Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δεν είναι θέμα απώλειας Yianis είναι θέμα marketing. Οι πληροφορίες για τις συναλλαγές σου μέσω πιστωτικής αξιοποιούνται από τους ειδικούς για να αναπροσαρμοστούν οι τακτικές των εταιρειών, για διαφήμιση κλπ. Ενοχλητικό είναι κάποιες φορές και αν το δεις μακροπρόθεσμα είναι και κομμάτι (αλλά σε καμιά περίπτωση το σημαντικότερο) στον φαύλο κύκλο του καταναλωτισμού.
σχεδόν σε κάθε πράγμα υπάρχουν συν & πλην γιατρέ.
Στο συγκεκριμένο τα συν είναι τόσο πολλά και τα πλην μόνο ένα, αυτό που ανέφερες και το οποίο δεν επαρκεί σε καμιά περίπτωση.
Η τεχνολογία για να καταργηθούν τα μετρητά υπάρχει αλλά αυτοί που πρέπει να ψηφίσουν κάτι τέτοιο είναι αυτοί που θα χάσουν τα μέγιστα εάν αυτό γίνει και γι’ αυτό και δεν το κάνουν.

Εμένα προσωπικά δεν με χαλάνε οι διαφημίσεις… μπορείς να ενημερωθείς για το τι παίζει και το τι υπάρχει το οποίο εσύ δεν ξέρεις ότι υπάρχει και να το αγοράσεις, εφόσον βέβαια το έχεις ανάγκη.
Εάν αγοράζεις μόνο αυτά που χρειάζεσαι τότε δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα με τις διαφημίσεις.
Παραδείγματος χάριν η Google μου παρέχει τόσα πράγματα δωρεάν και ο Chrome με κατασκοπεύει ώστε να μου μοστράρει tailor made διαφημίσεις.
Ε και λοιπόν;
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το πρόβλημα αυτό καθαυτό δεν είναι η παγκοσμιοποίηση αλλά οι ανισομέρειες στην ανάπτυξη, στο συσχετισμό δύναμης, την κυριαρχία και την εκμετάλλευση.
εάν πας σε μια συγκέντρωση αυτών που διαμαρτύρονται για την παγκοσμιοποίηση και τους ρωτήσεις γιατί διαδηλώνουν πόσοι πιστεύεις ότι θα σου δώσουν αυτή την απάντηση; (με την οποία βέβαια συμφωνώ)
Η παγκοσμιοποίηση βοηθά την ειρήνη γιατί θα πρέπει να είσαι τελείως τρελός να βομβαρδίζεις τους πελάτες σου.
Οι Γερμανοί χρειάστηκαν δύο παγκόσμιους πολέμους μέχρι να καταλάβουν ότι ο καλύτερος τρόπος κατάκτησης της Ευρώπης είναι μέσω της τράπεζας.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Πρώτον πότε είπε ο Yianis ότι είναι φιλελεύθερος;
η ελευθερία να λες ότι θέλεις είναι δικαίωμα του καθενός.
Όπως είναι και δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει. :lol:
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

aristotelis_1 έγραψε:σαν ανθρωπο δε νομιζω βλεποντας τον παισιο σε εικονες να βγαζεις αφρους η να βριζεις οπως βριζεις τους παπαδες?
Εσύ δηλαδή έκρινες τον χαρακτήρα του από τη φάτσα του στις...εικόνες; Καλά, μπορεί να είσαι, πως το λένε, φυσιογνωμιστής. Εμένα πάντως να σου πω την αλήθεια αυτό το μισοκακόμοιρο, δήθεν ταπεινό, δήθεν προδίδον εσωτερική γαλήνη γλαρό ύφος που έχουν οι γεροντάδες που ποζάρουν για το ποίμνιο μου δίνει τόσο στα νεύρα που μου έρχεται να τους πλακώσω στα κλωτσίδια.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

δίνει τόσο στα νεύρα που μου έρχεται να τους πλακώσω στα κλωτσίδια.
Ζητω οι ZZ TOP της ορθοδοξιας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Δεν μας λες όμως ποια είναι η πρότασή σου (ή αυτή της εκκλησίας) για την αντιμετώπιση του «θηρίου».
Μετάνοια και προσευχή;
Δεν υπαρχει. Το θηριο δεν μπορει να αντιμετωπιστει και πρεπει να το καταλαβουμε αυτο. Το παγκοσμιο ολοκληρωτικο συστημα ηλεκτρονικου ελεγχου θα ερθει αργα ή γρηγορα.
Αυτο που θα συμβει ειναι η προσωπικη σταση του καθενος μας απεναντι σε αυτο.
Οι χριστιανοι θα περασουν απο κοσκινο. Αλλοι θα συναινεσουν, αλλοι θα αρνηθουν.
Θα αρνηθουν ομως και αρκετοι μη χριστιανοι, διοτι θα βλεπουν τις συνεπειες.
Δυσκολα τα πραγματα, μεγαλα τα διλημματα. Δεν θα ηθελα να βρεθω στη θεση τους.

Ο Παΐσιος (και ο Ιωαννης και ολοι οι πατερες) στην επιστολη του δεν αναφερει τροπους αντιμετωπισης, αλλα προσπαθει να δωσει κουραγιο με παραδειγματα μαρτυρων. Θεωρει αναποφευκτο το μαρτυριο (δηλαδη τον διωγμο των ανθρωπων που θα αρνηθουν).


@γιατρε δεν εχει σημασια τι πιστευεις. Σημασια εχει οτι αυτο που γραφω εχει δυστυχως ξεκινησει ( με τη βοηθεια και της απειλης της τρομοκρατιας, οχι μονο της φοροδιαφυγης). Σε λιγο θα το βλεπεις και εσυ.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Κούρος έγραψε:...Το θηριο δεν μπορει να αντιμετωπιστει και πρεπει να το καταλαβουμε αυτο. Το παγκοσμιο ολοκληρωτικο συστημα ηλεκτρονικου ελεγχου θα ερθει αργα ή γρηγορα...
...Οι χριστιανοι θα περασουν απο κοσκινο. Αλλοι θα συναινεσουν, αλλοι θα αρνηθουν.
... Ο Παΐσιος (και ο Ιωαννης και ολοι οι πατερες) στην επιστολη του δεν αναφερει τροπους αντιμετωπισης, αλλα προσπαθει να δωσει κουραγιο με παραδειγματα μαρτυρων. Θεωρει αναποφευκτο το μαρτυριο ...
Δηλαδή; Ποια θα είναι η ταυτότητα της άρνησης; Αρνούμαι να δεχθώ τον έλεγχό αλλά τον υφίσταμαι υποχρεωτικά χωρίς καμμία αντίσταση; Και τελικά, όχι μόνο θα ελέγχομαι αλλά και θα υφίσταμαι τις συνέπειες της άρνησης. Η βίαια αντίδραση δεν υπάρχει στην σκέψη των αρνητών;
Και τελικά; Θα επικρατήσει το «θηρίο» για πάντα; Αν όχι, τι είναι αυτό που τελικά θα το ανατρέψει; Κι αν ναι, πώς αιτιολογείται η προσμονή της «δευτέρας παρουσίας»;

Με συγχωρείς για τον ...βομβαρδισμό, αλλά η λογική μου αντιδρά...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ωραια θα στο πω αλλιως γιατρε μου βλεπεις τον παισιο βλεπεις και τον χριστοδουλο ποιον θα αντιπαθουσες περισσοτερο?

ο ενας δεν ανακατευτικε εκανε απλη λυτη ζωη και προβλεψε καποια πραματα για τον μελλον και ο αλλος ειχε αποψη πολιτικη που ηταν αντιθετη με τα πραγματικα σου πιστευω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Άναρχε είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις τι πρέπει να κάνει ο χριστιανός, αν έχεις στο μυαλό σου ότι ο τελικός στόχος του είναι ο παράδεισος.
Εφόσον είναι αναπόφευκτη η επικράτηση του θηρίου μέχρι την δευτέρα παρουσία κάθε βίαιη αντίδραση δεν έχει κανένα νόημα. Υπομένεις μαρτυρικά (αν μπορείς δεν βγάζεις αφμ κλπ) και προσπαθείς να πείσεις όσους περισσότερους μπορείς να κάνουν το ίδιο. Έτσι αυξάνεις επιπλέον τους πόντους για τον παράδεισο.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Τι καλύτερο από το να θέλεις να μοιραστούν και οι άλλοι συνάνθρωποι σου μια τέτοια προοπτική. Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να ξανασυναντηθούμε στον παράδεισο.
Αναρχος έγραψε:Δηλαδή; Ποια θα είναι η ταυτότητα της άρνησης; Αρνούμαι να δεχθώ τον έλεγχό αλλά τον υφίσταμαι υποχρεωτικά χωρίς καμμία αντίσταση; Και τελικά, όχι μόνο θα ελέγχομαι αλλά και θα υφίσταμαι τις συνέπειες της άρνησης. Η βίαια αντίδραση δεν υπάρχει στην σκέψη των αρνητών;

Με συγχωρείς για τον ...βομβαρδισμό, αλλά η λογική μου αντιδρά...
Και πολύ καλά κάνει και αντιδρά.

Η άρνηση είναι να μην δεχτείς την κάρτα, ή το εμφύτευμα, ή την βιομετρική ταυτότητα που συζητάμε. Αυτό ισοδυναμεί όμως με σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης. Εκτός από τον αποκλεισμό σου από τα αγαθά και την περιουσία των γονιών σου ή όσα έφτιαξες μόνος σου, θα αντιμετωπίσεις επιπλέον και την καχυποψία των υπολοίπων ως ύποπτος φοροδιαφυγής, ή ως οπισθοδρομικός ηλίθιος θρησκόληπτος. Οικονομικό και κοινωνικό περιθώριο δηλαδή. Αυτό είναι δεδομένο. Το χειρότερο θα είναι αν έχεις οικογένεια.

Δεν νομίζω ότι η βίαιη αντίδραση θα έχει αποτέλεσμα. Το αντίθετο. Θα επιβάλλει για λόγους ασφαλείας το υποχρεωτικό "τσιπάρισμα", ώστε να εντοπίζονται και να διώκονται άμεσα οι ταραξίες που απειλούν τους φιλήσυχους πολίτες. Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι σκέφτονται σίγουρα να το κάνουν σήμερα μετά τα τελευταία κρούσματα τρομοκρατικών ενεργειών.
Off Topic
Για να αναφερθώ και στα ατυχή σχόλια του γιατρού, κανένας δεν τα βάζει με το μαχαίρι ή την κάρτα, αλλά με αυτούς που προωθούν την κάρτα και δυστυχώς είναι όλη η πολιτική μας ηγεσία (παπανδρέου, μητσοτάκης, τσιπρας) μάλλον κατόπιν εντολών από το διευθυντήριο της ΕΕ και ΗΠΑ. Σε αυτούς απευθύνονται οι όποιες αντιδράσεις και της εκκλησίας και σε κανέναν άλλο.


Για μένα μια μορφή αντίδρασης είναι η κουλτούρα της ανταλλαγής υπηρεσιών-προϊόντων μέσα από συλλογικές τοπικές δράσεις.
Θα έρθεις να μου βάψεις το διαμέρισμα και θα σε ξεπληρώσω με το να βοηθήσω τα παιδιά σου στα μαθηματικά π.χ. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει, αλλά το βλέπω σαν μια λύση. Νομίζω κάποια στιγμή ξεκίνησε κάτι στον Βόλο..
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, λυπάμαι γιαυτό.
Και τελικά; Θα επικρατήσει το «θηρίο» για πάντα; Αν όχι, τι είναι αυτό που τελικά θα το ανατρέψει; Κι αν ναι, πώς αιτιολογείται η προσμονή της «δευτέρας παρουσίας»;
Αυτό που ρωτάς αφορά τη διδασκαλία της εκκλησίας περί αντιχρίστου και δευτέρας παρουσίας. Είναι θέμα πίστεως.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:σαν ανθρωπο δε νομιζω βλεποντας τον παισιο σε εικονες να βγαζεις αφρους η να βριζεις οπως βριζεις τους παπαδες?
Εσύ δηλαδή έκρινες τον χαρακτήρα του από τη φάτσα του στις...εικόνες; Καλά, μπορεί να είσαι, πως το λένε, φυσιογνωμιστής. Εμένα πάντως να σου πω την αλήθεια αυτό το μισοκακόμοιρο, δήθεν ταπεινό, δήθεν προδίδον εσωτερική γαλήνη γλαρό ύφος που έχουν οι γεροντάδες που ποζάρουν για το ποίμνιο μου δίνει τόσο στα νεύρα που μου έρχεται να τους πλακώσω στα κλωτσίδια.
Λοιπόν γιατρέ βρήκα τι σου ταιριάζει: η μονή εσφιγμένου στο Άγιο όρος.
Οι περισσότεροι μοναχοί είναι πρώην ΟΥΚάδες, μανούλες στον ανορθόδοξο πόλεμο (γιαυτό είναι ορθόδοξοι) και πάντα ετοιμοπόλεμοι. Πριν κάμποσα χρόνια είχαν γίνει κάτι επεισόδια στη μονή με ΜΑΤ και είχαμε μολοτωφ και πολλούς τραυματίες (από την μεριά των ΜΑΤ όχι των μοναχών..). Δεν έχω πάει ποτέ και τον Ιούλιο ψήνομαι να πάω για 2-3 ημέρες. Αν είσαι μέσα πάμε παρέα. Προσοχή όμως γιατί μπορεί να σου αρέσει και να γυρίσω πίσω μόνος μου..
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Με λίγα λόγια οι μοναχοί της μονής εσφιγμένου είναι πρώην ΟΥΚάδες και διατηρούνται εσφιγμένοι.
http://s35.photobucket.com/user/rarolez ... 6.jpg.html
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ THΣ EKKΛΗΣIAΣ THΣ EΛΛΑΔΟΣ (1998), έχει πάντως διαφορετική γνώμη από διάφορους ψεκασμένους "αιρετικούς".

http://orthodox-watch.blogspot.gr/2010/10/1998.html

Λέει συγκεκριμένα:

-Μόνο αν η νέα ταυτότητα περιέχει τον αριθμό 666, είναι απαράδεκτη ως παραβιαζουσα τη θρησκευτικη συνειδηση των πιστων. Όχι γενικά η νέα ταυτότητα.
-λέει επίσης ότι "το χάραγμα" της Αποκάλυψης , θα πρέπει να έχει είτε το όνομα του Αντίχριστου ή τον αριθμό αυτού.
Χωρίς όμως να λέει ρητά ότι το χάραγμα της αποκάλυψης = ταυτοτητα.
Όχι, για τη ταυτότητα, ακομα να εχει 666, περιορίζεται απλώς σε σημαντικά μεν, οχι αποκαλυπτικά δε, ζητηματα θρησκευτικής συνειδησης.

Το χαραγμα ειναι άλλη ιστορία, για την Ιερά Σϋνοδο:

-λέει μονο ότι μόνο όταν έρθει η ώρα της επιβολής του χαραγματος στον άνθρωπο, συνεπάγεται την άρνηση του Χριστού και την σύνταξη με τον Αντίχριστο.
-λεει ότι το εκούσιο μονο "χάραγμα" είναι αμαρτία. Καμία σχέση με τις ασυναρτησιες του Παϊσιου περι μη ευλογήσιμων σκατων κ.λπ. Τα χαραγμένα και βαπτισμένα βρέφη και παιδιά δεν έχουν κανένα φόβο.
-λέει ότι δεν αρκεί μονο να αποδεχθεί ο πιστός το "χάραγμα", αλλά και να επιμένει σε αυτό "αμετανοήτως". Καμία σχέση με ασυναρτησιες Παισιου που καταργει το μυστηριο της βαπτισης και της εξομολογησης.
-λέει ότι οι Άγιοι Πατέρες αποφαίνονται επ αυτών, και όχι ο κάθε ψεκασμενος μισότρελος, που θεωρεί ότι έχει απευθείας σύνδεση με το Άγιο Πνεύμα.

Οπότε, καθε αιρετικός ψεκασμενος χριστιανος ας περιμένει, όταν έλθει η ώρα θα μάθει τι πρέπει να κάνει.

Spoiler: Εμφάνιση
"Εάν επομένως και εφ΄όσον οι νέες ταυτότητες μέλλουν να χρησιμοποιήσουν σαν κωδικό αναγνώσεως τους από ηλεκτρονικά μηχανήματα τον δυσώνυμο και απαράδεκτο αριθμό 666, τότε η Ιερά Σύνοδος θεωρούσα ότι παραβιάζεται η θρησκευτική συνείδηση των ορθοδόξων πιστών, συνιστά στους πιστούς να μη δεχθούν τις νέες ταυτότητες. Στην περίπτωση αυτή οφείλει η Κυβέρνηση να θεωρήση τους πιστούς αυτούς ως προβάλλοντας λόγους συνειδήσεως και να ρυθμίση με άλλο τρόπο την έναντι της Πολιτείας τακτοποίησή τους."
Spoiler: Εμφάνιση
Το ζήτημα εξ΄ άλλου του "χαράγματος", περί του οποίου λέγονται και γράφονται επ΄εσχάτων πολλά και ποικίλα, που έχουν διαταράξει την ψυχική ηρεμία των πιστών και δημιουργήσει ταραχή, αγωνία και σάλο μεταξύ πολλών υπευθύνων και ανευθύνων, δεν είναι προφανώς θέμα ούτε δημοσίων συζητήσεων και αντεγκλήσεων ούτε πολύ περισσότερο ατομικών ή συλλογικών "αυθεντικών" τοποθετήσεων. Οι άγιοι Πατέρες μετά δέους άπτονται των ζητημάτων της Αποκαλύψεως και με περισσή προσοχή αποφαίνονται, συνιστώντες σε όλους επαγρύπνηση και νηφαλιότητα προς έγκαιρη, με τον φωτισμό του Αγίου Πνεύματος, διακρίβωση της ταυτότητος των βιουμένων ιστορικών γεγονότων προς τα προφητικώς περιγραφόμενα στην Αποκάλυψη. Το "χάραγμα", είτε αυτό θα είναι το όνομα του Αντίχριστου, είτε ο αριθμός του ονόματός αυτού, όταν έλθη ο καιρός να επιβληθή στον άνθρωπο, τότε μόνο συνεπάγεται την άρνηση του Χριστού και την σύνταξη με τον Αντίχριστο, εφ΄όσον συντρέχει εκουσία αποδοχή του από τον άνθρωπο. Η εκουσία δε αποδοχή του "χαράγματος", που αποτελεί σαφή άρνηση του Χριστού, καθιστά τη Θεία Χάρη ανενεργόν, εφ΄όσον ο ίδιος ο άνθρωπος με την θέλησή του δεν γίνεται συνεργός αυτής της Χάριτος και επιμένει αμετανοήτως στην απάρνηση αυτής.

Επίσης, εδώ καταγράφεται για ποιό λόγο ορισμενοι περιεργοι θεωρούν ότι ολα τα barcodes εχουν τον αριθμό 666.
http://www.galaxy.gr/666-01.htm

Πραγματικά έχει γέλιο, δεν σας το αποκαλύπτω.


Τέλος, σημειώνω ότι η Αποκάλυψη δεν μιλάει για ταυτότητα, αλλά για χάραγμα πάνω στο μέτωπο και τα δεξιά χέρια των ανθρώπων.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ κεφ. ΙΓ (13)
...16) Και έκαμνε πάντας, τους μικρούς και τους μεγάλους, και τους πλούσιους και τους πτωχούς, και τους ελευθέρους και τους δούλους, να λάβωσι χάραγμα επί της χειρός αυτών της δεξιάς ή επί των μετώπων αυτών’
17) και να μη δύναται μηδείς να αγοράση ή να πωλήση, ειμή ο έχων το χάραγμα, ή το όνομα του θηρίου, ή τον αριθμόν του ονόματος αυτού.
18) Εδώ είναι η σοφία’ όστις έχει τον νούν, ας λογαριάση τον αριθμόν του θηρίου’ διότι είναι αριθμός ανθρώπου’ και ο αριθμός αυτού είναι χξστ’.


Οπότε, ειτε στο αριστερό χέρι, είτε στο πόδι, ειτε στα παπαρια σας (κυριολεκτικά και μεταφορικά), χαραχτειτε ελεύθερα χριστιανοί!


ΥΓ. Είναι ισως περίεργο για έναν τυχαίο αναγνώστη να βλέπει μελος της Ενωσης Αθεών να επικαλείται την Ιερά Σύνοδο και την Αποκάλυψη του Ιωάννη. Απλώς επικαλούμαι την αυθεντία των χριστιανών σε απάντηση στις ασυναρτησίες ορισμένων από αυτούς, δεν την επικαλούμαι γενικώς.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιστολή της κοινότητας του Αγίου Όρους (16/3/2015) στον Κατρούγκαλο για την κάρτα του πολίτη.

http://www.romfea.gr/images/karta.pdf
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχουν δίκιο οι μοναχοί. Mea Culpa...

Εγώ προτείνω στη καρτα να λέει σε παραθεση κωδικο ΑΦΜ και Ταυτοτητα.

1234567890-ΧΨ-123456

Ετσι θα ταυτιζομαστε με 2 αριθμους του συστηματος διακυβερνησης.
Οποτε η θεοσδοτη ελευθερια του ανθρωπινου προσωπου, η προσωπικοτητα και τα προσωπικα μας δεδομενα ειναι ασφαλη...

: brrr :

Οι ιδιοι βεβαια που ανησυχουν για τα προσωπικα μας δεδομενα, ηθελαν το ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ στις ταυτοτητες...

Ενω παω στοιχημα ότι δεν εχουν μπει ποτε στο site της Προστασιας Προσωπικων Δεδομενων και δεν εχουν ιδεα τι γινεται σημερα με το ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ που συνιστα το βασικο κινδυνο παραβιασης προσωπικων δεδομενων.


:shhh: :shhh: :shhh:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα μια χαρά τα παρακολουθούν. Έχουν γνώση οι φύλακες, μην σε απασχολεί. Ξέρουν πολύ καλά τι γίνεται.

Εσύ τώρα έμπλεξες με τις δήθεν δογματικές αντιφάσεις και έχασες την ουσία της κουβέντας με τον άναρχο.
Τι τα θες και εσύ βρε παιδάκι μου, αφού δεν το έχεις, τι ασχολείσαι;

Λοιπόν άναρχε σκέφτηκα και σε ποιες κοινότητες μπορούμε να ζήσουμε ως γνήσιοι αντιστασιακοί του θηρίου: στα μοναστήρια.
Μια χαρά πρότυπα αναρχοσοσιαλιστικών κοινοβίων είναι τα μοναστήρια.
Ότι δεν πέτυχαν χιλιάδες βιβλία, ατέλειωτες αναλύσεις και παντοδύναμα καθεστώτα, το πέτυχαν αθόρυβα οι μοναχοί εδώ και 1500 χρόνια.
Άσε που το είπε και ο Ντοστογιέφσκι: Οι πιο επικίνδυνοι άνθρωποι είναι οι Χριστιανοί Σοσιαλιστές!
(Για την ακρίβεια "Ο σοσιαλιστής-χριστιανός είναι φοβερότερος απ το σοσιαλιστή-άθεο".)

(Η τρυς μας απωμοίναμαι, οί μου φέναιται;)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αντιφασις μεγαλη και τρανη η ολη συζητηση για χαραγμα θηριο και καθολικο ελεγχο του ατομου μιας και η θρησκεια πρωτοστατει σε αυτο,εκτος κι εαν αυτοι ειναι και οι πραγματικοι στοχοι του επι γης ιερατειου και ως την συνηθη πρακτικη τους μιλανε για φανταστικα προσωπα με σκοπο να κρυψουν ετσι τους δικους τους σκοπους.

Κι εαν ακομα το καλοσκεφτεις αναγκαστικα ανεχονται την σεξουαλικη επαφη μοναχα για τεκνοποιια χωρις καμμια αλλη ευχαριστηση και κατακρινουν σφοδρα την τεχνητη γονιμοποιηση,αλλα σε εναν διεστραμμενα απολυταρχικο κοσμο η τεχνητη γονιμοποιηση κι αυτη ακομα θα βολευε ακομα περισσοτερο και τοτε θα μπορουσαν να την πουν κι ευλογημενη γιατι θα απεκλειε πληρως την αμαρτωλη σαρκικη επαφη και την θεληση για ευχαριστηση.

Ειπα ευχαριστηση αλλα αυτη μαζι με την αξιοπρεπεια ειναι ο εσχατος τρισκαταρατος εχθρος καθε θρησκειας,οποτε καλο αγιο κι ευλογημενο ειναι οτι δημιουργει προβληματα στον ανθρωπο κι εφοσον η θρησκεια εκει ακριβως επανω οφειλει την υπαρξη της αυτη ακριβως ειναι η δημιουργος αιτια πηγη καθε κακου.

Και ως την συνηθη πρακτικη της μιλαει για φανταστικα προσωπα σαταναδες,βελζεβουληδες,
οξαποδω με σκοπο να κρυβει ετσι αυτο που πραγματικα ειναι και να εμφανιζεται ταχα δηθεν ως καλη.Εξ ου και η αποκαλυψη που οταν ολοι σαν υπνωτισμενοι πιστεψουν τουτο το χοντρο παραμυθι δεν θα μπορουν με τιποτε να διανοηθουν το τι ηταν αυτο που πιστεψαν.Και ποιος αλλωστε παραδεχεται οτι τον επιασαν κοροιδο,εδω μαιμου κασσετοφωνο απο γυφτο παιρνεις και
στο τελος καταληγεις να σε αρεσει λεγοντας οτι δεν μπορει να ειναι ολοτελα τελειως χαλια δεν μπορει ολο και κατι καλο θα εχει και μπροστα στο τιποτα εχει μιαν αξια.

Ετσι και η καθε θρησκεια συγκρινομενη με ενα τιποτα σιγουρα εχει μιαν καποια αξια.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε: Εσύ τώρα έμπλεξες με τις δήθεν δογματικές αντιφάσεις και έχασες την ουσία της κουβέντας με τον άναρχο.
Τι τα θες και εσύ βρε παιδάκι μου, αφού δεν το έχεις, τι ασχολείσαι;
Η ουσία της "κουβέντας" είναι ότι τα κοινωνικά προβλήματα δεν λύνονται μέσω της θρησκείας. Οι "φύλακες" που υποτίθεται οτι ανησυχούν, έστειλαν μια επιστολή που εστιάζει σε έναν "κωνωπα", και σιωπούν για τη "καμήλα".
Προφανώς δεν ανησυχούν για τα προσωπικά δεδομένα. Αλλιώς δεν θα ήθελαν το θρήσκευμα στις ταυτότητες.
Προφανώς δεν είναι ο μοναδικός κωδικός το πρόβλημα, αλλά η πρόσβαση στη βάση δεδομένων και η ασφάλεια στη διαχείρισή της.

Θα χρειαστεί να σηκώσεις το γάντι και να τεκμηριώσεις το "δήθεν". Ή τουλάχιστον να προσπαθήσεις.
Αν δεν έχεις επιχειρήματα, ζήτα βοήθεια από τον Άγιο Φανούριο, μη σου πώ και το Άγιο Πνεύμα.

Μέχρι τότε εγώ θεωρώ ότι έχει κλείσει το ζήτημα στο παρόν νήμα.
Ο Παϊσιος, προσπαθώντας να τονίσει τη σημασία που θεωρεί πως έχει το ζήτημα του χαράγματος, εξέφρασε καθ' υπερβολή αιρετικές απόψεις που αμφισβητούν τη δύναμη του Θεού έναντι του Διαβόλου, το "πανταχού παρών" δόγμα, την καθολική σύνδεση της Κτίσεως με το Δημιουργό της, τα μυστήρια της εξομολόγησης και της βάπτισης και άλλα.

Η ΔΙΣ, από το 1998, έθεσε ένα αρκετά συνεπές δογματικά πλαίσιο για το ζήτημα του χαράγματος.
Λέει ουσιαστικά : θα σας πώ εγώ πότε ήρθε η ώρα, μην ερμηνεύετε μόνοι σας, μόνο το εκούσιο χάραγμα μετράει και υπάρχει δυνατότητα μετανοίας.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Λοιπόν άναρχε σκέφτηκα και σε ποιες κοινότητες μπορούμε να ζήσουμε ως γνήσιοι αντιστασιακοί του θηρίου: στα μοναστήρια.
Μια χαρά πρότυπα αναρχοσοσιαλιστικών κοινοβίων είναι τα μοναστήρια.
Ότι δεν πέτυχαν χιλιάδες βιβλία, ατέλειωτες αναλύσεις και παντοδύναμα καθεστώτα, το πέτυχαν αθόρυβα οι μοναχοί εδώ και 1500 χρόνια.
Η ουσία της "κουβέντας" είναι ότι τα κοινωνικά προβλήματα δεν λύνονται μέσω της θρησκείας.
Και αυτό θέτει τέλος στις σαχλαμάρες.

ΥΓ: Κάθε μικρή ομάδα με εγγύηση της απομόνωσής της από τη δύναμη ενός ΚΡΑΤΟΥΣ μπορεί να πάει κάπου και να αυτοοργανωθεί όπως θέλει. Δεν είναι όμως αυτός ο στόχος του "αναρχοσοσιαλισμού" δηλαδή η απομόνωση αλλά η συνολική αλλαγή της κοινωνίας. Και μετά λες στον Kapages ότι δεν το έχει...Αν είναι να το έχει όπως "το έχεις" εσύ μάλλον καλύτερα.

ΥΓ 2: Kapages τώρα πρόσεξα το signature σου. Μου αρέσει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα κουνουπια ενω δεν ειναι φαγωσιμα παρολα αυτα μπορουν να καταπινονται εν αγνοια και για αυτο χρειαζεται οπωσδηποτε κι απαραιτητως το σουρωμα επειδη ειναι πολλα και μικρα.
Η καμηλα ειναι μπροστα στα ματια σου το κρεας της ειναι φαγωσιμο κι ως παστουρμας κι εαν ειναι να το φας το τρως χωρις να το ψειρισεις καθολου.

Αλλη μια ηλιθια παρομοιωση με σκοπο την διαστροφη του πνευματος ωστε να καταπινονται ακριτα τα αμετρητα μικρα ψεμματα που σερβιρονται αδιακοπα απο το παπαδαριο με τον αγαθοβιολη θεοσεβαμενο να περιμενει να πιασει μια και καλη δηθεν το μεγαλο ψεμα.Του Ανδρεα παπανδρεου και του γιου του μιας και φανταζονται πως εξαπατηθηκαν καπως σε κατι περιπου πανω κατω δηλαδη αφου ετσι τους ειπαν να λενε κι αυτοι καλα καλα δεν ξερουν τι και πως αφου απο την ενορια ηταν που πηγαιναν ολοι μαζι στους αγανακτισμενους που να ξερει και τι ευθυνες να ζητας απο ενα μυρμηγκακι τωρα,ο παπας κι ο μεγαλοδυναμος μοναχα ειναι που ξερει.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:ΥΓ 2: Kapages τώρα πρόσεξα το signature σου. Μου αρέσει.
Ευχαριστώ, την έχω γράψει από το 2011.
viewtopic.php?f=36&t=3241

Αισθανομουν τύψεις που εκανα ποστ σε οτιδήποτε άλλο εκτός της Αθεϊας, οπότε είπα να γράψω μια μαλακία και εκεί, που επιβεβαίωσε το ρητό
"σαν πετύχει η μαλακία, τύφλα ναχει το γαμήσι"

:D :D

ΥΓ. Μάλλον πρέπει να περιορίσω το μέγεθος των μηνυμάτων μου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

@καπαγες
θεώρησε το λήξαν.
Είσαι ο δίκαιος νικητής.
Άλλωστε, ως γνωστόν, επί των Ορθόδοξων δογματικών ζητημάτων είσαι άρτια ενημερωμένος και διεισδυτικότατος.

@γιατρός
έλα ρε συ, εγώ μαζί σου είμαι, γιατί βάζεις τρικλοποδιές στον εαυτό σου;
Πρόσεξε με λίγο:
Έρχεται κάποιος και του λες τα δικά σου για σοσιαλισμό, μπλα, μπλα, κλπ.
Και αυτός σε ρωτά: Ωραία, μπορείς να μου πεις ένα μέρος που να γίνονται αυτά που λες, να πάρω μια γεύση τι ακριβώς εννοείς και αν μπορεί αυτό που λες να γίνει;
Τι θα του πεις εσύ; ΕΣΣΔ με Στάλιν, Ρουμανία με Τσαουσέσκου, Κορέα, Κίνα, τι;
Πουθενά δεν έχεις να του δείξεις τίποτα. Όλα θεωρία, όλα στο μυαλό, στην πράξη μηδέν, μηδέν, μηδέν, σκέτη τραγωδία.
Όμως, τσουπ, έρχεται στο μυαλό σου η Αθωνική Πολιτεία, μία χερσόνησος με 20 μοναστήρια και μερικές χιλιάδες ανθρώπους, που εδώ και 1500 χρόνια ζούνε κατά τον τύπο ενός αναρχοσοσιαλιστικού κοινοβίου. Μάλιστα όχι μόνο ζούνε αρμονικά, αλλά και επιβιώνουν παρά τις αλλεπάλληλες εχθρικές επιθέσεις της κρατικής εξουσίας εναντίων τους (με αποκορύφωμα βέβαια την ενίσχυση του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα υπό τον Εμμανουήλ Παπά που κατέληξε στον σφαγιασμό των μοναχών και στην ολοσχερή καταστροφή του από τους Τούρκους). Φράγκοι, Λατίνοι, Ναΐτες Καταλανοί, Ωθωμανοί, Βούλγαροι, Γερμανοί. Καμία εγγύηση απομόνωσης όπως (πάλι λάθος) ισχυρίζεσαι. Όχι μόνο επιβίωσαν, αλλά διατήρησαν και την πολιτισμική μας παράδοση έχοντας αποκτήσει μέσα από διαδοχικές αντιγραφές μια από τις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες του κόσμου σε αρχαίους κώδικες (νομίζω η δεύτερη παγκοσμίως μετά την βιβλιοθήκη της Αγίας Αικατερίνης του Σινά-πάλι Ορθόδοξου μοναστηριού δηλαδή ;) ), υποχρεώνοντας έτσι την Παγκόσμια κοινότητα να κηρύξει τη μοναστική πολιτεία του Αγίου Όρους "Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς".
Έτσι λοιπόν θα πεις στον φίλο σου:
Ορίστε μεσιε, να, υπάρχει η μοναστική πολιτεία που είναι ένα ανοιχτό κοινόβιο χιλιάδων ανθρώπων, χωρίς προσωπική περιουσία, με ελευθερία κινήσεων, χωρίς κρατητήρια και αναμορφωτήρια, ανοιχτό στον οποιονδήποτε να την επισκεφτεί, με εκατοντάδες χιλιάδες επισκέπτες κάθε χρόνο, που τους φιλοξενεί και τους ταΐζει δωρεάν, που περιθάλπει πολλούς βασανισμένους και πικραμένους ανθρώπους, που παρηγορεί και θεραπεύει ακόμα περισσότερους απεγνωσμένους και τους ξαναστέλνει πίσω στον κόσμο ενισχυμένους. Ανοιχτή στον κόσμο και στην κοινωνία, χωρίς να χάνει το αναρχοσοσιαλιστικό χαρακτήρα της.

Κατάλαβες μεσιέ; ;)
Απάντηση