Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Δεν πιστεύω, αλλα τό κρατάω για μένα
8
4%
Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους
84
45%
Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου επιβάλλουν τίποτα (aka θέλω κοσμικό κράτος)
76
41%
Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους!
17
9%
 
Σύνολο ψήφων: 185
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Λοιπόν,πάμε άλλη μιά φορά:

1ον Δεν ενδιαφέρομαι να κάνω κανέναν άθεο.Θέλω μόνο να φύγει η θρησκευτική προπαγάνδα από την παιδεία και τον δημόσιο επίσημο λόγο του κράτους.Η παιδεία να βασίζεται στον ορθό λόγο και την κριτική σκέψη και τα παιδιά να μαθαίνουν α)πως να αξιολογούν σωστά τις πληροφορίες που δέχονται και β)τον πλούτο του ανθρώπινου πολιτισμού μέσα από τις επιστήμες,την φιλοσοφία και τις τέχνες.Τώρα αν στους νέους δοθούν τα κατάλληλα εφόδια ίσως κάποιοι να μπορέσουν να αντισταθούν στον κυκεώνα του παραλογισμού,που περιλαμβάνει πρώτες και κύριες τις θρησκείες αλλά δεν περιορίζεται σ'αυτές (βλέπε χαρτορίχτες, καφετζούδες, αστρολόγους, λιακοπουλαίους και το κακό συναπάντημα).Δυστυχώς την κύρια αιτία εξάπλωσης της θρησκείας δηλαδή την θρησκευτική ανατροφή δεν μπορεί κανείς να την αποτρέψει χωρίς να παραβιάσει βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.Όμως αυτά για μένα είναι πιό σημαντικά από την αθεΐα και γι'αυτό απερίφραστα δηλώνω σε αντίθεση με τον Dtango ότι είμαι πρώτα ουμανιστής και μετά ΟΛΑ τα άλλα.Για την ακρίβεια ενώ θεωρώ ότι είμαι 100% άθεος δεν θα τοποθετούσα αυτή μου την ιδιότητα ούτε κάν στην πρώτη δεκάδα των ιδιοτήτων που με προσδιορίζουν,όσον αφορά τη σημασία τους για μένα.

2ον Πάμε στα φιλοσοφικά τώρα,δηλαδή την περί όνου σκιάς εμμονή του Dtango.Έχω ξαναπεί ότι πριν πω τη γνώμη μου για το αν υπάρχει θεός ή όχι θα πρέπει να προσδιοριστεί το περιεχόμενο της έννοιας.Αν με την έννοια Θεός νοούνται όλα τα φανταστικά όντα στα οποία οι άνθρωποι έχουν προσδώσει αυτό το όνομα τότε έχω ξαναπεί ότι α)θεωρώ τις ιδιότητές που τους αποδίδονται λογικά αντιφατικές και άρα θεωρώ ότι είναι αδύνατο να υπάρχουν και β)επειδή δεν υπάρχει η παραμικρή όχι απόδειξη αλλά ούτε και ένδειξη της ύπαρξής τους δεν πιστεύω ότι υπάρχουν.

Από αυτή την άποψη θεωρώ ότι η στάση μου απέναντι στους θεούς είναι ίδια με την άποψή μου για τους καλικάντζαρους και τις νεράϊδες.Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν αλλά δεν ξέρω ότι δεν υπάρχουν.

Δεν μπορεί κανείς να ξέρει τη μή ύπαρξη ενός πράγματος εκτός αν είναι λογικά αντιφατικό.Απ'όσο ξέρουμε δεν υπάρχουν άλογα με έξι πόδια (σαν αυτά στο Avatar).Αλλά θα έλεγε κανείς λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος "ξέρω ότι δεν υπάρχουν";Και που το ξέρεις ρε μάγκα;Εψαξες ταυτόχρονα σε κάθε γωνιά του σύμπαντος και έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν;

Από κει και πέρα όποιος λέει ότι ξέρει πράγματα που είναι αδύνατο να ξέρει είναι δογματικός όπως και οι θρήσκοι και το ότι το δικό του δόγμα λέει το αντίθετο από αυτό των πιστών εμένα δεν μου λέει τίποτα.Θεωρώ ότι οι απόψεις του είναι της ίδιας ποιότητας με τις απόψεις των πιστών.Δογματικές.Και εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι ο δογματισμός.Όχι το ότι κάποιος λέει δογματικά ότι υπάρχει θεός και ο άλλος εξίσου δογματικά ότι ξέρει πως δεν υπάρχει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Για άλλη μια φορά συμφωνώ με τον Γιατρό που τα λέει πάντα πολύ ωραία.

Και για μένα η αθεΐα δεν είναι το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό μου, ούτε που θα την ανέφερα βασικά να μου ζητούσαν να με περιγράψω...

Ναι dtango forum άθεων είναι αυτό, απλά προσωπικά τις ακραίες συμπεριφορές των άθεων τις βλέπω όπως τις ακραίες συμπεριφορές των θρήσκων. Ο δογματισμός κι ο φανατισμός είναι κακοί σύμβουλοι για όλους, δεν κάνω διακρίσεις. Θέλω να μειωθεί ο παραλογισμός και να μάθουν οι άνθρωποι να αμφισβητούν αλλά δεν έχω σκοπό να τους το επιβάλω, αυτό μου ακούγεται φασιστικό. Μπορώ να απαιτήσω να εφαρμοστούν κάποιοι νόμοι που υπερασπίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα κι από κει και πέρα απλά να συζητώ και να λέω τις απόψεις μου κι όποιος θέλει το ψάχνει λίγο παραπάνω μόνος του - δεν θα πάω να πω σε κανέναν «αυτό είναι και πρέπει να το δεχτείς επειδή το λέω εγώ».

Τόσο περίεργο είναι αυτό;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Λοιπόν,πάμε άλλη μιά φορά:
Εγώ θα έλεγα: «Λοιπόν, πάμε από την αρχή!»
Δεν πιάνουμε τα πράγματα από την αρχή. Δεν παραδεχόμαστε ότι η ιδέα του θεού δεν μας ανήκει και έτσι δεν αποφασίζουμε να μελετήσουμε την αρχική της, την πρωτότυπη, την αληθινή μορφή.

Για σένα, Γιατρέ, η αθεΐα είναι δευτερεύουσας σημασίας. Για μένα είναι πρωτεύουσας σημασίας επειδή η θρησκεία προσβάλει την ανθρώπινη υπόστασή μου και με υποβιβάζει σε επίπεδο μη νοήμονος.
Εσένα δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις κανέναν άθεο. Εγώ θα ήθελα να είχα την δυνατότητα να κάνω την υφήλιο ολόκληρη άθεη.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Κι οι χριστιανοί αν είχαν την δυνατότητα θα έκαναν τους πάντες χριστιανούς γιατί "ξέρουν" πως υπάρχει θεός.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Άκου Dtango.επειδή το πράγμα γυρίζει σαν το κουνούπι γύρω από τη λάμπα.Εσύ νομίζεις ότι έχεις ανακαλύψει την πραγματική προέλευση της εμφάνισης της ιδέας περί θεών μέσα από τη θεωρία σου.Οκ,με γειά σου με χαρά σου.
Στο έχω ξαναπεί όμως και δεν θες να το καταλάβεις:Ακόμη κι αν έχεις δίκιο,πράγμα κατ'εμέ φοβερά αμφίβολο,ακόμη κι άν η ιδέα του θεού πράγματι γεννήθηκε στα κεφάλια των ανθρώπων έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις.Ακόμη κι αν βρείς αδιάσειστες αποδείξεις ότι η θεωρία σου ισχύει και είναι αληθινή.
Ακόμη και τότε δεν θα γίνει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!Θα βγούν και θα σου πούν:"Ναι,έτσι είναι όπως τα λες,ΟΜΩΣ,ο δικός μας θεός είναι αληθινός".Γιατί βρε αδελφέ πως να στο πούνε οι άνθρωποι,τον έχουν δει,έχουν μιλήσει μαζί του,νοιώθουν την αγάπη του,τα χνώτα του,την οργή του.
Γιατί μπορεί στους ανθρώπους ΕΤΣΙ να γεννήθηκε η ιδέα περί θεών αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και θεός.
Και να σου πω και κάτι;Στην συλλογιστική τους θα έχουν δίκιο.Το ότι μια ιδέα γεννήθηκε με λάθος τρόπο δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να αληθεύει με κάποιον άλλο τρόπο.Ο Ιούλιος Βέρν φαντάστηκε λάθος τον τρόπο που θα ταξιδέψουμε στη σελήνη αλλά το ταξίδι τελικά έγινε.Ο Δημόκριτος φαντάστηκε με λάθος τρόπο και συλλογιστική τα άτομα αλλά τα άτομα υπάρχουν.

Τέλος η θρησκεία μας πειράζει και μας ενοχλεί τους περισσότερους εδώ.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι το μεγαλύτερο κακό που υπάρχει ούτε ότι θα έπρεπε να κάνουμε τα πάντα για να την εξαλείψουμε ως φαινόμενο.

ΥΓ:Σόρρυ δηλαδή αλλά τα πιστεύω της φίλης σου της Ρούθ (και πολλών άλλων ανθρώπων) που πιστεύει σε κάθε είδους new και old age αστήρικτη υπόθεση όπως σε αστρολογίες,μετεμψυχώσεις και υπνωτισμούς σε τι διαφέρει από την θρησκεία;Το πρόβλημα δεν είναι καθαυτή η πίστη σε ύπαρξη θεών ή μη είναι ο ανορθολογισμός στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο μας.

Και αυτό υπερβαίνεται με αυτά που σου είπα στο παραπάνω post μου,όχι με κάποια μεγάλη αλήθεια που θα συγκλονίσει συθέμελα τον κόσμο των πιστών.Γιατί αφενός αυτή η αλήθεια δεν υπάρχει (κατά τη γνώμη μου) και αφετέρου,πίστεψέ με,χεστήκανε.Και ξέρω πως στόχος σου είναι κυρίως οι νέοι και έχεις δίκιο αλλά αντί να τους δώσεις έτοιμο (και αμφίβολο) ψάρι γιατί να μη τους μάθεις να ψαρεύουν,που θα έλεγε και ο Κομφούκιος;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αυτό που περιγράφει ο Γιατρός είναι γνωστό και ως genetic fallacy.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πρόβλημα δεν είναι καθαυτή η πίστη σε ύπαρξη θεών ή μη είναι ο ανορθολογισμός στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο μας.
Γιατρέ 100% μαζί σου :clap: , δεν θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα! Και για μένα η έλλειψη του ορθού λόγου και οι συνέπειες του είναι το μείζον ζήτημα που με απασχολεί.
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Γκρινιάρης

Για να μη μπερδεύουμε τη βούρτσα με τη χτένα... συνεχίζω από κει που το άφησα.
Το τι κλίμακας ή επιπέδου άθεος είμαι εκτιμώ δεν επηρεάζει με κάποιο μαγικό τρόπο την υπόλοιπη ζωή μου και εκτιμώ ότι δε χαρακτηρίζει το γίγνεσθαι μου. Θεωρητικά, θα έπρεπε να έχω κάποια χαρακτηριστικά, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει καλούπι βάσει του οποίου διαμορφώνεται ο οποιοσδήποτε...

Μπορεί να είμαι άθεος και δογματικός, δεν το απαγορεύει κανένας νόμος. Μπορεί να είμαι άθεος και να πιστεύω στα ωροσκόπια. Δε βλέπω αντίφαση πουθενά! Δε μου αρέσει, αλλά δε θα πέσω κάτω να πεθάνω κιόλας. Ούτε το γεγονός ότι ο τάδε άθεος είναι μαλάκας κάνει και μένα αυτόματα τέτοιο.

Από και και πέρα, συμφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια με το Γιατρό, ότι σκοπός είναι οι θρησκείες να μη μπλέκονται στα πόδια κανενός άλλου πλην των πιστών, όπως και επίσης συμφωνώ ότι η ιδιότητα μου ως άθεος είναι από τις ελάχιστα σημαντικές στη ζωή μου.

Από κει και πέρα όμως, με βεβαιότητα δεν μπορεί να μιλάει κανείς για τίποτα, ακόμα και στα μαθηματικά! Φιλοσοφικά δεν υπάρχει απόλυτη γνώση! Και τα μαθηματικά, που είναι το (σχετικά) απόλυτο, βασίζονται σε κάποια αξιώματα που δεν αποδεικνύονται! Άρα μπορεί και να μην ισχύουν! Ξεκινώντας τη θεωρία από αντίθετο αξίωμα θα καταλήξω σε διαφορετικές αποδείξεις!
Το ότι δεν ξέρω αν υπάρχουν άλογα με έξι πόδια, δε σημαίνει ότι θα αρχίσω να γράφω για άλογα με 7, 8, 9 ή 11 πόδια στα βιβλία, γιατί δεν είμαι σίγουρος για την μη ύπαρξη τους!

Στο τέλος-τέλος, δογματικός δε θα γίνεις αν πεις ότι ξέρεις ότι δεν υπάρχει θεός. Δογματικός θα είσαι ούτως ή άλλως. Αν πάλι δεν είσαι δογματικός, το να πεις ότι ξέρεις ότι δεν υπάρχει θεός, πάλι δε θα σε κάνει τέτοιον.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:Αυτό που περιγράφει ο Γιατρός είναι γνωστό και ως genetic fallacy.
It is fallacious to either endorse or condemn an idea based on its past—rather than on its present—merits or demerits, unless its past in some way affects its present value.

Ας πάρουμε δυο παραδείγματα:

"I was brought up to believe in God, and my parents told me God exists, so He must."

Στο παραπάνω παράδειγμα η Γενετική πλάνη ισχύει.
Το παράδειγμα που ακολουθεί όμως, κατατάσσεται στις εξαιρέσεις αφού η ιδέα από την γέννησή της ήταν ανόητη και ανόητη παραμένει και στο παρόν.

"I was brought up not to believe in God, and in school it was shown to me why God is a silly idea, so He must be."
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ακόμη και τότε δεν θα γίνει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!Θα βγούν και θα σου πούν:"Ναι,έτσι είναι όπως τα λες,ΟΜΩΣ,ο δικός μας θεός είναι αληθινός".Γιατί βρε αδελφέ πως να στο πούνε οι άνθρωποι,τον έχουν δει,έχουν μιλήσει μαζί του,νοιώθουν την αγάπη του,τα χνώτα του,την οργή του.
Δεν μπορείς να γνωρίζεις ότι «δεν θα γίνει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!» Εδώ φοβούνται και πολεμούν την Θεωρία της Εξέλιξης, θα αδιαφορήσουν για μια θεωρία που θα διδάσκει στα παιδιά ότι η ιδέα του Θεού γεννήθηκε από ένα καλαμπούρι;
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ο Ιούλιος Βέρν φαντάστηκε λάθος τον τρόπο που θα ταξιδέψουμε στη σελήνη αλλά το ταξίδι τελικά έγινε.Ο Δημόκριτος φαντάστηκε με λάθος τρόπο και συλλογιστική τα άτομα αλλά τα άτομα υπάρχουν.
Και η Παλαιά Διαθήκη περιγράφει την Δημιουργία με λάθος τρόπο αλλά τα δημιουργήματα υπάρχουν. Οι θεωρίες του Βερν, του Δημόκριτου και της Π.Δ. είναι λανθασμένες.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:ΥΓ:Σόρρυ δηλαδή αλλά τα πιστεύω της φίλης σου της Ρούθ (και πολλών άλλων ανθρώπων) που πιστεύει σε κάθε είδους new και old age αστήρικτη υπόθεση όπως σε αστρολογίες,μετεμψυχώσεις και υπνωτισμούς σε τι διαφέρει από την θρησκεία;Το πρόβλημα δεν είναι καθαυτή η πίστη σε ύπαρξη θεών ή μη είναι ο ανορθολογισμός στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο μας.
Δεν αντιλέγω, μόνο που σε όλες τις εποχές οι ναοί (για να μην πω οι ιερείς) ξεπερνούσαν σε αριθμό όλους τους αστρολόγους, υπνωτιστές, χαρτορίχτρες, μέντιουμ και καφετζούδες μαζί. Η θρησκεία έχει μολύνει ολόκληρο τον πληθυσμό της γης.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και ξέρω πως στόχος σου είναι κυρίως οι νέοι και έχεις δίκιο αλλά αντί να τους δώσεις έτοιμο (και αμφίβολο) ψάρι γιατί να μη τους μάθεις να ψαρεύουν,που θα έλεγε και ο Κομφούκιος;
Μόλις πληροφορηθούν ότι υπάρχει το ψάρι, θα τους γεννηθεί η διάθεση να μάθουν να ψαρεύουν. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

αρχαια λιμνη

βατραχος πηδαει

ΠΛΟΠ!



ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

simmering not boiling

πιο σχετικό

ποιας έντασης ΑΝΘΡΩΠΟΣ είστε?
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλύπτεις άριστα το κενό του Ντιάμπ, σε κάποια παραλλαγή βέβαια...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατί κενό?

ποιός είναι ο ντιαμπ?

τί έπαθε?

πόσο με αφορά?

και κυρίως,

τί λέει για σένα η διαπίστωσή σου?
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ποιοί είμαστε;
Που πάμε;
Τι ζητάμε;
Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο;
Κάνει να τρώμε με άδειο στομάχι;
Από που κλάνει το μπαρμπούνι;
Χιλιάδες ερωτήματα (λίγο οφφ-τόπικ βέβαια) με κατακλύζουν εσχάτως, πάλι καλά που δεν αισθάνομαι μόνος...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte,

το ποιάς εντασης, είναι σαν να ρωτάς "ποσο φανατισμένος είσαι?
εκει παει το simmering, not boiling δεν είμαι αθεος με ενταση, μάλλον χαλαρα και με περίσκεψη καταλήγω εκεί
εκει παει και το παν μετρον αριστον, μην εμπιστευεστε την απολυτότητα

ψηφισα το 3, δεν με νοιαζει τι πιστευεις, (και δεν θαπρεπε) αρκει να μην επιβάλλεται

οι multiple choice απαντήσεις μάλλον παράγουν την εξής ερώτηση=

"ποιας χροιας / τί είδους προσέγγιση στην αθεία έχετε?"

το χαι κου ποιηματάκι του basho (αν δεν απατώμαι) ειναι μια καλλιτεχνική προσέγγιση στο αυτονόητο

και
Ποιοί είμαστε;
Που πάμε;
Τι ζητάμε;
δεν ειναι off topic, σχετίζονται με την προσέγγιση στην αθεια, την πίστη και την λογικη

Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο; το πόσο ζεις την δική σου μονο εσυ ξέρεις.

-----------------
Κάνει να τρώμε με άδειο στομάχι;
Από που κλάνει το μπαρμπούνι;
Χιλιάδες ερωτήματα (λίγο οφφ-τόπικ βέβαια) με κατακλύζουν εσχάτως, πάλι καλά που δεν αισθάνομαι μόνος...
και η ειρωνική κατάληξη μαζι με όποιο συγκριτικό σχόλιο με καποιον που δεν ξέρω (τον ντιαμπ), μου θυμίζει ένα παραμελημένο filtering που κάνει ο εγκεφαλος σε ολο τον όγκο πληροφοριών που εισέρχονται απο τις αισθήσεις, ανίκανο να ξεχωρίσει το ουσιαστικό απο το ασχετο, το ακαδημαικό απο το πρακτικό, και το αστειο απο το γελοιο
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Κόμη το να αρκείσαι στο να κάνεις ποστ που είτε απλά δηλώνουν πως δεν έχεις χρόνο για κάτι καλύτερο είτε ειρωνεύονται [αυτό δε θέλει χρόνο ούτε τεκμηρίωση σωστά?] δε σε κάνει τον καταληλότερο να ειρωνευτείς τον ακατανόητο για τους περισσότερους μα ουσιώδη Πυθέα. Αστο για αυτούς που έχουμε χρόνο και διάθεση για διάλογο - και που καταλαβαίνουμε 5 πράγματα απο αυτά που λέει.

[πυθέα ο diab είναι ένας τύπος που γράφει πολύπλοκα για θέματα απλά σε τόσο ακραίο σημείο που αν μιλάει για ν έννοιες ή καταστάσεις ταυτόχρονα, η πολυπλοκότητα αυξάνεται εκθετικά [υψώνεται εις τη ν] και όχι γραμμικά ανάλογα με τις αλληλοσυνδεόμενες έννοιες

Αλλά ας μείνουμε στο θέμα....

Καταρχάς επειδή την έχω κι εγώ μεγάλη, να πω πως δεν είναι μόνο Dtango + emil, είμαι και εγώ εδώ. [+Γκρινιάρης]

Καταδεύτερον, σοκάρομαι με το γεγονός [ειλικρινά δε το ήξερα οτι είναι ΤΟΣΟ έντονο το φαινόμενο του κρυφο-αγνωστικισμού] οτι οι πραγματικοί άθεοι εδω μέσα είναι 3 [4 με το γκρινιάρη, που λέει το αυτονόητο, πως όποιος υποστηρίζει την ύπαρξη κάποιου παράλογου πράγματος, όπως ο θεός, πρέπει να παρέχει τις αποδείξεις, ενδείξεις, συλλογιστική κτλ] και οι υπόλοιποι είναι απλά αγνωστικιστές που δηλώνουν άθεοι.

Σαφώς, πολλές είναι οι διακυμάνσεις του αγνωστικιστή από το 50-50 μέχρι το 99,9999 ~ 0,0001, αλλά δεν παυει να είναι αγνωστικιστής. Άρα ναι, η κλίμακα του Dawkins ειναι για τα μπάζα, όπως για πέταμα είναι και η δεκάρα του Γκρινιάρη. Δεν υπάρχει κλίμακα του άθεου. Ή είσαι ή δεν είσαι. Κατά τα άλλα, μπορεί ένας άθεος με την πλειοψηφία των αγνωστικιστών να έχει την ίδια συμπεριφορά και εν πολλοίς κοινά 'επιχειρήματα', όμως φιλοσοφικά, ο άθεος ειναι άθεος, αυτός που κρατάει το 0,0001 για καβατζούλα είναι ξεκάθαρα αγνωστικιστής : ενώ ξέρει και κατέχει 1000000 λόγους να είναι άθεος, επιλέγει συνειδητά να θεωρήσει το 0,00001 μια δεκτή πιθανότητα.

Το κάνει από αμφβολία ή το κάνει απο επιστημονισμό, δηλαδή επιστημονικό δογματισμό, από κόλλημα, από την αντικατάσταση της βεβαιότητας του θεού με τη βεβαιότητα της επιστήμονικής απόδειξης? Δηλαδή επειδή όντως θεωρεί οτι δε δικαιούται να πει ειμαι άθεος με βεβαιότητα??

Πραγματικά δεν έχει τόσο σημασία, μιας και οτι και να ισχύει, δεν είναι άθεος. Στη μια περίπτωση είναι απλά ξεφτίλας, ειδικά αν δηλώνει άθεος, μιας που μιλάμε ξεκάθαρα για αγνωστικισμό απο φόβο, απο αμφοβολία, μια καβάτζα που μας επιτρέπει να το παίζουμε μούρες
και ψαγμένοι, αλλά και να τα έχουμε καλά με το θεό μπας και υπάρχει.

Η άλλη περίπτωση, είναι η περίπτωση του επιστημονιστικου καθαρά δογματικού τρόπου σκέψης που έχει αντικαταστήσει το θεό με την επιστήμη, αλλά διατηρεί και ένα 0,00001% πιθανότητα να υπάρχει ο θεός!! Ρε δεν κουρευόμαστε λέω εγώ??

Και σημειωτέον, ο επιστημονισμός είναι πολύ χειρότερη ασθένεια από τη θρησκεία. Γιατί? Γιατί χτυπάει τους μορφωμένους, τους διανοητές, τους ακαδημαϊκούς, τοςυ σκεπτικιστές, αυτούς που δικαιούνται περισσότερο απο όλους να κάνουν αποκαλύψεις, να αναζητούν και να αποδεικνύουν την αλήθεια. Ενω η θρησκεία πλήττει τους ούτως ή άλλως ηλίθιους, αφελείς, αδύναμους και ανυπόληπτους.

Ο επιστημονισμός επισκιάζει αλήθειες που δεν έχουν έρθει ακόμα στο φως, η θρησκεία επισκιάζει αλήθειες που μόνο ηλίθιου αγνοούν.

Σύγχυση είναι μια λέξη που χαρακτηρίζει πολύ καλά τους τρόπους που φιλοσοφείτε και συζητάτε, γιατί ενώ δεν είδα καμία τέτοια επιφύλαξη στα θέματα που 'υπερασπίστηκα' και προβόκαρα, όπως τα ζώδια, αλλά και πολύ πιο σημαντικά όπως τα εμβόλια + τις συνωμοσιες που κάνατε μούγκα όλοι οι άθεοι εδω μέσα, αλλά κρατάτε επιφύλαξη στην ύπαρξη του θεού!??!??!

Καλά λοιπόν δεν ήθελε κανείς να μπει το άθεος στην ονομασία της ένωσης... χαχαχα και είχα μπριζωθεί να κάνουμε ένωση άθεων!!!

Έλα μάγκες είμαστε 4!!!!!!!

Κατατρίτον, τέταρτον δεν θα πίστευα ποτέ πως ο Dawkins [όχι οτι τον είχα σε τρελή εκτίμηση] είναι τόσο ξεφτίλας!!! Λεω αυτόν ξεφτίλα και όχι εσάς , μιας και αυτός είναι ο πιο κραγμένος διαφημιστής του αθεϊσμού και τώρα βλέπω οτι ούτε καν είναι άθεος!!!

Σημειώνω σε αυτό το σημείο πως δεν επηρεάστηκε επουδενί από τον dtango και μάλιστα δε συμφωνώ οτι το να πιστεύει κάποιος είναι προσβλητικό για την ανθρωπότητα γενικά. Αλλά την 'οργή' του dtango που ίσως λανθασμένα παρερμηνέυετε θα την καταλάβει μόνο ο γνήσιος άθεος - όχι οτι είναι δυσάρεστο να αισθάνεσαι οτι την έχεις πιο μεγάλη :P

ΥΓ: Το Poll έιναι ΓΤΠ. Δεν ψήφισα. Δε μιλάει καθόλου για την αθεϊα ως προσωπική φιλοσοφία αλλά το πόσο πολύ μας ενοχλέι η θρησκεία, αν το κρύβουμε απο τους άλλους κτλ κτλ. ΤΟ σωστό θα ήταν: πόσης έντασης αγνωστικιστής είστε, διότι άθεοι είπαμε , 4 είμαστε.... που και πάλι άσχετες επιλογές έχει...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Κόμη το να αρκείσαι στο να κάνεις ποστ που είτε απλά δηλώνουν πως δεν έχεις χρόνο για κάτι καλύτερο είτε ειρωνεύονται [αυτό δε θέλει χρόνο ούτε τεκμηρίωση σωστά?] δε σε κάνει τον καταληλότερο να ειρωνευτείς τον ακατανόητο για τους περισσότερους μα ουσιώδη Πυθέα. Αστο για αυτούς που έχουμε χρόνο και διάθεση για διάλογο - και που καταλαβαίνουμε 5 πράγματα απο αυτά που λέει.
Δεν είναι αλήθεια, τις συνταγές για τα ναρκωτικά τις κατάλαβα πλήρως.
Radical έγραψε:Καταδεύτερον, σοκάρομαι με το γεγονός [ειλικρινά δε το ήξερα οτι είναι ΤΟΣΟ έντονο το φαινόμενο του κρυφο-αγνωστικισμού] οτι οι πραγματικοί άθεοι εδω μέσα είναι 3 [4 με το γκρινιάρη, που λέει το αυτονόητο, πως όποιος υποστηρίζει την ύπαρξη κάποιου παράλογου πράγματος, όπως ο θεός, πρέπει να παρέχει τις αποδείξεις, ενδείξεις, συλλογιστική κτλ] και οι υπόλοιποι είναι απλά αγνωστικιστές που δηλώνουν άθεοι.
Η αλήθεια είναι ότι ο δογματισμός των χριστιανών είναι τόσο ενοχλητικός, που από αντίδραση πας στο άλλο άκρο. Δεν θέλεις να πεις "ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟΣ ΟΤΙ... " ούτε για το αν ξημέρωσε σήμερα το πρωΐ.
Radical έγραψε:Και σημειωτέον, ο επιστημονισμός είναι πολύ χειρότερη ασθένεια από τη θρησκεία...
Ε, ρε πάλι, ο καθένας με τα κολλήματά του... Αν κατάλαβες, έχεις το χάλκινο μετάλλιο μετά τον dt και τον teo.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Radical εγώ τουλάχιστον δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι υπάρχει 0,00000001% πιθανότητα να υπάρχει θεός.
Είπα και λέω:
1ον
2ον
3ον
και ειδικά 4ον.
Αν δεν σας ικανοποιούν και αυτά τότε να φάτε μόνο τις πατάτες.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
The Humble Programmer
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 01:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν και απλό λίγο δύσκολο το ερώτημα,μπορείς να έχεις περάσει από όλα τα στάδια ,να έχεις καταλήξει κάπου και μετά να αλλάξεις γνώμη πάλι.
Τέλος πάντων,μέχρι πριν λίγο καιρό θα ψήφιζα το 3ο τώρα όμως ψήφισα το 2ο!

P.S
Ώρες ώρες όμως το 4ο δεν είναι άσχημη ιδέα :)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ε λοιπόν συμφωνώ πολύ με τον The Humble Programmer. Θεωρώ γενικά πως παίζει πολλή μεγάλη σημασία και το περιβάλλον και η ψυχολογική κατάσταση που αλλάζουν όπως και να το κάνουμε. Για παράδειγμα άμα πετύχω πολλούς φανατισμένους χριστιανούς και με πρήξουν μπορεί να κυμανθώ μεταξύ 2 και 4, ενώ συνήθως είμαι στο 3. Ένα άλλο παράδειγμα, άμα ψάχνω να βρω δουλειά και δεν βρίσκω κι από πάνω κάθε μήνα μου προκύπτει κι ένα θέμα υγείας και τρέχω στους γιατρούς ε σόρυ αλλά χέστηκα για το αν θα εξαπλωθεί η αθεΐα, θέλω πρώτα να βρω έναν τρόπο να φάω και να πληρώσω τους γιατρούς. Απλά τα πράγματα.

@Radical νομίζω πως ο καθένας δίνει τις δικές του ερμηνείες στην κάθε έννοια με αποτέλεσμα να γίνονται παρανοήσεις. Δεν πρόκειται να κάτσω να αναλύσω πάλι τις απόψεις μου για την ύπαρξη ή όχι του θεού, αν έχεις όρεξη ψάξε βρες τις (όλες για να έχεις συνολική εικόνα :p :p :p) και πραγματικά θα απορήσω αν ακόμη συνεχίσεις να μιλάς για αγνωστικισμό.

Αυτό με τα εμβόλια και τις συνομοσίες δεν το θυμάμαι. Επίσης θεωρώ απαράδεκτο το να θεωρεί κάποιος πως μπορεί να πει στον άλλον τι είναι και τι δεν είναι, αυτό είναι σκέτος φασισμός.

Τέλος θέλω να σχολιάσω κάτι που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο φόρουμ αλλά νιώθω πως το έχουμε αγνοήσει. Για μένα και η ηλικία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Προσωπικά νιώθω πως ξέρω ελάχιστα πράγματα και πως έχω έναν υπερβολικά μεγάλο δρόμο μπροστά μου όσον αφορά το διάβασμα. Αυτό, σε συνδυασμό με το ότι δεν έχω διανύσει ούτε την μισή ζωή μου ακόμα (ελπίζω τουλάχιστον) οπότε λογικά έχω πολλά να δω και να ζήσω, δεν είναι φυσιολογικό να μου δημιουργεί μια συμπεριφορά τουλάχιστον πιο διαλλακτική από αυτή που θα είχα στα 50 μου πχ;

Θα με ενδιέφερε η απάντησή σου εδώ: viewtopic.php?f=7&t=1133&start=0, αν δεν βαριέσαι.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Οποιος μπει στη διαδικασία να απολογείται για τις απόψεις του είναι αποκλειστικό δικό του πρόβλημα.

Όντως μερικές λέξεις και έννοιες παίρνουν ποικίλες ερμηνείες, αλλά οι περισσότερες έχουν στάνταρ χρήση και νόημα. Η λέξη άθεος είναι από αυτές με τη στάνταρ ερμηνεία, μιας που έχουμε άλλες για να περιγράψουμε τα ενδιάμεσα στάδια μεταξύ θειστή και άθεου [π.χ. αγνωστικιστής - να, εδώ υπάρχει μια κλίμακα όντως].

Σαφώς και κάποιος μπορεί να αλλάζει, η δυνατότητα μάλιστα να μπορεί κάποιος να αλλάξει του επιτρέπει άλλωστε να παραμένει σκεπτικιστής, ανοιχτόμυαλος και όχι δογματικός, όμως αυτό δεν γίνεται ούτε με διακηρύξεις ούτε ταμπέλες ούτε κανένα στεγανό. Ομοίως κάποιος που αποκηρύσσει το δογματισμό [συνήθως τον θρησκευτικού τύπου] δεν εγγυάται οτι δεν είναι δογματικός ο ίδιος καθώς και όποιος εμφανίζεται βέβαιος για την άποψή του, ή αλλιώς με θεση ξεκάθαρη δε σημαίνει πως είναι δογματικός.
Η αλήθεια είναι ότι ο δογματισμός των χριστιανών είναι τόσο ενοχλητικός, που από αντίδραση πας στο άλλο άκρο. Δεν θέλεις να πεις "ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟΣ ΟΤΙ... " ούτε για το αν ξη μέρωσε σήμερα το πρωΐ.
καταλαβαινω... αυτές όμως είναι ασθένειες του επιστημονισμού κι όχι απόρροια της χριστιανικής καταπίεσης. Εν πάσει περιπτώσει, δικό 'σας' πρόβλημα που δε μπορείτε να μιλήσετε ποτε με σιγουριά. Εγώ το κάνω και το απολαμβάνω! Ο άνθρωπος που ξέρει που πατάει δεν αφήνει να του επηρεάζουν αρνητικά τη ζωή ηλίθιοι κανόνες. Πάντως αυτό το 0,000000001, αν ήμουν πιστός μάγκες και μάγκισσες θα σας το έτριβα στη μούρη, δε το συζητώ! Πάλι καλά που οι πιστοί είναι λίγοι εδώ μέσα και δε σας έχουν πάρει χαμπάρι.
Αν κατάλαβες, έχεις το χάλκινο μετάλλιο μετά τον dt και τον teo.
μετάλιο σε τι; ποιός ειναι ο τεο?

Ο τίτλος του τοπικ είναι για τα μπάζα και το poll μαζί του. Η στάση κάποιου ως προς τις απόψεις του δε δείχνουν το πόσο σίγουρος είναι για τη μη υπαρξη του θεού.
ΥΓ:Σόρρυ δηλαδή αλλά τα πιστεύω της φίλης σου της Ρούθ (και πολλών άλλων ανθρώπων) που πιστεύει σε κάθε είδους new και old age αστήρικτη υπόθεση όπως σε αστρολογίες,μετεμψυχώσεις και υπνωτισμούς σε τι διαφέρει από την θρησκεία;Το πρόβλημα δεν είναι καθαυτή η πίστη σε ύπαρξη θεών ή μη είναι ο ανορθολογισμός στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο μας.
'κάθε είδους', 'αστήρικτες υποθέσεις'
σε τι διαφέρει από τη θρησκεία;
******
σε οτι διαφέρει ο δογματισμός γενικά από την εμμονή σας με την επιστημονική μέθοδο και τον επιλεκτικό ορθολογισμό.

ποιά θρησκεία?? όλες οι θρησκείες ίδιες?? όλες οι new age εκδηλώσεις ίδιες?? Υπαρχει το σημειο G? κι αν ναι γιατί η έρευνα εκείνη λέει πως είναι μύθος? και ο emil λέει οτι αυτό το ζήτημα δεν ενδείκνυται το προσεγγίζουμε τόσο ορθολογιστικά και κλινικά...?

Οι φαρμακευτικές έχουν στήσει συνωμοσία? Κι αν ναι πως θα το αποδείξουμε - μη μας περάσουν και για συνωμοσιολόγους!

λες 'το πρόβλημα' - ποιό πρόβλημα?? Το οικουμενικό πρόβλημα?? Η πείνα?? παντως οι εταιρίες δε φταίνε σε τίποτα για το πρόβλημα, αυτά τα λένε οι συνωμοσιολόγοι! εμείς είμαστε ορθολογιστές σωστά?? οι θεωρίες τύπου dtango είναι το πρόβλημα, άσχετα που ο υβριδισμός neanderthal sapiens θεωρείται πολύ πιθανός αν όχι βέβαιος....
γιατί να μη τους μάθεις να ψαρεύουν,που θα έλεγε και ο Κομφούκιος;
δε νομίζω οτι θα τους μαθαίναμε με τον ίδιο τρόπο. Μερικοί απο σας θα διδάσκανε πως μόνο οτι αποδεικνύεται από έγκριτες επιστημονικές έρευνες μπορούμε να θεωρήσουμε αποδεδειγμένα στοιχεία - και αυτά μέχρι την επόμενη έρευνα. Κοινώς, δε βρίσκω τον αγνωστικισμό σας μεμπτό, αλλά τον επιστημονισμό σας. Εγω πάντως, αν αναλάμβαναν οι ορθολογιστές 'αθεοι' εδώ μέσα την εκπαίδευση των νέων εγώ θα φρόντιζα να τονίσω την αξία της φαντασίας, της υπόθεσης, του ενστίκτου , της υποκειμενικότητας και της επαφής με τη φύση στην αναζήτηση της αλήθειας...

RE: Ιοκάστη

ΕΙΠΑ:
Σύγχυση είναι μια λέξη που χαρακτηρίζει πολύ καλά τους τρόπους που φιλοσοφείτε και συζητάτε, γιατί ενώ δεν είδα καμία τέτοια επιφύλαξη στα θέματα που 'υπερασπίστηκα' και προβόκαρα, όπως τα ζώδια, αλλά και πολύ πιο σημαντικά όπως τα εμβόλια + τις συνωμοσιες που κάνατε μούγκα όλοι οι άθεοι εδω μέσα, αλλά κρατάτε επιφύλαξη στην ύπαρξη του θεού!??!??!
ΕΙΠΕΣ:
Αυτό με τα εμβόλια και τις συνομοσίες δεν το θυμάμαι.
εγω θυμάμαι μια χαρά. να τα λινξ

viewtopic.php?f=42&t=958
viewtopic.php?f=37&t=962

περιμένω [ακόμα] απαντήσεις από τη διαχειρίστρια Darkchilde η οποία θεωρεί οτι δεν υπάρχει καμία κριτική στους εμβολιασμούς πέρα από τσαρλατάνους και συνωμοσιολόγους. Περιμένω απαντήσεις κι από τους σκεπτικιστές που θεωρούν όλη αυτή τη 'συνωμοσιολογία' πέρα για περα ψεύτικη, αλλά κρατάνε μια απειρόελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει κάποιος θεος!
Επίσης θεωρώ απαράδεκτο το να θεωρεί κάποιος πως μπορεί να πει στον άλλον τι είναι και τι δεν είναι, αυτό είναι σκέτος φασισμός
δε θα το έλεγα, φασισμός είναι οταν κάποιος σε αναγκάζει να είσαι αυτό το οποιο σε ταμπέλιασε, ή αν η ταμπέλα-χαρακτηρισμός που σου δίνει σε περιορίζει, δηλαδή εσύ η ίδια φυλακίζεσαι από τις ταμπέλες στις οποίες σε ταξινομούν οι άλλοι. Κοινώς, σε αυτό εδώ το σημειο, οι χαρακτηρισμοί που κάνω έχουν να κάνουν με τη σωστή χρήση της γλώσσας και την ανεξάρτητη σκέψη. Και, προφανώς επειδή θεωρώ οτι υπάρχει διαφορα 'άθεου' κρυφοαγνωστικιστή και άθεου.
Τέλος θέλω να σχολιάσω κάτι που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο φόρουμ αλλά νιώθω πως το έχουμε αγνοήσει. Για μένα και η ηλικία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Προσωπικά νιώθω πως ξέρω ελάχιστα πράγματα και πως έχω έναν υπερβολικά μεγάλο δρόμο μπροστά μου όσον αφορά το διάβασμα. Αυτό, σε συνδυασμό με το ότι δεν έχω διανύσει ούτε την μισή ζωή μου ακόμα (ελπίζω τουλάχιστον) οπότε λογικά έχω πολλά να δω και να ζήσω, δεν είναι φυσιολογικό να μου δημιουργεί μια συμπεριφορά τουλάχιστον πιο διαλλακτική από αυτή που θα είχα στα 50 μου πχ;
Γενικά ο άνθρωπος καθώς γερνάει γίνεται λιγότερο ευέλικτος και περισσότερο συντηρητικός.
Η κάθε πορεία είναι διαφορετική. H εφαρμοσμένες ανθρωποκεντρικές επιστήμες δε λειτουργούν εξατομικευμένα κι όμως εμπιστευόμαστε τα αποτελέσματά του επειδή πρόκειται για επιστημονική μέθοδο.

Το να στέκεται κάποιος κριτικά στη θρησκεία και την έτοιμη προς βρώση πνευματική τροφή είναι ένα πρώτο στάδιο αμφισβήτησης. Δεν εγγυάται ούτε ανοιχτά μυαλά, ούτε καλή, δυνατή σκέψη.

Είναι και τι τραβάει κάποιον στο να είναι 'άθεος'. Π.χ. μπορεί να παράτησε την πίστη του προχτές, οποτε είναι ένα νέο φρούτο. Μπορεί να γουστάρει επειδή είναι κουλ και διαφορετικό. Μπορεί λόγω μόδας και Dawkins, ξέρω γω? Μπορεί και για να πείσει τον εαυτό του οτι όντως δεν υπαρχει θεός.

Υπάρχουν άθεοι που δε γνωρίζουν τίποτα για τη φύση της θρησκευτικής εμπειρίας - δε τους ενδιαφέρει το θέμα, π.χ. μπορεί να βρίσκουν πιο ενδιαφέρον να ασχοληθούν με το debunking των ζωδίων και των χαρτοριχτρών [ή αλλιώς πως να κλέψετε γλυφινζτούρι από 3χρονο παιδί]

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι η γνώση της φύσης και της προέλευσης της θρησκευτικής εμπειρίας μετατρέπει την έννοια του θεού σε 'κάτι' που εδρεύει στο ανθρώπινο κεφάλι και μόνο.

Αλλά καποιος που έμαθε να ψαρεύει θητεύοντας δίπλα στους σκεπτικιστές θα πιάνει ορισμένων τύπων ψάρια. Μερικοί από τους υπόλοιπους μπορεί να χρησιμοποιούμε διαφορετικές μεθόδους ψαρέματος , αντίληψης, διαφορετικές οπτικές για το ίδιο πράγμα.

Για να καταλήξω και κάπου: η αμφισβήτηση του θεού είναι ένα βήμα μόνο. υπάρχουν κι άλλα, κι άλλα πολλά. το ερώτημα είναι: θέλεις/μπορείς να βαδίσεις το μονοπάτι? Μέχρι που??
Απάντηση