Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Δεν πιστεύω, αλλα τό κρατάω για μένα
8
4%
Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους
84
45%
Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου επιβάλλουν τίποτα (aka θέλω κοσμικό κράτος)
76
41%
Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους!
17
9%
 
Σύνολο ψήφων: 185
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΝΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2009 13:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Η γνωμη μου ειναι ο καθενας να πιστευει σε οτιδηποτε πιστευει πως ειναι καλο για τον εαυτο του αλλα,να μην προκαλει με το πιστευον του και να μην προσπαθει να επηρρεασει αλλους.Ειναι καλο ομως ανθρωποι διαφορετικων αποψεων να συζητανε και να εκφραζουν τις αποψεις τους.
That which does not kill us make us stronger.
_______________
Friedrich Nietzsche
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Μα εννοείται. Άμα διαρκώς συμφωνείς με τον άλλο, στο τέλος θα σκυλοβαρεθείτε και οι δύο. Η διαφωνία είναι το αλατοπίπερο της ζωής (άντε, το πολύ-πολύ το τριμμένο τζίντζερ της ζωής :P)
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
xoiroteros
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2009 23:33
Όνομα Ιστότοπου: emagazaki.gr
Τοποθεσία: Σουλτάνη 7-9, Εξάρχεια
Επικοινωνία:

Σε κάθε ευκαιρία που μου δίνεται (και είναι πολλές αυτές μιας και όλοι όσοι μαθαίνουν ότι είμαι άθεος με ρωτούν πολλά) προσπαθώ να κάνω τους συνομιλητές μου να σκεφτούν γιατί πιστεύουν. Δεν νομίζω ότι καταφέρνω να αλλάξω την γνώμη τους αλλά το γεγονός ότι μπαίνουν σε σκέψεις είναι πολύ θετικό.
Αν ο θεός υπάρχει είναι δικό του πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

xoiroteros έγραψε:Σε κάθε ευκαιρία που μου δίνεται (και είναι πολλές αυτές μιας και όλοι όσοι μαθαίνουν ότι είμαι άθεος με ρωτούν πολλά) προσπαθώ να κάνω τους συνομιλητές μου να σκεφτούν γιατί πιστεύουν. Δεν νομίζω ότι καταφέρνω να αλλάξω την γνώμη τους αλλά το γεγονός ότι μπαίνουν σε σκέψεις είναι πολύ θετικό.
Καλώς τον!
Αλήθεια, μας συστήθηκες;
Αν θες κάνε το εδώ: viewforum.php?f=33
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Cenobite
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009 11:44
Όνομα Ιστότοπου: -

"Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου επιβάλλουν τίποτα"... δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερά.
Ναι προσωπικά μπαίνω στον κόπο να σκεφτώ κάποια πράγματα και δηλώνω Άθεος. Δεν είμαι άνθρωπος που δέχεται εύκολα αφεντικά και εντολές πανω από το κεφάλι του, πόσο μάλλον να δεχτώ την ύπαρξη ενός super αφεντικού.. τον Θεό και τις δέκα super εντολές του. (Αφεντικά και δούλοι σκ...α γενικαμε ούλοι).
Από την άλλη πάλι, κάποιοι άνθρωποι νιώθουν κυριολεκτικά χαμμένοι χωρίς την ύπαρξη ενός "οδηγού" στη ζωή τους και χωρις να τους αποκαλώ πρόβατα σέβομαι την ανάγκη τους, γιαυτό και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα για να τους πείσω για το αντίθετο.
Παρ'ολα αυτά όπως και οι περισσότεροι, αν τ'υχει σε κουβέντα δεν το κρύβω.. Ναι παιδιά είμαι Αθεος. Ε και? Εξάλλου μ'άρέσει να βλέπω το αμήχανο ύφος τους όταν το ξεστομίζω....
Walking upside down in the sky, between the satellites passing by, I'm looking...
I'm looking for my dreams.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Moderator EDIT (CdT) ==> Μεταφέρθηκαν εδώ από το νήμα "προτάσεις για ονομασία του φορέα" οι αναρτήσεις που αφορούν το βαθμό αθεΐας.


ενδιαφέρουσα συζήτηση θα μιλήσω αργότερα. Συνδέστε [linky~linky] με με το βαθμό αθεϊας, θέλω κι εγώ να 'μετρηθώ' !! :D
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Θυμάσαι τι έγινε με την δήλωση βαθμού αθεΐας; Μόνο εγώ ο Κόμης και ο Εμίλ δηλώσαμε εφτάρι.
Εγώ δήλωσα " 7- ". Και παρακαλώ να μην συγχέεται με το " -7 " του πρωταθλήματος !! :dance: :dance:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
dtango έγραψε:Θυμάσαι τι έγινε με την δήλωση βαθμού αθεΐας; Μόνο εγώ ο Κόμης και ο Εμίλ δηλώσαμε εφτάρι.
Εγώ δήλωσα " 7- ". :dance: :dance:
" 7- 0" :D
ή
" 7-1 " :(
Radical έγραψε:ενδιαφέρουσα συζήτηση θα μιλήσω αργότερα. Συνδέστε [linky~linky] με με το βαθμό αθεϊας, θέλω κι εγώ να 'μετρηθώ' !! :D
Δοκίμασε εδώ.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το 7- σημαίνει 7 παρά κάτι, δηλαδή παραπάνω από 6.5, για να γίνω πιο κατανοητός.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Το 7- σημαίνει 7 παρά κάτι, δηλαδή παραπάνω από 6.5, για να γίνω πιο κατανοητός.
Διαβάζεις Ιοκάστη;
Δυο μόνο τα σπάνια πουλιά! Emil και dtango.
:angelic-whiteflying: :angelic-whiteflying:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Mε συγχωρείτε αλλά αυτά με τις βαθμολογίες και τις μετρήσεις των μη μετρήσιμων είναι άνευ περιεχομένου και ειλικρινά δε με νοιάζει αν την κλίμακα την έφτιαξε ο Dawkins ή ο Σαμπανάτζοβιτς.
Σημασία έχουν οι απόψεις του καθενός και όχι το να τις μετρήσουμε για να δούμε ποιός την έχει πιό μεγάλη.
Αν Dtango έχει για σένα κάποια σημασία ο τίτλος του Άθεου®,στον παραχωρώ ασμένως.
Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός,εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχει θεός.
Μπορεί εσύ να είσαι περισσότερο άθεος εγώ όμως είμαι περισσότερο ορθολογιστής και αυτό μου είναι αρκετό.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

+1 στον Γιατρό !
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Σημασία έχουν οι απόψεις του καθενός και όχι το να τις μετρήσουμε για να δούμε ποιός την έχει πιό μεγάλη.
Αλλαξες θέμα, ή δεν κατάλαβα καλά; Αν άλλαξες, εκεί η απάντηση είναι 12- :dance:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

χαχαχαχαχαχα, ωραίο, και το πιο ωραίο είναι οτι δε το προκάλεσα εγω!!

κοτ κοτ κοτ κοτ κοτ κοτ κοτ

ρε 7 ρε τα πάντα όλα λέμε...

αντε να μη φέρω το ξαδερφό μου από την αμερική που ξέρει καράτε
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός,εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχει θεός.
Θα μου επιτρέψεις να διορθώσω: Εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει Θεός.
Εξάλλου σ’ όσους δηλώνουν πως ξέρουν είναι που δίνει το 7αρι ο Ντώκινς!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γιατρέ μου :handgestures-thumbupleft: :text-+1: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αλήθεια ξέρεις ότι δεν υπάρχει ο Ντεϊστικός Θεός;Ή κάποιος θεός που δεν είναι δημιουργός και παντοδύναμος;(Οι περισσότεροι θεοί στην ιστορία των ανθρώπινων θρησκειών δεν είναι ούτε οι δημιουργοί του σύμπαντος ούτε παντοδύναμοι).
Μπορείς να μας πεις πως τα ξέρεις όλα αυτά;

Radical θα φέρω κι εγώ τον δικό μου ξάδελφο που πάει τρίτη λυκείου ρε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ ακριβώς! Dtango μηπως έψαξες κάθε γωνία του σύμπαντος σε κάθε κλιμακα και είδες ότι δεν υπάρχει κανενός είδους θεός; Αν όχι τότε από που πηγάζει η βεβαιότητα;
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Γιατρέ μου :handgestures-thumbupleft: :text-+1: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αλήθεια ξέρεις ότι δεν υπάρχει ο Ντεϊστικός Θεός;
Andrameleh έγραψε:Γιατρέ ακριβώς! Dtango μηπως έψαξες κάθε γωνία του σύμπαντος σε κάθε κλιμακα και είδες ότι δεν υπάρχει κανενός είδους θεός; Αν όχι τότε από που πηγάζει η βεβαιότητα;
Ρε παιδιά! Αθεϊστικό φόρουμ είναι αυτό;
Αν πρόκειται να αγωνιστούμε για να πείσουμε τους άθεους ότι δεν υπάρχει θεός, τότε τι πρέπει να κάνουμε με τους θεϊστές; Λοβοτομή σε όλους;

Amdrameleh, αν πράγματι ενδιαφέρεσαι να μάθεις την απάντηση, θα πρέπει να αρχίσουμε από την αρχή. Έχεις κουράγιο;
Πάντως οφείλω να πω ότι δεν χρειάζεται να ψάξω ολόκληρο το σύμπαν για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κανενός είδους θεός. Μου αρκεί να διαπιστώσω τον βαθμό νοημοσύνης εκείνων που μας πληροφόρησαν για συμπαντικούς και εξωσυμπαντικούς θεούς.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Γκρινιάρης

Αρχίζω και γίνομαι ΔελταΤανγκικός μου φαίνεται...

Ας δεχτούμε ότι αφού το λέει ο Ριχάρδος είναι έτσι και ας δούμε λίγο πιο προσεκτικά τι λέει για το 7.
Dawkins έγραψε:Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει θεός, με την ίδια βεβαιότητα που ο Jung «γνωρίζει» ότι υπάρχει.(μετάφραση)
I know there is no God, with the same conviction as Jung "knows" there is one(πρωτότυπο)
Αν και όπως πολύ ορθώς επισημαίνει, το 7 (που υπάρχει μόνο ως συμμετρικό προς το 1 )είναι για λίγους.
Όπως επίσης, έχει ειπωθεί πολλάκις αλλού, δεν έχω κανένα λόγο να αποδείξω τη μη ύπαρξη του οτιδήποτε.
Όποιος έχει κάτι να προτείνει, έχει και την υποχρέωση να το αποδείξει - επιδείξει - υποστηρίξει.

Μέχρι τότε, ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός, με την έννοια που τον παρουσιάζουν οι θρησκείες. Αν με σοφιστείες ονομάζουμε θεό κάτι διαφορετικό ή «μια μεγάλη δύναμη» ή «δε-ξέρω-τι-αλλο» τότε υπάρχει θέμα.
Λέγοντας λοιπόν ότι είμαι άθεος (για τους θεούς που προτείνουν οι θρησκείες με τις οποίες έχω έρθει σε επαφή), νομίζω ότι είμαι 7+ και δεν έχω καμιά υποχρέωση να ψάξω για να το αποδείξω. Ας το αποδείξει ο πιστός του.

Επίσης, η θεωρητική πιθανότητα της ύπαρξης, χωρίς καμία αλληλεπίδραση με το φυσικό περιβάλλον, στην ουσία δε με ενοχλεί καθόλου. Κάτι που υπάρχει, αλλά δεν επηρεάζει σε τίποτα, δε μετριέται, δεν φαίνεται, δεν αντιλαμβάνεται, δεν... δεν... δεν..., στην πράξη δεν υπάρχει.

Οπότε καταλήγοντας, θεωρώντας αυθαίρετη* τη κλίμακα του Dawkins, με ανακηρύσσω άθεο βαθμού 10'.
Όπου η κλίμακα είναι από το 0 εως το 10.
0 αυτός που εκτιμά ότι υπάρχει θεός ενώ με 10 αυτός που εκτιμά ότι δεν υπάρχει θεός.

*Γιατί αφορά την πιθανότητα ύπαρξης του θεού, ενώ η νέα κλίμακα αφορά το πόσο άθεος είμαι.
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αλήθεια είναι πως αν έπρεπε να δηλώσω σε ποιον βαθμό της κλίμακας του Dawkins είμαι, θα δυσκολευόμουν να πω 7.
Το 7 λέει «ξέρω πως δεν υπάρχει θεός». Φαντάζομαι λοιπόν πως αυτό το «ξέρω», θα μου ζητούσαν να το αποδείξω, και φυσικά δεν μπορείς να αποδείξεις την μη ύπαρξη.
Έτσι προτιμώ να λέω «δεν πιστεύω πως υπάρχει θεός».
Βέβαια βαθιά μέσα μου «ξέρω» πως δεν υπάρχει θεός.

Αλλά επειδή ακριβώς μπαίνει στη μέση και η φιλοσοφική έννοια της λέξης «θεός», ξέρετε, αυτά τα «απόλυτο και ασύλληπτο και απρόσιτο και...και... ον», εγώ προσωπικά αποφεύγω να είμαι απόλυτη.
Φυσικά, όπως λέει και ο Γκρινιάρης, ένα τέτοιο ον, που στην ουσία δεν αλληλεπιδρά με τίποτα και δεν με επηρεάζει και σε τίποτα, στην ουσία είναι σαν να μην υπάρχει.
Γι' αυτό, ενώ για πολλά χρόνια δήλωνα απλά "άθρησκη", τελευταία η λέξη "άθεη" με εκφράζει πολύ καλύτερα.
Απλά δυσκολεύομαι ακόμα να φτάσω στον 7ο όροφο :P
Απάντηση