Τι είναι θρησκεία;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Μετά από μια συζήτηση που είχα πρόσφατα αναρωτήθηκα σχετικά με τον ορισμό της θρησκείας. Το βασικό ερώτημα που προέκυψε είναι αν μπορεί να υπάρξει θρησκεία χωρίς θεό.Τελικά ψάχνοντας τον ορισμό στη wikipedia διαπίστωσα ότι αντίθετα με αυτό που υποστήριζα μέχρι τότε τη θέση του θεού μπορεί να πάρει κάτι άλλο όπως μια δύναμη ή μια απόλυτη αλήθεια. Παραδείγματα τέτοιων θρησκειών είναι ο Βουδισμός και μια μορφή του δωδεκαθεισμού που δεν υποστηρίζει την πραγματική ύπαρξη των ολύμπιων αλλά τους θεωρεί σύμβολα. Από κει και πέρα βέβαια προκύπτουν άλλα ερωτήματα: πώς ξεχωρίζει μια θρησκεία από μια φιλοσοφία ή ακόμα και ένα πολιτικό σύστημα; Όλα δεν έχουν αλήθειες που τις δεχόμαστε αξιωματικά; Ακόμα μπορεί κάποιος οπαδός των "αθειστικών" θρησκειών να θεωρηθεί άθεος; Έχουν κάποιο ρόλο οι τελετουργίες στον ορισμό της θρησκείας;
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ωραίο θέμα, Μποζόνιο! Κι εμένα με απασχολεί πολύ τώρα τελευταία.

Ας δούμε τι λέει η Βικιπαίδεια:
Ο όρος θρησκεία, που χρησιμοποιείται ενίοτε εναλλακτικά με την λέξη πίστη, ή σύστημα πίστης καθορίζει γενικώς την πίστη στο υπερφυσικό, το ιερό ή το θείο και τους ηθικούς κώδικες, πρακτικές, αξίες, οργανισμούς και τελετουργικά που συνδέονται της. Στην ευρύτερη έννοιά της ορισμένοι την έχουν ορίσει ως το σύνολο των απαντήσεων που δόθηκαν για να ερμηνευθεί η σχέση του ανθρώπινου είδους με το σύμπαν.
Και στα αγγλικά:
A religion is a system of human thought which usually includes a set of narratives, symbols, beliefs and practices that give meaning to the practitioner's experiences of life through reference to a higher power, deity or deities, or ultimate truth.

Βρίσκω κάπως καλύτερο τον αγγλόφωνο ορισμό, διότι η θρησκεία δεν χρειάζεται αναγκαστικά να περιλαμβάνει πίστη σε κάτι "υπερφυσικό, ιερό ή θείο" όπως λέει ο ελληνικός ορισμός. Σε κάποια συζήτηση του φόρουμ που δεν θυμάμαι τώρα, έγινε λόγος για μια φυλή ιθαγενών που λατρεύει μόνο απτά και φυσικά αντικείμενα - λατρεύει ας πούμε τον ποταμό, όχι όμως ως "θεό του ποταμού" ούτε ως "ψυχή" ή κάτι άλλο "άυλο κι αόρατο" αλλά ως αυτό που είναι: ορατό, απτό, υλικό - νερό που κυλάει.

Μπορεί κανείς να στήσει μια θρησκεία γύρω από ένα σύστυμα πεποιθήσεων καθαρά φυσικό - η "υπέρτατη αλήθεια" μπορεί να είναι π.χ. ότι πρέπει να φροντίζουμε το περιβάλλον μας γιατί αυτό μας τρέφει, ή να λατρεύουμε το σύμπαν και τα άστρα γιατί είναι ό,τι πιο μεγαλειώδες υπάρχει, ή ότι η αλληλεγγύη και η αγάπη είναι η οδός προς την ευτυχία - χωρίς να δοθεί κάποια "υπερφυσική" διάσταση σε όλα αυτά, χωρίς να υποτεθεί η ύπαρξη μιας "ανώτερης οντότητας" που υπαγορεύει αυτές τις πεποιθήσεις.


Ένας οπαδός θρησκείας της οποίας το δόγμα δεν περιλαμβάνει πίστη σε θεό, είναι όντως άθεος με την κυριολεκτική έννοια της λέξης.

Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, θρησκεία είναι ένα σύστημα πεποιθήσεων που περιλαμβάνει μια κοσμοθεωρία (ερμηνεία της προέλευσης και των κανόνων λειτουργίας του κόσμου με σημείο αναφοράς τον άνθρωπο), μια ηθική (κώδικα συμπεριφοράς) και ένα τελετουργικό. Καλύπτει υπαρξιακές αγωνίες (φόβος θανάτου) και ερωτήματα (ερμηνεία σύμπαντος) και ψυχολογικές ανάγκες (συντροφιά, υποστήριξη, δικαίωση). Η άσκηση των θρησκευτικών καθηκόντων δένει τα μέλη μιας κοινότητας μεταξύ τους. Η κοινωνική διάσταση της θρησκείας είναι ίσως η πιο σημαντική, όπως μας δείχνει το γεγονός ότι πάρα πολλοί άθεοι ή/και άθρησκοι άνθρωποι συμμετέχουν σε θρησκευτικά τελετουργικά της κοινότητάς τους προκειμένου να ενταχθούν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ο καθηγητής Θεοδόσης Πελεγρίνης, στο βιβλίο του «Λεξικό της φιλοσοφίας», δίνει τον παρακάτω ορισμό του όρου Θεός (και με έμμεσο τρόπο ορισμό της θρησκείας):

Ο Θεός αποτελεί την συστατική έννοια. την αναγκαία προϋπόθεση της θρησκείας. Χωρίς την έννοια του Θεού καμία θρησκεία δεν είναι δυνατόν να υπάρξει• μπορεί εύκολα να φανταστεί κανείς ότι, αν διαγραφεί από την Αγία Γραφή, π.χ., η λέξη «Θεός», οι περιγραφές που παρατίθενται σ’ αυτήν θα έχαναν το νόημά τους.

Η χριστιανική θρησκεία είναι μια φιλοσοφία με δανεισμένο Θεό-Δημιουργό. Δεν νομίζω λοιπόν ότι μπορεί να θεωρηθεί θρησκεία μια φιλοσοφία που παντελώς στερείται θεού.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ο βουδισμός δεν περιλαμβάνει την έννοια του θεού στο δόγμα του, αλλά θεωρείται θρησκεία.

Έχει ένα σύστημα πεποιθήσεων (πίστη στην μετεμψύχωση, στο κάρμα, στην νιρβάνα), έναν κώδικα συμπεριφοράς, ιερατείο, τελετουργικό. Έχει έναν φωτισμένο δάσκαλο (Σιντάρτα), ο οποίος όμως θεωρείται άνθρωπος. Δεν έχει θεούς, αλλά είναι θρησκεία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Ο βουδισμός δεν περιλαμβάνει την έννοια του θεού στο δόγμα του, αλλά θεωρείται θρησκεία.

Έχει ένα σύστημα πεποιθήσεων (πίστη στην μετεμψύχωση, στο κάρμα, στην νιρβάνα), έναν κώδικα συμπεριφοράς, ιερατείο, τελετουργικό. Έχει έναν φωτισμένο δάσκαλο (Σιντάρτα), ο οποίος όμως θεωρείται άνθρωπος. Δεν έχει θεούς, αλλά είναι θρησκεία.
Ο Βουδισμός κατάντησε θρησκεία και αν ο Βούδας δεν πρόβλεψε μια τέτοια εξέλιξη μάλλον δεν ήταν όσο σοφός παρουσιάζεται. Με την φιλοσοφία του θέλησε να αντιταχτεί στο θρησκευτικό κατεστημένο αλλά από τους θεούς δεν μπορούσε να απαλλαχθεί και φυσικά ούτε και από την αρρωστημένη συνήθεια των ανθρώπων να πιστεύουν σε θεούς.

According to tradition, the Buddha emphasized ethics and correct understanding. He questioned the average person's notions of divinity and salvation. He stated that there is no intermediary between mankind and the divine; distant gods are subjected to karma themselves in decaying heavens; and the Buddha is solely a guide and teacher for the sentient beings who must tread the path of Nirvna …

Οι ιερείς του Βουδισμού αν δεν είναι σήμερα intermediary between mankind and the divine, το βουδιστικό divine βέβαια, τότε τι είναι;
Οι πιστοί που συρρέουν στα πόδια των τεράστιων αγαλμάτων του Βούδα με τις προσφορές και θυμιατά τους τι κάνουν; Δεν λατρεύουν τον Θεό τους;
Βούδας = ένας ακόμα αποτυχημένος φιλόσοφος. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

DTango δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί το "Θείο" που αναφέρεις δεν είναι Θεός-δημιουργός (μάλλον η πιο σημαντική ιδιότητα στον ορισμό του Θεού) ενώ σε κάποιες μορφές του Βουδισμού απουσιάζει εντελώς:

Since the time of the Buddha, the refutation of the existence of a creator has been seen as a key point in distinguishing Buddhist from non-Buddhist views.[1] Buddhism is usually considered a religion, but is also commonly described as a "spiritual philosophy", because it generally lacks an Absolute creator god. The Buddhist approach is empirical and based on experience.

Το ότι κάποιοι όπως λες λατρεύουν το βούδα δε λέει τίποτα για τη θεότητα του. Οι άνθρωποι λατρεύουν ένα σωρό άλλους ανθρώπους που δε τους θεωρούν θεούς. Από το Μωάμεθ και τους αγίους της εκκλησίας μέχρι σύμβολα του star system ικανοποιούν απλά την ανάγκη για πρότυπα (και την ανάγκη για όσο λιγότερη αυτόνομη σκέψη θα έλεγα).

Υπάρχουν ακόμα και αρκετές άλλες θρησκείες που δεν περιλαμβάνουν Θεό όπως μια μορφή του παγανισμού, ο πανθεισμός:

Pantheism (Ancient Greek: πᾶν (pan) "all" and θεός (theos) "god"; literally "belief that God is all") is the view that everything is part of an all-encompassing immanent God and that the Universe (Nature) and God are equivalent.

Δηλαδή θεός και σύμπαν ταυτίζονται, πράγμα που μου προκαλεί εντύπωση γιατί θα μπορούσε να μην υπάρχει καν αναφορά στη λέξη.

Όπως είπε και η μελάνη υπάρχουν αρκετά άλλα στοιχεία που χαρακτηρίζουν αυτές τις πεποιθήσεις και μας οδηγούν στο να τις ονομάσουμε θρησκείες. Ωστόσο το ερώτημα παραμένει: ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που χωρίς αυτό μια φιλοσοφία δε λέγεται θρησκεία;
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Να σημειώσω πάντως ότι σε ο Βούδας πέρασε και στον Ινδουισμό και αναφέρεται ως άβαταρ του Βισνού (παρόμοιο με την αποδοχή του Ιησού από τους Μωαμεθανούς). Εκεί έχει μπλεχτεί καθαρά σε θεϊστικό περιβάλλον. Δείτε κι εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Daśāvatāra
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

bozonio έγραψε:Ωστόσο το ερώτημα παραμένει: ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που χωρίς αυτό μια φιλοσοφία δε λέγεται θρησκεία;
Έστω οτι μετά απο έρευνα ΣΟΥ διαπιστώνεις πέραν πάσης αμφιβολίας (ξέρεις δλδ) οτι δεν υπάρχει κανένα χαρακτηριστικό που να τα διαχωρίζει. Μετά τί; Τι θα σημαίνει για σένα την επόμενη μέρα η διαπίστωση οτι αντι να έχεις μια θρησκεία να πιστεύεις, έχεις πολλές φιλοσοφίες για να κάνουν ακριβώς το ίδιο; Οτι αντι να εξηγείς το ποιά είσαι και που πάς (τι να κάνω με τη ζωή μου δλδ, όπως μου κόβει) μέσω μιάς θρησκείας, το προσπαθείς μέσω πολλών φιλοσοφιών; Θα σε απογοητεύσει; γιατί και σε τι; κλπ κλπ κλπ

Επειδή η διαπίστωση είναι υποκειμενική (δεν έχει "αποδειχτεί" επισήμως δλδ) μόλις το αντιλήφθηκα προσωπικά (και κατάλαβα υποκειμενικά μέσω του Κονδύλη), κατάλαβα π.χ. γιατί δεν μπορούσα να έχω τίποτα απο τα δύο (που με βασάνιζε σαν ερώτημα μέχρι τότε, δλδ γιατί δεν έχω/είχα ποτέ "αγαπημένη" θρησκεία ή "αγαπημένη" φιλοσοφία).

Αν και εφόσον το διαπιστώσεις και σύ ποτέ υποκειμενικά, θα δείς οτι είναι επειδή γουστάρεις να πηγαίνεις με πολλούς/πολλές (φιλοσοφίες) για να σου καλύπτουν τα κενά σου όπως λές (spread your eggs in more baskets), παρά με έναν/μία (θρησκεία) που είναι πιο risky :lol: :lol: :lol:

Άσχετο (μιάς και το θυμήθηκα): Όταν ο Tim Leary δοκίμασε σα guinea pig LSD, έλεγε συνέχεια κατά το ταξίδι του:
Hogamus higamus man is polygamous
Higamus hogamus woman is monogamous
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε συ Δία βολικέ, ώρες ώρες το παρατραβάς με τον μηδενισμό.
Αρχή της φιλοσοφίας είναι ο άνθρωπος.
Αρχή της θρησκείας είναι κάτι πέρα από τον άνθρωπο.

πως τα βάζεις στο ίδιο καλάθι;
δηλαδή εφόσον η φιλοσοφία δεν έχει σετ δογμάτων αλλά εξελίσσεται
είναι στην ίδια μοίρα με τα δόγματα;
Τι κι αν δεν είναι αυστηρώς από προσωπική εμπειρία η προσωπική άποψη;
Γιαυτό υπάρχει η επιστημονική κοινότητα, μια ορθάνοιχτη κοινωνική δομή που κι εσύ μπορείς να μετέχεις.

Υ.Γ.
Αρκεί οι θεωρίες που ενστερνίζεσαι να επαληθεύονται (ναι ξέρω, λεπτομέρεια...)
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

egore έγραψε:Ρε συ Δία βολικέ, […]
Αρχή της θρησκείας είναι κάτι πέρα από τον άνθρωπο.
Diab, ασε τον Egore να λέει. Ι :romance-heartbeating: U!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Diabolicus έγραψε:
bozonio έγραψε:Ωστόσο το ερώτημα παραμένει: ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που χωρίς αυτό μια φιλοσοφία δε λέγεται θρησκεία;
Έστω οτι μετά απο έρευνα ΣΟΥ διαπιστώνεις πέραν πάσης αμφιβολίας (ξέρεις δλδ) οτι δεν υπάρχει κανένα χαρακτηριστικό που να τα διαχωρίζει. Μετά τί; Τι θα σημαίνει για σένα την επόμενη μέρα η διαπίστωση οτι αντι να έχεις μια θρησκεία να πιστεύεις, έχεις πολλές φιλοσοφίες για να κάνουν ακριβώς το ίδιο; Οτι αντι να εξηγείς το ποιά είσαι και που πάς (τι να κάνω με τη ζωή μου δλδ, όπως μου κόβει) μέσω μιάς θρησκείας, το προσπαθείς μέσω πολλών φιλοσοφιών; Θα σε απογοητεύσει; γιατί και σε τι; κλπ κλπ κλπ
Δεν κατάλαβα ούτε τον επιθετικό τόνο ούτε το νόημα της παρατήρησης. Εγώ απλά έθεσα σαν θέμα για συζήτηση τον ορισμό της θρησκείας. Και προφανώς δε θα με απογοητεύσει αν όπως λες καταλήξω ότι δεν υπάρχει διαφορά φιλοσοφίας-θρησκείας (αλήθεια υπάρχει περίπτωση να αποδειχθεί "πέραν πάσης αμφιβολίας";). Ο καθένας έχει ένα σύνολο αξιωματικών φιλοσοφικών απόψεων. (όπως και εσύ υποθέτω) Το θέμα είναι πόσοι δογματικοί είμαστε, πόσο είμαστε ανοιχτοί στο καινούργιο, πόσο ψάχνουμε και εξελισσόμαστε και τα επιχειρήματα με τα οποία υποστηρίζουμε τις απόψεις μας.

Το θέμα έχει καθαρά ακαδημαϊκό χαρακτήρα και δεν προσπάθησα θέτοντας το να βρω διαφορές ώστε να αισθάνομαι καλύτερα που αντί για θρησκεία, έχω μια προσωπική φιλοσοφία. Και προφανώς δεν ανακάλυψες την Αμερική επειδή δεν έχεις αγαπημένη φιλοσοφία και θρησκεία. Ούτε εγώ έχω κόλλημα με κάποια φιλοσοφία και "μαζεύω" όπως λες από δω και από κει. Όπως ακριβώς κάνεις και εσύ. Και μη μας πεις ότι δεν έχεις καν φιλοσοφικές απόψεις γιατί ακόμα και το "δε με ενδιαφέρει να ψάξω για τη ζωή" είναι προσωπική φιλοσοφία. Θα προτιμούσα να σταματήσεις να κάνεις τον έξυπνο και να πεις κάτι για το θέμα, αν έχεις.
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

bozonio έγραψε:Ωστόσο το ερώτημα παραμένει: ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που χωρίς αυτό μια φιλοσοφία δε λέγεται θρησκεία;
bozonio έγραψε:...Εγώ απλά έθεσα σαν θέμα για συζήτηση τον ορισμό της θρησκείας....Το θέμα είναι πόσοι δογματικοί είμαστε....Το θέμα έχει καθαρά ακαδημαϊκό χαρακτήρα
bozonio έγραψε:Δεν κατάλαβα ούτε τον επιθετικό τόνο ούτε το νόημα της παρατήρησης....θα προτιμούσα να σταματήσεις να κάνεις τον έξυπνο...
Πως κατάλαβες τον έξυπνα επιθετικό τόνο ρε μποζόνιο αφού δεν κατάλαβες το νόημα; Βέβαια δεν έχω επιχειρήματα να στο αποδείξω όπως τα ζητάς, αλλά ξέρω οτι αν κάποιος καταλάβαινε το "νόημα της παρατήρησης" θα διαπίστωνε οτι δεν έχει ούτε κατι έξυπνο ούτε κατι επιθετικό (This is simply a legitimate possibility) Εσύ δλδ πως είδες κατι που δεν είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα;

bozonio αλλάζω προσανατολισμό συζήτησης. Αντί να ασχολούμαστε με αυτούς που μας λένε για πράγματα που δεν υπάρχουν (μεταφυσικά, υπερφυσικά όντα, νεράιδες, Χριστούς κλπ) και που λένε οτι βλέπουν και που τους κρίνουμε για αυτό προτάσσοντας τους επιστημονικές λογικές, δεν είναι καλύτερα-και φιλοσοφικά πιο προτιμητέο- να αναρωτηθούμε εμείς πρώτα, ΓΙΑΤΙ δεν βλέπουμε αυτά που υπάρχουν (ξεκινώντας απο τα του οίκου μας, δλδ αυτά που γράφουμε και λέμε εμείς;)
bozonio έγραψε:αλήθεια υπάρχει περίπτωση να αποδειχθεί "πέραν πάσης αμφιβολίας";
Αν δε "θες" εσύ, κανείς δεν μπορεί να σου αποδείξει τίποτα ή μπορεί να σου αποδείξει τα πάντα. Οπότε no worries. Everything is under control ...για την ώρα.

Γλυκιά μου Μούσα Bozonio (και θα στο δείξω εν ευθέτω), οτι έχω γράψει για σένα σε άλλο ποστ ισχύει. Στα μάτια μου εδώ έχασες (για οποιοδήποτε λόγο) το composure σου.
Λαμβάνοντας υπόψιν ο,τι:
1) Δε με ξέρεις, δε σε ξερω, δε θα με δείς ποτέ, δε θα σε δω ποτέ, δε σου πληρώνω, δε μου πληρώνεις επίδομα
2) Κανείς στο φόρουμ δεν κινδυνεύει "απο πίσω" και απο κανέναν-μόνο στην πραγματική ζωή

Άρα δεν είναι μαλακία να μπερδεύεις την πραγματικότητα σου με τη φαντασία σου;

Πληζ, είτε το ξεχνάμε (τελείως pointless) το Θέμα (δεν ξέρω πως να γεμίζω τα επιστημονικά κενά των ανθρώπων), είτε ξανασκέφτεσαι το ποστ σου και ξαναπαντάς σα μποζόνιο που ξέρει -γιατί βλέπει-τι έχει να πεί. Όπως κάνεις πάντα δλδ. Εκτός αν δεν έβλεπα καλά εγώ και σε παρεξήγησα, κάνοντας έτσι λάθος (και όπου απο αυτό ορμώμενος, σου έγραψα το "επιθετικά έξυπνο" πόστ).

In which case, terribly, terribly sorry :oops:
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

egore έγραψε:Ρε συ Δία βολικέ, ώρες ώρες το παρατραβάς με τον μηδενισμό.
Οχι Εγω ρέ! Με μπέρδεψες με τον Don Maria Della Piastonkaitravatonores που λέγαμε στο ουζερί του Νικήτα. Θυμάσαι;
Αρχή της φιλοσοφίας (που φτιάχτηκε απο ανθρώπους και όπου αναπτύχθηκε σε όλα τα σχέδια, χρώματα και μεγέθη και για όλα τα γούστα) είναι ο άνθρωπος.
Αρχή της θρησκείας (που φτιάχτηκε απο ανθρώπους και όπου παρέμεινε η ίδια απο αρχή πολιτισμού) είναι κάτι πέρα από τον άνθρωπο.
Άρα ο ένας κρατάει τσίλιες για το κατιπέρα και ο άλλος βουτάει όσα μπορεί...εε, μερικές φορές τα χαλάνε στη μοιρασιά.

Για πες μου λοιπόν. Πότε, απο ποιόν, πως και γιατί, αποφασίστηκαν τα όρια του "τραβήγματος", του "ξέφυγε" και του "βάθους" νοήματος στην αναζήτηση της αλήθειας; Τι αλήθεια είναι αυτή που αναζητά η επιστημονική κοινότητα που τη θέτει εξ'ορισμού ρηχή, συμμαζεμένη και Κυρία απο σπίτι;

δεν έχουμε τα ίδια γούστα στις γκόμενες φαίνεται Εγωρέ! εσυ έχεις check list. Εμένα ο νούς μου είναι να δω τα μάτια της. Όπως και αν μοιάζει αυτή
egore έγραψε:Γιαυτό υπάρχει η επιστημονική κοινότητα, μια ορθάνοιχτη κοινωνική δομή που κι εσύ μπορείς να μετέχεις.
Η μπουρδελότσαρκα των νειάτων μου ήταν ενα ταξίδι που θα έχω πάντα στην καρδιά μου και θα τις θυμάμαι όλες με ευγνωμωσύνη
egore έγραψε:Τι κι αν δεν είναι αυστηρώς από προσωπική εμπειρία η προσωπική άποψη;
Αρκεί οι θεωρίες που ενστερνίζεσαι να επαληθεύονται (ναι ξέρω, λεπτομέρεια...)
Το οτι δε θέλω να έχω ούτε μια (risky), ούτε πολλές (fuzzy/messy), αλλά να μπορώ να τις έχω ΟΛΕΣ... Nαι! Eίναι καθαρά μια διαπίστωση που προέκυψε απο προσωπική άποψη και επαληθεύτηκε (ως στόχος) απο προσωπική εμπειρία. Μένει πλέον να εχω το νού μου για το πότε (το που, ξέρω που είναι, στα μαρμαρένια αλώνια), θα τη δω (αλλά αυτό είναι προβλημα μου οχι της επιστημονικής κοινότητας). Εσύ έχεις κάποια θεωρία που ενστερνίζεσαι και επαληθεύει ως legitimate τον προσωπικό σου στόχο που κυνηγάς? Αν δεν κυνηγάς τίποτα, τότε γιατί ψάχνεις για τον αν επαληθεύονται ή οχι οι θεωρίες των άλλων; περιμένεις μπάς και επαληθευτούν να τρέξεις απο πίσω να κυνηγήσεις εγγυημένα πράγματα;(ναι ξέρω, λεπτομέρεια...)

ξύπνησα στραβά φαίνεται σήμερα....
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Bozonio έγραψε:Και μη μας πεις ότι δεν έχεις καν φιλοσοφικές απόψεις γιατί ακόμα και το "δε με ενδιαφέρει να ψάξω για τη ζωή" είναι προσωπική φιλοσοφία.
Θεωρω και εγω πλανεμενους αυτους που συμφωνουν και πιστευουν στην επιστημη αλλα νομιζουν οτι στερουνται προσωπικου φιλοσοφικου "δημιουργηματος" (καλο-κακο, σωστο-λαθος, αισθητικη αντιληψη), αν μη τι αλλο δεν καταλαβαινουν την επιστημη.
Εικόνα
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

earthian έγραψε: Θεωρω και εγω πλανεμενους αυτους που συμφωνουν και πιστευουν στην επιστημη αλλα νομιζουν οτι στερουνται προσωπικου φιλοσοφικου "δημιουργηματος" (καλο-κακο, σωστο-λαθος, αισθητικη αντιληψη), αν μη τι αλλο δεν καταλαβαινουν την επιστημη.
Ή, την καταλαβαίνουν και δεν τους καλύπτει για αυτό που οι ίδιοι ονομάζουν αναζήτηση της αλήθειας. Δλδ κάτι τελείως άσχετο απο αρχές, καλό-κακό, σωστο-λάθος και αισθητική αντίληψη που έχουν κατα νου οι μη πλανεμένοι.

Το οτι η αλήθεια σου μπορεί να μην είναι η σωστή στο τέλος (λάθος πόρτα) ή κάπου στην πορεία, ισχύει. Όπως επίσης ισχύει οτι το να λές και να λαμβάνεις πάντα την αλήθεια, είναι πάντα σωστό.

Το να αναζητάς την (όποια) αλήθεια σου δεν είναι πλάνη. Το να περιμένεις να στην προσδιορίσουν, αναζητήσουν και να στην βρούν άλλοι, είναι.

Το να διαπιστώνεις την εργαλειότητα των φιλοσοφικών και επιστημονικών πίστεων δεν είναι πλάνη.
Το να πιστεύεις σε εργαλεία είναι.

Το να έχεις πλάνες στο νου δεν είναι πλάνη (είναι η Αλήθεια του Πολιτισμού).
Το να πιστεύεις οτι δεν έχεις, είναι.

Τέλος πλάνου
fade out
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Καταρχας δεν καταλαβαινω τι λες, ποτε δεν καταλαβα. :D Αλλα θα προσπαθησω, μπορει να ειναι δικο μου θεμα.
Diabolicus έγραψε: Ή, την καταλαβαίνουν και δεν τους καλύπτει για αυτό που οι ίδιοι ονομάζουν αναζήτηση της αλήθειας. Δλδ κάτι τελείως άσχετο απο αρχές, καλό-κακό, σωστο-λάθος και αισθητική αντίληψη που έχουν κατα νου οι μη πλανεμένοι.
Εσυ δεν εχεις ηθικους κωδικες, σωστο λαθος κλπ?
Οσο και να ασχολησε με τις επιστημες παντα θα εχεις ηθικους κωδικες, αισθητικη και ολα αυτα τα οποια αν και οι επιστημες εμπλουτιζουν (θα ελεγα) δεν εχουν να κανουν με την επιστημη.
Η επιστημη ειναι απλα ενα εργαλειο, ενα 'παραθυρο'. Σε καποιους μπορει να αρεσει αυτο που δειχνει σε καποιους οχι, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την επιστημη και τα φυσικα φαινομενα που αντικειμενικα περιγραφει.
Ουτε ειναι δουλεια (ως ενα βαθμο) της επιστημης να σου πει πως θα ζησεις, πως θα σκεφτεις, πως θα συμπεριφερθεις εχοντας υποψην καποιο ποσοστο της συγχρονης εικονας του αντικειμενικου κοσμου που απλα και μονο περιγραφει και ανακαλυπτει.

Εαν απαντησεις, να απαντησεις στη δικη μου γλωσσα και των περισσοτερων εδω μεσα ωστε να βγει ακρη, αμα υπαρχει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Diabolicus έγραψε: Πως κατάλαβες τον έξυπνα επιθετικό τόνο ρε μποζόνιο αφού δεν κατάλαβες το νόημα; Βέβαια δεν έχω επιχειρήματα να στο αποδείξω όπως τα ζητάς, αλλά ξέρω οτι αν κάποιος καταλάβαινε το "νόημα της παρατήρησης" θα διαπίστωνε οτι δεν έχει ούτε κατι έξυπνο ούτε κατι επιθετικό (This is simply a legitimate possibility) Εσύ δλδ πως είδες κατι που δεν είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα;
Αν και αποφεύγω να διαβάσω αρκετά ποστ σου λόγω του περίπλοκου τρόπου που είναι γραμμένα (όπως και αρκετοί άλλοι όπως παρατηρώ) νομίζω ότι στο συγκεκριμένο έπιασα το νόημα. Θεώρησες ότι με ενδιαφέρει να "αποδείξω" ότι η θρησκεία έχει κάποια διαφορά με τη φιλοσοφία και ίσως θα απογοητευτώ αν δω ότι δεν υπάρχει. Αν ήθελες να πεις κάτι άλλο που δεν κατάλαβα αν μπορείς εξήγησε το.
Diabolicus έγραψε:Τι θα σημαίνει για σένα την επόμενη μέρα η διαπίστωση οτι αντι να έχεις μια θρησκεία να πιστεύεις, έχεις πολλές φιλοσοφίες για να κάνουν ακριβώς το ίδιο; Οτι αντι να εξηγείς το ποιά είσαι και που πάς (τι να κάνω με τη ζωή μου δλδ, όπως μου κόβει) μέσω μιάς θρησκείας, το προσπαθείς μέσω πολλών φιλοσοφιών; Θα σε απογοητεύσει; γιατί και σε τι; κλπ κλπ κλπ
Εδώ κάνεις μια υπόθεση για μένα και τα πιστεύω μου χωρίς καμία βάση και για αυτό θεώρησα το ποστ επιθετικό, ίσως βέβαια, ήταν υπερβολή από μέρους μου.
Ωστόσο παραμένει ότι στα 4 ποστ σου μέχρι στιγμής δεν εκφράσει την άποψη σου. Ο erthian είπε ότι θεωρείς ότι φιλοσοφία και θρησκεία δεν έχουν διαφορά και ότι στερείσαι προσωπικής φιλοσοφίας με την έννοια των ηθικών αρχών. Αυτό εννοούσες;
Δε θέλω να μπω σε καμία διαμάχη αφού, όπως είπες, δε σε ξέρω δε με ξέρεις. Αλλά θα ήθελα όσο γίνεται να διατηρηθεί το thread στο αρχικό του θέμα. Αν δε σε ενδιαφέρει και το βρίσκεις ανούσιο μπορείς φυσικά να μην απαντήσεις.
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Bozonio μην πτοείσαι, εδώ μέσα ο Diab στην πραγματικότητα συνδιάλεγεται με τον εαυτό του!
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το Αϊνστάιν τον κατάλαβαν και 3-4 άνθρωποι της εποχής του, τον Ντιαμπ ούτε ένας...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Το μόνο που μπορώ να κάνω μποζόνιο είναι να σου περιγράψω όσο περιεκτικά μου είναι εφικτό, τη γενετική ιστορία της σκέψης μου που γέννησε το πόστ μου για σένα. Τα κύρια σημεία δλδ, γιατί το complete breakdown θα μου έπαιρνε 2 φόρα ποστς.
bozonio έγραψε: Ωστόσο το ερώτημα παραμένει: ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που χωρίς αυτό μια φιλοσοφία δε λέγεται θρησκεία;
Βλέποντας το ερώτημα σου (και αφού έχω σερφάρει ήδη απο το μπλόγκ σου και κάποια πόστ σου), σκέφτηκα: Το μποζόνιο μέσα απο την πορεία αναζήτησης του οτιδήποτε ψάχνει (που δεν με ενδιαφέρει τι), βρέθηκε (κέντραρε) σε κάτι πολύ συγκεκριμένο και όπου κανένας πρίν στο φόρουμ δεν το είχε θέσει τόσο διαυγώς.
"Παιδιά, ψάχνω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Μπορείτε να μου πείτε ποιά ένα-δύο ή οσαδήποτε είναι τα χαρακτηριστικά που διαφοροποιούν τις φιλοσοφικές αρχές απο τις θρησκευτικές; Το βρήκα ως "δικό σου" γιατί την ίδια δομή σκέψης αναγνώρισα όταν διάβαζα την προσπάθεια σου να ξεχωρίσεις τις σεξουαλικές ταυτότητες των ανθρώπων. Πάλι προσπαθούσες και εκεί δλδ, να βρείς τα χαρακτηριστικά που διαφοροποιούν σεξουαλικά τον ένα ανθρωπο απο τον άλλο.

Είπα -απο μέσα μου-οτι υπάρχουν 3 τρόποι να προσεγγίσει κανείς το ίδιο πράγμα:
α) "Εξυπακούεται οτι υπάρχουν χαρακτηριστικά που διαφοροποιούν τις θρησκείες απο τις φιλοσοφίες, αν και δεν έχω ασχοληθεί αλλά νομίζω οτι αν ψάξει κανείς θα βρεί ("τυφλή" πίστη στην ύπαρξη διαφοροποιών χαρακτηριστικών)
β) "Υπάρχουν και αν ναι, ποιά, τα διαφοροποιά χαρακτηριστικά της φιλοσοφίας απο την θρησκεία;"
γ) Η μέση και επιλεγόμενη απο σένα διατύπωση: "Ποιό είναι εκείνο το χαρακτηριστικό...."

Το οτι ξεκίνησες με το "Ωστόσο το ερώτημα παραμένει" μου έδειχνε οτι δε θέλεις να ξεφύγεις απο την εύρεση της απάντησης, την ψάχνεις δλδ, θές να τη βρείς, ΔΕΝ την αποφεύγεις.
Αυτού του είδους συνέπεια στην πρόθεση είναι που με "έλκυσε" στο παιχνίδι. Από τη στιγμή που θές την απάντηση, τί θα σου έλειπε απο το ταξίδι σου αυτό;
Έτσι είπα ότι επειδή στη θέση σου-όπου και γω θα ήθελα την όποια απάντηση-θα το έθετα όπως το β), δλδ για ποιό φάσμα απαντήσεων να προετοιμαστώ να δώ (που να ψάξω δλδ). Έτσι, είπα να σου έδινα ένα τίπ, να λάβεις υπ'όψιν σου. ΑΚΡΙΒΩΣ όπως θα έκανε κάποιος που θα έλεγε: "εκεί που πάς πάρε και κανα έξτρα μπουκάλι νερό, ποτέ δεν ξέρεις", ή "πάρε και ζακέτα θα κάνει κρύο".

Δεν υπέθεσα δλδ την απάντηση που ψάχνεις ούτε τίποτα (για ποιό λόγο άλλωστε να το κάνω; ποιός θα ωφελούντο και πως;). Είπα οτι αν όντως είσαι ειλικρινής σε σένα και οτι πράγματι αναζητάς την αλήθεια σε οτι ψάχνεις, θεώρησα (και θεωρώ) οτι πρέπει να τα σκέφτεσαι ΟΛΑ. Αν δεν μπορείς να το κάνεις (όπως όλοι μας δλδ και άσχετα απο τους λόγους), τότε an extra tip to fill gaps, wouldn't go amiss.

Για την μία στο άπειρο έστω, πιθανότητα να απογοητευτείς που δεν βρήκες αυτό που έψαχνες με την ερώτηση σου, σκέφτηκα να "καλύψω". Οχι τόσο για την αποφυγή του συναισθήματος "απογοήτευση", όσο του να ίσως μπορέσεις να δείς μόνη σου τι πρέπει να κάνεις μετά (οτιδήποτε κι αν θα είναι αυτό). Οτι δλδ δε ψάχνεις για να μην απογοητευτείς (ψάχνω τι δε με απογοητεύει) αλλά για να βρείς. Οτι σε περίπτωση δλδ που δεν είναι εκεί, ακριβώς επειδή ήσουν προετοιμασμένη και για αυτό, να πείς "ΟΚ, νο πρόμπλεμ, δεν είναι εδω (στις φιλοσοφίες και θρησκείες δλδ) θα είναι αλλού, το κυνήγι συνεχίζεται, θα δείξει..." Και επειδή κάποιος που ψάχνει, πολύ συχνότερα συμβαίνει να ΜΗΝ βρίσκει, απο το να βρίσκει (πιο πολλές φορές δλδ απογοητεύεται, γίνεται δεύτερη φύση του, μέχρι κάποια στιγμή που το εξοικειώνει, δεν το κρατάει ανοίκειο, γιατί είναι έτσι βλαβερό)
Αυτά για την μία στο άπειρο πιθανότητα να συμβεί επαναλαμβάνω.

Η αντίδραση σου (ειδωμένη απο μένα ως αναφέρθηκε απο πάνω) ήταν σαν το παιδί που έλεγε στη μάνα:
"άσε με και συ ρε μάνα με τη ζακέτα!! δε πάω και στον Βόρειο πόλο! όλο το να μου λες τι να κάνω θες!"(επιθετικότητα)
Βέβαια δε σε είδα σα "παιδί μου" αλλά σαν ανώνυμο συνάνθρωπο (όπως θα ήθελα να βλέπουν και μένα).
Περισσότερο κατι του consider all your options mate (έτσι καταλαβαίνω την ανταλλαγή απόψεων και ιδεών-options to consider for your problem).

Το (κολοσσιαίο) λάθος μου γράφοντας σε σένα, επιβεβαιώθηκε όταν τη 2η σου φορά διάβασα οτι παρά του οτι πήγες χιλιάδες μίλια μακρυά απο φίλους και οικογένεια για να βρείς (το οτιδήποτε, γνώση το λες εσύ), στο μυαλό σου έχεις να "αποφεύγεις" (αποφεύγει αυτός που φοβάται) και να "διατηρείς" (προστατεύεις). Έτσι διαπίστωσα οτι σου στερούσα χρόνο-ασχολούμενη μαζί μου- απο το να "μπαίνεις σε διαμάχες με οικείους και γνωστούς σου" που τις θεωρείς και πιο γόνιμες και χρήσιμες για το σκοπό σου.

Δεν ξέρω πόσα "terribly sorry" να γράψω για να σου αποδείξω οτι πράγματι λυπάμαι και μετανοιώνω για την αρχική μου πρωτοβουλία να σου πω για σένα αυτό που είδα (και που δε χρειαζόσουν τελικά όπως μου δείχτηκε) για σένα.
Παρακαλώ παρέβλεψε πλήρως και τα πάντα που έχω γράψει για σένα (αυτό είναι εύκολο, μιας και με αποφεύγεις ούτως ή άλλως να με διαβάζεις). Ήταν όλα λάθος μου. Μια τεράστια παρεξήγηση απο μέρους μου. False alarm.
Αδικαιολόγητος (πάλι ρε γαμώτο! :D )

Τέλος αν και δε ξέρω σε ποιόν και σε τι θα χρησιμεύσει (αφού με αποφεύγουν πολλοί όπως λες), αλλά αφου ρώτας, να απαντήσω περί των ηθικών μου αρχών:

Φυσικά και πέρασα απο πάμπολλες (όταν λέμε πάμπολλες εννοώ πάμπολες) φιλοσοφίες αλλά ποτέ θρησκείες (πλήν του ζεν για ενα φεγγάρι). Ο λόγος (που μου "έκατσε" απο τα 11 μου περίπου) δεν ήταν η αναζήτηση κανόνων για πόρευση με ασφάλεια στη ζωή, αλλά η μανιώδης αναζήτηση στοιχείων, clues, hints of how things work. Πως δουλεύει αυτό το γαμημένο πράγμα γύρω μου που βρέθηκα να βιώνω μέσα σε αυτό το μάτσο αμοιβάδες που κουβάλαγα. Την αρχή ή αρχές λειτουργίας του. Αυτό με έφτιαχνε, αυτή η προοπτική. Πώς μεγάλωσα απο τους γονείς μου; Question everything. "να μη παίρνεις τίποτα και κανέναν ως δεδομένο, ούτε εσένα τον ίδιο. Ούτε να περιμένεις απο τους άλλους ποτέ να σε παίρνουν ως δεδομένο". Πως το "μετέφρασα" όλο αυτό; Να αποφεύγω να εξαρτάμαι απο οτιδήποτε και οποιονδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο, σε οσο μεγαλύτερο βαθμό μπορώ. Always pay the bill and up front and move further.
Τις περισσότερες φορές δεν τα κατάφερνα. (Άλλο εξάρτηση, άλλο συνεννόηση, έτσι; ;) )

Τέλος πάντων, όταν κάποια στιγμή κατάλαβα για μένα, αυτά που κατάλαβα για μένα και τι ψάχνω, είδα οτι καμιά θρησκεία, ούτε φιλοσοφία μου λέει π.χ. πως να λύνω προβλήματα (ούτε στο διαδίκτυο υπάρχει), ούτε πως να λύνω πάζλ μου έλεγε κανείς. Άρα έπρεπε να βρώ τελείως μόνος την άκρη του δικού μου αινίγματος.

Εξάλλου όλα αυτά μιλάνε για το θεό και τι πρέπει να κάνει κανείς να τον συναντήσει, να σωθεί, να ελπίζει, να φοβάται, να ζήσει "γεμάτα" τη ζωή του, να ευτυχήσει και εν πάση περιπτώσει, τι να κάνει και τι να μην κάνει σύμφωνα με κοσμικές ή θείες αρχές για να χαρεί τη ζωή του και τον καλύτερο κόσμο, να είναι σε αρμονία με τις πεποιθήσεις του, τα γούστα του.

Τι κάνει όμως κάποιος που κατάλαβε οτι δεν τον ενδιαφέρουν-όπως είπα παραπάνω- τίποτα απο τα παραπάνω (απο τα 24 του και μετά); Τι να κάνει, όταν κανείς δεν μιλάει ούτε μίλησε ποτέ για αυτό που ψάχνει;
Τι να κάνει και απο που αντλεί κανείς αρχές και ηθικές όταν ψάχνει να συναντήσει τον Διάολο; Την Πρόκληση των Προκλήσεων του (όποια μορφή και αν έχει αυτή); στο μόνο που έχει βρεί a reason worth living for κυνηγώντας την?
Αυτό, (με τουλάχιστο αλλους 3-4 που είναι δίπλα του)...
[youtube]UnPB9nFRZhE[/youtube]
...and here's to those who know how to do it!

Υ.Γ. Νομίζω να κατάλαβες πλέον γιατί με αποφεύγουν πολλοί όπως λες και δυσκολεύονται να καταλάβουν τη "γλώσσα μου", αφού δεν την έχουν μιλήσει ή ακούσει πότε (πάντα το είχα αυτό, αλλά δεν είχα ποτέ προβλήματα συννενόησης με αυτούς που ήθελα να συνεννοούμαι).
Υ.Γ. και για να συντηρήσω το "thread στο αρχικό του θέμα", θρησκεία για μένα είναι οτι γουστάρει ο καθένας να είναι ή να μην είναι για να ξέρει πως να μπορεί να αποφεύγει το Κακό (όποιο ορισμό και αν του δίνει).

Take it, leave it, or do something about it.

...and here's to your dream bozonio, whatever that is.

I now rest my case.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Απάντηση