ποιας εντασης χριστιανος είστε?

Απάντηση

Ποιας εντασης χριστιανος ειστε?

Αρνητικα και εναντιον, αντιχριστιανιζω
22
54%
Καθολου, δεν πιστεύω, αλλα αναγνωριζω πανανθρωπινα στοιχεια στον χριστιανισμο και αλλες θρησκειες και εξηγω γιατι τραβιεται
14
34%
Πιστευω αλλα τό κρατάω για μένα
1
2%
Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την απιστία τους
1
2%
Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου αλλάξουν τίποτα (aka το θέλω οπως ειναι κράτος-εκκλησια)
1
2%
Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους!
2
5%
 
Σύνολο ψήφων: 41
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

ειμαι 2 στο 3 αλλα 1 στο 4,5,6
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

τι εννοείς με αυτό που λες, Πάτροκλε? δεν κατάλαβα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:τι εννοείς με αυτό που λες, Πάτροκλε? δεν κατάλαβα.
ότι σε περιπτωση πολιτισμενου περιβάλλοντος , ενω δεν πιστευω καταλαβαινω και εξηγω και δεχομαι αυτους που πιστευουν και το κρατανε για τον εαυτο τους

αν ειναι επεκτατικοι, θελουν διατηρηση αυτης της μορφης χριστινοελλαδας ή ειναι και μισαλλοδοξοι

δηλαδη στην ζωη μας, στην ελλαδα τωρα,
δεν γινεται να μην ειμαι

αντιχριστιανος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δεν ξερω γιατι εχω καποιο θυμο και μου βγαινει το 1 :?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

1.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ό,τι είπε ο Πάτροκλος στην τελευταία φράση. :text-yeahthat: :text-goodpost: :text-+1:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Aν ζούσα στην Μεγάλη Βρετανία ή τις Σκανδιναβικές χώρες, όπου ο χριστιανοταλιμπανισμός έχει ξεπεραστεί, δεν θα ήμουν περισσότερο "αντιχριστιανός" απ'ότι είμαι "αντιμουσουλμάνος", "αντιδωδεκαθεϊστής" και "αντι-μανιτού". Επειδή ζω στην Ελλάδα του μεσαίωνα, της πολιτισμικής καθυστέρησης, και των πρώην υπουργών και προέδρων βουλής που λένε ότι "είναι ντροπή ένας άθεος να κατέχει δημόσια θέση" (Καμμένος, Σούρλας, ΛάΟΣ, νουδού, "βαθύ πασοκ"), τείνω προς τον αντιχριστιανισμό, λόγω συνθηκών.

Αν με άφηναν στην ησυχία μου και δεν έβγαζαν, χωρίς να με ξέρουν, τα βλαμμένα συμπεράσματά τους για το πόσο μου λείπει η "ηθική πυξίδα" αν δεν είμαι χριστιανός, θα τους άφηνα κι εγώ στην δική τους και δεν θα τους εξηγούσα πόσο ηλίθια είναι η δεισιδαιμονία τους.

Οπότε... 1,5 .
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Ό,τι είπε ο Πάτροκλος στην τελευταία φράση. :text-yeahthat: :text-goodpost: :text-+1:
:text-yeahthat:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Δεν μπορώ να είμαι αντιχριστιανός , επειδή τους θεωρώ λίγο πολύ ψυχικά ασθενείς, απλώς ελπίζω ότι στο μέλλον θα υπάρχουν αποτελεσματικές θεραπείες για αυτή την ψυχική ασθένεια.

Είμαι όμως 100% αντικληρικαλιστής και ειδικά εναντίον των δύο νοσηρών θρησκευτικών συμμοριών της βυζαντινής και της ρωμαιοκαθολικής .
Θεωρώ τους κληρικούς εχθρούς του ανθρώπινου είδους, ένα συνεχές έγκλημα κατά της ανθρωπότητας.

Ο κληρικός είναι ένστολος γκεσταπίτης, μου είναι παγερά αδιάφορο πόσο "καλός άνθρωπος" είναι κάτω από την μαύρη στολή του αξιωματικού της γκεστάπο. 8-)
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

απο την εφηβεία μεχρι τα 23φεύγα 1 , πλέον 2
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

1 ημιχρονο 1 τελικο : brrr :
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντα ρέπουμε λίγο και προς το 1, οταν μας τη βγαίνει μαγκιά κλανιά ο χριστιανισμός. Αλλα προσωπικά εκτός του οτι δε μου συμβαίνει και συχνά αυτό, δε μπορώ να πάρω τέτοιο αντίπαλο στα σοβαρά, τους θεωρώ γραφικούς.

δεν ειναι ο χριστιανισμός το πρόβλημα, και σε κάθε περίπτωση ο χριστιανισμός πάει πακέτο με μουσουλμανισμό και εβραϊσμό - δηλαδή ο μονοθεϊσμός.

τελικά το πρόβλημα ειναι οταν η θρησκεία γίνεται μέσο και όχημα άλλων επιδιώξεων, χεχεχεχ και δυστυχώς αυτό συμβαίνει συνεχώς, για κακή τύχη των 'καλοπροαίρετων' απολογητών.

με τον χριστιανισμό καθαυτό τώρα δεν έχω πλέον ιδιαίτερο μαίνος...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση