Θα πατούσατε τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας;

Θα πατούσατε εικόνες του Χριστού, εάν σας το ζητούσε κάποιος χριστιανός ως απόδειξη ότι είστε άθεος;

Ναι
47
44%
Όχι
57
53%
Δεν ξέρω
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 108
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

φιλε μηπως εχεις προβλημα επειδη σε τρεχανε σε εκκλησιες καποτε συχνα και σου βγαινει ενα μισος?

δηλαδη για να δειξεις οτι εισαι αθεος θα πρεπει σονι και καλα να κανεις κατι το αντιχριστιανικο? αν μετα εχεις προβλημα με την χωρα μας θα πεις να πατησεις και την σημαια?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Χα χα! Ωραία ιδέα. ''Θα πατούσατε ποτέ την σημαία της χώρας σας;''. :clap: :lol: Θα είχε πολύ φάση!
Εγώ πάντως θα την έκαιγα κιόλας.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Και ερωτώ: θα πατούσατε ανετότατα ένα λούτρινο αρκουδάκι, ένα μαξιλάρι, μια ζακέτα;
Αν με αυτόν τον τρόπο "αποδείκνυα" ότι δεν πιστεύω στην χρυσομαλλούσα και τα τρία αρκουδάκια, στον ονειρόκοσμο, στην μάγισσα του ψύχους: ΟΧΙ δεν θα τα πατούσα.
Αν αυτό σε βοηθά να νιώσεις περισσότερο άθεος από τους υπόλοιπους ελπίζω να σε βοήθησα
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:δηλαδη για να δειξεις οτι εισαι αθεος θα πρεπει σονι και καλα να κανεις κατι το αντιχριστιανικο?
Αμέ. Και για να αποδείξω ότι δεν υποστηρίζω κάποια ποδοσφαιρική ομάδα (ή ειδικότερα κάποια γνωστή ομάδα της Θεσσαλονίκης :greetings-wavingyellow: ) ..Well, μπορείς να υποθέσεις τί θα έκανα.
aristotelis_1 έγραψε:θα πεις να πατησεις και την σημαια?
:text-yeahthat:
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Rictor, κάνεις μια συγκεκριμένη ερώτηση και μετά ερμηνεύεις τις απαντήσεις όπως σε βολεύει. Κάποιοι - με τους οποίους συμφωνώ απόλυτα - σου απάντησαν ότι δεν βρίσκουν λόγο να αποδείξουν την αθεΐα τους στον κάθε πυροβολημένο πιστό - και στον κάθε πυροβολημένο γενικότερα θα προσθέσω εγώ. Αυτό το ερμηνεύεις ως δήθεν σεμνοτυφία και σεβασμό προς τις εικόνες ή την πίστη. Γιατί; Δεν μπορείς να δεχτείς ότι κάποιοι πραγματικά αισθάνονται τόσο καλά με τον εαυτό τους που νομίζουν ότι δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα και σε κανέναν; Δεν μπορείς να δεχτείς ότι κάποιοι έχουν μεγαλώσει με διαφορετικές παραστάσεις από εσένα, κουβαλάνε διαφορετικές εμπειρίες από τα παιδικά τους χρόνια και έχουν διαφορετική πορεία προς την αθεΐα; Δυστυχώς έχουν περάσει κι άλλοι από δω που θεωρούσαν τους εαυτούς τους "αθεότερους" από την πλειοψηφία, αν ψάξεις θα βρεις θέματα στα οποία ουσιαστικά τις μετράνε για να δουν ποιος την έχει μεγαλύτερη (την αθεΐα).

Και για να επανέλθω στο θέμα τηε ερώτησής σου: ΟΧΙ, δεν θα πατούσα τίποτε για να αποδείξω στον κάθε βαρεμένο αυτό που θέλει, ούτε εικόνες και κοράνια για να δείξω ότι δεν πιστεύω, ούτε δίσκους του Καρρά για να δείξω ότι δεν είμαι σκυλάς, ούτε μπουγάτσες για να δείξω ότι δεν είμαι Σαλονικιός. Αν ο άλλος είναι τόσο κολλημένος που θέλει τέτοιου είδους αποδείξεις για το τι είμαι και τι δεν είμαι, τότε δεν αξίζει την προσοχή μου και δεν ενδιαφέρομαι να τον πείσω για ο,τιδήποτε. Αν εσύ αυτό το θεωρείς σεβασμό προς τις εικόνες και τις μπουγάτσες και δείγμα αδυναμίας εκ μέρους μου, για να νιώσεις πιο άθεος από μένα και να κοιμάσαι καλύτερα τα βράδια, με γεια σου με χαρά σου. Μάλλον τότε δεν αξίζει να προσπαθώ να πείσω ούτε εσένα για τα (μη) πιστεύω μου.

Υ.Γ. mirage :text-+1: και για τα 2 ποστ σου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
ΕρυθράΚηλίδα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2011 11:13
Όνομα Ιστότοπου: -Jupiter

θα πατουσατε ενα χαρτι απο κρουασαν?το ιδιο κανει
Σέβομαι τις θρησκείες στον βαθμό που σέβομαι την άποψη μιας μητέρας ότι τα παιδιά της είναι όμορφα και έξυπνα.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Έχω την εντύπωση πως ο Rictor ήθελε περισσότερο να εξετάσει το αν έχουν ξεμείνει υπολείμματα θρησκευτικότητας σε κάποιους, γι’αυτό και έβγαλε αυτό το συμπέρασμά, και πως οι περισσότεροι που είπαν "όχι" δεν κόλλησαν στο θέμα "εικόνα" αλλά στο "γιατί να αποδείξω το οτιδήποτε".
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Bρε τεμπελόσκυλο, δεν είδα κανέναν να πει ''ναι, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πατήσω μια εικόνα, αλλά δεν θέλω να αποδείξω τίποτα σε κανέναν''. Νομίζω όλοι περνάτε στο δεύτερο μέρος της πρότασης. Και μόνο.

Υ.Γ Δεν έχω περισσότερο τραυματικά παιδικά χρόνια, από τους περισσότερους από εσάς, απλά εμένα με ενδιαφέρουν τα πραγματικά τραυματικά χρόνια που βίωσαν ορισμένοι. Όταν λέω τραυματικά, εννοώ και στην κυριολεξία και στη μεταφορά. Και αυτό είναι γενικό φαινόμενο και υφίσταται, δεν είναι μια προσωπική μου αίσθηση.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Ουσιαστικά, Rictor μας έβαλες τεστάκι, και δεν θα σου απαντήσω με τον τρόπο που θες εσύ, αλλά με τον δικό μου.
Σου απαντώ λοιπόν ότι καθόλου δεν με ενδιαφέρει να σου αποδείξω ότι είμαι ΠΟΛΥ άθεη,
ό,τι κι αν μου πετάξεις κάτω, δεν πρόκειται να το πατήσω.
Δεν μου αρέσουν τα τεστάκια.
Αν θες να συζητήσουμε, χωρίς να κρίνουμε ο ένας τον άλλο, κάνε ευθέως την ερώτηση.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε ενταξει δεν αξιζει καν να κανεις διαλογο τετιου ιδους με τετοια κουιζ λαθος μου που εκανα ερωτιση
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

1.Oι δημοσκοπήσεις γίνονται για να κρίνουμε το αποτέλεσμα και να βγάζουμε συμπεράσματα.
2. Την ερώτηση, mirage, την έκανα και ευθέως και πλαγίως και ποικιλοτρόπως, αλλά η στάση του καθενός νομίζω ότι φαίνεται. Δηλαδή πώς θέλεις να σου το ρωτήσω; ''Θα ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί, να πατήσεις μια εικόνα;''. Αυτό θα σε ικανοποιύσε; Ή μήπως, ''θα πατούσες μια εικόνα για να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι είσαι άθεη;''. Μήπως δεν σε ενδιαφέρει, ούτε στον εαυτό σου να αποδείξεις κάτι;
Ξέρεις, όταν μιλάς και συζητάς με κάποιον (π.χ χριστιανό) και ο άλλος σου θέτει ερωτήματα, η προτροπή να πατήσεις μια εικόνα, αντιστοιχεί στο ερώτημα ''μπορεί να υπάρξει άραγε κάποιος που δεν πιστεύει πραγματικά πουθενά;'', ''ή μήπως μου το παίζει ιστορίας και θέλει να με πείσει για κάτι που δεν πιστεύει ούτε ο ίδιος;''. Και το βρίσκω απόλυτα εύλογο. Τώρα, το γεγονός ότι εσείς αποκαλείται τον υποτιθέμενο χριστιανό ''κουτοπόνηρο'', ''πυροβολημένο'' κλπ, το βρίσκω ανώριμο.
Να τονίσω τέλος, πως δεν θέλω να υποβαθμίσω κανέναν και ότι σέβομαι τις πεποιθήσεις που έχει μέσα του ο καθένας, μέχρι και των χριστιανοταλιμπάν. Απλώς βγάζω κάποια συμπεράσματα.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

η ερωτηση σου ηταν εαν θα πατουσαν εικονες οχι εαν ειχαν προβλημα με το πατημα των εικονων.
κανενας δεν εχει προβλημα με το να πατησει εικονες.ο προβληματισμος ολων ειναι γιατι. Δεν υπάρχει λογος.Τι να αποδειξουμε στους καημενους τους πιστους, και τι να αποδειξουμε και στους ευατους μας πατοντας εικονες, το μονο που μπορουμε να αποδειξουμε είναι ειμαστε γεματοι απο μισος και βλακεια. Η εικονα δεν ειναι τιποτα, αυτο που θα θελαμε να πατησουμε ειναι οι δεισεδαιμονιες,οι προκαταλειψεις και η βλακειας της πιστης. πατοντας την εικονα μπροστα σε ενα πιστο απλος μεγεθύνεις την βλακεια.
και επειδη η βλακεια αυτη ειναι μεγαλη και δεν κρυπτεται εχω να πω οτι μας γεμισες μπουρδες....
μαστορα γιατι εχω την εντυπωση οτι εισαι προβοκατορας. Δηλαδη θελεις να συνδεσεις οτι οι αθεοι πατανε εικονες? ετσι για να εχεις στοιχεια και να το γραψεις και στο φορουμ των χριστιανοταλιμπαν Πρεπει να σε πληροφορήσω οτι δυο φορες το χρονο γιορταζουμε με το να χεζουμε στις εικονες. Εγω επειδη ειμαι και γαμω τους αθεους εχω παραγγειλει λεκανη τουαλετας και στην τρυπα ειναι το στομα της πανατζιας της Δυσκοιλιας το δε σωμα της λεκανης βρισκονται και αλλοι αγιοι.και επειδη εισαι και εσυ τέλειος αθεους σου λεω γαμω την πανατζια σου και τον χριστο σου για να γουσταρεις
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

δεν θα πατούσα.......ούτε μπουγάτσες για να δείξω ότι δεν είμαι Σαλονικιός.
Off Topic
Πέραν του ότι το να πατήσεις μια ζεστή, φρέσκια και ζουμερή μπουγάτσα είναι όντως εγκληματική πράξη...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Απλώς βγάζω κάποια συμπεράσματα.
OK, αλλά για να είναι χρήσιμα τα συμπεράσματά σου, και για να αντικατοπτρίζουν κάποια άποψη της πραγματικότητας, θα πρέπει το "τεστ" να είναι μελετημένο σωστά. Απ' ό,τι φαίνεται, εξισώνεις το πάτημα μιας εικόνας με το "είμαι πραγματικά άθεος και πραγματικά δεν πιστεύω πουθενά", το οποίο είναι λάθος και δεν θα σε οδηγήσει σε κανένα χρήσιμο συμπέρασμα.

Για να ικανοποιήσω πάντως κι εγώ την περιέργειά σου, όχι, δεν θα πατούσα καμία εικόνα, και ιδιαίτερα αν αυτό θα ήταν απάντηση στην πρόκληση κάποιου ψυχοπαθούς. Στις παράλογες απαιτήσεις η καλύτερη απάντηση είναι η μη συμμόρφωση. Τώρα αν στο δικό του το μυαλό αυτό θα με καθιστούσε πιστό, πρόβλημά του. Ας πάρει τα χάπια του να ηρεμήσει.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

1. συμφωνώ, αρκεί τα συμπεράσματα να βασίζονται στις απαντήσεις και όχι στην ανάγκη μας να τονώσουμε τον εγωισμό μας
2. την ερώτηση την έκανες για να μας τεστάρεις, και το βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικό -όπως κι αν το ρώτησες
Οταν συζητάς με έναν πιστό και σου ζητά έμπρακτη απόδειξη της αθεΐας σου είναι γελοίο, όταν όμως σου το ζητά ένας άθεος είναι αχαρακτήριστο.

Φυσικά δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω τίποτα, ούτε στον εαυτό μου. Οταν δηλώνω κάτι δεν έχω αμφιβολίες, και όταν έχω δεν διστάζω να το πω.
Rictor έγραψε:Μα αφού ο χριστιανός υποτίθεται ότι θα μου το ζητήσει, βρε παιδί.
Όπως μου το ζήτησε στο παρελθόν, αλλά τότε δεν το έκανα, γιατί ήμουν αγνωστικιστής.
Πιστεύω (αυθαίρετα, αλλά εδώ είσαι να με διορθώσεις) ότι αυτός που σου το ζήτησε ήταν πολύ κοντινό σου άτομο, που γνώριζε εκ των προτέρων ότι δεν θα πατούσες την εικόνα, και γιαυτό και στο ζήτησε. Σήμερα, και αν η σχέση σας είναι το ίδιο στενή, δεν θα σου το ζητήσει όσο κι αν τον προκαλέσεις, αφού εκ των προτέρων ξέρει ότι δεν θα σου σπείρει αμφιβολίες.
Πιστεύω (επίσης αυθαίρετα) ότι, από την ίδια στιγμή που το αρνήθηκες μέχρι και σήμερα, γαμοσταυρίζεις για την "δειλία" σου -δεν έχεις κανέναν λόγο να αισθάνεσαι άσχημα.
Για μένα το να πατήσεις την εικόνα είναι σα να ξορκίζεις τον θεό "δεν σε πιστεύω ρε πούστη, και σε πατάω, και δεν πέφτει κεραυνός να με κάψει".
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Rictor έγραψε:Bρε τεμπελόσκυλο, δεν είδα κανέναν να πει ''ναι, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πατήσω μια εικόνα, αλλά δεν θέλω να αποδείξω τίποτα σε κανέναν''.
Κανέναν κανέναν??*
AoratiMelani έγραψε:Ναι, αν βρίσκονταν πάνω σε πλακάκια. Δε θα έκανα το γύρο για να τους αποφύγω.

Όχι, αν μου ζητούσαν να τις πετάξω κάτω επιτούτου και να τις πατήσω. Το βρίσκω γελοίο και άνευ νοήματος.
Ωχ! να κι άλλος!
Ιοκάστη έγραψε:Προσωπικά το βρίσκω ηλίθιο σαν αίτημα από την πλευρά του πιστού, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αποδείξω το οτιδήποτε όσον αφορά τις απόψεις μου και σίγουρα θεωρώ πως υπάρχουν πολύ πιο ουσιαστικές πράξεις που αποδεικνύουν περίτρανα αυτό που μου ζητάει.

Από συναισθηματικής πλευράς δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, η εικόνα δεν σημαίνει τίποτα για μένα οπότε θα την είχε την απόδειξή του ο πιστός (να πω εδώ πως γενικότερα τα σύμβολα δεν μου λένε τίποτα, ένα κομμάτι ξύλο, ένα κομμάτι πανί, ένα κομμάτι μέταλλο, μεγαλύτερη αξία έχει το μαξιλάρι μου για μένα από όλα αυτά).
*
Spoiler: Εμφάνιση
από Αστερίξ όπου ο εκατόνταρχος ρωτάει τους λεγεωνάριους "Είδατε κανέναν να μπαίνει στο οχυρό"? "Όχι!" (λουλουδάκια, πουλάκια) "Κανέναν κανέναν?" "Ε τώρα που το λέτε, νομίζω ήταν εκείνος ο κοντούλης με τα μακρια μουστάκια, μαζί με το φίλο του το χοντρό, είχανε κι ένα σκυλάκι μαζί τους, τόσο δα..."
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

για να δω τι μας λέει ο Ρίκτορ εδώ:
Rictor έγραψε:Xωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, θεωρώ πως αυτοί που απάντησαν ''όχι'' είναι άθεοι μαϊμού,...
= Όσοι από εσάς δε θέλετε να γίνετε νούμερα, παριστάνοντας τους εικονοκλάστες, δεν είστε αληθινοί άθεοι. Δεν πά να λέτε ο,τι θέλετε! Μόνον εγώ ξέρω τι είναι ο αληθινός άθεος και δεν με ξεγελάτε.
Rictor έγραψε:...που κρύβονται πίσω από ανυπόστατες δικαιολογίες, δήθεν σεμνοτυφίες,...
= Όλες οι εξηγήσεις που μου δώσατε είναι για πέταμα. Δεν ξέρετε τι σας γίνεται, είτε δεν γνωρίζετε τον ίδιο τον εαυτό σας είτε λέτε ψέματα. Δεν δέχομαι καμία άλλη άποψη πέρα από τη δική μου, όλα τα υπόλοιπα είναι ανυπόστατα.
Rictor έγραψε:...αδικαιολόγητο σεβασμό (προς κάτι που ''δεν'' πιστεύουν), μερικοί το παίζουν και θιγμένοι για να δικαιολογήσουν την χλιαρή στάση τους.
= Μπορεί να λέτε ότι το πάτημα εικόνας είναι για σας ανούσιο, ανόητο, γελοίο, περιττό, μπορεί να λέτε ότι αυτό που σέβεστε δεν είναι η εικόνα αλλά ο άνθρωπος που έχετε απέναντί σας και που δεν θέλετε να τον πικράνετε, μπορεί να λέτε ότι απλώς δεν γουστάρετε να γίνεται καραγκιόζηδες ή ότι δεν είναι στο στυλ σας κάτι τέτοιο - αλλά δεν με ξεγελάτε εμένα:
στην πραγματικότητα σέβεστε την εικόνα.

............

Ε καλά βρε Ρίκτορ, αφού τα ξέρεις όλα για μας καλύτερα από μας, αφού ερμηνεύεις αυτά που σου λένε όπως θέλεις αντί να καθήσεις να τα ακούσεις, τι τη θες την κουβέντα? Άσ' το καλύτερα.
Off Topic
Spoiler: Εμφάνιση
...άλλος dtango μας βρήκε...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε: Θα πατούσατε τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας (αν ένας .....);
Φυσικά και όχι .

Το να πατήσεις τις εικόνες για να αποδείξεις σε ένα χριστιανό την αθεία σου , και γενικότερα το να κάνεις οτιδήποτε για να ...<αποδείξεις> σε έναν ....<χριστιανό> την αθεία σου , είναι μία πράξη ηλίθια και ταπεινωτική .
(περισσότερο ταπεινωτική απ το να πεις σαν παπαγάλος(έπειτα από πρόκληση) : <<δεν πιστεύω στον Ιησού>> ,.. και λιγότερο ταπεινωτική απ το να δεχτείς να κάνεις μια κωλοτούμπα ) .


Rictor έγραψε:Και ερωτώ: θα πατούσατε ανετότατα ένα λούτρινο αρκουδάκι, ένα μαξιλάρι, μια ζακέτα;
Φυσικά και όχι .

θα απαντούσατε σε δύο ηλίθιες ερωτήσεις στην ίδια δημοσίευση ?
ναι
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Βασικά, εγώ θα συμφωνήσω με το Rictor ότι έχει διαφύγει από αρκετούς το νόημα της ερώτησης του poll.

Δε μιλάμε για ένα σενάριο όπου εκεί που περπατάς σου λέει κάποιος ξέμπαρκος τυπάς "Αν είσαι Άθεος, ρε, πέτα αυτή την εικόνα κάτω και πάτα τη!" Μιλάμε για ένα σενάριο όπου έχεις ήδη εμπλακεί σε ένα debate με ένα Χριστιανό, ο οποίος αμφισβητεί την αληθότητα της απιστίας σου, όπως όντως κάνουν πάρα πολλοί. Θα σου πει ότι κατά βάθος είσαι ακόμα Χριστιανός και πρόβατο που έχει απομακρυνθεί από το κοπάδι και κάποια μέρα θα ξαναβρεις το δρόμο σου ή ότι είσαι απλώς ριζοσπαστικός έφηβος που θέλει να κάνει την ποζεριά του ή ότι μόλις πάθεις κάτι, αμέσως θα ξαναστραφείς στο Θεό, και σου θέτει το αίτημα να κάνεις κάτι που δε θα έκανε ένας Χριστιανός, ώστε να πειστεί αυτός, πχ να πατήσεις μια εικόνα. It's really not that big a deal, δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε όλοι έτσι. Τα "δε νιώθω την ανάγκη να αποδείξω κάτι σε οποιονδήποτε" δε βγάζουν και πολύ νόημα στο context, γιατί δε μιλάμε για δική μας πρωτοβουλία.

Εμένα κάποτε μου είχε ζητήσει μια τύπισσα να πω "ο Θεός είναι μαλάκας" ώστε να συνεχιστεί η κουβεντα, όπου κατόπιν τούτου είχε μείνει με ανοιχτό το στόμα. Αυτά τα πράγματα έχουν τεράστια σημασία για αρκετούς Χριστιανούς.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Mirage. Θα τολμήσω κατ'αρχήν να σε ρωτήσω γιατί ''όταν συζητάς με έναν πιστό και σου ζητά έμπρακτη απόδειξη της αθεΐας σου είναι γελοίο, όταν όμως σου το ζητά ένας άθεος είναι αχαρακτήριστο''.
Επίσης. Το πρόσωπο που μου ζήτησε να πατήσω εικόνα, ήταν πράγματι πολύ κοντινό, αλλά δεν πιστεύω ότι ήξερε την αντίδρασή μου, όπως δεν την ξέρει και τώρα. Όχι, δεν μετάνιωσα που δεν την πάτησα, ούτε γαμοσταυρίζω, γιατί όπως είπα, τότε ήμουν αγνωστικιστής. Το θεώρησα όμως, μια πάρα πολύ έξυπνη ερώτηση/αντεπιχείρημα από τη μεριά της.

Αόρατη μελάνη, έκανες πάρα πολύ καλά που επεσήμανες την απάντηση της Ιοκάστης, διοτι μου διέφευγε όταν έγραψα το ποστ. Όμως η Ιοκάστη, ας μου επιτρέψει να αμφιβάλλω λίγο για τον αφθορμητισμό της συγκεκριμένης δήλωσής της.
Όσο για το δικό σου ποστ, το σχέδιο σε πλακάκι είναι και θεωρείται διαφορετικό από μια εικόνα. Στη συνείδηση όλων μας, τα πλακάκια είναι για να τα πατάς, ενώ οι εικόνες για να τις φιλάς και να τις προσκυνάς. Το πρώτο θα σου το συγχωρούσε άνετα ένας χριστιανός. Το δεύτερο όχι.
Όσο για τις ''εξισώσεις/μαντεψιές'' σου, ίσως στα μισά να έχεις δίκιο, τα εξέφρασα όμως με ευγενικό τρόπο και όχι με ειρωνίες κλπ.

noxteryn, μην κουράζεσαι, νομίζω ότι έχουν καταλάβει τα πάντα.


Όσο για τους υπόλοιπους που βρίζετε ή ειρωνεύεστε ή προσπαθείτε να με υποβαθμίσετε, απλά συνεχίστε να το κάνετε, διότι αυτό συναποτελεί το feedback μου, συν το ότι με διασκεδάζει.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Απάντηση