Θρησκευτικά στα σχολεία. Υπέρ ή κατά;

Είστε υπέρ ή κατά της διδασκαλίας των θρησκευτικών;

Υπέρ. Μόνο έτσι μπορείς να γνωρίσεις τον εχθρό σου.
4
2%
Να γίνεται το μάθημα αλλά να είναι επιλεγόμενο.
20
10%
Να διδάσκεται, αλλά να εξετάζει αντικειμενικά αρκετές κύριες θρησκείες.
57
28%
Με δουλεύεις, έτσι; Φυσικά και είμαι ΚΑΤΑ!
85
42%
Ας ξεριζώσουμε τη μάστιγα! Φωτιά στις θεολογικές σχολές!
34
17%
Γκια Ελ Ντοράντο από 'ντώ; Ούγκα! (Αλλιώς: δείξε μου τα αποτελέσματα)
3
1%
 
Σύνολο ψήφων: 203
stratis_vip

Έριξα και εγώ το μαύρο μου στο μάθημα(;).
Και αρχίζω από εδώ ακριβώς.
Τι μαθαίνεις;
Ποιό είναι το γνωστικό πεδίο του;
Ποια είναι τα απαραίτητα εφόδια που παρέχει στην εκπαίδευση του τέκνου;

Αν και ρητορικά τα ερωτήματα θα αποτολμήσω μια συνολική απάντηση: σκοπός της κατήχησης (δεν μπορώ να το αποκαλώ μάθημα), είναι η παραγωγή πελατών στο μονοπώλιο της (κυρίως) οικονομικής εκμετάλλευσης, τη δογματικής πειθαρχίας και φυσικά της πίστης στο γνωστό τρίπτυχο. Επίσης, όπως είναι γνωστό τοις πάσει, οι πιστοί χριστιανοί θα είναι και (εν δυνάμει) πιστοί ψηφοφόροι.

Εκτιμώ ότι το καλύτερο θα ήταν η θρησκεία να είναι ακατάλληλη για ανηλίκους, και να επιτρέπεται μόνο μετά την ενηλικίωση. Κάτι σαν τα τσιγάρα και το ποτό: ξέρεις ότι θα σου κάνει κακό, αλλά έστω και αν σε έχει προειδοποιήσει το αρμόδιο υπουργείο, εσύ μπορείς να πληρώνεις ακριβά και να τη «χρησιμοποιήσεις»!

Επίσης εκτιμώ ότι η επιλεκτική διδασκαλία - παρουσίαση, των θρησκειών είναι ουτοπία, διότι απαιτεί ένα εκπρόσωπο από κάθε θρησκεία για να την αναλύει αντικειμενικά. Δε πιστεύω να περιμένει κανείς από τον «χομεϊνί δάσκαλο» να εξηγήσει αντικειμενικά τι λέει ο ισλαμισμός!
Astron, εγώ θυμάμαι το δάσκαλο σε εκείνη την απείρου κάλλους χρονιά, με το μάθημα «εισαγωγή στις θρησκείες» (ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων), να μας εξηγεί σε κάθε μάθημα γιατί ο χριστιανισμός είναι ανώτερος από τη θρησκεία που παρουσίαζε εκείνη την ώρα.

Προτείνω λοιπόν την καθολική κατάργηση της κατήχησης, διότι την κρίνω επιβλαβή για το μυαλό και τη ψυχική ισορροπία του μαθητή. Και ναι, δε θέλω να τη δοκιμάσει το παιδί μου, όπως δε θέλω να δοκιμάσει και την ηρωίνη. Ο μόνος λόγος που εκτιμώ, ότι θα αναγκαστώ να ρίξω πολύ νερό στο κρασί μου, και τελικά δε θα τον αποσύρω από την κατήχηση, είναι διότι δε θα θελήσω να τον απομονώσω από το σύνολο.
Μελάνη, πιστεύω ότι τα μικρά παιδιά είναι πολύ σκληρά, και ψάχνουν τον εύκολο στόχο για να κάνουν τη καζούρα τους. Στο Λύκειο μπορεί να θεωρείσαι cool, δε θα το αρνηθώ, αλλά στις πρώτες τάξεις του δημοτικού...
Υπό αυτό το πρίσμα και μόνο, αν και δε θέλω να δοκιμάσει το προϊόν, μάλλον δε θα το αποφύγω. Θα το παλέψω όμως να μη δηλητηριαστεί. Άλλωστε θυμάμαι και τον εαυτό μου στο σχολείο να είμαι μονίμως μαλωμένος με το θεολόγο γιατί τον «έπρηζα» στις «περίεργες» ερωτήσεις. Μάλλον προς τα εκεί θα το σπρώξω, να σαμποτάρει από μέσα το «μαγαζί» και να ενημερώνεται πλήρως από το μπαμπά και τη μαμά. Δυοίν κακοίς, το μη χείρον, βέλτιστον...

Φίλε Ομαδεόν, μην απορείς για το σύγχρονο Στυλιανίδη. Να σου υπενθυμίσω εγώ ότι υπάρχει πολύ πιό παλιός νόμος, ο οποίος και παραβιάζεται προτού καν δημιουργηθεί η ΕΕ: «Απαγορεύεται ο προσηλυτισμός!»
Και για να παραφράσω το ποίημα του Καββαδία:
«Θυμάμαι ως τώρα να 'τανε, το γέρο» παπά, όταν πήρα το τηλέφωνο και τον προειδοποίησα να φύγει γιατί θα καλέσω την την αστυνομία να τον μαζέψει για προσηλυτισμό! Το τι καυγάς επακολούθησε ήταν άλλο πράγμα! Κρίμα που δεν είχα κάμερα! :lol:

Εν κατακλείδι: όσο σε αυτό το τόπο οι τρεις εξουσίες δεν θα είναι ανεξάρτητες και θα εξακολουθεί να ισχύει το «Γιάννης κερνά, Γιάννης πίνει», τόσο οι πολιτικοί θα τα έχουν καλά με την εκκλησία, γιατί το καλύτερο εργοστάσιο ψηφοφόρων είναι η εκκλησιά, και το καλύτερο εργοστάσιο παραγωγής πιστών είναι η κρατική βοήθεια (επίσημη - επικρατούσα θρησκεία).

Άρα πιο επίκαιρο βρίσκω το δημοψήφισμα: να διαχωρισθεί η εκκλησία από το κράτος και να καταργηθεί το «μάθημα» των χριστιανικών από το αναλυτικό πρόγραμμα των σχολείων;
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Αν γινόταν δημοψήφισμα, πάντως, φοβάμαι πως η πλειοψηφούσα άποψη θα ήταν να μη διαχωριστεί το κράτος από την εκκλησία -ούτε φυσικά να αποσυρθούν τα θρησκευτικά από τη διδακτέα ύλη.

Όσο για την ανεξαρτησία των εξουσίων, ακόμα κι αν επιτευχθεί ποτέ στην Ελλάδα, πάλι η εκκλησία θα τις διαποτίζει.

Επί του θέματος, δεν έχω ξεκάθαρη άποψη. Η επαφή με τη θεολογία είναι πολύτιμη για τον άνθρωπο, το πιστεύω ανεπιφύλακτα. Μπορεί να γίνει αυτό "αντικειμενικά"; Δύσκολο, ομολογώ. Σημαίνει αυτό πως πρέπει να μη διδάσκεται; Δεν είμαι βέβαιος. Νομίζω, πάντως, πως δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι στους οποίους ο πρώτος σπόρος της απελευθέρωσης από το θείο φυτεύτηκε από μία καθ'όλα ευλαβή πλην αξιόλογη καθηγήτρια θεολόγο. Συμπτωματικά, ανήκω σε αυτούς.

-m-
stratis_vip

Δεν ξεκινάς να κάνεις δημοψήφισμα που να εναντιώνεται στο 90% αυτών που θα ψηφίσουν!
Επίσης δεν κάνεις δημοψήφισμα για να αποδείξεις το καλό τε αγαθό.

Η δημοκρατία είναι το χειρότερο των πολιτευμάτων, διότι οι λίγοι επηρεάζουν τους πολλούς (απλοϊκή μεταφορά από τον Αριστοτέλη). Ιδίως η κοινοβουλευτική τέτοια, είναι από τις χειρότερες. Η εξουσία μεταβιβάζεται κληρονομικά και σίγουρα όχι πάντα στους καλύτερους.

Επίσης εκτιμώ ότι αν θέσουν σε δημοψήφισμα αν θέλουμε να πληρώνουμε φόρους τα αποτελέσματα δε θα είναι υπέρ της φορολόγησης. Είναι λοιπόν χαμένη υπόθεση τέτοιου είδους δημοψηφίσματα, χωρίς ταυτόχρονα τα αποτελέσματα τους να υποδεικνύουν την καλύτερη δυνατή λύση.
Όσο για την ανεξαρτησία των εξουσίων, ακόμα κι αν επιτευχθεί ποτέ στην Ελλάδα, πάλι η εκκλησία θα τις διαποτίζει.
Διαφωνώ, διότι η εξουσία της εκκλησίας, είναι ο έλεγχος των ψήφων -> έλεγχος της εκτελεστικής εξουσίας. Αν η νομοθετική και δικαστική εξουσία δεν έχουν σχέση - εξάρτηση με (από) αυτήν τότε η εκκλησία δεν μπορεί να έχει επιρροή σε αυτές. Μπορεί να κάνει άλλα πράγματα (ξεσηκωμούς, επίθεση με διαφήμιση κλπ) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Η επαφή με τη θεολογία είναι πολύτιμη για τον άνθρωπο, το πιστεύω ανεπιφύλακτα.
Και εγώ λέω: «Η επαφή με τη θεολογία είναι βλαβερή και μόνο κακό μπορεί να κάνει.»
Και οι δύο παραπάνω φράσεις, δεν αποτελούν επιχείρημα, αλλά θέσεις, και αυτόματα είναι σεβαστές ως ατομικές τέτοιες. Το ζητούμενο είναι ότι όταν μιλάμε για θεολογία (απόσπασμα από τη βικιπαιδεία: η μελέτη της θρησκευτικής πίστης, πρακτικής και εμπειρίας) προϋποθέτουμε ότι είσαι μέλος της πίστης που αυτή διαπραγματεύεται. Αν είσαι μέλος της πίστης έχει καλώς, δικαίωμα σου· αν δεν είσαι όμως πιστός, τι ουσία έχει. Για να φέρω ένα «τραβηγμένο» παράδειγμα, ο σατανισμός είναι μια θρησκεία http://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_Satan με την αντίστοιχη θεολογία της. Πόσο πολύτιμη θα θεωρούσες την επαφή των παιδιών του δημοτικού μαζί της. Η απάντηση εκτιμώ θα αναβλύσει ως γάργαρο νερό.
Νομίζω, πάντως, πως δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι στους οποίους ο πρώτος σπόρος της απελευθέρωσης από το θείο φυτεύτηκε από μία καθ'όλα ευλαβή πλην αξιόλογη καθηγήτρια θεολόγο
Αγαπητέ(ή) συνομιλητή· η εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανόνα μονοσήμαντα! Για αυτό και το 90(+)% των ελλήνων είναι - δηλώνουν Χ.Ο, γιατί η κατήχηση (αρνούμαι να την πω διδασκαλία) οδηγεί το σύνολο στην υιοθεσία των χριστιανικών θέσεων και στην αντίδραση ελάχιστους.

Με αυτή τη (αντίστροφη) λογική, δε θα χορηγούσαν οι γιατροί αντιβίωση ποτέ, γιατί υπάρχει η πιθανότητα να πεθάνεις (από τις απίθανες παρενέργειες).
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Έριξα κι εγώ το μαύρο μου.

Η μοναδική ιδέα με την οποία ίσως και να συμφωνούσα, θα ήταν σε κάποια τάξη του λυκείου να υπάρχει κάποιο μάθημα με ένα όνομα του στυλ "θρησκειολογία" ή "θρησκευτική λαογραφία", το οποίο θα δίδασκε στην ουσία την αρχή, και ένα σύντομο ιστορικό της ύπαρξης των βασικών θρησκειών του πλανήτη. Και πάλι, ακόμα και αυτό το μάθημα να μην υπήρχε δεν θα με χάλαγε. Θα έδινε απλά στα παιδιά μία στοιχειώδη γνώση των βασικότερων διδαγμάτων των βασικών θρησκειών, χωρίς όμως να έχει κατηχητικό ή ιδιοτελή χαρακτήρα.

Από εκεί και πέρα πάντως, μην περιμένουμε πολλές αλλαγές όταν το αρμόδιο Υπουργείο είναι και Υπουργείο Αστρολογίας, όσο πίεσει και αν πέσει από την Ε.Ε.
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ο Στρατής με κάλυψε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Για τα δημοψηφίσματα, αυτό ακριβώς είπα κι εγώ: πως σε μία χώρα που βρίσκεσαι στην ισχνή μειοψήφια, δεν είναι πολύ συνετό να ζητάς δημοψήφισμα για τέτοια θέματα. Όσο για την ανεξαρτησία των εξουσιών, το δικαστικό σώμα συνεργάζεται απόλυτα αρμονικά με την εκκλησία. Το παραδικαστικό και το παραεκκλησιαστικό είναι διαπλεκόμενα μεταξύ τους όσο δεν πάει. Οι δικαστικοί, για παράδειγμα, συμμετέχουν, επισήμως, στα μητροπολιτικά συμβούλια.
Η δημοκρατία είναι το χειρότερο των πολιτευμάτων, διότι οι λίγοι επηρεάζουν τους πολλούς (απλοϊκή μεταφορά από τον Αριστοτέλη). Ιδίως η κοινοβουλευτική τέτοια, είναι από τις χειρότερες. Η εξουσία μεταβιβάζεται κληρονομικά και σίγουρα όχι πάντα στους καλύτερους.
Επίσης, η δημοκρατία, έστω και στη σημερινή εκφυλισμένη της μορφή, δεν είναι το χειρότερο των πολιτευμάτων. Κάθε άλλο, τολμώ να πω. Δηλαδή, συγγνώμη, ποιο από τα πολιτεύματα που έχουν εφαρμοστεί διαχρονικά ανά την υφήλιο ήταν καλύτερο; Κι αν το θεωρείτε σκόπιμο όντως να το συζητήσουμε, ας κάνουμε ένα ανεξάρτητο thread.

Όσο για τη θεολογία, παραθέτω κι εγώ από την ίδια ακριβώς πηγή τη συνέχεια του ορισμού, μήπως γίνει σαφέστερο τι πραγματεύεται η θεολογία:
Ειδικότερα χαρακτηρίζεται ως η λογική και συστηματική μελέτη του Θεού και της σχέσης του με τον κόσμο και η επιστήμη που διαπραγματεύεται την ύπαρξη, τη φύση και τις ιδιότητες του Θεού, τις αρχές και την εξουσία του, τα δόγματα που ορίζουν την ορθότητα της πίστης και τα λατρευτικά καθήκοντα προς το Θεό.
Η έμφαση είναι δική μου, προφανώς. Και νομίζω πως δε χρειάζεται να πως τίποτα περισσότερο, ως προς το γιατί θεωρώ χρήσιμη έως απαραίτητη τη θεολογία. Με τα υπόλοιπα περί θεολογίας του Σατανισμού κλπ δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ.

-m-
stratis_vip

Καλό είναι η συζήτηση να μη «πέφτει» σε προσωπικό επίπεδο, αλλά καλό είναι και ορισμένες φορές να μην ακολουθούμε τους κανόνες :whistle: .

@mirni

Το θέμα του δημοψηφίσματος δε το έφερα εγώ στη κουβέντα, ούτε ζήτησα πουθενά διεξαγωγή τέτοιου.

Όταν τους δικαστές τους διορίζει η κυβέρνηση (εκτελεστική και νομοθετική εξουσία) η οποία είναι «υποχρεωμένη» στην εκκλησία για τους ψήφους, πως περιμένεις κάτι καλύτερο. Αν ήταν πραγματικά ανεξάρτητες αυτό δε θα γινόταν (θεωρητικά). Τώρα να φέρνεις παραδείγματα από τη σημερινή κατάντια δεν αποδεικνύει ότι αν ήταν ανεξάρτητες οι εξουσίες θα φτάναμε στο ίδιο θλιβερό αποτέλεσμα. Η πιθανότητα να είχαμε και πάλι τα ίδια αποτελέσματα είναι υπαρκτή, αλλά τα ποσοστά της ελαττώνονται σοβαρά.

Δεν υπάρχει καλό και καλύτερο πολίτευμα, επειδή δεν υπάρχει ασφαλής τρόπος να βρούμε τους καλύτερους εκπροσώπους. Από την άλλη εγώ δε μπορώ να δεχτώ ότι ένα πολίτευμα δημοκρατικό, καταλαμβάνει την εξουσία με τη μειοψηφία των ψήφων. Να υπενθυμίσω ότι οι τελευταίες κυβερνήσεις δεν έχουν καταφέρει να αποσπάσουν πλειοψηφία. Όλες κυβερνούν με κάτω των 50% των ψήφων. Άρα έχουμε μια «αντιπροσωπευτική δημοκρατία της μειοψηφίας».
Βέβαια στη λογική του λιγότερου κακού, να συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι καλύτερο.

Για να μη κατηγορώ μόνο αλλά να προσφέρω κιόλας, για μένα το καλύτερο πολίτευμα, είναι η ανυπαρξία του πολιτεύματος. Δηλαδή η έλλειψη αρχής = Αναρχία. Να γίνουμε όλοι τόσοι καλοί ώστε να μη χρειαζόμαστε αρχές. Πως μπορεί να γίνει αυτό; Δεν μπορεί ή τέλος πάντων δε μπορεί να γίνει εύκολα. Το ότι είναι ανέφικτο πάντως, δεν ανατρέπει το ότι είναι καλύτερο από ότι έχουμε δει μέχρι τώρα.
Γα να προλάβω εκρήξεις «δίκαιης» οργής περί θεωρητικής προσέγγισης κλπ κλπ, αντιτάσσω ότι όταν βάζω σκοπό, τότε επιλέγω το τέλειο, ώστε να συμβιβαστώ με το λιγότερο τέλειο. Αν από την αρχή ο σκοπός μου είναι το λιγότερο, στο τέλος θα συμβιβαστώ με το άθλιο.


Τώρα η θεολογία, όσο και να συνεχίσουμε να το συζητάμε, είναι «επιστήμη» της συγκεκριμένης εκδοχής του θεού. Το αν δέχεσαι ή όχι τη θεολογία του Σατανισμού είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου, αλλά επί της ουσίας δεν απαντάς. Άλλαξε τη θεολογία του Σατανισμού που «γαργαλά» την ηθική σου με τη θεολογία του Ισλάμ.
Επαναφέρω λοιπόν το ερώτημα.
Πόσο πολύτιμη θα θεωρούσες την επαφή των παιδιών του δημοτικού μαζί της;

Με αυτή την ερώτηση, για να μη παρεξηγηθώ, θεωρώ εξίσου βλαβερή την κατήχηση στον Ισλαμισμό, στον Σατανισμό και στο Χριστιανισμό. Αυτό που θέλω να υποδείξω είναι, το ότι μεγαλώνει το παιδί μου δεχόμενο μια πλύση εγκεφάλου ώστε να δεχθεί σωστό και αγαθό, κάτι που είναι βλαβερό για τη ψυχοσύνθεση του και του δημιουργεί στρεβλή εικόνα για το κόσμο.

ΥΓ
Αλήθεια γιατί δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με την εκκλησία του Σατανά; Έτσι για να σε βάλω να σκεφτείς λίγο παραπάνω, η εν λόγω εκκλησία δημιουργήθηκε το 1969, που σημαίνει ότι έχει 40 χρόνια ζωής. Στα πρώτα 40 χρόνια ζωής του Χριστιανισμού, νομίζεις ότι ασχολούνταν κανείς σοβαρά μαζί του;
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Επειδή καμιά φορά στα διάφορα fora μπερδεύομαι με τα nicknames, το ξανακοίταξα:
stratis_vip έγραψε:Άρα πιο επίκαιρο βρίσκω το δημοψήφισμα: να διαχωρισθεί η εκκλησία από το κράτος και να καταργηθεί το «μάθημα» των χριστιανικών από το αναλυτικό πρόγραμμα των σχολείων;
Για την ανεξαρτησία των εξουσιών, η θέση μου ήταν απλή: η κάθε μία εξουσία είναι από μόνη της διαπλεκόμενη με την εκκλησία. Η ανεξαρτησία των εξουσιών είναι αρκετά καλό πράγμα -όχι κι απόλυτα- αλλά δεν είναι η απουσία της υπεύθυνη για τις αγαστές σχέσεις των παπάδων με τους δικαστικούς. Όσο για τη δημοκρατία, νομίζω πως η καινούργια σου θέση απέχει πολύ απ'την προηγούμενη πως η δημοκρατία είναι το χειρότερο πολίτευμα.
Τώρα η θεολογία, όσο και να συνεχίσουμε να το συζητάμε, είναι «επιστήμη» της συγκεκριμένης εκδοχής του θεού.
Ομολογώ πως μου άρεσε αυτό το "όσο και να συνεχίσουμε να το συζητάμε". Είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος για να δείξει κανείς πως δεν τον ενδιαφέρει η συζήτηση, καθότι έχει προαποφασίσει για το συμπέρασμα. Ας μην κουράζομαι, λοιπόν. Ο ορισμός, πάντως, που αναφέρεται στην πηγή που μόνος επέλεξες δε συμφωνεί μαζί σου.

Τέλος, δεν είπα πως δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ με τη θεολογία του Σατανισμού -που όντως δεν υπάρχει. Είπα πως δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα (ενν. γραφόμενα) περί θεολογίας του Σατανισμού κλπ. Εξακολουθεί να μην υπάρχει.

-m-
akran
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Μαρ 2009 14:05

Καλό μεσημέρι σε όλους.

Το μάθημα των θρησκευτικών, όπως διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία είναι μάθημα ομολογιακό. Πρόκειται για απ' ευθείας κατάλοιπο του εκκλησιαστικού καθεστώτος του Μεσαίωνα που αποσκοπεί στον προσηλυτισμό των παιδιών και κατ' επέκταση στη μόλυνση του εγκεφάλου τους με εσφαλμένες εντυπώσεις για τον κόσμο, όπου ζουν. Με τέτοια την πραγματικότητα, είμαι απόλυτα αντίθετος στην διδασκαλία ενός τέτοιου μαθήματος.

Όσον αφορά στη γνώση του εχθρού σου - άποψη που ακούσθηκε προς καταναγκαστική υπεράσπιση του μαθήματος - διαβεβαιώ όσους την ενστερνίζονται ότι οι αθεϊστές είναι πολύ καλύτεροι γνώστες του αντικειμένου το οποίο αρνούνται, γιατί το έχουν μελετήσει εις βάθον και το έχουν απορρίψει για την ποιότητα της ουσίας του. Αυτή η εις βάθος μελέτη είναι αδύνατη με την παρακολούθηση και μόνον του σχολικού μαθήματος των θρησκευτικών. Το σχολικό μάθημα των θρησκευτικών δεν προσφέρει γνώση στον μαθητή, ώστε να επιλέξει το θρήσκευμα που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία και τη λογική του. Το σχολικό μάθημα των θρησκευτικών είναι ομολογιακό, δηλαδή θολώνει τα νερά της γνώσης, αποκρύπτει όλα τα αρνητικά του χριστιανισμού, τροποποιεί την Ιστορία προς όφελος των ορθοδόξων και προάγει την διαστροφή των πραγμάτων. Απόδειξη του ισχυρισμού αυτού είναι ο δογματισμός των ορθοδόξων που έχουν ξεχάσει να σκέφτονται ορθολογικά και παραμένουν καθηλωμένοι στις θέσεις τους ακόμα κι όταν αυτές διαψεύδονται.


Εξ' άλλου, το μάθημα των θρησκευτικών είναι στην πράξη 99% μάθημα για τον χριστιανισμό και 1% μάθημα για τις άλλες θρησκείες που περνούν στα ψιλά γράμματα μόνο και μόνο για να αναδείξουν την «ανωτερότητα» του χριστιανισμού (τρομάρα του!). Αν επρόκειτο για μάθημα-παρουσίαση των πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων όλων των γνωστών θρησκευμάτων και του αθεϊσμού (που δεν είναι θρήσκευμα), τότε άλλα θα συζητούσαμε. Είμαι σίγουρος.
«Κόσμον τόνδε, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν» Ηράκλειτος
kotsiosp
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009 13:30
Όνομα Ιστότοπου: Αερολογίες - Το πιο δυνατό μπλογκ στο Ίντερνετ
Τοποθεσία: Εδώ και παντού, παντού κι εδώ
Επικοινωνία:

Όπως απαντήθηκε εύστοχα και πιο πάνω, με την εισαγωγή μαθήματος "Θρησκειολογίας" θα εγείρετο το σοβαρό ερώτημα της αντικειμενικότητας στη διδασκαλία του μαθήματος. Ποιοί θα διδάσκουν το μάθημα; Πιστεύετε ότι μπορούμε να βάλουμε σε κάθε σχολείο ορθολογιστές πανεπιστημιακούς-ερευνητές του πεδίου; Είναι αυτό εφικτό;
Επίσης, αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί είστε (τουλάχιστον στην πλειοψηφία) άθεοι; Όπως διάβασα σε κάποιο ποστ (συγνώμη αλλά βαριέμαι να κάνω quote το καθετί), ο κανόνας λέει ότι βρισκόμαστε εδώ επειδή βιώσαμε τη μαζική παράνοια σε όλο της το μεγαλείο. Και συμφωνώ ακόμα ότι η θρησκεία είναι αναπόσπαστο μέρος της ιστορίας της ανθρωπότητας. Είμαστε συνειδητοποιημένοι άθεοι επειδή ακριβώς έχουμε μια αρκετά εκτενή γνώση του αντικειμένου. Εκτός κι αν, όπως έχω πει επανειλημμένα, αυτό συμβαίνει επειδή "είναι της μόδας να είσαι άθεος" και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την καράφλα του Βούδα από τα οπίσθια σου.
Για να μπώ σε άλλα χωράφια τώρα, οι θρησκείες είναι απαραίτητες. Η ανθρώπινη ψυχολογία έχει την τάση να αναζητά ένα καθοδηγητή, μια σιγουριά, μια ασφάλεια (και αυτό επισημάνθηκε πιο πάνω). Ο άνθρωπος εκ φύσεως δεν είναι πλασμένος για ολική ανεξαρτησία και πάντα θα δημιουργεί θεούς και είδωλα για να ικανοποιεί την ανάγκη του για στήριγμα. Αυτό είναι που κάνει τους χαρισματικούς ηγέτες να ξεχωρίζουν από τη μάζα.
Το παραπάνω σίγουρα θα προκαλέσει αναστάτωση και το μόνο που έχω να πω είναι don't shoot the messenger. Σας παραπέμπω στους Αδελφούς Καραμαζώφ του Ντοστογιέφσκι (και συγκεκριμένα στο Μεγάλο Ιεροεξεταστή).

Cheers
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αγαπητέ μου, το θέμα που ανοίγεις είναι πολύ μεγάλο και μπορεί να θρέψει συζητήσεις επί συζητήσεων. Επιπλέον ξεφεύγει κάπως από το αρχικό θέμα της παρούσας συζήτησης. Για το λόγο αυτό λέω να ανοίξω καινούριο θέμα, με αφορμή την τοποθέτησή σου.

Να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Κατά των θρησκευτικών στα σχολεία. Θα έπρεπε να διδάσκονται μέσω της κοινωνιολογίας και όχι σαν ξεχωριστό μάθημα. βλέπω τα θρησκευτικά που κάνει η ανηψιά μου στην τρίτη δημοτικού και μου έρχεται να ξεράσω.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ψήφισα να καούν οι εκκλησίες. xD
50ft queenie έγραψε: Μια χρονιά (1η ή 2α Λυκείου) είναι υπέρ αρκετή για να καλυφθούν κάποιες βασικές γνώσεις για διάφορες θρησκείες. Και καλό είναι να υπάρχουν.
Δεν αποκτούνται καν βασικές γνώσεις, απλά καταδικάζονται οι υπόλοιπες θρησκείες χωρίς καν να γίνει κάποια βαθύτερη ανάλυση σ'αυτές (αν εξαιρέσουμε τη Β'Γυμνασίου, όπου είχαμε ως εργασία οι ίδιοι να ψάξουμε για μια συγκεκριμένη θρηκσεία-διαφορετική θρησκεία ανα ομάδα, είχαμε χωριστεί τότε-). Φυσικά, δεν είναι δυνατό-και να ήταν δεν θα γινόταν δεκτό-να εξεταστούν όλες οι θρησκείες του κόσμου, αλλά η στάση που υιοθετεί τόσο το μάθημα όσο και οι μαθητές (που επηρεάζονται απ' αυτό) είναι αρνητική προς κάθε διαφορετική θρησκεία. Δεν μου φαίνεται περίεργο. Πρόκειται για ένα μάθημα που καλλιεργεί στους μαθητές διάφορες προλήψεις και δεισιδαιμονίες. "Διδάσκει" πως ο "Σατανάς" (και η θεολόγος τον λέει "εξαποδώ" xD) είναι παντού, για συνωμοσίες, πονηρά πνεύματα, μαγεία, δαίμονες, και πάει λέγοντας....

Δεν θα έπρεπε να καταργηθεί μόνο το μάθημα, αλλά και να πάψει να θεωρείται η θεολογία ως επιστήμη, είναι το άκρως αντίθετο, κομπογιαννίτικες αντιλήψεις του Μεσαίωνα και σκοταδισμός του νου.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Όταν είχα μία συζήτηση για την θεολογία, είπα ξεκάθαρα πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ. Όταν με ρώτησαν ποιές είναι επιστήμες τους απάντησα: η φυσική, χημεία, αστρονομία, κλπ.
Εαν μιλούσαμε όμως για συγκριτική θεολογία/θρησκειολογία (comparative theology), τότε μιλάμε για διαφορετικό θέμα, και ανήκει στις ανθρωπιστικές επιστήμες.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:Όταν είχα μία συζήτηση για την θεολογία, είπα ξεκάθαρα πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ. Όταν με ρώτησαν ποιές είναι επιστήμες τους απάντησα: η φυσική, χημεία, αστρονομία, κλπ.
Εαν μιλούσαμε όμως για συγκριτική θεολογία/θρησκειολογία (comparative theology), τότε μιλάμε για διαφορετικό θέμα, και ανήκει στις ανθρωπιστικές επιστήμες.
με τη διαφορά πως για να μπει και να φοιτήσει κάποιος σε σχολή θεολογίας απαιτείται να είναι Χριστιανός Ορθόδοξος (αναφέρομαι στο ελληνικό σύστημα Γ'βάθμιας εκπαίδευσης), που σημαίνει πως η "επιστήμη" αυτή δεν διδάσκεται αντικειμενικά, αλλά από τη μεριά του χριστιανισμού, δηλαδή, όλες οι υπόλοιπες θρησκείες έχουν την ίδια περίπου αντιμετώπιση με αυτή στο μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία :P
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Αυτό που λες Λουκρητία μας το έλεγε και η θεολόγος μου στο Λύκειο, είχε ξενερώσει απίστευτα με την σχολή... Νόμιζε πως θα ήταν συγκριτική θεολογία/θρησκειολογία όπως είπε και η Darkchilde και απογοητεύτηκε πολύ...
Άβαταρ μέλους
roidis
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 06:52
Όνομα Ιστότοπου: Ροΐδη Εμμονές
Επικοινωνία:

καλημέρα σας,
τι σόι δημοσκόπηση (με το μπαρδόν) μπορεί να γίνει εδώ, σε ένα αθεϊστικό φόρουμ σαν το δικό μας, υπάρχει περίπτωση να ψηφίσει κανείς εδώ Υπέρ;
8-)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιου νέβερ νόου... δεν ζητείται πιστοποιητικό αθεΐας για να εγγραφεί κανείς στο φόρουμ. Μπορεί να γραφτεί όποιος θέλει, μπορούν να γραφτούν και ένθεοι.

Εγώ μάλλον δεν θα άνοιγα τέτοιο δημοψήφισμα εδώ (άσε που θα διατύπωνα διαφορετικά τις εναλλακτικές λύσεις) αλλά καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει. Και από τη στιγμή που θέτει το ερώτημα, είναι λογικό να προσπαθήσει να συμπεριλάβει όλες τις πιθανές απαντήσεις.

Εξάλλου έδωσε αφορμή για ενδιαφέρουσα κουβέντα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

roidis έγραψε:καλημέρα σας,
τι σόι δημοσκόπηση (με το μπαρδόν) μπορεί να γίνει εδώ, σε ένα αθεϊστικό φόρουμ σαν το δικό μας, υπάρχει περίπτωση να ψηφίσει κανείς εδώ Υπέρ;
8-)
Μα ήδη έχει ψηφίσει κάποιος υπέρ, και αρκετοί είναι υπέρ ενός μαθήματος θρησκειολογίας επομένως νομίζω πως είναι χρήσιμη η κουβέντα...
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Ψύφισα κατά, όπως διδάσκουν τα θρησκευτικά στα σχολεία (της κύπρου, δεν ξέρω για την ελλάδα.) ειναι 99% για τη χρηστιανισμό, και άντε ένα μάθημα μόνο για μια άλλη θρησκεία (δε θυμάμε ποιά)
Άν ήταν μάθημα θρησκευτικών όπου διδάσκονταν πολλές θρησκείες, τότε ίσως να ψήφιζα ναί. Πάντα μου άρεσε να ακούω για μύθους και παραδόσεις άλλων εθνων :)
Απάντηση