Πόσοι είστε closeted atheists?

Είστε κρυφός ("closeted") άθεος?

Όχι, οποιοσδήποτε από το κοινωνικό μου περιβάλλον και να ρωτήσει αν πιστεύω θα πάρει μια ειλικρινή απάντηση.
75
79%
Ναι, υποκρίνομαι τον πιστό σε όλους ανεξαιρέτως.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ναι, αλλά μόνο απέναντι σε ορισμένα άτομα που δεν θέλω να κακοκαρδίσω (σύντροφος και/ή οικογένεια).
7
7%
Ναι, αν θεωρώ ότι ο άνθρωπος που έχω απέναντί μου είναι στενόμυαλος (επεκτείνεται και σε άτομα πέραν του στενού περιβάλλοντος, πχ γνωριμίες, συναδέλφους).
11
12%
Είμαι θρήσκος.
2
2%
 
Σύνολο ψήφων: 95
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ναι... Σήμερα είμαι παράνομος. Ευελπιστώ στο αύριο...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως είπα και νωρίτερα, δεν ξέρω γιατί ακριβώς θεωρήθηκε σωστό να υπάρξει σχετική αναφορά για τη μη βία, επειδή δεν έχει κανένα νομικώς αναγνωρισμένο πρόσωπο (φυσικό ή νομικό) το δικαίωμα να ασκήσει βία, εκτός κι εάν υπάρχει σχετική νομική διάταξη που υπερβαίνει το τυπικό υπό συνθήκες (βλέπε «σώματα ασφαλείας»). Θα ήθελα να το εξηγήσει κανείς, δε φαίνεται λογικό...

Επειδή, όμως, η λογική υποδεικνύει ότι ήδη «ασπάζεσαι εν λευκώ» (αν μου επιτρέπεις τη φράση) τη σχετική νομοθεσία του ελληνικού κράτους, δεν έχει και λογική συνέπεια να μην είσαι μέλος της Ένωσης, εκτός κι εάν θεωρείς ότι πρέπει να είσαι παράνομος στην Ελλάδα, αλλά θέλεις να είσαι τύποις και ουσία μέλος μίας οργάνωσης...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Είναι απλό φίλε μου.
Η νομιμότης είναι όρος σχετικός και ορίζεται από τους εκάστοτε εξουσιαστές. Οι πολίτες οφείλουν ή να συμβιβασθούν με αυτήν ή να την καταπατήσουν.
Ο πόλεμος μεταξύ των τάξεων είναι μονίμως κεκηρυγμένος. Σε κατάστασι πολέμου είναι αστείο να επικαλείσαι τις αρχές της "μη βίας", πολλώ δε μάλλον όταν πρόκειται για ωργανωμένη ομάδα.
Off Topic
Επειδή το παραχέσαμε το νήμα... παρακαλούνται οι διαχειριστές να μετακινήσουν τα σχετικά μηνύματα σε νέο θέμα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ζητώντας συγνώμη που συνεχίζω το off topic, θέλω να πω τα εξής:

Στην πραγματικότητα, κανείς δεν ασπάζεται εν λευκώ τους νόμους του Ελληνικού κράτους.
Δοθέντος ευκαιρίας, κινήτρου και μέσων, όλοι είμαστε κατά καιρούς παράνομοι:

Εκείνος που αγνόησε το γελοίο όριο των 80km/h σε ευθεία με τρεις λωρίδες στην Εθνική Οδό, σε στεγνό και άδειο δρόμο και με τέλεια ορατότητα.
Εκείνος που έκανε πάρτι με δυνατή μουσική, έχοντας εξασφαλίσει την ανοχή των γειτόνων του.
Εκείνος που κατέβασε ένα copyrighted mp3 απ' το Internet, επειδή δάνεισε το CD σε ένα φίλο του που το γρατζούνισε.
Εκείνος που μετά από μία ώρα άκαρπου ψαξίματος, πάρκαρε σε απόσταση ελαφρώς μικρότερη των 20 μέτρων(!) από φωτεινό σηματοδότη.
Εκείνος που δεν είχε τα χρήματα για να ταξιδέψει 199 χιλιόμετρα ώστε να ψηφίσει λευκό στις εκλογές.
Ακόμα και εκείνος που φώναξε "γαμώ το Χριστό σου", όταν το PC του internet cafe (δημόσιος χώρος) κόλλησε και έχασε την εργασία του.

Ο Άναρχος θεωρεί ότι η άσκηση βίας, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, είναι αναγκαία. Το ίδιο θεωρεί και το κράτος, παρεμπιπτόντως. Το ίδιο θεωρεί και η Χρυσή Αυγή. Αυτό που αλλάζει είναι οι προϋποθέσεις. Το να συζητάς ποιες είναι αυτές οι προϋποθέσεις δεν είναι παράνομο. Ή, αν είναι, ανήκει ξεκάθαρα στις παρανομίες της παραπάνω λίστας, αυτές που η λογική απαιτεί να μη διώκονται. Το να χαρακτηρίζουμε τη θέση του παράνομη σε αυτό το context, μου φαίνεται μια δήλωση κενή περιεχομένου.

Αντίθετα, το να δηλώνεις ότι λειτουργείς με μια αρχή που τυγχάνει να είναι και νόμος του κράτους δεν είναι υποχρεωτικά μια δήλωση κενή περιεχομένου. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η Ένωση Άθεων δηλώνει ότι αντιτίθεται σε οποιοδήποτε μη ειρηνικό μέσο επιδίωξης των στόχων της. Αυτό σημαίνει πολλά: εγώ μπορεί να πιστεύω ότι στον Αμβρόσιο αξίζει ένα γιαούρτωμα, αλλά αποδέχομαι ότι η Ένωση έχει το δικαίωμα να με διαγράψει από μέλος της αν συμμετάσχω σε ένα τέτοιο γιαούρτωμα, ακόμα και αν ο Αμβρόσιος αποφασίσει να ταπεινωθεί και κυκλοφορεί με μια ντουντούκα φωνάζοντας "γιαουρτώστε με, το αξίζω". Μπορώ να φέρω πολλά τέτοια παραδείγματα που προσδίδουν περιεχόμενο στο συγκεκριμένο εδάφιο του καταστατικού, αλλά η ουσία είναι μία: θέλουμε να πείσουμε με λογικά επιχειρήματα, όχι να τραμπουκίσουμε όσους διαφωνούν με εμάς, ακόμα και αν οι ίδιοι δεν θα δίσταζαν να υιοθετήσουν το δεύτερο. Και δηλώνουμε, προς κάθε ενδιαφερόμενο: Ακόμα και αν η βίαιη καταστολή της θρησκείας γίνει νόμιμη, θα είναι αντίθετη με την πολιτική της Ένωσης.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Ζητώντας συγνώμη που συνεχίζω το off topic, θέλω να πω τα εξής:

Στην πραγματικότητα, κανείς δεν ασπάζεται εν λευκώ τους νόμους του Ελληνικού κράτους.
Δοθέντος ευκαιρίας, κινήτρου και μέσων, όλοι είμαστε κατά καιρούς παράνομοι:
«Ασπάζομαι εν λευκώ» δε σημαίνει «ακολουθώ με ακρίβεια» — αντιθέτως, «εν λευκώ» σημαίνει «με απόλυτη ελευθερία,» και χρησιμοποίησα τη φράση με την έννοια «ακολουθώ κατά βούληση» (“paying lip service”).

Να σημειωθεί ότι τα «εγκλήματα χωρίς θύματα,» όπως και τα «εγκλήματα με τη σύμφωνη γνώμη των εμπλεκομένων,» αποτελούν περιπτώσεις όπου ο νόμος είτε δεν εφαρμόζεται, είτε δεν ασκείται το δικαίωμα της δίωξης. Το εάν είναι καλό ή κακό δε με απασχόλησε προηγουμένως, αλλού το πήγαινα με τον Άναρχο.
breadfan έγραψε:Ο Άναρχος θεωρεί ότι η άσκηση βίας, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, είναι αναγκαία. Το ίδιο θεωρεί και το κράτος, παρεμπιπτόντως. Το ίδιο θεωρεί και η Χρυσή Αυγή. Αυτό που αλλάζει είναι οι προϋποθέσεις. Το να συζητάς ποιες είναι αυτές οι προϋποθέσεις δεν είναι παράνομο.
Δεν είπα ότι η συζήτηση τέτοιων προϋποθέσεων είναι παράνομη, breadfan· αν διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις ότι οι θέσεις του Άναρχου, έλεγα, έρχονται σε αντίθεση με την ελληνική νομοθεσία περί δικαιώματων στη βία, αλλά ο ίδιος είναι ούτως ή άλλως ήδη παράνομος (το Σύνταγμα της Ελλάδος καθιστά την προώθηση σε αλλαγή του πολιτεύματος σαφώς παράνομη και προδοτική, κάτι που πολλοί αγνοείτε).

Γενικά, είμαι αρκετά βέβαιος ότι η στάση του είναι τέτοια ώστε μάλλον παρανομεί σε τακτική βάση. Μου είναι αδιάφορο, έτσι, ξέμπαρκο.
breadfan έγραψε:Ή, αν είναι, ανήκει ξεκάθαρα στις παρανομίες της παραπάνω λίστας, αυτές που η λογική απαιτεί να μη διώκονται. Το να χαρακτηρίζουμε τη θέση του παράνομη σε αυτό το context, μου φαίνεται μια δήλωση κενή περιεχομένου.
Η αντίθεσή του στην παρουσία του όρου περί μη βίας καθιστά παράδοξη τη στάση του, επειδή ήδη παρανομεί με βάση το ελληνικό Σύνταγμα και την ελληνική νομοθεσία, οπότε δεν ακολουθεί τις αρχές και τον κώδικα του κράτους στο οποίο, τελικώς, είναι πολίτης.

Με απλά λόγια: δεν έχει νόημα να αρνείσαι να ενταχθείς στην Ένωση, λόγω κανόνων, όταν είσαι Έλληνας πολίτης και παραβαίνεις τους νόμους. Η στάση του Άναρχου είναι μη ακολουθία μιας οργάνωσης με τις αρχές της οποίας βρίσκεται σε διαφωνία, απ' όσο φαίνεται.
breadfan έγραψε:Αντίθετα, το να δηλώνεις ότι λειτουργείς με μια αρχή που τυγχάνει να είναι και νόμος του κράτους δεν είναι υποχρεωτικά μια δήλωση κενή περιεχομένου.
Όπως είπα, δεν έχω δει το συγκεκριμένο απόσπασμα του καταστατικού, οπότε δεν κρίνω το ίδιο, αλλά «ό,τι άκουσα.»

Εάν η Ένωση έλεγε, π.χ. ότι δεν πρόκειται να κάνει χρήση βίας, θα ήταν αυτονόητο (η χρήση βίας είναι παράνομη, χωρίς συγκεκριμένες προϋποθέσεις, οπότε μία ένωση που θα έκανε χρήση βίας θα ήταν εξ ορισμού παράνομη, αν δεν ισχύσουν πάντοτε αυτές οι προϋποθέσεις).
breadfan έγραψε:Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η Ένωση Άθεων δηλώνει ότι αντιτίθεται σε οποιοδήποτε μη ειρηνικό μέσο επιδίωξης των στόχων της. Αυτό σημαίνει πολλά: εγώ μπορεί να πιστεύω ότι στον Αμβρόσιο αξίζει ένα γιαούρτωμα, αλλά αποδέχομαι ότι η Ένωση έχει το δικαίωμα να με διαγράψει από μέλος της αν συμμετάσχω σε ένα τέτοιο γιαούρτωμα, ακόμα και αν ο Αμβρόσιος αποφασίσει να ταπεινωθεί και κυκλοφορεί με μια ντουντούκα φωνάζοντας "γιαουρτώστε με, το αξίζω". Μπορώ να φέρω πολλά τέτοια παραδείγματα που προσδίδουν περιεχόμενο στο συγκεκριμένο εδάφιο του καταστατικού, αλλά η ουσία είναι μία: θέλουμε να πείσουμε με λογικά επιχειρήματα, όχι να τραμπουκίσουμε όσους διαφωνούν με εμάς, ακόμα και αν οι ίδιοι δεν θα δίσταζαν να υιοθετήσουν το δεύτερο. Και δηλώνουμε, προς κάθε ενδιαφερόμενο: Ακόμα και αν η βίαιη καταστολή της θρησκείας γίνει νόμιμη, θα είναι αντίθετη με την πολιτική της Ένωσης.
Σύμφωνοι. Μπορώ να διαβάσω το σχετικό χωρίο;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

RaspK έγραψε:αν διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις ότι οι θέσεις του Άναρχου, έλεγα, έρχονται σε αντίθεση με την ελληνική νομοθεσία περί δικαιώματων στη βία, αλλά ο ίδιος είναι ούτως ή άλλως ήδη παράνομος (το Σύνταγμα της Ελλάδος καθιστά την προώθηση σε αλλαγή του πολιτεύματος σαφώς παράνομη και προδοτική, κάτι που πολλοί αγνοείτε).
RaspK έγραψε:Η αντίθεσή του στην παρουσία του όρου περί μη βίας καθιστά παράδοξη τη στάση του, επειδή ήδη παρανομεί με βάση το ελληνικό Σύνταγμα και την ελληνική νομοθεσία, οπότε δεν ακολουθεί τις αρχές και τον κώδικα του κράτους στο οποίο, τελικώς, είναι πολίτης.

Με απλά λόγια: δεν έχει νόημα να αρνείσαι να ενταχθείς στην Ένωση, λόγω κανόνων, όταν είσαι Έλληνας πολίτης και παραβαίνεις τους νόμους. Η στάση του Άναρχου είναι μη ακολουθία μιας οργάνωσης με τις αρχές της οποίας βρίσκεται σε διαφωνία, απ' όσο φαίνεται.
Το Σύνταγμα (υποτίθεται ότι) εκφράζει τη βούληση της τοπικής κοινωνίας. Αν η πλειοψηφία (ή οι εκπρόσωποί της) αποφασίσει ότι το Σύνταγμα, ως σύνολο (και επομένως το τμήμα του που απαγορεύει δια ροπάλου την αλλαγή πολιτεύματος) δεν τους εκφράζει, θα αλλάξουν Σύνταγμα και πολίτευμα χωρίς να διστάσουν ούτε δευτερόλεπτο. Δεν πάει να λέει το Σύνταγμα ότι η αλλαγή πολιτεύματος είναι προδοσία; Αν όλοι είναι παράνομοι και προδότες, τότε κανείς δεν είναι παράνομος και προδότης. Μια επανάσταση, με λίγα λόγια, μπορεί να αλλάξει ένα πολίτευμα εν μια νυκτί, χωρίς να ανησυχεί αν είναι παράνομη. Και μπορεί μεν η επιτυχία μιας επανάστασης να εξαρτάται απ' την αποτελεσματικότητα των επαναστατών, αλλά η νομιμοποίηση της επανάστασης εξαρτάται απ' το αν είναι επανάσταση των λίγων (όπως η "Εθνοσωτήριος") ή των πολλών.

Ούτε ο Άναρχος ούτε κανείς άλλος επέλεξε να είναι πολίτης κάποιου κράτους. Εφόσον ζεις οπουδήποτε στον πλανήτη γη σήμερα, είσαι πολίτης κάποιου κράτους. Μπορεί να σου αρέσει το να είσαι πολίτης κάποιου κράτους περισσότερο από κάποιων άλλων, ή να μην σου αρέσει κανένα, αλλά δεν υφίσταται επιλογή. Ο Άναρχος υποστηρίζει μια διαφορετική οργάνωση της κοινωνίας. Ενδεχομένως αύριο να πείσει τα υπόλοιπα μέλη της κοινωνίας να ταχθούν υπέρ της ιδέας αυτής. Αν το κράτος θέλει να του απαγορεύσει να εκφράζει αυτή την ιδέα, υπό το φόβο ότι μπορεί να πείσει και τους υπόλοιπους υπέρ αυτής της ιδέας, τότε δεν ενδιαφέρεται για την εφαρμογή της λαϊκής βούλησης, αλλά ενδιαφέρεται απλώς αυτή να μην αλλάξει, ώστε το ίδιο το κράτος να εξασφαλίσει την ύπαρξή του. Με τον ίδιο τρόπο που δεν αίρεται η συνέπεια του Άναρχου στις αρχές του (pun intended) απ' το γεγονός ότι μπορεί συμπτωματικά να συμφωνεί πχ με τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (που ας πούμε ότι είναι προϊόν του κράτους), έτσι δεν αίρεται ούτε απ' το ότι δεν πήρε τα βουνά για να ζήσει χωρίς κράτος.

Αντίθετα, παρότι δεν είναι επιλογή του Άναρχου να είναι άθεος (με την έννοια ότι δεν μπορεί να υποκριθεί στον εαυτό του ότι πιστεύει σε θεούς, εφόσον δεν πιστεύει), είναι επιλογή του Άναρχου να είναι μέλος της συλλογικότητας που λέγεται Ένωση Άθεων ή όχι. Εφόσον διαφωνεί με το καταστατικό της, δεν συμμετέχει ως μέλος της Ένωσης. Δεν υπάρχει παράδοξο.


[EDIT:] Από το νέο καταστατικό της Ένωσης, αντιγράφω την επίμαχη παράγραφο (Άρθρο 4 Παράγραφος 2):
2. Η Ένωση προωθεί τους σκοπούς της αποκλειστικά με ειρηνικά μέσα.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

RaspK έγραψε:Η αντίθεσή του στην παρουσία του όρου περί μη βίας καθιστά παράδοξη τη στάση του, επειδή ήδη παρανομεί με βάση το ελληνικό Σύνταγμα και την ελληνική νομοθεσία, οπότε δεν ακολουθεί τις αρχές και τον κώδικα του κράτους στο οποίο, τελικώς, είναι πολίτης.
Με απλά λόγια: δεν έχει νόημα να αρνείσαι να ενταχθείς στην Ένωση, λόγω κανόνων, όταν είσαι Έλληνας πολίτης και παραβαίνεις τους νόμους. Η στάση του Άναρχου είναι μη ακολουθία μιας οργάνωσης με τις αρχές της οποίας βρίσκεται σε διαφωνία, απ' όσο φαίνεται.
Το ότι είμαι αναγκαστικώς πολίτης αυτού του κράτους δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το εγκαταλείψω ή να αποποιηθώ των ευθυνών μου για τις όποιες αποτυχίες της κοινωνίας ή να παραιτηθώ των δικαιωμάτων μου να αγωνίζομαι για ένα καλλίτερο αύριο. Στα πλαίσια αυτού του αγώνα αναγκαστικώς συσπειρώνεσαι γύρω από ομάδες και οργανώσεις με κοινούς στόχους.
breadfan έγραψε:...Εφόσον διαφωνεί με το καταστατικό της, δεν συμμετέχει ως μέλος της Ένωσης. Δεν υπάρχει παράδοξο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν διαφωνούσα με το αρχικό καταστατικό αλλά με την πρότασι υιοθετήσεως καταστατικού όρου περί "μη βίας". Στην συζήτησι που ακολούθησε απεφασίσθη να τεθή σε ψηφοφορία η υιοθέτησις η μη του προτεινομένου όρου. Απεχώρησα προ της ψηφοφορίας θεωρώντας ότι η θέσις υπό ψηφοφορία, και μόνον, της "μη βίας" αντίκειται στην ιδεολογική μου θέσι.
Τελικώς, το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας ήτο θετικό προς την πρότασί μου, γεγονός το οποίο με χαροποίησε. Ο υιοθετηθείς τελικώς όρος είναι ο ακόλουθος.
2. Η Ένωση προωθεί τους σκοπούς της αποκλειστικά με ειρηνικά μέσα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Εντελώς off topic, αλλά...

:angry-cussingblack: :angry-screaming: :angry-teeth:

@Άναρχος και RaspK (και άλλοι...)

Δεδομένου ότι πλέον η αγανάκτησή μου (που κάθε φορά ακολουθεί παρόμοιων αναρτήσεων με την προηγούμενη του Ανάρχου) δεν αντέχει της κακοποίησης που υφίσταται, δηλώνω ότι θα μετέλθω όλων των μέσων ώστε για τον επόμενο που θα "αποποιηθεί των ευθυνών του" θα εισηγηθώ της πρότασης να μπαναριστεί, και δεν επιδέχομαι αντιρρήσεων. Και μην νομίσει κανείς ότι το επόμενο ολίσθημά του θα διαφύγει της προσοχής μου.

Εκτός αν μου δείξει κάποιος με ποιο μαγικό τρόπο συντάσσονται τα παραπάνω ρήματα με γενική...

:angry-tappingfoot:

(Πάω να πιω ένα ποτήρι νερού, να συνέλθω λίγο... :D )
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Μιας και έχει ψιλοχεστεί το θέμα, ας πω και εγώ ότι συμφωνώ με τη θέση του RaspK, αλλά για άλλους λόγους. Κάποιες δηλώσεις έχουν την τάση να αφήνουν παράξενες υπόνοιες, ειδικά όταν αυτές οι δηλώσεις περιγράφουν το προφανές ή αναμενόμενο. Για παράδειγμα, αν βγω εγώ και πω "παιδιά, εγώ ποτέ δεν απαγάγω μαθήτριες για να τις βιάζω από τον κώλο στο υπόγειό μου" θα αφήσω πολύ περισσότερες υπόνοιες από το να μην το έλεγα καθόλου, γιατί αυτομάτως όλοι αναρωτιούνται γιατί ανέφερα κάτι τέτοιο από δική μου πρωτοβουλία. Anyway, δε μου πέφτει λόγος εμένα, απλώς λέμε ο καθένας τη μαλακία του.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:για τον επόμενο που θα "αποποιηθεί των ευθυνών του" θα εισηγηθώ της πρότασης να μπαναριστεί
Explain, και χωρίς παραλήρημα, παρακαλώ. Τέτοιες δηλώσεις χρήζουν και της ανάλογης βαρύτητας, αλλιώς «πέρα βρέχει.»
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Έπρεπε να βάλω περισσότερα χαμογελάκια, και λιγότερα angry faces.
Αλλά πίστεψα ότι ήταν εμφανές πως η απειλή ήταν πλάκα, και η αγανάκτηση ψεύτικη.
Ζητώ συγνώμη για το "παραλήρημα". Ήταν μια μάλλον αποτυχημένη προσπάθεια να εκφράσω χιουμοριστικά τη δήθεν ιερή οργή μου για ένα γνωστό γλωσσικό φαινόμενο:
RaspK έγραψε:... θέλω να μου εξηγήσεις με σαφήνεια που αποποιούμαι όποιας ευθύνης μου.
(από εδώ)

Μην το παίρνεις προσωπικά, απλώς ήσουν ο πρώτος που βγήκε στο search για το "αποποιούμαι". Μάλιστα υποψιάζομαι ότι αν ψάξω τις αναρτήσεις σου θα διαπιστώσω ότι μάλλον σε αδίκησα. (Η πολλή παρέα με τον Κόμη τα κάνει αυτά...)

Φίλοι; :romance-kisscheek:

(Περισσότερα για το φαινόμενο εδώ.)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγγνώμη και για τη δική μου αντίδραση (βλέπε την επέκταση του λεγομένου "Poe's Law")· φίλοι! :D
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ψήφισα κι εγώ το 3ο, για 3 άτομα, 2 γιαγιάδες κι έναν παππού, που δεν βλέπω λόγο να στεναχωρήσω σε τέτοια ηλικία. Βέβαια αυτό περιορίζεται στο να μην γνωρίζουν πως είμαι άθεη (= δεν θα έκανα θρησκευτικούς γάμους, βαφτίσεις και τέτοια για να μην τους στεναχωρήσω).

Για τα off topic:
Off Topic
Εnough με το θέμα της μη βίας. Άλλωστε ο Άναρχος δεν αποχώρησε ακριβώς επειδή υπήρχε αυτός ο όρος αλλά επειδή έγινε ψηφοφορία, κάτι το οποίο εμένα τουλάχιστον μου δείχνει πως δεν θα μπορούσαμε να συνεργαστούμε έτσι κι αλλιώς οπότε μάλλον σοφή η απόφασή του.

Για το άλλο θέμα, συμφωνώ με τον Globetrotter, τον Nox, τον Κόμη και τον RaspK. Θεωρώ διαφορετικό το να συζητάς για την αθεΐα σε έναν χώρο (που όποιος θέλει έρχεται, δεν φέρνεις κανέναν με το ζόρι) και να προσπαθείς να διεκδικήσεις κάποια δικαιώματα (τα οποία έχουν περισσότερο σχέση με την ανεξιθρησκία παρά με την αθεΐα εδώ που τα λέμε) και διαφορετικό το να "φωνάζεις" παντού και με κάθε ευκαιρία ότι είσαι άθεος και το πόσο γαμάτο σε κάνει αυτό και να νομίζεις πως έτσι πουλάς μούρη.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ιοκάστη έγραψε:
Off Topic
Άλλωστε ο Άναρχος δεν αποχώρησε επειδή ακριβώς επειδή υπήρχε αυτός ο όρος αλλά επειδή έγινε ψηφοφορία...
Off Topic
Δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά δεν είναι ο σωστός τόπος εδώ...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Eγώ γιατί θεωρώ παράλογο το να μην λες οπουδήποτε βρεθείς ότι είσαι άθεος; Ποιος ο λόγος να το κρύψεις; Άλλο να μην θες να διαπληκτιστείς και άλλο κάποιοι από εσάς να μην το θεωρείτε σωστό και να τους λέτε και καραγκιόζηδες. Για μένα, μαγκιά του οποιουδήποτε λέει ότι είναι άθεος όπου βρεθεί κι όπου σταθεί. Ο καθένας έχει το διακαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα, πόσο μάλλον όταν το ''αντίπαλο στρατόπεδο'' υπερβαίνει κάθε μέτρο. Όταν υπάρχει φασισμός, προσυλητισμός, ρατσισμός, χειραγώγιση και επιμένων πατερναλισμός, δεν νομίζω να τίθεται θέμα για το πόσο ''κομψό'' είναι να εκδηλώνεις την αθεϊα σου. Ορισμένα ποστ, μου θύμισαν αυτούς που λένε ''δεν έχω τίποτα με τους gay, αλλά δεν θέλω να το δείχνουν δημόσια!'', την στιγμή που ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει και να εκφράζεται όπως θέλει, χωρίς να πειράζει τους άλλους.
Το να είσαι άθεος και να μπαίνεις σε ένα φορουμάκι να σχολιάζεις απλά, σε γλιτώνει μεν από την μοναχικότητα, αλλά δεν αποτελεί σκοπό, ούτε έχει νόημα. Ο στόχος του άθεου, είναι να δηλώνει την παρουσία του, να πληροφορεί, να πυροδοτεί συζητήσεις και να λέει απόψεις που κάποιοι άνθρωποι δεν είχαν καν την τύχη να ακούσουν ποτέ στη ζωή τους. Εμένα η ίδια μου η γιαγιά μου είπε ''πες μου τα πιστεύω σου, μπορεί και να με βοηθήσουν'' (παρ'όλο που μου το είπε μόνο και μόνο για να με ψαρέψει).
Πέρυσι τέσσερα άτομα πήγαν απεσταλμένοι στο gay pride στα Σκόπια για υποστήριξη. Ένας δημοσιογράφος τους ρώτησε έπειτα: ''Γιατί αποφασίσατε να πάτε σε ένα τόσο εχθρικό και αφιλόξενο περιβάλλον; Τί όφελος θα έχει μια παρέλαση σε έναν τόπο που πλήττεται τόσο πολύ από τον σκοταδισμό;''. Και ένας εξ αυτών απάντησε ''Ο λόγοε που πήγαμε ήταν για να ξορκίσουμε τις δεισιδαιμονίες. Μπορεί να δεχτήκαμε επιθέσεις από τους ντόπιους και οι γιαγιάδες να λιβάνιζαν το μέρος, αλλά την επόμενη μέρα θα δουν ότι όλα είναι στη θέση τους και η ζωή τους συνεχίζεται κανονικά''.
Σε κάθε περίπτωση (ομοφυλοφιλία ή αθεϊα), they must face it. Και έπειτα να το συνηθίσουν. Με το να κάνουμε τις πάπιες, δεν κερδίζουμε τίποτα. Όταν αγόρασα την Περί θεού αυταπάτη, η μάνα μου έλεγε ότι δεν το ήθελε καν μέσα στο σπίτι. Τώρα, μέχρι που το ξεσκονίζει κιόλας. Όσο για εσάς που λέτε ότι δεν θέλετε να στενοχωρήσετε ορισμένους, σκεφτείτε αν π.χ είσασταν ομοφυλόφιλος/η, πόσοι από αυτούς που αγαπάτε θα σας ξέγραφαν και θα σας πετούσαν έξω από το σπίτι στο όνομα της θρησκείας;; Εάν γινόσασταν πόρνη για να ζήσετε, ποιοι θα συνέχιζαν να θέλουν να σας ξέρουν; Επίσης πόσοι από αυτούς θα σας κάνουν ψυχολογικό πόλεμο και θα σας κόψουν την καλημέρα, αν αποφασίσετε να μην βαφτίσετε το παιδί σας; Η αγάπη, λοιπόν και η κατανόηση πρέπει να είναι αμφίδρομες, όχι μόνο από την πλευρά των αθέων. Και επειδή κατανόηση από την πλευρά των χριστιανοταλιμπάν είναι δύσκολο να δούμε, καλό είναι να εκφράζουμε τις θέσεις μας και όποιος μας καταλάβει, μας κατάλαβε. Οι υπόλοιποι, απλά δεν νοιάζονται, καθώς δεν υφίσταται αγάπη προς ένα άτομο, όταν αυτό είναι αποκλειστικά όπως θες να είναι. Εμείς δηλαδή πώς τους αγαπάμε, παρ'όλο που είναι χριστιανοί (=ψυχικά άρρωστοι, για να μην ξεχνιόμαστε).

Και για να αναφέρω μερικές προσωπικές εμπειρίες, όταν έδωσα την Περι θεού αυταπάτη σε έναν φίλο μου (17χρονο) και το βρήκε η μάνα του, φώναξε την μάνα μου, τις έδωσε το βιβλίο και του απαγόρευσε να το διαβάσει. Δεν το ήθελε ούτε αυτή σπίτι της γιατί ''προσβάλει τα πιστεύω της''. Από τότε ψάχνει συχνά πυκνά το κινητό του φίλου μου και το δωμάτιό του, μήπως βρει στοιχεία αθεϊσμού. Εμένα αυτό με προτρέπει ένα παραπάνω να δηλώνω στη κάθε ευκαιρία ότι είμαι άθεος και όχι να το αποσιωπώ. Δεν ξέρω εσάς τί αισθήματα σας βγάζει.
Επίσης όταν μίλησα στην γιαγιά μου για τις αθεϊστικές μου απόψεις και διευκρίνησα ότι δεν έχω μπλέξει σε καμιά συμμορία, μου είπε το εξής αποστομοτικό: ''Ε, άντε, αφού όμως τώρα έτσι έχουμε μάθει, έτσι να το συνεχίσεις κι εσύ να πιστεύεις''. Εγώ μετά γέλασα. Κάτι τέτοια με ''φανατίζουν'' ακόμη περισσότερο και νομίζω πως αυτή είναι μια υγιής αντίδραση ενός φιλελεύθερου ατόμου. Από τότε ανήγω συχνά πυκνά συζητήσεις με την γιαγιά μου. Δεν ξέρω αν με παίρνει στα σοβαρά, πάντως η αμφιβολία που σπέρνω μέσα της φαίνεται ξεκάθαρα.

Και κάπως έτσι ολοκληρώνεται το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ αυτό.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλωσόρισες Rictor :)

Nομίζω πως κάτι παρεξήγησες στα παραπάνω σχόλια…
Eγώ γιατί θεωρώ παράλογο το να μην λες οπουδήποτε βρεθείς ότι είσαι άθεος; Ποιος ο λόγος να το κρύψεις;
Αυτά είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Αυτό που εννοώ προσωπικά είναι ότι δεν θα πω σε κάποιον μόλις τον γνωρίσω: "Καλημέρα, με λένε Ιοκάστη και είμαι άθεη" όπως και δεν θα του πω "Καλημέρα, με λένε Ιοκάστη και μ’αρέσει το μωβ". Δεν είναι ότι θέλω να κρύψω ότι μ’αρέσει το μωβ προφανώς αλλά είναι μάλλον άκυρο να αρχίσω να μιλάω για το μωβ στα καλά καθούμενα χωρίς να υπάρξει κάποια σχετική κουβέντα. Το ίδιο ισχύει για όλα τα χαρακτηριστικά μου και τα πράγματα που μ’αρέσουν, όποιος θέλει και μ’ενδιαφέρει να τα μάθει θα τα μάθει όπως θα με γνωρίζει, σιγά μην εκτυπώνω και σελίδες με την περιγραφή μου και τις μοιράζω στο καλημέρα σας.
Άλλο να μην θες να διαπληκτιστείς και άλλο κάποιοι από εσάς να μην το θεωρείτε σωστό και να τους λέτε και καραγκιόζηδες.
Δεν θέλω να τους λέω καραγκιόζηδες γιατί δεν είναι όλοι καραγκιόζηδες. Όποιους είναι όμως δεν έχω πρόβλημα να τους πω. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τους άθεους καραγκιόζηδες (ναι, δεν είναι προνόμιο των χριστιανών αυτό).
Όσο για εσάς που λέτε ότι δεν θέλετε να στενοχωρήσετε ορισμένους, σκεφτείτε αν π.χ είσασταν ομοφυλόφιλος/η, πόσοι από αυτούς που αγαπάτε θα σας ξέγραφαν και θα σας πετούσαν έξω από το σπίτι στο όνομα της θρησκείας;;
Μην προτρέχεις να βγάλεις συμπεράσματα. Καμιά φορά μπορεί να μην θες να στεναχωρήσεις κάποιον, δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε απορρίψει όμως επειδή θα στεναχωρηθεί. Προσωπικά δεν με επηρεάζει με κανέναν τρόπο το να μην ξέρουν οι γιαγιάδες μου ότι είμαι άθεη, οπότε επιλέγω και να μην το μάθουν απλά γιατί το θεωρώ γαϊδουριά να τις στεναχωρήσω χωρίς λόγο στα τελευταία χρόνια της ζωής τους. Να τις κάνω άθεες σε τέτοια ηλικία δε με ενδιαφέρει, προτιμώ να σπείρω την αμφιβολία σε ένα 18χρονο που έχει όλη την ζωή του μπροστά του και μπορεί να πάρει διαφορετικές αποφάσεις παρά σε μια 80χρονη που απλά θα συνειδητοποιήσει ότι ζούσε βασισμένη σε ένα ψέμα 80 χρόνια (μόνο σ’εμένα φαίνεται neutral evil η 2η πράξη;)
Και επειδή κατανόηση από την πλευρά των χριστιανοταλιμπάν είναι δύσκολο να δούμε, καλό είναι να εκφράζουμε τις θέσεις μας και όποιος μας καταλάβει, μας κατάλαβε.
Βλέπω τρομερή αρνητικότητα, προφανώς λόγω εμπειριών; Καταλαβαίνω πως αν δεχτείς πίεση λογικό είναι να σου βγαίνει αντίδραση. Σκέψου όμως και την άλλη πλευρά. Εμένα πχ οι εμπειρίες μου με τους "χριστιανοταλιμπάν" είναι πολύ καλές οπότε λογικό δεν είναι να μην έχω τις ίδιες αντιδράσεις μ’εσένα. Οι γονείς μου, όλοι οι συγγενείς που έχουμε σχέσεις οπότε τους το είπα, κάποιες φίλες που είναι χριστιανές, η τελευταία σχέση μου που ήταν επίσης χριστιανός, κανείς δεν κόλλησε στο ότι είμαι άθεη. Δεν άλλαξε τίποτα στην συμπεριφορά τους απέναντί μου οπότε είμαι κι εγώ πιο χαλαρή με το θέμα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Eγώ γιατί θεωρώ παράλογο το να μην λες οπουδήποτε βρεθείς ότι είσαι άθεος;
Δηλαδή, όποτε κυκλοφορείς στο δρόμο, φροντίζεις να ενημερώσεις σχετικά τους περαστικούς; :think:
Rictor έγραψε:Ποιος ο λόγος να το κρύψεις;
Ποιος ο λόγος να το αναφέρεις πάντα, υπ' οποιεσδήποτε συνθήκες;
Rictor έγραψε:Άλλο να μην θες να διαπληκτιστείς και άλλο κάποιοι από εσάς να μην το θεωρείτε σωστό και να τους λέτε και καραγκιόζηδες. Για μένα, μαγκιά του οποιουδήποτε λέει ότι είναι άθεος όπου βρεθεί κι όπου σταθεί.
Γούστο του και καπέλο του, αλλά για μαγκιά συζητήσιμο. Ανόητο και προκλητικό, όχι λιγότερο από τον κάθε κήρυκα της πλάκας.
[youtube]uIe0ewcq_0s[/youtube]
Rictor έγραψε:Ο καθένας έχει το διακαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα,
Πέραν του ότι τα δικαιώματα είναι πλασματικά, και ότι δεν ισχύουν (τυπικά) υπεράνω των δικαιωμάτων των άλλων, τουλάχιστον εφόσον καταπατούν ίσης ή μεγαλύτερης βαρύτητας δικαιώματα, πέφτεις και σε μία λογική πλάνη εδώ:
Rictor έγραψε:πόσο μάλλον όταν το ''αντίπαλο στρατόπεδο'' υπερβαίνει κάθε μέτρο.
Το κυριότερο θέμα, βέβαια, είναι ότι δεν έχει νόημα να γινόμαστε φορτικοί.
Rictor έγραψε:Όταν υπάρχει φασισμός,
Θα ήταν καλό να χρησιμοποιούμε τους όρους με κάποια ακρίβεια, παρακαλώ.
Rictor έγραψε:προσυλητισμός,
Ο προσηλυτισμός είναι παράνομος, οπότε και μπορεί να καταγγελθεί. Δεν μπορείς να πεις στους γονείς, όμως, ότι δεν έχουν δικαίωμα στο να διδάξουν τα παιδιά τους ό,τι αυτοί πιστεύουν ότι είναι αληθές. Λυπάμαι εάν θίγω τις αξίες κάποιων, αλλά δε δουλεύει έτσι το πολίτευμα.

(Στις ΗΠΑ, που οι άθεοι προσπαθούν να κάνουν ακριβώς αυτό, για να σώσουν τα παιδιά, το έχουν γαμήσει πατόκορφα.)
Rictor έγραψε:ρατσισμός,
Ομοίως με το φασισμό, ανωτέρω.
Rictor έγραψε:χειραγώγιση και επιμένων πατερναλισμός, δεν νομίζω να τίθεται θέμα για το πόσο ''κομψό'' είναι να εκδηλώνεις την αθεϊα σου. Ορισμένα ποστ, μου θύμισαν αυτούς που λένε ''δεν έχω τίποτα με τους gay, αλλά δεν θέλω να το δείχνουν δημόσια!'', την στιγμή που ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει και να εκφράζεται όπως θέλει, χωρίς να πειράζει τους άλλους.
Το θέμα της κομψότητας προκύπτει από τη φορτικότητα της έκφρασης. Το ξέσπασμα απλά αμαυρώνει την όποια εικόνα.

Γιατί να κατσικωθώ στο σβέρκο κάθε κακομοίρη, δηλαδή;
Rictor έγραψε:[...] Όσο για εσάς που λέτε ότι δεν θέλετε να στενοχωρήσετε ορισμένους, σκεφτείτε αν π.χ είσασταν ομοφυλόφιλος/η, πόσοι από αυτούς που αγαπάτε θα σας ξέγραφαν και θα σας πετούσαν έξω από το σπίτι στο όνομα της θρησκείας;;
Ομοίως δε θα μίλαγα. Σημειωτέον, ίσως θα πρέπει να ξανασκεφτείς κατά πόσον πρόκειται για πειστικό επιχείρημα: μάλλον αγνόησες την πιθανότητα κάποιοι από εμάς να είμαστε μη ετεροφυλόφιλοι ή να έχουμε μη ετεροφυλόφιλους γνωστούς με το εν λόγω πρόβλημα... :roll:
Rictor έγραψε:Εάν γινόσασταν πόρνη για να ζήσετε, ποιοι θα συνέχιζαν να θέλουν να σας ξέρουν; Επίσης πόσοι από αυτούς θα σας κάνουν ψυχολογικό πόλεμο και θα σας κόψουν την καλημέρα, αν αποφασίσετε να μην βαφτίσετε το παιδί σας;
Πόσοι θα μου κόψουν την καλημέρα, όταν συνειδητοποιήσουν ότι δε θέλω να έχω παιδιά;

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε μερικοί είναι ότι ο συμβιβασμός με το γεγονός ότι δεν πρόκειται να με δεχθεί κάποιος όπως είμαι μπορεί να γίνει με δύο τρόπους: με εσκεμμένη ρήξη ή με προσωπική εγκράτεια. Η δική σας στάση είναι ότι οφείλεις ως άνθρωπος να εκφράσεις τα πιστεύω σου, και πάει λέγοντας.

Όταν αποκτήσετε συντρόφους κι έχετε διάφορους τέτοιους γνωστούς, όταν θα πρέπει να ισορροπήσετε προβλήματα, όταν η ρήξη θα είναι η απλούστερη άμεσα, αλλά όχι η καλύτερη και πλέον συμφέρουσα λύση σε βάθος χρόνου, τότε ίσως το ξανασκεφτείτε...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:
Rictor έγραψε:Eγώ γιατί θεωρώ παράλογο το να μην λες οπουδήποτε βρεθείς ότι είσαι άθεος; Ποιος ο λόγος να το κρύψεις;
Αυτά είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Αυτό που εννοώ προσωπικά είναι ότι δεν θα πω σε κάποιον μόλις τον γνωρίσω: "Καλημέρα, με λένε Ιοκάστη και είμαι άθεη" όπως και δεν θα του πω "Καλημέρα, με λένε Ιοκάστη και μ’αρέσει το μωβ". Δεν είναι ότι θέλω να κρύψω ότι μ’αρέσει το μωβ προφανώς αλλά είναι μάλλον άκυρο να αρχίσω να μιλάω για το μωβ στα καλά καθούμενα χωρίς να υπάρξει κάποια σχετική κουβέντα. Το ίδιο ισχύει για όλα τα χαρακτηριστικά μου και τα πράγματα που μ’αρέσουν, όποιος θέλει και μ’ενδιαφέρει να τα μάθει θα τα μάθει όπως θα με γνωρίζει, σιγά μην εκτυπώνω και σελίδες με την περιγραφή μου και τις μοιράζω στο καλημέρα σας.
Δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα. Το να σπεύδεις να καθιερώσεις ένα χαρακτηριστικό για τον εαυτό σου στα μάτια των άλλων υποδηλώνει κάποιου είδους αδυναμία (συνήθως ανασφάλεια ή attention whoring). Δεν υπάρχει λόγος να ορίζεις την ταυτότητά σου με το γεγονός ότι δεν πιστεύεις κάτι.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα διαφωνήσω: εν προκειμένω, ο ίδιος εξηγεί πειστικά την αιτία για την οποία προβαίνει στην εκδήλωσή του. Η διαφωνία μου με τον ίδιο έγκειται στο ότι δεν πρόκειται να επιτύχει κάτι πέραν της ρήξης, και πολλές φορές αυτή δεν είναι θεμιτή.

Ο κομφορμισμός δεν είναι πάντοτε το καλύτερο σύστημα, αλλά δεν είναι και πάντα η χειρότερη επιλογή.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσόρισες κι από εμένα Rictor.

Προσωπικά, σχεδόν πάντα θα αρπάξω την ευκαιρία να εκφράσω την μη-πίστη μου στο υπερφυσικό (είτε αυτό είναι ο χριστιανικός θεός, είτε το μάτιασμα και τα φαντάσματα, είτε η "δυναμοποίηση" των ομοιοπαθητικών παρασκευασμάτων). Απ' την άλλη, ο καθένας ερμηνεύει διαφορετικά το πότε υπάρχει μια τέτοια ευκαιρία, και ο καθένας εκφράζει με διαφορετικό τρόπο αυτή την μη-πίστη.

Πέρυσι το καλοκαίρι, οδηγώντας, είδα μια γιαγιά που περπατούσε στο δρόμο εν μέσω καύσωνα και με ντάλα ήλιο. Όταν της πρόσφερα να την πάω με το αυτοκίνητο εκεί που πήγαινε, μπήκε μέσα και ακολούθησε ο εξής σύντομος διάλογος:
- "Ο Θεός να σ' έχει καλά, παιδάκι μου".
- "Γιαγιά, αν υπήρχε θεός, δεν θα άφηνε να πεθαίνουν τόσα παιδιά από πείνα. Αλλά επειδή μάλλον δεν υπάρχει, πρέπει εμείς να βοηθάμε ο ένας τον άλλο."
Η γιαγιά με κοίταξε αμίλητη, και μετά από λίγο κούνησε το κεφάλι της και είπε: "Δίκιο έχεις, παιδί μου."

Κάποιος άλλος ίσως έλεγε "σιγά μην κάτσω να πω στη γιαγιά ότι δεν υπάρχουν θεοί". Εγώ λέω, "γιατί όχι"; Δεν έχει τόση σημασία η αφορμή που θα βρεις για να εκφράσεις την αθεΐα σου, αλλά έχει τεράστια σημασία ο τρόπος που θα την εκφράσεις. Η σάτιρα, η ειρωνεία, ακόμα και ο χλευασμός έχουν τη θέση τους στα εκφραστικά μέσα ενός άθεου, αλλά το χαμόγελο, η ευγένεια και η λογική τις περισσότερες φορές αποδίδουν καλύτερα. Και, ασφαλώς, ο εκνευρισμός και η οργή είναι που χάνουν το παιχνίδι, ακόμα κι αν είναι εντελώς δικαιολογημένα συναισθήματα.

Ας μην ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι που νιώθουν ότι απειλούνται απ' τον αθεϊσμό έχουν μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον όπου ο θεός τους συνδέεται με όλα όσα θεωρούμε καλά: την αγάπη, τη δικαιοσύνη, την φιλευσπλαχνία, την αυτοθυσία, την υπομονή (και φυσικά σχεδόν κανείς τους δεν έχει διαβάσει τη Βίβλο για να δει πόσο συχνά ο θεός τους λειτουργεί αντίθετα με τα παραπάνω). Κατά συνέπεια, για το απαίδευτο μυαλό, όποιος δεν αποδέχεται την ύπαρξη του θεού τους έχει όλα τα αρνητικά χαρακτηριστικά. Οι φράσεις "αθεόφοβος", "δεν έχει το θεό του", "αντίχριστε", "δεν δίνει του αγγέλου του νερό", "μου έβγαλε την πίστη", "δεν καταλαβαίνει Χριστό" δείχνουν πόσο το παραπάνω έχει περάσει στην νοοτροπία μας.

Σίγουρα όλοι μας θα προτιμούσαμε ένα κόσμο χωρίς θρησκείες και άλλες δεισιδαιμονίες. Αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει αν δεν εξαλειφθεί πρώτα η προκατάληψη εναντίον του αθεϊσμού. Νομίζω ότι το να δηλώνεις άθεος όπου μπορείς λειτουργεί υπέρ αυτού του σκοπού, γιατί κάνει τους ανθρώπους να συνειδητοποιούν ότι οι άνθρωποι που δεν πιστεύουν είναι παντού γύρω σου, είναι κανονικοί άνθρωποι και όχι τέρατα της φύσης. Όμως πολύ περισσότερη σημασία έχει το πως το δηλώνεις, όχι πότε και σε ποιους.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Απάντηση