Σατανισμός, κανείς;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Διάβασα σχετικά πρόσφατα τη Σατανική Βίβλο του Anton LaVey και πολύ σύντομα συνειδητοποίησα ότι, μεταξύ άλλων, είμαι και σατανιστής. :D :twisted:

Υπάρχουν κι άλλοι εδώ για να μοιραστούμε μαζί την ειδική θέση που υπάρχει για εμάς στη κόλαση ή είμαι μόνος μου;
:O
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

ποιά κόλαση?

ποιός σατανάς?

κιέρο φογιάρ λα μαρία σαγράδα παρ ελ κούλο καμπρόν δε μιέρδα
πέρο ίο εστά ουμάνο μούι ουμάνο υ σατάν νο εξίστε

στην ταυτότητα του ανθρώπου εν ζωή
βρίσκεται και ο σατανάς και ο θεός και οι άγιοι και οι δαίμονες

στην ποιότητα του ανθρώπου εν ζωή
βρίσκεται ο παράδεισος και η κόλαση

όσο ορίζεις τί είσαι
τόσο εξορίζεις τον εαυτό σου μόνο
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]4ivLBFPLlPM[/youtube]

Κάποτε μου πρόφτασαν: "Το όνομα δίνεται εκ του αφανούς"
Ακόμα δεν γνωρίζω τι εννοούσαν. Λες να ξέρει ο Διονύσης;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Sorry αλλά δεν σας πιάνω.

Αν ήθελε να μιλήσει κάποιος χωρίς τις παροιμίες, τα ποιήματα και τις μεταφορές σε (λέω εγώ τώρα...) πεζό κείμενο, θα το εκτιμούσα.
:O
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Μια χαρά σε βλέπω Γιώργη, ας τους τους παλιόγερους, δε μας καταλαβαίνουν εμάς τους νεολαίους.

Οι ιδέες του LaVey, παρότι δεν έχω ασχοληθεί είναι πολύ ενδιαφέρουσες και εύστοχες και ζωντανές.

Ο σατανισμός του LaVey δεν είναι θεολογία ούτε θρησκεία, είναι φιλοσοφία ζωης. Καλώς ή κακώς όμως, σχεδον κανείς δε το γνωρίζει, οπότε και η λέξη σατανισμός για να περιγράψει ένα κράμα ατομικισμού, νατουραλισμού, ηδονισμού, αντιχριστιανισμού κτλ είναι μάλλον 'κακή' ταμπέλα για να 'ταμπελωθείς'.
LaVeyan Satanism is a religion founded in 1966 by Anton Szandor LaVey. Its teachings are based on individualism, self-indulgence, and "eye for an eye" morality. Unlike Theistic Satanists, LaVeyan Satanists are atheists and agnostics who regard Satan as a symbol of man's inherent nature.[8] According to religioustolerance.org, LaVeyan Satanism is a "small religious group that is unrelated to any other faith, and whose members feel free to satisfy their urges responsibly, exhibit kindness to their friends, and attack their enemies".[9] Its beliefs were first detailed in The Satanic Bible and it is overseen by the Church of Satan.
Η φιλική στάση απέναντι στη χρήση διαφόρων εκδοχών - συμβολων του διαόλου-σατανά-κερατούκλη μπαγασάκου με βρίσκει απολύτως σύμφωνο αισθητικά και φιλοσοφικά, μιας και ο διάολος έχει και συγγένεια με έναν από τους αγαπημένους μου θεούς, τον Πάνα.

κάπως σχετικό θέμα για μια 'σατανιστική' φάρσα που έκανα παλιά
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:Sorry αλλά δεν σας πιάνω.

Αν ήθελε να μιλήσει κάποιος χωρίς τις παροιμίες, τα ποιήματα και τις μεταφορές σε (λέω εγώ τώρα...) πεζό κείμενο, θα το εκτιμούσα.
είσαι πολλά ή μάλλον όλα όσα μπορείς να φανταστείς.

αλλα κυρίως είσαι άνθρωπος

γιατί ο αισθησιασμός του τίτλου σαταν, σειταν κτλ?

υποστηρίζεις τον οργανισμό lavey?
τότε είσαι laveyικος όχι σατανιστής
μην χρησιμοποιείς το σύμβολο αυτό

ο προμηθέας δεν σου κάνει?

ο πάνας παραείναι καλός για αρχέτυπο του σειταν

γενικά
χέστε και ξεφορτώστε επιτέλους την ιουδαική κουλτούρα και τα παρέκτροπά της απο πάνω μας

ότι προβλέπει ο άθεος "σατανισμος" του lavey,οι 9, 7, εντολές , κηρύγματα κτλ
περιέχονται μέσα στον ανθρωπισμό, στην ανθρώπινη εμπειρία
αλλά δεν τον καλύπτουν, δεν τον πληρούν, έχει και άλλες παραμέτρους το να είσαι άνθρωπος.
γιατί το σύμβολο αυτής της έννοιας?
η εγωπάθεια δεν έχει ούτε κέρατα, ούτε πεντάλφα, ούτε ανάποδους σταυρούς
"σκοτεινές" απολαύσεις
"κακό" και "καλό"
δημοτικό-γυμνάσιο happy hour

πιο "σατανικός" και προτιμότερος
ένας σκληροπυρηνικός στάλιν
ή μήπως ήταν άγιος?
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

παμε ξανα
ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΩΝΕΣ
ειναι αντιθετος με ολες της θρησκιες ολες της τελετες ολα τα παγανιστικα ολα τα σατανικα και γενικα δεν θελει και δε πιστευει σε τιποτα
τωρα αν εσενα σε αρεσει να λες ειμαι αθεος αλλα με αρεσει να με λενε σατανιστη δινεις τροφη σε ολους να λενε αθεος ισων σατανιστης
και αυτο ειναι για εμενα πολυ πολυ κακο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

αριστείδη, αναλώνεσαι σε απλοϊκές γενικεύσεις , λες οι άθεοι δεν έχουν κανόνες και μετά μας δίνεις 3-4 κανόνες. Οι άθεοι είναι άθρησκοι, δε πιστεύουν σε θεό, αυτό και μονο τους χαρακτηρίζει, όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες.

μπορει κάποιος να είναι άθεος αλλα να έχει υπερβατικές εμπειρίες και να γουστάρει [ή να κάνει οτι γουστάρει ;) ] το 'σατανισμό' για να πικάρει τους άθεους, αν και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ακόμα μοντέρνοι άνθρωποι που σοκάρονται από τα στερεότυπα αυτά. Κάτι θείτσες ίσως. Πυθέα, μπορεί ο χριστιανοεβραίος σατανάς να είναι κακέκτυπο του Πανα, αλλά σε επίπεδο αρχετύπου δεν έχουμε άλλο πρεσβευτή της ανηθικότητας, οπότε λογικό να τον συμπαθεί ο αντιχριστιανικός κόσμος, ειδικά σε πιο μικρές ηλικίες.

Μη κοιτάς εσύ που μεγάλωσες και δε μας καταλαβαίνεις εμάς τη νέα γενιά :D

Όσο για το ότι ο άθεος εναντιώνεται εξορισμού σε κάθε τελετή [Αρη], είναι εντελώς αυθαίρετο. Π.χ. το φαγητό, ένα τραπέζι με τους φίλους μας, ειδικά αν ξέρεις να τρως, έχει τελετουργικό. Ακόμα και το σεξ έχει τελετουργικό. Τα σπορ, οι διοργανώσεις, τα συνέδρια, το καρναβάλι έχουν τελετή - π.χ. έναρξης και λήξης.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

@Πυθέας

Πολλές ερωτήσεις αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω τις περισσότερες.
γιατί ο αισθησιασμός του τίτλου σαταν, σειταν κτλ?

υποστηρίζεις τον οργανισμό lavey?
τότε είσαι laveyικος όχι σατανιστής
μην χρησιμοποιείς το σύμβολο αυτό

ο προμηθέας δεν σου κάνει?

ο πάνας παραείναι καλός για αρχέτυπο του σειταν
Σύντομη απάντηση: Όχι, ο προμηθέας και ο πάνας δεν μου κάνουν. Δεν είναι κακοί αλλά είναι λίγοι. Ο Σατανάς είναι το πιο δημοφιλές αρχέτυπο για τη συγκεκριμένη φιλοσοφία. Τράβα πες σε έναν χριστιανό “Λατρεύω τον Πάνα.” και “Είμαι σατανιστής” να δεις ποιο θα τον σοκάρει περισσότερο.

Τώρα δεν έχω ιδέα τι εννοείς όταν λες “υποστηρίζεις τον οργανισμό lavey?” Ποιός είναι αυτός ο οργανισμός; Αν αναφέρεσαι στην εκκλησία του σατανά την έχω εντελώς γραμμένη. Αυτό που κρατάω είναι η φιλοσσοφία του Lavey την οποία βρίσκω να είναι της αρεσκείας μου.

Επίσης, πως στο διάολο κόλλησες τον ανθρωπισμό με τον LaVey; Είναι εντελώς διαφορετικές φιλοσοφίες.

Και τέλος πάντων, για να τελειώνουμε με αυτό, διάβασα τη σατανική βίβλο, τυχαίνει να συμφωνώ με όλη σχεδόν τη φιλοσοφία του LaVey. Ο LaVey ήταν ο πρώτος που βγήκε και αυτοαποκαλέστηκα Σατανιστής. Επομένως αυτοαποκαλούμαι και εγώ σατανιστής. Τι από όλο αυτό σε προβληματίζει;

@aristotelis_1
Απάντησε ήδη ο Radical

“δινεις τροφη σε ολους να λενε αθεος ισων σατανιστης”

Όσο δίνω τροφή να λένε άθεος=ιπτάμενο μακαρονοτέρας=αόρατη ροζ μονόκερος. Με άλλα λόγια. Αν ο άλλος είναι λοβοτομημένος, πρόβλημά του.
:O
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Γιώργη τσέκαρε το Max Stirner

Το βιβλίο του, το μοναδικό στην ουσία , "Ο Μοναδικός και η ιδιοκτησία του" είναι δυστυχώς λιγάκι δύσκολο στη γλώσσα και πολύ συμπυκνωμένο με νοήματα, αλλά γενικά αξίζει.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αντε καλα,,,,,,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Γιώργο,εγώ σατανιστή δε θα με έλεγα,αλλά είμαι μαυροφορεμένος και χρόνια τώρα πιστός οπαδός της black metal,πιάνομαι για "δικός σου"? Ο.ο
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Γιώργο,εγώ σατανιστή δε θα με έλεγα,αλλά είμαι μαυροφορεμένος και χρόνια τώρα πιστός οπαδός της black metal,πιάνομαι για "δικός σου"? Ο.ο
Ίσως όχι. Η σατανική φιλοσσοφία είναι πολύ περισσότερα από τα μαύρα και τις πεντάλφες - ιδέες με τις οποίες μπορεί και να μην συμφωνείς. Ενδεικτικά για όποιον έχει τη περιέργεια θα δημοσιεύσω εδώ κάποια βασικά πράγματα.

Παραθέτω από τη σατανική βίβλο:
The Nine Satanic Statements

1. Satan represents indulgence instead of abstinence!

2. Satan represents vital existence instead of spiritual pipe dreams!

3. Satan represents undefiled wisdom instead of hypocritical self-deceit!

4. Satan represents kindness to those who deserve it instead of love wasted on ingrates!

5. Satan represents vengeance instead of turning the other cheek!

6. Satan represents responsibility to the responsible instead of concern for psychic vampires!

7. Satan represents man as just another animal, sometimes better, more often worse than those that walk on all-fours, who, because of his “divine spiritual and intellectual development,” has become the most vicious animal of all!

8. Satan represents all of the so-called sins, as they all lead to physical, mental, or emotional gratification!

9. Satan has been the best friend the Church has ever had, as He has kept it in business all these years!
Και για να μην κάνω σεντόνια
The Eleven Satanic Rules of the Earth
The Nine Satanic Sins


Αν βλέπεις τον εαυτό σου σε όλα αυτά τότε θα μπορούσες να αυτοαποκαλεστείς σατανιστής.
:O
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

1. Ποτέ μην ακολουθείς οποιουδήποτε την διαταγή εκτός αν προέρχεται επίσης και από μέσα σου.
2. Δεν υπάρχει θεός εκτός από την ζωή την ίδια.
3. Η αλήθεια είναι μέσα σου, μην την ψάχνεις αλλού.
4. Η αγάπη είναι προσευχή.
5. Το να γίνεις ένα με το τίποτα είναι η πόρτα για την αλήθεια. Το ίδιο το τίποτα είναι ο τρόπος, ο σκοπός και το τελικό κέρδος.
6. Η ζωή είναι εδώ και τώρα.
7. Ζήσε ξύπνιος-α.
8. Μην κολυμπάς- Επέπλεε.
9. Πέθαινε κάθε στιγμή ώστε να μπορείς να είσαι νέος-α κάθε στιγμή.
10. Μην ψάχνεις. Αυτό που είναι, είναι. Σταμάτα και δες..

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΘΕΝ
αυτο δεν με κάνει Οσσικό
------------------------------------------------------

The Nine Satanic Statements

1. Satan represents indulgence instead of abstinence!

http://en.wikipedia.org/wiki/Hedonism
a healthier greek approach


2. Satan represents vital existence instead of spiritual pipe dreams!

http://en.wikipedia.org/wiki/Sun
http://en.wikipedia.org/wiki/Water
http://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen

οσο μας αφορά προσωπικά το vitum

3. Satan represents undefiled wisdom instead of hypocritical self-deceit!

http://archpsyc.ama-assn.org/cgi/conten ... t/66/4/355

4. Satan represents kindness to those who deserve it instead of love wasted on ingrates!

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethic_of_reciprocity
προτιμώ αριστοτέλη


5. Satan represents vengeance instead of turning the other cheek!
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethic_of_reciprocity
προτιμώ αριστοτέλη

6. Satan represents responsibility to the responsible instead of concern for psychic vampires!

εδω με έχασες φίλε, το όποιο απωθημένο από το οποίο πηγάζει αυτή η έκφραση δεν το αναγνωρίζω


7. Satan represents man as just another animal, sometimes better, more often worse than those that walk on all-fours, who, because of his “divine spiritual and intellectual development,” has become the most vicious animal of all!

'MAN DOES NOT NEED REPRESENTATION'

8. Satan represents all of the so-called sins, as they all lead to physical, mental, or emotional gratification!

Sin ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Hedonism
a healthier greek approach


9. Satan has been the best friend the Church has ever had, as He has kept it in business all these years!

The friend of my enemy is my enemy too
-------------------------------------------------
κόλλησα με τον ανθρωπισμό γιατί ότι διάβασα από τον lavey και τα statements, sins κτλ
προέρχονται από ανθρώπινα χαρακτηριστικά, μια επιλογή
δηλαδη η "θρησκεια" του lavey
ειναι η θρησκεια του ανθρώπου κατά lavey
η εκκλησία του ανθρώπου κατά lavey
και οχι μια εκδοχή σατανισμού.

καπηλεία τίτλου που τον υποβιβάζει κατα την γνώμη μου
say "Hi!"
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:@Πυθέας

Τράβα πες σε έναν χριστιανό “Λατρεύω τον Πάνα.” και “Είμαι σατανιστής” να δεις ποιο θα τον σοκάρει περισσότερο.
κιέρο φογιάρ λα μαρία σαγράδα παρ ελ κούλο καμπρόν δε μιέρδα
πέρο ίο εστά ουμάνο μούι ουμάνο υ σατάν νο εξίστε

πως προέβλεψα ότι το κάνεις για να σοκάρεις....

για αυτό το έγραψα το ισπανικο που δεν κατάλαβες
αυτό θα έλεγα σε ένα χριστιανο, μάλλον αυτό και λέω και εχω πει πολλαπλώς.
πιστεψε με τους σοκάρει περισσοτερο
say "Hi!"
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθέα, μπορεί ο χριστιανοεβραίος σατανάς να είναι κακέκτυπο του Πανα, αλλά σε επίπεδο αρχετύπου δεν έχουμε άλλο πρεσβευτή της ανηθικότητας

-----------------------------------------------
σοβαρα?

http://en.wikipedia.org/wiki/Amoralism

http://www.investigatingatheism.info/at ... alism.html

http://www.sade-ecrivain.com/Dialogue-B ... g-Man.html

γιατί να θέλουμε πρεσβευτή ανηθικότητας σε επίπεδο αρχετυπου?
-------------------------------------------------------------
θέμα= ανήθικος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ειναι βιολογική έννοια,
ο ισόρροπος κοινωνικά ανθρωπος καταναγκη κατέχει ηθικές ορμές


Κακοήθης?
το κάθε 5αχρονο-10χρονο κωλοπαιδο- the lord of flies
αρσενικοί χιμπατζηδες( οχι οι bonobo...)


θα σου έλεγα Ο ΜΑΡΚΗΣΙΟΣ ΝΤΕ ΣΑΝΤ

αλλα θα έκανα λάθος
ηταν υγιέστατα ηθικός, σχεδόν άγιος
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθέας έγραψε: πως προέβλεψα ότι το κάνεις για να σοκάρεις....
Δεν το κάνω για να σοκάρω, αλλά μου αρέσει και να σοκάρω. Αντλώ μια τεράστια ευχαρίστηση από το να σοκάρω τους άλλους φέρνοντάς τους σε επαφή με τα πράγματα για τα οποία φοβούνται να μιλήσουν και για τα οποία έχουν ολοκληρωτική άγνοια. Υπάρχει κάτι πολύ διασκεδαστικό σε αυτό.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΘΕΝ
αυτο δεν με κάνει Οσσικό
Ρε Πυθέα, ξέρω τι λέω.
Αν βλέπεις τον εαυτό σου σε όλα αυτά τότε θα μπορούσες να αυτοαποκαλεστείς σατανιστής
Δεν είπα ότι "σε κάνει". Δεν υπάρχει κάποιος με την αρμοδιότητα και εξουσία να "βαπτίζει" σατανιστές. Πρόσεχε τι διαβάζεις.

Και τέλος, αν δε γουστάρεις LaVey δεν σε υποχρέωσε κανείς. Αν ψήνεσαι για Αριστοτέλη, Ηδονισμό, Προμηθέα και ελληνική μυθολογία και φιλοσσοφία μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις άλλο θέμα και να μην τρολάρεις αυτό. Νομίζω ότι όλοι πάνω κάτω τα έχουμε υπ' όψην μας.
:O
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

πως προέβλεψα ότι το κάνεις για να σοκάρεις....
ε, 10 χρόνια σπουδές είναι αυτές.....

σε επίπεδο αρχετύπου Πυθέα, αρχετύπου. Για να μην πιάσω το μπαμπινιώτη πάλι.

Κριτήρια είναι το κατα πόσο είναι πρότυπο και κατα πόσο είναι δημοφιλής παράσταση και 'κοινή σε όλους τους ανθρώπους'.

Ο Ντε Σαντ είναι ανώμαλος και κοπροφάγος για τον πολύ κόσμο - at best.

Ο Σατανάς είναι η δημοφιλέστερη προσωποποίηση της ανηθικοτητας και της 'αμαρτίας'.

Εν πάσει περιπτώσει, εσύ δε τον γουστάρεις, εμείς οι σατανιστές [λέμε τώρα] τον γουστάρουμε γιατί και χιούμορ έχουμε και γιατί έτσι στέλνουμε για βρούβες τις άκαμπτες και σοβαροφανείς περσόνες που παραπαίουν μεταξύ αντιρετροϊκής ηθικής και νεκροφιλικού αμοραλισμού.
γιατί να θέλουμε πρεσβευτή ανηθικότητας σε επίπεδο αρχετυπου?
γιατί έτσι γουστάρουμε ρε, λογαριασμό θα σου δώσουμε?

ρε άει τσινγκ!

ΥΓ: Ευχαρίστως όμως να συζητήσουμε την ανηθικότητα στα θέματα του AIDS και του καρκίνου !!!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πυθέας έγραψε:γιατί να θέλουμε πρεσβευτή ανηθικότητας σε επίπεδο αρχετυπου?
πες τα ρε Πυθέα.

Γιώργο μου, σατανάς και θεός είναι ένα και το αυτό. Είναι βλακώδη στερεότυπα του "καλού" και του "κακού" και δεν μπορεί να υπάρξει ο ένας χωρίς τον άλλον. Για να θες να είσαι σατανιστής πρέπει υποχρεωτικά να υπάρχουν οι θεϊστές, γιατί είσαι το αντίβαρό τους, και τανάπαλιν. Πιο απλά: είτε σατανιστής είσαι, είτε χριστιανός, είναι ένα και το αυτό. Το ένα είναι αντίδραση στο άλλο.

Ας ξεφύγουμε επιτέλους από τα στερεότυπα.

Grow up.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:Διάβασα σχετικά πρόσφατα τη Σατανική Βίβλο του Anton LaVey και πολύ σύντομα συνειδητοποίησα ότι, μεταξύ άλλων, είμαι και σατανιστής.
η πρωτη φορα
Γιώργος έγραψε:Και τέλος πάντων, για να τελειώνουμε με αυτό, διάβασα τη σατανική βίβλο, τυχαίνει να συμφωνώ με όλη σχεδόν τη φιλοσοφία του LaVey. Ο LaVey ήταν ο πρώτος που βγήκε και αυτοαποκαλέστηκα Σατανιστής. Επομένως αυτοαποκαλούμαι και εγώ σατανιστής.
η δευτερη φορα
Γιώργος έγραψε: Αν βλέπεις τον εαυτό σου σε όλα αυτά τότε θα μπορούσες να αυτοαποκαλεστείς σατανιστής.
και η τρίτη φορα
Γιώργος έγραψε: Δεν είπα ότι "σε κάνει". Δεν υπάρχει κάποιος με την αρμοδιότητα και εξουσία να "βαπτίζει" σατανιστές. Πρόσεχε τι διαβάζεις.
προσέχω τί διαβάζω, μάλλον τί έγραψες
συγνώμη για αυτό

εσυ διάβασες, εσύ συμφώνησες, εσύ "έγινες", σε έκανες, αυτοαποκαλείσαι, είσαι η αρμοδια εξουσια του εαυτού σου
------------------------------------------------------------------
η μόνη γωνία με την οποια εισέρχομαι στο θέμα είναι η διαφωνία μου για την σύνδεση αθεισμου με τον όρο σατανισμό,
ως παιδιαριώδη και επικίνδυνα ανευθυνο για το υπόστημα της υπαρκτης πρακτικης παγκόσμιας πανανθρώπινης αθειας

οταν επαιζα και γω με τον σατανισμό στην κατάλληλη αντιδραστική ηλικία
ηταν ξεκάθαρο ότι μιλουσα και αναφερόμουν στον μπαμπούλα-αντίβαρο της παυλικής εκκλησιας

η "αμερικανιά" των μοδάτων satanists με ξενερώνει
say "Hi!"
Απάντηση