Θρησκευτικά στα σχολεία. Υπέρ ή κατά;

Είστε υπέρ ή κατά της διδασκαλίας των θρησκευτικών;

Υπέρ. Μόνο έτσι μπορείς να γνωρίσεις τον εχθρό σου.
4
2%
Να γίνεται το μάθημα αλλά να είναι επιλεγόμενο.
20
10%
Να διδάσκεται, αλλά να εξετάζει αντικειμενικά αρκετές κύριες θρησκείες.
57
28%
Με δουλεύεις, έτσι; Φυσικά και είμαι ΚΑΤΑ!
85
42%
Ας ξεριζώσουμε τη μάστιγα! Φωτιά στις θεολογικές σχολές!
34
17%
Γκια Ελ Ντοράντο από 'ντώ; Ούγκα! (Αλλιώς: δείξε μου τα αποτελέσματα)
3
1%
 
Σύνολο ψήφων: 203
Άβαταρ μέλους
roidis
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 06:52
Όνομα Ιστότοπου: Ροΐδη Εμμονές
Επικοινωνία:

στην Ελλάδα, δεν είχαμε ποτέ μάθημα θρησκευτικών, ούτε ιστορία των θρησκειών, το τι είχαμε το ξέρουμε όλοι.
GreenFire
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 23:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα μιλήσω σύντομα. Υπέρ ή Κατά, το σίγουρο είναι ότι τα Θρησκευτικά στο σχολείο δεν πρέπει να είναι υποχρεωτικά, και το ίδιο συμβαίνει και για την προσευχή στο σχολείο, αλλά αυτό είναι κάτι άλλο. Απλά πρέπει να σεβόμαστε τις πεποιθήσεις του άλλου και να μην τον υποχρεώνουμε να δέχεται συνεχή επιρροή από αυτές των άλλων. Όσο για την δικιά μου άποψη, πιστεύω πως δεν πρέπει να καταργηθούν τα Θρησκευτικά, γιατί, όπως είπα, χρειάζεται και "εμείς" να αφήνουμε τους άλλους ελεύθερους να πιστεύουν αυτό που νομίζουν ότι τους συμπληρώνει. Επίσης θα συμφωνήσω με τον/την kotsiosp για το ότι πρέπει να αφήνουμε τον ίδιο το μαθητή να ακούσει και την πλευρά των πιστών και έπειτα να κρίνει αν αυτά που του λένε έχουν νόημα ή όχι. Όμως σε καμία περίπτωση πρέπει να θέλουμε να επιβάλλουμε την μία άποψη (την πίστη ή την αθεΐα).
Not believing in God is also a belief. So, why believing in what the others do?
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Με την μόνη διαφορά ότι ποιούς απ'όλους τους πιστούς να ακούσουν; Τους ορθόδοξους, τους καθολίκούς, τους λουθερανούς, τους προτεστάντες, την σαϊεντολογία, τους μουσουλμάνους, τους ινδουϊστές κλπ. Υπάρχουν πάρα πολλές θρησκείες που είναι σήμερα ενεργές... Ποιά απ'όλες να ακούσουν;

Εγλω θα προτιμούσα να ήτανε μέρος της κοινωνιολογίας και να έλεγαν την αλήθεια στα παιδιά: ότι οι θρησκείες είναι ένας τρόπος να εξηγήσεις το Σύμπαν και την ζωή από αγράμματους και αμαθής ανθρώπους σε μία εποχή όπου ακόμα η επιστήμη βρισκότανε στην αρχή της. Όταν όμως μέσω της επιστημονικής μεθόδου αρχίσαμε να εξηγούμε τα φυσικά φαινόμενα, με λογικό και επιστημονικό τρόπο, τότε η θρησκεία δεν έχει κανένα πάτημα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Φέτος έκανα ένα τραγικό λάθος. Αντί να πάρω απαλλαγή από τα Θρησκευτικά της Β'Λυκείου, δεν το έπραξα - μιας και είχα ακούσει πως θα αναφερθούμε σε άλλες θρησκείες.
Αλλά δυστυχώς αποδείχτηκε πως όχι μόνο αφιερώσαμε μόνο 3 απο τους 9 μήνες στις άλλες θρησκείες, αλλά η περιγραφή κάθε θρησκείας κάθε άλλο παρά "αντικειμενική" και "σωστή" δεν ήταν. Η σύγκριση με τον χριστιανισμό ήταν άμεση και η προσπάθεια γελοιοποίησης των υπολοίπων θρησκειών ήταν εμφανέστατη. Μάλιστα δεν διδαχθήκαμε όλες τις θρησκείες (π.χ. αρχαιοελληνική) καθώς η Θεολόγος μας τις χαρακτήρισε "παραμυθάκια για μικρά παιδιά" - λες και ο χριστιανισμός είναι καλύτερος.
Πιο πολλά έμαθα για τις άλλες θρησκείες από το μάθημα της Ιστορίας παρά απο το μάθημα των θρησκευτικών...

Του χρόνου θα πάρω απαλλαγή. Και μάλιστα θα είμαι ο πρώτος (και ο μόνος) μαθητής που θα πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά στο σχολείο μου. Θα έχει ενδιαφέρον η αντίδραση μερικών... :D. Έχω ακούσει πως σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο όποιος πάρει απαλλαγή πρέπει να αντικαταστήσει την κενή ώρα με το μάθημα των ελληνικών (αν είναι αλλοδαπός) ή (αν είναι Έλληνας) με ένα μάθημα στο οποίο είναι αδύναμος. Ξέρετε κατα πόσο αυτό ισχύει?
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Εγώ στο λύκειο περίμενα πως και πως τα θρησκευτικά για να θεσω ερωτήματα στη θεολόγο μου, την οποιά πρέπει να έφερνα συχνά σε πολύ δύσκολη θέση. :lol:
@Σίσυφος
Στο blog του Simon ανέφερε ότι όσοι παίρνουν απαλλαγή φεύγουν μία ώρα νωρίτερα. http://atheoi.org/2007/08/19/get-out-of-class-early/. Μπορείς να διαβάσεις και την εγκύκλιο αλλά δεν ξέρω αν αναφέρει κατι...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Μποζόνιο ;) Από την στιγμή που το λέει το υπουργείο δεν υπάρχει περίπτωση να τους αφήσω να με αναγκάσουνε να παρακολουθήσω κάποιο άλλο μάθημα για αναπλήρωση. Εξάλλου η διευθύντρια είναι στον κόσμο της, δεν θα χρειαστεί ιδιαίτερη προσπάθεια θέλω να πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Να γίνονται και να είναι υποχρεωτικό μάθημα και μάλιστα να δοθεί και βάρος εκεί, εννοώ να τα παίρνουν οι μαθητές πιο σοβαρά απ'όσο τώρα. Αλλά φυσικά να έχει άλλη μορφή από τη σημερινή. Στα θρησκευτικά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο σχολείο μαθαίνεις επί τάξεις ολόκληρες για μία και μόνο θρησκεία και βλέπεις στα πεταχτά μερικές άλλες, όπως επίσης και την αθεΐα, υπό το πρίσμα αυτής της ίδιας θρησκείας!

Θα ήθελα η περιγραφή των άλλων θρησκειών όπως και της αθεΐας να γίνεται με σχετική αντικειμενικότητα και όχι ανακατεμένη με τη χριστιανική πολεμική εναντίον τους. Δε με πειράζει να λέγεται μια κουβέντα παραπάνω για το χριστιανισμό αλλά όχι φυσικά η σημερινή πλύση εγκεφάλου. Το μάθημα θα έπρεπε να ξεκινάει από τους μύθους, τις πρωτόγονες μορφές λατρείας, σιγά σιγά να εξετάζει άλλες θρησκείες και σταδιακά να φτάνει μέχρι το σήμερα. Δε θα πρέπει να παρακινεί έμμεσα ή άμεσα τα παιδιά να γίνουν θρήσκα ούτε όμως και να γίνουν άθεα αλλά να φροντίζει να γίνεται διάλογος στην τάξη μεταξύ των παιδιών και να ακούγονται όλες οι απόψεις.

Αυτό προς το παρόν δεν το βλέπω να γίνεται. Υπάρχει κατά τη γνώμη μου υποδόρια η άποψη ότι δικαιολογείται η εκτενής μέχρι αηδίας αναφορά στο χριστιανισμό διότι έτσι τα παιδάκια γίνονται χριστιανοί και υπάρχει ομοιογένεια (και πελατεία για την εκκλησία φυσικά). Αυτό είναι εντελώς χαζό αλλά δε θα επεκταθώ για να μη μεγαλώσει και άλλο η παράθεσή μου.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μη διδάσκεται ντιπ. Τέλος.

Το πολύ να μπει κάνα κεφάλαιο "θρησκείες" στο μάθημα της ιστορίας ή/και της κοινωνιολογίας.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι πολύ μεγάλο θέμα για να καλυφθεί έτσι. Είτε μας αρέσει είτε όχι η θρησκεία έχει παίξει και παίζει σημαντικό ρόλο, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, στην κοινωνία.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμένα δεν μου αρέσει που ότι διδάσκετε σε αυτό το μάθημα αναφέρετε ως αναμφισβίτητη αλήθεια και κάποια αντίθετη άποψη δεν μπορεί να ακουστεί σε ορισμένες περιπτώσεις. Νομίζω η μεταρύθμιση του μαθήματος είναι το πρώτο βήμα μέχρι να καταργηθεί
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Κόκκινη Τζιχάντ έγραψε:Να μη διδάσκεται ντιπ. Τέλος.

Το πολύ να μπει κάνα κεφάλαιο "θρησκείες" στο μάθημα της ιστορίας ή/και της κοινωνιολογίας.
Αυτό. Ακριβώς.

Ο σχολικός χρόνος είναι πεπερασμένος και πολύτιμος.

Στο Γυμνάσιο είχα αποκαθηλώσει την εικόνα του χριστού και στη θέση της είχα βάλει την αφίσα ενός υπόδικου, απατεώνα πολιτικάντη.
Κανείς δεν το πήρε χαμπάρι.
Προφανώς γιατί κανείς δεν ζήτησε τη χάρη του, πριν αρχίσει το μάθημα.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή ακριβώς είναι πολύτιμος, δύο διδακτικές ώρες τη βδομάδα είναι αρκετές. Το θέμα είναι να αλλάξει ο τρόπος που το βλέπουν τα παιδιά γιατί προς το παρόν απλά το σνομπάρουν, όπως φυσικά και άλλα μαθήματα. Νομίζω ότι το θέμα είναι τέτοιο που χρειάζεται να είναι ξεχωριστό μάθημα. Ο χαρακτήρας του μαθήματος είναι αυτός που θα πρέπει να μας απασχολεί. Όσο βλέπουμε ότι δεν αλλάζει και μένει ξεκάθαρα χριστιανοκεντρικός, είμαι υπέρ της αίτησης απαλλαγής από το μάθημα. Αν αυξηθούν αυτές οι αιτήσεις, υποθέτω ότι θα είναι ένα μέσο πίεσης να υπάρξουν αλλαγές προς την επιθυμητή κατεύθυνση.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Για μένα είναι non issue τα θρησκευτικά, ως αυτόνομο μάθημα, με οποιοδήποτε ύφος και τρόπο.

Καλύτερα σε αυτές τις δύο ώρες, να διδάσκεται κάτι ουσιαστικά χρήσιμο για τη ζωή, όπως η κριτική σκέψη, το στοματικό σεξ, το τηγάνισμα του αυγού, η συμπλήρωση του Ε9. Με αυτή τη σειρά προτεραιότητας.

Ο χρόνος των παιδιών είναι περιορισμένος.
Το τι χωράει και τι περισσεύει μέσα σε αυτό τον χρόνο, θα πρέπει να τον καθορίζει η αξία των γνώσεων που θα πάρουν για τη ζωή τους.
Όχι η "ισορροπημένη" διατροφή επιστήμης και θρησκείας.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε διαφωνώ με τα περί "ισορροπημένης διατροφής" αλλά πώς θα μάθουν να στέκονται κριτικά απέναντι στο φαινόμενο αν δε μάθουν κάτι γι'αυτό;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Αρνούμαι να υπάρχει η θρησκεία ως αυτόνομος πόλος απέναντι στην επιστήμη, στα σχολεία.

Εν προκειμένω, θα πρέπει να διδάσκεται μαζί με τη χαρτομαντεία, το ρεϊκι, την ομοιοπαθητική, εντός του μαθήματος της Κριτικής Σκέψης.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα δεν υπάρχει μάθημα "επιστήμη" στα σχολεία. Επίσης και η θρησκειολογία επιστήμη είναι, έτσι δεν είναι;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

Καλύτερα να μην υπάρχουν τα θρησκευτικά ως μάθημα στα σχολεία. Ειδικά στα δημοτικά γίνεται προπαγάνδα στα παιδάκια που είναι ακόμη πολύ μικρά για να κρίνουν αυτά που τους λένε και τα δέχονται ως την πραγματικότητα. Αντί να διδάσκονται αρλούμπες και παραμύθια ως κάτι αληθινό θα μπορούσαν να μάθουν κάτι πιο χρήσιμο. Νομίζω ήταν να μπει το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολεία, αλλά αντέδρασε η εκκλησία...
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

punky έγραψε: Στο Γυμνάσιο είχα αποκαθηλώσει την εικόνα του χριστού και στη θέση της είχα βάλει την αφίσα ενός υπόδικου, απατεώνα πολιτικάντη.
Είσαι ψεύτης, δεν παίζει με τίποτα

Πέραν αυτού, είμαι κατά και δεν έκανα ποτέ θρησκευτικά

Νια νια νια νια

Σκάστε απο την ζήλια σας
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Έγω στο Γυμνάσιο δεν είχα τόσο πρόβλημα με τα θρησκευτικά, αν θυμάμαι καλά σε κάποιο σημείο μίλαγε για ιστορικά στοιχεία. Το προβλημά μου είναι με το δημοτικό όπου πραγματικά κάνουν μεγάλη ζημιά στα παιδία. Έχω αυτή την άποψη ίσως γιατί είχα καλή καθηγήτρια στο Γυμνάσιο ενώ στο δημοτικό όλους τους οπισθοδρομικούς...
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

μην μου θυμίζεις την καθηγήτρια του Γυμνασίου
Μιλάμε για μεγάλη σκύλα
Μετά το πρώτο μάθημα (το οποίο παρακολούθησα) της λέω
¨Με συγχωρείται κυρία, αλλά δεν παρακολουθώ θρησκευτικά θα κάνω και το σχετικό χαρτί"
Μόνο που δεν μου χύμηξε
Έκτοτε με κοίταγε με μισό μάτι στους διαδρόμους
Μιλάμε για κολλημένο άτομο
Είχαμε και μία άλλη που δεν θυμάμαι τι μάθημα μας έκανε και υποχρέωσε τα (υπόλοιπα) παιδιά μα αγοράζουν ένα περιοδικό του κατηχητικού (;)
Κι αυτή με κοίταξε με μισό μάτι όταν αφού πήρα το πρώτο τεύχος δεν της ξανάδωσα χρήματα
Ευτυχώς τελικά σταμάτησε να πουλά το περιοδικό μετά απο κάποιο (όχι λίγο) καιρό.
Μάλλον κάποιος γονιός θα παραπονέθηκε
Απάντηση