Θα πατούσατε τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας;

Θα πατούσατε εικόνες του Χριστού, εάν σας το ζητούσε κάποιος χριστιανός ως απόδειξη ότι είστε άθεος;

Ναι
47
44%
Όχι
57
53%
Δεν ξέρω
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 108
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τσουρεκια

θεσσαλονικιοτικα με μερεντα πολυ ωραια ειναι οσοι περασετε απο την πολη μας να παρετε να γλυκαθειτε αλλα να εχετε και νερο μαζι σας

το μονο που μπορω να πω σε αυτο το θεμα ολα τα αλλα τα ειπατε αλλα μαλον δε το καταλαβε κανεις

δεν ειναι ειρωνια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ARISTOS RULEZ !!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συμφωνήσω απόλυτα.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

vesid έγραψε:Με μια κουβέντα ξεμπερδεύεις...
..και χωρίς αυτήν, επίσης ξεμπερδεύω. :P
Off Topic
Αρίστο πιάσε δύο και για μένα! Από τον Τερκενλή, με κρέμα κάστανο και σοκολάτα παρακαλώ!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Ααααα, τα 'μαθες και τα καλά του τερκενλή (και μάλιστα με το κάστανο)! Εμ βέβαια, πού να βρείτε εσείς οι νότιοι τέτοιες λιχουδιές, γι' αυτό και σας αφήνουν ανεξίτηλα σημάδια. Βέβαια εδώ που είμαι πλέον, μου λείπουν πιο πολύ κι από σας. Anyway, απ' την άλλη αυτό είναι καλό το ότι λείπουν, για τον έλεγχο του βάρους (θα κοροϊδεύει πάλι ο τράι).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Μια απ τις πολλές πρόσφατα παρελθούσες δραστηριότητές μου (εκτός απ το να ...διαπληκτίζομαι μαζί σου) ήταν κι αυτή του παγωτατζή , ζαχαροπλάστη, παράγωγη μπουγάτσας Θεσ/κης - Κουρού- Κρουασάν και τέτοια ωραία επί 20ετιαν παρακαλώ.
Όποτε ξέρω τη.... μάχη που δίνεις... Βόρειε..... και σε δικαιολογώ!
(Προσοχή η αύξηση του σακχάρου στο αίμα σε κάνει …επιθετικό!) : brrr :
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Έχουμε κι εδώ Τερκενλή. Και Χατζή. Αλλά, βρε παιδί μου, όταν τρως τα γλυκά τους στη Σαλονίκη, έχουν άλλη γεύση.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
AoratiMelani έγραψε:μα το Θεό! σας το ορκίζομαι στην εικόνα που πατάω! :lol: :lol: :lol: :lol: )
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα


Το προτείνω σαν επίσημο όρκο της ένωσης
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αντε ανοιξτε θεμα για τα γλυκα και γενικα για φαι για να μην χαλαμε τα αλλα τοπικ

χαλαω γενικα τα τοπικ εγω

δε ξερω πως αλλα βγαινω εκτος θεματος

μελανη μου οντος ξερεις να τρως καλα γλυκα :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Με λύπη διαπιστώνω ότι και αυτό το τόπικ έχει μετατραπεί σε καφενείο και με τις ευλογίες των συντονιστών...
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Οταν ένα τόπικ είναι στο πικ, συνήθως οι συντονιστές επεμβαίνουν να προειδοποιήσουν.
Πιο χαλαρή είναι η αντιμετώπιση όταν α) Το θέμα έχει συζητηθεί στον υπέρτατο βαθμό και έχει εξαντληθεί, και β) οταν υπάρχει ένταση ή παρεξηγήσεις, οπότε το χιούμορ και το οφφ-τοπικ εκτονώνουν την κατάσταση.
Το συγκεκριμένο τόπικ μάλλον έκανε τον κύκλο του, και τώρα ας πούμε ότι ..."κάνουμε το χαλαρωτικό τσιγάρο μετά το σεξ".
Βέβαια υπάρχει και το αντεπιχείρημα της επιθυμίας "καθαρότητας" των τόπικ από "θόρυβο". Οκ...
Το forum μας από την φύση του δεν θέλει να βάζει τα αυστηρά όρια που βάζουν άλλα fora. Αυτό βέβαια προϋποθέτει και την αντίστοιχη κατανόηση από την πλευρά των χρηστών.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Σωστά αυτά που λες, όμως το φόρουμ δεν πρέπει να θεωρείται ότι ανήκει σε ένα παρεάκι. Νέοι χρήστες μπαίνουν και μπορεί να θέλουν να συμμετέχουν, επομένως η συζήτηση δεν κλείνει και δεν ολοκληρώνεται ποτέ. Δεν χρειάζεται να αναφέρω τα συναισθήματα που νιώθει κάποιος καινούργιος, μόλις βλέπει τα εν λόγω μηνύματα. Υπάρχουν και τα chatrooms, εν τέλει ή ειδικά τόπικ-καφενεία.
Αυτά από μένα.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Ggentleman
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011 10:34
Όνομα Ιστότοπου: -forum.atheia.gr

έθεσες το ερώτημα βλακωδώς.

καί να θέλει κάποιος να αναρτήσει μία πρέπουσα
απάντηση,τον αποτρέπει,η θέση καθ αυτή όπως ετέθει.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Ggentleman έγραψε:έθεσες το ερώτημα βλακωδώς.

καί να θέλει κάποιος να αναρτήσει μία πρέπουσα
απάντηση,τον αποτρέπει,η θέση καθ αυτή όπως ετέθει.
Ξέρεις κάτι; Εγώ νομίζω ότι ο βλάκας της υπόθεσης είσαι εσύ. 8-)
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor, δεν είπε ότι είσαι βλάκας... :facepalm:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Θα πατούσατε εικόνες του Χριστού, εάν σας το ζητούσε κάποιος χριστιανός ως απόδειξη ότι είστε άθεος;
Θα πατούσα χάμω τον χριστιανό :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε: [Αν κάποιος πιστός Χριστιανός Ορθόδοξος μου ζητούσε να πατήσω μια εικόνα για να του αποδείξω ότι είμαι άθεος, θα έκανα το εξής:
Θα του έλεγα: "Ευχαρίστως να την πατήσω. Τώρα θα δεις πόσο άθεος είμαι!"
Μερικά χρόνια αργότερα,Ως αρχιεπίσκοπος:
- κατά τη συμβουλή του Ιησού:
θα επεδίωκα πλήρη και οριστικό διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας.
Τότε, και μόνο τότε, θα επικοινωνούσα πάλι με αυτόν που μου ζήτησε αρχικά να πατήσω την εικόνα, και θα του έλεγα την αλήθεια:
ΟΤΙ ΩΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΕ ΧΡΙΣΜΑ ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΑΛΕΙΨΩ ΜΕ ΕΚΧΕΙΛΙΣΜΑ ΕΝΘΕΟΓΕΝΟΥΣ ΚΑΝΝΑΒΕΩΣ
και ετσι θα αυξανα τους χριστιανους με το ρωσικο κολπο
και θα εξηγαγα καλαματιανα σιγαρετα με σταμπα τον τζεζους
διοτι με εχει κυριεσει ενα πνευμα τζαμαικανο
και χρειαζομαι εξορκισμο

επομενως το οτι θα παταγα την εικονα, θα τις εβαζα φωτια, θα κομματιαζα τον πιστο, θα εψηνα τα κομματια του και θα ταιζα αδεσποτα σκυλια

δεν θα γινοταν αν ημουν αθεος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε: Αν ο άλλος είναι τόσο κολλημένος που θέλει τέτοιου είδους αποδείξεις για το τι είμαι και τι δεν είμαι, τότε δεν αξίζει την προσοχή μου και δεν ενδιαφέρομαι να τον πείσω για ο,τιδήποτε.
ομορφη επιτομη περιληψη του κεφαλαιου Ζησε Ελλαδα!
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε: Εμένα κάποτε μου είχε ζητήσει μια τύπισσα να πω "ο Θεός είναι μαλάκας" ώστε να συνεχιστεί η κουβεντα
εγω ειπα οτι ενεργουσα εντερικα στο ανοικτο στομα του ιησου καθως τον σοδομιζε ο μωαμεθ και η Μαιρη, δεμενη πισθαγκωνα αναγκαζονταν σε αποπνικτικη πεολειχια

και η κουβεντα αναψε
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ερεθιστήκατε, ε; :lol:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση