Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Απάντηση

Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Δεν πιστεύω, αλλα τό κρατάω για μένα
8
4%
Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους
84
45%
Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου επιβάλλουν τίποτα (aka θέλω κοσμικό κράτος)
76
41%
Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους!
17
9%
 
Σύνολο ψήφων: 185
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

θα έλεγα ότι είμαι λίγο απ' όλα. Η πικρή αλήθεια όμως πλέον είναι ότι προτιμώ να μ' αφήνουν στην ησυχία μου, ακόμη κι αν τους αφήνω όλους να κοιμούνται. Βέβαια, πρώτιστο μέλημα είναι να έχει η εξάχρονη κόρη μου ανοιχτό μυαλό και να πάρει μόνη της τις όποιες αποφάσεις της, όσο το δυνατόν ανεπηρέαστη (αν και, οφείλω να ομολογίσω, ηδονίζομαι στην ιδέα να μεταφέρω μέσω εκείνης εύστοχες απορίες και παρατηρήσεις στους όποιους θεολόγους της). Από κει και πέρα, όταν βρω πρόσφορο έδαφος, δε χάνω ευκαιρία για συζήτηση, αν και, δυστυχέστατα, οι περισσότεροι είναι κυριολεκτικά βολεμένοι στην ασχετοσύνη τους και προτιμούν να μην το ψάχνουν καθόλου, παραμένοντας κάποιου είδους μερικώς χριστανορθόδοξοι εφησυχασμένοι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους.
Η κοινωνία είναι ένα σύστημα (με όρους φυσικής). Όσο και αν υπάρχει κατοχύρωση δικαιωμάτων, μέσω της δημοκρατίας όλοι επηρεάζουν όλους. Οπότε όσο υπάρχουν φανατικοί οποιουδήποτε δόγματος θα με επηρεάζουν έμμεσα, και γιαυτό προσπαθώ να το αλλάξω αυτό. (Αυτό επεκτείνεται σε όλες τις προεκτάσεις του φανατισμού, συμπεριλαμβανομένης θρησκείας και πολιτικής)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα έπρεπε το αντίστοιχο γκάλοπ να γίνει στους χριστιανορθόδοξους στην Ελλάδα, δηλαδή πόσο χριστιανός είναι ο καθένας και τι αποδέχεται και τι όχι από τα κηρύγματα και τη χριστιανική πίστη. Πιστεύω ότι θα ήταν στο έπακρο ζουμερό. Όπως εξάλλου πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο πως κανένας απολύτως επίσημος ή ανεπίσημος φορέας (εκκλησία, υπουργείο παιδείας κ.λπ.), απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον, τόσα χρόνια δεν ενήργησε ποτέ μα ποτέ κανένα απολύτως γκάλοπ όσον αφορά στο τι πιστεύει ο καθένας. (Ίσως γι' αυτό επίσης κραυγάζουν για ταυτότητες, κάρτες πολίτη, θρησκευτικούς όρκους και όλα τα συναφή)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Off Topic
@tasos_didymoteicho
Θεωρητικά το τι πιστεύει ο καθένας είναι ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να γίνει ένα τέτοιο γκάλοπ. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως, ειδικά αν συμπεριλάμβανε ερωτήσεις που θα μπορούσαν να εξακριβώσουν κατά πόσο πιστεύει ο καθένας από συνήθεια ή αν πράγματι ξέρει τι λέει η θρησκεία του και ακολουθεί το δόγμα πιστά (θα έβγαινε κάτι τέτοιο μάλλον: 3% χριστιανοί ορθόδοξοι, 70% χριστιανοί αιρετικοί και μετά αναποφάσιστοι, άθρησκοι, αλλόθρησκοι άθεοι κλπ : brrr : )..
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Η ιδέα είναι πολύ ωραία!!!
για το ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, νομίζω ότι ισχύει όταν συνδέεις τα δεδομένα με ανθρώπους, όχι αν τα βλέπεις στατιστικά.

(θα γελάσουμε καλά αν υποβάλουμε εκείνο το humorιστικό ερωτηματολόγιο του πόσο καλά γνωρίζετε την παλαιά/καινή διαθήκη...)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Με ορατό τον κίνδυνο να παρεξηγηθούν κάποιοι:
Αγνωστικιστικές Τάσεις!!!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

batcic έγραψε:Με ορατό τον κίνδυνο να παρεξηγηθούν κάποιοι:
Αγνωστικιστικές Τάσεις!!!
Σωστός ;)
korkscrew
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 30 Μαρ 2011 23:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ήθελα να περιοριστεί ο ρόλος της εκκλησίας και της θρησκείας στην πολιτική και κοινωνική ζωή και ασφαλώς και στην εκπαιδευση, αλλα έχω ξεπεράσει προ πολλού το στάδιο που παθιάζομαι ή επιζητώ το να αλλάξω κι άλλους προς τη δική μου φιλοσοφία.

Στις κοινωνίες, όπως διαμορφώνονταν και διαμορφώνονται, οι αδύναμοι και οι αδαείς είναι ο κανόνας και η θρησκεία έρχεται να στηρίξει αυτές τις κατηγορίες, είτε με υπαρκτή συμπαράσταση κάποιες φορές, είτε με παραμύθια της χαλιμάς.

Κοινώς πιστεύω οτι είναι λάθος να γινόμαστε σταυροφόροι της αθεϊας, αν και αυτό είναι καθαρά προσωπική αίσθηση.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους. Και θα εξηγήσω γιατί.
Σαφώς και δεν με ενδιαφέρει τί πιστεύουν οι άλλοι (που στην ουσία με ενδιαφέρει, γιατί αν είναι όλοι αποβλακωμένοι, δεν θα έχω και κανέναν να συναναστραφώ), αλλά δεν μου αρκεί να μην προσπαθούν να μου επιβάλλουν διάφορα. Θα ήθελα να μην προσπαθούν να τα επιβάλλουν σε κανέναν. Συνεπώς κάτι τραγόπαππες, κάτι σεμνοκαυλωμένοι χρυσαυγίτες στο facebook και κάτι blogs τύπου ''Αναβάσεις'' να αφήσουν τα κυρήγματα μίσους και να απευθυνθούν σε ψυχολόγο.
Άβαταρ μέλους
Zee Prime
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011 13:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρότι ψήφισα τη 2η επιλογή, θέλω να πω πως, μέσα μου λειτουργούν και οι 4 επιλογές και ενεργοποιείται κάθε μία, ανάλογα με την περίσταση...
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

"Πίσσα και πούπουλα με φαγουρόσκονη στους κολλημένους!" :lol:
État de siège
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ποιάς έντασης άθεος είστε;
Την πρωτη επιλογη. :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

3, 2, 4 με αυτη τη χρονικη σειρα,δηλαδη φυντανι του 10% τωρα, και μονο πολυ μικρος δημοτικο το 1 με αχαρες συνεπειες

αν το δεις σαν μια προσθετικη βενταλια αντιδρασης σε μια συνεχη ροη (εκθεση στην ελλαδα)
γραμμικη η σχεση

χρειαζομαι και 5 σε περιστασεις εξαρσης με τριβη του κρατικου ή εργασιακου χωρου
υποχωρω στο 3 οταν συναντω περιστασεις πιό άσχημες
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Γιώργος97
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιουν 2016 12:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγω ειμαι της λογικης να δωσω ενα "πατημα" στον αλλον να το ψαξει λιγο περι της θρησκείας
Απάντηση