ΑΓΡΥΠΝΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα εγκόσμια "έργα" της Εκκλησίας και οι παρεμβάσεις στην δημόσια ζωή συνεχίζονται και αποδεικνύουν με τον καλύτερο τρόπο τις παρεμβάσεις της Εκκλησίας υπέρ του ενός ή του άλλου ανάλογα με τα συμφέροντά της.

http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 91&catid=6

Μην αμφιβάλει κανένας μας ότι οποιοδήποτε κόμμα κινηθεί εναντίον της Εκκλησίας την επόμενη στιγμή θα την βρει απέναντί του άρα μήπως πρέπει να ξαναδούμε το θέμα αυτό από την αρχή. Δείτε ανάλογο post που έχω ξεκινήσει σε άλλη ενότητα.

viewtopic.php?f=41&t=4321

Αντίστοιχα όταν τα κόμματα κινούνται εντός αποδεκτών πλαισίων της Εκκλησίας υπάρχει ανεκτικότητα ή και υποστήριξη. Δυστυχώς και η παρούσα κυβέρνηση έτρεξε από την πρώτη στιγμή να έχει "ανακωχή" με την Εκκλησία για να κερδίσει αυτή την ανεκτικότητα πράγμα που ήταν μέγα σφάλμα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τουλάχιστον ο συγκεκριμένος μητροπολίτης μια χαρά τα λέει, όχι σαν κάτι άλλους που όχι μόνο πήραν θέση, αλλά προέτρεψαν και το ποίμνιο να τους ακολουθήσει.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

:text-yeahthat:

Τη δύναμη της εκκλησίας την ξέρουμε δυστυχώς. Σήμερα στο δρόμο άκουσα τρεις φορές τη φράση "ο Θεός να βάλει το χέρι του". Τυχαίο;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

ο Θεός ψηφίζει ΝΑΙ και ο Σημίτης επικροτεί
État de siège
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή θα ψηφίσω κι εγώ ΝΑΙ λες να είμαι θεός;

Για να μην παρεξηγηθώ, ας ψηφίσει ο καθένας οτι θέλει αλλά την Δευτέρα πρέπει ο χαμένος να σεβαστεί την ψήφο της πλειοψηφίας.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

arpcnet έγραψε:Επειδή θα ψηφίσω κι εγώ ΝΑΙ λες να είμαι θεός;
Όχι αλλά μπορεί να είσαι ο Σημίτης :mrgreen:

Ps: Ο Θεός άλλωστε είναι το φανταστικό πρόσωπο σε αυτό το ανέκδοτο
État de siège
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντα μου άρεσε και εκτιμούσα το χιούμορ και τα σχόλια από ανώνυμους απρόσωπους συγγραφείς που με το θάρρος της γνώμης τους λένε οτι λένε.

Μήπως αντί για το avatar που έχεις να έβαζες και καμιά φωτογραφία να σε δούμε;
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

arpcnet έγραψε:
Μήπως αντί για το avatar που έχεις να έβαζες και καμιά φωτογραφία να σε δούμε;
https://twitter.com/SResurrected

Εικόνα
État de siège
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Τέλεια, όπως ακριβώς σε φανταζόμουν.
Απάντηση