Θρησκευτικά στα σχολεία. Υπέρ ή κατά;

Είστε υπέρ ή κατά της διδασκαλίας των θρησκευτικών;

Υπέρ. Μόνο έτσι μπορείς να γνωρίσεις τον εχθρό σου.
4
2%
Να γίνεται το μάθημα αλλά να είναι επιλεγόμενο.
20
10%
Να διδάσκεται, αλλά να εξετάζει αντικειμενικά αρκετές κύριες θρησκείες.
57
28%
Με δουλεύεις, έτσι; Φυσικά και είμαι ΚΑΤΑ!
85
42%
Ας ξεριζώσουμε τη μάστιγα! Φωτιά στις θεολογικές σχολές!
34
17%
Γκια Ελ Ντοράντο από 'ντώ; Ούγκα! (Αλλιώς: δείξε μου τα αποτελέσματα)
3
1%
 
Σύνολο ψήφων: 203
atheiarising
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 26 Μαρ 2011 16:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπέρ του να υπάρχει μάθημα, το οποίο όμως θα αναφέρεται σε διάφορες θρησκέιες (χριστιανισμο,ισλαμισμο,ιουδαισμο μεχρι βουδισμο και στις πιο αθειστικες εκδοχες του ( Ταο, Ζεν) ). Επίσης να διδάσκεται και η κοσμογονία αλλά και φιλοσοφία.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

atheiarising έγραψε:Υπέρ του να υπάρχει μάθημα, το οποίο όμως θα αναφέρεται σε διάφορες θρησκέιες (χριστιανισμο,ισλαμισμο,ιουδαισμο μεχρι βουδισμο και στις πιο αθειστικες εκδοχες του ( Ταο, Ζεν) ). Επίσης να διδάσκεται και η κοσμογονία αλλά και φιλοσοφία.
Με τη φιλοσοφία, πάλι, φοβάμαι ότι θα διαφωνήσω, δοθέντος του παρόντος συστήματος παιδείας: είναι ένα μάθημα το οποίο δε σηκώνει βαθμολόγηση πέραν των στοιχειοδοτέρων θεμάτων, και αυτό, δηλαδή η λογική, διδάσκεται στο Γυμνάσιο. :(
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Η πρώτη φορά που εδιδάχθην Φιλοσοφία ήταν στο πρώτο έτος των πανεπιστημιακών σπουδών μου και μάλιστα ως μάθημα επιλογής. Μέχρι τότε οι Έλληνες φιλόσοφοι και οι θεωρήσεις τους ήσαν θολές-ασαφείς γνώσεις για τους περισσοτέρους εξ ημών.
Είναι κρίμα στην χώρα που εγέννησε την φιλοσοφία να μη διδάσκεται στην βασική εκπαίδευσι.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Είναι κρίμα στην χώρα που εγέννησε την φιλοσοφία να μη διδάσκεται στην βασική εκπαίδευσι.
ΣΧΕΔΙΟΝ ΠΕΠΑΛΑΙΩΜΕΝΟΝ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά όλα αυτά, βρε παιδιά, αλλά σκεφτείτε λίγο τη σφαγή που γίνεται στην Έκθεση Ιδεών...
«Σήμερα, παιδιά, θα γράψετε τη γνώμη σας για το Μέγα Αλέξανδρο.» [Περνούν τρία τέταρτα.] «Τί είναι αυτά, Κωστάκη;! Ο Μέγας Αλέξανδρος είναι ήρωας, άκους εκεί, σκότωσε κόσμο και έκανε στρατό, και αυτά δεν είναι σύμφωνα με όσα λέει κάθε μέρα η Κυρία στα θρησκευτικά! Τι, δηλαδή, επειδή ο Χριστός είπε ότι δεν πρέπει να σκοτώνουμε! Ο Μέγας Αλέξανδρος έφερε τα ΕΛληνικά στους βάρβαρους και απολίτιστους Ανατολίτες, που είτε βρακιά δεν είχαν, για να μπορέσουν αργότερα ο Άγιος Πέτρος και Σία να διδάξουν ομοιογενώς το Ευαγγέλιο, πριν ο Πάπας το πηδήξει ασύστολαααΑΑ!!!»

(Εντάξει, το παράκανα λίγο, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ...)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
NUKE
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Απρ 2011 15:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπον, ψηφησα στο να ειναι επιλεγομενο αλλα να πω τα εξης:

Θα πρεπει να μελετατε σαν κοινωνικοπολιτικο θεμα καθως και φιλοσοφικο αλλα για κανεναν λογο σαν συγκεκριμενη προπαγανδα θρησκειας.

Θα πρεπει να υπαρχει σφαιρικη καλυψη. Πολλες θρησκειες, αρχαιες, νεοτερες, πιθανον μελλοντικες. Για φανταστειτε, αν ο κοσμος ηξερε λιγο την ιστορια των θρησκειων θα υπηρχε περιπτωση να κολαει στο οτι η θρησκεια του ειναι η σωστη κτλ?

Θα πρεπει μαζι με αυτο να υπαρχουν και αλλα μαθηματα επιλογης. Οχι μονο τα θρησκευτικα.

Σε καμοια περιπτωση να μην γινετε μαθημα απο παπαδες-ιμαμηδες-πασταφαρηδες...

Αυτα περιπου...
Γράμμα
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2011 09:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Να αντιμετωπίζεται ως υποχρεωτικό μάθημα "Ιστορίας των θρησκειών" που να διδάσκεται απο ιστορικούς/φιλολόγους και το μάθημα κατήχησης στο χριστιανισμό να είναι επιλεγόμενο με υπογραφή γονέα και σύμφωνη τη γνώμη του μαθητή.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Η θρησκεία είναι αρρώστια. Να διδάσκεται στα ΑΕΙ ψυχολογίας, ψυχιατρικής, άντε και σε καμιά σχολή σεναριογραφίας. Όχι στα σχολιαρόπαιδα.
Επομένως, ''ας ξεριζώσουμε την μάστιγα''.
angeloscy
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 06 Ιαν 2011 11:54
Όνομα Ιστότοπου: http://doukaton.wordpress.com

Κάποια χρόνια θρησκευτικά και να διδάσκονται όλες οι κυριες και μη θρησκείες, μαζί και η αθεια.
Ούτε επικέντρωση στο χριστιανισμό, ούτε να κάνουν το παιδί να πιστεύει σε κάποια. Να μπορεί να επιλέξει μόνο του αν και ποια.
Δεν είναι κακό. Είναι γνώση. Και η γνώση είναι δύναμη
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Η θρησκεία είναι αρρώστια.
«Παραδόξως,» με αυτήν τη στάση διαφωνεί η επιστημονική κοινότητα. Η θρησκευτικότητα μπορεί να είναι άρρωστη, αλλά δεν είναι πάντα.
Rictor έγραψε:Να διδάσκεται στα ΑΕΙ ψυχολογίας, ψυχιατρικής, άντε και σε καμιά σχολή σεναριογραφίας. Όχι στα σχολιαρόπαιδα.
Επομένως, ''ας ξεριζώσουμε την μάστιγα''.
Chill out. :facepalm: Seriously. :naughty: Άλλωστε, όσο περισσότερο καταπιέζεις κάτι, τόσο περισσότερο τείνει να επανέλθει δριμύτερο.

Στην τελική, θεωρώ προτιμότερο να διακοπεί η διδαχή των Θρησκευτικών, και να υπάρχει ένα φιλοσοφικό κι ένα θρησκειολογικό μάθημα στο Γυμνάσιο. (Πολλά θα μπορούσαν να ειπωθούν για την παιδεία, γενικότερα. Προτιμώ το κλαδικό και εξειδικευτικό σύστημα, όχι τις χαζομάρες τύπου Δέσμες/Κατευθύνσεις.)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

RaspK έγραψε: «Παραδόξως,» με αυτήν τη στάση διαφωνεί η επιστημονική κοινότητα. Η θρησκευτικότητα μπορεί να είναι άρρωστη, αλλά δεν είναι πάντα.
Δες εδώ σε παρακαλώ.

Είναι από ένα άρθρο του ψυχολόγου Νικήτα Καυκιού και δεν είναι ο μόνος που υποστηρίζει αυτές τις απόψεις, αλλά οι περισσότεροι το κάνουν. Οπότε μην μιλάς για επιστημονική κοινότητα, αλλά για κάπιους επιστήμονες.
Από αυτά προκύπτει η αντιστροφή της φράσης σου. Η θρησκευτικότητα είναι άρρωστη, αλλά ίσως όχι πάντα.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:
RaspK έγραψε:«Παραδόξως,» με αυτήν τη στάση διαφωνεί η επιστημονική κοινότητα. Η θρησκευτικότητα μπορεί να είναι άρρωστη, αλλά δεν είναι πάντα.
Δες εδώ σε παρακαλώ.

Είναι από ένα άρθρο του ψυχολόγου Νικήτα Καυκιού και δεν είναι ο μόνος που υποστηρίζει αυτές τις απόψεις, αλλά οι περισσότεροι το κάνουν. Οπότε μην μιλάς για επιστημονική κοινότητα, αλλά για κάπιους επιστήμονες.
Από αυτά προκύπτει η αντιστροφή της φράσης σου. Η θρησκευτικότητα είναι άρρωστη, αλλά ίσως όχι πάντα.
Ξαναδές το video σου: το άρθρο ξεκινά με το παράδειγμα του ιδεοψυχαναγκαστικού (νευρωτικού) πιστού. Αυτό πρόκειται για παθολογική θρησκευτική εκδήλωση, μία νευρωτική ψυχοσύνθεση ψυχαναγκασμού (του ιδεοψυχαναγκασμού, όπως το ίδιο λέει χαρακτηριστικά). Στη συνέχεια, δείχνει τα προβλήματά του.

Μάλιστα, ίσως να μην έχεις τέτοιες εμπειρίες, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν, αλλά δεν έχουν τέτοιες αντιδράσεις.

Η θρησκευτικότητα δεν ανήκει στις ψυχικές ασθένειες/παθήσεις, επειδή δεν είναι υποσύνολό της. Και μόνο οι προσπάθειες να οριστεί η ψυχική ασθένεια/πάθηση ενδεικνύουν ότι δεν εμπεριέχεται σε αυτήν, παρότι αυτό ισχύει για κάποια άτομα που εκδηλώνουν θρησκευτικότητα.

Αξίζει να τονίσω, πάντως, ότι μερικά άτομα πληρούν απολύτως τις προδιαγραφές και των δύο εννοιών («θρησκευόμενος» και «ψυχασθενής»), με χειρότερο παράγοντα το γεγονός ότι χαίρουν και εκτίμησης και αποδοχής! :shock:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

angeloscy έγραψε:Κάποια χρόνια θρησκευτικά και να διδάσκονται όλες οι κυριες και μη θρησκείες, μαζί και η αθεια
Η αθεΐα δεν είναι θρησκεία και δεν νομίζω πως μπορεί (ή πως πρέπει) να διδάσκεται. Απλά θα έπρεπε στο σχολείο οι μαθητές να αναπτύσσουν κριτική σκέψη αντί να αποβλακώνονται κι αυτό θα ήταν αρκετό.
RaspK έγραψε:Μάλιστα, ίσως να μην έχεις τέτοιες εμπειρίες, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν, αλλά δεν έχουν τέτοιες αντιδράσεις.
Συμφωνώ. Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί και τα τσουβαλιάζουμε όλα και όλους γιατί φτάνουμε στο άλλο άκρο.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

RaspK έγραψε: Ξαναδές το video σου: το άρθρο ξεκινά με το παράδειγμα του ιδεοψυχαναγκαστικού (νευρωτικού) πιστού. Αυτό πρόκειται για παθολογική θρησκευτική εκδήλωση, μία νευρωτική ψυχοσύνθεση ψυχαναγκασμού (του ιδεοψυχαναγκασμού, όπως το ίδιο λέει χαρακτηριστικά).
Όταν λέει ιδεοψυχαναγκαστικού-νευρωτικού πιστού, μην φαντάζεσαι ότι εννοεί περιπτώσεις κραυγαλέες και φουλ άρρωστες, όπως αυτοί που πάνε και διαμαρτύρονται με ντουντούκες στο gay pride ή αυτούς που έκαναν την ιερά εξέταση. Τον μέσο πιστό εννοεί. Γιατί, μήπως η πίστη σε μια ανώτερη δύναμη, δεν είναι μια ιδεοψυχαναγκαστική εμμονή; Πόσοι πιστοί τρομάζουν στην ιδέα να μην πιστεύουν πουθενά; Οι περισσότεροι πιστοί είναι νευρωτικοί. Αυτοί που είναι πιο νορμάλ, ίσως είναι αυτοί που ανήκουν και λίγο στην κατηγορία των αγνωστικιστών.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρικτορ, γιατι πιστευει καποιος οτι πρεπει να γουσταρει το αντιθετο φυλο; και τρομαζει στην ιδεα οτι αυτο δεν ισχυει, και τη ξορκιζει με διαφορους τροπους; τον θεωρεις αρρωστο; με ιδεοψυχαναγκαστικες εμμονες;
ρωταω για να δω ποσο διευρυνεις τον ορισμο της συγκεκριμενης αρρωστιας...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:
RaspK έγραψε:Ξαναδές το video σου: το άρθρο ξεκινά με το παράδειγμα του ιδεοψυχαναγκαστικού (νευρωτικού) πιστού. Αυτό πρόκειται για παθολογική θρησκευτική εκδήλωση, μία νευρωτική ψυχοσύνθεση ψυχαναγκασμού (του ιδεοψυχαναγκασμού, όπως το ίδιο λέει χαρακτηριστικά).
Όταν λέει ιδεοψυχαναγκαστικού-νευρωτικού πιστού, μην φαντάζεσαι ότι εννοεί περιπτώσεις κραυγαλέες και φουλ άρρωστες, όπως αυτοί που πάνε και διαμαρτύρονται με ντουντούκες στο gay pride ή αυτούς που έκαναν την ιερά εξέταση. Τον μέσο πιστό εννοεί.
Το ψυχολογικό σκιαγράφημα που δίνεται στο άρθρο είναι κάθετα αντίθετο σε αυτό που λες. Να δώσω μερικά αποσπάσματα;

Μπορεί η καλύτερη ψυχική υγιεία σε θρησκευόμενους να μην απαντάται στο μέσο πιστό, αλλά δεν το λες και ψυχασθενή...
Rictor έγραψε:Γιατί, μήπως η πίστη σε μια ανώτερη δύναμη, δεν είναι μια ιδεοψυχαναγκαστική εμμονή;
Όχι, σύμφωνα με την επιστήμη.
Rictor έγραψε:Πόσοι πιστοί τρομάζουν στην ιδέα να μην πιστεύουν πουθενά;
Ξέρεις το πρόβλημα της «προσωπικής στατιστικής» ν' αναγνωρίζει τις ήρεμες πλευρές;

Ομοία τη λογική, και η πλειοψηφία των οπαδών αθλητικών ομάδων είναι ψυχοπαθείς. Έλα μου ντε που δεν ισχύει, όμως.
Rictor έγραψε:Οι περισσότεροι πιστοί είναι νευρωτικοί.
Facts, please. :snooty:
Rictor έγραψε:Αυτοί που είναι πιο νορμάλ, ίσως είναι αυτοί που ανήκουν και λίγο στην κατηγορία των αγνωστικιστών.
Όσο αποκλίνεις από το «κολλημένος πιστός» (το άλλο άκρο), τόσο πιο ψυχικά υγιής είσαι. Αυτό είναι ένα γενικότερο θέμα, όχι αποκλειστικό της θρησκευτικότητας.

Το να λες ότι όλοι οι πιστοί έχουν OCD (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) είναι αβάσιμο και αστήρικτο.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

kapages έγραψε:Ρικτορ, γιατι πιστευει καποιος οτι πρεπει να γουσταρει το αντιθετο φυλο; και τρομαζει στην ιδεα οτι αυτο δεν ισχυει, και τη ξορκιζει με διαφορους τροπους; τον θεωρεις αρρωστο; με ιδεοψυχαναγκαστικες εμμονες;
Ναι. Ακριβώς με τον τρόπο που μας έμαθαν να πιστεύουμε σε φανταστικούς φίλους, μας έμαθαν και να μισούμε τους gay.
Mάλιστα αυτή την υποκατηγορία της αρρώστιας την θεωρώ χειρότερη (ομοφοβία), γιατί προσπαθεί άμεσα να βλάψει τους ανθρώπους και όχι έμεσα όπως η θρησκοπληξία.

RaspK έγραψε:
Rictor έγραψε:Γιατί, μήπως η πίστη σε μια ανώτερη δύναμη, δεν είναι μια ιδεοψυχαναγκαστική εμμονή;
Όχι, σύμφωνα με την επιστήμη.
Α,ναι; Και τί είναι;
RaspK έγραψε:Ομοία τη λογική, και η πλειοψηφία των οπαδών αθλητικών ομάδων είναι ψυχοπαθείς. Έλα μου ντε που δεν ισχύει, όμως.
Ορισμένα πράγματα δεν χρειάζεται να μου τα πει ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα για να τα αντιληφθώ. Η πλειοψηφεία των οπαδών των αθλητικών ομάδων ΕΙΝΑΙ ψυχοπαθείς και έχουν ψυχαναγκαστικές εμμονές.
RaspK έγραψε:
Rictor έγραψε:Οι περισσότεροι πιστοί είναι νευρωτικοί.
Facts, please. :snooty:
Από τις προσωπικές μου εμπειρίες και συναναστροφές το λέω, αλλά και από το προσόν που νομίζω ότι έχω να ψυχογραφώ σχετικά εύκολα τους άλλους.
RaspK έγραψε:Το να λες ότι όλοι οι πιστοί έχουν OCD (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) είναι αβάσιμο και αστήρικτο.
Δεν είπα όλοι φίλε μου, είπα για την τραγική πλειοψηφία, ίσως γύρω στο 90%. Και μην ζητήσεις πάλι facts. Το να φοβούνται πολλοί να σκεφτούν ότι δεν υπάρχει θεός γιατί μια ανώτερη δύναμη θα τους τιμωρήσει, δεν είναι νευρωτικό σύμπτωμα αυτό; Όλοι αυτοί που ξέρω το κάνουν.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:
RaspK έγραψε:
Rictor έγραψε:Γιατί, μήπως η πίστη σε μια ανώτερη δύναμη, δεν είναι μια ιδεοψυχαναγκαστική εμμονή;
Όχι, σύμφωνα με την επιστήμη.
Α,ναι; Και τί είναι;
Συνήθης ανθρώπινη κατάσταση, η οποία δεν πληρεί τις προδιαγραφές ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής (OCD). Θες να σου παραθέσω και τον ψυχιατρικό ορισμό ή θα δεχθείς το γεγονός ότι είναι δική σου ευθύνη να το στηρίξεις, ποσώς δε από τη στιγμή που το υλικό με το οποίο το στήριξες αναφερόταν σε συγκεκριμένη περίπτωση;
Rictor έγραψε:
RaspK έγραψε:Ομοία τη λογική, και η πλειοψηφία των οπαδών αθλητικών ομάδων είναι ψυχοπαθείς. Έλα μου ντε που δεν ισχύει, όμως.
Ορισμένα πράγματα δεν χρειάζεται να μου τα πει ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα για να τα αντιληφθώ. Η πλειοψηφεία των οπαδών των αθλητικών ομάδων ΕΙΝΑΙ ψυχοπαθείς και έχουν ψυχαναγκαστικές εμμονές.
Fail. :facepalm: Λυπάμαι, αλλά και πάλι θα διαφωνήσει η επιστημονική κοινότητα μαζί σου, για καλούς λόγους.

Το σύνηθες «κόλλημα» δεν είναι ψυχασθένεια, ενώ οι hooligans είναι η μειοψηφία...
Rictor έγραψε:
RaspK έγραψε:
Rictor έγραψε:Οι περισσότεροι πιστοί είναι νευρωτικοί.
Facts, please. :snooty:
Από τις προσωπικές μου εμπειρίες και συναναστροφές το λέω, αλλά και από το προσόν που νομίζω ότι έχω να ψυχογραφώ σχετικά εύκολα τους άλλους.
Αυτό δεν είναι ορθολογικό κριτήριο. :naughty:
Rictor έγραψε:
RaspK έγραψε:Το να λες ότι όλοι οι πιστοί έχουν OCD (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) είναι αβάσιμο και αστήρικτο.
Δεν είπα όλοι φίλε μου, είπα για την τραγική πλειοψηφία, ίσως γύρω στο 90%. Και μην ζητήσεις πάλι facts.
Δεν είναι δικό μου το φταίξιμο, η δική σου συλλογιστική πορεία είναι γεμάτη τρύπες. :roll: "73.6% of all statistics are made up."
Rictor έγραψε:Το να φοβούνται πολλοί να σκεφτούν ότι δεν υπάρχει θεός γιατί μια ανώτερη δύναμη θα τους τιμωρήσει, δεν είναι νευρωτικό σύμπτωμα αυτό; Όλοι αυτοί που ξέρω το κάνουν.
Λυπάμαι, αλλά δε λειτουργεί έτσι η επιστήμη, ούτε είναι λογική στάση αυτή.

Σημειωτέον, πρέπει να αποφασίσεις εάν πιστεύεις ότι η πλειοψηφία των θρησκευομένων ατόμων είναι ιδεοψυχαναγκαστικά διαταραγμένοι συγκεκριμένα ή γενικώς νευρωτικοί: μεταπηδάς από τον ένα όρο στον άλλο...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Ψυχασθένεια: ψυχική πάθηση που προκαλεί κακό στον εαυτό του ασθενή ή στους γύρω του. (μη το ψάξεις πουθενά, δικό μου είναι).

Οι περισσότεροι ποδοσφαιρόφιλοι, απ'ότι ξέρω τσακώνονται για τις ομάδες. Αυτό προκαλεί καυγάδες, πολύ έντονους μερικές φορές. Η συζήτηση ξεφεύγει και οι συνομηλητές είναι τόσο παθιασμένοι που δεν μπορούν να κρατήσουν το μέτρο. Αυτό φθείρει τις διαπροσωπικές τους σχέσεις, άρα τους κάνει κακό. (Τους χούλιγκανς δε θα τους σχολιάσω.)
Είναι σαν να μου αρέσει εμένα ένα πόκεμον πχ. ο Pikachu και εσένα ένα άλλο πόκεμον π.χ ο Bulbasaur. Και να αρχίζω να φωνάζω και να σου λέω, ''τί λες ρε μαλάκα, ο Pikachu γαμάει'', ''οι επιθέσεις του είναι πολύ καλύτερες'' κλπ. Δεν θα ήταν ψυχασθένεια αυτό; Για τόσο ασήμαντους λόγους, δεν είναι καν φυσιολογικό να υψώσεις τον τόνο της φωνής σου.

Αυτά που λες εσύ είναι δικές σου απόψεις και δεν τις ασπάζομαι. Παρ'όλο που δεν είμαι ειδήμων σε ψυχικές παθήσεις και ιατρικές ορολογίες, ούτε νιώθω υποχρεωμένος να πραγματοποιήσω έρευνες πριν καταθέσω την άποψή μου, έχω μια Α κοσμοθεωρία, βασισμένη στις εμπειρίες μου και στην λογική μου. Αυτά πολλές φορές αποτελούν τα επιχειρήματά μου.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Ψυχασθένεια: ψυχική πάθηση που προκαλεί κακό στον εαυτό του ασθενή ή στους γύρω του. (μη το ψάξεις πουθενά, δικό μου είναι).
Εφόσον είναι δικό σου, θα σε παρακαλέσω να μη λες ότι συμφωνεί μαζί σου η επιστημονική κοινότητα...

Σημειωτέον, ορίζεις την ψυχασθένεια ως ψυχική πάθηση.
Rictor έγραψε:Οι περισσότεροι ποδοσφαιρόφιλοι, απ'ότι ξέρω τσακώνονται για τις ομάδες. Αυτό προκαλεί καυγάδες, πολύ έντονους μερικές φορές. Η συζήτηση ξεφεύγει και οι συνομηλητές είναι τόσο παθιασμένοι που δεν μπορούν να κρατήσουν το μέτρο. Αυτό φθείρει τις διαπροσωπικές τους σχέσεις, άρα τους κάνει κακό. (Τους χούλιγκανς δε θα τους σχολιάσω.)
Άρα έχεις ήδη αποφασίσει ότι είναι ψυχική πάθηση, εάν επιμένεις στον ορισμό σου. Πέραν του ότι ο συλλογισμός σου είναι εξαιρετικά προβληματικός.
Rictor έγραψε:Είναι σαν να μου αρέσει εμένα ένα πόκεμον πχ. ο Pikachu και εσένα ένα άλλο πόκεμον π.χ ο Bulbasaur. Και να αρχίζω να φωνάζω και να σου λέω, ''τί λες ρε μαλάκα, ο Pikachu γαμάει'', ''οι επιθέσεις του είναι πολύ καλύτερες'' κλπ. Δεν θα ήταν ψυχασθένεια αυτό; Για τόσο ασήμαντους λόγους, δεν είναι καν φυσιολογικό να υψώσεις τον τόνο της φωνής σου.
Πρώτον, αναλόγως των συνθηκών και του χαρακτήρα, δεν πληρεί πάντοτε τη μορφή ψυχασθένειας. Επίσης, είναι αρκετά φυσιολογικό να υψώνει κανείς τη φωνή του για ψύλου πήδημα. Απλά δεν είναι και πολύ πρέπον.
Rictor έγραψε:Αυτά που λες εσύ είναι δικές σου απόψεις και δεν τις ασπάζομαι. Παρ'όλο που δεν είμαι ειδήμων σε ψυχικές παθήσεις και ιατρικές ορολογίες, ούτε νιώθω υποχρεωμένος να πραγματοποιήσω έρευνες πριν καταθέσω την άποψή μου, έχω μια Α κοσμοθεωρία, βασισμένη στις εμπειρίες μου και στην λογική μου. Αυτά πολλές φορές αποτελούν τα επιχειρήματά μου.
Ναι, μόνο που οι απόψεις μου βασίζονται σε δεδομένα. Δεν απαίτησα να τις ασπαστείς. Μην περιμένεις να έχουν και ειδικό βάρος τα επιχειρήματά σου, όμως. Αυτό που πρέπει να εξετάσεις είναι κατά πόσο η δική σου συμπεριφορά δεν είναι προβληματική και προϊόν σύγχυσης.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση