Θρησκεία και Ελληνικό Κράτος

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:αστους να κανουνε την επανασταση τους βρε δημητριε και εσυ
θα εχουν να λενε πως την μεγαλη παρασκευη τον χριστιανων αυτοι πηγανε να φανε κοκορετσια και την ανασταση φαγανε σουπα σκετη

ο καθε ενας μπορει να κανει τους αγωνες του
:text-bravo:
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Demitrios έγραψε:Δεν πας λοιπόν σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου...
Μπα!!! μια χαρά είναι εδώ...
Demitrios έγραψε:Πόσο σας τσούζει το Βυζάντιο... Χίλια χρόνια ήταν αυτά θα μου πεις με ανέπαφα τα χαρακτηριστικά του μέχρι τη μάνα σου και τον πατέρα σου που μάλλον δεν ήταν και τόσο κοσμοπολίτες όσο εσύ!
Κοσμοπολίτες δεν ξέρω... Έλληνες δεν ήσαν πάντως. Οι παππούδες λατινόφωνοι μέχρι που Αγγλοι, Γάλλοι, Πορτογάλοι τους κάνανε Έλληνες...
Demitrios έγραψε:Οι νικητές που έγραψαν την Ιστορία (Κολοκοτρώνης, Καραισκάκης, Καποδίστριας κτλ κτλ) βρέθηκαν στις φυλακές και στο χώμα από αυτούς που προσκυνάς εσύ και οι υπόλοιποι άθεοι κακομοίρη και μάλιστα με τη συμπαράστασή σας θέλουν να την αλλάξουν κιόλας αλλά αφού απευθύνονται σε Τουρκόσπορους και προσκυνημένους που ξέφυγαν από το Γέρο καλά να σας κάνουν....
Αν νικητές ήσαν οι Κολοκοτρώνης, Καραΐσκος και Καποδίστριας, θα είχες βασιλιά βρε κορόιδο; Αυτοί που λες δεν ήσαν νικητές... απλώς ήσαν τόσο μεγάλοι που κανείς δεν μπορούσε να τους σβήσει από την συνείδηση του κόσμου... Σβήσε τον Τσε... Μπορείς;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ήθελα να ξαναρωτήσω τους διαχειριστές και τον συντονιστή τι σχέση έχουν με το νήμα οι μαλακίες του αδελφού Δημήτριου;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Κάτω δεξιά σε κάθε ποστ υπάρχει ένα κουμπάκι με ένα κόκκινο θαυμαστικό, με το οποίο μπορείς να αναφέρεις κάποια δημοσίευση στη συντονιστική ομάδα. Έτσι είναι σίγουρο ότι θα το δει κάποιος.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δημητράκη πρόσεξες τα στοιχεία της έρευνας που σου παράθεσε ο stratos; 11% των Ελλήνων ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ δεν πιστεύουν στον θεό...Οπότε καταλαβαίνεις (ή μάλλον δεν καταλαβαίνεις αλλά άσε...). Δηλώνει ο άλλος ΧΟ αλλά...δεν πιστεύει στον θεό. Κάνε μας την χάρη λοιπόν με τα 3 τοις εκατό και τα 3 του Καράμπελα. Και στην τελική ανάλυση oι XO είσαστε το 4% του παγκόσμιου πληθυσμού αλλά εδώ την έχετε δει κάτοχοι της παγκόσμιας αλήθειας. Αυτό το 4% δεν σε ενοχλεί φαντάζομαι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Για φαντάσου να βαράς προσοχές και να χαιρετάς μια λάμπα…
Για φαντάσου να είσαι υπουργός άμυνας και να υποκλίνεσαι σε μια φωτίτσα…

Για φαντάσου να γινόντουσαν όλα αυτά στην Ελλάδα του 2016…
Τι ντροπή θα ήταν…
Θα ήταν η απόλυτη ξεφτίλα...

Εικόνα
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 14 Μάιος 2016 18:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Το κωμικοτραγικό στην όλη υπόθεση είναι ότι ο δεξιός κυβερνητικός εταίρος παρουσιάζει τον σεβασμό στον "αρχηγό κράτους" εκ μέρους της κυβέρνησης ως δική του επιτυχία. Η εκκλησία, όχι μόνο της Ελλάδος, είναι μια πανίσχυρη ομάδα πίεσης και δεν καταλαβαίνει από νεφελώδη πολιτικά ιδεολογήματα αρκεί να κάνει τη δουλειά της.
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Δημητριε θα σε παρακαλουσα να χαλαρώσεις!Μπήκες για να επιτεθεί η να κανείς διάλογο;Λοιπόν το 1821 συμφωνω ότι ξεσηκώθηκαν και ιερείς! Αλλά ξεσηκώθηκαν ως Ελληνες η εκκλησία οχυρώνεται όλο πίσω από αυτό....επίσης το 3% δε στέκει αφενός γιατί οι έρευνες του 2001 έδειξαν 4% άθεους ενώ σύμφωνα με διαπιστώσεις μου αν βάλουμε και τους αδηλωτους άθεους σαν εμένα τότε πάει γύρω στο 8-9% μπορεί και διψήφιο ποσοστό.Στην Τουρκία έρευνα που χε δείξει το ποσοστό των άθεων σε 1% το 2001 πρόσφατα φάνηκε ότι είναι σε άλλη ερευνα 5%!Μεγαλη απόκλιση δε νομίζεις;Γιατί εγώ μόνο από όλη την Ευρώπη πρέπει να πληρώνω τους μισθούς των παπάδων! Εστω ότι τους πληρώνω γιατί δε φορολογουνται;
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Και αναρχε βγάλε ρώσους και γάλλους στο Ναυαρίνο τη δουλεια την κάνα οι Αγγλοι!

Υ.Γ:Είδα τις προαλες πως υποδεχόταν το "Αγιο" Φως" στη Ρωσία!Ευτυχώς δεν είμαστε εμείς! Σχεδόν το προσκυνούσαν!Γιατί δε μιλάει κανείς εκεί γι αυτό; Γιατί απλά θα πάει φυλακή μια λέξη να πει....Χριστιανική δημοκρατία τι περιμένεις; Εκεί θέλουμε να καταλήξουμε;;;;;Τι να πω;Η επιστήμης σηκώνει τα χέρια ψηλά!!!
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Καμμενος και η ΝΔ τα κάνουν χρόνια αυτά τους έχουμε μάθει πια.....
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Και μην το ξεχάσω...δείτε τι ''ντοκιμαντέρ'' βλέπουν στη Ρωσία...Βρήκα ένα στην διαδικτυακή περιπλάνηση μου...http://www.pentapostagma.gr/2014/11/%CF ... .html...το τέλος είναι το πιο εξοργιστικό........
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Demitrios έγραψε:Δεν πας λοιπόν σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου...
Μπα!!! μια χαρά είναι εδώ...
Κάτσε εδώ λοιπόν και ενίσχυσε το 2,8% μαζί με αγνωστικιστές και άλλους μη πιστούς.

Εικόνα
Demitrios έγραψε:Πόσο σας τσούζει το Βυζάντιο... Χίλια χρόνια ήταν αυτά θα μου πεις με ανέπαφα τα χαρακτηριστικά του μέχρι τη μάνα σου και τον πατέρα σου που μάλλον δεν ήταν και τόσο κοσμοπολίτες όσο εσύ!
Κοσμοπολίτες δεν ξέρω... Έλληνες δεν ήσαν πάντως.

Και τότε τι ασχολείσαι?
(Πάντως κάτι είχα καταλάβει για να πω την αλήθεια...)
Demitrios έγραψε:Οι νικητές που έγραψαν την Ιστορία (Κολοκοτρώνης, Καραισκάκης, Καποδίστριας κτλ κτλ) βρέθηκαν στις φυλακές και στο χώμα από αυτούς που προσκυνάς εσύ και οι υπόλοιποι άθεοι κακομοίρη και μάλιστα με τη συμπαράστασή σας θέλουν να την αλλάξουν κιόλας αλλά αφού απευθύνονται σε Τουρκόσπορους και προσκυνημένους που ξέφυγαν από το Γέρο καλά να σας κάνουν....
Αν νικητές ήσαν οι Κολοκοτρώνης, Καραΐσκος και Καποδίστριας, θα είχες βασιλιά βρε κορόιδο;
Γιατί, πριν από τον Κολοκοτρώνη, τον Καραισκάκη, τον Καποδίστρια κ.ά έχεις να μας δώσεις καμία λίστα από Ελληνες....Πρωθυπουργούς??? :lol: :lol: :lol:

Εχεις και εσύ πλάκα λέμε...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δημητράκη πρόσεξες τα στοιχεία της έρευνας που σου παράθεσε ο stratos; 11% των Ελλήνων ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ δεν πιστεύουν στον θεό...Οπότε καταλαβαίνεις (ή μάλλον δεν καταλαβαίνεις αλλά άσε...). Δηλώνει ο άλλος ΧΟ αλλά...δεν πιστεύει στον θεό. Κάνε μας την χάρη λοιπόν με τα 3 τοις εκατό και τα 3 του Καράμπελα.
Σκιντζή του ΙΚΑ, όταν γράφεις ΕΡΕΥΝΑ πρέπει να είναι ΕΠΩΝΥΜΗ ΕΡΕΥΝΑ όπως αυτή εδώ:

Εικόνα

Οι no name και αγνώστου πατρός έρευνες που κάνετε ανάμεσά σας στην Ενωση Αθέων για να να χαιρόσαστε και να κάνουν πιο υποφερτή τη διαμονή σας σ'ένα ξένο (και εχθρικό ίσως) προς εσάς κράτος σας επιστρέφονται μαζί με απίστευτα γέλια που έχουν προκαλέσει ρήξη στομάχου....
Και στην τελική ανάλυση oι XO είσαστε το 4% του παγκόσμιου πληθυσμού αλλά εδώ την έχετε δει κάτοχοι της παγκόσμιας αλήθειας. Αυτό το 4% δεν σε ενοχλεί φαντάζομαι.
Είμαστε όσοι πρέπει κάθε φορά, ούτε ένας παραπάνω ούτε ένας λιγότερος...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Για φαντάσου να βαράς προσοχές και να χαιρετάς μια λάμπα…
Για φαντάσου να είσαι υπουργός άμυνας και να υποκλίνεσαι σε μια φωτίτσα…

Για φαντάσου να γινόντουσαν όλα αυτά στην Ελλάδα του 2016…
Τι ντροπή θα ήταν…
Θα ήταν η απόλυτη ξεφτίλα...

Εικόνα
Να πας στην Β. Κορέα αν σε χαλάνε αυτά που βιώνεις εδώ καθώς την Ελλάδα την απελευθέρωσαν και την μεγάλωσαν ΕΛΛΗΝΕΣ που έλεγαν ΑΥΤΑ:

"Έζησα πιστός εις την Χριστιανικήν Θρησκείαν και εις την Ανατολικήν Ορθόδοξον Ελληνικήν Εκκλησίαν. Ηγάπησα δι όλης της ψυχής μου την Πατρίδαν μου. Κατά το μέτρον των δυνάμεων μου και τη βοηθεία του Θεού εξετελεσα το καθήκον μου. Ατενίζω ήρεμος την κρίσιν της ιστορίας.
Όλη μου η στοργή ανήκει εις την Ύδραν , όλη μου η ψυχή εύχεται προς τον Θεόν διαπύρως να φυλάττει την Ελλάδα.
Εν Αθήναις 15 Νοεμβρίου 1926
Παύλος Κουντουριώτης "



Και ΑΥΤΟΙ οι ΕΛΛΗΝΕΣ ήθελαν να βλέπουν τα παιδιά τους, τα εγγόνια τους και τα δισέγγονά τους ΑΥΤΑ που σε/σας χαλάνε.

Δεν έχω αυταπάτες ότι κατάλαβες αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Azor Ahai έγραψε:Δημητριε θα σε παρακαλουσα να χαλαρώσεις!Μπήκες για να επιτεθεί η να κανείς διάλογο;Λοιπόν το 1821 συμφωνω ότι ξεσηκώθηκαν και ιερείς! Αλλά ξεσηκώθηκαν ως Ελληνες η εκκλησία οχυρώνεται όλο πίσω από αυτό....επίσης το 3% δε στέκει αφενός γιατί οι έρευνες του 2001 έδειξαν 4% άθεους ενώ σύμφωνα με διαπιστώσεις μου αν βάλουμε και τους αδηλωτους άθεους σαν εμένα τότε πάει γύρω στο 8-9% μπορεί και διψήφιο ποσοστό.
Αδήλωτος ξεαδήλωτος άθεος για λόγους που εσύ ξέρεις και δε με αφορούν η ΕΡΕΥΝΑ που σας παρουσίασα είναι απο το Δεκέμβριο του 2011 και είναι Πανελλαδική από ΕΠΩΝΥΜΗ δημοσκοπική εταιρία.

Εικόνα

Ολα τα υπόλοιπα είναι να'χαμε να λέγαμε...

Σημ. Στο 2,8% συμπεριλαμβάνονται και οι αγνωστικιστές και οι υπόλοιποι άθρησκοι/μη-πιστοί. Απλά, για να μη χαίρεστε τζάμπα.... :lol:
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Πρόσεχε, είσαι στα όρια του σπαμ. Έχεις βάλει την ίδια εικόνα 3 φορές συνεχόμενες.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Πρόσεχε, είσαι στα όρια του σπαμ. Έχεις βάλει την ίδια εικόνα 3 φορές συνεχόμενες.
Αφού απορρίπτουν/συκοφαντούν/χλευάζουν ανεξάρτητα μεταξύ τους μέλη ότι υπάρχει αυτό το καταγεγραμμένο ποσοστό δεν θα πρέπει να ενημερώσω τον κάθε συμφορουμίτη ξεχωριστά που μου έκανε την τιμή να απευθυνθεί σε εμένα προσωπικά?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Όχι. Μπορείς να τους ενημερώσεις όλους σε μία ανάρτηση, δεν υπάρχει λόγος για διαφορετικές. Φόρουμ είναι, αν κάποιος διαβάζει τη συγκεκριμένη συζήτηση θα διαβάσει όλα τα μηνύματα, όχι μόνο αυτά που απευθύνονται στον ίδιο. Δεν ανταλλάσσετε μέιλ ή πμ, ώστε να χρειάζεται να απαντάς στον καθένα ξεχωριστά. Είναι μία ενιαία συζήτηση, όχι ξεχωριστοί διάλογοι Dimitrios-Γιατρός, Dimitrios-Άναρχος, Dimitrios-Yianis κλπ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Όχι. Μπορείς να τους ενημερώσεις όλους σε μία ανάρτηση, δεν υπάρχει λόγος για διαφορετικές. Φόρουμ είναι, αν κάποιος διαβάζει τη συγκεκριμένη συζήτηση θα διαβάσει όλα τα μηνύματα, όχι μόνο αυτά που απευθύνονται στον ίδιο. Δεν ανταλλάσσετε μέιλ ή πμ, ώστε να χρειάζεται να απαντάς στον καθένα ξεχωριστά. Είναι μία ενιαία συζήτηση, όχι ξεχωριστοί διάλογοι Dimitrios-Γιατρός, Dimitrios-Άναρχος, Dimitrios-Yianis κλπ.
Αυτό σωστό είναι στη θεωρία, αλλά στην πράξη δεν ισχύει. Αν δεν τους το γράψεις δυο-τρεις φορές στον καθένα δεν καταλαβαίνει τι του λες.
Πόσο μάλλον να καταλάβουν απαντήσεις που γράφεις και αφορούν άλλα μέλη!

Αστα, δραματική η κατάσταση σου λέω.

Αν πάντως κάποιο από τα σεβαστά μέλη επανέλθει θα σου τον στείλω να τον παραπέμψεις εσύ όπου νομίζεις καλύτερα. Οκ?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Eν τω μεταξύ, το 2015

Εικόνα
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση