Συσχετισμός αθεΐας με εβραίους

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Στο μπλογκ Απόψεις Ελλήνων Άθεων, στα πλαίσια μιας συζήτησης για άλλο θέμα, προέκυψε μια συσχέτιση της αθεΐας με τους εβραίους. Παραθέτω εδώ αποσπάσματα από σχετικά σχόλια με τους συνδέσμους, ώστε να μπορεί να γίνει εδώ συζήτηση, μια που στην ανάρτηση όπου ξεκίνησε ήταν εκτός θέματος:

Leo: Προς τον έχοντα το παρόν blog: μήπως είσαι Εβραίος? δε με ενδιαφέρει πολύ (έχω φίλους Εβραίους εξάλλου) αλλά θα διευκόλυνε την εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων για τον πόλεμο κατά της χριστιανικής θρησκείας.
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2443

SimonSays: Πόλεμος κατά της χριστιανικής θρησκείας από εβραίους; LOL ουδεμία σχέση φίλε μου! :)
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2451

Leo: Δεκτόν, αν και δε μου απαντάς ευθέως.
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2454

Cafeeine: Leo, μου φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον πως καποιος με αρκετές γνώσεις πάνω στην γλώσσα όπως εσύ αδυνατεί να καταλάβει την έννοια της λέξης ‘αθεος’, διότι αν την έχεις καταλάβει αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει αν είναι Εβραίος ή όχι.
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2444

Leo: Για τη σχέση του Εβραϊσμού με τη Χριστιανική θρησκεία θα βγάλεις πολλά συμπεράσματα διαβάζοντας αποσπάσματα από τα Ταλμούδ. Η αθεΐα είναι άλλο πράγμα και καθόλα σεβαστή επιλογή αλλά η επιβολή της είναι επίσης άλλο πράγμα.
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2445

Cafeeine: Η σχέση του Εβραϊσμού με τη Χριστιανική θρησκεία κρατάει χρόνια. Το ζητούμενο είναι τι σχέση έχει με το θέμα μας. Δεν νομίζω να υπονοείς ότι ο μόνος ή ο κύριος λόγος να έχει κανεις πρόβλημα με τον χριστιανισμό είναι η εβραική καταγωγή;
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2446

Leo: Πρόβλημα με το Χριστιανισμό: οκ πολλοί έχουν και εμού συμπεριλαμβανομένου. Αλλά εννοείς πρόβλημα με το δόγμα ή με τους λειτουργούς του? Γιατί ο εβραϊσμός έχει πρόβλημα με το δόγμα ενώ όλοι οι υπόλοιποι με τους λειτουργούς. Και υπάρχει και η εξής διαφορά: κάποιοι μπορεί να έχουν πρόβλημα με το Χριστιανισμό αλλά μόνον ο εβραϊσμός προωθεί μεθοδικά και αθόρυβα τη λύση του προβλήματός του. Έτσι:
1) οι πρώτοι που έσπευσαν να συγχαρούν το Σημίτη για την κατάργηση του θρησκεύματος από τις ταυτότητες ήταν τα μέλη του ΚΙΣ.
2) το ΚΙΣ απέστειλε διαμαρτυρία για το έθιμο του καψίματος του Ιούδα στην Ύδρα (και σε άλλα μέρη), απαιτώντας την κατάργησή του, διότι είναι αντισημιτικό!!!!
3) το ΚΙΣ, με επιστολή του στην ΕΘΕΛ, απαίτησε την καθαίρεση των θρησκευτικών συμβόλων από τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Δεν έχω λίγο δίκιο λοιπόν να είμαι καχύποπτος όταν ακούω εβραίους να μιλούν για αθεΐα και ανεξιθρησκεία? αραγε στο Ισραήλ δε διδάσκονται θρησκευτικά στα σχολεία τους?

http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2447

SimonSays: Leo, ... καταντάς κουραστικός με τις αναφορές σε ΚΙΣ και εβραίους που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με την κουβέντα και τους συμμετέχοντες.
Είδες εμένα με ονομασία Simon και ξαφνικά το atheoi.ORG μεταμορφώθηκε σε συναγωγή την ημέρα του Yom Kippur. (Βλέπε σχόλιο περί “εβραίων που μιλάνε για αθεϊα”).

http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2453

Geysser: Leo, Αν μου επιτρέπεις, οι αθεϊστές έχουν πρόβλημα και με το δόγμα και με τους λειτουργούς, τόσο του Χριστιανισμού όσο και οποιασδήποτε άλλης θρησκείας - του ιουδαϊσμού συμπεριλαμβανομένου (άλλωστε η διαφορές τους είναι απειροελάχιστες).
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2448

Leo: Geysser, φυσικά και σου επιτρέπω, ελεύθερο διάλογο κάνουμε.
Το να έχει ένας άθεος πρόβλημα με το δόγμα της χριστιανικής θρησκείας μου φαίνεται τόσο φαιδρό όσο το να έχει πρόβλημα ένας vegeterian με αυτούς που τρώνε κρέας. Ο καθένας κάνει/πιστεύει ό,τι θέλει, αρκεί να μην ενοχλεί τους άλλους. Και η ενόχληση δεν πηγάζει από τα δόγματα αλλά από κάποιους λειτουργούς αυτών (και πάλι όχι όλους).

http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2449

Geysser: Leo, Από την στιγμή που δόγμα και λειτουργεία θρησκείας είναι άρρηκτα δεμένα, φυσικά και το πρόβλημα προκύπτει και από τα δύο.Ακόμα και η ύπαρξη δόγματος (δογματισμός) προκαλεί πρόβλημα.
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2456

Leo: Geysser, το δόγμα της κάθε θρησκείας είναι ιερό για τους οπαδούς της και σε κανέναν δεν πέφτει λόγος αν ο άλλος γουστάρει να είναι δογματικός σ’ αυτά που πιστεύει, εφόσον δεν παραβλάπτει το κοινωνικό σύνολο.
http://atheoi.org/2009/03/31/enough-kat ... mment-2465
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το να αναζητά κανείς τους "κακούς εβραίους" πίσω από το κάθε τι για μένα συνιστά προκατάληψη και συνωμοσιολογική παράνοια. Όσο και αν το παγκόσμιο εβραϊκό λόμπυ είναι πανίσχυρο, καλό θα ήταν να πάψουμε να βλέπουμε όποιον μας ενοχλεί ως πιθανό εβραϊκό δάκτυλο.

Η αθεΐα αντιτίθεται στον θεϊσμό. Δεν αντιτίθεται ιδιαίτερα σε μία θρησκεία, αντιτίθεται σε όλες. Εκ των πραγμάτων, ο κάθε αθεϊστής θα ασχοληθεί περισσότερο με την θρησκεία της χώρας όπου ζει, διότι αυτήν γνωρίζει καλύτερα, αυτή τον απασχολεί, αυτή ενδεχομένως του έχει επιβληθεί. Αυτός είναι ο μόνος λόγος για τον οποίον οι έλληνες άθεοι ασχολούνται περισσότερο (αλλά όχι μόνο) με τον χριστιανισμό.

Όσο για το δικαίωμα αντίθεσης με κάποιο δόγμα, ισχύει βεβαίως ότι καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει εφόσον δεν καταπατά τα δικαιώματα κανενός άλλου. Ωστόσο:

1. Μπορεί παρόλα αυτά καθένας να αντιτίθεται σε ένα σκληρό και επικίνδυνο δόγμα, διότι ακόμη και αν προς στιγμήν δεν καταπατά κάποιο δικαίωμα, καλλιεργεί απόψεις που είναι πολύ πιθανό να οδηγήσουν σε καταπάτηση δικαιωμάτων. Αν ένα δόγμα κηρύσσει ιερό πόλεμο, π.χ., ακόμη κι αν αυτή τη στιγμή οι οπαδοί του δεν διεξάγουν πόλεμο, είναι εύλογο να υποθέσουμε ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να θελήσουν να κάνουν πράξη το δόγμα τους.

2. Δεν μπορούμε να πούμε ότι μπορεί καθένας να κηρύσσει ό,τι θέλει, αρκεί να το επιβάλει μόνο στους οπαδούς του. Αν ένα δόγμα κηρύσσει ότι οι μοιχαλίδες πρέπει να λιθοβολούνται, δεν είναι δυνατόν να το αποδεχτούμε αυτό, ακόμη και αν λιθοβολούνται μόνον οι μοιχαλίδες του εν λόγω δόγματος. Ο φόνος είναι φόνος και πρέπει να αποτρέπεται. Δεν είναι δυνατόν να γίνεται αποδεκτός με την επίκληση "θρησκευτικών λόγων".
Εδώ χρειάζεται μεγάλη προσοχή, διότι οι θρησκείες συχνά επιβάλλουν περισσότερο ή λιγότερο προσβλητικές, επικίνδυνες, οδυνηρές και βλαβερές πρακτικές που γίνονται ανεκτές επειδή είναι "θρησκευτική παράδοση" και υποτίθεται ότι χρήζει σεβασμού. Τέτοιες πρακτικές ξεκινούν από την υποχρεωτική κάλυψη των χαρακτηριστικών του προσώπου των γυναικών και φτάνουν μέχρι την κλειτοριδεκτομή, περνώντας ενδιαμέσως από την σύσταση της αποφυγής της χρήσης προφυλακτικών που έκανε ο Πάπας προσφάτως στους πιστούς του.

3. Όταν το δόγμα δίνει το θεωρητικό υπόβαθρο για την επιβολή του, ισχυριζόμενο ότι κατέχει την μία και μοναδική αλήθεια και ότι είναι προς όφελος όλων των ανθρώπων να την ασπαστούν, όταν το δόγμα επιδιώκει και πετυχαίνει να συνδεθεί φαινομενικά άρρηκτα με τις εθνικές παραδόσεις, οδηγούμαστε σε καταστάσεις όπως αυτή της σύγχρονης Ελλάδας, όπου θεωρείται αυτονόητο να είναι αργίες όλες οι γιορτές του χριστιανισμού για όλους - χριστιανούς και μη - , να διδάσκεται ο χριστιανισμός στα σχολεία, να γίνεται αγιασμός σε δημόσιες εκδηλώσεις, να ισχύει ακόμη θρησκευτικός όρκος και τα παρόμοια.

Επομένως, κατ' εμέ, φυσικά και μπορεί καθένας να αντιτίθεται σε ένα δόγμα, τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Κλείτωρ
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009 17:31
Όνομα Ιστότοπου: ΚΛΕΙΤΩΡ
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: Επομένως, κατ' εμέ, φυσικά και μπορεί καθένας να αντιτίθεται σε ένα δόγμα, τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο.
της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Δεν κατάλαβα λέξη. Ή μάλλον κατάλαβα αλλά προτιμώ να κάνω πως δεν καταλαβαίνω.

Δεν ξέρω γιατί οι άνθρωποι πρέπει να τα μπλέκουν τόσο πολύ τα πράγματα μεταξύ τους. Και αυτό που παρατήρησα στη συζήτηση είναι ότι ο Leo έχει μία διαστρεβλωμένη εικόνα για το τί εστί εβραίος, τί χριστιανός, τί άθεος και ποια η λειτουργεία ενός δόγματος σε μία κοινωνία.
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι ότι ορισμένοι άνθρωποι βλέπουν παντού συνωμοσίες και συμφέροντα. Αδυνατούν να κατανοήσουν ότι κάποιοι μπορεί να προωθούν έναν σκοπό (π.χ. την αθεΐα) επειδή τους εκφράζει και όχι επειδή εξυπηρετεί κάποια σκοτεινά συμφέροντα που τους κατευθύνουν ύπουλα ή τους χρηματοδοτούν ή τους πριμοδοτούν με κάποιον τρόπο.

Και ειδικά οι εβραίοι αποτελούν πολύ βολικό αποδιοπομπαίο τράγο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
SimonSays
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 07 Μαρ 2009 17:35
Όνομα Ιστότοπου: atheoi.ORG
Τοποθεσία: Ουάσινγκτον
Επικοινωνία:

Ο συγκεκριμένος σχολιαστής μάλλον απλώς δεν πίστευε ότι ο Simon δεν είναι εβραίος και είχε δημιουργήσει μια άλλη εικόνα στο μυαλό του. Όταν το αρνήθηκα φάνηκε να το αποδέχεται. Παραδοσιακά αρκετοί χριστιανοί έχουν μια δόση (η και παραπάνω) αντισημιτισμού με διαφοροποιήσεις ανάλογα με τις περιστάσεις οπότε δεν μπορώ να πω ότι με εκπλήσσει κάτι τέτοιο.

Αλλάζοντας λίγο κουβέντα αλλά μένοντας στην ίδια θεματολογία, να γνωρίζετε ότι υπάρχει το humanistic judaism όπως και το secular judaism.

Μέχρι και ουμανιστές ραββίνοι υπάρχουν όσο και αν φαίνεται παράξενο.

Με λίγα λογια αρκετοί δηλώνουν εβραίοι και παρατηρούν τα εβραϊκά έθιμα ανελλειπώς αλλά δεν πιστεύουν αναγκαστικά όλα τα παραμύθια που τα συνοδεύουν ή δηλώνουν ταυτόχρονα άθεοι. πχ Γούντυ Άλλεν.

Για άλλους πάλι ο εβραϊσμός είναι πιο πολύ εθνολογικός/φυλετικός χαρκτηρισμός και δεν θεωρούν ότι η αθεϊα αντικρούει σε αυτό.

Τι μαθαίνει κανείς :D
Ιδρυτής atheoi.ORG
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

όπου θεωρείται αυτονόητο να είναι αργίες όλες οι γιορτές του χριστιανισμού για όλους
:naughty: βρε αόρατη μελάνη οι αργίες τι σου φταίνε άστες ήσυχες να ξεκουραστούμε και λιγάκι.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:βρε αόρατη μελάνη οι αργίες τι σου φταίνε άστες ήσυχες να ξεκουραστούμε και λιγάκι.
Να φτιάξουμε άλλες, καλύτερες και μεγαλύτερες!

Άσε που με το πρόσχημα της δημοκρατικότητας μπορούμε να απαιτήσουμε να τηρούνται οι αργίες ΟΛΩΝ τωων θρησκειών της ελληνικής επικράτειας! Μπορούμε και να ιδρύσουμε ένα θρήσκευμα δικό μας, που να έχει αργίες έξι μήνες το χρόνο! (λίγο είναι, ξέρω... αλλά σιγά-σιγά θα τις αυξήσουμε!)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Τώρα κάνεις σαν το ιουδαικό μέτωπο ή μήπως το μέτωπο της ιουδαίας :)
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Μην σου πω ότι θα έπρεπε να ευγνωμονείς την θρησκεία και μάλιστα τον Μακαριώτατο Σεραφείμ, Μεγάλη η Χάρη του, που δεν δουλεύεις και κυριακή
: brrr :
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Απόσπασμα τηλεφωνικής συνομιλία με μία θεία μου θρησκευόμενη (παπαδιά):

Γιώργος: Πολλοί ιστορικοί αμφισβητούν σοβαρά την ύπαρξη του Ιησού ως ιστορικό πρόσωπο.
Θεία (με έναν τόνο στη φωνή που φανέρωνε τρομερή έκπληξη): Μα τι λες! Κανένας επιστήμονας δεν αμφισβητεί την ύπαρξη του Ιησού.
Γ: Εμ.... μην είσαι τόσο σίγουρη [πλάκα μας κάνεις?? wtf]
Θ: Μα αν είναι έτσι όπως τα λες πρώτα απ' όλους οι Εβραίοι θα θέλανε να αποδείξουν ότι δεν υπήρχε.
Γ: ... [ :!: :?: :!: ]
Γ: ...επειδή είναι τόσο σίγουροι για τον Μωυσή και την έξοδο από την Αίγυπτο.



Επίσης η συγκεκριμένη θεία μου (που είναι μουσικός, παίζει πιάνο και διδάσκει μουσική σε δημόσιο σχολείο) πιστεύει ότι όποιος παίζει κιθάρα καταλήγει στα ναρκωτικά :doh: . Είναι και μουσικός τρομάρα της..
:O
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Άσε που με το πρόσχημα της δημοκρατικότητας μπορούμε να απαιτήσουμε να τηρούνται οι αργίες ΟΛΩΝ τωων θρησκειών της ελληνικής επικράτειας!
Ιδιαίτερα εδώ που μένω εγώ, που ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των κατοίκων είναι μουσουλμάνοι, πιάνει τόπο το επιχείρημα, να μην αναφέρω ότι οι μουσουλμάνοι μαθητές γλιτώνουν γύρω στις 35 απουσίες, αφού όταν λείπουν λόγω θρησκευτικής γιορτής δεν μπαίνουν απουσίες, και αυτό είναι αδικία σε σχέση με τους υπολοίπους xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ΛοΛ! Το μακαρονοτέρας έχει αργίες???

Πρέπει να κάνουμε κόμμα να μπούνε τα μακαρόνια στη βουλή!
:O
Απάντηση