Η εμφάνιση της Παναγίας στην Αίγυπτο

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δύναμη τπυ Τίμιου σταυρού έκανε πρώην άθεο Αυστραλό φιλόσοφο να πάει να γίνει Κοπτης μοναχός σε Κοπτικό μοναστήρι στην Αίγυπτο:
https://www.google.gr/amp/s/www.vox.com ... optic-monk
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Χεστήκαμε αν το είδαν 250.000, αν το γράψαν οι εφημερίδες, αν υπάρχουν φωτογραφίες, αν έγινε τέτοιος θόρυβος που ακόμα και ο πρόεδρος της Αιγύπτου και θρησκευτικοί ηγέτες άλλων δογμάτων το επιβεβαίωσαν.
Τι θόρυβος έγινε, τρομάρα σας, πρώτη φορά εδώ το έμαθα. Πωπωπω, εφημερίδες, φωτογραφίες, ο ίδιος ο πρόεδρος! Α τότε, αλήθεια θα είναι!!! Δεν έχετε ιδέα πώς λειτουργεί ο κόσμος. Και ο πρόεδρος, και οι θρησκευτικοί ηγέτες, και οι εφημερίδες, προσπαθούσαν να προωθήσουν τις ατζέντες τους.

Σταματήστε να έχετε αυταπάτες. Κανένα θαύμα δεν έγινε, είναι σχεδόν σίγουρο ότι σαν έχουν φλομώσει στο ψέμα και εσείς το πιστέψατε...

Ορίστε και μια άλλη σκοπιά του "θαύματος" που τόσο εύκολα πιστέψατε:
http://skepdic.com/zeitoun.html
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ πάντως θα σας πω γιατί δεν πιστεύω ότι αυτό που είδαν οι άνθρωποι είναι η Παναγία ή κάτι παρόμοιο: Γιατί είναι γελοίο. Αν η Παναγία θέλει να πιστέψουμε ας κάνει κάτι πραγματικά εντυπωσιακό και αναμφισβήτητο: Ας αλλάξει ας πούμε τις θέσεις των άστρων στον ουρανό έτσι ώστε να γράφουν κάποια παπαριά από τη βίβλο ή κάτι παρόμοιο.

Βέβαια εγώ όπως έχω εξηγήσει πολλάκις ούτε και τότε δεν θα πίστευα αλλά σίγουρα θα παραδεχόμουνα ότι είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό. Όσο για το τι είδαν οι άνθρωπο εκεί δεν ξέρω. Είμαι όμως σίγουρος ότι δεν ήταν το υπερφυσικό φάντασμα μιας θνητής που αγίασε-θέωθηκε κλπ. Όλες οι άλλες ερμηνείες είναι πολύ πιο πειστικές απ'αυτήν. Και όταν λέω όλες, εννοώ ΟΛΕΣ, ακόμη και οι πιο τραβηγμένες απ'τα μαλλιά και φαινομενικά ή πραγματικά απίστευτες. Γιατί όσο απίστευτες και αν ακούγονται ή αν είναι δεν πλησιάζουν καν το ένα τετράκις εκατομμυριοστό της απιθανότητας του επίσημου θρησκευτικού ισχυρισμού.

Ειλικρινά μερικές φορές έχω την αίσθηση ότι εσείς οι πιστοί δεν αντιλαμβάνεστε καν το τι ακριβώς ισχυρίζεστε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Oliman έγραψε:Η δύναμη τπυ Τίμιου σταυρού έκανε πρώην άθεο Αυστραλό φιλόσοφο να πάει να γίνει Κοπτης μοναχός σε Κοπτικό μοναστήρι στην Αίγυπτο:
https://www.google.gr/amp/s/www.vox.com ... optic-monk
Δε μας λέει όμως το όνομά του πριν γίνει μοναχός για να τσεκάρουμε την αυθεντικότητα του ισχυρισμού του. Όχι ότι θα άλλαζε τίποτα βέβαια ακόμη και αν ήταν αλήθεια αλλά εγώ τουλάχιστον αμφιβάλλω σφόδρα και γι'αυτό.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εγώ πάντως θα σας πω γιατί δεν πιστεύω ότι αυτό που είδαν οι άνθρωποι είναι η Παναγία ή κάτι παρόμοιο: Γιατί είναι γελοίο. Αν η Παναγία θέλει να πιστέψουμε ας κάνει κάτι πραγματικά εντυπωσιακό και αναμφισβήτητο: Ας αλλάξει ας πούμε τις θέσεις των άστρων στον ουρανό έτσι ώστε να γράφουν κάποια παπαριά από τη βίβλο ή κάτι παρόμοιο.

Βέβαια εγώ όπως έχω εξηγήσει πολλάκις ούτε και τότε δεν θα πίστευα αλλά σίγουρα θα παραδεχόμουνα ότι είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό. Όσο για το τι είδαν οι άνθρωπο εκεί δεν ξέρω. Είμαι όμως σίγουρος ότι δεν ήταν το υπερφυσικό φάντασμα μιας θνητής που αγίασε-θέωθηκε κλπ. Όλες οι άλλες ερμηνείες είναι πολύ πιο πειστικές απ'αυτήν. Και όταν λέω όλες, εννοώ ΟΛΕΣ, ακόμη και οι πιο τραβηγμένες απ'τα μαλλιά και φαινομενικά ή πραγματικά απίστευτες. Γιατί όσο απίστευτες και αν ακούγονται ή αν είναι δεν πλησιάζουν καν το ένα τετράκις εκατομμυριοστό της απιθανότητας του επίσημου θρησκευτικού ισχυρισμού.

Ειλικρινά μερικές φορές έχω την αίσθηση ότι εσείς οι πιστοί δεν αντιλαμβάνεστε καν το τι ακριβώς ισχυρίζεστε.
Γιατί το αρνείστε εσείς οι άθεοι ακόμα και τώρα; Λες δηλαδή ότι το γεγονός ότι το θαύμα το είδαν 3 στους 4 Αιγύπτιους και πολλοί άλλοι άνθρωποι από άλλες χώρες διαφόρων θρησκειών και που το επιβεβαίωσε ο ίδιος ο Αιγύπτιος πρόεδρος είναι ψέμα; Καλά λέει ο Κόπτης ιερέας μου ότι οι άθεοι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: στους ήπιους και τους αμετανόητους.Οι πρώτοι μόλις βιώσουν την αλήθεια την πιστεύουν οι αμετανοητοι ακόμα και μπροστά σε θαύμα να βρεθούν δεν πιστεύουν. Σαν τους Φαρισαίους που ο Ιησούς έκανε τα θαύματα αλλά τον αμφισβητούσαν παρόλα αυτά.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Oliman έγραψε:Η δύναμη τπυ Τίμιου σταυρού έκανε πρώην άθεο Αυστραλό φιλόσοφο να πάει να γίνει Κοπτης μοναχός σε Κοπτικό μοναστήρι στην Αίγυπτο:
https://www.google.gr/amp/s/www.vox.com ... optic-monk
Δε μας λέει όμως το όνομά του πριν γίνει μοναχός για να τσεκάρουμε την αυθεντικότητα του ισχυρισμού του. Όχι ότι θα άλλαζε τίποτα βέβαια ακόμη και αν ήταν αλήθεια αλλά εγώ τουλάχιστον αμφιβάλλω σφόδρα και γι'αυτό.
Πάρε βίντεο:
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:
Κούρος έγραψε:Χεστήκαμε αν το είδαν 250.000, αν το γράψαν οι εφημερίδες, αν υπάρχουν φωτογραφίες, αν έγινε τέτοιος θόρυβος που ακόμα και ο πρόεδρος της Αιγύπτου και θρησκευτικοί ηγέτες άλλων δογμάτων το επιβεβαίωσαν.
Τι θόρυβος έγινε, τρομάρα σας, πρώτη φορά εδώ το έμαθα. Πωπωπω, εφημερίδες, φωτογραφίες, ο ίδιος ο πρόεδρος! Α τότε, αλήθεια θα είναι!!! Δεν έχετε ιδέα πώς λειτουργεί ο κόσμος. Και ο πρόεδρος, και οι θρησκευτικοί ηγέτες, και οι εφημερίδες, προσπαθούσαν να προωθήσουν τις ατζέντες τους.

Σταματήστε να έχετε αυταπάτες. Κανένα θαύμα δεν έγινε, είναι σχεδόν σίγουρο ότι σαν έχουν φλομώσει στο ψέμα και εσείς το πιστέψατε...

Ορίστε και μια άλλη σκοπιά του "θαύματος" που τόσο εύκολα πιστέψατε:
http://skepdic.com/zeitoun.html
Ναι είχαν τρελαθεί 250.000 άτομα που την είδαν αρχικά και εκατομύρια άλλα άτομα που την είδαν μετά. Διάβασε εδώ:
http://www.divinemysteries.info/our-lad ... 1968-1971/
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιδού,το θαύμα παρακολουθήθηκε από εκατομύρια ανθρώπους μεταξύ των οποίων Μουσουλμάνοι,Κόπτες, Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Εβραίοι ακόμα και άτομα χωρίς θρησκευτική πίστη. Αρρωστοι θεραπεύτηκαν και πολλά άτομα βαφτίστηκαν Κόπτες: http://jesusphotos.altervista.org/Appar ... eitoun.htm
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

1ον Αντί να μου πεις "το όνομα του ήταν Μαλάκας Καραμαλάκογλου" με βάζεις να δω ένα video δυόμιση ώρες. Δε σφάξανε.*
2ον Και μπορείς να μου πεις γιατί είναι θαύμα αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες; Παραβιάζεται κανείς φυσικός νόμος; Που είναι το θαύμα; Που ξέρεις ότι αυτή η μορφή είναι η παναγία; Έχεις δει εσύ ή κανείς άλλος την παναγία για να ξέρει πως είναι; Εγώ λέω πως είναι η Σούλα η κομμώτρια.
Η γνώμη μου είναι πως ή οι φωτογραφίες είναι ρετουσαρισμένες ή το στήσανε εκεί οι παπάδες με καπνούς και προβολείς από πίσω διότι αυτά τα πράγματα είναι πάνω απ'όλα μεγάλη μπίζνα.

*Είδα κάνα πεντάλεπτο στην αρχή. Αν πιστεύεις ότι αυτός ο άνθρωπος, έτσι όπως μιλάει αγγλικά είναι γέννημα-θρέμμα Αυστραλός είσαι ΠΟΛΥ αφελής!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:1ον Αντί να μου πεις "το όνομα του ήταν Μαλάκας Καραμαλάκογλου" με βάζεις να δω ένα video δυόμιση ώρες. Δε σφάξανε.*
2ον Και μπορείς να μου πεις γιατί είναι θαύμα αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες; Παραβιάζεται κανείς φυσικός νόμος; Που είναι το θαύμα; Που ξέρεις ότι αυτή η μορφή είναι η παναγία; Έχεις δει εσύ ή κανείς άλλος την παναγία για να ξέρει πως είναι; Εγώ λέω πως είναι η Σούλα η κομμώτρια.
Η γνώμη μου είναι πως ή οι φωτογραφίες είναι ρετουσαρισμένες ή το στήσανε εκεί οι παπάδες με καπνούς και προβολείς από πίσω διότι αυτά τα πράγματα είναι πάνω απ'όλα μεγάλη μπίζνα.

*Είδα κάνα πεντάλεπτο στην αρχή. Αν πιστεύεις ότι αυτός ο άνθρωπος, έτσι όπως μιλάει αγγλικά είναι γέννημα-θρέμμα Αυστραλός είσαι ΠΟΛΥ αφελής!
Αρνεισαι πεισματικά την αλήθεια. Προσπαθεις να μειώσεις ένα άτομο που δέχτηκε αυτό που αρνεισαι να δεχτεις εσύ. Ο.άνθρωπος αυτός πρέπει να έχεις τον νού σου ότι ζει πολλά χρόνια στην Αίγυπτο από τότε που πήγε μοναχός εκεί. Οι Κόπτες μιλάνε όπως όλοι οι Αιγύπτιοι Αραβικά(παλιότερα μιλούσαν Κοπτικά αλλά εξαναγκάστηκαν να υιοθετήσουν τα Αραβικά).Οπότε έχει χάσει την επαφή του με την πατρίδα του την Αυστραλία και τη γλώσσα του μιας και δε την χρησιμοποιεί. Είναι φανερό ότι δεν είναι Αιγύπτιος όπως είναι συνήθως οι Κόπτες.Τώρα για την εμφάνιση αν διαβάσεις τα άρθρα που παραθέτω θα δεις ότι η Αιγυπτιακή αστυνομία έλεγξε εξονυχιστικά τον χωρο και δεν βρήκε πουθενά προβολέα η οτιδήποτε άλλο. Αλλωστε οι άνθρωποι που ήταν εκεί ήταν από 250.000 αρχικά ως εκατομύρια έπειτα πολλοί από αυτούς είδαν το θαύμα πάνω από μία φορές. Είναι αδύνατον τόσο πολύς κόσμος κσι ούτε ένας να μην κατάλαβε την απάτη αν ήταν απάτη. Τέλος δεν εξηγεις πως θεραπεύτηκαν άρρωστοι κσι τυφλοί που ήταν παρόντες.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Oliman έγραψε:Είναι αδύνατον τόσο πολύς κόσμος κσι ούτε ένας να μην κατάλαβε την απάτη αν ήταν απάτη.
Γιατί, αν κάποιος καταλάβαινε ότι είναι απάτη θα του έδιναν σημασία? Εδώ κόντεψαν να φυλακίσουν τον άλλο που απέδειξε ότι μια πηγή αγιασμού ήταν από υπόνομο!
https://www.newscientist.com/article/mg ... aky-drain/
Oliman έγραψε:Τέλος δεν εξηγεις πως θεραπεύτηκαν άρρωστοι κσι τυφλοί που ήταν παρόντες.
Δε χρειάζεται να το εξηγήσει. Παντού γίνονται αυτά τα "θαύματα" και τις περισσότερες φορές είναι ψέματα ή παρεξηγήσεις, ή μερικές φορές οι πιστοί νομίζουν ότι έχουν θεραπευτεί αλλά είναι η ιδέα τους.
https://www.quackwatch.com/01QuackeryRe ... faith.html
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:
Oliman έγραψε:Είναι αδύνατον τόσο πολύς κόσμος κσι ούτε ένας να μην κατάλαβε την απάτη αν ήταν απάτη.
Γιατί, αν κάποιος καταλάβαινε ότι είναι απάτη θα του έδιναν σημασία? Εδώ κόντεψαν να φυλακίσουν τον άλλο που απέδειξε ότι μια πηγή αγιασμού ήταν από υπόνομο!
https://www.newscientist.com/article/mg ... aky-drain/
Oliman έγραψε:Τέλος δεν εξηγεις πως θεραπεύτηκαν άρρωστοι κσι τυφλοί που ήταν παρόντες.
Δε χρειάζεται να το εξηγήσει. Παντού γίνονται αυτά τα "θαύματα" και τις περισσότερες φορές είναι ψέματα ή παρεξηγήσεις, ή μερικές φορές οι πιστοί νομίζουν ότι έχουν θεραπευτεί αλλά είναι η ιδέα τους.
https://www.quackwatch.com/01QuackeryRe ... faith.html
Είναι ιδέα των τυφλών και των άρρωστων ότι θεραπεύτηκαν;Και τέλος εγώ δεν μιλώ για την πηγή που λές αλλά για το θαύμα.Επί αυτού δεν έχεις να πείς κάτι;
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Oliman έγραψε:Είναι ιδέα των τυφλών και των άρρωστων ότι θεραπεύτηκαν;
Ναι. Αν δεν έλεγαν ψέματα βέβαια, αυτοί ή εκείνοι που είπαν ότι θεραπεύτηκαν.
Oliman έγραψε:Και τέλος εγώ δεν μιλώ για την πηγή που λές αλλά για το θαύμα.Επί αυτού δεν έχεις να πείς κάτι;
Δηλαδή ότι είπα μέχρι τώρα δεν το διάβασες καν? Έχεις την εντύπωση ότι οι εφημερίδες και οι άνθρωποι της εποχής εκείνης έλεγαν πάντα την αλήθεια? Τη πηγή την ανέφερα για να σου δείξω ότι τους πιστούς όχι μόνο δε τους νοιάζει η αλήθεια, αλλά θα κάνουν ότι περνάει απ' το χέρι τους για να την αποκρύψουν.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:
Oliman έγραψε:Είναι ιδέα των τυφλών και των άρρωστων ότι θεραπεύτηκαν;
Ναι. Αν δεν έλεγαν ψέματα βέβαια, αυτοί ή εκείνοι που είπαν ότι θεραπεύτηκαν.
Oliman έγραψε:Και τέλος εγώ δεν μιλώ για την πηγή που λές αλλά για το θαύμα.Επί αυτού δεν έχεις να πείς κάτι;
Δηλαδή ότι είπα μέχρι τώρα δεν το διάβασες καν? Έχεις την εντύπωση ότι οι εφημερίδες και οι άνθρωποι της εποχής εκείνης έλεγαν πάντα την αλήθεια? Τη πηγή την ανέφερα για να σου δείξω ότι τους πιστούς όχι μόνο δε τους νοιάζει η αλήθεια, αλλά θα κάνουν ότι περνάει απ' το χέρι τους για να την αποκρύψουν.
Δηλαδή λες ότι εκατομύρια άνθρωποι διαφορων θρησκειων(Κοπτες,αλλοι χριστιανοι,μουσουλμανοι,Εβραιοι ακομα και αθεοι) ανάμεσα σε αυτούς ο Αιγύπτιος πρόεδρος και Αιγύπτιοι υπουργοί συνεννοήθηκαν και είπαν ψέματα;Κι έπειτα οι άρρωστοι και οι τυφλοί που θεραπεύτηκαν και οι ασθένειες τους είχαν επιβεβαιωθεί απο τους συγγενείς αλλά και γιατρούς είπαν ψέματα; Και η Αιγυπτιακή αστυνομια που ελενξε εξονυχιστικα τον χωρο για προβολεις και δε βρήκε τίποτα έκανε λάθος;Και εσυ εισαι σωστος;Προσκυνώ. :snooty:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Oliman την 04 Αύγ 2017 12:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ηλίου φαεινότερο Ολιμαν και απορώ πως δεν σου ανοίξανε ακόμα τα μάτια με την πληθώρα των αδιάσειστων επιχειρημάτων:
Πρόκειται για μια ακόμα κλασική περίπτωση παγκόσμιας συνωμοσίας δεκάδων χιλιάδων πιστών διαφορετικών θρησκειών και πολιτικών και θρησκευτικών ηγετών διαφορετικών δογμάτων, με σκοπό να χτυπήσουν το αθεϊστικό κίνημα (το οποίο την δεκαετία του 70 δεν ήταν ακόμα τόσο οργανωμένο, αλλά έβλεπαν μακρυά οι άνθρωποι) και να οδηγήσουν τους λαούς στον σκοταδισμό και την υποδούλωση.

Επιτέλους, open your mind.
Τι δεν καταλαβαίνεις;


"Βασιλική Πλεξίδα: Έτσι με έσωσε η Παναγία από την πτώση του ελικοπτέρου"
http://www.protothema.gr/greece/article ... licoptero/

13/7/2017
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Oliman έγραψε:Δηλαδή λες ότι εκατομύρια άνθρωποι διαφορων θρησκειων(Κοπτες,αλλοι χριστιανοι,μουσουλμανοι,Εβραιοι ακομα και αθεοι) ανάμεσα σε αυτούς ο Αιγύπτιος πρόεδρος και Αιγύπτιοι υπουργοί συνεννοήθηκαν και είπαν ψέματα;Κι έπειτα οι άρρωστοι και οι τυφλοί που θεραπεύτηκαν και οι ασθένειες τους είχαν επιβεβαιωθεί απο τους συγγενείς αλλά και γιατρούς είπαν ψέματα; Και η Αιγυπτιακή αστυνομια που ελενξε εξονυχιστικα τον χωρο για προβολεις και δε βρήκε τίποτα έκανε λάθος;Και εσυ εισαι σωστος;Προσκυνώ. :snooty:
Πού τα βρήκες όλα αυτά που λες θα ήθελα να 'ξερα... Επειδή εγώ δε τα βρίσκω... Είναι λες και φαντάζεσαι πράγματα για να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις δίκιο...

Δεν έχει σημασία πόσοι πιστεύουν σε κάτι. Οι άνθρωποι ξαναλέω χειραγωγούνται εύκολα. Μην είσαι τόσο ευκολόπιστος, σκέψου αν κάτι είναι αλήθεια πριν το πιστέψεις, όχι αν σου αρέσει.

@Κούρος, δε συνεισφέρεις σε τίποτα. Άσε την ειρωνεία και κατάλαβε ότι κάνεις λάθος.
:violin:
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακριβώς.
Γιατί να πιστέψεις τους δεκάδες χιλιάδες μάρτυρες αυτόπτες και τις φωτογραφίες και να μην πιστέψεις έναν μη αυτόπτη, που αγνοεί απόλυτα το γεγονός και είναι και ταλιμπαν αντιθεϊστής;
Λογικότατο.

Προσπαθώ να σε βοηθήσω GreapEx, αλλά δεν βοηθάς και εσύ λίγο την κατάσταση παιδί μου..
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Προσπαθώ να σε βοηθήσω GreapEx, αλλά δεν βοηθάς και εσύ λίγο την κατάσταση παιδί μου..
Δε με βοηθάς καθόλου αγνοώντας τη πραγματικότητα όμως. Ούτε βοηθάς καθόλου όταν προσπαθείς να με δαιμονοποιήσεις αποκαλώντας με "ταλιμπαν αντιθεϊστή". Έχω δει παρόμοια συμπεριφορά αμέτρητες φορές, φαντασμένους να κλωτσάνε σαν μουλάρια όταν τους δείχνεις την αλήθεια. Δε πειράζει, η γη συνεχίζει να περιστρέφεται, ο ήλιος συνεχίζει να ανατέλλει και να δύει και ο κοσμάκης συνεχίζει να πιστεύει ανοησίες.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Πίστεψε με σε βοηθάω. Ίσως δεν το καταλαβαίνεις τώρα γιατί θίγεται ο εγωισμός σου από την διαπίστωση της σαθρής σου πίστης σε πράγματα που θεωρείς αλήθεια αλλά ποτέ δεν ήταν, αλλά αργότερα θα το καταλάβεις.
Σε βοηθάω. Και αυτή τη στιγμή είσαι ταλιμπαν αντιθεϊστής. Διότι προσπαθείς να παρουσίασεις το άσπρο μαύρο, το 250000=25, χαρακτηρίζεις εύκολα ανθρώπους που ούτε καν τους γνωρίζεις, ως ψεύτες αφελείς και αυθυποβαλλόμενους και επιμένεις να λες ανοησίες νομίζοντας ότι είσαι σκεπτικιστής.
Κανένας εδώ μέσα δεν σε βοηθάει περισσότερο από εμένα.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε πας καθόλου καλά...
Απάντηση