Να κηρυχθούν παράνομες όλες οι επίσημες θρησκείες?

Απάντηση

Να κηρυχθούν βάσει νόμου παράνομες όλες οι επίσημες θρησκείες σε όλον τον κόσμο?

ΝΑΙ
1
20%
ΟΧΙ
4
80%
 
Σύνολο ψήφων: 5
metalonly
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2022 18:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Τί θα συνέβαινε αν μία μέρα όλες οι επίσημες θρησκείες του κόσμου κηρύσσονταν παράνομες, με αποτέλεσμα να υποχρεούνταν να σταματήσουν τη λειτουργία τους σε όλον τον κόσμο και για πάντα (... ή τουλάχιστον μέχρι προσκόμισης βάσιμης αποδείξεως περί του λόγου υπάρξεώς τους) ?

Εκτιμώ ότι αυτό το ενδεχόμενο θα ήταν το ξεκίνημα της δημιουργίας της ουτοπίας του John Lennon, όπως την οραματίστηκε στο IMAGINE.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ εκτιμώ ότι θα γινόταν αφορμή να φουντώσει η πίστη. Ο απαγορευμένος καρπός ως γνωστόν είναι πιο θελκτικός.

Πέραν τούτου, είμαι κατά των ιδεολογικών απαγορεύσεων. Οι άνθρωποι θα πρέπει να είμαστε ελεύθεροι να εκδηλώνουμε τις πεποιθήσεις μας. Πρόσεξε, δεν λέω "ελεύθεροι να πιστεύουμε" διότι αυτό ισχύει ούτως ή άλλως: δεν μπορείς να εμποδίσεις κανέναν να πιστεύει ό,τι θέλει. Μπορείς μόνο να τον εμποδίσεις να το εκδηλώνει. Και αυτό θα παραβίαζε κατάφωρα την ελευθερία της έκφρασης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
metalonly
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2022 18:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγνώμη αν δεν διευκρίνισα καλύτερα το θέμα της δημοσκόπησης.

Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε οτιδήποτε (στο Χριστό, στον Όντιν, στον Ποπάϋ). Η κατάργηση των επίσημων θρησκειών εννοεί την παύση λειτουργίας όλων των επίσημων μηχανισμών και των επαγγελματικών/κερδοφόρων οργανώσεων, μέσω από τους οποίους εμποτίζεται το μυαλό νέων ανθρώπων, προς όφελος των παπάδων/ιερέων και όλου του παρακμιακού συστήματος που το συνοδεύει.

Από εκεί και πέρα, η εκδήλωση της πίστης είναι κατά τη γνώμη μου δυνατή μόνο στον προσωπικό σου χώρο, και όχι σε χώρους λατρείας οι οποίοι δημιουργούν συγκεντρώσεις ανθρώπων οι οποίοι είναι έτοιμοι να δεχθούν κάθε είδους κήρυγμα (αγάπης μόνο στους ομοϊδεάτες/ομόθρησκους, μισαλλοδοξίας και απαξίωσης της λογικής και της επιστήμης) και να το εφαρμόσουν στη ζωή τους. Επιπλέον, οι χώροι λατρείας δημιουργούν και ... ηχορύπανση.

Υ.Γ.: Ελπίζω με τη διευκρίνιση να αλλάξετε ψήφο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μάλιστα, δηλαδή δεν λες να είναι παράνομο το θρησκεύεσθαι, αλλά να είναι παράνομο το να ιδρύσει κανείς θρησκευτικό οργανισμό. Όταν λες "παύση λειτουργίας όλων των επίσημων μηχανισμών και των επαγγελματικών/κερδοφόρων οργανώσεων" εγώ αυτό καταλαβαίνω. Λοιπόν, ούτε με αυτό συμφωνώ. Νομίζω ότι πρέπει να έχουν δικαίωμα οι άνθρωποι να ιδρύουν τις οργανώσεις που θέλουν, αρκεί να λειτουργούν νόμιμα και να χρηματοδοτούνται ιδιωτικά και όχι κρατικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Η απάντηση στο ερώτημα για έναν άθεο θα φαινόταν απλή, αλλά νομίζω ξεκινάει με λάθος βάση. Εγώ θα απαντήσω με πλάγιο τρόπο. Δηλαδή θα πω ότι οι θρησκείες θα ήταν άχρηστες εντελώς στην δική μας εποχή αν δεν χρησιμοποιούνταν σαν εργαλείο της εξουσίας . Συνεπώς αν μπορούμε να καταργήσουμε την εξουσία στην σημερινή της μορφή, η οποία δεν εξυπηρετεί το κοινωνικό σύνολο, δεν χρειαζόμαστε να κηρύξουμε παράνομες τις θρησκείες.
metalonly
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2022 18:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει όμως άλλος τρόπος να καταργηθούν οι εξουσίες των τριών μεγάλων μονοθεϊστικών θρησκειών, των ασιατικών θρησκειών και όλων των παρακλαδιών τους, με τα σημερινά δεδομένα?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Για εμένα, ο μόνος τρόπος να καταργηθεί η εξουσία των θρησκειών σε κάθε επίπεδο, είναι η μόρφωση. Όσο περισσότερο μορφώνονται οι άνθρωποι, τόσο κατανοούν ότι όλες οι θρησκείες είναι μύθοι. Και όσο περισσότερο το κατανοούν αυτό, τόσο λιγότερες εξουσίες τους αποδίδουν. Η άνοδος του βιοτικού επιπέδου και οι μετακινήσεις πληθυσμών που οδηγούν στην πολυπολιτισμικότητα, επίσης συμβάλλουν προς αυτήν την κατεύθυνση.

Θα πάρει πολύ χρόνο φυσικά, αλλά θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα όλες οι θρησκείες θα καταλήξουν να αντιμετωπίζονται ω γραφικές παραδόσεις και τίποτε παραπάνω.

Με τις απαγορεύσεις θεωρώ ότι δεν θα πετυχαίναμε απολύτως τίποτε προς αυτήν την κατεύθυνση. Το θέμα είναι να αλλάξει ο κοινωνικός ρόλος των θρησκειών με φυσικό και όχι με βεβιασμένο τρόπο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση