To God is Not Great σε ταινία;

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Το God Is Not Great είναι γραμμένο από τον Christopher Hitchens, εναν από τους 4 Horsemen της Αθεϊας. Είδα ότι έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά. Σύμφωνα με το Hollywood Reporter, θα γίνει ταινία ντοκυμαντέρ. Για περισσότερες πληροφορίες:

http://www.hollywoodreporter.com/hr/con ... c401f3a17a
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

super
αυτό είναι ένα βιβλίο στη "to read" λίστα μου. Θα είναι ενδιαφέρον ν ατο έχω και σε ταινια. Έτσι θα είναι πιο εύκολο να το δείξω στες φίλες μου
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Διαβασέ το. Ο Hitch είναι πιο άγριος από τον Dawkins και τους άλλους. Αν ο Dawkins θεωρείτε επιθετικός, τότε ο Hitchens είναι η ολοκληρωτική καταστροφή...
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο ο τρόπος που εκφράζεται o Hitchens από αυτόν του Dawkins και των υπολοίπων :P
"Επιτίθεται" πλαγίως, με ευγενικό τρόπο, όπως περίπου κάνει ο Dawkins, αλλά με ακόμα πιο αποστομωτικό τρόπο, ο οποίος δεν χωράει αντίλογο :P


Tα documentaries που αποτελούν μια επίθεση προς το "αλάθητο" της θρησκείας (Zeitgeist, The God who wasn't there, Religulous κλπ.) μου αρέσουν ιδιαίτερα -όπως και στον καθένα από μας νομίζω- και το God is not Great είναι ένα υπέροχο βιβλίο, ελπίζω μόνο να γίνει μια επιτυχής μεταφορά του βιβλίου στην οθόνη, αξίζει.
Περιμένω με ανυπομονησία να βγει :P
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Διαβασέ το. Ο Hitch είναι πιο άγριος από τον Dawkins και τους άλλους. Αν ο Dawkins θεωρείτε επιθετικός, τότε ο Hitchens είναι η ολοκληρωτική καταστροφή...
μπα... ο Dawkins δεν μου φάνηκε πολύ επιθετικός...
SimonSays
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 07 Μαρ 2009 17:35
Όνομα Ιστότοπου: atheoi.ORG
Τοποθεσία: Ουάσινγκτον
Επικοινωνία:

Ωραία. Έχει διανομέα τον Magnolia Pictures. Ιδού μερικά άλλα δικά τους: http://en.wikipedia.org/wiki/Magnolia_Pictures
Ιδρυτής atheoi.ORG
Αρίσταρχος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 23:47
Όνομα Ιστότοπου: -

Aκόμα καλύτερος από τον Dawkins είναι ο Michel Onfray.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν και έχω υπ' όψην τον Dawkins, τον Hitchens και όλους τους υπόλοιπους, δεν έχω διαβάσει (ακόμα) τα βιβλία τους.
Αλλά ένα πράγμα που έχω καταλάβει είναι ότι ο Hitchens λατρεύει τα debates. Και θα συμφωνήσω ότι γενικά είναι πιο επιθετικός και απότομος. Βλέπει τη θρησκεία σχεδόν σαν απειλή, κάτι σαν εχθρό και έχει την (ορθή κατά τη γνώμη μου) πεποίθηση ότι δεν πρέπει να είσαι ευγενικός και ανεκτικός απένατνι σε αυτή την παράνοια.
:O
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:Αν και έχω υπ' όψην τον Dawkins, τον Hitchens και όλους τους υπόλοιπους, δεν έχω διαβάσει (ακόμα) τα βιβλία τους.
Αλλά ένα πράγμα που έχω καταλάβει είναι ότι ο Hitchens λατρεύει τα debates. Και θα συμφωνήσω ότι γενικά είναι πιο επιθετικός και απότομος. Βλέπει τη θρησκεία σχεδόν σαν απειλή, κάτι σαν εχθρό και έχει την (ορθή κατά τη γνώμη μου) πεποίθηση ότι δεν πρέπει να είσαι ευγενικός και ανεκτικός απένατνι σε αυτή την παράνοια.
Άνευ παρεξηγήσεως και χωρίς να διαφωνώ στο θέμα της παράνοιας των περισσοτέρων αν όχι όλων των θρησκειών, θα διαφωνήσω μαζί σου στο θέμα της επιθετικότητας απέναντί τους. Το να επιτεθόμαστε σε ότι αντιβαίνει στις απόψεις μας πιο πολύ μας παρομοιάζει με πιστούς κάποιας λατρείας παρά ορθολογιστές. Είναι στην κρίση του καθενός αν θέλει να είναι ορθολογιστής η ονειροπόλος. Αν υπάρχει ένα θέμα στο οποίο θα πρέπει να "επιτεθούμε"¨αυτό είναι της γαλούχησης και πλύσης εγκεφάλου που γίνεται από τις θρησκείες σε νηπιακό επίπεδο. Εκεί είμαι 100% μαζί σου, εφόσον κάτι τέτοιο καταργεί αυτομάτως το δικαίωμα της επιλογής του ατόμου.

Συνωνόματος Γιώργος κι εγώ από Ρόδο. (μια που δεν συστήθηκα πριν)
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αγαπητέ Γιώργο,καλωσήρθες.Μια μικρή παρατήρηση μόνο.Οι θρησκείες θεωρούν βαρύτατη προσβολή και ανηλεή επίθεση ακόμη και την πιό ήπια μορφή αμφιβολίας.Πως μπορεί κανείς λοιπόν να είναι ήπιος απέναντι στην πιό απόλυτη μορφή ολοκληρωτισμού,του ολοκληρωτισμού της σκέψης και της συνείδησης;
Θα έλεγα λοιπόν πρώτα απ'όλα έντονη αμφισβήτηση με επιχειρήματα (δεν μας λείπουν άλλωστε αυτά) της παράλογης απαίτησης της θρησκείας να εξαιρείται από τη δημόσια κριτική,αποιεροποίηση της θρησκείας μέσω της σάτιρας και της χλεύης των παραλογισμών της (εκεί που κρίνουμε τακτικά σωστό κάτι τέτοιο),διεκδίκηση σε νομικό επίπεδο της ουσιαστικής ανεξιθρησκείας (αυτό που λέμε χωρισμός εκκλησίας-κράτους).
Σε καθημερινό επίπεδο εξαρτάται θα έλεγα.Τους μικροταλιμπάν πορωμένους απολογητές όμως που αποδομούν τον δημόσιο διάλογο και είναι αγενείς και επιθετικοί πρέπει να τους "πηγαίνουμε ΑΙΜΑ".(Η φράση είναι-για όσους δεν την ξέρουν-μεταφορική και όποιος θέλει να κάνει σπέκουλα πάνω σ΄αυτήν-και δεν εννοώ τους παρόντες- :obscene-birdiered: )
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Συνεπώς ο ορισμός "επιθετικός" αναφέρεται στο πώς το λαμβάνουν οι θρήσκοι κι όχι όπως το εννοώ εγώ φαντάζομαι. Γιατί το να διαφωνώ με τα "όσια & ιερά" κάποιου, δεν το θεωρώ επίθεση αν και μπορεί να λαμβάνεται έτσι από την άλλη πλευρά. Αν αυτή ήταν η χρήση του "επιθετικού", τότε ναι, να συμφωνήσω ως προς την επιθετικότητα.
Κι όσο για τους "μικροταλιμπάν πορωμένους απολογητές" όπως είπες, για κάθε δράση υπάρχει και η αντίστοιχη αντίδραση. Εφόσο φέρονται επιθετικά δεν μπορούν να απαιτήσουν να τους φέρονται διαφορετικά.

Το μόνο που ήθελα να πω και για το λόγο αυτό έκανα το προηγούμενο σχόλιο, είναι ότι δεν χρειάζεται να γινόμαστε επιθετικοί χωρίς λόγο με κάποιους επειδή έχουν διαφορετικές πεποιθήσεις από εμάς.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Και είχα την εντύπωση πως ο Μισέλ Ονφρέ είναι το κακό παιδί του αθεϊσμού, ώστε ο Χίτσενς «σκυλιάζει»;
Ούτως ή άλλως θα το πάρω το βιβλίο του, αδημονώ...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Να διευκρινήσω,

Εγώ απλά ήθελα να εκφράσω τι εικόνα έχω για τον Hitchens μια που μιλάμε στο κάπως σχετικό thread και είπα μόνο ότι συμφωνώ με την ιδέα ότι πρέπει να εξαφανίζεις τους εχθρούς σου. Μια ιδέα που έχει αναφέρει μερικές φορές ο Hitchens με αφορμή αυτό που έλεγε ο χριστός να γυρνάμε το άλλο μάγουλο το οποίο εκείνος θεωρεί απαράδεκτο.

Κατά τα άλλα ξεκαθαρίζω ότι είμαι ενάντια σε κάθε μορφή βίας. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα γιατί τα μέσα είναι ο σκοπός. (ορίστε βρήκα τι να βάλω για υπογραφή :mrgreen: )
:O
Άβαταρ μέλους
toomanytribbles
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 15:49
Όνομα Ιστότοπου: toomanytribbles
Τοποθεσία: αθήνα
Επικοινωνία:

ο hitchens έχει πολλά χαρακτηριστικά που τον κάνουν πολύ αποτελεσματικό σχολιαστή. μερικά απ αυτά:

έχει εξαιρετικές γνώσεις, εμπειρίες και γνωριμίες και μπορεί να μλάει για συμβάντα με ακρίβεια, κατανόηση και προσωπική πείρα.

δεν είναι ο ίδιος επιστήμονας αλλα είναι εκτενώς διαβασμένος και σε επιστημονικά θέματα αλλα και σε θέματα φιλοσοφίας, πολιτικής κλπ. μπορεί να σχολιάσει την επιστήμη απο τη σκοπιά ενος μη ειδικού που όμως έχει βαθιά εκτίμηση σ'αυτήν.

έχει ακραία δημιουργικό τρόπο ομιλίας που, σε συνδυασμό με τη φωνή και προφορά που έχει, δίνει βάρος στα λεγόμενά του.

έχει ταλέντο στο να εντοπίζει στρεβλή λογική και να θέσει τα θέματα σε γερές βάσεις.

διαφωνώ με τον hitchens σε αρκετά θέματα, πχ για τον πόλεμο στο ιράν, αλλα σε θέματα θρησκείας, είναι εξαιρετικός.

το 'god is not great' το διάβασα και έχω δει πάρα πολλά βίντεο με ομιλίες και συζητήσεις - θα χαρώ πολύ να δω και documentaire.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

toomanytribbles έγραψε: διαφωνώ με τον hitchens σε αρκετά θέματα, πχ για τον πόλεμο στο ιράν
Ναι όταν είχα πρωτοακούσει τις θέσεις του για το θέμα με είχε προβληματίσει. Αλλά μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ κάποια μοφρή βίας ως λύση.
:O
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Δε γνωρίζω τις απόψεις του Hitchens, αλλά γενικά βλέπω τους περισσότερους θρησκευόμενους με συμπάθεια, κατανόηση και σεβασμό στο θρησκευτικό τους αίσθημα. Πώς θα μπορούσα αλλιώς; Οι περισσότεροι φίλοι μου, άνθρωποι που εκτιμώ κι αγαπώ, έχουν κάποιο είδος πίστης. Οι προσωπικές μου απόψεις, φυσικά, είναι γνωστές και ξεκάθαρες, αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα γίνω επιθετικός. Μήπως κανείς άλλος αποκλείει αυτομάτως από τον κύκλο του ανθρώπους επειδή κάτι πιστεύουν;

Η ανθρωπότητα προοδεύει, ο ελληνισμός μαζί της, αλλά θα πάρει κάποιους αιώνες, αναπόφευκτα.

-m-

ΥΓ Επαναλαμβάνοντας πως δε γνωρίζω τις απόψεις του Hitchens, πολύ περισσότερο τα επιχειρήματά του, είμαι πολύ επιφυλακτικός προς όποιον εχθρεύεται το πάντα βολικό Ιράν λόγω της θεοκρατίας του ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο και δεν έχει πρώτο στόχο τη Σαουδική Αραβία.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξεκίνησα να παρακολουθώ το "The God Who Wasn't There" και μπορώ να πω με άνεση ότι ενώ είναι άνω του μετρίου, εν τούτοις κάνει κάποια λάθη στην κριτική του σε κάποια σημεία, οπότε η εντύπωσή μου (ως τώρα — δεν το έχω δει όλο...) είναι αμφίρροπη.

Υ.Γ.: Γενικότερη αρχή είναι να μην καταφεύγεις σε πλήρη κριτική με σημαντικώς ασθενή σημεία, αλλά να κάνεις τις διάφορες ασθενείς παρατηρήσεις χωριστά, ενώ θα κρίνεις επιμελώς βάσει των σθεναροτέρων στοιχείων που έχεις...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

μετρια..... :think:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Απάντηση