Μαθητές προσεύχονται για επιτυχία στις εξετάσεις

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.ellada&id=41062

Το δικο μου σχολιο ηταν πως για να γινει στατιστικη συγκριση μεταξυ μαθητων που προσευχονται και μαθητων που δεν προσευχονται θα πρεπει να επιλεχθουν οι 2 ομαδες με οσο το δυνατον κοντυτερα χαρακτηριστικα.
Αν κανουμε τυχαια συγκριση, μαθητες του 10 και του 9 που κατα τεκμηριο πανε ψιλοαδιαφοροι και δεν εχουν την οικογενειακη πιεση θα επηρεασουν αρνητικα το αποτελεσμα σε βαρος οσων δεν προσευχηθηκαν.
Εγω θα επελεγα σαν κριτηριο το βαθμο στη Β Λυκειου στα μαθηματα εξετασης, θα εκανα μια κατανομη και θα επελεγα τις 2 ομαδες με οσο το δυνατον πιο κοντινο μεσο/διαμεσο και διασπορα ως προς τη βαθμολογια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ θα σου ένα περιστατικό.Κάποτε μια "συνάδελφος" (χημικός)εξιστορούσε στους μαθητές ότι στις πανελλήνιες δεν ήξερε να απαντήσει ένα θέμα,προσευχήθηκε και...ήρθε ένας άγγελος!!!!! και της έλυσε την άσκηση.Πέραν του παρανοϊκού του πράγματος τίθεται και ηθικό ερώτημα:ο δημιουργός του απέραντου σύμπαντος αποφάσισε να αδικήσει κατάφωρα τους μαθητές που είχαν διαβάσει καλύτερα απ'αυτήν και να κάνει μεταφυσικό ρουσφέτι επιβραβεύοντας την άσχετη με τις εξετάσεις αρετή της δουλικότητας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Έτσι ακριβως...συναδελφος σε εισαγωγικα. Και αντε μετα να φτιαξεις πολιτες και φοιτητες που να πατανε γερα στα ποδια τους.
Ειναι τοσο ανηθικο που αξιοποιουν το νεαρο της ηλικιας και το αγχος των εξετασεων για να περασουν την φανατιλα τους...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Πάντως όταν πίστευα, τέλη Δημοτικού, πήγαινα και άναβα κεράκι πριν από τα διαγωνίσματα στο φροντιστήριο Αγγλικών. Αν και δεν είχε κατεβεί ποτέ κανένας άγγελος να μου δώσει τις απαντήσεις, ούτε είχα γλιτώσει κάτι άσχημους βαθμούς.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

κοροιδο τον περασες τον Θεο; Ειχε προβλεψει τι αθεο κουμασι θα καταληξεις...

ΥΓ. Και εγω παντως ειχα προσευχηθει στο Γυμνασιο να γινω ψηλοτερος (ουσιαστικα γκομενα ηθελα αλλα ντρεπομουν να το ζητησω) αλλα εφαγα πορτα. Η κωλοεπιστημη με το DNA του διαβολου μας εκαψε...:D
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Απάντηση