Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Δεν πιστεύω, αλλα τό κρατάω για μένα
8
4%
Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους
84
45%
Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου επιβάλλουν τίποτα (aka θέλω κοσμικό κράτος)
76
41%
Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους!
17
9%
 
Σύνολο ψήφων: 185
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, απλά το ποσοστό θρησκευτικότητας και η συμμετοχή στις εκλογές επηρεάζονται από τον ίδιο παράγοντα, το μορφωτικό επίπεδο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ευθύμης έγραψε:Όχι, απλά το ποσοστό θρησκευτικότητας και η συμμετοχή στις εκλογές επηρεάζονται από τον ίδιο παράγοντα, το μορφωτικό επίπεδο.

Οταν εχεις υψηλο ποσοστο θρησκευτικοτητας, τι σου λεει αυτο για το μορφωτικο επιπεδο?
η πλειοψηφία ΤΩΝ ΨΗΦΙΣΑΝΤΩΝ κάνει κουμάντο αλλά ευτυχώς για τα ζητήματα θρησκείας και πίστης δεν υπάρχουν ψηφοφορίες
Δεν υπαρχουν ψηφοφοριες για θρησκευτικα ζητηματα ομως θρησκευομενοι ανεγκεφαλοι επιρρεαζουν τη ζωες μας σε πολιτικο επιπεδο, αρα με νοιαζει τι πιστευουν οι αλλοι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

earthian έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:Όχι, απλά το ποσοστό θρησκευτικότητας και η συμμετοχή στις εκλογές επηρεάζονται από τον ίδιο παράγοντα, το μορφωτικό επίπεδο.

Οταν εχεις υψηλο ποσοστο θρησκευτικοτητας, τι σου λεει αυτο για το μορφωτικο επιπεδο?
Ξαναδιάβασε τι έγραψα γιατί ουσιαστικά λες αυτό που έγραψα κι εγώ, οπότε μάλλον κάτι παρεξήγησες.
Δεν υπαρχουν ψηφοφοριες για θρησκευτικα ζητηματα ομως θρησκευομενοι ανεγκεφαλοι επιρρεαζουν τη ζωες μας σε πολιτικο επιπεδο, αρα με νοιαζει τι πιστευουν οι αλλοι!
Γι'αυτό ζητάμε διαχωρισμό εκκλησίας - κράτους. Δεν καταλαβαίνω προς τι η απάντηση :think:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ευθύμης έγραψε:Δε με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, αρκεί να μη μου επιβάλλουν τίποτα. Σίγουρα σε μια δημοκρατία, είτε κοινοβουλευτική είτε πιο άμεση, η πλειοψηφία ΤΩΝ ΨΗΦΙΣΑΝΤΩΝ κάνει κουμάντο αλλά ευτυχώς για τα ζητήματα θρησκείας και πίστης δεν υπάρχουν ψηφοφορίες αλλιώς θα έπρεπε να επιτελεστεί το τεράστιο έργο να μεταπειστεί η πλειοψηφία.
Αυτο που καταλαβαινω απο το post σου ειναι οτι δεν σε νοιαζουν τα θρησκευτικα πιστευω των αλλων εφοσον δεν υπαρχουν εκλογες για θρησκευτικα ζητηματα.

Αυτο που λεω εγω ειναι οτι με νοιαζουν τα θρησκευτικα πιστευω των αλλων διοτι αν το μορφωτικο επιπεδο καποιου του επιτρεπει να πιστευει στον αγιο παντελεημωνα υπαρχει πολιτικο κοστος.

Αν καποιος αναθεωρησει (διαβαζω και σκεφτομαι) τη θρησκεια του υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ξανασκεφτει και τις πολιτικες του αποφασεις.

Γι 'αυτο ειμαι λιγο επιθετικος με τα θρησκευτικα πιστευω των αλλων για το δικο μου καλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα είναι να φροντίσουμε ο καθένας να κρατά τις πεποιθήσεις του στα θρησκευτικά θέματα για τον εαυτό του, όχι να του πούμε τι να θεωρεί σωστό και τι λάθος. Αν ο άλλος θέλει να μείνει χριστιανός, πρόβλημά του. Αν όμως θέλει η εκκλησία να εξακολουθήσει να προστατεύεται από το κράτος, τότε γίνεται πρόβλημά μου.

Για την πολιτική, η θρησκεία είναι ένας ακόμα παράγοντας που επηρεάζει τη μάζα (εμάς δηλαδή, μην ξεχνιόμαστε, κι εμείς μέλη της μάζας είμαστε) και όχι απαραίτητα ο πιο καθοριστικός.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Η παρεξήγηση του "σκληροπυρηνικού αθεϊσμού"

Η απόλυτη άρνηση της ύπαρξης θεού, από την άλλη, στην ουσία προϋποθέτει πίστη: πώς αλλιώς μπορεί να είναι κανείς απόλυτα βέβαιος για την ανυπαρξία του; Αυτό το είδος αθεΐας, κατά τη γνώμη μου, σιγοντάρει την πίστη και πολώνει τις συζητήσεις. Είναι εμφανώς αδύνατον να γνωρίζουμε με βεβαιότητα την ανυπαρξία θεού. Μπορούμε να πούμε ότι οι πιθανότητες ύπαρξής του είναι απειροελάχιστες, δεν μπορούμε όμως να πούμε ότι είναι μηδενικές. Διατυπώνοντας μια τέτοια βεβαιότητα, δεν διαφέρουμε πολύ από τους θρήσκους, που δηλώνουν βέβαιοι για την ύπαρξη θεού ενώ είναι εμφανώς αδύνατον να γνωρίζουν κάτι τέτοιο.
Τα παραπάνω αποτελούν μέρος ενός άρθρου που η Μελάνη ανήρτησε στο μπλόγκ της. Δεν γράφω σε μπλόγκ χρηστών/ιδρυτών του φόρουμ – για λόγους αποφυγής υποβάθμισης του φόρουμ- και έτσι ποστάρω το σχόλιό μου εδώ.
Συζητάμε για ύπαρξη/ανυπαρξία Θεού επειδή κάποιος, κάποτε παρήγαγε την περί Θεού ιδέα. Την ιδέα αυτή εγώ την θεωρώ εντελώς γελοία και φυσικά αποδίδω τον ίδιο βαθμό γελοιότητας και στο προϊόν της. Επομένως η φράση “εμφανώς αδύνατον να γνωρίζουν κάτι τέτοιο“ δεν ισχύσει για μένα ούτε για τον Batcic, ο οποίος έκλεισε το θέμα δια παντός γράφοντας: «Είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι, ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ!»

Το μόνο που μπορεί να συζητηθεί είναι η εγκυρότητα της ιδέας και κατ’ επέκταση η σοβαρότητα του προσώπου ή των προσώπων που πρώτοι παρήγαγαν, εμπνεύστηκαν ή αποκάλυψαν τα περί Θεού.
Νομίζω λοιπόν ότι όποιος θεωρεί πως οι περί Θεού πληροφορίες είναι σοβαρές σε σημείο που να δίνουν το δικαίωμα να ισχυριζόμαστε πως είναι εμφανώς αδύνατο να γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει Θεός, θα πρέπει να παρουσιάσει τις πηγές του.

Αν θεωρείτε ότι το θέμα αυτό δεν είναι σοβαρό και ότι είναι λάθος μου που το ανακινώ, διαβάστε στο νήμα Δαρβινισμός και η ιστορία του έως τις μέρες μας τι έγραψε ο ακαδημαϊκός, καθηγητής κ. Κριμπάς για την γενετική εγγραφή από την οποία απορρέει η θρησκευτική πίστη.»
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

dtango έγραψε: ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ!»
Απο αυτό που είπε ο batcic, νομίζω οτι πρεπει να ξεκινήσουμε dtango. Εκεί σταμάτησε και ο Καντ και ο Αινσταιν και όλοι.
Αφου όταν σταματά η θρησκευτική σκέψη πεθαίνει και ο θεος και αφου αν υπάρχει ή δεν υπάρχει θεός θα το δει και ο everybody, η μόνη λύση είναι να ξαναπροσπαθήσουμε να γυρίσουμε στην θρησκευτική σκέψη για να δούμε με τα άθεα μάτια μας.
Γιατί μέχρι σήμερα ακούγαμε και μιλάγαμε για το θεο μονο απο αυτούς που τον "βλέπουν". Γιατί; εχει κανείς το μονοπώλειο να βλέπει και να μιλά για το θεό, που όλοι μπορούμε να δούμε και να συμφωνήσουμε αν υπάρχει ή οχι;

Οι πιστοί πιστεύουν, οπότε δεν έχουν λόγο να το ψάχνουν το πράγμα, οι άθεοι όμως "στερούνται" την "ικανότητα να τα βγάλουν πέρα με τις δυσκολίες τις ζωής". Έτσι ειδωμένο μονο μια λύση βλέπω:

Αν δεν δείξουν οι άθεοι οτι ο θεος υπάρχει τότε ποιος θα το δείξει;
Επιστημονικά μιλώντας μονο άθεοι μπορούν να αναρωτηθούν ελεύθερα, "Έστω οτι υπάρχει θεός Χ" και να το αναζητήσουν επιστημονικά και με άθεη ματιά (άθεη όμως έτσι; οχι κρυφοθρήσκα) να δουν αν η υπο-θεση γίνει μόνιμη θέση ή θέωση ή και αποθέωση όπως το πάρει κανείς.

Γιατί μέχρι σήμερα, η υπόθεση έφερνε θέση, η θέση αντίθεση και το πάντρεμα σύνθεση που έβγαζε αντισύνθεση κλπ κλπ κλπ.
Θέλετε να αναζητήσουμε for science enquiry sake π.χ. που βλέπουμε όλοι Θεια Παρέμβαση και Θεία Δικαιοσύνη στο π.χ. Αδάμ και Ευα tale? (είναι very tricky), ή τι έγινε στο Σχίσμα κλπ κλπ κλπ. Να λύσουμε θρησκευτικά προβλήματα δλδ, οχι θεικά όπως προσπαθούσαμε να κάνουμε επειδή το έκαναν οι θρήσκοι που πίστευαν οτι υπάρχει. Να ασχοληθούμε με την πηγή, τη σκέψη, οχι τα παράγωγά της, αυτά τα μάθαμε πια και τα εξαντλήσαμε, οτι ήταν να πούμε το είπαμε.

Γνώμη μου και άποψη μου και όσων βαρέθηκαν να κυνηγάν την ουρά τους, να ξαναγεννιούνται τα σκώτια τους για να τα ξανατρώνε τα όρνεα.
Πάλι ο Διαμαντής μπροστά μας...
Back to square ONE
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Diabolicus έγραψε:Αν δεν δείξουν οι άθεοι οτι ο θεος υπάρχει τότε ποιος θα το δείξει;
Πέστα χρυσόστομε!

Eγώ έχω δηλώσει επανειλημένως θεομάχος. Τον όρο «άθεος» τον χρησιμοποιώ αναγκαστικά (εξάλλου είναι τόσο λίγοι οι πραγματικοί άθεοι που ουσιαστικά είναι ανύπαρκτοι).
Diabolicus έγραψε:Επιστημονικά μιλώντας μονο άθεοι μπορούν να αναρωτηθούν ελεύθερα, "Έστω οτι υπάρχει θεός Χ" και να το αναζητήσουν επιστημονικά και με άθεη ματιά (άθεη όμως έτσι; οχι κρυφοθρήσκα) να δουν αν η υπο-θεση γίνει μόνιμη θέση ή θέωση ή και αποθέωση όπως το πάρει κανείς.
Η θέση, η επιστημονική, της ειλικρινούς άθεης ματιάς υπάρχει, αλλά όπως θα έχεις ήδη διαπιστώσει μόλις κάποιος την παρουσιάσει βάλλεται από παντού και απ’ όλους:
«Έστω ότι Θεός είναι αυτός που περιγράφει η Παλαιά Διαθήκη.»

Επικαλούνται συνεχώς την επιστήμη αρκεί αυτή να μην θίγει τα δογματικά τους πιστεύω. Γνωρίζουν τον δρόμο που οφείλει να ακολουθήσει η επιστημονική έρευνα αλλά τον βρίσκουν κουραστικό και λύνουν το πρόβλημα διατηρώντας πάντα θέση αντίθεσης. Ουσιαστικά δηλώνουν άθεοι από αντίθεση, κυρίως προς το θρησκευτικό κατεστημένο και ταυτόχρονα επαναφέρουν την καθεστηκυία τάξη αναγνωρίζοντας ότι... πιθανόν υπάρχει και λίγο Θεός!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά εσείς λέτε άθεη ματιά στον κόσμο όχι την παραδοχή ότι δεν υπάρχει θεός (ας πούμε αυτή την αθεΐα κοσμικισμό) αλλά την παραδοχή ότι μπορούμε να κατανοήσουμε τα πώς και γιατί του κόσμου χωρίς θεό, μόνο με την επιστήμη (ας πούμε αυτού του είδους την αθεΐα επιστημονισμό). Αυτό όντως είναι ένα πρόβλημα του όρου άθεος...

Πολλοί επιστημονιστές δεν είναι κοσμικοί (ή κοσμικιστές, το κοσμικοί είναι πιο εύηχο αλλά οι δυο όροι μπορούν να συνυπάρχουν όπως πχ συνυπάρχει το άθεος με το αθεϊστής) αλλά είναι ντεϊστές ή πιστοί μιας θρησκείας ίσως με ένα δικό τους τρόπο. Από την άλλη, υπάρχουν κοσμικοί που δεν είναι επιστημονιστές πχ το Νίτσε δε θα τον έλεγα επιστημονιστή.

Σημαντικό θέμα πιστεύω...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

dtango έγραψε:
Diabolicus έγραψε:Αν δεν δείξουν οι άθεοι οτι ο θεος υπάρχει τότε ποιος θα το δείξει;
Πέστα χρυσόστομε!
Από την Πόλη έρχομαι...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Βασικά εσείς λέτε άθεη ματιά στον κόσμο όχι την παραδοχή ότι δεν υπάρχει θεός (ας πούμε αυτή την αθεΐα κοσμικισμό) αλλά την παραδοχή ότι μπορούμε να κατανοήσουμε τα πώς και γιατί του κόσμου χωρίς θεό, μόνο με την επιστήμη (ας πούμε αυτού του είδους την αθεΐα επιστημονισμό). Αυτό όντως είναι ένα πρόβλημα του όρου άθεος...
Από την δική μου πλευρά «άθεη ματιά» ονομάζω την παραδοχή ότι μπορούμε με επιστημονικό τρόπο (όχι μέσω της επιστήμης, διότι η επιστήμη μόλις κατέληξε σε κάποια συμπεράσματα περί γενετικής εγγραφής η οποία παράγει θρησκευτική πίστη) να δείξουμε την απύθμενη γελοιότητα της περί Θεού ιδέας -μια και δεν μπορούμε να την αντιληφτούμε με τα νοητικά εφόδια με τα οποία μας προίκισε η φύση.
Οι φίλοι άθεοι είναι μάλλον επιστημοκράτες διότι κατά την αντίληψή τους οι φυσικές επιστήμες έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και ισχύ, παρέχουν μεγαλύτερη εγγύηση για την κατανόηση του κόσμου από άλλες δραστηριότητες του πνεύματος. Αυτός είναι ένας επιστημονισμός ελάχιστα διαφορετικός από εκείνον που παρουσιάζεις. Ό,τι δηλαδή δεν φτάνει η νοημοσύνη να κατανοήσει και να αφομοιώσει το παίρνει έτοιμο από τα διδάγματα της επιστήμης. Ο Νίτσε ασφαλώς και δεν ήταν επιστημονιστής (για να πούμε ότι ήταν θα πρέπει να δεχτούμε ότι οι επιστήμονες διέθεταν ευφυΐα ανώτερη του Νίτσε!)

Ο Θεός είναι το ον που δημιούργησε και διοικεί το σύμπαν. Αυτόν τον Θεό οι άθεοι δεν τον αποκλείουν και ωστόσο επιμένουν να αυτοαποκαλούνται άθεοι (το κάνουν λένε για να μην θεωρηθούν δογματικοί!!)

Μπορώ να πω μάλιστα, σχετικά με τους ντεϊστές τους οποίους ανέφερες, ότι εκείνοι είναι πιο άθεοι από τους κατ’ όνομα άθεους διότι αφαίρεσαν το «διοικείν» από τον Θεό και τον υποβίβασαν σε μη-Θεό.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:
dtango έγραψε:
Diabolicus έγραψε:Αν δεν δείξουν οι άθεοι οτι ο θεος υπάρχει τότε ποιος θα το δείξει;
Πέστα χρυσόστομε!
Από την Πόλη έρχομαι...
O Θεός πήρε 50% από τους αγνωστικιστές και 3% από τους άθεους και έκανε κυβέρνηση. :lol: :lol: :lol:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πάντως την πιό θεϊστική νοοτροπία εδώ μέσα εσύ την έχεις.Το ότι την χρησιμοποιείς για να πεις "δεν υπάρχει θεός" εμένα δε μου λέει απολύτως τίποτα.Οι άθεοι τέτοιου είδους είναι βούτυρο στο ψωμί των θρήσκων.Το πρόβλημα της θρησκευτικής πίστης δεν είναι το ότι κάποιοι πιστεύουν ότι υπάρχει θεός αλλά το ότι πιστεύουν.Έχουν δηλαδή μιά δογματική βεβαιότητα για το αντικείμενο της πίστης τους παρά την παντελή έλλειψη στοιχείων που να στηρίζει αυτή την άποψη.Δεν βλέπω σε τι διαφέρει αυτή η νοοτροπία από την δική σου.Ειδικά μάλιστα αυτή η αγενής και φοβερά εκνευριστική μανία σου να ζητάς πιστοποιητικά αθεϊστικής καθαρότητας παρά το ότι επανηλλημένα έχεις λάβει εξηγήσεις για το ποιά είναι η στάση και αντίληψη των περισσότερων εδώ μέσα για το ζήτημα αυτό νομίζω ότι ξεπερνά τα όρια που είναι ανεκτά στο πλαίσιο ενός πολιτισμένου διαλόγου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ειδικά μάλιστα αυτή η αγενής και φοβερά εκνευριστική μανία σου να ζητάς πιστοποιητικά αθεϊστικής καθαρότητας παρά το ότι επανηλλημένα έχεις λάβει εξηγήσεις για το ποιά είναι η στάση και αντίληψη των περισσότερων εδώ μέσα για το ζήτημα αυτό νομίζω ότι ξεπερνά τα όρια που είναι ανεκτά στο πλαίσιο ενός πολιτισμένου διαλόγου.
Αυτό που ονομάζεις αντίληψη των περισσοτέρων εδώ μέσα συνοψίζεται στην φράση της Μελάνης «Μπορούμε να πούμε ότι οι πιθανότητες ύπαρξής του (του Θεού) είναι απειροελάχιστες, δεν μπορούμε όμως να πούμε ότι είναι μηδενικές.
Αν εσύ θέλεις να είσαι ένας άθεος που θεωρεί τις πιθανότητες ύπαρξης Θεού όχι μηδενικές, με γεια σου και χαρά σου. Δεν επιτρέπεται όμως όποιος μπαίνει στο φόρουμ, για να ενημερωθεί για τις απόψεις των άθεων, να βρίσκει μόνο αυτή την άποψη. Πρέπει να ακούγεται και μια φωνή διαμαρτυρίας.
Δεν συμμερίζομαι την άποψή σου περί των συγκεκριμένων πλαισίων του πολιτισμένου διαλόγου: παύει δηλαδή ο διάλογος να είναι πολιτισμένος όταν η μειοψηφία των διαφωνούντων δεν εννοεί να συμπλεύσει με την άποψη των πλειοψηφούντων!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

earthian έγραψε: Δεν υπαρχουν ψηφοφοριες για θρησκευτικα ζητηματα ομως θρησκευομενοι ανεγκεφαλοι επιρρεαζουν τη ζωες μας σε πολιτικο επιπεδο, αρα με νοιαζει τι πιστευουν οι αλλοι!
υπήρξαν και άθεοι ηγέτες, αλλα δέν έκαναν κάτι καλήτερο.
και εκσάλου τι σε κάνει να πιστεύεις οτι οι ηγέτες σήμερα είναι ένθεοι?.

άλλο ένθεος άλλο θρήσκος

και πάλι όμως το 90+ του πληθησμού δηλώνει θρήσκο. άρα δημοκρατικά σκεπτόμενος πού το κακό να υπάρχει και θρήσκος κυβερνήτης?
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είναι κακό να είναι θρήσκοι αυτοί που κυβερνάνε. Κακό είναι αυτοί οι θρήσκοι που διαχειρίζονται τα του κράτους να προκρίνουν μία θρησκεία ή την αθεΐα μιας και οι ενέργειες του κράτους μάς επηρεάζουν όλους. Από όποια άποψη και αν το δούμε αυτό (η προώθηση μιας θρησκείας) είναι κακό, εκτός από την άποψη του τσοπάνη.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Νομίζω λοιπόν ότι όποιος θεωρεί πως οι περί Θεού πληροφορίες είναι σοβαρές σε σημείο που να δίνουν το δικαίωμα να ισχυριζόμαστε πως είναι εμφανώς αδύνατο να γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει Θεός, θα πρέπει να παρουσιάσει τις πηγές του.
Εγώ πάλι νομίζω πως όποιος ισχυρίζεται ότι γνωρίζει μετά βεβαιότητος αν υπάρχει θεός ή όχι, θα πρέπει να το αποδείξει.
Όσο δεν βγαίνει κανείς να δώσει απόδειξη είτε για την ύπαρξη είτε για την ανυπαρξία, εμφανώς θα είναι αδύνατον να γνωρίζουμε αν υπάρχει ή όχι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

SinneR έγραψε:
earthian έγραψε: Δεν υπαρχουν ψηφοφοριες για θρησκευτικα ζητηματα ομως θρησκευομενοι ανεγκεφαλοι επιρρεαζουν τη ζωες μας σε πολιτικο επιπεδο, αρα με νοιαζει τι πιστευουν οι αλλοι!
υπήρξαν και άθεοι ηγέτες, αλλα δέν έκαναν κάτι καλήτερο.
και εκσάλου τι σε κάνει να πιστεύεις οτι οι ηγέτες σήμερα είναι ένθεοι?.

άλλο ένθεος άλλο θρήσκος

και πάλι όμως το 90+ του πληθησμού δηλώνει θρήσκο. άρα δημοκρατικά σκεπτόμενος πού το κακό να υπάρχει και θρήσκος κυβερνήτης?
Το "θρησκευομενοι ανεγκεφαλοι" παει για τους ψηφοφορους.

Δε πιστευω οτι οι ηγετες που δηλωνουν θρησκοι σημερα το εννοουν (τουλαχιστον οι περισσοτεροι απο αυτους στον ανεπτυγμενο κοσμο), χρησιμοποιουν τη θρησκεια για τις ψηφους και διαφορους αλλους κοινωνικο-ψυχολογικο-οικονομικο-ανθρωπιστικους λογους, ως ενα εργαλειο χρησιμο για τη δομη της κοινωνιας.
Ειναι γνωστο οτι ακαδημαικοι κυκλοι, πολιτικοι, μεγαλο-επιχειρηματιες (με κοινωνικο προσωπο) και γενικα η 'υψηλη κοινωνια' βλεπουν αφ' υψηλου το 'λαικο θρησκευτικο' αισθημα.

Εχεις ακουσει για την πολιτεια του πλατωνα και την 'αριστοκρατικη' σταση του απεναντι στα 'ιαματικα ψεμματα' για το κοινο καλο?

Πιστευω χωρις να μπορω να το αποδειξω οτι ουτε ο ιδιος ο μορφωμενος αρχιεπισκοπος δεν πιστευει στα αρχαια γραπτα.
Το παραπανω ειναι ενα ακομα απο τα πλεονεκτηματα της θρησκευτικης πιστης εφοσον καποιος μπορει να ισχυριζεται (ακομα και να ορκιζεται) οτι πιστευει χωρις κανεις να μπορει να αποδειξει το αντιθετο ακομα και αν ειναι αληθεια.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Εγώ πάλι νομίζω πως όποιος ισχυρίζεται ότι γνωρίζει μετά βεβαιότητος αν υπάρχει θεός ή όχι, θα πρέπει να το αποδείξει.
Όσο δεν βγαίνει κανείς να δώσει απόδειξη είτε για την ύπαρξη είτε για την ανυπαρξία, εμφανώς θα είναι αδύνατον να γνωρίζουμε αν υπάρχει ή όχι.
Το παραπάνω αποτελεί ένα εξυπνότατο σόφισμα, αλλά θεϊστικό.

Δεν είναι εύκολο να αποδείξει κανείς την ανυπαρξία του Θεού όταν αποτείνεται σε πιστούς. Όταν όμως πρόκειται να πειστούν ταλαντευόμενοι άθεοι τα πράγματα είναι εύκολα διότι οι μη ένθεοι δέχονται ως δεδομένο το ότι η περί Θεού ιδέα έχει ανθρώπινη προέλευση (ως άθεα δεν δικαιούσαι να έχεις αντίρρηση επ’ αυτού).

Οι επιστήμονες, άθεοι και ένθεοι, δέχονται επίσης ότι η θρησκευτική πίστη απορρέει από τον εγκέφαλό μας. Θεωρούν επομένως οι επιστήμονες, φαντάζομαι, ότι τις διάφορες συγκεχυμένες εικόνες που είχαν για την θεότητα των στοχασμών τους οι άνθρωποι, κάποιος/κάποιοι τις συνέπτυξαν και μας παρουσίασαν το ον που δημιούργησε και διοικεί το σύμπαν.
Εγώ έχω διαφορετική άποψη από τους επιστήμονες, αλλά για να μην χαλάμε τις καρδιές μας ας παραμείνουμε στην άποψη των επιστημόνων. Οι ένθεοι λοιπόν επιμένουν ότι εκείνος που μας αποκάλυψε το ποιόν του Θεού το κατάφερε μετά από έμπνευση που του εμφύσησε ο ίδιος ο Θεός. Εσύ, ως άθεη, δεν μπορείς και πάλι να δεχτείς τα περί θεόπνευστου. Ο Θεός επομένως που γνωρίζουμε αποτελεί αποδεδειγμένα ανθρώπινη έμπνευση. Άλλου είδους Θεός δεν μπορεί να υπάρξει.

Για ποιανού Θεού την ύπαρξη η λογική μας υποχρεώνει να διατηρούμε αμφιβολίες;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

AoratiMelani έγραψε: Εγώ πάλι νομίζω πως όποιος ισχυρίζεται ότι γνωρίζει μετά βεβαιότητος αν υπάρχει θεός ή όχι, θα πρέπει να το αποδείξει.
Όσο δεν βγαίνει κανείς να δώσει απόδειξη είτε για την ύπαρξη είτε για την ανυπαρξία, εμφανώς θα είναι αδύνατον να γνωρίζουμε αν υπάρχει ή όχι.
Καλά σου!!! :snooty:
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: Εγώ πάλι νομίζω πως όποιος ισχυρίζεται ότι γνωρίζει μετά βεβαιότητος αν υπάρχει θεός ή όχι, θα πρέπει να το αποδείξει.
Όσο δεν βγαίνει κανείς να δώσει απόδειξη είτε για την ύπαρξη είτε για την ανυπαρξία, εμφανώς θα είναι αδύνατον να γνωρίζουμε αν υπάρχει ή όχι.
Νομίζω ότι το πρώτο (υπογραμμισμένο), είναι αρκετό.
Στο δεύτερο, έχω να πω τα εξής:
- Απόδειξη για την ανυπαρξία δεν μπορεί να τεκμηριωθεί και,
- με τα όσα γνωρίζουμε (πολλά ή λίγα, πάντως αρκετά θα έλεγα), δεν υπάρχει, επειδή τίποτα γνωστό δεν συνηγορεί υπέρ της ύπαρξης οποιουδήποτε θεού (πλην του χρήματος* :lol: ).
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση