Η εμφάνιση της Παναγίας στην Αίγυπτο

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Θέλω να δω μία εξήγηση σε αυτό.Η χριστιανική μειονότητα των Κοπτών της Αιγύπτου που κατάγονται απευθείας από τους Αρχαίους Αιγύπτιους(σε αντίθεση με τους μουσουλμάνους Αιγύπτιους που είχαν επιμιξίες με τους Αραβες) είναι γνωστή. Ομως αυτό που ξεχωρίζει σε αυτούς είναι ένα σύγχρονο θαύμα(η εμφάνιση της Παναγίας στο Ζειτουν σε Κοπτική εκκλησία. Την είδαν 250.000 άτομα http://www.volcanotimes.com/2016/09/250000.html?m=1 .Ανάμεσα σε αυτούς Κόπτες αλλά και πολλές χιλιάδες μουσουλμάνοι.Μάλιστα αρκετοί από τους μουσουλμάνους που είχαν το θαύμα βαφτίστηκαν Κόπτες ενώ ο Αιγύπτιος πρόεδρος Νάσερ που την είδε κι αυτός συνοδευόμενος από τον τότε Κοπτη υπουργό εσωτερικών της Αιγύπτου αλλά και μουσουλμάνους υπουργούς έδωσε εντολή να χτιστεί μία νέα Κοπτική εκκλησία. Πως το εξηγούνε οι άθεοι αυτό;
Εχω και βίντεο:
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδώ αναλυτικά το θαύμα: http://www.divinemysteries.info/our-lad ... 1968-1971/
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Σε αυτή την εμφάνιση, στο Ζειτουν στο Κάιρο το 1968, ήταν παρούσα η θεόπληκτη θεία μου Αρτεμισία (Ως Αρτέμης γεννήθηκε αλλά το έτριψε αργότερα) συνοδευόμενη από την γειτόνισσά μας Κερασίνα. Παρά την γενική πεποίθηση των παρευρισκομένων ότι πρόκειται για εμφάνιση της ασπαστοπαρθενοϋμένας, η θεία μου ορκιζόταν ότι είδε τον χριστό, ο οποίος βαρέθηκε να εμφανίζεται ως φαντάρος (είναι γνωστή άλλωστε η έκφραση «είδα το χριστό φαντάρο) και εμφανίστηκε εκεί ως τραβεστί.
Αντιθέτως η Κερασίνα είδε την ξαδέρφη της Σπυριδούλα η οποία τα είχε κακαρώσει 10 χρόνια νωρίτερα και, όταν την ξέθαψαν (8 χρόνια μετά) την βρήκαν ζωντανή μέσα στον τάφο.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Σε αυτή την εμφάνιση, στο Ζειτουν στο Κάιρο το 1968, ήταν παρούσα η θεόπληκτη θεία μου Αρτεμισία (Ως Αρτέμης γεννήθηκε αλλά το έτριψε αργότερα) συνοδευόμενη από την γειτόνισσά μας Κερασίνα. Παρά την γενική πεποίθηση των παρευρισκομένων ότι πρόκειται για εμφάνιση της ασπαστοπαρθενοϋμένας, η θεία μου ορκιζόταν ότι είδε τον χριστό, ο οποίος βαρέθηκε να εμφανίζεται ως φαντάρος (είναι γνωστή άλλωστε η έκφραση «είδα το χριστό φαντάρο) και εμφανίστηκε εκεί ως τραβεστί.
Αντιθέτως η Κερασίνα είδε την ξαδέρφη της Σπυριδούλα η οποία τα είχε κακαρώσει 10 χρόνια νωρίτερα και, όταν την ξέθαψαν (8 χρόνια μετά) την βρήκαν ζωντανή μέσα στον τάφο.
Θα αγνοησω τα λεγόμενα σου και θα ξαναρωτησω.Τι ήταν αυτό που είδαν 250.000 άτομα συμπεριλαμβανομένων Κοπτών και μουσουλμάνων αλλά το είδε κι ο ίδιος ο Αιγύπτιος πρόεδρος Νάσερ;Πως το εξηγεις;Για να σε δω να απαντας σοβαρά. Και γιατί ο πρόεδρος της Αιγύπτου Νάσερ που υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας μαζί με 250.000 άτομα μουσουλμάνους και Κόπτες έδωσε εντολή να χτιστεί εκεί μια νέα Κοπτική εκκλησία με έξοδα από το κρατικό ταμείο;
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Our_Lady_of_Zeitoun και
http://www.divinemysteries.info/our-lad ... 1968-1971/
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Η Παναγία εμφανίστηκε στο σημείο που σήμερα βρίσκεται δίπλα στο Κοπτικό Κάιρο το κομμάτι της πόλης του Καιρου που κατοικείται από τους Κόπτες την χριστιανική μειονότητα που στην Αίγυπτο αριθμεί 9-12 εκατομύρια μέλη σε σύνολο 90-95 εκατομύρια Αιγυπτίων (ποσοστό 10-15% του αιγυπτιακου πλυθησμού) δηλαδή αριθμητικά οι Κόπτες είναι ισαριθμοι η και πιο πολλοί από τους Ορθόδοξους της Ελλάδας. Στο θαύμα ήταν αυτόπτης μάρτυρας ο Αιγύπτιος πρόεδρος Νάσερ. Η περοχή είναι ιδιοκτησία της Κοπτικής εκκλησίας.
https://www.google.gr/amp/s/bc.marfeel. ... itoun.html
Υ.Γ:αυτοί που είδαν πρώτοι το θαύμα ήταν μουσουλμάνοι.Δείτε εδώ: http://www.abc.net.au/radionational/pro ... er/4812020
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Oliman έγραψε:....γιατί ο πρόεδρος της Αιγύπτου Νάσερ που υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας μαζί με 250.000 άτομα μουσουλμάνους και Κόπτες έδωσε εντολή να χτιστεί εκεί μια νέα Κοπτική εκκλησία με έξοδα από το κρατικό ταμείο;
Θέλεις να σου εξηγήσω γιατί η εξουσία θέλει τους υπηκόους στα τζαμιά και τις εκκλησίες; Εντάξει, είσαι μικρός αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι και βλάκας...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Oliman έγραψε:....γιατί ο πρόεδρος της Αιγύπτου Νάσερ που υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας μαζί με 250.000 άτομα μουσουλμάνους και Κόπτες έδωσε εντολή να χτιστεί εκεί μια νέα Κοπτική εκκλησία με έξοδα από το κρατικό ταμείο;
Θέλεις να σου εξηγήσω γιατί η εξουσία θέλει τους υπηκόους στα τζαμιά και τις εκκλησίες; Εντάξει, είσαι μικρός αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι και βλάκας...
Οι 250.000 κόπτες και μουσουλμάνοι (που μουσουλμάνοι το είδαν πρώτοι αν διαβάσεις τα λινκ μου);Και οι εκατομύρια μουσουλμάνοι που το βλέπουν αν διαβάσεις το τελευταίο λινκ μου;Και καλά εγώ είμαι Κοπτης όπως και κάποιο από όσους το είδαν ήταν Κόπτες ίσως υπερβαλουμε.Οι μουσουλμάνοι όμως;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Oliman έγραψε:...Οι μουσουλμάνοι όμως;
Οι μουσουλμάνοι που το είδαν έγιναν κόπτες; Αν όχι, γιατί;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Υποθέτοντας ότι αυτή η είδηση δε λέει ψέματα (δύσκολο), 250000 μαρτυρίες είναι το ίδιο αξιόπιστες με 25. Οι άνθρωποι λένε ψέματα, αυταπατώνται, θυμούνται ότι θέλουν και όχι ότι πραγματικά έγινε. Όλα αυτά τα "θαύματα" εμφανίσεως σε πολλούς ανθρώπους ταυτόχρονα είναι καθαρά αποτέλεσμα της ομαδικής σκέψης που έχουν πολλοί. Μόλις πολλοί τριγύρω τους νομίζουν ότι βλέπουν κάτι, κάνουν ότι βλέπουν κι εκείνοι το ίδιο επειδή θέλουν να είναι μέλος της ομάδας.

Με λίγα λόγια, κανένα θαύμα δεν έγινε. Απλά ήταν πολλοί άνθρωποι μαζεμένοι, κάποιος νόμισε ότι είδε κάτι, μερικοί τον πίστεψαν κι άρχισαν να λένε το ίδιο, και όλοι οι άλλοι ακολούθησαν σαν χιονοστιβάδα.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Oliman έγραψε:...Οι μουσουλμάνοι όμως;
Οι μουσουλμάνοι που το είδαν έγιναν κόπτες; Αν όχι, γιατί;
Πολλοί μουσουλμάνοι βαφτίστηκαν Κόπτες αλλά μέχρι και σήμερα μουσουλμάνοι έρχονται για προσκύνημα μαζί με Κόπτες εκεί.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:Υποθέτοντας ότι αυτή η είδηση δε λέει ψέματα (δύσκολο), 250000 μαρτυρίες είναι το ίδιο αξιόπιστες με 25. Οι άνθρωποι λένε ψέματα, αυταπατώνται, θυμούνται ότι θέλουν και όχι ότι πραγματικά έγινε. Όλα αυτά τα "θαύματα" εμφανίσεως σε πολλούς ανθρώπους ταυτόχρονα είναι καθαρά αποτέλεσμα της ομαδικής σκέψης που έχουν πολλοί. Μόλις πολλοί τριγύρω τους νομίζουν ότι βλέπουν κάτι, κάνουν ότι βλέπουν κι εκείνοι το ίδιο επειδή θέλουν να είναι μέλος της ομάδας.

Με λίγα λόγια, κανένα θαύμα δεν έγινε. Απλά ήταν πολλοί άνθρωποι μαζεμένοι, κάποιος νόμισε ότι είδε κάτι, μερικοί τον πίστεψαν κι άρχισαν να λένε το ίδιο, και όλοι οι άλλοι ακολούθησαν σαν χιονοστιβάδα.
Εδώ κάνεις λάθος.250.000 άτομα μουσουλμάνοι και Κόπτες το είδαν και το είδε και ο Αιγύπτιος πρόεδρος Νάσερ.Αν δείς φωτογραφίες θα δεις ατελείωτα πλήθη να βλέπουν την Παναγία ταυτόχρονα.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως βλέπεις Oliman, ακόμα και μέσα σε έναν αθεϊστικό ιστόχωρο ο λόγος του ζώντος Θεού επιβεβαιώνεται.

Δείχνεις σε κάποιους ανθρώπους ένα ξεκάθαρο ντοκουμέντο και ο ένας προσπαθεί να το γελοιοποιήσει διότι δεν αντέχει ο εγωισμός του να παραδεχτεί ότι τόσα χρόνια βρίσκεται σε πλάνη, ενώ ο άλλος υιοθετεί την λογική 1+1=1 εξισώνοντας 250.000 μαρτυρίες με 25 και αμέσως μετά ως ψυχολόγος αυθεντία κατασκευάζει το πόρισμα της ομαδικής αυθυποβολής. Δυστυχώς γιαυτόν, θα πρέπει να εξηγήσει πώς έπαθαν αυθυποβολή και οι φωτογραφικές μηχανές, αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κάτι θα σκεφτεί.

Γιατί όμως όλα αυτά επιβεβαιώνουν τον λόγο του Θεού;

" Είπε δε ο πλούσιος: «Σε παρακαλώ λοιπόν Πάτερ, να στείλεις αυτόν, (δηλαδή τον Λάζαρο), στο σπίτι του πατέρα μου. Διότι έχω πέντε αδελφούς. Στείλε τον να τους βεβαιώσει ως αυτόπτης μάρτυς, για όσα συμβαίνουν εδώ, για να μην έρθουν και αυτοί σ’ αυτό τον τόπο των βασάνων».

Λέγει προς αυτόν ο Αβραάμ: «Έχουν τον Μωυσή και τους προφήτες. Ας ακούσουν εκείνους.

Αλλά εκείνος του είπε: «Όχι πάτερ Αβραάμ! Αλλά αν κάποιος από τους νεκρούς πάει προς αυτούς, τότε θα μετανοήσουν.

Είπε όμως σ’ αυτόν ο Αβραάμ: «Εάν δεν ακούν τον Μωυσή και τους προφήτες, ούτε και αν αναστηθεί κανείς εκ νεκρών θα πεισθούν»
(Λουκάς 16/ιστ: 19 – 31)."

Για εμένα, το πραγματικό θαύμα, δεν είναι αυτό με το οποίο άνοιξες το νήμα, αλλά η επιβεβαίωση της αλήθειας του Ευαγγελίου ακόμα και μέσα σε μία αθεϊστική κοινότητα.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Όπως βλέπεις Oliman, ακόμα και μέσα σε έναν αθεϊστικό ιστόχωρο ο λόγος του ζώντος Θεού επιβεβαιώνεται.
Το μόνο που επιβεβαιώνεται είναι η ευκολοπιστία κάποιων ανθρώπων όπως εσού και του Oliman. Βλέπετε ότι θέλετε, όπως και οι "250.000" άνθρωποι που αναφέρθηκαν.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Oliman έγραψε:Εδώ κάνεις λάθος.250.000 άτομα μουσουλμάνοι και Κόπτες το είδαν και το είδε και ο Αιγύπτιος πρόεδρος Νάσερ.Αν δείς φωτογραφίες θα δεις ατελείωτα πλήθη να βλέπουν την Παναγία ταυτόχρονα.
Δείχνουν και τη παναγία ταυτόχρονα οι φωτογραφίες? Πώς ξέρεις ότι κάνουν αυτό κι όχι κάτι άλλο?
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:
Oliman έγραψε:Εδώ κάνεις λάθος.250.000 άτομα μουσουλμάνοι και Κόπτες το είδαν και το είδε και ο Αιγύπτιος πρόεδρος Νάσερ.Αν δείς φωτογραφίες θα δεις ατελείωτα πλήθη να βλέπουν την Παναγία ταυτόχρονα.
Δείχνουν και τη παναγία ταυτόχρονα οι φωτογραφίες? Πώς ξέρεις ότι κάνουν αυτό κι όχι κάτι άλλο?
Γιατί δεν το λέει μόνο ένα άτομο μιας θρησκείας αλλά πολλά άτομα διαφόρων θρησκειών και ενός Αιγύπτιου προέδρου συμπεριλαμβανομένου.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:
Κούρος έγραψε:Όπως βλέπεις Oliman, ακόμα και μέσα σε έναν αθεϊστικό ιστόχωρο ο λόγος του ζώντος Θεού επιβεβαιώνεται.
Το μόνο που επιβεβαιώνεται είναι η ευκολοπιστία κάποιων ανθρώπων όπως εσού και του Oliman. Βλέπετε ότι θέλετε, όπως και οι "250.000" άνθρωποι που αναφέρθηκαν.
Ε ναι, έχω αυτό το ελάττωμα να πιστεύω καλά διασταυρωμένες πληροφορίες από διαφορετικούς αυτόπτες μάρτυρες και ειδικά αν υπάρχουν φωτογραφικά και δημοσιογραφικά ντοκουμέντα.

Πάρε και ένα δωράκι-τροφή για σκέψη, γιατί είσαι ακόμα νεαρός και βλέπω ότι θέλεις να φτιάξεις τον κόσμο καλύτερο.

"Ο Ανθυπασπιστής Νικόλαος Γκάτζιαρος, αφηγείται μπροστά στην κάμερα το συγκλονιστικό θαύμα της Παναγίας που έζησε ο ίδιος στο Αλβανικό Μέτωπο το 1940.
Η μαρτυρία ηλικιωμένου μαχητή αξιωματικού Ανθυπασπιστή είναι καταγεγραμμένη αναφορά στο βιβλίο του Στρατηγού Κατσιμήτρου."
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Oliman έγραψε:Γιατί δεν το λέει μόνο ένα άτομο μιας θρησκείας αλλά πολλά άτομα διαφόρων θρησκειών και ενός Αιγύπτιου προέδρου συμπεριλαμβανομένου.
Ε και? Σου εξήγησα τι είναι το πιο πιθανό να έχει συμβεί.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Ε ναι, έχω αυτό το ελάττωμα να πιστεύω καλά διασταυρωμένες πληροφορίες από διαφορετικούς αυτόπτες μάρτυρες και ειδικά αν υπάρχουν φωτογραφικά και δημοσιογραφικά ντοκουμέντα.
Πραγματικά πιστεύεις ότι κάνεις το υπογραμμισμένο? Θες να μου πεις ότι είσαι σκεπτικιστής, σαν εμένα? Αμφιβάλλω.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά σου λέει βρε Όλιμαν. Ε και;

Χεστήκαμε αν το είδαν 250.000, αν το γράψαν οι εφημερίδες, αν υπάρχουν φωτογραφίες, αν έγινε τέτοιος θόρυβος που ακόμα και ο πρόεδρος της Αιγύπτου και θρησκευτικοί ηγέτες άλλων δογμάτων το επιβεβαίωσαν.

Ε, και;

@GReaperEx
Αποκλείεται να είμαι τόσο σκεπτικιστής όσο εσύ. Αυτό σου το αναγνωρίζω.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θαύμα καλύφθηκε από όλο τον τύπο όχι μόνο της Αιγύπτου αλλά και όλου του κόσμου. Για τρία χρόνια(1968-1971) η Αίγυπτος και η Κοπτική εκκλησία στη συνοικία Ζειτουν στο Κοπτικό Κάιρο ήταν το κεντρο του κόσμου. Υπολογίζεται ότι το θαύμα είδαν 3 στους 4 Αιγύπτιους πολλοί περισσότερες από μια φορές(μουσουλμάνοι και Κόπτες) και πολλοί άλλοι μουσουλμάνοι, χριστιανοί,Εβραίοι απο άλλες χώρες που έφτασαν στην Αίγυπτο για αυτό τον σκοπό. Το θαύμα επιβεβαιώθηκε από τον Αιγύπτιο Πρόεδρο Γκαμπαλ Νάσερ,τον Κοπτη χριστιανό υπουργό εσωτερικών της Αιγύπτου και άλλους δύο μουσουλμάνους υπουργούς.Ο Αιγύπτιος πρόεδρος έδωσε εντολή να χτιστεί με κρατικά χρήματα μάλιστα ένας μεγαλοπρεπής νέος ναός στη σημείο ενώ προσευχήθηκε από κοινού με τους δύο μεγάλους θρησκευτικούς ηγέτες της χώρας (τον Κοπτη Πατριάρχη και τον μεγάλο Ιμάμη του Αλ Αζχάρ) στο σημείο.
http://www.divinemysteries.info/our-lad ... 1968-1971/
Απάντηση