Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Απάντηση

Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Δεν πιστεύω, αλλα τό κρατάω για μένα
8
4%
Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους
84
45%
Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου επιβάλλουν τίποτα (aka θέλω κοσμικό κράτος)
76
41%
Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους!
17
9%
 
Σύνολο ψήφων: 185
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Επειδή έχουν μαζευτεί εδώ λογιών-λογιών φυντάνια, για να δούμε τι θέλει ο καθένας...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Σαφώς και "θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους".
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Έχω δηλώσει άθεος κατηγορίας 7 και προσπαθώ να ανεβάσω και άλλους εδώ πάνω αλλά… αντιστέκονται :( !!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δύσκολη επιλογή.Κατά καιρούς έχω βρεθεί σε όλες τις παραπάνω επιλογές.Ψηφίζω την τρίτη αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Έβαλα την τρίτη επιλογή γιατί θεωρώ βασικό πρόβλημα το μη διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας και γιατί θεωρώ αυτονόητη την ελευθερία να πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει. Πάντως μέσα από τα κείμενα μου και συζητήσεις προσπαθώ να κάνω τους σνθρώπους να ξανασκεφτούν την πίστη τους...Οπότε θα έλεγα ότι οι επιλογές 2 δεν αποκλείουν η μία την άλλη.. :think:
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Διάλεξα την πρώτη επιλογή αν και δεν είναι η ακριβέστερη. Καλώς ή κακώς είμαι πάρα πολύ ισχυρογνώμων και ξερικέφαλη για να μπορέσει κάποιος να μου επιβάλλει κάτι. Και αν το προσπαθεί τότε απορρίπτω αυτόν τον κάποιον απλά και χωρίς πολλές εξηγήσεις. Αν μου τις ζητήσει σαφώς και θα του εξηγήσω. Δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω την γνώμη κανενός παρά μόνο να συνεχίσω την ζωή μου αντιμετωπίζοντας πιο δύσκολα προβλήματα από αυτό της θρησκείας. Ξέρω πολύ καλά γιατί πιστεύω ότι πιστεύω και δεν μου καιγεται καρφάκι να φτιαξω την σκέψη ανθρώπων που έχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να αναπτύξουν την σκέψη τους και απλά ταμπουρώνονται σε μια θρησκεία. Θεωρώ την αθεΪα σαν την φυσική συνέπεια της ύπαρξης κριτικής αντίληψης και όχι την διαφορά που με κάνει πιο έξυπνη. Αν κάποιος θέλει να συζητήσει μαζί μου χωρίς να θέλει ο ένας να πάρει στο στρατόπεδό του τον άλλον εννοείται και θα συζητήσω και θα το ευχαριστηθώ πάρα πολύ. Και αν κάποιος με απορρίπτει λόγω των πεποιθήσεων μου τι να κάνουμε... τα κουβαδάκια μου και σε άλλη παραλία. Σίγουρα δεν θα ήθελα για φίλο/η ή για σύντροφο κάποιον που απορρίπτει με αυτή την λογική. Θα βαριόμουνα την όλη φασιστική νοοτροπία!Τα μόνα άτομα στα οποία θέλω να δώσω την επιλογή να διαλέξουν αν θα πιστεύουν σε μια θρησκεία ή αν θα είναι άθεοι είναι τα παιδιά μου. Και αυτά ακόμα αν κάποια μέρα μου πούνε ότι πιστεύουν σε κάποια θρησκεία δεν θα προσπαθήσω να τους αλλάξω τα μυαλά(εκτός και αν είναι καμιά τρελή αίρεση και κινδυνεύει η σωματική τους ακεραιότητα) ο καθένας, από ενα σημείο και μετά, έχει ευθύνη μόνο απέναντι στον εαυτό του.
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ntoreMy έγραψε:...Δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω την γνώμη κανενός παρά μόνο να συνεχίσω την ζωή μου αντιμετωπίζοντας πιο δύσκολα προβλήματα από αυτό της θρησκείας...
Να σου το πω ως οικονομολόγος: Αν η εκκλησία* (...που πρεσβεύει την ακτημοσύνη...) φορολογείτο όπως κάθε άλλο νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου, βάσει εσόδων και περιουσίας, η φορολογία του μέσου έλληνα θα έπεφτε κατά μέσο όρο 1000** ευρώ ετησίως. Χμμμ, πιό δύσκολο από το μεταφυσικό του θέματος... :think:

Δες και εδώ :http://attackofthequasars.wordpress.com ... -up-busta/

Ξέρεις ότι σε κλέβουν αυτή την στιγμή. Πως το δέχεσαι;

CDT

* Εκκλησία της Ελλάδος, βαστάζοι του Οικουμενικού, Μονές, μετόχια του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων, και άλλες θυγατρικές εξ ων ουκ έστιν αριθμός
** Το 1000 δεν είναι εμπεριστατωμένο, είναι food for thought.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Tα λεφτά δεν είναι τόσο πολύ σημαντικά για μένα. Ειλικρινά είμαι της άποψης ότι αν κάνεις και τους δώσεις παραπάνω σημασία από αυτή που τους αξίζει την έχεις βάψει! Βέβαια μιλάω και εκ του ασφαλούς. Πλούσια δεν είμαι αλλά όταν θέλω κάτι δουλεύω και το κάνω και αν πρέπει να δουλέψω πολύ, δουλεύω χωρίς σταματημό και όποιος με ξέρει από εδω μέσα γνωρίζει ότι αυτό είναι αλήθεια. Φροντίζω πάντα να έχω τόσα ώστε να πληρώνω τα πάγια έξοδα ενός διαμερίσματος και να φροντίζω και τις μικρές μου ιδιοτροπίες.(όχι ότι θα με χάλαγε ένα ταξιδάκι στο Μπουένος Άϊρες) Άλλα θεωρώ σοβαρά προβλήματα. Κοινωνικού περιεχομένου κυρίως τα οποία με ακουμπάνε προσωπικά και δεν βλέπω να φεύγουνε από την πλάτη μου με τίποτα. Κυριότερο πρόβλημα που στρογγυλοκάθεται στο μυαλό μου είναι το πολιτικό καθεστώς στο οποίο ζω και βλέπω να μου καταστρέφει την πρόσβαση σε παιδεία, υγεία και πληροφόρηση και μετά το προσωπικό θέμα του να είσαι 26 χρονών και να βλέπεις ότι είσαι η μέση του τέλους και μάλλον τα παιδιά σου θα ακουμπάνε το τέλος... Άλλο θέμα είναι ότι όταν δεν δέχεσαι να γίνεις λαμόγιο, ρατσιστής, κόλακας ή το χαρωπό αρκούδι που θα κάνει όλο τον κόσμο να γελάει γιατί είναι γελοίο, σε χαρακτηρίζουνε ως σνομπ και μένεις πίσω όσο σκληρά και να προσπαθήσεις για κάτι. Άσε που όταν είσαι γυναίκα έχεις και άλλα παρελκόμενα τα οποία καταντάνε πραγματική αηδία!!! Τα λεφτά ας τα πάρουνε να τα κάνουνε σουβλάκια, να τα φάνε και να πρηστούνε! Όσα λεφτά και να έχει κάποιος δεν αγοράζει αναμνήσεις και παιδεία τα οποία είναι και το μόνο που στ΄αλήθεια έχει κάποιος.
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Θα διαφωνήσω. Με τα λεφτά μπορείς να έχεις και καλύτερες αναμνήσεις (π.χ ταξίδάκια στο Μπουένος Άϊρες :D ) και καλύτερη υγεία, παιδεία, πληροφόρηση. Αρκεί να τα χειριστείς σωστά.

Σύμφωνα με ένα ντοκιμαντέρ του TVXS.gr, το ελληνικό κράτος χάνει λόγω της εκκλησιαστικής φοροαπαλλαγής 4.000.000.000 € ανά έτος (με τους πιο μετριοπαθείς υπολογισμούς) ... Η φιλανθρωπική εκκλησία λοιπόν στερεί 4 δις από τους πιστούς της, τα οποία (σύμφωνα με το ντοκιμαντέρ) αντιστοιχούν στη δημιουργία 1.000 νέων σχολείων ή 40 πλήρως εξοπλισμένων νοσοκομείων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σίσυφος την 16 Μάιος 2009 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

στην αρχή ήμουν κάτι σαν την πρώτη επιλογή. Δεν πιστεύω αλλα δεν με ένοιαζε να το πώ στους άλλους. Αλλά σιγα σιγά η θρησκεία αρχισε να αναφέρετε πιο συχνά με τες φίλες μου, και μια βλακεία με το γάμο μιας φίλης μου με έκανε να αρχίσς να μισώ τους πολύ κολλημένους
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφος έγραψε:Θα διαφωνήσω. Με τα λεφτά μπορείς να έχεις και καλύτερες αναμνήσεις (π.χ ταξίδάκια στο Μπουένος Άϊρες :D ) και καλύτερη υγεία, παιδεία, πληροφόρηση. Αρκεί να τα χειριστείς σωστά.
Aκριβώς Σίσυφε. Γι αυτά δεν χρειάζεσαι και πάρα πολλά λεφτά. Η παιδεία... δυστυχώς δεν μπορείς να μην στείλεις το παιδί σου στο σχολείο. Είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό.(εκτός και αν το βγάλεις Αιμίλιο ;) ) Σχετικά με την πληροφόρηση δεν αναφέρομαι σε αυτήν που μπορείς να αγοράσεις αλλά σε όλα όσα δεν αφήνουν να ακουστούν και να αναπτυχθούν και ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι αρκετά θαρραλέοι και επίμονοι! Τώρα για την υγεία ευτυχώς δεν έχω βιώσει κατάσταση εκτάκτου ανάγκης όπου να χρειάζονται πολλά πολλά λεφτά. Αλλά ακόμα κι αυτές αντιμετωπίζονται με καποια ιδιωτική ασφάλιση πιστεύω, και με σχετικά μικρό κόστος. Το να πάω στο Μπουένος Άιρες δεν θα μου δημιουργήσει τις αναμνήσεις. Αλλά το να ακούσω Piazzolla σε κάποιο στενό και να δω να χορεύουν στο λιμάνι κλπ ναι! Σύμφωνοι τα λεφτά είναι κάτι που σου ανοίγει πολλές πόρτες αλλά αν χάσεις το νόημα και αρχίσεις να προβληματίζεσαι γι αυτά θα κατσουφιάζεις και δεν θα χαμογελάς...δεν είμαι καλή στο να εκφράζω το τι αισθάνομαι γι αυτό θα στο περιγράψω κάπως ατσούμπαλα. Την ημέρα που θα ξυπνήσω και δεν θα χαμογελάσω επειδή μου λείπουνε λεφτά θα έχω χάσει ένα πολύ αγαπητό κομμάτι μου και δεν το θέλω. Στη τελική να σου πω, πληρώνω ένα αρκετά καλό ποσό στην σχολή χορού για να προετοιμαστώ για την Αργεντινή. Θα πάω κάποτε ίσως. Μέχρι τότε όμως είμαι σίγουρη ότι θα βρίσκουν τρόπους να μου ρουφάνε το αίμα διάφοροι. Σήμερα έχει όνομα Εκκλησία αύριο μπορεί να έχει όνομα Βαγγελιώ κλπ.Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι το γεγονός ότι δεν θέλει κανείς να επιλέξει κάποιον που δεν θέλει να του πιει το αίμα.
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω παλι πισσα και πουπουλα.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Ψήφισα το δεύτερο.
Επειδή κι εγώ παλιότερα ήμουν ένθεος, και μέσω του διαβάσματος, του διαλόγου και της έρευνας κατάφερα να απαλλαγώ απ' τη μεταφυσική, νομίζω ότι αρκετοί συνάνθρωποί μας μπορούν να κάνουν το ίδιο εάν τους δοθούν τα κατάλληλα ερεθίσματα.

Πάντα βέβαια με την προϋπόθεση της νηφάλιας συζήτησης χωρίς φανατισμούς. Επίσης δεν ανοίγω ποτέ συζητήσεις με άτομα τα οποία δεν επιθυμούν να κουβεντιάσουν τα συγκεκριμένα θέματα. Εξαίρεση αποτελούν οι περιπτώσεις όπου η θρησκεία καταπατά τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι εγώ το δεύτερο ψήφισα, σκέφτομαι έτσι περισσότερο επειδή με εκνευρίζουν κάτι κουλά που λένε οι περισσότεροι και ο τρόπος που εκφράζονται για αλλόθρησκους και άθεους, καθώς και η στενομυαλία τους, και το γεγονός πως μυούν σε μια θρησκεία τα παιδιά και τους κάνουν πλύση εγκεφάλου, στα μυαλά τους οφείλεται η θρησκευτική κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα σήμερα (θρησκευτικό κράτος)-αλλά και σ'ολόκληρο τον κόσμο γενικότερα, παρά το ότι νοιάζομαι γι'αυτούς (για κάποιους ενδιαφέρομαι, πχ. συγγενείς κτλ αλλά δεν κάνω τέτοιες συζητήσεις μαζί τους) :P

Αλλά, εδώ να προσθέσω πως με εκνευρίζουν και κάτι ηλίθια-κατά τη γνώμη μου- παιδιά. Κι εγώ ανήλικη είμαι, τι παραπάνω έχω δηλαδή απ' αυτά, απλά προσπάθησα να δω τα πράγματα κάπως πιο unbiased (δεν ξέρω πως να το πω στα ελληνικά), να φιλτράρω αυτά που μου έχουν πει κατά καιρούς διάφοροι και διάφορες. Ωστόσο, πρόσφατα μια κοπέλα που γνώριζα (και απ΄όσο ξέρω είναι θρήσκα με αρκετά συντηρητικές απόψεις περί θρησκείας) προσπάθησε να με "ταπώσει" με το πιο άθλιο, το πιο αισχρό, το πιο παράλογο, απεχθές, και κούφιο επιχείρημα που έχει εφεύρει ο χριστιανικός νους:
"Η επιστήμη μας λέει ΠΩΣ έγιναν τα πράγματα, ενώ η θρησκεία ΠΟΙΟΣ τα έφτιαξε". Μου ήρθε να βρίσω, είναι κατά λέξη ένα απόσπασμα από το βιβλίο θρησκευτικών της Α'Γυμνασίου (παρ'όλο που η κοπέλα είναι σαν κι εμένα, Α'Λυκείου) και πολύ κλασσικό "επιχείρημα", με το οποίο κάνουν (ή προσπαθούν να κάνουν) πραγματική πλύση εγκεφάλου σε όλους. Και ναι, η κοπέλα με εκνεύρισε επειδή δεν το στήριξε καν, το είπε επειδή έτσι το έμαθε, χωρίς να σκεφτεί.



Ναι, θέλω να τους κάνω όλους να ξανασκεφτούν, έστω να προσπαθήσουν, αλλιώς, στην πυρά. xD
Ντροπιάζουν το ανθρώπινο είδος. Ιδίως οι θρησκευόμενοι προσωπικών θεών. Ιδίως οι χριστιανοί, που τους βλέπω και τους ακούω κάθε μέρα.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Eγώ θα έλεγα ότι ανήκω περισσότερο στην 3η κατηγορία, αλλά χωρίς να ντρέπομαι να πω την άποψή μου άμα το φέρει η συζήτηση. Η μονη ίσως διαφορά είναι ότι ανάλογα με τον συνομιλητή μου, δεν αυτοχαρακτηρίζομαι ανοικτά σαν άθεος, γιατί ξέρω ότι η λέξη βαρύνεται με πολλές προκαταλήψεις.

Βεβαια, αναλογίζομαι ότι ένας απο τους καλύτερους τρόπους να φτάσουμε στο κοσμικό κράτος είναι να υπάρχουν περισσότεροι άθεοι οπότε δεν είμαι απολυτος στην κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

2η επιλογή, σαφώς!
Βέβαια, από την κατάταξη της wikipedia με εκφράζει περισσότερο η Freethought (:a philosophical viewpoint that holds that beliefs should be formed on the basis of science, logic, and reason, and should not be influenced by authority, tradition, or any other dogma. The cognitive application of freethought is known as freethinking, and practitioners of freethought are known as freethinkers) θέση, αλλά είμαι σαφώς κατά των θρησκειών, των θεών και των διαβόλων. Αν και οι τελευταίοι έχουν περισσότερο ενδιαφέρον... ;)

Έχω γράψει και αλλού (στο περί ορισμού ΘΕΜΑ), ότι ο χαρακτηρισμός ''άθεος'' δεν με εκφράζει, γιατί π.χ. άθεο ή άπιστο μπορεί να αποκαλέσει ένας Μουσουλμάνος έναν Χριστιανό κ.ο.κ.

Όπως λέει και ο Penn Jillette:
I believe that there is no God. I'm beyond atheism. Atheism is not believing in God. Not believing in God is easy -- you can't prove a negative, so there's no work to do. You can't prove that there isn't an elephant inside the trunk of my car. You sure? How about now? Maybe he was just hiding before. Check again. Did I mention that my personal heartfelt definition of the word "elephant" includes mystery, order, goodness, love and a spare tire?

There Is No God : NPR (17 May 2009)

http://www.npr.org/templates/story/stor ... Id=5015557

http://snipurl.com/i6cij
Στη διάκριση ''Weak and strong atheism'', είμαι και πάλι υπέρ του strong atheism
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Ψηφίζω το 3: εκκοσμικευμένη κοινωνία, όπου ο καθένας θα πιστεύει ανενόχλητα ό,τι θέλει (και τα μυαλά στα κάγκελα). Αλλά κάποιες -λίγες- φορές κατρακυλάω στο 4: "πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους" (είναι μερικές φορές που δεν σε αφήνουν, ρε παιδί μου, να ... αγιάσεις)
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Μόλις είδα στην δημοσίευση του JustAnotherGoneOff το βίντεο με τον Richard Dawkins ότι είναι Freethinker και, πολύ μου άρεσε! ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Astron έγραψε:Ψήφισα το δεύτερο.
Επειδή κι εγώ παλιότερα ήμουν ένθεος, και μέσω του διαβάσματος, του διαλόγου και της έρευνας κατάφερα να απαλλαγώ απ' τη μεταφυσική, νομίζω ότι αρκετοί συνάνθρωποί μας μπορούν να κάνουν το ίδιο εάν τους δοθούν τα κατάλληλα ερεθίσματα.

Πάντα βέβαια με την προϋπόθεση της νηφάλιας συζήτησης χωρίς φανατισμούς. Επίσης δεν ανοίγω ποτέ συζητήσεις με άτομα τα οποία δεν επιθυμούν να κουβεντιάσουν τα συγκεκριμένα θέματα. Εξαίρεση αποτελούν οι περιπτώσεις όπου η θρησκεία καταπατά τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Το αυτόν ακριβώς κι εγώ (με αλλαγή στο γένος από αρσενικό σε θηλυκό :mrgreen: ).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Λουκρητία έγραψε:Ναι, θέλω να τους κάνω όλους να ξανασκεφτούν, έστω να προσπαθήσουν, αλλιώς, στην πυρά. xD
Ντροπιάζουν το ανθρώπινο είδος. Ιδίως οι θρησκευόμενοι προσωπικών θεών. Ιδίως οι χριστιανοί, που τους βλέπω και τους ακούω κάθε μέρα.
Λουκρητία, νομίζω ότι όταν τελειώσεις το σχολείο και πάψεις να είσαι υποχρεωμένη να τα υφίστασαι και να τα ανέχεσαι κάθε μέρα, θα χαλαρώσεις λίγο. Γενικά όταν καταπιεζόμαστε φυσικό είναι να τα παίρνουμε στο κρανίο. Μόλις μπορέσεις να κάνεις τη ζωή σου όπως την θέλεις εσύ, θα μπει και το θέμα αυτό σε δεύτερη μοίρα. (έτσι νομίζω τουλάχιστον από προσωπική πείρα).

Αν ζούσες στο Ιράν, βέβαια, θα ήταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα! :?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση