Θα πατούσατε τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας;

Θα πατούσατε εικόνες του Χριστού, εάν σας το ζητούσε κάποιος χριστιανός ως απόδειξη ότι είστε άθεος;

Ναι
47
44%
Όχι
57
53%
Δεν ξέρω
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 108
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν θα τις πατούσα, θα έκανα κάτι καλύτερο, θα τις πετούσα. Να φαίνονται καλά, σε διαφανή πλαστική σακούλα δίπλα στον σκουπιδοτενεκέ (που συνήθως είναι φίσκα εδώ στην Θεσ/νίκη) και θα την έστηνα απέναντι να γράφω βίντεο τις αντιδράσεις. 8-)
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

RaspK έγραψε:Rictor, δεν είπε ότι είσαι βλάκας... :facepalm:
Το ξέρω. Τον είπα εγώ όμως.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Κακώς και να μην επαναληφθεί.
It is by will alone I set my mind in motion.
Jocaste
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Δεκ 2011 11:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν και δεν πιστεύω στην ύπαρξη ούτε του Χριστού ούτε της Παναγίας, δε νομίζω ότι θα το έκανα ποτέ. Θεωρώ αυτή την κίνηση γελοία και παιδιάστικη και ακόμη θα αναρωτιόμουν για το ποιόν αυτουνού του χριστιανού που μου την έθεσε. :|
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Jocaste έγραψε:Αν και δεν πιστεύω στην ύπαρξη ούτε του Χριστού ούτε της Παναγίας, δε νομίζω ότι θα το έκανα ποτέ. Θεωρώ αυτή την κίνηση γελοία και παιδιάστικη και ακόμη θα αναρωτιόμουν για το ποιόν αυτουνού του χριστιανού που μου την έθεσε. :|
Άλλος ένας συνεσταλμένος αγνωστικιστής. Καλώς ήρθες.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor Άλλος ένας συνεσταλμένος λογικος αγνωστικιστής.
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Όποιος καταστρέφει εικόνες είναι εξίσου προβληματικός με εκείνους που τις προσκυνάνε......


Ps: η μόνη περίπτωση που θα συμφωνούσα στην καταστροφή μιας εικόνας είναι αν ήταν κακόγουστη κακοτεχνία ..... (τότε επιβάλλεται :mrgreen: )
État de siège
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:
Jocaste έγραψε:Αν και δεν πιστεύω στην ύπαρξη ούτε του Χριστού ούτε της Παναγίας, δε νομίζω ότι θα το έκανα ποτέ. Θεωρώ αυτή την κίνηση γελοία και παιδιάστικη και ακόμη θα αναρωτιόμουν για το ποιόν αυτουνού του χριστιανού που μου την έθεσε. :|
Άλλος ένας συνεσταλμένος αγνωστικιστής. Καλώς ήρθες.
Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς με ποιον ακριβώς τρόπο μπορεί να εξαχθεί το συμπέρασμα του Rictor από τη φράση της Jocaste;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Disclaimer: Απαντώ συνοπτικά με βάση όσα θυμάμαι από την συζήτηση που έγινε και κάτι μήνες πριν. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Ο Rictor, αν θυμάμαι καλά, νομίζει ότι όσοι απαντούν όχι στο ερώτημα που έθεσε - και πολύ περισσότερο όσοι βρίσκουν την πράξη αυτή (το πάτημα της εικόνας) γελοία/ανούσια/κλπ - είτε έχουν κάποια κατάλοιπα σεβασμού προς τις εικόνες, είτε δεν είναι αρκετά μαχητικοί άθεοι. Επιπλέον, βλέποντας ότι η Jocaste δεν δηλώνει ευθέως άθεη, αλλά δηλώνει ότι δεν πιστεύει σε χριστοπαναγίες, μπορώ να καταλάβω το πώς ο Rictor έφτασε σε αυτό το (εσφαλμένο κτγμ) συμπέρασμα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ευχαριστώ, Τεμπελόσκυλο. Πρόκειται, λοιπόν, για εφαρμογή μιας εσφαλμένης υπόθεσης, σε συνδυασμό με παρερμηνεία των λόγων της Jocaste.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Για να διορθώσω το Τεμπελόσκυλο, η άποψή μου είναι πως όσοι δεν θα πατούσανε την εικόνα είναι άθεοι μαϊμού. Εντάξει, δεν αμφισβητώ το έργο που προσφέρουν κάποιοι στην κοινότητα, ούτε τον ενδεχόμενο μαχητισμό τους, απλά αυτή είναι η γνώμη μου για τις ενδώτερες ανησυχίες τους.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Για να διορθώσω το Τεμπελόσκυλο, η άποψή μου είναι πως όσοι δεν θα πατούσανε την εικόνα είναι άθεοι μαϊμού.
Σορι, αλλα η αποψη σου ειναι εσφαλμενη.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

εντελως τσίπης τύπος - μα καλά πόσο κανουν αυτές οι εικόνες?

ψηφισα όχι,
για να πειστεί ακόμα πιο σίγουρα θα του πρότεινα να τη καταστρέψω με κάποιον τρόπο

να την κομμάτιαζα με τσεκούρι
να τη αλλοίωνα με μαρκαδόρους και χρώματα
να την κατούραγα
να την έκαιγα [classic]

ή κάποιον συνδυασμό των παραπάνω

οχι , να μάθει να μη λέει μαλακίες

ρικτορ, ποιού έτους τοξότης είσαι?

ΥΓ:
Δεν θα τις πατούσα, θα έκανα κάτι καλύτερο, θα τις πετούσα. Να φαίνονται καλά, σε διαφανή πλαστική σακούλα δίπλα στον σκουπιδοτενεκέ (που συνήθως είναι φίσκα εδώ στην Θεσ/νίκη) και θα την έστηνα απέναντι να γράφω βίντεο τις αντιδράσεις.
κα-τα-πλη-κτι-κη ιδέα egor!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Off Topic
Δεν είμαι τοξότης, παρθένος είμαι.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
ExReligiousSheep
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Μάιος 2011 22:13
Όνομα Ιστότοπου: -

συγγνωμη πατηθηκε καταλαθως εντελως το ''οχι'' μετρηστε ενα παραπανω ''ναι'' :?
Αν δεν μπορείτε να εφαρμόσετε αυτα που διδάσκετε τουλάχιστον έχετε την αξιοπρέπεια να διδάσκετε αυτα που εφαρμόζετε!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Για να διορθώσω το Τεμπελόσκυλο, η άποψή μου είναι πως όσοι δεν θα πατούσανε την εικόνα είναι άθεοι μαϊμού. Εντάξει, δεν αμφισβητώ το έργο που προσφέρουν κάποιοι στην κοινότητα, ούτε τον ενδεχόμενο μαχητισμό τους, απλά αυτή είναι η γνώμη μου για τις ενδώτερες ανησυχίες τους.
Κοίτα, εφόσον επιζητούμε την αποφυγή του εκάστοτε "No True Scotsman," προκύπτει άμεσα η ανάγκη του ορισμού λέξεων όπως «άθεος» — οπότε, εάν "true" άθεος είναι κάποιος που δεν έχει ως χαρακτηριστικό του την πίστη στην ύπαρξη θεών, η επιπροσθήκη του χαρακτηριστικού να μην έχει αντίρρηση στο να πατήσει κάποιο εικόνισμα υπό οιεσδήποτε συνθήκες είναι, η αλήθεια να λέγεται, μάλλον περίπτωση "No True Scotsman."

Από την άλλη, δε βρίσκω κάτι περίεργο στο γεγονός ότι «άθεοι μαϊμού» όντως πιθανότερον είναι να είχαν αντιρρήσεις!

Το κυριότερο είναι ότι οι «ανησυχίες» δεν είναι υποχρεωτικά πράγματι τέτοιες. Σε πολλούς είναι κάτι τελείως διαφορετικό...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
sorry rictor σε πέρασα για το spylab. είπα και γω! :P
τελικά την πάτησες την εικόνα?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Λοιπόν, παραμονή χρ/νων, βρίσκομαι στο πατρικό του κολλητού μου και τακτοποιούμε διάφορα τρόφιμα.
ξαφνικά, βλέπουμε στην είσοδο, στην εξώπορτα, αφημένο έναν καθρέφτη που στο κέντρο του είχε ξύλινο σκαλιστό το πρόσωπο του χριστού.
πώς διάλολο βρέθηκε, γιαχωβάδες (ορ σάμθιν') το άφησαν?
το μυστήριο λύθηκε αμέσως: ήταν δώρο στην απέναντι ημίτρελη γειτόνισσα η οποία
"τι να το κάνω? πάρτε το εσείς".
μέχρι εδώ καλά.
Το μεγάλο σοκ ήταν η οδηγία του νεοδημοκράτη και χριστιανορθόδοξου πατέρα του κολλητού μου να την πετάξω στα σκουπίδια!!
μα....
Ακόμα και ο αδερφός μου (ίδια μυαλά με εμένα) απόρησε και εξεπλάγη.
Μια ιδέα ήταν να την δίναμε στο σόι μας στη βέροια
( πολύ θρησκόληπτοι, θα κάνανε τούμπες από τη χαρά τους!! )
αλλά δεν ήθελα.
κι έτσι, αυτό το ως άνω περιγραφηθέν έργο τέχνης, πετάχτηκε στα σκουπίδια.
Δυστυχώς, δεν το κατέστρεψα πρώτα, ώστε να μην επαναχρησιμοποιηθεί, όπως είχα κάνει με 2 καινές διαθήκες πριν τις ανακυκλώσω.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

χαχαχαχαχα

:text-goodpost:
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:χαχαχαχαχα

:text-goodpost:
Γι' αυτό λέω κι εγώ... :facepalm: :facepalm: :facepalm:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση