Σκέψεις-Αντιμετώπιση της αθεΐας από τη μητέρα μου

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το γράψω αυτό, οπότε μετακινήστε το αν έχω κάνει λάθος :P

Γράφω το συγκεκριμένο με αφορμή ένα περιστατικό που συνέβη πριν από λίγο. Μάλωνε η μάνα μου με την αδερφή μου (η οποία της είχε σπάσει τα νεύρα-στην κυριολεξία xD) οπότε πάνω στο θυμό της είπε στην αδερφή μου "άι στο διάολο". Επειδή οι καβγάδες ανάμεσα στη μάνα μου και την αδερφή μου είναι αρκετά συχνό φαινόμενο στο σπίτι, έχω βαρεθεί να ακούω τις βλακείες που λένε, επομένως "πετάχτηκα" και είπα στη μητέρα μου "φτάνει διαολοστέλνεις κι εσύ". Η απάντηση; : "εσύ που δεν πιστεύεις τι σε νοιάζει; αφού δε θα γίνει τίποτα ".
Ίσως η συγκεκριμένη απάντηση να φαίνεται κάπως αστεία, εγώ όμως μπόρεσα να βγάλω αρκετά συμπεράσματα σχετικά με τη στάση της μητέρας μου απέναντι στην επιλογή μου αυτή:
1)Θεωρεί πως οι επιλογές μου είναι υποκειμενικές, όπως και κάθε ανθρώπου που επιλέγει την αθεΐα ως στάση ζωής, κι ότι στο μέλλον θα αλλάξω, ίσως και γι' αυτό να μου απάντησε έτσι
2)Ειρωνική στάση-και πιθανότατα θα θεωρεί πως οι αθεϊστές/αθεΐστριες πάσχουν από παντελή έλλειψη λογικής :P
3)Απαξίωτική ή και κάπως εχθρική στάση-"οι αθειστές/αθεΐστριες πρέπει να καούν στην πυρά", αναμφίβολα πρέπει να έχει δεχτεί τεράστια πλύση εγκεφάλου.
4)απ'τη στιγμή που έμαθε για τις απόψεις μου αυτές δεν κάθησε ούτε μια φορά να σκεφτεί πως κάποιος λόγος θα υπάρχει για να αποστραφώ κάθε είδος θρησκείας


Τώρα, ίσως μου πείτε ότι σας πρήζω μ'αυτά που γράφω, ή ότι είναι η "παράνοια" που πιάνει έναν άνθρωπο στην εφηβική ηλικία, όμως θεωρώ πως η συμπεριφορά της αυτή ίσως αντιπροσωπεύει τη συμπεριφορά κάθε-μη φονταμενταλιστή- χριστιανού, που δεν θεωρεί τους αθεϊστές/τις αθεΐστριες απεσταλμένους και απεσταλμένες του σατανά αντίστοιχα (μερικοί πιστεύουν και κάτι τέτοια :P), αλλά οικτρά απατώμενους. Δείτε, λοιπόν, πόσο μεγάλη είναι η επιρροή της εκκλησίας σε κάθε μέλος της, ακόμα και μορφωμένο (η μητέρα μου έχει τελειώσει Παιδαγωγική Ακαδημία-δεν είναι αμόρφωτη- και διαβάζει αρκετά βιβλία, μπορεί να θεωρηθεί ανοιχτόμυαλος άνθρωπος σε σχέση με άλλους). Η θρησκεία είναι πράγματι ένας ιός, που έχει εξαπλωθεί ευρέως.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Φαντάζομαι εάν η μητέρα σου είχε γεννηθεί σήμερα και είχε παρόμοια ερεθίσματα με εσένα θα είχε πολύ αυξημένες πιθανότητες να συμμεριστεί τις απόψεις σου.

Αφού είναι μορφωμένος άνθρωπος όπως λες, θα είχε ενδιαφέρον να κάτσεις να συζητήσεις κάποια στιγμή λογικά μαζί της και να τη ρωτήσεις:
"Με ποια στοιχεία κατέληξες στο συμπέρασμα ότι υπάρχει Θεός;"

Υ.Γ. Σωστή κατηγορία διάλεξες. Αυτή η κατηγορία συμπεριλαμβάνει και τις καθημερινές εμπειρίες και τα βιώματα των αθέων.
stratis_vip

Ας λειτουργήσω ως «πυροσβέστης».

Καλό είναι να μη λαμβάνουμε και πολύ υπόψη τα λόγια που λέγονται πάνω στα νεύρα.
Βέβαια, αυτό είναι κάτι το οποίο πρώτιστα πρέπει να το τηρεί ο μεγαλύτερος (στη συγκεκριμένη περίπτωση ο γονιός), ο οποίος ηρεμώντας πρέπει να βάζει τα πράγματα στη θέση του.

Από κει και πέρα, ανασύροντας εφηβικές και μετά-εφηβικές αναμνήσεις μου, θυμάμαι ότι σχεδόν πάντα, «είχα δίκαιο». Βέβαια περνώντας τα χρόνια, τελικά αλλάξαν οι απόψεις μου, δίνοντας μου άδικο στις περισσότερες. :whistle:

Τέλος πάντων, θεωρώ ότι ο κάθε γονιός, πρέπει να κάθεται και να συζητά με τα παιδιά του, όλα τα θέματα που τα απασχολούν, πόσο δε τα τόσο σημαντικά.
Από 'κει και πέρα, δυστυχώς, το «τι θα πει ο κόσμος», είναι ακόμα κυρίαρχο στην κοινωνία μας και επηρεάζει τις πράξεις μας.

Κλείνοντας, θέλω να τονίσω, ότι σε κάθε περίπτωση, η βία σε όλες τις μορφές της, είναι το τελευταίο καταφύγιο των αδυνάτων και ότι η ευθύνη για την «ειρηνική» διευθέτηση των οικογενειακών ζητημάτων, πάντα βαρύνει περισσότερο, τον μεγαλύτερο.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

stratis_vip έγραψε:Ας λειτουργήσω ως «πυροσβέστης».

Καλό είναι να μη λαμβάνουμε και πολύ υπόψη τα λόγια που λέγονται πάνω στα νεύρα.
Βέβαια, αυτό είναι κάτι το οποίο πρώτιστα πρέπει να το τηρεί ο μεγαλύτερος (στη συγκεκριμένη περίπτωση ο γονιός), ο οποίος ηρεμώντας πρέπει να βάζει τα πράγματα στη θέση του.
Mε τη διαφορά πως δεν ήταν θυμωμένη μαζί μου, και συνήθως δεν απαντάει μ'αυτόν τον τρόπο :P
stratis_vip έγραψε:Από κει και πέρα, ανασύροντας εφηβικές και μετά-εφηβικές αναμνήσεις μου, θυμάμαι ότι σχεδόν πάντα, «είχα δίκαιο». Βέβαια περνώντας τα χρόνια, τελικά αλλάξαν οι απόψεις μου, δίνοντας μου άδικο στις περισσότερες. :whistle:
Χμ, ναι, ίσως να πάσχω κι εγώ από αυτού του είδους την "πάθηση", αλλά εξαρτάται από ποια πλευρά το βλέπουμε το ζήτημα :P Πχ, η μητέρα μου θα θεωρεί πως σ'αυτό το θέμα έχει δίκιο, αλλά δεν θεωρώ πως το δίκιο είναι πάντα δικό μου, υπάρχουν φορές που έχω αναγνωρίσει τυχόν λάθος που έχω κάνει, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μόνο οι έφηβοι που αλλάζουν, αλλά κάθε άνθρωπος, είναι λογικό ο καθένας να υποστηρίζει την άποψή του και να νομίζει πως έχει δίκιο, αλλά εξαρτάται πάντα από ποια οπτική γωνία το βλέπουμε :P
Πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση το "σχόλιο" που έκανε ήταν από άσχετο ως τελείως σπαστικό, ιδίως απ' τη στιγμή που μου είχε πει ότι δεν έχει πρόβλημα με ό,τι κι αν πιστεύω :P
Τέλος πάντων, δε θα λύσουμε εδώ αυτό το θέμα, αυτό που σκόπευα να προβάλλω είναι η οπτική ενός χριστιανού-συμπέρασμα που θεωρώ πως μπορεί να βγεί από την απάντηση που μου έδωσε η μάνα μου :P xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Η μητέρα μου αντίθετα δεν μου πάει κόντρα σε αυτό το θέμα. Κατ'αρχήν, προσωπικά θεωρώ ότι περισσότερο πιστεύει στην πίστη, παρά σε θεούς κλπ. Κατά δεύτερο, συμφωνεί με αρκετά πράγματα μαζί μου, ιδίως όσον αφορά τον πλούτο της εκκλησίας και παρόμοια θέματα.

Και μία φίλη της, είναι αρκετά θρησκευόμενη αλλά όχι με την κλειστή έννοια. Δέχεται την δική μου αθεϊα χωρίς πρόβλημα. Και όταν κάποια στιγμή έτυχε να συζητήσουμε, μου είπε και εκείνη και η μητέρα μου ότι απλά πιστεύουν, και καταλαβαίνουν ότι δεν μπορώ να δεχτώ κάτι χωρίς να υπάρχουν πραγματικά στοιχεία.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νομίζω κι εγώ πως δεν μπορούμε να βγάζουμε πολλά συμπεράσματα από αυτά που λέει κάποιος πάνω στα νεύρα του. Δεν είχε νεύρα μαζί σου, αλλά είχε με την αδελφή σου, ήταν σε ένταση, δεν πολυσκεφτόταν αυτά που έλεγε.

Ενδεχομένως η μητέρα σου να λέει με ειλικρίνεια ότι δεν την πειράζει ό,τι και να πιστεύεις, και να το εννοεί. Μπορεί όμως παρόλα αυτά να της στοιχίζει το γεγονός ότι δεν πιστεύεις, εφόσον η ίδια πιστεύει και θεωρεί την πίστη κάτι καλό. Είναι πολύ πιθανό να στενοχωριέται, συνειδητά ή ασυνείδητα, για το γεγονός ότι είσαι "άπιστος", και σε μια στιγμή έντασης μπορεί να της βγει αυτό.

Πιο πιθανό όμως μου φαίνεται να τσαντίστηκε μαζί σου επειδή της την είπες, σε μια στιγμή που δεν είχες καμμιά δουλειά να το κάνεις (επέκρινες εκείνην μόνο, ενώ θα μπορούσες να έχεις πει "ρε κορίτσια, σταματήστε τον καυγά, δεν αντέχω άλλο" χωρίς να στραφείς εναντίον κανενός), και στην είπε κι εκείνη, με ένα χτύπημα κάτω από τη ζώνη (θίγοντας ένα θέμα άσχετο με τον καυγά, που όμως ήξερε κατά βάθος ότι θα σε πείραζε). Άστοχη η αντίδρασή της, αλλά τέλος πάντων άνθρωπος είναι κι αυτή, κάνει και λάθη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Νομίζω ότι είναι ολίγον βιαστικό να βγάλεις συμπεράσματα για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν γενικά οι πιστοί τους άθεους από μιά κουβέντα που είπε πάνω στον θυμό της η μητέρα σου.Το νόημα,όπως το αντιλήφθηκα εγώ ήταν:"Τι θες τώρα εσύ και πετάγεσαι και μου κάνεις και κριτική.Και αφού το έκανες αυτό,πάρτα εκεί που σε πονάει."Είναι βασικός κανόνας της αντιπαράθεσης (τόσο βασικός που εμείς οι Homo Sapiens,εκ φύσεως πολεμικά όντα,το κάνουμε τόσο άνετα όσο αναπνέουμε) να χτυπάμε τον "αντίπαλο" στο αδύνατο σημείο του.Έμφυτη και σχεδόν αυθόρμητη αίσθηση τακτικής θα έλεγα.

Απο κεί και πέρα,εφόσον κάποιος διαφωνεί μαζί μας,λογικό είναι στην καλύτερη περίπτωση να μας θεωρεί πλανημένους,όπως άλλωστε και μείς αυτόν.Όταν μάλιστα αυτός ο κάποιος είναι το παιδί μας και δη έφηβος,ε εκεί μιά δόση συγκαταβατικότητας είναι αναπόφευκτη.Του στύλ "έλα μωρέ μικρή είναι,την έχει πιάσει η αμφισβήτηση,θα μεγαλώσει και θα καταλάβει" ή ακόμη και το γεγονός ότι συνηθίζουμε να υποτιμούμε τους έφηβους με τη σκέψη "ακόμη δε βγήκε απ΄τ'αυγό και μας κάνει την έξυπνη".

Αυτό όμως θα έλεγα ότι χαρακτηρίζει πιό πολύ τις σχέσεις γονιών - εφήβων παρά τη σχέση πιστών-άθεων.

Ελπίζω να το πιασα σωστά το θέμα και να μη γράφω ένα σωρό άσχετα πράγματα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Υπάρχει άλλη μία περίπτωση που δεν σκέφτηκες. Η μητέρα σου να ένιωσε άσκημα που διαολόστειλε την αδελφή σου, δεν είναι και ότι καλύτερο να διαολοστέλνεις τα παιδιά σου, και προκειμένου να υποβαθμίσει το γεγονός να χρησιμοποίησε ως δικαιολογία το ότι δεν πιστεύεις.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό που λες για την μητέρα σου, δεν μπορώ να κρίνω από ένα μεμονωμένο περιστατικό στο οποίο είχε και τα νεύρα της, αλλά γενικά όντως οι περισσότεροι πιστοί θεωρούν τους άθεους παραπλανημένους και "οικτρά απατώμενους".

Έχω βαρεθεί να ακούω τον κάθε "καλό" χριστιανό να προσπαθεί να μου εξηγήσει τί πραγματικά εννοεί ο χριστιανισμός και ποιο είναι το νόημα των γραφών, τί έχει γίνει στην ιστορία κλπ. Γιατί απλά θεωρεί πως είμαι στόκος και δεν καταλαβαίνω, το ότι καταλαβαίνω και επιλέγω να τα απορρίπτω ούτε που του περνάει από το μυαλό φυσικά.

Υ.Γ. Η δική μου μητέρα παραξενεύτηκε πολύ που δεν πιστεύω σε τίποτα αλλά το πήρε μάλλον καλά. Ίσως γιατί στο προηγούμενο στάδιο που ήμουν άκουγε για τελετές με παγανιστές στα δάση της Ουαλίας και της φαινόταν πιο περίεργο :p. Πάντως ίσως να εκπλαγείς αν μιλήσεις κάποια στιγμή μαζί της για το θέμα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Ίσως γιατί στο προηγούμενο στάδιο που ήμουν άκουγε για τελετές με παγανιστές στα δάση της Ουαλίας και της φαινόταν πιο περίεργο :p. Πάντως ίσως να εκπλαγείς αν μιλήσεις κάποια στιγμή μαζί της για το θέμα.
Πάντως νομίζω πως οι παγανιστικές θρησκείες, αν και επίσης παράλογες (ως προς τη θεολογία) είναι πιο "όμορφες", δεν ξέρω πώς αλλιώς να τις χαρακτηρίσω, ο άνθρωπος δένεται περισσότερο με τη φύση, και δεν μένει προσκολλημένος στις αμαρτίες, ούτε στους απίστους. Τουλάχιστον, οι παγανιστές λατρεύουν κάτι "περισσότερο χειροπιαστό", αφού θρησκείες όπως ο Ανιμισμός, η Wicca κλπ. προωθούν τη λατρεία της φύσης (αφού εννοείται ότι μέσω αυτής λατρεύονται οι θεοί των θρησκειών). Επιπλέον, απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον, κοινωνίες με παγανιστικές θρησκείες θεωρούσαν τη γυναίκα ισάξια με τον άνδρα, και δεν υποβάθμιζαν τη γυναικεία φύση ως "πονηρή" ή "κατώτερη" του άνδρα, ούτε υποχρέωναν τις γυναίκες να ντύνονται "σεμνά". Θα δώσω ένα παράδειγμα αρκετά οικείο σε όλους (και σε μένα , αφού έχω φάει την ιστορία του ελληνικού χώρου στη μάπα φέτος), στη Μινωική Κρήτη επικρατούσε παγανιστική θρησκεία (λατρευτικές τελετές στη φύση κλπ) και η γυναίκα είχε τα ίδια δικαιώματα με τον άνδρα, στο πάνθεο περιλαμβάνονταν και γυναικείες μορφές. Βέβαια, δεν πιστεύω στη μαγεία, επομένως μια παγανιστική θρησκεία μου φαίνεται το ίδιο παράλογη με τις υπόλοιπες, με τα θαύματα και άλλες τέτοιες αερολογίες.


Πάντως, στα θρησκευτικά (πού αλλού), η θεολόγος μας έδινε λανθασμένες πληροφορείες προκειμένου να μας πείσει ότι οι παγανιστικές θρησκείες "υποβαθμίζουν" το γυναικείο σώμα (λες και ο χριστιανισμός το "εξυψώνει", όπως λέει και η ίδια) και είναι ειδωλολατρικές, μας έλεγε ότι η λατινική λέξη paganus σημαίνει "είδωλο". Νομίζω πως όλοι γνωρίζουμε ότι σημαίνει "κάτοικος της εξοχής, αγρότης". Άλλα αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι οι περισσότεροι/περισσότερες μαθητές/μαθήτριες δεν πρόκειται να το επιβεβαιώσουν, και φυσικά, αυτά που "μας διδάσκει" αυτή τα θεωρούν απολύτως φυσιολογικά (αναφέρομαι στις υπόλοιπες "διδαχές" περί πνευμάτων, σατανά κλπ.).
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για το πως ήταν ο παγανισμός στο παρελθόν, πάντως στο παρόν έτσι είναι. Εξυμνείται και το ανθρώπινο σώμα και ο έρωτας. Και φυσικά δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα 2 φύλα, δεν τίθενται τέτοια θέματα. Κι εγώ τις βρίσκω πιο όμορφες σαν θρησκείες, ακόμη κι όταν σταμάτησα να ασχολούμαι πήγα σε 1-2 τελετές με τους φίλους μου (έχω βάλει σχετικό άρθρο στο ιστολόγιό μου). Κάτι άλλο που μ'άρεσε ήταν που δεν τους ένοιαζε που δεν πιστεύω, ήταν πολύ χαλαροί στο θέμα πίστη.

Στον νέο παγανισμό δεν υπάρχουν θαύματα και δίνουν στην μαγεία διαφορετική έννοια από αυτή που έδιναν παλιά, έχουν εκσυγχρονιστεί – αλλά ας μην αρχίσω τις αναλύσεις καλύτερα και ξεφύγουμε τελείως από το θέμα :p.

Και πάλι βέβαια δεν μπορώ να πιστέψω σε αυτά που λένε αλλά τουλάχιστον δεν είναι απόλυτοι και δεν θέλουν να προσηλυτίσουν κανέναν, οι κοινότητες που γνώρισα εγώ τουλάχιστον.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση