Τι είναι θρησκεία;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Χαμενοι στη μεταφραση. :lol:

Edited: Diabolicus, θα προσπαθησω να επικοινωνησω μαζι σου μεσο της μουσικης.


[youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value=" name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος earthian την 15 Δεκ 2009 17:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Poor Bozonio!!
Oh, my God, Diab!
You overdid it this time.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η διαφορά μεταξύ φιλοσοφίας και θρησκείας είναι απλή:Στην φιλοσοφία οι όποιες διατυπώσεις-συμπεράσματα είναι αποτέλεσμα της αναζήτησης του ανθρώπινου πνεύματος (μυαλού για να μην παρεξηγηθούμε).Βέβαια κάθε φιλοσοφία έχει κάποιες θεμελιακές παραδοχές μεταφυσικοιύ χαρακτήρα (π.χ. ο ρεαλισμός υποστηρίζει ότι οι αισθήσεις μας μάς παρέχουν πληροφορίες για τον κόσμο γύρω μας που έχουν αντιστοιχία με πραγματικές ιδιότητες του κόσμου που μας περιβάλλει κλπ).
Αντίθετα η θρησκεία έχει ένα σύνολο βασικών παραδοχών που προβάλλονται ως αλήθειες εξ αποκαλύψεως.Όχι επειδή κάποιος άνθρωπος το σκέφτηκε κάπως και κατάληξε σε ένα συμπέρασμα καλό ή κακό αλλά έτσι!Γιατί το λένε κάποια θεόπνευστα κείμενα ή άτομα.Η θρησκεία δηλαδή θεωρεί την πηγή της αλήθειας υπερβατική ενώ η φιλοσοφία (ακόμη και η ιδεαλιστική) αποτέλεσμα της διανοητικής αναζήτησης του ανθρώπου.
Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

dtango έγραψε:Poor Bozonio!!
Oh, my God, Diab!
You overdid it this time.
Δεν πάνε "φτωχοί" στα πέρατα του κόσμου τάνγκο. Μονο hitmen with contracts.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Δεν είναι τα πέρατα του κόσμου ακριβώς πίσω από την φωλιά του κούκου, Ντιάμπ, κάπου πήγες αστρέϊ...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Comte de Toulouse έγραψε:Δεν είναι τα πέρατα του κόσμου ακριβώς πίσω από την φωλιά του κούκου, Ντιάμπ, κάπου πήγες αστρέϊ...
Η Αμερική είναι τα πέρατα του κόσμου για τους έλληνες. Εκεί είναι το μποζόνιο...

Τι αστρεϊ; εδω λέω οτι πάω μόνιμως ανάποδα!! το ασστρει είναι λαξάριους χολιντεις για μένα
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να επιστρέφουμε στο θέμα, θρησκεία και επιστήμη έχουν σκοπό να απαντήσουν στα διάφορα "γιατί".

Η επιστήμη λέει:

- Έλα να το βρούμε μαζί.

Η θρησκεία λέει:

- Γιατί σε αγαπάει ο θεός.

Προσωπικά βρίσκω την επιστήμη να εκφράζει πολύ περισσότερη αγάπη, χωρίς να την αναφέρει καν.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Προσωπικά βρίσκω την επιστήμη να εκφράζει πολύ περισσότερη αγάπη
Η επιστημη περιγραφει την αντικειμενικη πραγματικοτητα χωρις κανενα συναισθημα.
Τα συναισθηματα που μπορει να δημιουργησει η επιστημονικη εικονα του κοσμου ειναι υποκειμενικα και απτονται της προσωπικης φιλοσοφιας του καθενος.
Αυτο προσπαθουσα να πω τοση ωρα. :D
Μπορει να κανω και λαθος, ναι, ακομα και εγω. :harp:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

earthian έγραψε:Η επιστημη περιγραφει την αντικειμενικη πραγματικοτητα χωρις κανενα συναισθημα.
Τα συναισθηματα που μπορει να δημιουργησει η επιστημονικη εικονα του κοσμου ειναι υποκειμενικα και απτονται της προσωπικης φιλοσοφιας του καθενος.
Διαφωνώ γιατί κατά τη γνώμη μου, η σκέψη γεννά συναισθήματα, ακόμα και όταν είναι κριτική.
Και αυτά τα συναισθήματα γεννούν μόνο έλλειψη για νέα συναισθήματα, κοινώς απορίες.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Diabolicus για να κλείσω το θέμα και εγώ, όλα οκ :) . Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη, ούτε είχες κακή πρόθεση. Απλά το παρατράβηξες λίγο και έβγαλες ολόκληρη θεωρία για μένα από μια ερώτηση. Για περισσότερα, επειδή αναφέρθηκες και στο blog, μου πέρνα από κει. Δεν σβήνω τα σεντόνια ;)
Diabolicus έγραψε: Να αποφεύγω να εξαρτάμαι απο οτιδήποτε και οποιονδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο, σε οσο μεγαλύτερο βαθμό μπορώ.
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Αλλά δε σημαίνει ότι αποφεύγω να εκφράσω συγκεκριμένη άποψη.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αντίθετα η θρησκεία έχει ένα σύνολο βασικών παραδοχών που προβάλλονται ως αλήθειες εξ αποκαλύψεως.Όχι επειδή κάποιος άνθρωπος το σκέφτηκε κάπως και κατάληξε σε ένα συμπέρασμα καλό ή κακό αλλά έτσι!Γιατί το λένε κάποια θεόπνευστα κείμενα ή άτομα.Η θρησκεία δηλαδή θεωρεί την πηγή της αλήθειας υπερβατική ενώ η φιλοσοφία (ακόμη και η ιδεαλιστική) αποτέλεσμα της διανοητικής αναζήτησης του ανθρώπου.
Αυτή είναι σημαντική παρατήρηση Γιατρέ. Και είναι νομίζω και το πρόβλημα με την ηθική που προέρχεται από τις θρησκείες: ότι δεν χρειάζεται αιτιολόγηση γιατί είναι "θεόπνευστη".
earthian έγραψε:Παράθεση:
Προσωπικά βρίσκω την επιστήμη να εκφράζει πολύ περισσότερη αγάπη


Η επιστημη περιγραφει την αντικειμενικη πραγματικοτητα χωρις κανενα συναισθημα.
Τα συναισθηματα που μπορει να δημιουργησει η επιστημονικη εικονα του κοσμου ειναι υποκειμενικα και απτονται της προσωπικης φιλοσοφιας του καθενος.
Αυτο προσπαθουσα να πω τοση ωρα. :D
Θα συμφωνήσω με τον earthian. Η επιστήμη μπορεί να δημιουργήσει συναισθήματα αλλά δεν χρησιμοποιεί συναισθήματα. Αντίθετα η θρησκεία χρησιμοποιεί το συναίσθημα ακόμα και σαν αποδεικτικό στοιχείο.
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

egore έγραψε: Έλα να βρούμε μαζί, το Γιατί σε αγαπάει ο θεός.
Είπον και ελάλησον ο ποιητής
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Diabolicus έγραψε:
egore έγραψε: Έλα να βρούμε μαζί, το Γιατί σε αγαπάει ο θεός.
Είπον και ελάλησον ο ποιητής
Ρώτησε κανείς; (αν και γιατί σε αγαπάει ο θεός)

Πάλι ερμηνεύεις... ούτε κι εσύ για κυνήγι στο δάσος, ε;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

egore έγραψε:
Diabolicus έγραψε:
egore έγραψε: Έλα να βρούμε μαζί, το Γιατί σε αγαπάει ο θεός.
Είπον και ελάλησον ο ποιητής
Ρώτησε κανείς; (αν και γιατί σε αγαπάει ο θεός)
egore έγραψε: Η επιστήμη λέει:
- Έλα να το βρούμε μαζί.
egore έγραψε:Αρχή της φιλοσοφίας είναι ο άνθρωπος
egore έγραψε: Η θρησκεία λέει:
- Γιατί σε αγαπάει ο θεός.
egore έγραψε:Αρχή της θρησκείας είναι κάτι πέρα από τον άνθρωπο.
egore έγραψε:ούτε κι εσύ για κυνήγι στο δάσος, ε;
Με καλοπιάνεις;

Υ.Γ. ερμηνεία τι σημαίνει ακριβώς; δεν βρήκα ετυμολογία/ορισμό. Οχι οτι με ενδιαφέρει άμεσα, αλλά έτσι να ξέρω τι μου κάνουν όταν μου το κάνουν.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

bozonio έγραψε:Diabolicus ...δεν... είχες κακή πρόθεση.
Ναί, δε βάζω κακό ποτέ στο νού μου όταν προσπαθώ to make myself crystal clear. Για αυτό δε φοβάμαι να λέω την αλήθεια μου (όταν ερωτώμαι και εσύ, ρώτησες). Αν όμως έχω προθέσεις (οποιονδήποτε αποχρώσεων) και που δεν ταυτιστεί ο άλλος (σε νιώθω δλδ), τότε αρχίζει ένας απέραντος κύκλος σουπα, μούπες, εξήγησης προθέσεων. Sorry, not interested, lethally BORING (δε θέλω να με νοιώθει κανένας, απλά να συνεννοούμαστε, ανταλλάσοντας αλήθειες μεταξύ μας-Επ! Οπ! ενα πράγμα).
bozonio έγραψε:Απλά το παρατράβηξες λίγο και ...δεν σβήνω τα σεντόνια ;)
...και μένα μου άρεσε b, να το ξανακάνουμε ;)

"I will kill you with my own hands if you ever, ever Lie to me again you fucking Myfreedom."

I already know that Myfreedom understands. Yours?
Άντε, πάμε για άλλη μία Γκίνις, γιατί είσαι της εξέλιξης και συ, Ω, γερό ποτήρι :D
[youtube]Lc6U7_-BeGc[/youtube]
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ερμηνεύω σημαίνει βάζω κάτι δικό μου σε αυτό που διαβάζω.
πχ.
Ο τραγουδιστής ερμηνεύει τα τραγούδια που σύνθεσαν/έγραψαν στίχους άλλοι.

Άλλο να λέει κάποιος "τοίχος" και άλλο να το ερμηνεύω "άσπρος τοίχος". Έβαλα κάτι δικό μου.

Τώρα θα μου πεις πως να γίνει να μην ερμηνεύουμε και αν χρειάζεται να μην.
Τουλάχιστον μπορούμε να το περιορίζουμε όταν δεν χρειάζεται,
αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να επικοινωνούμε.

Just the facts maam...
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Diabolicus έγραψε:
egore έγραψε:ούτε κι εσύ για κυνήγι στο δάσος, ε;
Με καλοπιάνεις;
Το ανέκδοτο με τον τύπο που πήγαινε με καραμπίνα στο δάσος
και κάθε φορά αστοχούσε και τον πηδούσε η αρκούδα, δεν το ξέρεις;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

egore έγραψε:...Πάλι ερμηνεύεις...Ερμηνεύω σημαίνει βάζω κάτι δικό μου σε αυτό που διαβάζω.
πχ.Ο τραγουδιστής ερμηνεύει τα τραγούδια που σύνθεσαν/έγραψαν στίχους άλλοι.
Δεκτό. Αλλά απο την άλλη, πού είδες το "κάτι" δικό μου; Μόνο λέξεις δικές σου χρησιμοποίησα, αλλάζοντας απλά θέση στο "τό". Άλλοι αλλάζουν ΤΟ κόμμα. Τι κάνουν δλδ; ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΝ (και) για άλλη προσέγγιση (αλλά στο ίδιο beat).
Έτσι πρότεινα (με τα δικά σου λόγια μόνο), να δούμε με την επιστήμη και τη θρησκεία, γιατί Σε αγαπάει ο Θεός. Μόνο.
Αν δεν βρούμε, τότε η συνέπεια στην έρευνα μας, μας προσκαλεί να δούμε και το "Έλα να βρούμε μαζί, το Γιατί ΔΕΝ σε αγαπάει ο θεός" (τι έκανες δλδ και δε σε αγαπάει και ούτε στο λέει, κρατώντας σου μούτρα για αυτό;) Αν όντως ψάξουμε επιστημονικά, τοτε δεν μπορεί, θα βρούμε! Που άλλου θα είναι κρυμμένο δλδ;
egore έγραψε:Άλλο να λέει κάποιος "τοίχος" και άλλο να το ερμηνεύω "άσπρος τοίχος". Έβαλα κάτι δικό μου.
Solid. Αυτό όμως για μένα λέγεται και keeping the beat UP. Έχω το "τοίχος" για όλους και όποιος έρχεται Ιστορικά, βάζει και κάτι δίπλα στον "Τοίχο" έχοντας έτσι "τοίχους" σε όλα τα χρώματα, σχέδια, μεγέθη για τα γούστα όλων των χωροχρονικών πελατών. Τώρα, εκτός απο το beat, έχω και προκαθορισμένη αρμονική δομή (μελωδία), απο αυτόν που ξεκίνησε τον πρώτο "τοίχο". Μετά, κάποιος άλλος βάζει άλλη μελωδία στον "τοίχο" και γεννάει νέες ερμηνείες "τοίχου" αλλά στο ίδιο beat. Καταλαβαίνεις πως βγαίνει έτσι η φιλοσοφική "βιοποικιλότητα" πάνω σε θρησκευτικό beat.
Αλλά μην ακούς εμένα, άκου πως λένε σε άλλη γλώσσα το ίδιο ακριβώς πράγμα, αλλά μιλώντας για τον αυτοσχεδιασμό στη τζάζ.
[youtube]UQePLNWQY0c[/youtube] (κρίμα που δεν μπορώ να βάλω υπότιτλους)
Έχουμε δλδ, α) beat, β) predetermined harmonic structure και γ) 6-7 ανθρώπους με των διαφορετικών οργάνων τους το χαβά και μας βγάζουν όλα μαζί επικοινωνία (σε νοιώθω, με νοιώθεις), αλλά όμως οχι συνεννόηση, γιατί σκοπός είναι να "φτιαχτούμε", να επικοινωνήσουμε, να "αισθανθούμε άνθρωποι" που λένε, να ακουμπήσουμε συναισθηματικά το "αληθινό εγώ μας" όπως στο "Δημιουργία του Μικελάντζελο". Ο καθένας στο ταξίδι του δλδ, αλλά κατόπιν λήψης του ιδίου "Αγίου Φωτός" (βάλε οτι κοινωνικό-communal-γουστάρεις στο "φως").

Αυτό είναι το "ζω ερμηνεύοντας" και ορίζεται απο όλους μας ως πολιτισμός (που λατρεύω-if you ask me).
Αυτό υποστηρίζεται ΚΑΙ απαιτείται απο την Εκκλησία όπως μας λέει η βίκι "Οικουμενικές Σύνοδοι" για τις Γραφές και Παράδοση:
"Έτσι, για τις αποφάσεις των Συνόδων, "ό,τι προσκρούει" (όποιος αποπειρανθεί να αλλοιώσει το beat δλδ) στην Αγία Γραφή "δεν είνε δυνατόν να αποτελέση στοιχείον της ιεράς παραδόσεως και της πράξεως της Εκκλησίας (Υπάρχει άραγε άλλο στοιχείο που θα μπορούσε να προστεθεί; Αν ναι ποιό; Γνώμη μου κανένα. Το beat ο χριστιανισμός το πήρε Franchise, απο τους προηγούμενους, όπως η Ιστορία με τον Κωνσταντίνο μας βεβαιώνει.)"[7]. Κατ' αυτό τον τρόπο "και αύται δε αι οικουμενικαί Σύνοδοι αποφαίνονται πάντοτε μόνον ερμηνευτικώς και ουδέποτε εισηγητικώς, πάντοτε δηλαδή ερμηνεύουν, ουδέποτε αποκαλύπτουν κάτι νέον"[8] αφού "εκ της Γραφής βάσις της αληθείας ταύτης ανεπτύχθη αυθεντικώς και κατωχυρώθη υπό Οικουμενικών Συνόδων"[9] των οποίων την ορθή ερμηνεία αποδέχονται οι Ορθόδοξοι (δλδ άλλη "ορθή ερμηνεία" ακολουθούν οι Καθολικοί, Προτεστάντες, άλλη οι χεβιμεταλάδες, άλλη οι κομμουνιστές κλπ κλπ)

Έτσι και κάνουμε δλδ. Όλοι μόνο ερμηνεύουμε πάνω στο ίδιο beat, δεν εξηγούμε το beat. Ο ένας δλδ με το όργανο του (επιστημονικό ή οχι άσχετο) εκφράζει το πως αντιλαμβάνεται το δίπτυχο beat/harmonic structure και κάποιος άλλος ανταπαντά κ.ο.κ. Οι "συγκρούσεις" που προκύπτουν, είναι λοιπόν αποτέλεσμα των αντιλαμβανόμενων ερμηνειών, όχι της προσπάθειας συνεννόησης. "Αυτή" ήδη υπάρχει ως είπαμε.

Εγωρέ! έγραψε:
"Τώρα θα μου πεις πως να γίνει να μην ερμηνεύουμε και αν χρειάζεται να μην.
Τουλάχιστον μπορούμε να το περιορίζουμε όταν δεν χρειάζεται,
αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να επικοινωνούμε."


Άρα αναρωτιέσαι πρώτα για το αν το πρόβλημα σου/μας λύνεται με επικοινωνία ή συνεννόηση και γιατί (το πρόβλημα σου προσδιορίζει τι λόγος υπάρχει και τι οχι να κάνουμε και πως. Αλλιώς έχεις ανάγκη επικοινωνίας-ψάχνεις οργανοπαίχτη- οχι πρόβλημα που θες να λύσεις). Αν είναι πρόβλημα συνεννόησης τι κάνεις; και γιατί;

Σκέφτεσαι ΒΡΩΜΙΚΑ θα έλεγα. Δλδ αρχίζεις να σκέφτεσαι σε "μή ερμηνευτικά" λημέρια της σκέψης σου. Στα Κωσταλέξια και Γκουαντάμα που σου δίνουν-και δεν ξέρουμε το γιατί-εφιάλτες. Αρχίζουμε να σκεφτόμαστε οχι γιατί είμαστε σωστοί και οι άλλοι λάθος-που σκεφτόμαστε συνέχεια και άκρη δε βγαίνει- αλλά (για επιστημονικούς λόγους έρευνας-υπόθεση εργασίας που λέει η θεο 8-) ). Γιατί και σε τι έχουμε κάνει λάθος εμείς-που δε σκεφτόμαστε ποτέ παρά μόνο για παρηγορητικούς και πλήρως κατανοητούς λόγους-και όπου θα αναγνωρίζουμε στην πορεία και το λάθος των άλλων σε μας ΚΑΙ γιατί ήταν λάθος (του/της). Αυτό είναι για μένα η εκκίνηση (οι χριστιανοί το λένε Συγχώρεση-Redemption). Οσο δεν βρίσκουμε (οχι πειστούμε, ούτε "δε γαμιέται" αλλά καταλάβει-και να το ξέρουμε) που και γιατί ξεκίνησε το λάθος (το προσωπικό προπατορικό του καθένα μας δλδ) απλά θα συνεχίσουμε να ερμηνεύουμε το beat-μέχρι να έρθει το κλίκ κάποια στιγμή. Δεν βλέπω λόγο βίας (μπορεί να μην έρθει και ποτέ αφου δεν το αναζητήσαμε), just keep focus to see the dot/beat αν έχεις βέβαια πρόβλημα και οχι απλά ανάγκη.
Τιπ: Στο βίντεο λέει οτι ρωτώντας έναν τρομπετίστα για τη λογική αυτοσχεδιασμού του, απάντησε οτι απλά "σκέφτομαι και φυσάω." Εκεί πάμε λοιπόν, στην απαρχή της σκέψης, που παράγει μέσω του επιστημονικού οργάνου (τρομπέτα) νόημα για να το αντιληφθούν όλοι. Στη σύλληψη του beat του, του θεού του, αυτόν/ην που έχει στο νού του όταν το κάνει.
Έτσι απαντώ-νομίζω-λέγοντας και την άποψη μου που κυνηγάει το μποζόνιο:
Η Θρησκεία έθεσε το beat (στα πολύ παλιά χρόνια) και η Φιλοσοφία έφερε τα όργανα και τους παίχτες. Αυτές οι δύο Κατίνες είναι που δίνουν στη Γειτονιά ζωή. Άλλοτε λέγοντας τον καφέ και τα χαρτιά και άλλοτε τα γονίδια.
Just the facts maam...

Υ.Γ. Τελικά αυτη τη δασκάλα την έχεις μόνο να σου τον σηκώνει τον τόνο πάνω απο το δέκα; Τίποτα άλλο δε κάνει; σου έχει μιλήσει ποτέ βρώμικα;
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Diabolicus έγραψε:
egore έγραψε:ούτε κι εσύ για κυνήγι στο δάσος, ε;
Με καλοπιάνεις;
Για δές και πες και σύ ρε Εγωρέ! Αν ήσουν η ξανθιά του γνωστού βίντεο...
[youtube]xVYn5drS6H8[/youtube]

...θα είχες καλύτερη επιλογή;

Πάρε τώρα τα ζεύγη αδαμ/ευα, Εγώρε!/Ντιάμπ, κυνηγός/αρκούδα και ανέμιξε τα με επιστημονική λογική. Σου βγάζει κάποια καλύτερη επιλογή απο την προαναφερθείσα;

Παρ'ολα αυτά βλέποντας τη διαφήμιση σκέφτηκα ξανά τους προγόνους μας.
Ο πρώτος άνθρωπος ήταν η Ευα που αισθανόταν μοναξιά (αγαμίες) και ζήτησε παρέα απο το Θεό. Εκείνος είπε "τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Οτι έκανα έκανα, τα έχω μαζέψει τα υλικά και τα εργαλεία, δε θα ξανα φτιάξω εγω τον κόσμο επειδή εσένα σου μύρισε ο κρίνος. Αλλά επειδή είμαι πανάγαθος θα κάνουμε πατέντα για να σε βολέψω ευλογημένη. Θα σου κόψω απο τα βυζιά και το εξαχθέν θα μεταμοσχευθεί στην κλειτορίδα σου. HOW ABOUT THAT?"
Και ζήσαν αυτές καλά και εμείς...you know

Επιστημονικά βγάζει νόημα γιατί η ύπαρξη θηλυκού είναι αναγκαία για τον ανα-διπλασιασμό στη φύση, που λες και συ, έστω και με παρθενογέννεση, όπως παρατήρησε ο σβόϊν σε παρατήρηση του Πυθέα. Το αρσενικό τι μπορεί να κάνει δλδ εκτός απο επιβητόρικα πράγματα;

Υ.Γ. Χρειαζόμαστε Νήμα "Γυναίκες...", επειγόντος θα έλεγα-χρειαζόμαστε πηγή γέλιου.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Σπάστα και ξαναρίχτα ρε συ Diab, δεν έβγαλα άκρη αυτή τη φορά.
Σαν να είμαι 5χρόνο, μπορείς;

Ο Einstein λένε, είχε πει κάποτε,
δεν γνωρίζουμε κάτι καλά, αν δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε στην γιαγιά μας.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Όταν μου λές εσύ Εγωρέ! οτι δεν καταλαβαίνεις τότε πράγματι έτσι είναι. Μόνη δικαιολογία η προσπάθεια συμπύκνωσης σε κάτι κατανοητό απο όλους ενω ζυμώνεται στο νού μου. Σκοπός όπως πάντα τα κλίκ σε όλους, οχι το "τα είπα όλα δεν υπάρχει τίποτα να προστεθεί" όπως μου αποδίδει ο Γιατρός (Δόγματα Συνόδου :D )

2η προσπάθεια στα 2,43μ λοιπόν.
Εισήγαγα τον όρο beat (απο κλικ που πήρα απο τον Cenobite) στην επεξήγηση μου.
Έστω π.χ. το Πίστευε και μη ερεύνα. Αυτό δες το σαν 4 πυλώνες ερμηνείας
α) Πίστευε και μη
β) Πίστευε
γ) Ερεύνα
δ) Ερεύνα και μη
(Μη πείς οτι είναι το ίδιο. Άλλο ερευνώ ή μη-ως νοητική προτεραιότητα-και ψάχνω αν πρέπει να πιστεύω κιόλας και άλλο το πιστεύω ή οχι για να δω αν θα ερευνήσω μετά. Είναι το γνωστό θέμα διατήρω τη πίστη ή αναζητώ τη γνώση)
Όλα μαζί είναι η προκαθορισμένη αρμονική δομή (μελωδία). Δλδ δε θα ασχοληθούμε με τον Ολυμπιακό μέσα σε αυτό.
Το α), ή β) κλπ είναι τα beats. Κάθε ένα απο αυτά θα αντιλαμβάνεται διαφορετικά απο τον κάθε οργανοπαίχτη (φιλόσοφο, επιστήμονα π.χ.) και πάνω στον προηγούμενο θα χτίζει ο καθένας τη δική του αντίληψη σε κάθε beat.
Οκ ως εδώ;

Τώρα, το δικό σου "θρησκεία λέει ....", "φιλοσοφία λέει..." τα συνέθεσα σε δύο beats. Το ένα απο αυτό που βγήκε, απο αυτά που είπες (το γιατί σε αγαπάει ο Θεός) και το αντίθετο του (το γιατί ΔΕΝ σε αγαπάει ο Θεός) απο αυτά που δεν είπες, αλλά ανήκει όμως στην ίδια μελωδία (βρίσκω-αγαπάει-Θεός, όπως το πίστευε-ερεύνα παραπάνω).

Έτσι παρατηρεί κανείς με αυτή τη σκέψη το εύρος των αυτοσχεδιασμών που θα προκύψουν-τι είναι να ειπωθεί ως τέλους-, οχι το περιεχόμενο, το νόημα δλδ κάθε φορά που θα είναι αχανές σε όγκο.

Κατόπιν πήρα το π.χ. σου με τον "τοίχο". Αυτός είναι η μελωδία μας και πιάνουμε τα διάφορα beats της όταν θα βάλουμε "άσπρος", "ψηλός" κλπ. Δλδ πές μας με τη τρομπέτα σου πάνω στην μελωδία "τοίχος" και μπιτ "άσπρος", τι έχεις να πείς.

Έπειτα, αυτην την προσέγγιση την συνέδεσα με τις Οικουμενικές Συνόδους όπου λένε "Ερμηνεύτε όσο γουστάρετε, αλλά μην εισηγήστε τίποτα καινούργιο". Δλδ σα να λέει-στα μάτια μου- αυτή είναι η μελωδία (θεός) πάρτε και τα beats (Παράδοση, Γραφές) και ξεκινάμε "να ζούμε ερμηνεύοντας" αναζητώντας την Μελωδία εως τέλους.
Αυτό βλέπω, το γιατί το συνέχισαν, το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει μελωδία και θηριωδίες, κτηνωδίες κλπ κλπ είναι έξω απο αυτό που αναζητώ εδώ.

Επειδή λοιπόν όλα είναι αντιλήψεις των μπιτ απο την μελωδία, γιαυτό και έβαλα χεβιμεταλάδες και κομμουνιστές στα παραδείγματα γιατί αυτό που εκφράζουν/ερμηνεύουν, είναι απόγονος της αρχικής μελωδίας και μπιτ.
Έτσι βλέπουμε το "διαφορά στα γούστα του μπιτ" που όπως ξέρουμε προκαλούν συγκρούσεις κλπ κλπ παράγωντας πολιτισμό.

Τέλος έθεσες ως ερώτημα που είδα το να συνεχίσουμε να ερμηνεύουμε ή να αρχίζουμε να βρίσκουμε; Να επικοινωνούμε ή να συνενοούμαστε;
ΑΝ το πρώτο, τότε ο καθένας ξέρει ή δε ξέρει, να ή να μην να επικοινωνεί σύμφωνα με τα γούστα του και το πως μεγάλωσε και βίωσε. Άρα έστρεψα την προσοχή για το αν κάποιος βλέπει οτι πρέπει να αρχίσουμε να βρίσκουμε. Απο που αρχίζουμε; Απο εμάς. Αφού ο πολιτισμός είναι μια "Πλάνη" (αντικειμενικά δεν έχει νόημα αλλά εμείς της δώσαμε και ζούμε με αυτό, θέλουμε δε θέλουμε), τότε ό καθένας μας έχει την πλάνη του. Ποιά; οποιαδήποτε. Αφού μέχρι σήμερα άκρη δε βγάζαμε με τους "μαλάκες" που δε βλέπουν το οφθαλμοφανές (αλλά που είναι "μια χαρά") και αφού εμείς παθαίνουμε, τότε πρότεινα την αναζήτηση της προσωπικής μας πλάνης. Ποιά είναι, που μένει και τι κάνει. Οχι αν υπάρχει. Μέχρι να βεβαιωθούμε οτι πράγματι δεν έχουμε πλάνη (ή είναι πολύ μικρή-εξαρτάται όπως έχουμε πει απο το μήκος της ιδέας του εαυτού μας) και ψάξουμε αλλού. Έκτος όπως είπαμε αν περιμένουμε άλλους να μας τη βρούν.
In which case συνεχάμε τις ερμηνείες με ιδέες.

Υ.Γ. Νομίζω οτι οι svoin Cenobite θα με βοηθούσαν περισσότερο αν πιάσανε το μπιτ μου, που ξέρουν απο μπιτς καί μελωδίες. Αν δεν βγαίνει ο παραλληλισμός μελωδία/μπιτ, θρησκεία/φιλοσοφία τότε το αφήνουμε. Θα το πετύχουμε και απο αλλού το Θέμα.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Απάντηση