Θα πατούσατε τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας;

Θα πατούσατε εικόνες του Χριστού, εάν σας το ζητούσε κάποιος χριστιανός ως απόδειξη ότι είστε άθεος;

Ναι
47
44%
Όχι
57
53%
Δεν ξέρω
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 108
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Φάνης Σέμπρος έγραψε: ξαφνικά, βλέπουμε στην είσοδο, στην εξώπορτα, αφημένο έναν καθρέφτη που στο κέντρο του είχε ξύλινο σκαλιστό το πρόσωπο του χριστού.
πώς διάλολο βρέθηκε, γιαχωβάδες (ορ σάμθιν') το άφησαν?

Μπορεί να ήταν ΘΑΥΜΑ!! Εικόνα
État de siège
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Koιτάξτε σύμπτωση...
Όταν πέταξα τις εικόνες και τις κάρτες που είχε μαζέψει η γιαγιά μου στο εικονοστάσι εδώ και 20 χρόνια και τα πέταξα στον κάδο, με είδαν κάποιες γειτόνισσες. Την επόμενη Κυριακή, όλως τυχαίως, ο παπάς έβγαλε κύρηγμα για την αθεϊα...
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ο φασισμός και οι πρακτικές του...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Αναρχος έγραψε:Ο φασισμός και οι πρακτικές του...
Εικόνα
État de siège
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Αναρχος έγραψε:Ο φασισμός και οι πρακτικές του...
Mε την άδειά της τα πέταξα. Και όχι όλα. Αν και δε θα ένιωθα τύψεις, αν τις τα πετούσα όλα...
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

νομίζω οτι πρέπει να κάνουμε το κόλπο που λέει ο egor αντί να τις πετάξουμε απλώς

ή κάτι τέτοιο
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Καλύτερο θα ήταν αν η ψηφοφορία άλλαζε στο "Θα μουτζουρώνατε τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας;"
you know, όπως κάνεις σε κάτι πρόσωπα στα σταυρόλεξα όταν έχεις λύσει τα πάντα και βαριέσαι απίστευτα:
Spoiler: Εμφάνιση
http://richardouyang.com/wp-content/upl ... tache1.jpg
;)

Όπως και να 'χει, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαστε τόσο προσεκτικοί & σκεπτικοί ως προς το πώς θα αξιολογήσουν μια πράξη μας οι "ευαίσθητοι" χριστιανοί. Θα πατούσα την εικόνα αν το ήθελα, όπως θα έκανα με οποιαδήποτε άλλη εικόνα, το ότι απεικονίζει χριστοπαναγίες τι ρόλο παίζει?
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

anapiRia έγραψε:δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαστε τόσο προσεκτικοί & σκεπτικοί ως προς το πώς θα αξιολογήσουν μια πράξη μας οι "ευαίσθητοι" χριστιανοί.

Είμαστε προσεκτικοί, ειδικά στην Ελλάδα, επειδή ζούμε σε μία κοινωνία που η δεσπόζουσα φασιστική θεοκρατική ιδεολογία σκεπάζει με τα σκοτάδια της όλους τους θεσμούς ( κράτους, δικαιοσύνης, παιδείας ..κλπ. )
État de siège
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε θα το έκανα, όχι από φόβο, καθώς ήδη έχω πετάξει εικόνες στα σκουπίδια, αλλά γιατί θα μου το ζητούσε ο χριστιανός. :mrgreen:
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

"Θα μουτζουρώνατε τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας;"
Αυτό το έκανα στο γυμνάσιο. Η διπλανή μου ήταν μάρτυρας του ιαχωβά και δεν πίστευε στον ιησού γιαυτό και εγώ πήρα θάρρος και μουτζούρωνα τις εικόνες στο βιβλίο των θρησκευτικών.

ή και έκανα ζωγραφιές από πάνω. Παπούτσια Nike, ρούχα αστεία κλπ
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Καλησπέρα, Σίμωνα! Επί τη ευκαιρία, εχτές κοιτούσα κάτι δημοσιεύσεις σου στο βλάσφημο χιούμορ (νομίζω) και μου έφτιαξες τη διάθεση :D

Τώρα, με τους χρυσαυγίτες & την άνοδό τους, έχεις μια βάση σ' αυτό που λες. Απλά μου φαίνεται χαζό & άδικο να πρέπει εγώ να σκέφτομαι διπλά κάτι τόσο γελοίο, μην τυχόν και προσβάλλω εύθραυστες ψυχές αθώων χριστιανόπουλων. Θα μου πεις, εδώ σε σπάνε στο ξύλο για πολύ μικρότερα πράγματα... Δεν το σκέφτηκα απ' αυτήν τη σκοπιά, η αφελής!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μαρια χρυσαυγιτες υπαρχουν στη Κυπρο;
Εχω ερθει αρκετες φορες με τη δουλεια (οπως τωρα καλη ωρα), αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα με τα πολιτικα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

δεν ασχολούμε με πολιτικ'α αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα. Νομίζω είναι μόνο κόμμα στην ελλάδα
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η απαντηση μου ειναι πως οχι,δεν θα το εκανα.Το αμεσως επομενο ερωτημα θα ηταν γιατι τι λογους να ειχα να κανω κατι τετοιο.Τι δηλαδη,να προσπαθησω να γινω εγω δηθεν αρεστος σε ουτως η αλλως αντιπαθεις ανθρωπους,που αυτα τα οποια αρεσω εγω να μην αρεσουν σε κεινους,αλλα και το τι αρεσουν αυτοι εγω ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω.Κι αν καποτε,αλλα ακομα και σημερα μπορει μεν να θεωρειται ως δειγμα πιστης η βεβηλωση του αλλοτριου και η κατακριμνηση του πολιτισμου,το προβλημα ομως βεβαιως δεν το εχουν ολοι οι αλλοι κι ως εκ τουτου να πρεπει να αφανιστουν,αλλα μοναχα ο καθε φανατισμενος σκοταδιστης που βλεπει παντου εχθρους που θεωρει οτι τον επιβουλευονται.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
xphstos
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Σεπ 2013 00:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Από μόνος μου δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο... ούτε πάνω στα νεύρα μου...
Αλλά αν κάποιος μου ζητούσε να αποδείξω ότι δεν φοβάμαι τα θεία, αν και πραγματικά πολύ παιδιάστικο το ζήτημα του, θα του έκανα την χάρη και αμέσως θα του ζητούσα να πηδήξει από το μπαλκόνι για να μου αποδείξει την πίστη του... :P

Κοινώς, παιδιαρίσματα... θα το έκανα αν έπεφτα στο επίπεδο νοημοσύνης του άλλου... :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
modistra
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012 13:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ερώτημα θα μπορούσε να είναι και "Όταν σου φέρνουν εικόνες του Χριστού και της Παναγίας ως δώρο, τους τις πετάτε στο κεφάλι;"
"Ο Κωστάκης προσευχήθηκε: Χριστέ μου, βοήθησέ με να γίνω πολύ καλός άνθρωπος. Και η Ελενίτσα προσευχήθηκε από μέσα της και είπε: Παναγίτσα μου, βοήθησέ με να γίνω μια καλή νοικοκυρά".
Από το Αναγνωστικόν για την Γ΄ Δημοτικού (1955), σελίδα 58.
dpuxaras
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 29 Απρ 2014 00:33
Όνομα Ιστότοπου: http://katathesh.blogspot.gr/
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

όπως δεν θα πατούσα ποτέ ένα πίνακα έτσι ούτε και μια εικόνα... έργο τέχνης είναι και αυτά. Πέραν αυτού, με την ίδια λογική, μπορεί να παραβιάσει κάποιος και τις 10 εντολές και να γαμάει αριστερά δεξιά και να σκοτώνει. θα έχει αποδείξει ότι είναι άθεος;
Πυξαράς Δημήτρης
http://katathesh.blogspot.gr/
saxon747
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015 08:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να κανεις κατι τετοιο.Εξαλου και να την πατησω την εικονα δεν θα αλαζε τιποτα στην δικια του γνωμη.
minaspraz
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2015 19:18
Όνομα Ιστότοπου: -

το ερωτημα μου θυμισε κατι το οποιο θα εξιστορισω και θα γινω θυμα χλευασμου εδω μεσα αλλα δε γαμεις.. οταν ημουν σε ηλικια 14-15 ετων λογω του οτι ημασταν μεγαλη οικογενια (2 γονεις,4 παιδια και 1 παππους) μου αρεσε να διαβαζω πασης φυσεως βιβλια στην τουαλετα κατα την διαρκεια του "εξορκισμου του θηριου" ή αλλιως της "πληρωμης εντοκων γραμματιων". Ετυχε μια μερα να παρω και την αγια γραφη στον αγιο τουτο τοπο και με πηρε πρεφα η γνησια ορθοδοξη χριστιανη μανα μου και μου ειπε: καλα δεν ντρεπεσαι να διαβαζεις την αγια γραφη μεσα στην τουαλετα;;;; :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
«ἐπι σωτηρίᾳ τῆς ἀλήθείας καί τά οἰκεῖα δεῖ ἀναιρεῖν»
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Χάθηκε κι εσύ να διαβάσεις καμιά τσόντα στην τουαλέτα; : brrr :
Απάντηση