το δηθεν χρισμα απο την εκκλησια

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
noumac
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Αύγ 2014 11:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημερα... σε μια συζητηση με μια θρησκοπληκτη μου ειπε το εξης...
λεει μπορει να εχεις ξεδηλωθει στο ληξειαρχιο απο χριστιανος αλλα λεει οταν βαπτιστηκες πηρες το χρισμα (απορησα ποιανου χρισμα πηρα)
και λεει οτι ναι μεν στα χαρτια δεν εισαι χριστιανος αλλα αφου βαπτιστηκες εισαι χριστιανος...

μα καλη μου τις λεω δεν πιστευω σε αυτες τις μπουρδες και σε αυτο το βαρβαρο εθιμο της βαπτισης οποτε δεν ισχυει κατι τετοιο...

αυτη εκει επεμενε εχεις το χρισμα της βαπτισης και μονο αν σε αφορισουν δεν θα εισαι χριστιανος...

για πειτε καμια γνωμη για αυτην την ανοητη αποψη

μπαμπης
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Καλημέρα Μπάμπη.

Δίκιο έχει, απ' όσο ξέρω. Σύμφωνα με το δόγμα, σταματάς να είσαι χριστιανός μόνο αν σε αφορίσουν. Ακόμα και να προσηλυτιστείς σε άλλη θρησκεία, για αυτούς θα είσαι πάντα χριστιανός (αμαρτωλός μεν, αλλά χριστιανός).
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η γνώμη μου είναι ότι όλα εξαρτώνται από το πώς θα ορίσουμε τη λέξη "χριστιανός".

Αν ως χριστιανό ορίσουμε όποιον έχει πάρει το χρίσμα, τότε όλοι όσοι πήραν το χρίσμα είναι χριστιανοί, κι ας μην πιστεύουν, κι ας προσχώρησαν σε άλλο θρήσκευμα, κι ας κάναν οτιδήποτε μετά.

ΕΔΙΤ: όπως έγραψε το Τεμπελόσκυλο από πάνω, η εκκλησία έτσι ορίζει τον χριστιανό: άπαξ και σε βάπτισε και σου έδωσε το χρίσμα, παραμένεις χριστιανός εσαεί εφόσον δεν αφοριστείς (διατηρώ μια επιφύλαξη εδώ, νομίζω ότι υπάρχει διαδικασία εκούσιας αποστασίας, αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά). Δεν ξέρω αν θεωρούν ότι παραμένεις χριστιανός και αφού προσχωρήσεις σε άλλο θρήσκευμα.

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πώς ορίζει τον χριστιανό ο καθένας μέσα στο μυαλό του, εφόσον αυτό δεν επηρεάζει άμεσα τη ζωή μου. Ας νομίζει η κυρία ότι είμαι χριστιανή επειδή με πασάλειψαν με λάδι όταν ήμουν βρέφος. Εγώ θα της έλεγα "όπως νομίζεις καλή μου" ή "έτσι όπως το θέτεις, βέβαια, δίκιο έχεις" και θα την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια.

Με ενδιαφέρει μόνον πώς ορίζει τον χριστιανό το κράτος, διότι με αυτό συναλλάσσομαι. Και το κράτος ορίζει ως χριστιανό οποιονδήποτε έχει βαπτιστεί και η βάπτισή του έχει δηλωθεί στο ληξιαρχείο και δεν έχει γίνει μεταβολή θρησκεύματος μετά. Οπότε για το κράτος αν πας και δηλώσεις μεταβολή θρησκεύματος, είτε δηλώνοντας άλλο θρήσκευμα είτε δηλώνοντας άθρησκος, παύεις να είσαι χριστιανός.

Από εκεί και πέρα, καθένας ας εννοεί τη λέξη χριστιανός μέσα του όπως γουστάρει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλίμονο αν δίναμε βάση στην κάθε μαλακία που πιστεύει ο καθένας.
Πες της ότι για σένα αυτή είναι βουδίστρια -ξερωγώ-, θεωρείς κάθε καλό άνθρωπο βουδιστή. :twisted: 8-) :dance:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Καλημέρα Μπάμπη.

Δίκιο έχει, απ' όσο ξέρω. Σύμφωνα με το δόγμα, σταματάς να είσαι χριστιανός μόνο αν σε αφορίσουν. Ακόμα και να προσηλυτιστείς σε άλλη θρησκεία, για αυτούς θα είσαι πάντα χριστιανός (αμαρτωλός μεν, αλλά χριστιανός).
δίκιο έχει όσον αφορά το τι πιστεύουν οι χριστιανοί. οπότε όλοι μας εδώ είμαστε άπιστοι χριστιανοί . όπως για τους εθνικιστές που θεωρούν τους κομμουνιστές και τους αναρχικούς Έλληνες αλλά μιάσματα που έχουν μολυνθεί από διεθνιστικές ιδέες.
το ζήτημα όμως είναι τι πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του και όχι οι άλλοι.
Απάντηση