Πόσοι είστε closeted atheists?

Είστε κρυφός ("closeted") άθεος?

Όχι, οποιοσδήποτε από το κοινωνικό μου περιβάλλον και να ρωτήσει αν πιστεύω θα πάρει μια ειλικρινή απάντηση.
75
79%
Ναι, υποκρίνομαι τον πιστό σε όλους ανεξαιρέτως.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ναι, αλλά μόνο απέναντι σε ορισμένα άτομα που δεν θέλω να κακοκαρδίσω (σύντροφος και/ή οικογένεια).
7
7%
Ναι, αν θεωρώ ότι ο άνθρωπος που έχω απέναντί μου είναι στενόμυαλος (επεκτείνεται και σε άτομα πέραν του στενού περιβάλλοντος, πχ γνωριμίες, συναδέλφους).
11
12%
Είμαι θρήσκος.
2
2%
 
Σύνολο ψήφων: 95
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Απλό το ερώτημα, μυστική η δημοσκόπηση. Είναι μια αναμφισβήτητη πραγματικότητα ότι πολλοί άθεοι και άθρησκοι κρύβουν το γεγονός, για διάφορους λόγους. Μάλιστα θα έλεγα ότι περιμένω να είναι περισσότεροι οι "κρυφοί" άθεοι ως ποσοστό του συνόλου σε ένα internet forum, παρά ως ποσοστό των άθεων στον... έξω κόσμο, αν μη τί άλλο επειδή το forum, με την ανωνυμία του, προσφέρει έναν χώρο "venting" - από συζήτηση μέχρι εκτόνωση, γι'αυτά που κρύβουν μέσα τους. Επίσης, νομίζω ότι είναι επίκαιρο το ερώτημα καθώς φτάνει το Πάσχα και πολλοί άθεοι θα επισκεφθούν τις Εκκλησίες την ανάσταση, είτε για να μην κακοκαρδίσουν κάποιους από τους οποίους κρύβουν την αθεϊα τους, είτε για να θαυμάσουν όμορφα στήθη και καλοσχηματισμένες γάμπες, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

Λοιπόν, απαντήστε και συζητήστε.
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

είτε για να θαυμάσουν όμορφα στήθη και καλοσχηματισμένες γάμπες


Εγω γι'αυτο ακριβως το λογο θα παω! :twisted: Κατα τα αλλα σε ολους λεω οτι ειμαι αθεος.....
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Η επιλογή "είμαι θρήσκος" απευθύνεται σε αυτούς που κρύβονται ακόμα και σε polls?? :character-blues:
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Η επιλογή "είμαι θρήσκος" απευθύνεται σε αυτούς που κρύβονται ακόμα και σε polls?? :character-blues:
Φαντάστηκα ότι μπορεί να είχαμε κάποιους θρήσκους που έρχονται εδώ να συζητήσουν ή να προβάλλουν τις αντιρρήσεις τους. It has been known to happen, σε άλλες παρόμοιες σελίδες - αν και η αναλογία πολιτισμένου θρησκου συνομιλητή και ΟΟΔΕ-troll δεν ήταν και η καλύτερη :-Ρ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Διάλεξα το πρώτο, σαφώς δεν κρύβομαι ούτε υποκρίνομαι, θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος.

Ωστόσο κάνω κάτι που δεν ξέρω πώς ακριβώς να το χαρακτηρίσω: ορισμένες φορές και σε ορισμένα περιβάλλοντα αποφεύγω τη συζήτηση περί θρησκευτικών πεποιθήσεων, είτε για να μην κακοκαρδίσω άτομα που αγαπώ (δυο τρεις φίλους, συγκεκριμένα) είτε γιατί κρίνω ότι η συζήτηση θα είναι στείρα και ψυχοφθόρα. Ακόμη και σ' αυτές τις περιπτώσεις, όμως, αν ερωτηθώ ευθέως θα απαντήσω ειλικρινά (οι φίλοι μου π.χ. το ξέρουν, αλλά δεν καθόμαστε και να το συζητάμε κάθε φορά που βλεπόμαστε). Απλώς δεν θα επιδιώξω να γίνει κουβέντα, ούτε θα την ανοίξω εγώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι κι εγώ στο 1ο
Μέχρι σήμερα δεν έχει χρειαστεί να αποφύγω την συζήτηση – έχει χρειαστεί να διακόψω την κατήχηση ;)
Σε εκκλησίες μπαίνω μόνο αν έχουν ιστορικό-λαογραφικό ενδιαφέρον, σε γάμους –βαφτίσεις περιμένω απ’ έξω
Τα τελευταία χρόνια δεν πηγαίνω ούτε στην ανάσταση, και δεν την βλέπουμε ούτε στην τηλεόραση, όταν ακούμε τα πυροτεχνήματα ή βλέπουμε ότι πήγε 12 φιλιόμαστε και ίσως λέμε χρηστός ανέστη με την ίδια λογική που λέμε καλή χρονιά
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πρώτο. Συμφωνώ και με τη μελάνη και με τη μιραζ. Είναι σαφές ότι ευθεία ερώτηση παίρνει ευθεία απάντηση, όμως, όπως έχω πει στο παρελθόν, η θέση μου είναι λεπτή, είμαι υποχρεωμένος να παρίσταμαι σε διάφορες εκδηλώσεις, και πολλές φορές απλά κάνω την πάπια.

Δεν έχω κάτι να κρύψω, ούτε φοβάμαι κάτι. Συζητήσεις αποφεύγω ν' ανοίξω, όμως πλέον δεν ανέχομαι μαλακίες, οι οποίες δεν μένουν αναπάντητες, ούτε επιτρέπω τον μονόλογο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:ορισμένες φορές και σε ορισμένα περιβάλλοντα αποφεύγω τη συζήτηση περί θρησκευτικών πεποιθήσεων, είτε για να μην κακοκαρδίσω άτομα που αγαπώ (δυο τρεις φίλους, συγκεκριμένα) είτε γιατί κρίνω ότι η συζήτηση θα είναι στείρα και ψυχοφθόρα. Ακόμη και σ' αυτές τις περιπτώσεις, όμως, αν ερωτηθώ ευθέως θα απαντήσω ειλικρινά (οι φίλοι μου π.χ. το ξέρουν, αλλά δεν καθόμαστε και να το συζητάμε κάθε φορά που βλεπόμαστε). Απλώς δεν θα επιδιώξω να γίνει κουβέντα, ούτε θα την ανοίξω εγώ.
Βασικά ακριβώς αυτό, αλλά ψήφισα το 3. Με στενόμυαλους δεν έχει νόημα η συζήτησις, ούτε έχει νόημα να τσακώνεσαι. Πάντως μια φορά είχα «πλακωθεί» με έναν ψάλτη (κ ο παπάς μπροστά) σε ένα τραπέζι τραπέζι (όχι άδειο, είχε και συγγενείς). (είχε πιάσει θέματα «θεϊστικής κοσμογονίας» και «θεού στη φύση» και ...δεν άντεξα. Οι στενοί συγγενείς και φίλοι ξέρουν ότι είμαι άθεος...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

1 ...δαγκωτό...
Ποτέ δεν απέφυγα να υποστηρίξω την άποψί μου ή να αλλάξω συζήτησι. Αντιθέτως επιδιώκω την συζήτησι σε κάθε ευκαιρία. Τα επιχειρήματα είναι πάρα πολλά για να υποστηρίξης την αθεϊα έναντι της όποιας θρησκείας.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόνο με τη γιαγιά μου θα έκανα τον κινέζο αλλά δεν το θεωρώ υποκρισία. Δεν το κάνω για να με αποδεχτεί ή για να μη με επικρίνει αλλά για να μην τη στεναχωρήσω. Στους νεότερους ή λιγότερο αγαπητούς συγγενείς μου δεν έχω πει ψέματα επ' αυτού. Ειδικά οι κοντινοί δικοί μου (γονείς, αδερφή) το ξέρουν καλά αν και προτιμούν να το ξεχνάνε πχ η αδερφή μου μου πρότεινε να πάμε μαζί αύριο στον επιτάφιο, τι να της πεις τώρα :obscene-tolietclaw: .

Σε όλους τους υπολοίπους το αναφέρω αν πάει η κουβέντα, σπάνια ανοίγω συζήτηση εγώ. Η στάση που τηρώ δημόσια είναι σκεπτικιστική στα σενάρια συνωμοσίας (πχ με τον κουρέα μου τις προάλλες συζητούσαμε για το 2012 και του είπα ότι μάλλον τούς τέλειωσε η πέτρα τους Μάγιας γι' αυτό και καλά σταμάτησαν το ημερολόγιο στο 2012, κλεμμένο :mrgreen: ). Με "ιεραπόστολο" ή ξεκάθαρο προσηλυτιστή δεν έχει τύχει ακόμα να αντιπαρατεθώ δημόσια αν και ξέρω πάνω κάτω τι θα πει και τον αντίλογο. Παλιά διενεργούσα trolling έναντι μερικών Γιαχωβάδων γιαγιάδων που σύχναζαν στη συνοικία και πουλούσαν τη Σκοπιά. Πλέον ηρέμησα και απλά λέω "όχι". Τι να πεις, νεανικές τρέλες :P . Οι γιαγιάδες εξαφανίστηκαν μετά από κάποιο καιρό, μάλλον τις πήραν στο κυνήγι οι ορθόδοξοι.

Τέλος, στο στρατό αν χρειαστεί να δηλώσω θρήσκευμα, θα βάλω παύλα αν υπάρχει η δυνατότητα ή κενό το σχετικό κουτάκι. Δε νομίζω ότι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με αυτό, άλλωστε ο στρατός έχει πολύ πιο σοβαρά προβλήματα από τις υπαρξιακές ανησυχίες των φαντάρων.

Οπότε θα έλεγα το 3 αν και δεν είναι πρόσωπα αλλά πρόσωπο. Προς το παρόν βέβαια, μπορεί στο μέλλον να γίνουν πρόσωπα αν υποχωρήσω στην κοινωνική πίεση (πεθερικά και τα ρέστα). Θέλω να ελπίζω πως όχι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Και εγώ ψήφισα το 3 μόνο και μόνο για ένα πρόσωπο, την μητέρα μου. Είναι μεγάλη, έχει κατάθλιψη, και τα τελευταία χρόνια ζει και αναπνέει μόνο για την εκκλησία, αν και μορφωμένη.
Δυστυχώς τέτοια αποκάλυψη θα ήταν πολύ οδυνηρή για αυτήν. Αν ήταν νεώτερη και είχε 20 χρόνια μπροστά της, θα την πάλευα. Τώρα που είναι 80+, έχω αποφασίσει να συμβιβαστώ με αυτό. Αλλωστε δεν ζούμε κοντά, και δεν με επηρεάζει σοβαρά. Δεν πάω ποτέ εκκλησία, δεν πάνε τα παιδιά μου, και λέω κάποια κατά συνθήκη ψεύδη.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

ψύφισα το πρώτο. Πριν λίγα χρόνια η απάντηση μου θα ήταν διαφορετική, αλλά τωρα είμαι σε φάση "έτσι είμαι σε όποιον αρέσω"
δεν ανοίγω ποτέ συζήτηση για το θέμα αυτό. προσπαθώ να μην συμμετέχω γιατί έχω πολύ "αγενείς" απόψεις, αλλά αν με ρωτήσουν θα τους πω την αλήθεια
ps sorry για τυόν ορθογραφικά το spellchecker φαίνεται να μην δουλεύει
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Αν βρω καμμια παπαδια καλη και ξανθια και εχω πονηρό σκοπο της λεω οτι ειμαι μετενσαρκωση του Ιησου, μπας και φαω λιγο ψαρακι.

το κρεας το εχω κόψει.


Σε ποιά κατηγορία ανηκω?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Γράμμα
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2011 09:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Μιλώ ανοιχτά για τις απόψεις μου και το θεωρώ και καθήκον μου να πράττω έτσι.
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Χωρίς δεύτερη σκέψη ψήφισα το 1. Μιλάω εντελώς ανοιχτά όταν με ρωτούν.

Το να ανοίξω τώρα συζήτηση γιατί εγώ είμαι άθεος και ο άλλος είναι θρήσκος το βρίσκω κουραστικό και σπατάλη χρόνου. Μόνο εάν μπει στην διαδικασία ο άλλος να ανοίξει κουβέντα θα συνομιλήσω μαζί του.
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εμένα με εκνευρίζουν οι άθεοι που, όπου σταθούν και όπου βρεθούν, φροντίζουν να ενημερώσουν όλον τον κόσμο ότι είναι άθεοι και προκαλούν επίτηδες τους θρήσκους για να ξεκινήσουν καυγά.

Καταραμενοι drama queens και attention whores ταυτόχρονα!

Πραγματικά ντρέπομαι που είμαι στην ίδια ομάδα μαζί σας, ζώα. :facepalm:

Λέμε ότι είμαστε άθεοι μόνο αν μας ρωτήσουν, όχι στο ξεκάρφωτο. :violin:
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Globetrotter έγραψε:...Λέμε ότι είμαστε άθεοι μόνο αν μας ρωτήσουν, όχι στο ξεκάρφωτο. :violin:
Δηλαδή διαφωνείς με την ύπαρξι της Ενώσεως Αθέων;...
Η Ένωσις στο ...ξεκάρφωτο διακηρύσσει την ...αθεότητα των μελών...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό που υποθέτω ότι εννοεί είναι ότι είναι ενάντια σε άτομα που ουσιαστικά προσπαθούν να προκαλέσουν χωρίς άμεσο και ουσιαστικό όφελος από μία διαδικασία διεκδικήσεως, όχι σε ομάδες που αποσκοπούν στη διεκδίκηση δικαιωμάτων και την καθαίρεση αδικιών.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

RaspK έγραψε:Αυτό που υποθέτω ότι εννοεί είναι ότι είναι ενάντια σε άτομα που ουσιαστικά προσπαθούν να προκαλέσουν χωρίς άμεσο και ουσιαστικό όφελος από μία διαδικασία διεκδικήσεως, όχι σε ομάδες που αποσκοπούν στη διεκδίκηση δικαιωμάτων και την καθαίρεση αδικιών.
Αυτό υποθέτω και εγώ... Αλλά όπως μία ομάς διεκδικεί δικαιώματα έτσι μπορεί να το κάνη και ένα άτομο. Κι όπως μία ομάς προβάλει τις πεποιθήσεις της έτσι μπορεί να το κάνη και ένα άτομο. Δεν είναι λοιπόν το εάν θα διακηρύξης την άποψί σου αλλά ο τρόπος που θα το κάνης.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με το Globetrotter, και θεωρώ καραγκιόζηδες τους Άθεους που έχουν το στυλάκι "I'm an Atheist, debate me". Δε διαφέρουν από τους εξίσου καραγκιόζηδες gay που κάθονται και διαλαλούν τη σεξουαλικότητά τους, λες και μας ενδιαφέρει σε τι τρύπες βάζουν τις πούτσες τους.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Απάντηση