Θρησκευτικά στα σχολεία. Υπέρ ή κατά;

Απάντηση

Είστε υπέρ ή κατά της διδασκαλίας των θρησκευτικών;

Υπέρ. Μόνο έτσι μπορείς να γνωρίσεις τον εχθρό σου.
4
2%
Να γίνεται το μάθημα αλλά να είναι επιλεγόμενο.
20
10%
Να διδάσκεται, αλλά να εξετάζει αντικειμενικά αρκετές κύριες θρησκείες.
57
28%
Με δουλεύεις, έτσι; Φυσικά και είμαι ΚΑΤΑ!
85
42%
Ας ξεριζώσουμε τη μάστιγα! Φωτιά στις θεολογικές σχολές!
34
17%
Γκια Ελ Ντοράντο από 'ντώ; Ούγκα! (Αλλιώς: δείξε μου τα αποτελέσματα)
3
1%
 
Σύνολο ψήφων: 203
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:[αμαν μαζευτικαν και οι αναρχικοι :D :D ]
Ελα ρε δεν θα σε φάμε κιόλας...
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

ψήφισα κατά, γιατί η θρησκεία δεν πρέπει να διδάσκετε σαν μάθημα θρησκευτικών, αλλά να αναφαίρετε στην ιστορία, και να αφορά όλες τις θρησκείες και πως αυτές επηρέασαν την ανθρωπότητα.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

το τί ψηφισα δεν εχει σημασία εφόσον διαβασα ολο το θρεντ....

Ειμαι πλεον κατα την προσελευση παιδιών στα ελληνικα σχολεια...

γνωρισματα αγωγης του πολιτη, κοινωνιωλογιας, και αναπτυξη συναισθηματικης νοημοσυνης μπορουν να διυλιστουν μεχρι τις ταξεις του δημοτικου για αποτελεσματικη και γεματη παιδεια σε μια αξια κοινωνια

σαν φαινομενο πρεπει να αναφερθει με ειλικρινεια
1)και η εκμεταλευση της οργανωσης των θρησκειων
2)και η πιθανη προσωπικη ανάγκη για επενδυμενη φαντασία

αλλα η πτυχη της θρησκευτικοτητας στο πλαισιο κοινωνιολογιας που θα περιεχει τα πάντα, αστρολογια, διαβασμα εντερων, κινεζους, αφρικανους βουντου, μονοθειστες, αποκρυφους ,προληψεις, δυσειδαιμονιες
τα πάντα που να εχουν να κανουν διαθέσιμοι "οδοι" σε προσωπικα ερωτηματα/συναισθηματα

ειναι δευτερευουσας σημασιας οταν δεν εκπαιδευονται σε πιο κοινα, βασικα πραγματα,
οπως μαθηση σε παιχνιδι σεβασμου

το οτι εγω εψηνα ρεγγες στα πισω θρανια την ωρα των θρησκευτικων, βανδαλιζα την κοντινη εκκλησια και το αμαξι της δασκαλας και εκανα κοπανα, σε αντιδραση αφου αρχικα αποβληθηκα για την εξης ερωτηση=

για μια ζωη 50 χρονων αμαρτιας ειναι δικαιη η αιωνια τιμωρια?

την απαντηση μου την αναφερατε εσεις
αρθρο 16.2
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Φωτιά και τσεκούρι.... Απλά πράματα.
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
Θωμάς
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010 20:52
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol: :lol:

Μα είναι δημοσκόπηση αυτή σε forum Αθεων;;;
Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.
Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Μου αρέσει πάντως πως περισσότεροι ψήφισαν υπέρ θρησκειολογίας και λιγότεροι υπέρ προαιρετικού. Προς τι αυτή η εμπιστοσύνη στην καλή προαίρεση των διδασκόντων να μη θάψουν τις άλλες θρησκείες; (όπως λέει και η Βέρα).

Για την κατάργηση τάσσονται πάντως και κάποιοι Χριστιανοί, όπως ο Γιανναράς, που θεωρεί πως καλύτερο είναι να το αναλάβει το μάθημα η εκκλησία αποκλειστικά στα κατηχητικά για όποιον θέλει, παρά να εξαρτώνται σε θεολόγους σπουδαγμένους στο εξωτερικό πολλές φορές.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:Μου αρέσει πάντως πως περισσότεροι ψήφισαν υπέρ θρησκειολογίας και λιγότεροι υπέρ προαιρετικού. Προς τι αυτή η εμπιστοσύνη στην καλή προαίρεση των διδασκόντων να μη θάψουν τις άλλες θρησκείες; (όπως λέει και η Βέρα).
Προσωπικά δεν δείχνω καμία εμπιστοσύνη... λαμβάνοντας υπόψιν οτι στα σχολικά βιβλία ήδη υπάρχουν κάποιες αναφορές σε άλλες θρησκείες και βρίσκονται εκτός ύλης, πάντα(δεν θυμάμαι σε ποιές τάξεις, ίσως μετά απο 15 χρόνια να έχουν ήδη αλλάξει τα βιβλία).
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Η δική μου γενιά διδάχθηκε τις άλλες θρησκείες. Ήταν 4-5 κεφάλαια/μαθήματα, όπου το κάθε ένα ασχολούνταν με μια θρησκεία. Ήταν αρκετά αντικειμενικά, αν και έκαναν το λάθος να προσεγγίζουν την κάθε θρησκεία υπό το πρίσμα του Χριστιανισμού. Με άλλα λόγια, το βιβλίο έκανε συνέχεια συγκρίσεις μεταξύ Χριστανισμού και εκάστοτε θρησκείας, ψάχνοντας για ομοιότητες και διαφορές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον τίτλο: "Βουδισμός, μια... άθεη θρησκεία".

Συμφωνώ, πάντως, ότι αν τα Θρησκευτικά αποκτούσαν φιλοσοφικό και ανθρωπολογικό χαρακτήρα, θα είχαν εξαιρετικό ενδιαφέρον.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Καλά, εγώ ήμουνα η μαζόχα του σχολείου. Τα έβρισκα ενδιαφέροντα ασχέτως. :mrgreen:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
kotsiosp έγραψε:Προσωπικά έγινα άθεος επειδή γνώρισα τη γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο μέσα από το συγκεκριμένο μάθημα. Άρα, είμαι υπέρ των θρησκευτικών στο σχολείο και δε θα ήθελα να καταργηθεί.
Με αυτή τη λογική στο σχολείο θα πρέπει να διδάσκουμε μόνον όσα θέλουμε να σιχαθεί το παιδί, και να ελπίζουμε ότι όλα τα χρήσιμα θα τα μάθει από αλλού (πράγμα που δυστυχώς γίνεται με το υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα).
Ένα πράγμα που έχει ενδιαφέρον είναι ότι στο σχολείο μας μαθαίνουν, όντως, τις επιστήμες από τα... γενοφάσκια τους! Αντί να γίνει η όποια εκπαίδευση πάνω στις πιο σύγχρονες θεωρίες σε βάθος και να μένουμε ελάχιστα σε όλην την ιστορία για το πώς έχουμε καταλήξει σε αυτά, κάνουμε μαθήματα επί μαθημάτων ακριβώς για την ιστορία. Αντί να μιλήσουμε για τα τροχιακά κατ' ουσίαν, ας πούμε, πρέπει να κάνουμε τη μισή χρονιά όλα όσα τελικά μας έφεραν σε αυτά (Δημόκριτος, ατομικό μοντέλο του Rutherford, et cetera)...

Εγώ, όμως, προσωπικά, είμαι υπέρ της ύπαρξης ενός κατ' επιλογήν μαθήματος θρησκειολογίας με αντικειμενικά κριτήρια. Φυσικά και κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ στην Ελλάδα.
noxteryn έγραψε:Η δική μου γενιά διδάχθηκε τις άλλες θρησκείες. Ήταν 4-5 κεφάλαια/μαθήματα, όπου το κάθε ένα ασχολούνταν με μια θρησκεία. Ήταν αρκετά αντικειμενικά, αν και έκαναν το λάθος να προσεγγίζουν την κάθε θρησκεία υπό το πρίσμα του Χριστιανισμού. Με άλλα λόγια, το βιβλίο έκανε συνέχεια συγκρίσεις μεταξύ Χριστανισμού και εκάστοτε θρησκείας, ψάχνοντας για ομοιότητες και διαφορές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον τίτλο: "Βουδισμός, μια... άθεη θρησκεία".
Οπότε και δεν ήταν αντικειμενικά... Θυμάμαι πολύ καλά το... κατά Χριστιανισμό θάψιμο που έπεφτε.
noxteryn έγραψε:Συμφωνώ, πάντως, ότι αν τα Θρησκευτικά αποκτούσαν φιλοσοφικό και ανθρωπολογικό χαρακτήρα, θα είχαν εξαιρετικό ενδιαφέρον.
;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
whitetiger
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Δεκ 2010 19:37
Όνομα Ιστότοπου: http://webtv.antenna.gr/webtv/theflatmates/

Θα ψήφιζα μια εναλλακτική οδό η οποία ωστόσο δεν παραθέτεται στο δημοψήφισμα :
Να υπάρχει το μάθημα των θρησκευτικών αλλά με αλλαγή της ύλης . Δηλαδή να εξετάζονται οι επίκαιρες θρησκείες όχι όμως από μια οπτική παρουσίασης , και φυσικά μεροληπτικής σύγκρισης , αλλά σε σχέση με την λειτουργικότητά τους μέσα στην εκάστοτε κοινωνία , είτε αυτή αναφέρεται σε συστήματα αξιών , είτε στην πολιτική λειτουργία κλπ.. Έτσι για να ανοίγουν τα μάτια των παιδιών.

Αλλά με τη δύναμη που έχει η εκκλησία πολύ αμφιβάλλω εάν αυτό είναι δυνατό ποτέ να συμβεί. Πιό εύκολη θα είναι η κατάργησή του μαθήματος , που εάν συμβεί , μία από της συνέπειες θα είναι οι θρησκόληπτοι να γίνουν ακόμα πιο θρησκόληπτοι..Διότι η γνώση της πραγματικότητας μπορεί να τσούζει περισσότερο από την απόκρυψή της.

Ενώ ο έμμεσος τρόπος ίσως να λειτουργήσει σαν δούρειος ίππος , που θα παρουσιάζει την πραγματικότητα ( δεν θα την αποκρύβει όπως κάνουν λ.χ. σήμερα οι ρώσοι αποκόβοντας από την διδακτέα ύλη κάθε αναφορά στον κομμουνισμό ) έτσι ώστε μέσα από συνοπτικές έστω γνώσεις της ιστορίας και κοινωνιολογίας των θρησκειών , τα παιδιά να αντιλαμβάνονται έμμεσα τη βλαπτικότητά τους και να πράττουν ανάλογα .

Και φυσικά ΟΧΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ!!!!!!!!!!
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ψηφισα φωτια στα σαββατοβραδα.εεεεεε λαθος θρησκευτικα και λοιπες ιερατικες σχολες ηθελα να πω.Τελος για μενα στο παραλογο και στα παραμυθακια.Ανηκουστο, κατα την αποψη μου,καθε παραμυθακι και ατεκμηριωτη μπουρδολογια να εχει θεση σε διδακτικες αιθουσες.Ψηφιζω μαθημα ''επιστημονικη μεθοδος και λογικα επιχειρηματα''.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Ψήφισα Κατά δαγκωτό :snooty:
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπέρ, γιατι οσο η διδασκαλια της θρησκειας παραμενει κρατικη υποθεση, στρογγυλευεται και αδρανοποιειται. Εγω φοβαμαι τη(ν) θρησκεια που διδασκεται εκτος σχολειων, στα κατηχητικα από μουλαδες.
Δευτερον, η θρησκεια εντος σχολειου γινεται κατι εξ'ορισμου αμφισβητησιμο. Καλεισαι να χρησιμοποιησεις τη λογικη σου στο σχολειο, και κατ'επεκταση η λογικη μολυνει και το μαθημα των θρησκευτικων.

Εγω θυμαμαι τον εαυτο μου στη(ν) τεταρτη δημοτικου να εχει αγανακτησει με τους εβραιους που συνεχως εχαναν τη(ν) πιστη τους στο θεο, και ρωτησα το(ν) δασκαλο το εξης:
Γιατι ο θεος δεν εκανε τους εβραιους σαν εμας που πιστευουμε ακομα και οταν ο θεος δεν ακουει τις προσευχες μας;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol:
Πρέπει να ήσουν καταπληκτικός πιτσιρικάς!
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ΛΟΛ, αν μη τι αλλο, πληξη δεν προκαλουσα.
Ισως υπερβαλλουμε ως προς τα θρησκευτικα στα σχολεια.
Σαν κοινωνια εχουμε χιλια κακα, αλλα κολλημενους με τη θρησκεια δεν μας λες. Η ορθοδοξια ειναι για τους περισσοτερους κατι εντελως φολκλορικο ή παραδοσιακο, και ακομα και οσοι θελουν να ακολουθουν τις παραδοσεις ή τις διδαχες της θρησκειας, το κανουν με ενα μηχανιστικο τροπο, ή εφευρισκουν τροπους ή δικαιολογιες παρακαμψης των ιερων κανονων.
Δεν θα αφαιρουσα ελαφρα τη καρδια κατι συνεκτικο μιας κοινωνιας με τοσους παραγοντες αποσταθεροποιησης, παρα μονο αν ημουν βεβαιος για τη βλαπτικη επιρροη του.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:...ακομα και οσοι θελουν να ακολουθουν τις παραδοσεις ή τις διδαχες της θρησκειας, το κανουν με ενα μηχανιστικο τροπο, ή εφευρισκουν τροπους ή δικαιολογιες παρακαμψης των ιερων κανονων.
Και είσαι εντάξει με αυτήν τη συνοχή που βασίζεται στην υποκρισία;
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Και επίσης δέχεσαι ο Οργανισμός τους να σε αφαιμάσει πατώντας πάνω στο επιχείρημα ό,τι αντιπροσωπεύει σχεδόν όλους τους Ελληνες;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θεωρω λιγοτερο κακο απο το να εχω λιγο λιγοτερους ορθοδοξους, με συντριπτικα μεγαλυτερη διακυμανση θρησκευτικων αποψεων (προς το χειροτερο), που διαμορφωνουν απο αλλες πηγες οπως κατηχητικα, τους γονεις τους, κλπ.
Ο λογος που εχει ημερεψει ο χριστιανισμος στη χωρα μας, ειναι αυτη η στρογγυλοποιηση εντος του σχολειου.
Αν νομιζετε οτι με τη καταργηση των θρησκευτικων θα γινουμε Ολλανδια και οχι ΗΠΑ, ειστε πολυ γελασμενοι.
Για μενα πρεπει να γινονται και μουσουλμανικα μαθηματα, ωστε τα παιδια να μην μαθαινουν το Κορανι απο τους μουλαδες.
Η θρησκεια ειναι πολυ σημαντικο πραγμα για να την αφησουμε στη τυχη της.

Οσο για το αν ο Ιερωνυμος και ο Παρασκευαιδης εχουν επιχειρηματα βασει μετρησεων, αυτα ειναι αστεια πραγματα. Αφου εχουν τοσους πολλους πελατες, δεν χρειαζονται και κρατικη ενισχυση. Ή εφαρμογη γερμανικου συστηματος ενσωματωσης εισφορας στη φορολογια για τους δηλωμενους πιστους. Εκει θα φανει ο αριθμος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

kapages έγραψε: Οσο για το αν ο Ιερωνυμος και ο Παρασκευαιδης εχουν επιχειρηματα βασει μετρησεων, αυτα ειναι αστεια πραγματα. Αφου εχουν τοσους πολλους πελατες, δεν χρειαζονται και κρατικη ενισχυση. Ή εφαρμογη γερμανικου συστηματος ενσωματωσης εισφορας στη φορολογια για τους δηλωμενους πιστους. Εκει θα φανει ο αριθμος.
Η μόνη λύση.Με πρόλαβες....
They are finite and we are unbound, undivided.
Απάντηση