγκλημα το ότι καπνίζω και αμαρτία κλπ βρέθηκε μπροστά σε μια έντονη συμπεριφορα του αφεντικού. Ήμουνα κι εγώ μπροστά και ήταν καθαρά μια απο τις πατροπαράδοτες κρίσεις άγχους που έχουν όλοι όσοι έχουν να κοντρολλάρουν πολλά και πολλούς ταυτόχρονα. Αλλά ο συνάδελφος, παιδί του κατηχητικού, θελωρησε ότι κάτι είχε κάνει αυτός και δεν ξέρει τί!
Έχω την εντύπωση ότι ένα από τα βασικά πράγματα που σου μαθαίνουν σε ένα κατηχητικό είναι η ηττοπάθεια και η ενοχολαγνεία!!!(δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η λέξη αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω). Και αυτό το φαινόμενο το παρατηρώ καιρό τώρα σε περιπτώσεις εδώ! Λες και είναι προγραμματισμένοι να φταίνε και να πρέπει να δέχονται άκριτα ότι έχει ο καθένας να τους φορτώσει!
Τραγικό! πέρνουν έτσι και δουλειά για το σπίτι...να έχουν να σκέφτονται πού κάνανε λάθος!
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Και πολύ δίκιο είχε. Εκτός από αμαρτία με την γενικότερη έννοια της λέξεως, εδώ έχεις συνειδητοποιήσει ότι η θρησκεία κάνει κακό στην υγεία δεν καταλαβαίνεις ότι κάνει το τσιγάρο, και φυσικά έγκλημα κατά του εαυτού σου, της τσέπης κτλ, είναι και μα@$%#κία.
Να τονίσω δε ότι αν καπνίζεις μέσα στο χώρο εργασίας είναι και έγκλημα κατά της ανθρωπότητας.
Να το κόψεις γρήγορα
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Αναλόγως το χώρο εργασίας. Δεν με βρίσκει σύμφωνο η απαγόρευση του καπνίσματος σε ΌΛΟΥΣ τους δημόσιους χώρους. Σε όσους είναι απαραίτητο να πας όπως εφορία κλπ ναι. Αλλά στα νυχτερινά κέντρα διαφωνώ. Αν οι μη καπνιστές ήταν αρκετοί και οργανωμένοι όλο και κάποιο club θα είχε ανοίξει για μη-καπνιστές. Αλλά προφανώς δεν έγινε γιατί δεν θα έπιανε. Οπότε μάλλον οι μη καπνιστές πάνε σε μέρη καπνιστών και τους επιβάλλουν να μην καπνίζουν.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χώρος διασκέδασης για "μη καπνιστές" δεν είναι κάτι ρεαλιστικό. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να χωρίζονται σε καπνιστές και μη καπνιστές όταν πάνε να διασκεδάσουν. Και προφανώς, αφού ο καπνιστής είναι εθισμένος, πολύ δύσκολα θα δεχτεί να πάει σε μαγαζί μη καπνιστών, όταν έχει άλλες εναλλακτικές.

Δεν υπάρχουν "καπνιστές" και "μη καπνιστές", υπάρχουν άνθρωποι. Δεν υπάρχουν χώροι "για καπνιστές" όπου πάνε οι "μη καπνιστές" και "επιβάλλουν" στους καημένους τους "καπνιστές" να μην καπνίζουν. Υπάρχουν χώροι διασκέδασης για ανθρώπους, και οι άνθρωποι είναι όντα φτιαγμένα για να αναπνέουν αέρα καθαρό, χωρίς κάπνα.

Κανένας δεν γεννιέται καπνιστής. Όλοι κάποια στιγμή εθίζονται επιτούτου, και μάλιστα συνήθως με κόπο και επιμονή, γιατί τα πρώτα τσιγάρα είναι κατά κανόνα αηδιαστικά και σε πιάνει βήχας. Όλοι έχουμε ανάγκη από καθαρό αέρα, απαλλαγμένο από τις τοξίνες του καπνού. Δεν πρόκειται για "προτίμηση" των "μη καπνιστών" αλλά για ανθρώπινη ανάγκη.

Το να ξεφυσάς καπνό στον αέρα που πρόκειται να αναπνεύσουν άλλοι άνθρωποι είναι σαν να φτύνεις στο ποτήρι με το νερό που θα πιούνε. Και το να τους ζητάς την άδεια να το κάνεις είναι υποκριτικό: αν νοιάζεσαι πραγματικά για εκείνους, δεν θα καπνίσεις.

Και αν νοιάζεσαι πραγματικά για τον εαυτό σου, επίσης δεν θα καπνίσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

mirni έγραψε:Νομίζω πως η ετυμολογία του "αγαπώ" είναι από το "αγαν πω", δηλαδή "ποθώ υπερβολικά".
Σύμφωνα με το λεξικό του Δορμπαράκη, προέρχεται από το "άγαν" και ενδεχομένως από το ρήμα "πάομαι" (ιαπετική ρίζα που που σημαίνει κτήση, δύναμη).

Το "πω" με την έννοια "ποθώ" δεν το γνωρίζω, ούτε το βρήκα σε λεξικά.

Η Πάπυρος Λαρούς Μπριτάνικα, πάλι, λέει ότι είναι αβέβαιης ετυμολογίας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσπαθούσαμε μια μέρα να βρούμε άκρη με αυτό το θέμα. Εξετάσσαμε και πολλές άλλες ρίζες και μια από αυτές ήταν το άγω το οποίο εννοιολογικά και κάπως μεταφορικά μετεφρασμένο μπορούσαμε να το συνδέσουμε με αυτό που σήμερα αντιλαμβανόμαστε ως αγαπώ. Όμως και πάλι καταλήξαμε σε άκυρο...Στο κάτω κάτω μπορεί τότε να υπήρχε διαφορετική αντίληψη για την έννοια του συγκεκριμένου ρήματος.
Όσο για το κάπνισμα... υπάρχουν και οι καπνιστές που πέρνουν το πακετάκι τους και βγαίνουν έξω. Το τι κάνουμε στον εαυτό μας είναι όντως όχι και κάτι καλό αλλά με την ίδια ιδεολογία πρέπει να κόψουμε και το αλκοόλ και τα λιπαρά και ούτω καθ΄εξής. Δεν συγκρίνω βέβαια την ζημιά που κάνει το τσιγάρο με τα υπόλοιπα αλλά κάνουν κι αυτά ζημιά κι όμως τα αγαπάμε! Απλά δηλώνω ότι αρνούμαι να κρίνουν την προσωπικότητά μου σύμφωνα με το κάπνισμα! Είναι υπερβολλικό!
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Θα βγούμε εκτός θέματος αλλά εφόσον ο μαγαζάτορας επιτρέπει το κάπνισμα, δεν είναι σωστό να το απαγορέψεις εσύ. Αν δεν σ'αρέσει απλά πήγαινε αλλού. Αυτό που γίνεται είναι επιβολή. Το αν θα κάνω κακό στον εαυτό μου είναι δικαίωμά μου. Το αν θα κάνω σε άλλους, μπορούν να με αποφύγουν, ή να το απαγορέψει ο ιδιοκτήτης του εκάστοτε χώρου. Αν κάπνιζα σπίτι μου δε θα ερχόταν π.χ. κανείς για επίσκεψη. Γιατί να έρθει στην καφετέρια που επιτρέπεται το κάπνισμα να μου το απαγορέψει;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Θα βγούμε εκτός θέματος αλλά εφόσον ο μαγαζάτορας επιτρέπει το κάπνισμα, δεν είναι σωστό να το απαγορέψεις εσύ. Αν δεν σ'αρέσει απλά πήγαινε αλλού. Αυτό που γίνεται είναι επιβολή. Το αν θα κάνω κακό στον εαυτό μου είναι δικαίωμά μου. Το αν θα κάνω σε άλλους, μπορούν να με αποφύγουν, ή να το απαγορέψει ο ιδιοκτήτης του εκάστοτε χώρου. Αν κάπνιζα σπίτι μου δε θα ερχόταν π.χ. κανείς για επίσκεψη. Γιατί να έρθει στην καφετέρια που επιτρέπεται το κάπνισμα να μου το απαγορέψει;
Που σημαίνει ότι αν κάποιος έχει ανάγκη να δουλέψει αλλά δεν καπνίζει πρέπει να αναπνέει δηλητήρια επειδή έτσι θέλει ο καταστηματάρχης. Οπότε στη άιτηση για δουλειά θα γράφουμε καπνίζω δεν καπνίζω μην σου πω και στην ταυτότητα αύριο μεθαύριο. Για ξανασκέψου το.
Εγώ έχω υπάρξει κανπιστής και βαρύς και,όσο και αν σου φαίνεται περίεργο δεν τα έχω με το τσιγάρο αλλά με την συνήθεια. Ευτυχώς έχω καταφέρει εδώ και πολλά χρόνια να καπνίζω λίγα τσιγάρα ( όχι πάνω από 10) το χρόνο και να τα ευχαρτιστιέμαι πραγματικά, γιστι δεν σου κρύβω ότι το κάπνισμα μου αρέσει πολύ. Αλλά παρόλα αυτά δεν μπορώ να πάω σε χώρους που καπνίζουν γιατί δεν μπορώ να αναπνεύσω. Οϋτε όταν κάπνιζα πολύ μπορούσα.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Επειδή είναι μεγάλο κι ενδιαφέρον θέμα το κάπνισμα και ειδικά η απαγόρευσή του, ας κάνουμε ένα ανεξάρτητο thread, γιατί το παρόν θα κατακυριευθεί.

-m-
Απάντηση