Έχω μπερδευτεί τελείως

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

one έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
Συμφωνω απολυτα φιλε αλλα δεν το λεει μονο σε εμενα το λεει και σε αλλους
το έχω εφαρμόσει κι εγώ όταν ήμουν μικρός. έλεγα ψέματα συνέχεια στους φίλους μου για το ίδιο πράγμα, που φυσικά ποτέ δεν έγινε, για να εντυπωσιάσω και όχι γινόμουν πιστευτός, αλλά στο τέλος το είδα και στον ύπνο μου πως έγινε.(όμως μόνο μια φορά)
δεν μου αρέσει να δίνω συμβουλές αλλά πιστεύω πως το να είναι κανείς ειλικρινής είναι μεγάλη αρετή. τι να τους κάνεις τους χιλιάδες ψευτοαγίους, όταν έχεις την αλήθεια με το μέρος σου όσο απλή και χωρίς εντυπώσεις κι αν είναι;
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Η γιαγιά μου έχει εικονοστάσι στο σπίτι, ξέρετε, εκείνο το τριγωνικό ξύλινο πράμα που βάζουν σε μία γωνία τοίχου. Η γιαγιά δεν πολυπιστευει και πιο πολύ το κάνει σαν "ασφάλεια ζωής", κάτι σαν το στοίχημα του Πασκάλ.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
one
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 05 Σεπ 2015 10:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας δεν μπαινω πολυ συχνα σε αυτο το forum πριν 1 χρονο εγραψα ενα αλλο θεμα viewtopic.php?f=43&t=7692 και τωρα γραφω την συνεχεια οταν ηταν να γεννηθω ο μπαμπας μου ειχε ολιγοσπερμια (και αυτη η ιστορια επιβεβαιωθηκε) και επαιρνε φαρμακα και οι γιατροι ειπαν στους γονεις μου οτι δεν μπορουν να κανουν παιδι. Λιγες μερες αργοτερα η μητερα μου αγορασε την εικονα του συγκεκριμμενου αγιου και εκεινη την ημερα εμεινε εγκυος και λεει οτι ειναι θαυμα το οτι γεννηθηκα. Την ηερα που γεννηθηκα μια θεια μου ειπε μια κακια για εμενα και στην συνεχεια σκονταψε και επεσε απο τις σκαλες και εσπασε το ποδι της και μου λεει οτι με προστατεψε ο αγιος. Περσυ οταν ειαμε παει στο χωριο μια μερα πριν παμε στην εκκλησια η μητερα μου ειχε δει στον υπνο τον συγκεκριμενο αγιο να της δινει μια πρασινη μπλουζα και εκεινη την πηρε και την εδωσε σε εμενα και ο αγιος την χαστουκισε την αλλη μερα πηγε στην εκκλησια με κοκκινη μπλουζα και μολις γυρισε στο σπιτι εβαλε στο πλυντηριο τα ρουχα και η συγκεκριμμενη κοκκινη μπλουζα ξεβαψε και της ειπαν οτι του συγκεκριμμενου αγιου δεν του αρεσει το κοκκινο χρωμα. Οταν ημουν 10 χρονων μια μερα πριν κανω την εγχειριση σκωλικοιδιτιδας εγω με τον μπαμπα και την αδερφη μου καναμε μπανιο και η μητερα μου δεν ενιωθε καλα και ηταν απ'εξω στην παραλια και ενιωθε να την τυλιγει ενα φιδι και να βλεπει τον εαυτο της σε ενα φερετρο και το βραδυ να πεθαινω και εγω και εκεινη ειπε οτι δεν θελει να γινει αυτο και μετα ενιωθε οτι ολα θα πανε καλα και μολις μπηκαμε στο αυτοκινητο για να παμε σπιτι αρχισε να με ποναει η κοιλια. Επισης χθες ολως τυχαιως διαβασα ενα κειμενο για ενα παιδι που ειχε λευχαιμια και πηγε στην εκκλησια του συγκεκριμμενου αγιου και θεραπευτηκε (δεν ξερω αν αυτη η ιστορια ειναι αληθινη) και για να σας προλαβω η μητερα μου ειναι μορφωμενη και λογικος ανθρωπος αλλα οταν προκειται για τον συγκεκριμμενο αγιο τα ξεχναει ολα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τεμπελόσκυλο την 04 Ιούλ 2016 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Συγχωνεύτηκε με το προηγούμενο θέμα
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

:facepalm:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

one έγραψε:Γεια σας δεν μπαινω πολυ συχνα σε αυτο το forum πριν 1 χρονο εγραψα ενα αλλο θεμα viewtopic.php?f=43&t=7692 και τωρα γραφω την συνεχεια οταν ηταν να γεννηθω ο μπαμπας μου ειχε ολιγοσπερμια (και αυτη η ιστορια επιβεβαιωθηκε) και επαιρνε φαρμακα και οι γιατροι ειπαν στους γονεις μου οτι δεν μπορουν να κανουν παιδι. Λιγες μερες αργοτερα η μητερα μου αγορασε την εικονα του συγκεκριμμενου αγιου και εκεινη την ημερα εμεινε εγκυος και λεει οτι ειναι θαυμα το οτι γεννηθηκα. Την ηερα που γεννηθηκα μια θεια μου ειπε μια κακια για εμενα και στην συνεχεια σκονταψε και επεσε απο τις σκαλες και εσπασε το ποδι της και μου λεει οτι με προστατεψε ο αγιος. Περσυ οταν ειαμε παει στο χωριο μια μερα πριν παμε στην εκκλησια η μητερα μου ειχε δει στον υπνο τον συγκεκριμενο αγιο να της δινει μια πρασινη μπλουζα και εκεινη την πηρε και την εδωσε σε εμενα και ο αγιος την χαστουκισε την αλλη μερα πηγε στην εκκλησια με κοκκινη μπλουζα και μολις γυρισε στο σπιτι εβαλε στο πλυντηριο τα ρουχα και η συγκεκριμμενη κοκκινη μπλουζα ξεβαψε και της ειπαν οτι του συγκεκριμμενου αγιου δεν του αρεσει το κοκκινο χρωμα. Οταν ημουν 10 χρονων μια μερα πριν κανω την εγχειριση σκωλικοιδιτιδας εγω με τον μπαμπα και την αδερφη μου καναμε μπανιο και η μητερα μου δεν ενιωθε καλα και ηταν απ'εξω στην παραλια και ενιωθε να την τυλιγει ενα φιδι και να βλεπει τον εαυτο της σε ενα φερετρο και το βραδυ να πεθαινω και εγω και εκεινη ειπε οτι δεν θελει να γινει αυτο και μετα ενιωθε οτι ολα θα πανε καλα και μολις μπηκαμε στο αυτοκινητο για να παμε σπιτι αρχισε να με ποναει η κοιλια. Επισης χθες ολως τυχαιως διαβασα ενα κειμενο για ενα παιδι που ειχε λευχαιμια και πηγε στην εκκλησια του συγκεκριμμενου αγιου και θεραπευτηκε (δεν ξερω αν αυτη η ιστορια ειναι αληθινη) και για να σας προλαβω η μητερα μου ειναι μορφωμενη και λογικος ανθρωπος αλλα οταν προκειται για τον συγκεκριμμενο αγιο τα ξεχναει ολα
Η πιο πιθανη εξηγηση ειναι οτι θα εμενε εγγυος ετσι και αλλιως καποια στιγμη. Σαν τον πονοκεφαλο και το ξεματιασμα.
Επισης, αν ισχυουν αυτα που λενε για το αγχος...οταν αγορασε την εικονα ηταν πιο ηρεμη. Οσο για την πιστη οτι εμεινε εγγυος την ιδια ημερα...Δηλαδη δεν ειχε κανει σεξ επι δυο εβδομαδες πριν ουτε δυο εβδομαδες μετα; Τοσο περιπου μπορει να επιζησει το σπερμα εντος της μητρας. Την ρωτησες και σου ειπε "οχι παιδι μου, με το πατερα σου σε εκεινο το μηνα ωορηξιας, μονο μια φορα καναμε σεξ. Την ημερα που αγορασα την εικονα. παροτι προσπαθουσαμε να κανουμε παιδι. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ."

Υπαρχει και η εξηγηση οτι πηρε και κανενα κρινο μαζι με την εικονα, ειδικα εαν το εκαναν μια φορα το μηνα, αλλα οκ, ας την αφησουμε στην ακρη απο σεβασμο....

Ο αγιος δεν σε προστατευει με το να σπαει το ποδι του οποιοσδηποτε σε κακολογει. Εγω για παραδειγμα θεωρω οτι γραφεις ηλιθιες ασυναρτησιες, και σε λιγη ωρα θα κανω εντονη γυμναστικη. Για να δουμε...θα παθω τιποτα;

Το περιστατικο περι σκωληκοειδητιδας ειναι εντελως ακατανοητο. Μα εντελως. Πως ακριβως "ενιωθε" ολα αυτα περι φιδιου, φερετρων, κλπ; Εχει φοβερη μυθοπλαστικη φαντασια η μητερα σου. Ολοι εχουμε κατα καιρους απροσδιοριστους φοβους, αλλα απο το ποθυενα εστησε τετοιο σιριαλ;
Ηταν απο το πουθενα; Εσυ δεν ειχες κανενα συμτπωμα εως τοτε;

Η μητερα σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι λογικος ανθρωπος. Αν της ελέγε καποιος τα ιδια πραγματα αλλα οχι για εναν αγιο, αλλα πχ για τα ζωδια, θα εξεφραζε τα ιδια σχολια με μενα.
Το οποιο την κανει ακομα πιο λυπηρη....και εσενα φυσικα που τα αναπαραγεις...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
one
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 05 Σεπ 2015 10:20
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:
one έγραψε:Γεια σας δεν μπαινω πολυ συχνα σε αυτο το forum πριν 1 χρονο εγραψα ενα αλλο θεμα viewtopic.php?f=43&t=7692 και τωρα γραφω την συνεχεια οταν ηταν να γεννηθω ο μπαμπας μου ειχε ολιγοσπερμια (και αυτη η ιστορια επιβεβαιωθηκε) και επαιρνε φαρμακα και οι γιατροι ειπαν στους γονεις μου οτι δεν μπορουν να κανουν παιδι. Λιγες μερες αργοτερα η μητερα μου αγορασε την εικονα του συγκεκριμμενου αγιου και εκεινη την ημερα εμεινε εγκυος και λεει οτι ειναι θαυμα το οτι γεννηθηκα. Την ηερα που γεννηθηκα μια θεια μου ειπε μια κακια για εμενα και στην συνεχεια σκονταψε και επεσε απο τις σκαλες και εσπασε το ποδι της και μου λεει οτι με προστατεψε ο αγιος. Περσυ οταν ειαμε παει στο χωριο μια μερα πριν παμε στην εκκλησια η μητερα μου ειχε δει στον υπνο τον συγκεκριμενο αγιο να της δινει μια πρασινη μπλουζα και εκεινη την πηρε και την εδωσε σε εμενα και ο αγιος την χαστουκισε την αλλη μερα πηγε στην εκκλησια με κοκκινη μπλουζα και μολις γυρισε στο σπιτι εβαλε στο πλυντηριο τα ρουχα και η συγκεκριμμενη κοκκινη μπλουζα ξεβαψε και της ειπαν οτι του συγκεκριμμενου αγιου δεν του αρεσει το κοκκινο χρωμα. Οταν ημουν 10 χρονων μια μερα πριν κανω την εγχειριση σκωλικοιδιτιδας εγω με τον μπαμπα και την αδερφη μου καναμε μπανιο και η μητερα μου δεν ενιωθε καλα και ηταν απ'εξω στην παραλια και ενιωθε να την τυλιγει ενα φιδι και να βλεπει τον εαυτο της σε ενα φερετρο και το βραδυ να πεθαινω και εγω και εκεινη ειπε οτι δεν θελει να γινει αυτο και μετα ενιωθε οτι ολα θα πανε καλα και μολις μπηκαμε στο αυτοκινητο για να παμε σπιτι αρχισε να με ποναει η κοιλια. Επισης χθες ολως τυχαιως διαβασα ενα κειμενο για ενα παιδι που ειχε λευχαιμια και πηγε στην εκκλησια του συγκεκριμμενου αγιου και θεραπευτηκε (δεν ξερω αν αυτη η ιστορια ειναι αληθινη) και για να σας προλαβω η μητερα μου ειναι μορφωμενη και λογικος ανθρωπος αλλα οταν προκειται για τον συγκεκριμμενο αγιο τα ξεχναει ολα
Η πιο πιθανη εξηγηση ειναι οτι θα εμενε εγγυος ετσι και αλλιως καποια στιγμη. Σαν τον πονοκεφαλο και το ξεματιασμα.
Επισης, αν ισχυουν αυτα που λενε για το αγχος...οταν αγορασε την εικονα ηταν πιο ηρεμη. Οσο για την πιστη οτι εμεινε εγγυος την ιδια ημερα...Δηλαδη δεν ειχε κανει σεξ επι δυο εβδομαδες πριν ουτε δυο εβδομαδες μετα; Τοσο περιπου μπορει να επιζησει το σπερμα εντος της μητρας. Την ρωτησες και σου ειπε "οχι παιδι μου, με το πατερα σου σε εκεινο το μηνα ωορηξιας, μονο μια φορα καναμε σεξ. Την ημερα που αγορασα την εικονα. παροτι προσπαθουσαμε να κανουμε παιδι. ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ."

Υπαρχει και η εξηγηση οτι πηρε και κανενα κρινο μαζι με την εικονα, ειδικα εαν το εκαναν μια φορα το μηνα, αλλα οκ, ας την αφησουμε στην ακρη απο σεβασμο....

Ο αγιος δεν σε προστατευει με το να σπαει το ποδι του οποιοσδηποτε σε κακολογει. Εγω για παραδειγμα θεωρω οτι γραφεις ηλιθιες ασυναρτησιες, και σε λιγη ωρα θα κανω εντονη γυμναστικη. Για να δουμε...θα παθω τιποτα;

Το περιστατικο περι σκωληκοειδητιδας ειναι εντελως ακατανοητο. Μα εντελως. Πως ακριβως "ενιωθε" ολα αυτα περι φιδιου, φερετρων, κλπ; Εχει φοβερη μυθοπλαστικη φαντασια η μητερα σου. Ολοι εχουμε κατα καιρους απροσδιοριστους φοβους, αλλα απο το ποθυενα εστησε τετοιο σιριαλ;
Ηταν απο το πουθενα; Εσυ δεν ειχες κανενα συμτπωμα εως τοτε;

Η μητερα σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι λογικος ανθρωπος. Αν της ελέγε καποιος τα ιδια πραγματα αλλα οχι για εναν αγιο, αλλα πχ για τα ζωδια, θα εξεφραζε τα ιδια σχολια με μενα.
Το οποιο την κανει ακομα πιο λυπηρη....και εσενα φυσικα που τα αναπαραγεις...
Δεν τα πολυπιστευω αυτα ρε φιλε αλλα μου φαινεται περιεργο ενας ανθρωπος που δεν πιστευει ευκολα να τα πιστευει ολα αυτα επισης αυτο για το ποδι της θειας που με κακολογησε πιστευω οτι το εσπασε γιατι ηταν απροσεκτη αλλα η μητερα μου ειπε οτι με προστατεψε ο αγιος αυτο για την ολιγοσπερμια αποδειχτηκε και υπαρχουν μικρες πιθανοτητες μια γυναικα να μεινει εγκυος αν ο αντρας εχει ολιγοσπερμια τωρα οσον αφορα την σκωλικοιδιτιδα δεν ειχα κανενα συμπτωμα τα συμπτωματα ειχαν αρχισει απο την προηγουμενη μερα το απογευμα
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

μικρες πιθανοτητες δεν ισοδυναμει με θαυμα. Η μητερα σου πριν αγορασει την εικονα του αγιου, μπορει να προσευχονταν.
Αν εμενε εγγυος τοτε, θα ελεγε οτι εισακουστηκε η προσευχη.
Αν δεν ειχε μεινει εγγυος με την εικονα, θα εκανε αργοτερα ευχελαιο και μπορει τοτε να το απεδιδε στο ευχελαιο.
Μεσα σε πχ 2 χρονια προσπαθειων που ενα ζευγαρι με μικρες πιθανοτητες, τεκνοποιει, μπορει η μητερα σου να ειχε κανει 10 θρησκευτικες δρασεις. Οταν θα πετυχαινε, θα απεδιδε στην εκαστοτε δραση την επιτυχια.

Δεν βλεπω καμια ασυνηθιστη συμπτωση εδω.

Βλεπω ομως εναν παραλογισμο. Ισχυριστηκε η μητερα σου οτι εμεινε εγγυος ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ που αγορασε την εικονα.
Εσυ που δεν τα πολυπιστευεις αυτα, δεν to αμφισβητησες, παροτι απαιτειται διαβεβαιωση οτι δεν εκανε αλλη μερα σεξ εκτος της συγκεκριμενης.

Εφοσον λοιπον ειναι διατεθειμενος καποιος να πιστευει οτι τον βολευει, δεν εχουν καμια αξιοπιστια οι ισχυρισμοι του.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ένας House Md που σας χρειάζεται.
Spoiler: Εμφάνιση
everybody lies.
[youtube]CZR2k5c_198[/youtube]
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
one
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 05 Σεπ 2015 10:20
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:μικρες πιθανοτητες δεν ισοδυναμει με θαυμα. Η μητερα σου πριν αγορασει την εικονα του αγιου, μπορει να προσευχονταν.
Αν εμενε εγγυος τοτε, θα ελεγε οτι εισακουστηκε η προσευχη.
Αν δεν ειχε μεινει εγγυος με την εικονα, θα εκανε αργοτερα ευχελαιο και μπορει τοτε να το απεδιδε στο ευχελαιο.
Μεσα σε πχ 2 χρονια προσπαθειων που ενα ζευγαρι με μικρες πιθανοτητες, τεκνοποιει, μπορει η μητερα σου να ειχε κανει 10 θρησκευτικες δρασεις. Οταν θα πετυχαινε, θα απεδιδε στην εκαστοτε δραση την επιτυχια.

Δεν βλεπω καμια ασυνηθιστη συμπτωση εδω.

Βλεπω ομως εναν παραλογισμο. Ισχυριστηκε η μητερα σου οτι εμεινε εγγυος ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ που αγορασε την εικονα.
Εσυ που δεν τα πολυπιστευεις αυτα, δεν to αμφισβητησες, παροτι απαιτειται διαβεβαιωση οτι δεν εκανε αλλη μερα σεξ εκτος της συγκεκριμενης.

Εφοσον λοιπον ειναι διατεθειμενος καποιος να πιστευει οτι τον βολευει, δεν εχουν καμια αξιοπιστια οι ισχυρισμοι του.
ναι η μητερα μου λεει οτι την ιδια μερα που πειρε την εικονα εμεινε εγκυος μπορει και να μην εγινε ετσι και πραγματι μικρες πιθανοτητες δεν σημαινει θαυμα
one
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 05 Σεπ 2015 10:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί εγώ γενικά ποτέ δεν είχα μεταφυσικές εμπειρίες ούτε είδα ποτέ όνειρα που έγιναν πραγματικότητα ίσα ίσα τα όνειρα που βλέπω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ήταν σκέψεις που τις έκανα κατά την διάρκεια της ημέρας όμως στην μητέρα μου της έχεουν συμβεί πολλά περίεργα και όταν βλέπει ένα άσχημο όνειρο πολλές φορές γίνεται πραγματικότητα (δεν γίνονται όλα τα άσχημα όνειρα που βλέπει πραγματικότητα αλλά το αν θα γινουν πραγματικότητα εξαρτάται από τον τρόπο που ξυπνάει αν ξυπναει φυσιολογικά δεν γίνονται πραγματικότητα όταν όμως πετάγεται απότομα τότε γίνονται). Έχω κάποια παραδείγματα όταν πήγαινα έκτη δημοτικού μια εβδομαδα πριν την ημερισια η μητέρα μου είδε στον ύπνο της ότι θα γινόταν ατύχημα και ότι κάποια παιδιά θα πέθαιναν και είχε πανικοβληθεί και είπε στον μπαμπά μου να πείσει την δασκάλα να ακυρώσει την εκδρομή (αυτό το περιστατικό όντως έγινε το θυμάμαι) ο μπαμπάς φυσικά αρνήθηκε και ειπε η μητέρα μου ότι δεν θα με αφήσει να πάω και εκείνη την ημέρα ένα άλλο σχολείο πηγε ημερήσια, έγινε ένα ατύχημα και σκοτώθηκαν παιδιά επίσης όταν ήμουν δυο χρονών η μητέρα μου είχε δει ένα άσχημο όνειρο και την άλλη μέρα σκόνταψα και έσπασα το δόντι μου και πολλά άλλα παραδείγματα τα οποία βαριεμαι να τα γράψω. Επίσης μία άλλη φορά η αδερφή μου πήγε στο λούνα παρκ και ήμουν μόνος στο σπίτι με την μητέρα μου και ξαφνικά την βλέπω να τρέχει πέρα δώθε και να με ρωτάει αν ακούω την αδερφή μου να κλαίει και της λέω πως να την ακούσω αφού είναι στο λούνα παρκ και μετά από λίγη ώρα πήραν τηλέφωνο και είπαν ότι η αδερφή μου χτύπησε (και αυτό το περιστατικό είναι αληθινό ήμουν μπροστά) πριν λίγες μέρες δεν πήρε το αυτοκίνητο για να πάει στην δουλειά επειδή είδε ένα άσχημο όνειρο και ήξερε ότι θα γίνει ατύχημα. Επίσης πρόσφατα την πονούσε φρικτά το πόδι της και είδε στον ύπνο της μια αγία να της λέει ότι θα την θεραπεύσει και την επόμενη ημέρα ήταν μια χαρά και αγόρασε εικόνα της συγκεκριμμένης αγίας (και αυτό είναι αληθινό ήμουν μαζί της όταν αγόρασε την εικόνα) και κάτι ακόμη πολλές φορές όταν με παίρνει τηλεφωνο και το έχω κλειστό μετά από 2-3 λεπτά την σκέφτομαι και το ανοίγω και μου είπε ότι είναι τηλεπάθεια επίσης πολλά τυχαία γεγονότα που συμβαίνουν τα γυρίζει στο μεταφυσικό και η μητέρα μου δεν είναι και καμιά αγράμματη έχει 2 πτυχία πανεπιστημίου τι έχετε να πείτε για όλα αυτά σας έχουν συμβεί παρόμοια πράγματα ή εχετε κάποιον γνωστό που του εχουν συμβεί; αν όντως υπάρχουν τότε εγώ γιατί δεν τα έχω πάθει όλα αυτά; συγγνωμη για το μεγάλο κείμενο και εγώ άθεος είμαι αλλά αυτά που μου λέει και παθαίνει η μητέρα μου δεν μπορώ να τα εξηγήσω (και κάποια από αυτά είναι αληθινά γεγονότα και το ξέρω γιατί ήμουν μπροστά) εσείς τι άποψη έχετε για αυτά;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Συγχωνεύτηκε εδώ.

Έχεις ανοίξει ήδη 3 ξεχωριστά θέματα για τα όνειρα και τα προαισθήματα της μητέρας σου.
Να μη συνεχιστεί, ό,τι σχετικό θέλεις να το βάζεις στο παρόν θέμα. Είσαι στο όριο του τρολαρίσματος.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Η άποψή μου είναι η εξής: Εφόσον αυτός που (λέει ότι) βίωσε αυτά τα φαινόμενα (λέει ότι) είναι άθεος, τότε σίγουρα αυτά δεν είναι μεταφυσικά.
Απάντηση