Δημοσκόπηση προσωπικής πορείας πίστης/αθεΐας

Ήσασταν θρήσκοι μικροί, πριν γινετε άθεοι?

Ήμουν θρήσκος-α, πίστευα σε θεό ή κάτι αντίστοιχο, όταν ημούν μικρής ηλικίας και τωρα ειμαι αθεος/αθρησκος(-η)
84
70%
Δεν ήμουν θρήσκος, δεν πίστευα σε κάτι σαν θεό ποτέ, και πριν και τωρα ειμαι αθεος/αθρησκος(-η)
35
29%
Ήμουν θρήσκος και πιστευα στο θεό, όπως και τώρα από μικρός (-η)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ήμουν άθεος/άθρησκος μικρός(-η) αλλά τώρα βρήκα πίστη στον θεό και πλέον είμαι θρήσκος
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 120
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρακαλώ διαλέξτε όλοι αυτό που σας περιγράφει, για να δουμε αν
"οι περισότεροι ηταν θρησκοι και το έχασαν στην πορεία"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

oh dear...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Owned.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Well όταν είσαι μικρός (-ή) δεν είναι επιλογή σου αν θα πιστεύεις ή όχι, δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Καμμία απ'όλες. Διότι δεν ήμουν ποτέ θρήσκα, ούτε και μικρή, δεν μου άρεσε ποτέ να πηγαίνω στην εκκλησία αλλά με ανάγκαζε η γιαγιά μου, και κάποια στιγμή έγινε χαμός επειδή με κουβάλησε στους Χαιρετισμούς και έχασα επεισόδιο Διάστημα 1999. Αλλά πίστευα σε ένα consciousness τύπου Force από Star Wars, ίσως λίγο πιο συνηδητοποιημένο... Οπότε δεν με καλύπτουν οι επιλογές.

Θα έπρεπε να έχει και μία επιλογή "Κάποιου είδους προσωπική πίστη, και τώρα άθεος/η".
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:Καμμία απ'όλες. Διότι δεν ήμουν ποτέ θρήσκα, ούτε και μικρή, δεν μου άρεσε ποτέ να πηγαίνω στην εκκλησία Αλλά πίστευα σε ένα consciousness τύπου Force από Star Wars, ίσως λίγο πιο συνηδητοποιημένο... Οπότε δεν με καλύπτουν οι επιλογές..
Α δε παίζω. εισαι το 2 , ποτέ δηλαδη δεν ησουν θρησκ, ή πιστευες σε κατι ΣΑΝ ΘΕΟ.

cosmic conciousness, mother earth, και ότι αλλο θες δεν εχουν τα

-σε ελεγχω
-σε τιμωρώ
-σε γνωριζω
-εισακουω τα κλαψουρισματά σου

δεν ειναι ΣΑΝ ΘΕΟ

ειναι informed guessing, logical tangents, logic-based fantasy ENTERTAINMENT-WISE KAI OXI "SAVIOUR CAPABLE"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Αν το εξηγείς έτσι Πάτροκλε, τότε ναι είμαι το 2.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:πίστευα σε ένα consciousness τύπου Force από Star Wars, ίσως λίγο πιο συνηδητοποιημένο...
Εγώ πάλι αυτό θα θεωρούσα ότι ταιριάζει στο 1, δηλαδή θεωρώ ότι είναι "κάτι σαν θεός". :think:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Darkchild
[youtube]X3je3XKTKzQ[/youtube]
το σχετικό με το τραγούδι ανέκδοτο το ξέρετε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos_didymoteicho την 10 Φεβ 2011 16:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Darkchilde έγραψε:πίστευα σε ένα consciousness τύπου Force από Star Wars, ίσως λίγο πιο συνηδητοποιημένο...
Εγώ πάλι αυτό θα θεωρούσα ότι ταιριάζει στο 1, δηλαδή θεωρώ ότι είναι "κάτι σαν θεός". :think:

Αν το παμε ετσι και εγω θεωρώ οτι μικροι δεν ειχαμε compus mentus δηλ. δεν ειμασταν υπευθυνοι πίσω απο αυτα που νομιζαμε οτι πιστευουμε
αρα υπαρχει το ημουν μικρος και τιποτα αλλο, και τωρα ειμαι ετσι (αθεος) ή γιουβετσι (...)
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Off Topic
@Tάσος: λατρεύω τους Τρύπες!
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:
Off Topic
@Tάσος: λατρεύω τους Τρύπες!
Off Topic
Τυχαίο; Δε νομίζω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Τάσο και Dark, αφού ο Αγγελάκας σας άρεσε ως μέλος του Τρύπες, θα σας αρέσει και μαζί με τους Επισκέπτες στο Σιγά μην κλάψω
[youtube]bS-l3DTIGAI[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε:
Off Topic
Τάσο και Dark, αφού ο Αγγελάκας σας άρεσε ως μέλος του Τρύπες, θα σας αρέσει και μαζί με τους Επισκέπτες στο Σιγά μην κλάψω
Off Topic
Καλό είναι, αλλά με τους Τρύπες έγραψε επικά τραγούδια. Δεν μου αρέσει τόσο πολύ το ελληνικό λαϊκό μουσικό στοιχείο, και εδώ γίνεται λίγο ενοχλητικό σε σημεία. Προτιμώ καθαρά ροκ καταστάσεις. Είμαι της κλασσικής μουσικής, της κιθάρας, της alternative σκηνής, όχι του μπουζουκιού, και φυσικά ένα μεγάλο ΟΧΙ και Χ στο κλαρίνο. Αυτό το όργανο καλό θα ήτανε να έρχεται με προειδοποίηση ότι κάνει κακό στ'αυτιά και προκαλεί εμετούς και πονοκεφάλους.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Dark ακόμα γελάω με την αντίδραση που σου προκάλεσε το συγκεκριμένο : brrr : Δεν διαφωνώ ότι ειδικά το τέλος του είναι κουραστικό, αλλά προσωπικά το λατρεύω, πιο πολύ για τους στίχους του.
Πάτροκλε thnx για τη φιλοξενία.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

ένα χαρμόσυνο μαντάτο
Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]wp5lA0JyI4A[/youtube]
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:Είμαι της κλασσικής μουσικής, της κιθάρας, της alternative σκηνής, όχι του μπουζουκιού, και φυσικά ένα μεγάλο ΟΧΙ και Χ στο κλαρίνο. Αυτό το όργανο καλό θα ήτανε να έρχεται με προειδοποίηση ότι κάνει κακό στ'αυτιά και προκαλεί εμετούς και πονοκεφάλους.[/offtopic]
Μαζί σου σε όλα, Dark. Αλλά το καημένο το κλαρίνο δεν φταίει για τον τρόπο με τον οποίο το μεταχειρίζονται στα πανηγύρια. Αν το ακούσεις μόνο του, χωρίς μικρόφωνα, ανάμεσα στα δέντρα και τα πουλιά, να παίζει αυθεντικές παραδοσιακές μελωδίες και όχι γυφτοτζάζ δήθεν δεξιοτεχνικά περάσματα, θα το δεις με άλλο μάτι, ή μάλλον θα το ακούσεις με άλλο αυτί.

Για να το πάω λίγο ευρύτερα, δεν καταλαβαίνω αυτή την επικρατούσα ταύτιση του κλαρίνου με την παράδοση. Στο κάτω κάτω της γραφής, το κλαρίνο ήρθε στην Ελλάδα το 19ο αιώνα, είναι δηλαδή πρόσφατη προσθήκη στο μουσικό μας οπλοστάσιο.

Και για να μη βγω εντελώς οφτόπικ, να πω ότι ψήφισα την πρώτη επιλογή. Πέρασα από διάφορα στάδια πίστης σε γραφές και νιου έιτζ σαχλαμάρες πριν συνειδητοποιήσω ότι είναι όλα ψέματα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
Darkchilde έγραψε:Είμαι της κλασσικής μουσικής, και φυσικά ένα μεγάλο ΟΧΙ και Χ στο κλαρίνο. .[/offtopic]
Μαζί σου σε όλα, Dark. Αλλά το καημένο το κλαρίνο δεν φταίει
ΚΛΑΡΙΝΟ?

επειδη η αγ-ελλαδα δεν αντιπροσωπευει το ειδος
παρτε λιγη εκσταση παρακατω

[youtube]1L9e15STQ8U[/youtube]
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση