Δημοσιοι παιδικοι βρεφονηπιακοι σταθμοι

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
pkostis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Απρ 2017 23:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Σαν προλογο θα ηθελα να δηλωσω ποσο ανακουφισμενος αισθανθηκα οταν ανακαλυψα την ενωση αθειστων αλλα και το παρον φορουμ, καθως μεχρι προτεινος με θεωρουσα μονο μεταξυ μονων. Προσωπικα ειμαι διεγραμμενος Ληξιαρχικα καθως εχω καταθεσει και το χαρτι της διαγραφης μου στην εκκλησια που με βαφτισαν για να ειμαι σιγουρος. Τα παραπανω τα εκανα λειτουργωντας αυτονομα πολυ πριν βρω τις πολυ χρησιμες πληροφοριες που δινετε.

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα που αντιμετωπιζω με την ελπιδα πως καποιος εχει περασει απο την ιδια διαδικασια με εμενα και μπορει να με διαφωτισει ισως για τα βηματα και τις κινησεις που μπορω να κανω.

Η μικρη μου κορη (3,5 ετων) στον Δημοσιο παιδικο σταθμο του Δημου οπου πηγαινει, κανει προσευχη το πρωι, προσευχη πριν το μεσημεριανο φαγητο συνοδευομενες απο σταυροκοπηματα (οπου τους γινεται επιδειξη για το πως γινεται σωστα), τους μιλουν για τους τρεις ιεραρχες, για τον πολυουχο του Δημου οταν αυτος "γιορταζει" αλλα και για τη γεννηση του θεανθρωπου τη σταυρωση και την ανασταση του.
Χαρακτηριστικα η μικρη περηφανη για οτι μαθαινει στο "σχολειο" της ηθελε να μου εξηγησει για τον Χριστο που αναστηθηκε και μαλιστα μην εχοντας συγκρατησει την λεξη με ρωτησε " μπαμπα πως λεγεται οταν καποιος πεθαινει και μετα ξανα ζει; ".
Σας παραθετω ελπιζοντας να μη γινομαι κουραστικος την επιστολη που εστειλα στη Δ/ντρια του σταθμου αφου ειχε προηγηθει κουβεντα μαζι της, το περιεχομενο της οποιας δε θα αναλυσω γιατι ειναι περαν απο καθε φαντασια-αφασια, και στην οποια περιγραφω και εν ηδη ιστορικου πως ακριβως εγιναν τα πραγματα.

Υπ'οψιν Κας Χ.............. Μαρίας
Προισταμένης Γραφείου
Παιδικός Σταθμός ..............

Κα Προισταμένη

Επανέρχομαστε με τη παρούσα επιστολή για ένα θέμα λειτουργίας του παιδικου σταθμου επι της οδου ........... αριθμος .., δικής σας ευθύνης και διαχείρισης.
Την 14η Οκτωβρίου 2016 και μετά από αρκετές περιπέτειες αποκτήσαμε το voucher του προγράμματος ΕΣΠΑ για την εισαγωγή της κόρης μας στα τμήματα του παιδικου σταθμου Διακριας.
Απο τις πρώτες κιολας μέρες της μικρης μας κορης στην κηδεμονια του σταθμου και ενω βρισκομασταν ακομα στην εβδομαδα προσαρμογης, παρατηρησαμε οτι κατα τη πρωινη διαδικασια και πριν το πρωινο των προ-νηπιων γινεται προσευχη ζητωντας την προσοχη ολων των προ-νηπιων, η οποια "προσευχη" υποκειτε συγκεκριμενα στο Ανατολικο Ορθοδοξο Χριστιανικο Δογμα.
Το παραπανω μας ξενισε καθως ειχαμε και τη πρωτερα εμπειρια της μεγαλης μας κορης σε παιδικους και νηπιακους σταθμους, οποτε και αποφασισαμε να σας το αναφερουμε προσωπικα οπως και καναμε στο γραφειο σας σε ιδιωτικη συζητηση.
Συμφωνα με το υπ'αριθμον 497 ΦΕΚ 22 Απριλιου 2002 αλλα και τον Κανονισμο Λειτουργιας παιδικων βρεφονηπιακων σταθμων και κεντρων φιλοξενειας , τα οποια και επισυναπτονται, φαινεται οτι οι εργαζομενοι παιδαγωγοι "υποχρεουνται" στο ημερησιο προγραμμα λειτουργιας, να περιλαμβανουν εναν "Υμνο στο Δημιουργο και στη Φυση".
Αυτο σε καμμια περιπτωση δε μεταφραζεται σαν καθοδηγηση σε συγκεκριμενο δογμα και αυτο ηταν και το σημειο που σας επισημαναμε στην συναντηση εκεινη. Μαλιστα δηλωσαμε διαθεσιμοι να βοηθησουμε οσο μπορουσαμε και απο τη μερια μας προς ανευρεσης μιας λυσης επι του θεματος, αναφεροντας αλλους "υμνους προς δημιουργο και φυση" που ακουγονταν σε αλλους παιδικους σταθμους απο παλαιοτερη εμπειρια απο τη μεγαλη μας κορη.
Φυγαμε με την υποσχεση πως θα ασχοληθειτε με το θεμα και οτι θα το συζητουσαμε εκ νεου, βρισκοντας προτασεις και λυσεις.
Στην δευτερη λοιπον συναντηση που ακολουθησε μας ενημερωσατε πως αναφερθηκατε στους ανωτερω επι του θεματος ( οπου κοινοποιειτε και το παρον) και οτι ειχατε την αμεριστη στηριξη τους, στο να μην κανετε καμμια υποχωρηση στις εκκλησεις μας προς ανευρεση μιας λυσης , σε ενα προβλημα που φανηκε να διακρινουμε μονο εμεις (;).
Παρολα αυτα μας προτεινατε μια λυση. Να φερνουμε την κορη μας στο παιδικο σταθμο κατ'εξαιρεσην στις 9.10 οποτε και να αποφευγετε ετσι η πρωινη συγκεκριμενου δογματος προσευχη, καθως και να την περνουμε πισω στο σπιτι στις 11:45 γιατι πριν το μεσημεριανο επαναλαμβανοταν η ιδια διαδικασια συγκεκριμενου δογματος προσευχης, αν και απο τα επισυναπτομενα εγγραφα ΦΕΚ και κανονισμο λειτουργιας, αυτο δε φαινεται να ισχυει, παρα μονο σαν δικη σας πρωτοβουλια.
Η ολιγολεπτη συνομιλια μας εληξε με την ανακοινωση απο μερους σας πως δε προτιθεστε να αλλαξετε τιποτα απο την λειτουργια του σταθμου στο συγκεκριμενο θεμα, οξυμωρο τη στιγμη που δεν γνωριζετε και που δεν μπορειτε να γνωριζετε (προσωπικα δεδομενα) την οποια θρησκευτικη πιστη της εκαστοτε οικογενειας.
Ομολογω πως εκτοτε δεν θιξαμε ξανα το θεμα και επιλεξαμε να φερνουμε την μικρη μας στις 9.10, επιλεγοντας ουσιαστικα μια ελαχιστη εκδοχη της λυσης που μας ειχατε προτεινει προσπαθωντας να κρατησουμε και την "εναρμονιση οικεγενειακης και επαγγελματικης ζωης" δικαιωμα απο το ομονυμο προγραμμα ΕΣΠΑ στο οποιο ειχαμε προκριθει.
Ο λογος που επαναφερουμε το θεμα και απαιτουμε μια λυση επαυτου ειναι η χειρονομια της κορης μας στο σπιτι μας πλεον να κανει "τον σταυρο της" λεγοντας συγκεκριμενα "αγιος ο θεος...αγιος ισχυρος.." κ.ο.κ. αλλα και το οτι παρατηρησαμε πως ενω φερνουμε την μικρη μας 09.10 - 09.15 παρολα αυτα ακουσαμε να γινεται η διαδικασια της πρωινης προσευχης μετα την αφιξη της.
Σε ιδιωτικες συζητησεις με αλλους γονεις οι οποιοι πηγαινουν τα παιδια τους σε αλλους παιδικους σταθμους του Δημου ............., ενημερωθηκαμε πως αυτη η διαδικασια δεν ειναι πανακεια σε ολους τους παιδικους σταθμους, πραγμα που δημιουργει την απορια εαν υπαρχει ενα ενιαιο προγραμμα λειτουργιας στους σταθμους του Δημου ............., η αν αυτο εξαρταται απο το σε ποιον παιδικο πηγαινει το εκαστοτε παιδι στον ιδιο Δημο.
Παρακαλουμε οπως εχουμε μια επισημη απαντηση στο εν λογω θεμα.

Το παρον κοινοποιειτε στους παρακατω συνδεσμους προς ενημερωση
Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών Δημου ........
Τμηματαρχη Γ Τμηματος διευθυνσης βρεφικων παιδικων σταθμων&κδαπ Κας Σ.......... Ελένης
Αντιδημαρχο βρεφικων παιδικων σταθμων&κδαπ/προεδρο Α'βαθμιας σχολικης επιτροπης Κας Α.......... 'Εφης
Στον Συνηγορο του Πολιτη ως απλη κοινοποιηση προς ενημερωση και οχι ως καταγγελια.

Ευχαριστουμε πολυ εκ των προτερων.

Κων/νος .................
Ιωαννα ...............


Την παραπανω επιστολη ακολουθησε και μια επισκεψη και συνομιλια με Δημαρχο αλλα και Αντιδημαρχο στα πλαισια επισκεψης ενημερωσης του Συλλογου Γονεων και Κηδεμονων, οπου εξεφρασα προσωπικα το θεμα και με διαβεβαιωσαν αμφοτεροι πως οτιδηποτε περαν του κανονοισμου και του ΦΕΚ ειναι παρανομο και πως θα φροντισουν να μη συνεχιστει.
Επισημη γραπτη απαντηση δε μου ηρθε ποτε.
Περεταίρω, ειναι φανερο οτι με διασκεδαζουν μιας και η μικρη μου λεει πως κανουν "προσευχουλα" οπως υποκοριστικα το ονομαζουν και το πρωι και στο μεσημεριανο, οπως επισης συζητανε για την ανασταση του θεανθρωπου και ζωγραφιζουν σταυρους!!!!

Θα ηθελα να κινηθω νομικα, να το φτασω οσο μπορω να το φτασω, εχοντας πληρη γνωση της ενεργειας και του χρονου που μπορει αυτο να μου κοστισει. Εαν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια και αποφασισε να το κινησει ας μοιραστει μαζι μου την εμπειρια του.
Εαν παλι υπαρχει οποιαδηποτε συμβουλη επι του θεματος, ειναι καλοδεχουμενη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλημέρα. Θα σου πρότεινα να γίνεις υποστηρικτής της Ένωσης Αθέων ώστε να μπορείς να βλέπεις τις ομάδες εργασίας στο φόρουμ, συγκεκριμένα την ομάδα Θρησκευτικά στην Παιδεία όπου πρόσφατα ξεκίνησε συζήτηση με θέμα ερώτημα σε Υπ.Παιδ. για θρησκευτικά σε προσχολική παιδεία.

Όπως λέω και σε εκείνο το θέμα, η μόνη σχετική διάταξη που έχω βρει σχετικά με το θέμα είναι η εξής:

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ - ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ (ΦΕΚ 497/2002)

Είναι το ΦΕΚ 497/2002 - Αριθ.16065 των Υπουργών Εσωτερικών και Υγείας, όπου δίνει ενδεικτικό πρόγραμμα απασχόλησης των νηπίων:
8:30 π. μ.- 9:00 π. μ.: (Προσευχή) Ύμνος στο Δημιουργό και τη φύση.
Οι Δημοτικοί Παιδικοί και Βρεφονηπιακοί Σταθμοί υπάγονται στους Δήμους (ΟΤΑ) άρα στο Υπουργείο Εσωτερικών.
Φαίνεται όμως ότι έχει και το Υπουργείο Υγείας αρμοδιότητα στους σταθμούς αυτούς όπως φαίνεται και σε αυτό το οργανόγραμμα.
Δεν έχω καταλάβει ακόμη πού υπάγονται οι ιδιωτικοί παιδικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί.
Για τα νηπιαγωγεία έχει αρμοδιότητα το Υπουργείο Παιδείας.

Θέλουμε να στείλουμε ερώτημα στα αρμόδια υπουργεία και μεταξύ άλλων να αναφέρουμε το εξής:
Πώς συνάδει το σημείο του Άρθρου 14 του ΦΕΚ ΦΕΚ 497/2002 - Αριθ.16065 όπου το ενδεικτικό ημερήσιο πρόγραμμα των νηπίων περιλαμβάνει "(Προσευχή) Ύμνος στο Δημιουργό και τη φύση" με το τρίτο σημείο του Σκοπού όπως ορίζεται στο Άρθρο 2 του ίδιου ΦΕΚ, ήτοι "Να εξαλείφουν κατά το δυνατό, τις διαφορές που τυχόν προκύπτουν από το πολιτιστικό, οικονομικό και μορφωτικό επίπεδο των γονέων τους" δεδομένου ότι δεν είναι όλες οι οικογένειες θρησκευόμενες αλλά και όσες είναι δεν ανήκουν στο ίδιο θρήσκευμα και επομένως δεν πιστεύουν όλοι σε δημιουργό (υπάρχουν και θρησκεύματα που δεν περιλαμβάνουν πίστη σε δημιουργό) ούτε επιθυμούν όλοι προσευχή για τα παιδιά τους;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Οι εκτός θέματος δημοσιεύσεις αφαιρέθηκαν και παρακαλώ να μην επαναληφθούν.
Στο παρόν θέμα, ένας άνθρωπος ζητάει συμβουλές για κάτι συγκεκριμένο. Οι φιλοσοφικές αναζητήσεις ανήκουν αλλού.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να σβήνεις όποιο ποστ παραβαίνει τους κανόνες αλλά ειλικρινά, ανθρώπινα και με το χέρι σου στην καρδιά.

Ποιο ποστ θα του φαινόνταν χρησιμότερο στην εξήγηση της πραγματικότητας που βιώνει ο pkostis στον εν λόγω παιδικό σταθμό και δεν μπορεί να κατανοήσει, το γενικόλογο της Αόρατης που απλά του μεταφέρει το ΦΕΚ που ο ίδιος ο pkostis πρώτος επικαλέστηκε στην αναφορά του στον παιδικό ή το δικό μου που έσβησες και θα τον προσγείωνε ομαλά στην πραγματικότητα?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Θεωρώ ότι η οποιαδήποτε ειλικρινής απάντηση, όσο γενικόλογη και αν είναι, μπορεί να βοηθήσει περισσότερο από το "είμαστε σε χριστιανικό κράτος γιατί πίστευε ο Κωλοκοτρώνης, αλλιώς θα ήμασταν ακόμα γιουσουφάκια, deal with it". Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μας (γενικώς, ως Ένωση, αλλά καθώς φάινεται και προσωπικά του pkostis), ότι δεν θέλουμε να το αποδεχτούμε και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να αλλάξει αυτή η κατάσταση. Ξεκινώντας από μικρά βηματάκια, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αυτά από μένα, και παρακαλώ να μην γεμίσουμε το θέμα του pkostis με άσχετα. Αν έχεις να μου πεις κάτι άλλο, είτε με πμ, είτε στο άλλο θέμα που συζητιέται το κατά πόσον η πίστη του Καραϊσκάκη και της Μπουμπουλίνας συνεπάγεται τον τίτλο της επικρατούσας σήμερα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Και ο Δον Κιχώτης δεν αποδέχονταν πράγματα και προσπαθούσε να αλλάξει καταστάσεις αλλά η πραγματικότητα ήταν αυτή που ήταν.

Αυτό που προσπαθούμε εμείς οι Χριστιανοί είναι να σας βοηθήσουμε με ειλικρινή Χριστιανική Αγάπη να μην κυνηγάτε ανεμόμυλους ενώ συζητάτε μεταξύ σας το πως θα νικήσετε του γίγαντες που σας απειλούν...

Εχετε την αμέριστη συμπάθειά μας για το βαθύ Χριστιανικό έργο που εν τέλει επιτελείτε. Ο Θεός να σας δίνει Δύναμη και περιμένω με λαχτάρα και τη φετινή κρεατοφαγία της Μ. Παρασκευής παράλληλα με τη μάχη που δίνετε για την (μη) Ελευση του Αγίου Φωτός με το πρωθυπουργικό αεροσκάφος και με τιμές αρχηγού Κράτους!
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Και ο Δον Κιχώτης δεν αποδέχονταν πράγματα και προσπαθούσε να αλλάξει καταστάσεις αλλά η πραγματικότητα ήταν αυτή που ήταν.

Αυτό που προσπαθούμε εμείς οι Χριστιανοί είναι να σας βοηθήσουμε με ειλικρινή Χριστιανική Αγάπη να μην κυνηγάτε ανεμόμυλους ενώ συζητάτε μεταξύ σας το πως θα νικήσετε του γίγαντες που σας απειλούν...

Εχετε την αμέριστη συμπάθειά μας για το βαθύ Χριστιανικό έργο που εν τέλει επιτελείτε. Ο Θεός να σας δίνει Δύναμη και περιμένω με λαχτάρα και τη φετινή κρεατοφαγία της Μ. Παρασκευής παράλληλα με τη μάχη που δίνετε για την (μη) Ελευση του Αγίου Φωτός με το πρωθυπουργικό αεροσκάφος και με τιμές αρχηγού Κράτους!
Περίεργο. Εχεις σχεδόν τις ίδιες απόψεις με το αγόρι μου...Κι αυτός ορθόδοξος είναι και όταν μιλάμε για παρόμοια θέματα αυτό μου λέει.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Antonia έγραψε:
Demitrios έγραψε:Και ο Δον Κιχώτης δεν αποδέχονταν πράγματα και προσπαθούσε να αλλάξει καταστάσεις αλλά η πραγματικότητα ήταν αυτή που ήταν.

Αυτό που προσπαθούμε εμείς οι Χριστιανοί είναι να σας βοηθήσουμε με ειλικρινή Χριστιανική Αγάπη να μην κυνηγάτε ανεμόμυλους ενώ συζητάτε μεταξύ σας το πως θα νικήσετε του γίγαντες που σας απειλούν...

Εχετε την αμέριστη συμπάθειά μας για το βαθύ Χριστιανικό έργο που εν τέλει επιτελείτε. Ο Θεός να σας δίνει Δύναμη και περιμένω με λαχτάρα και τη φετινή κρεατοφαγία της Μ. Παρασκευής παράλληλα με τη μάχη που δίνετε για την (μη) Ελευση του Αγίου Φωτός με το πρωθυπουργικό αεροσκάφος και με τιμές αρχηγού Κράτους!
Περίεργο. Εχεις σχεδόν τις ίδιες απόψεις με το αγόρι μου...Κι αυτός ορθόδοξος είναι και όταν μιλάμε για παρόμοια θέματα αυτό μου λέει.
Μη σε πιάνει ταραχή!
Κοινή Λογική λέγεται....
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Απάντηση