Φορολόγηση της Εκκλησίας

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

"...καλεί τα πολιτικά κόμματα..."

Τι απρόσωπη και γενική θέση είναι αυτή; Ποιός την σκέφτηκε;

Η κυβέρνηση φέρνει το νομοσχέδιο στη Βουλή, στην περίπτωσή μας ο ΣΥΡΙΖΑ και τα κόματα ψηφίζουν υπέρ ή κατά.

Γιατί πουθενά δεν έγινε ευθεία αναφορά στο όνομα ΣΥΡΙΖΑ;

Βεβαίως και καλώς πού υπάρχει αναφορά προτροπής σε όλα τα κόμματα αλλά γιατί αυτή η "στήριξη" στην αριστερή κυβέρνηση;

Μήπως υπάρχουν συμπάθειες και αντιπάθειες πολιτικές;

Α, μήπως η αναφορά στον προεκλογικό διάλογο ήταν αρκετή; Α, να διάβασα και άλλη έμεση αναφορά στο ΣΥΡΙΖΑ, εντάξει φτάνει τόσες πολλές.

Τέλεια τοποθέτηση τι να σας πω. Εντάξει καταλάβαμε.

Σημείωση: Ούτε ΣΥΡΙΖΑ ούτε τίποτα απ όλους αυτούς μόνοι μας θα πετύχουμε τον στόχο μας, δεν το βλέπετε; Αλλιώς μακάρι να πιέσουν οι Ευρωπαίοι.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Α, νομίζω ότι το συγκεκριμένο το 'χει εμπεδώσει εδώ και πολύ καιρό ο Τσίπρας (και όλος ο ΣΥΡΙΖΑ).
Επειδή πιθανώς να σου έχει διαφύγει θα ήθελα να ξαναγράψω ότι δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ…

Απλά ο Τσίπρας που ανέλαβε πριν από 5 μήνες δικαιούται να αποδείξει ότι είναι τελείως μαλάκας…

Το κεράκι στο επιτάφιο είναι μαλακία που δεν αρμόζει σε κάποιον που πιθανώς να θεωρεί τον εαυτό του ηγέτη.
Και δεν το λέω επειδή είμαι άθεος…
Ακόμα και ΧΟ να ήμουν πάλι θα το έλεγα καθώς δεν μπορείς ρε φίλε να δηλώνεις επανειλημμένα άθεος και να πηγαίνεις στο επιτάφιο που έχεις να πας δεκαετίες…
Διότι αυτό είναι θέατρο…
Είναι ποδοπάτηση των δικών σου αξιών στο όνομα ενός πιθανού κέρδους, το οποίο είναι πολύ μικρό εάν υπάρχει…
Όταν ποδοπατάς λοιπόν τις αξίες σου χωρίς λόγο τι άλλο θα είσαι σε θέση να ποδοπατήσεις εάν υπάρξει λόγος;;

Αλλά ξανά ας του δώσουμε λίγο χρόνο…
Οι άλλοι είχαν 41 χρόνια…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ουδέποτε υπονόησα ότι είσαι ΣΥΡΙΖΑ, συγγνώμη αν αυτό βγήκε από τα γραφόμενά μου. Όσο για τα υπόλοιπα, διαφωνώ με τη λογική "ας τους δώσουμε χρόνο", αλλά δε νομίζω ότι είναι το κατάλληλο νήμα για να το σχολιάσουμε.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

It is by will alone I set my mind in motion.
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Απόλυτα σωστή θέση αν και χρηματοοικονομικά να ξέρετε δεν φτάνει η Εκκλησιαστική γη να καλύψει το χρέος.

Βάλτε όποιο νούμερο χρέους εσείς αναγνωρίζετε ως χρέος και μετά διαιρέστε με την συνολική έκταση της Ελλάδος που είναι 131.957 χλμ2 και θα δείτε ότι η αξία ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο είναι εξωπραγματική.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η γη δεν πουλιέται με το τετραγωνικό χιλιόμετρο αλλά με το τετραγωνικό μέτρο (χτισμένη γη) ή με το στρέμμα (γη σκέτη).Με βάση αυτό λοιπόν η αντιστοίχιση χρέους ανά m2 είναι 2,6 ευρώ και με βάση το στρέμμα (=1000 m2) είναι 2600 ευρώ.Συμβατικά θεώρησα ότι το χρέος είναι 350 δις ευρώ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ, αφού είσαι τόσο καλός στα μαθηματικά ελπίζω να μην διαίρεσες ολόκληρη την Ελληνική επικράτεια με το συνολικό χρέος...; Ε;

Εκτός βεβαίως εάν θεωρείς ότι τα πάντα ανήκουν στην Εκκλησία...!!!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν έκανα τίποτε άλλο από το να διαιρέσω τον αριθμό που έδωσες εσύ.Δώσε άλλον αριθμό να σου κάνω άλλη διαίρεση.Εγώ ούτως ή άλλως αυτό το "πούλα αυτό ή εκείνο για να ξεπληρώσεις το χρέος" το θεωρώ απορριπτέο ως συλλογιστική.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Υποτακτική αντιμετώπιση του θέματος δηλαδή ότι αριθμούς σου δίνουν εσύ απλά κάνεις τις πράξεις;

Θα σε χρειαστώ το φθινόπωρο που ξεκινάνε τα σχολεία.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν κατάλαβα,μου τη λες επειδή ακολούθησα τη συλλογιστική σου;Ή σου είπα εγώ ότι είμαι σε θέση να αποτιμήσω την αξία της εκκλησιαστικής περιουσίας;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:...επειδή ακολούθησα τη συλλογιστική σου...
Πήγαινε σε ένα λεξικό και δες ότι στο "ουσιαστικό" Υποτακτικός δίνουν και την έννοια "ο Ακόλουθος" αυτός δηλαδή που ακολουθεί, όπως ακριβώς έκανες εσύ να ακολουθήσεις "τη συλλογιστική μου".

Εσύ το έγραψες δεν το έγραψα εγώ.

Δες σχετικό link: https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%85%C ... E.BA.CF.8C

Άρα μάλλον εγώ δεν κατάλαβα γιατί τώρα μου τι λες επειδή απλά σου υπενθυμίζω αυτά που αναφέρει η εγκυκλοπαίδεια στον όρο Υποτακτικός=Ακόλουθος.

Έτσι είναι αγαπητέ μου με κάθε καλή διάθεση.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Συγγνώμη,πόσων χρονών είσαι;Τι νομίζεις ότι κάνουμε εδώ πέρα κάποια μορφή αντιπαράθεσης επιπέδου δευτέρας δημοτικού του είδους "εγώ σε είπα","όχι εσύ είσαι","καθρεφτάκι";Εσύ έθεσες το θέμα της αποτίμησης της εκκλησιαστικής περιουσίας και εσύ έβαλες σαν μέτρο σύγκρισης την έκταση της ελληνικής επικράτειας.Το γιατί το έκανες και που ήθελες να καταλήξεις είναι δικό σου θέμα να το εξηγήσεις. Και αν νομίζεις ότι ασχολήθηκα έστω και ένα νανοσεκόντ με το ότι ένας άγνωστος στο internet με αποκάλεσε όχι υποτακτικό αλλά οτιδήποτε κάνεις μεγάλο λάθος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Ερωτήσεις του τύπου "πόσων χρονών είσαι" δείχνουν το πόσο χρονών είσαι εσύ και σε ευχαριστώ που με ενημέρωσες γι΄αυτό.

Το τι κάνω εγώ εδώ μέσα το ξέρω εγώ, όπως κι εσύ για τον εαυτό σου.

Εάν τώρα έχεις κάποια επίσημη θέση και εξουσιοδότηση μέσα στην Ένωση για να μιλάς εξ' ονόματος όλων απλά δήλωσε το χωρίς πολλά λόγια. Είναι περιττά.

Σημείωση 1: Στην δική μου εποχή δεν υπήρχε καθρεφτάκι άρα μάλλον είμαι μεγαλύτερος άρα για το δικό σου αξιακό σύστημα και καλύτερος; οπότε αυτά που λέω έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτά που λες εσύ;

Σημείωση 2: Για το δικό μου αξιακό σύστημα η ηλικία δεν έχει καμία σημασία.

Σημείωση 3: Για την δήλωση του Γκι Φερχοφστατ θα πάρεις θέση ή θα ασχολείσαι με πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις; Εκτιμώ ότι μάλλον θα συνεχίσεις να μου απαντάς εκτός θέματος όπως κάνεις μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλά,συγγνώμη αποσύρομαι από τη συζήτηση.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένα περσινό άρθρο (Αύγουστος 2014).

Γιατί η εκκλησία δεν βοηθάει με την αμύθητη περιουσία της;

Το ξέρετε ότι η εκκλησία της Ελλάδος έχει στα χέρια της περίπου το 40% του ελληνικού χρέους; Το ξέρετε ότι η εκκλησιαστική περιουσία ξεπερνά τα 5 τρις ευρώ δηλαδή δεκαπέντε φορές το ελληνικό χρέος;

Ολόκληρο, εδώ: http://www.nikosonline.gr/?p=5831
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Το τι κάνει η ΤΕΛΕΙΑ ως κόμμα μου είναι αδιάφορο αλλά το ότι έκανε μήνυση στον Μπαρουφάκη το χειροκροτώ και το υποστηρίζω.

Δείτε σχετικό link: http://www.teleia.com.gr/nea/minytiria-anafora

Ποιος μπορεί να πει ότι στην μηνυτήρια αυτή αναφορά υπάρχει έστω ένα ψέμα για την απίστευτη συμπεριφορά ενός νάρκισσου εγωπαθή και κυρίως άσχετου, ΝΑΙ άσχετου οικονομολόγου.

Το ότι έχει πτυχίο και ντοκτορά ΠΡΑΚΤΙΚΑ, τονίζω την λέξη ΠΡΑΚΤΙΚΑ, μπορεί να σημαίνει μπορεί και να μην σημαίνει και τίποτα. Έχω γνωρίσει "στόκους" με ντοκτορά στη ζωή μου αρκετούς.

Ο "περίφημος" Μπαρουφάκης 6 μήνες τώρα δεν είπε λέξη, ακούτε κυρίες και κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ, λέξη δεν είπε για την φορολόγηση της Εκκλησίας. Μόνο γαργάρες, μαγκιές και από κλαδί σε κλαδί. Κάντε υπομονή και δεν θα αργήσει να δούμε σε πιο καινούργιο κόμμα που δέσει το μονοθέσιο καράβι του.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Αφού έχει δίκιο σε αυτό το σημείο ο Γκι Φερχόφστατ σημαίνει ότι θα έχει δίκιο και σε όλες τις υπόλοιπες νεοφιλελεύθερες μαλακίες που πιστεύει :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Συγχώνευσα και τα τρία παρόμοια νήματα εδώ, γενικεύοντας και τον τίτλο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση