Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Δεν πιστεύω, αλλα τό κρατάω για μένα
8
4%
Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους
84
45%
Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου επιβάλλουν τίποτα (aka θέλω κοσμικό κράτος)
76
41%
Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους!
17
9%
 
Σύνολο ψήφων: 185
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Επελεξα τη δευτερη επιλογη επειδή δεν μου φτανει μονο να το ξερω εγω, φτανει να το ξερουν και οι αλλοι. Αν απαλλαγουμε, τουλαχιστον στην ελλαδα, απο το "χαραμοφαϊκο" συνδεσμο εκκλησιας-κρατους πιστευω οτι θα εχουμε προχωρησει τοσο σε κοινωνικο οσο και σε εκπαιδευτικο τομεα (αυτο που επιθυμεις Ντορεμι-και οχι μονο εσυ φυσικα).

Υ.Σ: Ολοι αλλωστε ξερουν οτι ο αρχιεπισκοπος της ελλαδας ειναι μασωνος. Οποτε,

Εκκλησια --> Μασωνια --> Διεθνης Σιωνισμος = Ελεγχος του πληθους για λεφτα και παγκοσμια κυριαρχια (οχι μεσω ενος τυπου με δυο κερατα παντως)
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Live and let live.
Επέλεξα το δεύτερο γιατί πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να βρίσκει το δρόμο του μόνος του. Είναι αρκετό να ενημερώνεται ο κόσμος για τα γεγονότα. Σε ποιά συμπεράσματα θα οδηγηθεί ο καθένας είναι προσωπική υπόθεση.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Live and let live.
Επέλεξα το δεύτερο γιατί πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να βρίσκει το δρόμο του μόνος του. Είναι αρκετό να ενημερώνεται ο κόσμος για τα γεγονότα. Σε ποιά συμπεράσματα θα οδηγηθεί ο καθένας είναι προσωπική υπόθεση.
:doh: Το δεύτερο λέει ότι προσπαθώ να ενημερώσω και άλλους !
Το πρώτο είναι που λέει "ο καθένας μόνος του" !!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Γράψε λάθος. Το τρίτο εννοούσα και αυτό είχα ψηφίσει πριν 2-3 μέρες που αναρτήθηκε. Λάθος μου. Αφήνω τους άλλους να πιστεύουν ότι θέλουν αρκεί αυτό να μην επηρεάζει την πολιτεία. Τουλάχιστον αυτό θέλω.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ψήφισα το 3ο γιατί δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν να ασπαστεί τις απόψεις μου.

Θεωρώ βέβαια πως είναι αναγκαίο να δημιουργούνται προϋποθέσεις για κριτική σκέψη στα μυαλά των ανθρώπων, κι αυτό γίνεται μόνο μέσω της παιδείας και του διαλόγου οπότε προσπαθώ και μέσα από το ιστολόγιο και με διάφορες συζητήσεις να σχολιάζω το θέμα, το κάνω περισσότερο για την δημιουργία αντίλογου και ευκαιριών συζήτησης όμως κι όχι επειδή πιστεύω πως εγώ έχω δίκιο και πρέπει να το καταλάβουν όλοι. Φαντάζομαι πως ανάλογα με το πόσο με έχουν εκνευρίσει διάφοροι κολλημένοι θα μπορούσα να κυμανθώ και μεταξύ της 2ης και 4ης κατηγορίας…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Ψήφισα το 2ο! Κατά τη γνώμη μου όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση, ιδίως όταν σπρώχτηκαν, κατά τη μικρή τρυφερή ηλικία στην άγνοια και τον φόβο. Οπότε, ΝΑΙ, με ενδιαφέρουν υπερβολικά δύο βασικά πράγματα:
  • Να ενημερωθεί ο πιστός για το σαθρό υπόβαθρο της πίστης του και να αποφασίσει να απολαμβάνει τη ζωή που του στέρησαν εν αγνοία του...
  • Ακόμα και αν δεν αναθεωρήσει την πίστη του, θα ήθελα να μπαίνει ο πιστός στη διαδικασία να διατυπώνει τις σκέψεις του με κάποια στοιχειώδη λογική δομή και παραθέτοντας επιχειρήματα. Η κοινωνία μας πάσχει από καλούς συζητητές, ενώ έχει πληθώρα δογματικών ανθρώπων, τους οποίους τους γεννάει μεν η εκάστοτε θρησκεία, τους συναντάμε δε σε όλες τις εκφάνσεις του δημόσιου βίου μας· και μας κάνουν τη ζωή δύσκολη.
Πιστεύω ότι μόνο με ενημέρωση και παιδεία σε όλους μπορούμε να φτιάξουμε καλύτερη κοινωνία για όλους μας!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Εγώ ψήφισα το τρίτο. Το τρίτο για μένα εμπεδώνει και το δεύτερο, αλλά δεν ενοχλεί.

Π.Χ., θεωρώ ότι επιβάλλεται η θρησκεία στα σχολεία με τα θρησκευτικά, και ότι τα θρησκευτικά σήμερα είναι μία αισχρότατη προπαγάνδα της ορθόδοξης εκκλησίας της Ελλάδας Α.Ε. για να κοροϊδεύουν τον κοσμάκη και να τους τρώνε τα λεφτά. Αυτό είναι επιβολή της θρησκείας με το ζόρι στα σχολεία.

Είμαι κατά οποιασδήποτε επιβολής της θρησκείας με το ζόρι, όπως κατηχητικά και άλλες παρόμοιες δραστηριότητες. Αν δεν υπήρχαν αυτά, πάνω από το 70% θα ήταν άθεοι.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Εγώ θα ήθελα να ψηφίσω την επίλογη 2,5 αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει. Και επειδή το ,5 στρογγυλοποιείται στον επόμενο ακέραιο, ψήφισα το 3 ;)
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

batcic έγραψε:... να μπαίνει ο πιστός στη διαδικασία να διατυπώνει τις σκέψεις του με κάποια στοιχειώδη λογική δομή και παραθέτοντας επιχειρήματα...
Αν υποψιαστώ...
ότι θα το δω κι αυτό.
θα πεθάνωωω...
:doh:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Εκανα μια προσπάθεια να ιεραρχήσω την ένταση από το ηπιώτερο προς το ισχυρότερο.
Φυσικά το (3) δεν αποκλείει το (2), αλλά εννοώ ότι αν θέλεις ένα κοσμικό κράτος, μάλλον θα επιθυμείς να ξυπνήσει ο λαός. Αν οι (πραγματικά) πιστοί από 50% γίνουν 95%, νομίζετε πως η ροπή θα είναι προς την εκκοσμίκευση ή προς το κράτος των μουλάδων; Ελάτε, σκεφτείτε λίγο! ΜΟΝΟ αν οι πιστοί γίνουν λιγώτεροι, και φανεί αυτό θα μπορέσει να υπάρξει πίεση ώστε να μην είναι αυτονόητο πως "Ελληνας πολίτης = Χ.Ο."
Αλλιώς πως θα γίνει; Με την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος ; :shock:

...το ξάφρισα λιγάκι; 25 ψήφοι σε τόσο απλό ερώτημα; ελάτε...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Πρέπει να γίνουμε πλειοψηφία για να ακουστούμε; Δεν το νομίζω. Κάπου είχε αναφερθεί η κρίσιμη μάζα. Νομίζω ότι αρμόζει κι εδώ. Άσε τον καθένα να πιστεύει ο,τι θεωρεί ο ίδιος σωστό. Κανείς δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Αυτά είναι πρακτικές των θρήσκων, όχι των άθεων. Δεν είναι απαραίτητο να μειώσεις το πλήθος των θρήσκων, μπορείς να μειώσεις την επιρροή τους στην πολιτική.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Πρέπει να γίνουμε πλειοψηφία για να ακουστούμε; Δεν το νομίζω. Κάπου είχε αναφερθεί η κρίσιμη μάζα. Νομίζω ότι αρμόζει κι εδώ. Άσε τον καθένα να πιστεύει ο,τι θεωρεί ο ίδιος σωστό. Κανείς δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Αυτά είναι πρακτικές των θρήσκων, όχι των άθεων. Δεν είναι απαραίτητο να μειώσεις το πλήθος των θρήσκων, μπορείς να μειώσεις την επιρροή τους στην πολιτική.
Χωρίς να θέλω ούτε κατ' ελάχιστο να σε προσβάλω, θα υποθέσω ότι είσαι αρκετά νέος. Και αυτό γιατί μόνο οι νέοι εκφράζουν τέτοιες "in vitro" αισιοδοξίες, εμού [προ εικοσαετίας] συμπεριλαμβανομένου.
Αν "οι μη έχοντες παντεσπάνι" ήταν λίγοι, νομίζεις θα έπεφτε η Βαστίλλη;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Άλλο λίγοι, άλλο πλειοψηφία, κι άλλο κρίσιμη μάζα. Και οι λίγοι μπορούν να απαιτήσουν επιτυχώς ορισμένα πράγματα. Το έχουμε ξανασυζητήσει σε άλλο topic εδώ κι έχουμε και παραδείγματα. Αλλά ακόμα κι αν έχω άδικο, σε τι διαφέρει ένας άθεος που προσπαθεί να "αφυπνήσει" (δεν το δέχομαι σαν ορισμό) κάποιον θεϊστή, από κάποιον θρήσκο που προσπαθεί να φέρει έναν άθεο στο σωστό δρόμο (στα δικά του μάτια), το δρόμο του θεού; Ο σκοπός δεν αγιάζει πάντα τα μέσα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

για να ενισχυσω λιγο την επιθετικοτητα των φιλων αθεων,παραθετω το βιντεο:
[youtube]37nD-AnTeKs&feature=channel_page[/youtube]
[youtube]WPAC_cGVnUg&feature=PlayList&p=7E23CF6E7C78E4ED&playnext=1&playnext_from=PL&index=2[/youtube]
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Γενικα με νοιαζει τι πιστευουν οι αλλοι γιατι η ψηφος τους επιρεαζει τη ζωη μου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:... Ο σκοπός δεν αγιάζει πάντα τα μέσα.
''Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα!''
Άλλο ένα θρησκευτικό ''τσιτάτο'' για να δικαιολογούνται οι ακρότητες στο βωμό ενός σκοπού ( ; :snooty: :naughty: ) σαφώς κατασκευασμένου...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, αρκεί να μη μου επιβάλλουν τίποτα. Σίγουρα σε μια δημοκρατία, είτε κοινοβουλευτική είτε πιο άμεση, η πλειοψηφία ΤΩΝ ΨΗΦΙΣΑΝΤΩΝ κάνει κουμάντο αλλά ευτυχώς για τα ζητήματα θρησκείας και πίστης δεν υπάρχουν ψηφοφορίες αλλιώς θα έπρεπε να επιτελεστεί το τεράστιο έργο να μεταπειστεί η πλειοψηφία.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:αλλά ευτυχώς για τα ζητήματα θρησκείας και πίστης δεν υπάρχουν ψηφοφορίες αλλιώς θα έπρεπε να επιτελεστεί το τεράστιο έργο να μεταπειστεί η πλειοψηφία.
Έτσι ακριβώς. Οι ψηφοφορίες αφορούν νόμους του κράτους και τις κοινωνίας, όχι θρησκευτικές δοξασίες.
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Εγώ ψήφισα το 2ο. Όχι βγαίνω στους δρόμους και προσπαθώ να κάνω τους ένθεους άθεους, απλά όταν το φέρνει η συζήτηση προβάλω έντονα τα επιχειρήματά μου. (Δυσκολεύομαι βέβαια πάντα γιατί κάποιοι είναι πολλοί κολλημένοι στα πιστεύω τους)

Επίσης μου αρέσει και το ύφος μερικών όταν τους λέω ότι είμαι άθεος
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Δε με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, αρκεί να μη μου επιβάλλουν τίποτα. Σίγουρα σε μια δημοκρατία, είτε κοινοβουλευτική είτε πιο άμεση, η πλειοψηφία ΤΩΝ ΨΗΦΙΣΑΝΤΩΝ κάνει κουμάντο αλλά ευτυχώς για τα ζητήματα θρησκείας και πίστης δεν υπάρχουν ψηφοφορίες

Στις ανεπτυγμενες χωρες κατα κανονα τα ποσοστα αθειας ειναι υψηλοτερα απο οτι στις υποαναπτυκτες.

Επισης, υψηλοτερα επιπεδα αθειας παρατηρουνται σε στρωματα του πληθυσμου με καλυτερη μορφωση.

Το μορφωτικο επιπεδο παιζει σημαντικο ρολο στις πολιτικες εκλογες.

Αρα λοιπον το ποσοστο θρησκευτικοτητας (ειδικα του χριστιανισμου) επιρρεαζει και αλλες πτυχες μιας κοινωνιας μεχρι και την πολιτικη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος earthian την 27 Αύγ 2009 19:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Απάντηση