Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2015 10:21
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ISIS - ελληνικό Κράτος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2015 10:21 
Χωρίς σύνδεση

Αυτό που προτείνεις όμως δεν είναι ένα άλλο σύστημα, αλλά τροποποιήσεις στο υπάρχον.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2015 15:04
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2015 15:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Το ότι η ISIS ήταν κομμάτι της Aλ κάιντα για 10 χρόνια δε νομίζω ότι χρειάζεται να χρησιμοποιήσω πηγές για να το τεκμηριώσω.

Νομίζω λοιπόν πως αν και το τέρας του Φρανκενστάιν στράφηκε κατά του δημιουργού του, αυτό δεν απαλλάσσει τον ίδιο τον δόκτορα Φρανκενστάιν από την ευθύνη για τη δημιουργία του τέρατος.

Επίσης όποιος πιστεύει πως μια ακραία ισλαμιστική οργάνωση μπορεί να εξελιχθεί σε στρατό με πάνω από 100.000 μαχητές και εκατοντάδες άρματα μάχης και πυροβολικό (κάποιοι λένε και αεροπορία με ελικόπτερα προς το παρόν) χωρίς υποστήριξη και χρηματοδότηση από άλλες "οντότητες" είναι από επικίνδυνα αφελής ως αχρείος φιλισταίος υποκριτής.

Tο ISIS υπάρχει από το 1999 ξεκίνησε από το Ιράκ και μετά προσκόλλησε στην Αλ Κάιντα. Για ψάξτο καλύτερα. Το ότι υπήρχε στήριξη το 80 από τους Αμερικανούς χαίρω πολύ και καλά έκαναν. Η μήπως ξεχνάς ότι οι Σοβιετικοί είχαν εισβάλει πρώτοι και πήραν πόδι με τη βοήθεια των αμερικανών;

100.000 μαχητές; Εύκολο, φανατικοί ισλαμιστές είναι, τόσο δύσκολο σου φαίνεται;
Όπλα; Εγώ βλέπω χρησιμοποιούν ρώσικα όπλα και τανκ που κατάφεραν και πήραν από το συριακό στρατό. Εκατοντάδες άρματα μάχης δε βλέπω, εκτός αν εννοείς κάτι τζιπ που έχουν στα χωριά.

Αεροπορία και ελικόπτερα; Που είναι; Τα έχει δει κανείς;

Για την μαύρη αγορά του πετρελαίου μέχρι πρόσφατα από τα αραβικά εμιράτα δεν λέει κανείς τίποτα, δεν είδα κανένα να φωνάζει "Άραβες δολοφόνοι των λαών".

Και στην τελική, εγώ δεν βλέπω κανένα να κράζει και να κατηγορεί το λόγο που δημιουργήθηκε ο ναζισμός παρά μόνο τον ίδιο τον Χίτλερ και τον ίδιο τον ναζισμό. Ποιοι είναι οι υποκριτές στην τελική;

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιαν 2018 16:41
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιαν 2018 16:41 
Χωρίς σύνδεση

Stan έγραψε:
Η ελληνική κυβέρνηση ήταν η μόνη απούσα στην προχθεσινή συνάντηση του ΟΗΕ για την τρομοκρατία. Τι άλλο να πω, ή ήμαστε δειλοί ή προκλητικά αναίσθητοι.

Εξυπνη είναι η Ελλάδα που απέχει καθώς έτσι δε μπαίνει στο στόχαστρο των τζιχαντιατων.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Φεβ 2018 17:39
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Φεβ 2018 17:39 
Χωρίς σύνδεση

Αυτό είναι ο ορισμός της τρομοκρατίας, να αλλάζεις τη συμπεριφορά σου επειδή φοβάσαι ότι θα ασκηθεί βία πάνω σου.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Φεβ 2018 11:52
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Φεβ 2018 11:52 
Χωρίς σύνδεση

Rakomelofronas έγραψε:
Αυτό είναι ο ορισμός της τρομοκρατίας, να αλλάζεις τη συμπεριφορά σου επειδή φοβάσαι ότι θα ασκηθεί βία πάνω σου.

Εγώ λόγω Αλβανικής καταγωγής έχω συγγενείς μουσουλμάνους στην Αλβανία και το Κόσοβο ενώ έχω έρθει πολλές φορές σε επαφή με μουσουλμάνους στη Βοσνία όπου πάω συχνά πυκνά.Εκτός αυτού ζω στην Θράκη.Αρα χωρίς να υπερβαλλω έχω μια σχεδόν τέλεια εικόνα των μουσουλμάνων των Βαλκανίων. Οι μουσουλμάνοι σαφώς ΔΕΝ είναι όλοι τρομοκράτες. Οι μουσουλμάνοι των Βαλκανίων στην πλειοψηφία τους δεν είναι τζιχαντιστες και στα Βαλκάνια είναι συνηθισμένοι στη συνύπαρξη την ειρηνική με τους χριστιανούς.Δε φταίει η θρησκεία που κάποιοι τρελοί κάνουν ακρότητες. Θα δώσω και παράδειγμα: στη Βοσνία που ο διαχωρισμός της εθνικής ομάδας(Βόσνιοι-που εδώ που τα λέμε οι Βόσνιοι είναι εξισλαμισμένοι Σερβοβόσνιοι και Κροάτες-, Σερβοβοσνιοι,Κροάτες) γίνεται με βάση το θρήσκευμα(Μουσουλμάνοι 51%,Ορθόδοξοι 31% και Καθολικοί 15%) και μόνο αφού δεν υπάρχουν άλλες διαφορές (γλώσσα, ήθη, έθιμα κτλ) γιατί δε βλέπουμε καμικάζι; Οσον αφορά τη Θράκη είναι η μόνη περιοχή που δεν έστειλε τζιχαντιστες.Γιατί; Γιατί σεβάστηκαν τα δικαιώματα τους.Αυτό θέλουν οι μουσουλμάνοι για να είναι φιλήσυχοι. Να τους σεβαστεις να μιλήσει μαζί τους κι όχι να τους επιτίθεσαι και να τους απομονώνεις.Και δε τα λέω για να υπερασπιστώ το Ισλάμ (άλλωστε είμαι χριστιανός).Αν ενδιαφερθείς να προσεγγίσεις τους μουσουλμάνους χωρίς προκατάληψη θα εκπλαγείς βλέποντας πόσο δίκιο έχω πιθανότατα θα τους συμπαθήσει κιόλας.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: