ανακοίνωση ίδρυσης Ένωσης Ουμανιστών Ελλάδας

Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Λόγω προσωπικών ζητημάτων - η Ιοκάστη είναι ενήμερη - έχασα πολλά επεισόδια σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα, αλλά κατάφερα να διαβάσω όλα τα post και να σχηματίσω μια γενικότερη εικόνα. Θα ήθελα όμως να ξεκαθαρίσω τρία πραγματάκια πριν αποφασίσω κι εγώ να συμμετάσχω - συνεισφέροντας όπως μπορώ, με τις πενιχρές μου δυνάμεις (απαγορεύεται η ρίψις ποτηρίων!).

α)Τελικά έχει ξεκαθαριστεί το ζήτημα; "Τρέχουμε"με την ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε; Ή υπάρχει ακόμα στα σκαριά και κάτι άλλο;
β)Η ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε έχει κάπου κάποιο ξεκάθαρο καταστατικό;
γ)Είμαι σφόδρα υπέρ της συνεργασίας με το CFI ή με οποιονδήποτε αντίστοιχο φορέα στην Ευρώπη και στην Αμερική, και νομίζω ότι ο Simon είναι δυνατό χαρτί.Τι γίνεται με τις περιπτώσεις αυτές;

Κατά τα άλλα: δεν έχω αντίρρηση να προσχωρήσω, είτε ως επώνυμο, είται ως ανώνυμο μέλος. Εξάλλου τα προσωπικά στοιχεία μου είναι διαθέσιμα. Προτίθεμαι να βοηθήσω όπως μπορώ, με ό,τι μέσα διαθέτω.
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Μια χαρά τα είπαν Ιοκάστη, Γιατρός, Κόμης.

Nature, ακριβώς, άραξε, εκπροσωπείς τον εαυτό σου και μόνο

'ταράχτηκαν'
α) άνθρωποι που το πήραν εξαρχής πολύ πατριωτικά και εγωιστικά - άνθρωποι δλδ που θεώρησαν την πρωτοβουλία "μας" τόσο πρωτότυπη και μοναδική και σπουδαία που το στοιχείο 'δικιά μας ένωση' έγινε ξαφνικά το σημαντικότερο [δε το υποτιμώ, είναι σημαντικό να αισθάνεσαι δικιά σου τη συλλογικότητα που συμμετέχεις, εξου και η σημαντικότητα της αμεσοδημοκρατίας στις αμεσοδημοκρατικές συλλογικότητες] , τόσο που π.χ. η αποκατάσταση της αθεϊας σαν φιλοσοφία , σαν έννοια και [για κάποιους] πρόταγμα ή πρόταση εξαφανίστηκε παντελώς από τους σκοπούς της ένωσης!!!

Εν πάσει περιπτώσει, εσείς οι 'hardcore' [κι εγώ μέσα] τι προτείνετε?

β) άνθρωποι που πιθανότατα δεν έχουν ξανασυμμετάσχει σε κάποια αυτόνομη συλλογικότητα με κάποιο κοινό σκοπό και είναι άσχετοι απο πλευράς διαδικασιών...

****

πάντως αν κατάλαβα καλά, ο δημητράς ειδοποίησε εγκαίρως, απλα ειδοποίησε τη μελάνη, όχι το φόρουμ. Δεδομένου λοιπόν οτι ο Δημητράς δεν αντιμετώπισε την εμπιστοσύνη που ίσως περίμενε αλλά ειδοποίησε τη μελάνη παρόλα αυτά, μήπως οι υπερμαχοι της δημοκρατικής διαδικασίας πρέπει να τα βάλουν με τη Μελάνη, το μεσολαβητή δηλαδή κι όχι με το Δημητρά?

κρίμα nature και σε είχα συμπαθήσει : brrr :
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Radical
ο δημητράς ειδοποίησε εγκαίρως, απλα ειδοποίησε τη μελάνη, όχι το φόρουμ
Δεν νομίζω πως το έκανε για να ειδοποιήσει ακριβώς, δεν τον δέσμευε τίποτα στο φόρουμ για να θέλει να μας ειδοποιήσει κιόλας.

Κι όχι δεν θα έπρεπε να κατηγορήσει κανείς την Μελάνη, το έκανε ήδη ο dtango και ζήτησε συγνώμη, γιατί όταν σου στέλνουν ένα προσωπικό μαιλ δεν το βγάζεις ανακοίνωση εκτός κι αν στο ζητήσει αυτός που στο έστειλε. Ο "δρόμος" για το φόρουμ ήταν γνωστός, αν ήθελε ο κ. Δημητράς να το ανακοινώσει γενικά θα το έκανε κατευθείαν εδώ. Εσύ δηλαδή θα έπαιρνες την πρωτοβουλία να το ανακοινώσεις σε δημόσιο χώρο πριν το κάνει ο ίδιος; Χοντρό...

Άσε που κάτι που επιμένουν να αγνοούν όλοι είναι ότι μιλάμε για καθυστέρηση 1 μέρας ως προς το τι γνωρίζαμε οι της κλειστής συζήτησης και τι οι υπόλοιποι. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ!! 1 ΜΙΑ, πως να το πούμε;;; Εγώ ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι βασικά, απλά ο dtango ως ανυπόμονος δεν σκέφτηκε πως κάποιοι δεν είναι κάθε μέρα όλη μέρα στον υπολογιστή τους κι έτσι τώρα έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως υπήρχε ολόκληρο χάσμα μεταξύ των πράξεων. 1 μέρα ήταν γαμώτο... Κοίτα εδώ για τι μιλάμε: viewtopic.php?f=47&t=1111&start=20#p22266
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Melani

οταν μπαινουν 20 ατομα σε μια κλειστη συζητηση για να αποφασισουν για κατι
υποτιθεται οτι ειναι μεταξυ τους ισοτιμοι
κ ο μονος ισως τροπος να αποκλειστει καποιος απο τη συζητηση, ειναι να το αποφασισει η πλειοψηφια
κ οχι ο αυτοβαπτιζομενος συντονιστης
(αποψη μου φυσικα)

Radical

δε ξερω τι προτείνουν οι hardcore οπως λες
εγω προσωπικα δε βλεπω το λογο να αναλωνομαι σε μια κοινοτητα που οπως αποδειχτηκε δεν με εκφραζει
ουτε βρισκω νοημα στο να προσπαθω να πεισω καποιους για πραγματα (για μενα τουλαχιστον) αυτονοητα
οταν βλεπεις οτι εισαι σαν τη μυγα μεσ στο γαλα
η εξοδος γινεται μονοδρομος, κ ειναι το καλυτερο για ολους
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Melani
σ ευχαριστω
η απαντηση σου με καλυψε πληρως
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Geysser έγραψε:α)Τελικά έχει ξεκαθαριστεί το ζήτημα; "Τρέχουμε"με την ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε; Ή υπάρχει ακόμα στα σκαριά και κάτι άλλο;
β)Η ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε έχει κάπου κάποιο ξεκάθαρο καταστατικό;
γ)Είμαι σφόδρα υπέρ της συνεργασίας με το CFI ή με οποιονδήποτε αντίστοιχο φορέα στην Ευρώπη και στην Αμερική, και νομίζω ότι ο Simon είναι δυνατό χαρτί.Τι γίνεται με τις περιπτώσεις αυτές;
α) Δεν πάρθηκε κάποια συλλογική απόφαση ως προς αυτό. Η συζήτηση διακόπηκε λίγο μετά την ανακοίνωση της ίδρυσης της ΕνωΟυμΕ. Τέθηκε μεν το ερώτημα του αν θα συνεχίσουμε, ορισμένοι τοποθετήθηκαν, αλλά δεν πάρθηκε κάποια απόφαση συλλογικά. Απλώς οι περισσότεροι αποχώρησαν σιωπηλά.
Ατομικά βεβαίως μπορεί να κάνει καθένας ό,τι θέλει.

β) Η ΕνωΟυμΕ δεν έχει καταστατικό, ίσως επειδή δεν είναι σύλλογος ή σωματείο αλλά "ένωση προσώπων", η οποια δεν χρειάζεται νομική πράξη για να αποκτήσει υπόσταση. Το μόνο που υπάρχει είναι η διακήρυξη στόχων της, που περιλαμβάνεται στην αρχική ανάρτηση αυτού εδώ του νήματος.

γ) Συμφωνώ με την άποψή σου. Αν κάποια στιγμή συζητηθεί εκ νέου το ενδεχόμενο ίδρυσης ενός φορέα, θα το συζητήσουμε.
nature έγραψε:οταν μπαινουν 20 ατομα σε μια κλειστη συζητηση για να αποφασισουν για κατι
υποτιθεται οτι ειναι μεταξυ τους ισοτιμοι
κ ο μονος ισως τροπος να αποκλειστει καποιος απο τη συζητηση, ειναι να το αποφασισει η πλειοψηφια
κ οχι ο αυτοβαπτιζομενος συντονιστης
Το σκέφτηκα πολύ αυτό που λες, και από μια άποψη έχεις δίκιο. Σε έναν ουδέτερο χώρο θα μπορούσε να γίνει αυτό που λες.

Η φύση αυτού εδώ του χώρου όμως είναι τέτοια που ορισμένα άτομα έχουν περισσότερες δικαιοδοσίες από άλλα. Ο ιδρυτής (founder) έχει τις περισσότερες, και ακολουθεί ο διαχειριστής (administrator) και ο συντονιστής (moderator). Όλες οι συζητήσεις έχουν συντονιστές που διασφαλίζουν την ομαλή διεξαγωγή της συζήτησης. Από τη στιγμή λοιπόν που η συζήτηση περί ίδρυσης φορέα διεξαγόταν σε αυτό εδώ το φόρουμ, ήταν δεδομένο ότι θα υπάρχει συντονισμός, όπως σε ΟΛΕΣ τις συζητήσεις του φόρουμ, και ότι αυτός θα ασκείται από κάποιο άτομο που ΗΔΗ έχει την δικαιοδοσία να το κάνει.

Ο κλειστός χώρος που δημιουργήθηκε προσφέρθηκε για την συζήτηση από τον ιδρυτή και τους διαχειριστές του φόρουμ. Κατά συνέπεια τα πρόσωπα αυτά είχαν την ευθύνη για τον συντονισμό της συζήτησης. Δεν θα μπορούσε να αναλάβει κάποιος άλλος, τόσο δεοντολογικά όσο και πρακτικά να το δει κανείς. Ανέλαβα λοιπόν εγώ τον συντονισμό, επειδή ως διαχειρίστρια του φόρουμ είχα ήδη την δικαιοδοσία αυτή.

Ένας δεύτερος λόγος που έγινα συντονίστρια ήταν ότι ΕΓΩ συγκάλεσα την συζήτηση αυτή (EDIT: αναφέρομαι στην κλειστή συζήτηση, όχι στην αρχική πρόταση για ίδρυση φορέα, εκείνη έγινε με πρωτοβουλία του dtango κατόπιν πρότασης του Ατίθασου Γιου). Εγώ πήρα την πρωτοβουλία να καλέσω τον Δημητρά, ο οποίος κάλεσε και άλλους ενδιαφερόμενους. Εγώ έστειλα μηνύματα σε ανθρώπους που θεωρούσα αξιόλογους και που πίστευα ότι θα μπορούσαν να ενδιαφέρονται, και εκείνοι κάλεσαν και άλλους γνωστούς τους. Εγώ ανάρτησα μηνύματα σε ομάδες του facebook με περιεχόμενο αθεϊστικού ενδιαφέροντος, για να ενημερώσω και να συγκεντρώσω όσο το δυνατόν περισσότερους συνομιλητές. Όλοι αυτοί προσήλθαν αρχικά στην ανοιχτή συζήτηση που είχε ξεκινήσει ο dtango, και στη συνέχεια αυτοί που δήλωσαν την πρόθεσή τους να γίνουν επώνυμα μέλη κλήθηκαν από μένα σε κλειστή συζήτηση.
Κατόπιν τούτου, αισθανόμουν ΥΠΕΥΘΥΝΗ απέναντι στους προσκεκλημένους μου, και ήθελα να διασφαλίσω τις καλύτερες συνθήκες για την διεξαγωγή διαλόγου.

Φυσικά είναι θεμιτό παρ' όλα αυτά να έχει κανείς την άποψη ότι δεν χρειαζόταν καθόλου συντονισμός και ότι όλες οι αποφάσεις, συμπερλαμβανόμενου και του αποκλεισμού ενός μέλους από τη συζήτηση, θα έπρεπε να γίνουν ομαδικά. Είναι ένας τρόπος να γίνονται τα πράγματα, αλλά δεν είναι ο μοναδικός.

Ο αποκλεισμός του dtango έγινε όταν η συζήτηση είχε πρακτικά λήξει, όπως γνωρίζεις, εφόσον ήσουν παρόν στην κλειστή συζήτηση, και έγινε επειδή απευθύνθηκε με τρόπο προσβλητικό προς τους ανθρώπους που είχαν έρθει να συζητήσουν και είχαν γραφτεί πρόσφατα στο φόρουμ με τον σκοπό αυτό, απαξιώνοντάς τους και ισχυριζόμενος ότι μόνο τα παλαιά μέλη του φόρουμ θα έπρεπε να συμεμτάσχουν στη συζήτηση. Θεώρησα την κίνηση αυτή καταστροφική για την συζήτηση και δηλωτική ακαταλληλότητας του συγκεκριμένου ατόμου για συμμετοχή σε μια συλλογική προσπάθεια.

Φυσικά καθένας μπορεί να αμφισβητήσει την κρίση μου, αλλά δεν μπορεί να αμφισβητήσει το δικαίωμά μου να τον αποκλείσω, από τη στιγμή που δέχτηκε (αυτός όπως και όλοι οι υπόλοιποι) να μπει σε συζήτηση με αυτούς τους όρους. Ήταν γνωστό ότι είμαι συντονίστρια, και είναι γνωστά τα δικαιώματα ενός συντοιστή.

Την επόμενη φορά λοιπόν όποιος θέλει συλλογικό συντονισμό ας το δηλώσει εκ των προτέρων.

Στο κάτω κάτω δεν έπαθε και τίποτα ούτε ο dtango, ούτε κανείς άλλος. Όσοι θέλουν να συζητήσουν με άλλους όρους και όχι με αυτούς που τέθηκαν στον συγκεκριμένο χώρο, είναι ελεύθεροι να το κάνουν όπου και όπως θέλουν και να καλέσουν όποιους θέλουν.
Πάντοτε όμως κάποιος ή κάποιοι θα κάνουν την αρχή, και πάντοτε αυτός ή αυτοί θα βάλουν τους αρχικούς όρους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Ο αποκλεισμός του dtango έγινε όταν η συζήτηση είχε πρακτικά λήξει
ναι οταν καποιοι φερνουν τους υπολοιπους προ τετελεσμενων...
καθε συζητηση πρακτικα ληγει
AoratiMelani έγραψε:Στο κάτω κάτω δεν έπαθε και τίποτα ούτε ο dtango, ούτε κανείς άλλος.
συμφωνω
θα μπορουσα ομως κ εγω να σου πω ακριβως το ιδιο
δεν επαθε δα κ τιποτα ουτε ο κ Δ ουτε κανενας αλλος

τελος παντων
κραταω το τελευταιο που ειπες
οτι οποιος θελει μπορει να παει να συζητησει αλλου με αλλους ορους

δεν ξερω αν θα παω καπου αλλου
αλλα σιγουρα θα παψω να ειμαι εδω

ευχομαι καλο δρομο σε ολους και σε ολες σας
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλό δρόμο και σε σένα, nature.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Να ενημερώσω ότι μπορεί κανείς να γραφτεί μέλος στην Ενω.Ουμ.Ε μέσω της ομάδας του Facebook για την οποία δίνεται σύνδεσμος στην πρώτη ανάρτηση αυτού του νήματος, και ότι γίνονται δεκτά και μέλη με ψευδώνυμο.

Υπάρχει η ομάδα θαυμαστών, όπου μπορεί να γραφτεί όποιος θέλει, και η ομάδα μελών όπου γίνεται αίτηση εγγραφής η οποία στη συνέχεια πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της ομάδας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Κλειδωμένο